PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένωση UTP καλωδίου



cosecon
23-03-15, 18:00
Καλησπέρα, στην τηλεόραση έχω LAN πρίζα με UTP 5e σε απόσταση 3 μέτρων.

Θα ήθελα να μεταφέρω την πρίζα πίσω από την τηλεόραση (βάση τοίχου). Έχω σκάψει και έχω σπιραλ έτοιμο. Το υπάρχον κουτί πρίζας θα κλειστεί σαν "διακλαδωτήρας".
Η ερώτησή μου είναι ως προς την μεθοδολογία συνδέσεως της προεκτάσεως (μέσα στο κουτί). Το δίκτυο είναι 100αρι. Έχω σκεφτεί τα εξής:
1.Οριολωρίδα (κομμένη για 8 σύρματα να χωράει)
2. Κόλληση και θερμοσυστελόμενο.
3. Τερματισμός με θηλυκό RJ 45 και αρσενικό στο κομμάτι προέκτασης
4. Τερματισμός με αρσενικό RJ45 και στα 2 και τοποθέτηση "μούφας" rj45.
Ποία είναι κατά τη γνώμη σας η καλύτερη μέθοδος;

Giakoumis
23-03-15, 18:20
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTIsiSFSbDtHfdd7l-rejnXOKsttcVOdb9MRdzAkY1LuryoStMbjghttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR4yCPM6s2N2sA56aNV4ji4jGSKJkePU TqT8Zpbcatcz03CiHqqKghttps://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTZp9VDQoHTwwljvHk4HxY5MU8pdQd_F vutT57Ydr9ppt0Ll-rd_A

cosecon
23-03-15, 18:44
Το καρφωτό (1ο) που το βρίσκω αύριο Αθήνα; (θέλω Τετάρτη να κλείσω κουτί)

SV1JRT
23-03-15, 18:50
Κώστα, η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λύση στην περίπτωση σου, είναι κόλλημα και θερμοσυστελόμενο.
Τα κουτιά "punch-down" μπορεί να οξειδωθούν μέσα στον τοίχο και να μην παίζουν σωστά μετά από λίγα χρόνια.

.

nestoras
23-03-15, 18:58
Κώστα, η ΚΑΛΥΤΕΡΗ λύση στην περίπτωση σου, είναι κόλλημα και θερμοσυστελόμενο.
Τα κουτιά "punch-down" μπορεί να οξειδωθούν μέσα στον τοίχο και να μην παίζουν σωστά μετά από λίγα χρόνια.

.

Θα διαφωνήσω σε αυτή τη λύση επειδή θα πρέπει να κόψει τα καλωδιάκια υποτίθεται στο ίδιο μήκος ακριβώς και θα του σπάσει τα νεύρα να κολλήσει μέσα στο κυτίο 8 καλωδιάκια. Αν υπάρχουν υποψίες για μελλοντική οξείδωση τότε μόλις τελείωσεις με το "κάρφωμα", πέρνα μια λαστιχοταινία γύρω από τη μούφα σου ή πλάκωσε τη με πλάστικ σπρέι και θα ξεχάσεις την ύπαρξη της! :-)

Για πόσο μήκος καλωδίου μιλάμε συνολικά μέχρι το "switch"; Είναι δύσκολο να δέσεις ένα καινούριο UTP στο ήδη υπάρχον και να το τραβήξεις κυτίο-κυτίο μέχρι να αλλαχτεί εξολοκλήρου;

cosecon
23-03-15, 19:02
Για πόσο μήκος καλωδίου μιλάμε συνολικά μέχρι το "switch";
12m περίπου


Είναι δύσκολο να δέσεις ένα καινούριο UTP στο ήδη υπάρχον και να το τραβήξεις κυτίο-κυτίο μέχρι να αλλαχτεί εξολοκλήρου;
κάποια μέτρα είναι με την "σωστή" μέθοδο σκάβω τσιμεντάρω χωρίς σωλήνα και το ξεχνάμε...

SV1JRT
23-03-15, 19:02
Εεεε, εντάξει. Δεν θα πάθει και τίποτα αν πέσει 1 - 2 χιλιοστά έξω...
Το έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές και μάλιστα σε 1000ρια δίκτυα.

.

nestoras
23-03-15, 19:05
Εεεε, εντάξει. Δεν θα πάθει και τίποτα αν πέσει 1 - 2 χιλιοστά έξω...
Το έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές και μάλιστα σε 1000ρια δίκτυα.

.

Μία φορά το δοκίμασα αλλά για να μην κάνω χοντρή την ένωση, είχα κόψει σε διαφορετικό μήκος τα καλώδια για να μην κάτσουν όλες οι συνδέσεις στο ίδιο σημείο. Ξέρεις τι είχε γίνει; Πότε έπαιζε, πότε δεν έπαιζε... Μόλις άλλαξα καλώδιο έπαιξε κανονικά! Ε, από τότε δεν το ξαναδοκίμασα! :-)

cosecon
23-03-15, 19:08
Όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσω, πώς να το δοκιμάσω πριν το κλείσω; με μεταφορά μεγάλου αρχείου ή να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα δοκιμής; Δεν θέλω να ξανα σκάβω το κουτί...

nestoras
23-03-15, 19:13
Όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσω, πώς να το δοκιμάσω πριν το κλείσω; με μεταφορά μεγάλου αρχείου ή να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα δοκιμής; Δεν θέλω να ξανα σκάβω το κουτί...

Από τη στιγμή που δεν έχεις μηχάνημα για να σου πιστοποιήσει την καλωδίωση, θα κουμπώσεις πάνω μια συσκευή δικτύου και θα ελέγξεις που θα κλειδώσουν οι θύρες σου (στα 100mbps ή στα 1000mbps). Μπορείς να κάνεις κι ένα μεγάλο download αν πιστεύει ότι θα τονωθεί το ηθικό σου! :-P

FILMAN
24-03-15, 10:52
Νομίζω ότι πέρα από τη ρεγκλέτα (που δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί) μια καλή λύση θα είναι αυτά:
http://www.topelcom.gr/Product.aspx?pid=34466&mnu=5348
αρκεί το καλώδιο να μην ξεστριφτεί σε μεγάλο μήκος.

Η κόλληση και από πάνω μακαρόνι δεν μου αρέσει γιατί από την εμπειρία μου ο χαλκός του UTP κόβεται εύκολα στο σημείο που έχεις ξύσει τη μόνωση.

SV1JRT
24-03-15, 11:30
Νομίζω ότι πέρα από τη ρεγκλέτα (που δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί) μια καλή λύση θα είναι αυτά:
http://www.topelcom.gr/Product.aspx?pid=34466&mnu=5348
αρκεί το καλώδιο να μην ξεστριφτεί σε μεγάλο μήκος.

Η κόλληση και από πάνω μακαρόνι δεν μου αρέσει γιατί από την εμπειρία μου ο χαλκός του UTP κόβεται εύκολα στο σημείο που έχεις ξύσει τη μόνωση.


Φίλιππε αυτά τα δουλεύω στα τηλεφωνικά καλώδια και είναι super, αλλά σε data και μάλιστα χιλιάρι δίκτυο, δεν μου κάθονται καλά.
Εχω την εντύπωση ότι έχουν μεγάλη χωρητικότητα και χάνετε αρκετά το σήμα. Όσες φορές τα είχα βάλει σε gigabit lan, ναι μεν συγχρόνιζε στα 1000Mbps αλλά έχανε πολλά πακέτα και έκανε πολλά retry στο TCP.....
Βέβαια μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός, μιας και το δοκίμασα μόνο 1 -2 φορές.

.

Sted
24-03-15, 12:07
Έχουν cat5 πιστοποίηση, ουτε καν 5e για Gbit δίκτυο.

Ακομα και το σκετο στριψιμο και μονωτικη ειναι καλυτερο απο αυτο, στο θεμα δεδομενων. Μετα έρχεται η οξείδωση.


Στο στρατοπεδο ειχα (για τον δκτη κιολας) ενα καλωδιο χωρις καν μονωση, στριμμενα τα 2 ζευγάρια και γυμνα, ανοιχτά να μην βρισκουν μεταξυ τους. Τα εβρεχε συνεχεια. Μετα απο μερικους μηνες χαλασε εσπασε το στρίψιμο απο την οξείδωση, και τοτε εβαλα ταινια. Παίζει να ειναι ακομα ετσι.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

FILMAN
24-03-15, 12:09
Δεν έχω σχετική εμπειρία, απλώς φαντάστηκα ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

cosecon
24-03-15, 12:42
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις... δεν έχω 1000αρι δίκτυο οπότε πιστεύω θα είναι πιο απλά τα πράγματα. Θα ξεκινήσω με κόλληση και θερμοσυστελλόμενο και αν δεν πάει καλά θα τερματίσω με αρσενικό - θηλυκό .
Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

cosecon
25-03-15, 18:57
Έγινε σύνδεση με κόλληση χωρίς να ξεστρίψουν, μόνωση κόλλησης με σπρέι βερνίκι για μοτέρ και μετά μονωτική ταινία. Έγινε δοκιμή (gigabit) με επιτυχία με laptop φίλου με 1000αρα κάρτα (έχω 1000αρι switch αλλά δεν έχω 1000αρι εξοπλισμό) και όλα καλά... Το κουτί σοβατίστηκε, στοκαρίστηκε και περιμένει βάψιμο το Σ/Κ.
Ευχαριστώ όλους!!!