PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά από εγκατάσταση antivirus



thant
23-03-15, 22:43
Καλησπέρα. Αποφάσισα σήμερα να αλλάξω antivirus και εγκατέστησα το panda free. Αμέσως μετα την εγκατάσταση το πάντα μου μετακίνησε σε καραντίνα το αρχείο SysPlayerMenu.dll και με ενημέρωσε οτι πρόκειται για malware. Το αρχειο βρισκόταν στη διαδρομή C:/program files/common/system/SysPlayerMenu.dll.

Απο εκείνη τη στιγμή καθε φορα που ανοίγω το λαπτοπ (windows 7) μου πεταει 3 αναδυόμενα παράθυρα με το ίδιο μήνυμα...
56051

Μετα απο αυτο το πρόβλημα αποφάσισα να μετακινήσω το αρχείο απο την καραντίνα στην αρχική του θέση, αλλα μόλις το εκανα το panda το διέγραψε εντελώς απο τον υπολογιστή.
Εχω ελέγξει για ιούς, malware κτλ με το Malwarebytes Anti-Malware. Προσπάθησα να κανω επαναφορά σε προηγούμενο σημείο με απενεργοποιημένο το antivirus αλλα δεν τα καταφερα... καποιο πρόγραμμα προστασίας λέει δεν επιτρέπει αυτη την ενέργεια!!!

Οποιος ξέρει ας μου πει τι άλλο μπορώ να κάνω. Ειναι malware αυτο που διέγραψε το panda free ή διέγραψε κάτι που δεν έπρεπε???

diony
23-03-15, 23:32
Αν και βγαίνει μήνυμα
Μήπως έκανες την εγκατάσταση χωρίς να αφαιρέσεις πρώτα το προηγούμενο antivirus ?

andreasmon
23-03-15, 23:37
καθε φορα που ανοίγω το λαπτοπ (windows 7) μου πεταει 3 αναδυόμενα παράθυρα με το ίδιο μήνυμα...--> αν εννοείς ότι μπαίνουν στην επιφάνεια εργασίας τα windows 7,Τότε και μόνο τότε πατάς έναρξη -->αναζήτηση->γράφεις msconfig ...(το βρίσκει,διπλό κλικ πάνω του)ανοίγει παράθυρο με ονομασία
παραμέτροι συστήματος ,μετά πας καρτέλα εκκίνηση στοιχείων και βρίσκεις ότι έχει στην ΕΝΤΟΛΗ C:/program files/common/system/SysPlayerMenu.dll. , στοιχείο εκκίνησης μπορεί να έχει άλλη ονομασία και το ξετσεκάρεις!!!κουτάκι μπροστά!!!
Μετά πατάς εφαρμογή οκ και είσαι έτοιμος.Λογικά το παντα βρήκε κακόβουλο λογισμικό και στο έσβησε αλλά αυτο είχε εγγραφή εκκίνησης.

tsitourman
23-03-15, 23:40
ισως να ηταν ισως οχι. αν και δεν ειμαι λατρης των δωρεαν διοτι αφηνουν οτι παραθυρο μπορεις να φανταστεις ελευθερο ωστε να κολλησεις κατι.. απλα θα σου προτεινα να αγορασεις ενα της προκοπης πχ norton or eset.. αν μπορεις να προτιμήσεις ενα που να εχει internet security.. σε κατι δωρεαν που κυκλοφορουν να φανταστεις δεν μου ανοιγε το hdd tune pro (ελεος) αν εχεις 1 pc παρε το eset που εχει 3 αδειες απο 1 χρονο η καθε μια! αν εχεις 3 τοτε νορτον με κλειστα ματια.

agis68
23-03-15, 23:51
O λόγος που το σντιικό το πέταξε μόλις το μετακίνησες από την καραντίνα είναι απλά γιατί δεν έκανες κάποια εξαίρεση στις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο αρχείο. Τώρα το Panda δεν είναι και απο τα καλύτερα με την έννοια και μόνο ότι είναι αρκετά βαρύ και τραβάει πόρους από το σύστημα (μνήμη, cpu)

Τα παράθυρα που λες (πιθανόν μιλάς για τα ανδυόμενα παράθυρα σε browser στο ιντερνετ) ενα αντιικό ΔΕΝ έχει καμία σχέση με αυτό. Απλά κατεβάζεις μια προσθηκη- add on- για τον browser που έχεις που κάνει μπλοκάρισμα των αναδυομένων.....για να μην μπερδευόμαστε και μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...

nestoras
24-03-15, 00:09
Γιατί να κάνει εξαίρεση. Αφού το sysplayermenu.dll (https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=JIcQVeaIMtXBUIX8gcgG#q=SysPlayerMenu.dll) πρέπει να φύγεί! Απλά το antivirus το αφαίρεσε "επιφανειακά". Βρες τις οδηγίες για να το απομακρύνεις οριστικά με το χέρι.

thant
24-03-15, 01:58
Τα παράθυρα που λες (πιθανόν μιλάς για τα ανδυόμενα παράθυρα σε browser στο ιντερνετ)
Ta αναδυόμενα παράθυρα τα πεταει στην απιφανεια εργασίας καθε φορα που κανω εκκίνηση ή επανεκκίνηση τον υπολογιστή.

Το αντιβαιρους το αφαίρεσα αλλα η ζημιά εχει γίνει. Το αρχειο (SysPlayerMenu.dll) που διέγραψε το panta προφανώς ηταν κατι χρήσιμο για την σωστη λειτουργία του υπολογιστή και οχι καποιο malware.

Σας ευχαριστώ που προσπαθήσατε να με βοηθήσετε, μάλλον παω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

eleCtroAsxetos
24-03-15, 02:16
τι μου θυμησες τι μου θύμησες.
Το περιβοητο update του Avira εν έτη 2012:001_unsure:
μπλοκαρε τα εξής ψιλοασήμαντα αρχειάκια απο λάθος στην καθημερινή ανανεωση τις λιστας ιων...


\windows\system32\dllhost.exe
\windows\system32\explorer.exe
\windows\system32\iexplorer.exe
\windows\system32\notepad.exe
\windows\system32\regedit.exe
\windows\system32\rundll32.exe
\windows\system32\taskeng.exe
\windows\system32\wuauclt.exe

Μερικες χιλιαδες πισι αχρηστα ανικανα να μπουν ακομα και σε ασφαλή λειτουργία. εκλαψανε μανουλες.

andreasmon
24-03-15, 02:18
στην θέση common δεν είναι όλα χρήσιμα,το SysPlayerMenu.dll κατά 99,9 % είναι malware,από κάποια εφαρμογή που πέρασες.ίσως κάποιον player!!κάνε μια αναζήτηση στο ιντερνετ και θα δεις!!!Αν έκανες αυτό που σου είπα και δεν πετάγονται παράθυρα κατά την εκκίνηση/επανεκκίνηση και δεν βλέπεις τον υπολογιστή σου να σου βγάζει άλλα προβλήματα,είσαι μια χαρά...Αν βγάλει άλλα προβλήματα..... τότε τράβα για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..
ΓΝΩΜΗ μου πάντα.
Εσύ αποφασίζεις.

eleCtroAsxetos
24-03-15, 02:37
Μια ακομα ενεργεια-πιθανη λυση στο προβλημα σου. Πριν τις ριζοσπαστικες λυσεις
πατα εναρξη και Βρες στα βοηθηματα το command prompt (μην πατησεις cmd ακομα οπως συνηθως)
κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο του command prompt -πατα εκτελεση ως διαχειριστης
Στο παραθυρο εντολων Ms dos εκτελεσε την εντολη
sfc /scannow
θα ψαξει για αρχεια συστηματος που εχουν διαγραφει ή ειναι καταστραμμενα και θα προσπαθησει να τα επαναφερει.

thant
24-03-15, 03:45
Αν έκανες αυτό που σου είπα...
Το εκανα φιλε μου αλλα δεν υπαρχει στα στοιχεία που εκκινουνται κατι το επιλήψιμο.



τι μου θυμησες τι μου θύμησες.
Το περιβοητο update του Avira εν έτη 2012:001_unsure:

Η αληθεια ειναι οτι πριν εγκαταστησω το panda ειχα δοκιμασει για πολυ λιγο (5-10 λεπτα) το avira!!!
Λες???http://www.thegreekz.com/forum/images/extrasmilies/hmmm.gif


Μια ακομα ενεργεια-πιθανη λυση στο προβλημα σου.
το εκανα και αυτο και δεν μου βρήκε καποιο προβλημα..

Prezonautis
24-03-15, 08:17
Δεν πολύ έψαξα για το πρόβλημα σου αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις τα παρακάτω. Μπας και πάρει καμιά ανάσα το PC.
1) http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/ - Free
2) https://www.piriform.com/ccleaner/download - Free θα κάνεις Scan και για τις Registry.
3) Command Line Cmd = sfc /scannow
4) Βρες κάποιο Resource Disk Antivirus να κάνει ένα Check για Virus από Boot. Κανένα σοβαρό π΄χ Kaspersky.

thant
24-03-15, 23:17
θα σου πρότεινα να κάνεις τα παρακάτω.
Δοκίμασα τα πάντα...

Τελικα η λυση ηταν η επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων. Τωρα ολα ειναι ενταξει... σας ευχαριστω.

xlife
24-03-15, 23:36
http://www.securitystronghold.com/gates/remove-sysplayer.html

moutoulos
24-03-15, 23:51
τι μου θυμησες τι μου θύμησες.
Το περιβοητο update του Avira εν έτη 2012:001_unsure:
μπλοκαρε τα εξής ψιλοασήμαντα αρχειάκια απο λάθος στην καθημερινή ανανεωση τις λιστας ιων...


\windows\system32\dllhost.exe
\windows\system32\explorer.exe
\windows\system32\iexplorer.exe
\windows\system32\notepad.exe
\windows\system32\regedit.exe
\windows\system32\rundll32.exe
\windows\system32\taskeng.exe
\windows\system32\wuauclt.exe

Μερικες χιλιαδες πισι αχρηστα ανικανα να μπουν ακομα και σε ασφαλή λειτουργία. εκλαψανε μανουλες.

Δεν γνωρίζω αν αυτό που λες ίσχυε τότε, γιατί εγώ σε τέσσερις υπολογιστές που έχω απο το 2004
(οχι τους ίδιους ... σαν σύνολο μιλάω), χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια, σε όλους Avira. Δεν θυμάμαι
να αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο ...

draco1
25-03-15, 01:38
Καλησπέρα. Αποφάσισα σήμερα να αλλάξω antivirus και εγκατέστησα το panda free. Αμέσως μετα την εγκατάσταση το πάντα μου μετακίνησε σε καραντίνα το αρχείο SysPlayerMenu.dll και με ενημέρωσε οτι πρόκειται για malware. Το αρχειο βρισκόταν στη διαδρομή C:/program files/common/system/SysPlayerMenu.dll.

Απο εκείνη τη στιγμή καθε φορα που ανοίγω το λαπτοπ (windows 7) μου πεταει 3 αναδυόμενα παράθυρα με το ίδιο μήνυμα...
56051

Μετα απο αυτο το πρόβλημα αποφάσισα να μετακινήσω το αρχείο απο την καραντίνα στην αρχική του θέση, αλλα μόλις το εκανα το panda το διέγραψε εντελώς απο τον υπολογιστή.
Εχω ελέγξει για ιούς, malware κτλ με το Malwarebytes Anti-Malware. Προσπάθησα να κανω επαναφορά σε προηγούμενο σημείο με απενεργοποιημένο το antivirus αλλα δεν τα καταφερα... καποιο πρόγραμμα προστασίας λέει δεν επιτρέπει αυτη την ενέργεια!!!

Οποιος ξέρει ας μου πει τι άλλο μπορώ να κάνω. Ειναι malware αυτο που διέγραψε το panda free ή διέγραψε κάτι που δεν έπρεπε???

Βάλε linux να ησυχάσεις

eleCtroAsxetos
25-03-15, 01:59
Δεν γνωρίζω αν αυτό που λες ίσχυε τότε, γιατί εγώ σε τέσσερις υπολογιστές που έχω απο το 2004
(οχι τους ίδιους ... σαν σύνολο μιλάω), χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια, σε όλους Avira. Δεν θυμάμαι
να αντιμετώπισα ποτέ κάτι τέτοιο ...
http://www.zdnet.com/article/avira-antivirus-update-cripples-millions-of-windows-pcs/
διαβασε θα σου λυθουν οι αποριες του γιατι δεν επηρεαστηκες.

moutoulos
25-03-15, 07:43
Έχεις δίκιο. Να γιατί δεν επηρεάστηκα:


The good news is that the free edition (Avira AntiVir Personal) does not include ProActiv, so it is not affected

... όντως χρησιμοποιώ πάντα την Free έκδοση (Personal).