PDA

Επιστροφή στο Forum : arduino kai rele



info@kalarakis.com
28-03-15, 17:15
Σε ένα arduino uno στο pin3 έχει συνδεθεί ενa μπουτόν και στο 4 μια αντίσταση 2.2κ που πηγαίνει στη βάση ενός BC546 Στο συλλέκτη έχει το πηνίο ενός ρελέ 5v και ο εκπομπός στη γείωση.

στα πιν 2,5 έχει δύο άλλα σήματα που έρχονται από 2 διακόπτες και δίνουν +5 ή γείωση

Όταν το 2,5 είναι στο high στην οθόνη γράφει
Now press button

Όταν ο χρήστης πατήσει το μπουτόν to ρελέ ενεργοποιείται για 3 δεύτερα Η οθόνη γράφει wait
Μετά τα 3 δεύτερα απενεργοποιείται το ρελέ και στην οθόνη Γράφει "Now press button" ή "wait to be ready"

Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές το ρελέ δεν απενεργοποιείται αν και η οθόνη γράφει το μήνυμα "Now press button" ή "wait to be ready" που σημαίνει ότι πρέπει να έχει απενεργοποιηθεί
Αυτό μπορεί να συμβεί μια φορά το διήμερο ή και καθόλου
Έχει επιπλέον πυκνωτές 103 και 102 στη τροφοδοσία
το ρελέ ενεργοποιεί το πηνίο του ρελέ ισχύος που με τη σειρά του ξεκινά μια αντλία
το μπουτόν δεν έχει πρόβλημα γιατί το ρελέ μένει κολλημένο και όταν έχει το μήνυμα wait to be ready Όταν έχει αυτό το μήνυμα δεν κάνει τίποτα το μπουτόν
Για να ξεκολλήσει το ρελέ πρέπει να το βγάλω από τη πρίζα.
Έχω ρωτήσει το προγραμματιστή και μου είπε ότι έχει ενεργοποιήσει την pullup στα πιν
"Έχει γίνει με αυτό το τρόπο για να βγάζει λέει τα μηνύματα στην οθόνη"

Πλακετάκι arduino έχει αλλαχτεί.
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει στραβά και να μένει κολλημένο το ρελέ

σκέφτομαι να του βάλω μαι pullup sto 4 Και να αλλάξω την αντίσταση απο 2,2κ σε 470

nestoras
28-03-15, 17:25
Αντιπαράλληλη δίοδος υπάρχει στο ρελέ (που οδηγείται από το arduino); Αν δεν υπάρχει να βάλεις όπωσδήποτε και να αλλάξεις και το τρανζίστορ γιατί μπορεί να τον "ήπιε" λίγο χωρίς τη δίοδο.

Το πολύμετρο σου τι λέει; Όταν υποτίθεται ότι έχει απενεργοποιηθεί το ρελέ η έξοδος που οδηγεί το τρανζίστορ έχει πάει στα 0 volt; Επίσης καλά θα ήταν να βάλεις και μια pulldown αντίσταση από τη βάση του τρανζίστορ προς τη γη (περίπου 10Κ και μετά από την 2,2Κ) επειδή τα bc τρανζίστορ έχουν αρκετό κέρδος και μπορεί να ενεργοποιηθούν και καταλάθος από τον άερα! :-)

info@kalarakis.com
28-03-15, 17:34
diodo exei
ξέχασα να το γράψω
δυστυχώς είναι καμιά 10αρια χιλ από εμένα και το έχω τύχει μόνο μια φορά να το δω
Σήμερα μου το φέρανε
Από το πρωί που το έχω και το δουλεύω ΔΕΝ το έχει κάνει
αυριο θα πάω να πάρω το μοτέρ Μήπως και βγάζει θόρυβο και ενεργοποιείται από τον "αέρα"

nestoras
28-03-15, 17:52
Αν βάλεις την pulldown από τη βάση προς τη γείωση δε θα έχεις πρόβλημα λόγω τυχαίας ενεργοποίησης.

Όταν σου το κάνει (αφού βάλεις και την pulldown) να μετρήσεις με το πολύμετρο την τάση στο ποδαράκι οδήγησης τoυ τρανζίστορ έτσι ώστε να ξέρουμε αν είναι software ή harware το πρόβλημα!

chip
28-03-15, 19:28
αν είχε ένα led (με αντίσταση) παράλληλα στο πηνίο του ρελε η ίσως καλύτερα στην έξοδο του μικροελεγκτή θα μάθαινες αν ο μικροελεγκτής συνεχίζει να δίνει πράγματι εντολή ή απλά το ρελε που έχεις βάλει έιναι μικρό για το επαγωγικό (υποθέτω) φορτίο που οδηγεί οπότε με τον σπινθηρα που γίνεται κολάει η επαφή

elektronio
28-03-15, 19:45
αν είχε ένα led (με αντίσταση) παράλληλα στο πηνίο του ρελε η ίσως καλύτερα στην έξοδο του μικροελεγκτή θα μάθαινες αν ο μικροελεγκτής συνεχίζει να δίνει πράγματι εντολή ή απλά το ρελε που έχεις βάλει έιναι μικρό για το επαγωγικό (υποθέτω) φορτίο που οδηγεί οπότε με τον σπινθηρα που γίνεται κολάει η επαφή

Λογικά αν κολλάει από τον σπινθήρα δεν θα απενεργοποιείτε με βγάλσιμο από την πρίζα αλλά με σφαλιάρα στο ρελέ.

chip
28-03-15, 19:47
σωστό αυτό!