PDA

Επιστροφή στο Forum : Eξηγηση datasheet



bchris
31-03-15, 14:07
Ρε παιδια ή κατι δεν καταλαβαινω εγω καλα, ή στραβα αρμενιζουμε.

Στην σελιδα 7 του datasheet του LT4320 (http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/4320fb.pdf) γραφει:


A good starting point is selecting C LOAD such that:
C LOAD ≥ I AVG /(V RIPPLE • 2 • Freq)
where I AVG is the average output load current, V RIPPLE is
the maximum tolerable output ripple voltage, and Freq
is the frequency of the input AC source. For example, in
a 60Hz, 24VAC application where the load current is 1A
and the tolerable ripple is 15V, choose C LOAD ≥ 1A/(15V
• 2 • 60Hz) = 556μF.

Ειναι ποτε δυνατον να ειναι αποδεκτο ripple 15V????

SeAfasia
31-03-15, 14:16
Η LT είναι κάπως στα datasheets το έχω παρατηρήσει και εγώ,στείλε τους ένα e-mail επι του σημείου!!

FILMAN
31-03-15, 14:18
Και βάλε.
Αν έχεις π.χ. ένα 7805 που αντέχει τάσεις ως 35V και πρέπει να το δουλέψεις με μ/ς που δ'ινει 18V η τάση κορυφής είναι περίπου 25V και η ελάχιστη 7V οπότε μπορείς να βάλεις πολύ μικρό ηλεκτρολυτικό εξομάλυνσης και να έχεις ripple 18V.

Πλεονεκτήματα:
1) Μικρός ηλεκτρολυτικός (χώρος - κόστος - βάρος)
2) Ο μ/ς δουλεύει πιο χαλαρά καθώς έχει να φορτίσει απότομα μικρότερο πυκνωτή
3) Το 7805 καταναλώνει λιγότερη ισχύ ως θερμότητα διότι η διαφορά τάσης εισόδου εξόδου δεν είναι συνεχώς μεγάλη

bchris
31-03-15, 14:35
Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω.
Οχι τα λεγομενα σου, αλλα τον σκοπο του να φτιαξει καποιος ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο με ripple 18V!!!

Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο ρε Φιλιππε που θα βρει πρακτικη εφαρμογη κατι τετοιο?

Η μηπως εννοειται οτι θα ακολουθησει κι αλλο σταδιο εξομαλυνσης/σταθεροποιησης μετα?

FILMAN
31-03-15, 14:45
Το ripple στο παράδειγμά μου θα είναι στην ΕΙΣΟΔΟ του 7805, στην έξοδο του οποίου θα πάρεις φυσικά 5V σταθεροποιημένα!

bchris
31-03-15, 14:52
Αλλα στο datasheet ειναι στην εξοδο ομως.

FILMAN
31-03-15, 14:56
Βρε Χρήστο, αυτό αντικαθιστά τη γέφυρα ανόρθωσης. Δεν δίνει σταθεροποιημένη τάση εξόδου ούτε είναι regulator. Αυτό που κάνει είναι να οδηγεί 4 MOSFET που αντικαθιστούν τις διόδους μιας συμβατικής γέφυρας ανόρθωσης, έτσι ώστε να μειώσει τη θερμότητα που εκλύει ο ανορθωτής στα μεγάλα ρεύματα.

bchris
31-03-15, 15:45
Ναι, εχεις δικιο (οπως παντα).
Μπερδευτηκα με τον πυκνωτη που εβαλε (και συνειρμικα πηγε το μυαλο μου στα regulators).

Mille merci