PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητειται ενας καλος μαστορας για επισκευη τροφοδοτικων



vasilis217
02-04-15, 19:50
καλησπερα ψαχνω ενα ηλεκτρονικο που να μπορει να επισκευασει 15 καμμενα τροφοδοτικα seasonic ss-300tfx active pfc 50 σε μια λογικη τιμη, θα ηθελα και τιμολογιο μιας και ανηκουν σε εταιρια

moutoulos
02-04-15, 20:45
Βασίλη καλώς ήρθες.
Αν και απαγορεύεται να βάλεις αγγελία έστω και ζήτησης), θα το παραβλέψω, και θα ρωτήσω:

Τι το ιδιαίτερο έχουν τα συγκεκριμένα τροφοδοτικά και πρέπει πάση θυσία να επισκευαστούν,
όταν κυκλοφορούν ακόμη σε προσιτή τιμή, και ποιά είναι η λογική τιμή επισκευής (έκαστο),
όταν αυτά έχουν καινούργια 40€ (περίπου) το ένα.

Καταλαβαίνεις όταν κάποιος ασχοληθεί με 15 !!! τροφοδοτικά, και μάλιστα όχι ερασιτέχνης
αλλα επαγγελματίας (εφόσον ζητάς τιμολόγιο), θα σπαταλήσει πολλές ώρες. Και ... μάλλον
η λογική τελική τιμή επισκευής που ζητάς, μπορεί να μην συμφέρει, και να είναι ακριβότερη
απο την μαζική αγορά 15 τέτοιων ... σε προσφορά.

xsterg
02-04-15, 21:04
χει απολυτο δικιο ο γρηγορης! η επισκευη, τα ανταλλακτικα και το τιμολογιο που ζητας τα κανουν να ειναι τιμολογιακα κοντα στην αγορα νεου. μερικες φορες η επισκευη μπορει να ξεπερασει και το κοστος του νεου. θα συνεφερε μονο αν ειναι απο καποιο ειδικο μηχανημα που δεν υπαρχει ευκολα στην αγορα. οποτε πραξε μονος σου.

johnnkast
02-04-15, 21:35
καλησπερα ψαχνω ενα ηλεκτρονικο που να μπορει να επισκευασει 15 καμμενα τροφοδοτικα seasonic ss-300tfx active pfc 50 σε μια λογικη τιμη, θα ηθελα και τιμολογιο μιας και ανηκουν σε εταιρια

...
Επειδη μου ψοφησαν 4 γιδες και δεν θα σφαξω κατσικια για Πασχα....τα επισκευαζω με 600 ευροπουλα +ΦΠΑ (τιμολογια-δελτια αποστολης+3 κιλα μυζηθρα προπερσυνη δωρο)

sotron1
02-04-15, 22:03
...
Επειδη μου ψοφησαν 4 γιδες και δεν θα σφαξω κατσικια για Πασχα....τα επισκευαζω με 600 ευροπουλα +ΦΠΑ (τιμολογια-δελτια αποστολης+3 κιλα μυζηθρα προπερσυνη δωρο)


Προσφορά από εμένα 599 ευρώ.

ultra
02-04-15, 22:22
...
Επειδη μου ψοφησαν 4 γιδες και δεν θα σφαξω κατσικια για Πασχα....τα επισκευαζω με 600 ευροπουλα +ΦΠΑ (τιμολογια-δελτια αποστολης+3 κιλα μυζηθρα προπερσυνη δωρο)


Προσφορά από εμένα 599 ευρώ.

590 τωρα που γυριζει....παρτε κοσμε !

SRF
02-04-15, 22:26
610 από εμένα... γιατί το "καλό πράγμα πληρώνεται" !!! :biggrin:

exop
02-04-15, 23:35
Με μια "πρόχειρη" ματιά:
https://www.skroutz.gr/s/331903/Seasonic-SS-300TFX.html?from=drop

~44x15=660 οπότε...(θα έπαιρνα καινούρια)


------------edit---------------

από

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817151090

είναι: 40$x15=600$

xlife
02-04-15, 23:37
Με μια "πρόχειρη" ματιά:
https://www.skroutz.gr/s/331903/Seasonic-SS-300TFX.html?from=drop

~44x15=660 οπότε...(θα έπαιρνα καινούρια)

Τροφοδοτικά είναι. Σίγουρα γι αυτή την ποσότητα το κατάστημα μπορεί να κάνει και ένα σκόντο 10-15% αν όχι παραπάνω.

SRF
03-04-15, 00:00
Με μια "πρόχειρη" ματιά:
https://www.skroutz.gr/s/331903/Seasonic-SS-300TFX.html?from=drop

~44x15=660 οπότε...(θα έπαιρνα καινούρια)


------------edit---------------

από

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817151090

είναι: 40$x15=600$



Να σου πω!!! Πας να μας χαλάσεις στρωμένη δουλειά? :lool:

exop
03-04-15, 09:54
Ζητώ συγγνώμη :lool:

vasilis217
03-04-15, 09:55
καλημέρα ,
ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,προφανές ειναι οτι δεν με συμφέρει να τα επισκευάσω

ευχαριστω και παλι

picdev
03-04-15, 10:04
αν δεν συμφέρει και τόσο , σίγουρα είναι ασύμφορο με το Τιμολόγιο γιατί υπάρχει μία επιβάρυνση +50% λόγω φόρου και ΦΠΑ.
Μπορείς να δοκιμάσεις να πας 2-3 σε ένα τεχνικό να δεις μήπως είναι κάτι απλό, κανένας πυκνωτής καμιά ασφάλεια τότε ίσως να συμφέρει αν έχουν όλα το ίδιο πρόβλημα

xlife
03-04-15, 10:10
Στη χειρότερη μπορεί να βάλει κάτι φθηνότερο
https://www.skroutz.gr/s/3508060/Supercase-SL-300TFX.html

picdev
03-04-15, 10:13
2 που μου είχαν δώσει , είχαν πρόβλημα πχ στο ανεμιστιράκι , έσβηναν μετά απο κάποια ώρα λόγω θερμοκρασίας , τού έβαλα λίγο αντισκουριακό και λάδι και δουλεψαν μια χαρά.
Μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό

nestoras
03-04-15, 10:15
2 που μου είχαν δώσει , είχαν πρόβλημα πχ στο ανεμιστιράκι , έσβηναν μετά απο κάποια ώρα λόγω θερμοκρασίας , τού έβαλα λίγο αντισκουριακό και λάδι και δουλεψαν μια χαρά.
Μπορεί να είναι κάτι τόσο απλό

:-)

Μετά από λίγο καιρό θα θέλει πιεστικό από βενζινάδικο για να φύγει η σκόνη που θα έχει κολλήσει στο λάδι! :-D

xlife
03-04-15, 10:23
Δεν αντιλέγω αλλα εφόσον ο άνθρωπος δεν έχει κάποιο κοντινό ηλεκτρονικό (για αυτό γράφτηκε στο forum) πρέπει να βρεί κάποιον που δεν θα τον κοροϊδέψει κτλ. Το ποιο σωστό γενικά είναι να πάει μια βόλτα απο έναν ηλεκτρονικό της γειτονιάς του και να προσπαθήσει να το λύσει. Ομως ακόμη και απλές βλάβες να είναι το κόστος δεν μπορεί να κρατηθεί πολύ χαμηλά λόγω εφορίας και νομίζω οτι το λιγότερο που μπορεί να ακούσει θα είναι κοντά στα 250-300 ευρώ. Η τιμή αυτή είναι πολύ κοντά στην αγορά άλλης μάρκας καινούριων. Αν βέβαια τα πρώτα 5 που τσεκάρει ο ηλεκτρονικός είναι μια απλή βλάβη και τα υπόλοιπα 10 έχουν κάποια άλλη σύνθετη βλάβη τότε το κόστος μπορεί να ανέβει πάνω απο τα προσδοκώμενα. Νομίζω οτι τέτοιες δουλειές γίνονται μόνο σε γνωστούς μας,μαγαζιά της γειτονιάς, ωστε να μας προφυλάξουν απο ανούσιες χρεώσεις.

picdev
03-04-15, 10:50
:-)

Μετά από λίγο καιρό θα θέλει πιεστικό από βενζινάδικο για να φύγει η σκόνη που θα έχει κολλήσει στο λάδι! :-D

Δεν λάδωσα όλο τον ανεμιστήρα, έβγαλα το αυτοκόλλητο στο κέντρο και έριξα λίγο αντισκουριακό στο ρουλεμανάκι που έχει,
έχω φτιάξει πάρα πολλούς ανεμιστήρες έτσι και δεν έχει πάθει ζημιά ποτέ κανένας.
Και στα δικά μου pc το έχω κάνει χρόνια τώρα

klik
03-04-15, 11:19
Δεν σκουριαζουν για να χρειαζονται το διαβρωτικο αντισκοριακο. Να βαζεις μια σταγόνα λάδι ραπτομηχανή ς

nestoras
03-04-15, 12:04
Δεν λάδωσα όλο τον ανεμιστήρα, έβγαλα το αυτοκόλλητο στο κέντρο και έριξα λίγο αντισκουριακό στο ρουλεμανάκι που έχει,
έχω φτιάξει πάρα πολλούς ανεμιστήρες έτσι και δεν έχει πάθει ζημιά ποτέ κανένας.
Και στα δικά μου pc το έχω κάνει χρόνια τώρα

Απλά το ανάφερα επειδή την είχα πατήσει όταν ήμουν πιτσιρικάς ακόμη... Όσες φορές γέμιζε με λάδι τα ανεμιστηράκια, πάντα μετά από λίγο καιρό φράκαραν περισσότερο από ότι ήταν πριν! :-)

SV1JRT
03-04-15, 12:45
Δεν σκουριαζουν για να χρειαζονται το διαβρωτικο αντισκοριακο. Να βαζεις μια σταγόνα λάδι ραπτομηχανή ς

Το λάδι ραπτομηχανής είναι ΤΕΛΕΙΟ για τα ανεμιστηράκια.
Εγώ μαζεύω μερικά ανεμιστηράκια (10 - 15), τα βάζω όλα μαζί σε ένα κουβά με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων για καμιά ώρα, μετά τα κουνάω μπρος - πίσω να "πλυθεί" ο άξονας και τα ρουλεμάν (αν υπάρχουν) και μετά τα ξεπλένω ΚΑΛΑ με τρεχούμενο νερό.
Μετά τα στεγνώνω καλά με κομπρεσέρ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΗΝΩ την έλικα να γυρίζει και τα αφήνω 2 - 3 μέρες για στέγνωμα. Κατόπιν ρίχνω μία σταγόνα λάδι ραπτομηχανής στον άξονα και δουλεύουν καλύτερα και από καινούργια.

.

agis68
03-04-15, 15:15
o φιλος από το post #4 δεν μου στέλνει εμένα τη μυζήθρα δώρο?????

johnnkast
04-04-15, 01:22
o φιλος από το post #4 δεν μου στέλνει εμένα τη μυζήθρα δώρο?????

...Κοιταξε Αγι....Αυτη τη μυζηθρα την προσφερα περυσι στην πεθερα μου...αλλα η καημενη δεν την χαρηκε.Τον Οκτωβρη επαθε ανακοπη καρδιας απο υπερβολικη διαρροια στην τουαλετα...(ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕ :confused1: )....Θεος σ'χωρεστην
Σκεφτομαι να την προσφερω στην κουνιαδα μου το Πασχα για να την καλοπιασω γιατι ολο "υποχθονιο σκουληκι" με ανεβαζει ...και "κατεστρεψες την αδερφη μου ρε αχρηστε" με κατεβαζει....
Ειναι,βλεπεις,η μονη εν ζωη απο το σοϊ της γυναικας μου......
Και να πω ρε συ...δεν τους ταϊζα;;.....απο 'μενα ετρωγαν ολοι τους!!!! .....
Παντου αχαριστια ρε φιλε!!!
...
Αν περισσεψει,με το καλο,κατι....θα σου στειλλω ευχαριστως!!!!

ultra
04-04-15, 01:26
...Κοιταξε Αγι....Αυτη τη μυζηθρα την προσφερα περυσι στην πεθερα μου...αλλα η καημενη δεν την χαρηκε.Τον Οκτωβρη επαθε ανακοπη καρδιας απο υπερβολικη διαρροια στην τουαλετα...(ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕ :confused1: )....Θεος σ'χωρεστην
Σκεφτομαι να την προσφερω στην κουνιαδα μου το Πασχα για να την καλοπιασω γιατι ολο "υποχθονιο σκουληκι" με ανεβαζει ...και "κατεστρεψες την αδερφη μου ρε αχρηστε" με κατεβαζει....

μηπως σκεφτεσαι να φτιαξεις και τηγανοψωμα ?

http://www.mixanitouxronou.gr/i-gineka-pou-dilitiriase-epta-anthropous-me-tiganopsoma-epidi-arnithikan-to-proxenio-me-tis-kores-tis/

agis68
04-04-15, 15:38
ε αμα είναι έτσι τότε θα τη χαρίσω στην δική μου πεθερά.....με μια λαμπάδα δώρο.....(για το Πάσχα καλέ που πήγε ο νους σας!!!)

klik
04-04-15, 15:52
...και τέσσερα χερούλια...


(για τα ντουλάπια της κουζίνας, που πήγε ο νους σου)

sakis
04-04-15, 17:09
Μπορουμε να το δουμε και διαφορετικα ...ενας καλος μαστορας δεν θα ασχοληθει ποτε με την επισκευη τετοιων τροφοδοτικων Εχει πολυ σοβαροτερα και επικερδεστερα πραγματα να κανει ....

picdev
04-04-15, 19:00
νομίζω ότι υπάρχουν και τεχνικοί που φτιάχνουν μόνο παλμοτροφοδοτικά , μπορεί για αυτούς να ειναι εύκολο

klik
04-04-15, 19:47
Άκη, όπως είπε ο Σάκης, από χρόνο και χρήμα δεν αξίζουν. Αυτά τα τροφοδοτικά είναι τα φτηνά μιας σχετικά καλής και αξιόπιστης εταιρίας. Πρέπει να λύσεις να αλλάξεις δυο εξαρτήματα (που λόγο οικονομίας είναι ο πιο αδύνατος κρίκος) και να κλείσεις χάνοντας μισή ώρα στο καθένα + καθάρισμα.

Όταν ασχολείσαι με παλμοτροφοδοτικά, φτιάχνεις αυτά που έχουν 2000ευρώ με 2-3 ώρες δουλειά και παίρνεις ένα 500αράκι. Με 20άρικα δεν ασχολείσαι...

DGeorge
04-04-15, 21:17
...Κοιταξε Αγι....Αυτη τη μυζηθρα την προσφερα περυσι στην πεθερα μου...αλλα η καημενη δεν την χαρηκε.Τον Οκτωβρη επαθε ανακοπη καρδιας απο υπερβολικη διαρροια στην τουαλετα...(ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕ :confused1: )....Θεος σ'χωρεστην
Σκεφτομαι να την προσφερω στην κουνιαδα μου το Πασχα για να την καλοπιασω γιατι ολο "υποχθονιο σκουληκι" με ανεβαζει ...και "κατεστρεψες την αδερφη μου ρε αχρηστε" με κατεβαζει....
Ειναι,βλεπεις,η μονη εν ζωη απο το σοϊ της γυναικας μου......
Και να πω ρε συ...δεν τους ταϊζα;;.....απο 'μενα ετρωγαν ολοι τους!!!! .....
Παντου αχαριστια ρε φιλε!!!
...
Αν περισσεψει,με το καλο,κατι....θα σου στειλλω ευχαριστως!!!!
μηπως σκεφτεσαι να φτιαξεις και τηγανοψωμα ?

http://www.mixanitouxronou.gr/i-gineka-pou-dilitiriase-epta-anthropous-me-tiganopsoma-epidi-arnithikan-to-proxenio-me-tis-kores-tis/
ε αμα είναι έτσι τότε θα τη χαρίσω στην δική μου πεθερά.....με μια λαμπάδα δώρο.....(για το Πάσχα καλέ που πήγε ο νους σας!!!)
...και τέσσερα χερούλια...

(για τα ντουλάπια της κουζίνας, που πήγε ο νους σου):hahahha:Κατ' αρχάς τα ντουλάπια έχουν 'πόμολα'. Χερούλια έχουν τα κασόνια, κι ο,τιδήποτε κατασκευή σχετική με αυτά.:whistle:
Μαμάααααααααα μου! Έπεσα πάνω σε πρόβες από το Dark-Criminal Minds!:w00t::w00t:

SV1JRT
05-04-15, 11:18
:hahahha:Κατ' αρχάς τα ντουλάπια έχουν 'πόμολα'. Χερούλια έχουν τα κασόνια, κι ο,τιδήποτε κατασκευή σχετική με αυτά.:whistle:
Μαμάααααααααα μου! Έπεσα πάνω σε πρόβες από το Dark-Criminal Minds!:w00t::w00t:


Επειδή βλέπω ότι δεν το κατέεις σύντεκνε το ανέκδοτο,
διάβασε να γελάσει το χειλάκι σου !! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37838&page=289&p=702189&viewfull=1#post702189)

αχαχαχαχαχαχαχα

.

betacord85
05-04-15, 15:48
περα απο την πλακα...αν εινιια μπορω να σου τα κοιταξω εγω και να σου πω βλαβες και κοστολογιο...δυστηχως αποδειξεις αφμ κτλ δεν μπορω να σου κοψω τιποτα γιατι εχω κλεισει το μαγαζι...παντως περιεργο που καποιος απο εδω δεν ενδιαφερθηκε να κανει τις επισκευες...

picdev
05-04-15, 16:00
ρε μπάμπη , ανάλογα το κασέ του καθενώς,
ο klik σου είπε ότι επισκευάζει τροφοδοτικά αξίας 2000ε για να πάρει 500ε,
λές να είναι το ίδιο για κάποιον πιστιρικά , που παίρνει 500ε το μήνα ή ακόμα και 700ε?
Φυσικά ένας άνεργος θα τα φτιάξει αλλά και άνεργος να μην ειναι το φπα και το τιμολόγιο έχουν αξία όσο ένα καινούριο.
Να πω την αλήθεια αν ήξερα και εγώ θα τα κοίταγα, απλά τις περισσότερες φορές τρώς άπειρο χρόνο και λεφτά δεν παίρνεις.
Τα δικά μου εννοείται ότι τα φτιάχνω , τους αλλάζω κανένα πυκνωτή κτλ
Και σε μερικά δεν έχεις καν πρόσβαση, ούτε για να μετρήσεις , πρέπει να ξηλώσεις ψύκτρες mosfet κτλ , για να κάνεις μία μέτρηση

SRF
05-04-15, 16:21
περα απο την πλακα...αν εινιια μπορω να σου τα κοιταξω εγω και να σου πω βλαβες και κοστολογιο...δυστηχως αποδειξεις αφμ κτλ δεν μπορω να σου κοψω τιποτα γιατι εχω κλεισει το μαγαζι... παντως περιεργο που καποιος απο εδω δεν ενδιαφερθηκε να κανει τις επισκευες...

Γιατί περίεργο? Αν διαβάσεις όσα προαναφέρθηκαν... δεν θα πρέπει να σου μοιάζει περίεγο! δηλαδή έστω του λεώ εγώ "φέρτα φίλε θα στα φτιάξω" ! Και τα φέρνει ο άνθρωπος... ξεκινάω να τα φτιάχνω και του λέω ότι θα κοστίσει ένα 50 ευρώ +ΦΠΑ το καθένα! ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ "ΚΛΕΦΤΗ" όταν εδώ επίσης του δείξαμε ότι αγοράζει καινούργια για το πολύ 44 ευρώ? !!!

Αλλά από την άλλη αν του πω 20 Ευρώ το ένα... ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ, ως χρόνο, έξοδο υλικών ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ σε όλα πυκνωτές και σίγουρα σε κάποια θα θέλει και "έξτρα" τίποτα άλλα? Το έξοδο μου πέραν των υλικών ΔΕΝ θα έχει και την όποια "ανίχνευση" με όποια όργανα απαιτείται (εκτός και τα αλλάζεις όλα στον βρόντο και λεγεσαι ως "μάστορας" κιόλας) & κίνηση προς αγορά των ανταλλακτικών τους? Πόσο χρόνο πιστέυεις ότι θα χρειαστώ για να τα επισκευάσω... ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΥΠΟ ΦΟΡΤΙΟ... τελικά ΟΛΑ και τα 15? Στην ουσία για κάθε 20άρικο που θα παρω... θα έχω έξοδα περίπου τα 13-16 Ευρώ! Για έστω 5 Ευρώ/τεμ μεσοσταθμικά λοιπόν θα απασχοληθώ έστω 16 ώρες στην καλύτερη, δηλαδή 16/8=2 ημέρες εργασίας (8ώρου)! Με αυτά βγαίνει ότι 15*5 = 75 Ευρώ / 2 ημέρες = 32.5 Ευρώ ημερομίσθιο!!!
Προσωπικά για 32.5 Ευρώ ημερομίσθιο ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ή εταιρία... και όχι υπάλληλος μισθωτός κάπου (που ΔΕΝ έχεις καμμία επένδυση σε τίποτα εσύ ο ίδιος), ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΣΙΟ (όχι σταυρό φίλιπς) ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ!!! Προτιμώ να κάθομαι!!!!

Ρήση...
" Από το να δουλεύεις και ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ... καλύτερα ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ! ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!! "

exop
05-04-15, 20:21
δεν υπολόγισες πάγια έξοδα (δεη) σε αυτά τα 32.5 Ευρώ :001_smile:
και επίσης υπάλληλος μισθωτός κάπου, πώς θα "κόψει" τιμολόγιο;

Κατά τη γνώμη μου πάντως στα περισσότερα να μην πω σε όλα τα ηλεκτρονικά ενός PC δεν αξίζει η επισκευή εκτός και αν είναι δικό σου (προσωπικό) και ξέρεις τι να κάνεις και πάλι εμπεριέχεται ρίσκο

klik
05-04-15, 20:49
Όταν ένας ιδιώτης/άνεργος θέλει να κάνει μια one stand δουλειά, του κόβει απόδειξη πληρωμής η εταιρία που θα τον απασχολήσει προσωρινά (εκτός γραφείου ώστε να μην έχει θέματα αυτοψίας ΙΚΑ) παρακρατώντας το 20% για εφορία.
π.χ. βάζει έναν πιτσιρικά να μοιράζει προσπέκτους στο δρόμο, βάφει τα κάγκελα κλπ
Το 20% το αποδίδει στην εφορία στο ΑΦΜ του ιδιώτη/άνεργου.
Ο ιδιώτης/άνεργος το συμπληρώνει στη δεύτερη σελίδα του Ε1.

street
05-04-15, 20:50
να πω και εγω κατι , θα ειδατε οτι τετοια τροφοδοτικα ειναι τα στενα που λεμε ... και οχι το κλασσικο τροφοδοτικο κυβος !!
κανα δυο φορες λογο ιδιαιτεροτητων ( λεπτομεριες ) δεν κουμπωνε το κουτι διοτι εβρισκε ειτε στην μητρικη ειτε καπου αλλου ενω το ελεγαν ως συμβατο!! κατι ibm h dell τα παλια ... δεν μας ειπε καν σε τι κουτι ( υπολογιστη ) μπαινουν μαρκα κλπ !! τετοια πψ ειναι γραφειων ... ενα εξελ τρεχουν αντε και ενα προγραμμα ...

ναι θα μπορουσε να τα δει καποιος που τωρα δεν εχει δουλεια ...

ναι θα μπορουσε να τα δει και ενας επαγγελματιας ... ανετα ...

αυτα που βλεπετε στο σκρουτζ απλα δεν υπαρχουν ! τα βαζουν και καλα διαθεσιμα ( ΠΑΠΑΣ ) που ειναι διαθεσημα αλλα σε δυο βδομαδες τελικα το ενα απο κει που ηταν αμεσα διαθεσημο !! θες ενα για δοκιμη ...

τ θα ελεγα εγω ...
φερε φιλε μου ΟΛΑ τα τροφοδοτικα μαζι και εναν υπολογιστη ( κουτι ) που μπαινουν ... θα τα δουμε σε βαθος τουλαχιστων 10 εργασιμων ημερων ... αν συμφνεισει ο πελατης καλος ,

μετα

κοιτας 3-4 τυχαια ... απ τα 15 , βγαζεις συμπερασμα ... πως καηκαν και τα 15 ? μπορει να ειχε γεννητρια για τον τεο , μπορει ups για τον τεο , μπορει ... μπορει ... μπορει ...

και κρινεις αναλογα να του βαλεις καινουρια η οχι .. ειναι δυσευρετα πλεον εντος τ χωρας μας τετοια και μαλιστα ετοιμοπαρδοτα 15 τεμαχια ... και δεν ξες αν κουμπωνουν σωστα ...

θα πρτινα στον φιλο να παρει καπ9ιων πολυ μεγαλο γνωστη απο εδω στο φορουμ κοντινο του εκει στο αθενς που δεν εχει τωρα δουλεια απλα να του πληρωσει το πανε ελα ... :biggrin:

υσ 1 τον χασαμε τον πελατη με αυτα που λετε :biggrin: πλακωσαν οι καρχαριες στο πρβε του :lool:
υσ 2 μπορει να ειναι και αεριτζης ο πελατης εδω πασο :biggrin:
υσ 3 σας υπενθυμιζω οτι ημαστε ηλεκτρονικοι ... ας τα κανει καποιος που τωρα τα εχει τα χρηματα αναγκη ... ενα 450ε να του πει αν τα φτιαξει ολα , (οτι και να εχουν ) ενα 80ρικακι να τα ριξει μια ματια ...

SRF
05-04-15, 21:33
και κρινεις αναλογα να του βαλεις καινουρια η οχι .. ειναι δυσευρετα πλεον εντος τ χωρας μας τετοια και μαλιστα ετοιμοπαρδοτα 15 τεμαχια ... και δεν ξες αν κουμπωνουν σωστα ...

θα πρτινα στον φιλο να παρει καπ9ιων πολυ μεγαλο γνωστη απο εδω στο φορουμ κοντινο του εκει στο αθενς που δεν εχει τωρα δουλεια απλα να του πληρωσει το πανε ελα ... :biggrin:

υσ 1 τον χασαμε τον πελατη με αυτα που λετε :biggrin: πλακωσαν οι καρχαριες στο πρβε του :lool:
υσ 2 μπορει να ειναι και αεριτζης ο πελατης εδω πασο :biggrin:
υσ 3 σας υπενθυμιζω οτι ημαστε ηλεκτρονικοι ... ας τα κανει καποιος που τωρα τα εχει τα χρηματα αναγκη ... ενα 450ε να του πει αν τα φτιαξει ολα , (οτι και να εχουν ) ενα 80ρικακι να τα ριξει μια ματια ...

Θεωρώ ότι σε σώνει η χαμογελαστή εκονοφατσούλα για αυτό που έγραψες!!! Ειδικά για κάποιον που θα έχει ΤΟΣΗ ΑΝΑΓΚΗ τα χρήματα που αναφέρεις! Ευτυχώς δηλαδή που δεν θα πρότεινες να πληρώσει ο ίδιος και τα έξοδα του "πάνε έλα" !!!

xsterg
05-04-15, 23:23
Γιατί περίεργο? Αν διαβάσεις όσα προαναφέρθηκαν... δεν θα πρέπει να σου μοιάζει περίεγο! δηλαδή έστω του λεώ εγώ "φέρτα φίλε θα στα φτιάξω" ! Και τα φέρνει ο άνθρωπος... ξεκινάω να τα φτιάχνω και του λέω ότι θα κοστίσει ένα 50 ευρώ +ΦΠΑ το καθένα! ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ "ΚΛΕΦΤΗ" όταν εδώ επίσης του δείξαμε ότι αγοράζει καινούργια για το πολύ 44 ευρώ? !!!

Αλλά από την άλλη αν του πω 20 Ευρώ το ένα... ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ, ως χρόνο, έξοδο υλικών ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ σε όλα πυκνωτές και σίγουρα σε κάποια θα θέλει και "έξτρα" τίποτα άλλα? Το έξοδο μου πέραν των υλικών ΔΕΝ θα έχει και την όποια "ανίχνευση" με όποια όργανα απαιτείται (εκτός και τα αλλάζεις όλα στον βρόντο και λεγεσαι ως "μάστορας" κιόλας) & κίνηση προς αγορά των ανταλλακτικών τους? Πόσο χρόνο πιστέυεις ότι θα χρειαστώ για να τα επισκευάσω... ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΥΠΟ ΦΟΡΤΙΟ... τελικά ΟΛΑ και τα 15? Στην ουσία για κάθε 20άρικο που θα παρω... θα έχω έξοδα περίπου τα 13-16 Ευρώ! Για έστω 5 Ευρώ/τεμ μεσοσταθμικά λοιπόν θα απασχοληθώ έστω 16 ώρες στην καλύτερη, δηλαδή 16/8=2 ημέρες εργασίας (8ώρου)! Με αυτά βγαίνει ότι 15*5 = 75 Ευρώ / 2 ημέρες = 32.5 Ευρώ ημερομίσθιο!!!
Προσωπικά για 32.5 Ευρώ ημερομίσθιο ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ή εταιρία... και όχι υπάλληλος μισθωτός κάπου (που ΔΕΝ έχεις καμμία επένδυση σε τίποτα εσύ ο ίδιος), ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΩ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΣΙΟ (όχι σταυρό φίλιπς) ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ!!! Προτιμώ να κάθομαι!!!!

Ρήση...
" Από το να δουλεύεις και ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ... καλύτερα ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ! ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!! "

υμφωνω με τον φιλο παραπανω. τα ειπε ολα.

xsterg
05-04-15, 23:30
τι να πω και εγω. ολοι εχουμε αναγκη. αλλα δεν μπορεις να απασχοληθεις με κατι η καπου που το κερδος θα ειναι πραγματικα μικρο. και μαλιστα εαν υπαρχει και ο κινδυνος να σου επισταφουν μερικα και μετα την επισκευη. και αν ζηταει και τιμολογια - δελτια αποστολης ο αλλος. τοτε βγαινεις πραγματικα εκτος πραγματικοτητας και πετας ενα νουμερο για επισκευη. αν ο αλλος τσιμπησει η δεν εχει αλλη λυση ακολουθει.
δεν ειναι οτι δεν θελουμε να αναλαβουμε την επισκευη. εγω προσωπικα θα την αναλαμβανα αν ο φιλος ηταν στην περιοχη μου. αν βαλεις, εργατικα, μεταφορικα, τιμολογια, υλικα, πραγματικα το κοστος εκτοξευεται. εγω παντως θα τα επισκευαζα με ανοικτη την τιμη. δεν μπορω να ξερω σε αυτην την φαση τι θα κοστισει η επισκευη χωρις να τα εχω στα χερια μου. αν θελει ο φιλος να μου τα στειλει στην πατρα με μεταφορικη εχει καλως.

leosedf
06-04-15, 00:46
Ναι μάστορα στα επισκευάζω, παίρνεις χονδρικής 15 τροφοδοτικά και του τα πουλάς για 50.
Ορίστε επισκευάστηκαν και έχουν και εγγύηση.

GeorgeVita
06-04-15, 13:40
Όταν ένας ιδιώτης/άνεργος θέλει να κάνει μια one stand δουλειά, του κόβει απόδειξη πληρωμής η εταιρία που θα τον απασχολήσει προσωρινά (εκτός γραφείου ώστε να μην έχει θέματα αυτοψίας ΙΚΑ) παρακρατώντας το 20% για εφορία.
π.χ. βάζει έναν πιτσιρικά να μοιράζει προσπέκτους στο δρόμο, βάφει τα κάγκελα κλπ
Το 20% το αποδίδει στην εφορία στο ΑΦΜ του ιδιώτη/άνεργου.
Ο ιδιώτης/άνεργος το συμπληρώνει στη δεύτερη σελίδα του Ε1.

Και βέβαια χρειάζεται "εργόσημο" (ασφάλιση ΙΚΑ): http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16846


...οι μεμονωμένες μικροεπισκευαστικές εργασίες που δεν συνιστούν οικοδομικές εργασίες,
...Οι διανομείς διαφημιστικών εντύπων με το σύστημα της διανομής με ή χωρίς διεύθυνση αποδέκτη.

klik
06-04-15, 13:49
Καλώς τα παιδιά από τα ξένα :byebye:

street
06-04-15, 19:47
Θεωρώ ότι σε σώνει η χαμογελαστή εκονοφατσούλα για αυτό που έγραψες!!! Ειδικά για κάποιον που θα έχει ΤΟΣΗ ΑΝΑΓΚΗ τα χρήματα που αναφέρεις! Ευτυχώς δηλαδή που δεν θα πρότεινες να πληρώσει ο ίδιος και τα έξοδα του "πάνε έλα" !!!

λαθος καταλαβες .... αυτο που λες λεω η προσπαθησα να ενοσω ... αν δεν καταλαβες .. εεε μα ειναι δυνατον να του πρτινα να πληρωσει τα εξοδα πανε ελ ? και ξεχασα να το γραψω για τα εισιτηρια του λεωφορειου , ακομα και αυτα να του τα πληρωσουν ! μιλαμε για ανθρωπους που εχασαν η πουλησαν για ενα κοματι ψωμι το αμαξι τους !! δεν εχουν να πληρωσουν ενα εισιτηριο στα λεωφορεα !

εγω παιδια τ εχω πατησει με τετοια τροφοδοτικα μιλαμε για 5 οχι 15 !! σε κατι δελλ και ιβμ φλατ τραπεζας , δεν θυμαμαι το σασι τους τωρα αλλα μπορω να το ψαξω .. μου τα εβγαζε συμβατα ο προμηθευτς , ηρθανε την αλλη μερα , μα ελα που δεν κομπωναν !! τα εφαγα στον κωλο τα 3 , τα 2 με κοπους και βασανους μπηκαν στα dell ασε μην πω πως ...
εσυ ρε κωστα που τα βρηκες τετοια τροφοδοτικα χονδρικη που να ταιριαζουν κιολας ? και σε π σετ ?

leosedf
06-04-15, 19:56
Εγώ μια φορά είχα βρει τροφοδοτικά (Κινέζικα πιθανότατα άθλια) σε χονδρική με 2 ευρώ το ένα...
Απλά δεν ασχολούμαι με αυτά.

street
06-04-15, 20:19
Εγώ μια φορά είχα βρει τροφοδοτικά (Κινέζικα πιθανότατα άθλια) σε χονδρική με 2 ευρώ το ένα...
Απλά δεν ασχολούμαι με αυτά.
σαν αυτα που αναφερει ο νηματοθετης ? τα στενα ? κυβους εχω βρει εδω με 2 ε

leosedf
06-04-15, 20:25
Δε θυμάμαι Δημήτρη έχει χρόνια και δεν ασχολήθηκα καθόλου.

street
06-04-15, 20:29
να βαλω και ενα δυναμιτη ... οφ τοπικ


" Από το να δουλεύεις και ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ... καλύτερα ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ! ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!! "

και τ θα γινει δηλαδη ? με συγχωρεις αλλα αυτο τωρα ειναι λυση ? να κατσουμε στο πιτι στον καναπε η στην πολυθρονα ? οσο τα εχουμε ακομα ....
θα ζησεις περισσοτερο ? με ποια ενοια ? να καλλιεργησεις τον μπαξε ? και δεν θα πω την γνωστη μ@λακια ελα πληρωσε εσυ το ρευμα , εχω 2 γνωστους που κοντεουν να πεθανουν απο ανια και απο ακινησια εδω και 6 μηνες !! περιμνουν καποιο μεροκαματο ? μεγαλε για αναρχικο σε κοβω ... ειτε τα τρως απ την γιαγια σου ειτε απ την πεθερα σου η μπορει απ την γιαγια τ πεθερα σου .. :lool:

απαντιση στο αναλογο θεμα φιλε

ον τοπικ να βαλω και σλασ /

sakis
09-04-15, 01:34
νηματοθετης ???? Αναβαθμιση τεν ποιντς !!!!!!