PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος Κινητηρα με PWM



iliasklou
04-04-15, 13:11
Καλησπερα, θελω να φτιαξω το παρακατω κυκλωμα 56283

βαζοντας στην θεση του S1 MOTOR ενα ανεμιστηρακι υπολογιστη 12volt (0.28A) και εχω 2 ερωτησεις:

Πρωτον, το ανεμιστηρακι εχει 3 καλωδια (+, - ,και ενα ακομα ασπρο που ειναι για τις στροφες) πανω στο κυκλωμα μου ομως πως ακριβως συνδεεται? (κυριως για το ασπρο εχω απορια)

Δευτερον πηγα και αγορασα πυκνωτες αλλα δεν εχουν πολικοτητα οπως αυτοι του σχηματικου5628456285 υπαρχει προβλημα αν χρησιμοποιηθουν?

info@kalarakis.com
04-04-15, 16:25
Το άσπρο είναι το PWM για ανεμιστηράκι
Βγάλε το 2ν2222 Συνέδεσε μια αντίσταση 10κ απο τη τάση στο 3 και εκεί το λευκό.
Ρύθμισε και τους παλμούς απο 400-1000 και θα ξεκινήσει.
για πιο απλά Βάλε ένα ανεμιστήρα με 2 καλώδια όπως τον θέλει το σχέδιο.
Οι συγκεκριμένοι δεν έχουν πολικότητα Μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις

eleCtroAsxetos
04-04-15, 16:42
μην ξεχασεις την διοδο στα ακρα της τροφοδοσιας του μοτερ οπως τη δειχνει το σχηματικ. το κυκλωμα δουλευει και χωρις αυτη αλλα βελτιωνει τρομερα τη συμπεριφορα του μοτερ και σταθεροποιει τη λειτουργια ολου του κυκλωματος. Αν ειχες μοτερ με ψυκτρες εξαλοιφει και το νιαουρισμα του μοτερ πριν την εκκινηση.

iliasklou
04-04-15, 16:47
ευχαριστω πολυ παιδια

klik
04-04-15, 19:56
Το άσπρο είναι το PWM για ανεμιστηράκι
...
Ανεμιστηράκι 3 καλωδίων έχει. Δεν έχει PWM, αλλά ένδειξη στροφών.

@Ηλία:
Αγνόησε το άσπρο καλώδιο και σύνδεσε τα κόκκινο - μαύρο.
Για δίοδο παράλληλα με το ανεμιστηράκι, βάλε MUR120 (όχι 1Ν4148, ούτε 1Ν400*)
Οι πυκνωτές αυτοί δεν έχουν πολικότητα.

υγ. οι δίοδοι έχουν άνοδο και κάθοδο, δέν συνδέονται στα + και -

iliasklou
04-04-15, 22:30
ειναι εργασια που μου εδωσε καθηγητης στην σχολη..τις διοδους δεν τις διαλεξα εγω αλλα ο καθηγητης..ειναι λαθος?

klik
04-04-15, 23:03
Για ανεμιστηράκι με 2 ακίδες είναι οριακά μικρό το 1Ν4148, γι'αυτό προτείνω μεγαλύτερο (υπάρχουν πολλές επιλογές σε διόδους).
Οι 3 ακίδων ανεμιστήρες, έχουν εσωτερικό controler και ίσως να μην χρειάζονται και καθόλου δίοδο παράλληλα, όμως το κύκλωμα έχει σχεδιαστεί για όλους τους ανεμιστήρες pc και γι'αυτό πρέπει να μπει.

FILMAN
06-04-15, 10:31
Καλησπερα, θελω να φτιαξω το παρακατω κυκλωμα 56283
Τί ωραίο κύκλωμα! Πού είναι η αντίσταση περιορισμού από την έξοδο του 555 ως τη βάση του 2Ν2222; Πυκνωτές απόζευξης στην τροφοδοσία; R1 μόνο 1kΩ; Τροφοδοσία 9V για ανεμιστηράκι 12V;

πηγα και αγορασα πυκνωτες αλλα δεν εχουν πολικοτητα οπως αυτοι του σχηματικου5628456285 υπαρχει προβλημα αν χρησιμοποιηθουν?
Και πολικότητα στους πυκνωτές των 1nF και 100nF (πάει στα κομμάτια, υπάρχει ηλεκτρολυτικός αν και είναι η χειρότερη επιλογή), αλλά βγήκε και 1nF με πολικότητα; Έχω χάσει επεισόδια.

Το άσπρο είναι το PWM για ανεμιστηράκι
Βγάλε το 2ν2222 Συνέδεσε μια αντίσταση 10κ απο τη τάση στο 3 και εκεί το λευκό.

Ακόμα και αν το τρίτο καλώδιο είναι εντολή PWM (δεν το γνωρίζω) τί νόημα θα είχε η προσθήκη της αντίστασης που λες; Η έξοδος του 555 είναι push - pull και όχι open collector.

μην ξεχασεις την διοδο στα ακρα της τροφοδοσιας του μοτερ οπως τη δειχνει το σχηματικ. το κυκλωμα δουλευει και χωρις αυτη αλλα βελτιωνει τρομερα τη συμπεριφορα του μοτερ και σταθεροποιει τη λειτουργια ολου του κυκλωματος. Αν ειχες μοτερ με ψυκτρες εξαλοιφει και το νιαουρισμα του μοτερ πριν την εκκινηση.
Δουλεύει και χωρίς αυτή μέχρι να καεί το τρανζίστορ. Η κύρια δουλειά της είναι να εμποδίζει την ανάπτυξη υπερτάσεων από το επαγωγικό φορτίο (κινητήρας DC, ηλεκτρομαγνήτης, κ.λ.π.) η οποία μπορεί να καταστρέψει το τρανζίστορ οδήγησης.

FILMAN
06-04-15, 10:33
ειναι εργασια που μου εδωσε καθηγητης στην σχολη..τις διοδους δεν τις διαλεξα εγω αλλα ο καθηγητης..ειναι λαθος?
Και δεν του το έφερες στο κεφάλι;

Αν το ανεμιστηράκι θέλει ως 200mA (οριακά) φτάνει η 1Ν4148, αλλιώς θέλει μεγαλύτερη όπως σου είπε και ο klik, π.χ. 1Ν5819 (ως 1Α).