PDA

Επιστροφή στο Forum : Canbas led



tao
06-04-15, 20:10
Θέλω να αντικαταστήσω σε ένα αμάξι τον εσωτερικό φωτισμό σε led. Έχω ένα σακουλάκι αλλά δεν είναι canbas και όταν θα τα βάλω πάνω ο εγκέφαλος δεν τα ανάβει υπάρχει κάποιος τρόπος να τα κάνω canbas η να παραγγείλω καινούργια

Giakoumis
06-04-15, 20:15
Πολικότητα κοίταξες;
Δεν νομίζω ότι τα λαμπάκια του φωτισμού ελέγχονται. Τουλάχιστον στα VAG.

tao
06-04-15, 21:48
Πολικότητα κοίταξες;
Δεν νομίζω ότι τα λαμπάκια του φωτισμού ελέγχονται. Τουλάχιστον στα VAG.
Ναι ελέγχονται γίνετε να τα κάνουμε canbas;

SV1JRT
06-04-15, 22:00
Πρώτον, λέγονται "CAN BUS" και όχι canbas !!
Δεύτερον, το ΜΟΝΟ που χρειάζεσαι είναι μια αντίσταση ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το LED. Τίποτα άλλο.

http://ledchoice.eu/en/making-led-bulbs-can-bus-friendly.html

.

tao
07-04-15, 01:44
Πρώτον, λέγονται "CAN BUS" και όχι canbas !!
Δεύτερον, το ΜΟΝΟ που χρειάζεσαι είναι μια αντίσταση ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το LED. Τίποτα άλλο.

http://ledchoice.eu/en/making-led-bulbs-can-bus-friendly.html

.
Πολύ ωραία !!!!!!!!!! Αλλά την απάντηση μας την δίνει πολύ ένα ξενόγλωσσο site

SV1JRT
07-04-15, 08:37
Πολύ ωραία !!!!!!!!!! Αλλά την απάντηση μας την δίνει πολύ ένα ξενόγλωσσο site


Μα αν δεν κάνω λάθος, ο Tesla αν και Σέρβος, μιλούσε άπταιστα Αγγλικά !!! :hahahha:

Λοιπόν, το θέμα είναι ότι το CAN BUS βλέπει μικρή κατανάλωση ρεύματος στην λάμπα και νομίζει ότι είναι καμένη. Γι αυτό και κόβει την τροφοδοσία από την γραμμή.
Η λύση είναι να βάλεις μια αντίσταση παράλληλα με το LED ώστε να ΑΥΞΗΘΕΙ η κατανάλωση ρεύματος και να φτάσει στο επίπεδο της λάμπας πυρακτώσεως.
Δηλαδή, αν η αρχική λάμπα πυρακτώσεως είναι 10W, το LED + Αντίσταση πρέπει να τραβάνε ΠΕΡΙΠΟΥ 10W. Χρησημοποίησε τον νόμο του OHM για να βρεις την τιμή της αντίστασης που χρειάζεσαι.

.

744
07-04-15, 11:39
Αν είναι να βάλω αντίσταση για να έχω πάλι την ίδια κατανάλωση, ποιό είναι το νόημα να πληρώσω για ένα ακριβό LED και μια αντίσταση που θα ζεσταίνεται πολύ?

Η προφανής απάντηση, το LED αντέχει για πάντα... δεν με πείθει. Αν έχεις Can Bus και λάμπα πυράκτωσης, άστο όπως είναι.

SV1JRT
07-04-15, 14:17
Το CAN BUS είναι η μεγαλύτερη αναχρονιστική πατάτα στην τεχνολογία αυτοκινήτων......
Ενα σύστημα που χρησιμοποιεί αποκλειστικά λάμπες πυράκτωσης την εποχή των LED !!
Ακόμα και όταν βγήκε το CAN BUS ήταν χαζό σύστημα !!!

.

vasilis1
07-04-15, 17:15
Το can bus δεν εχει φτιαχτεί για να σου ελέγχει αν εχει καεί μια λάμπα πυρακτώσεως.τωρα αν στον προγραμματισμό της κάθε μονάδας δεν υπαρχει πρόβλεψη για led λάμπες (οποτε και αλλα όρια αντίστασης ώστε να την θεωρεί καμένη) αυτο δεν το κανει αναχρονιστικό.και επαναλαμβάνω,ΔΕΝ ειναι η μοναδική του χρηση αυτη

744
08-04-15, 12:07
Το Can Bus είναι ένα πολύ αξιόπιστο τοπικό δίκτυο δεδομένων. Δεν έχει σχέση με LED ή λάμπες κλπ. Μεταφέρει πληροφορίες μεταξύ των αυτοματισμών/μικροελεγκτών. Από ηλεκτρικής άποψης μοιάζει πολύ με RS-485.

Το αν κάποιοι κατασκευαστές το χρησιμοποιούν κουτσά, είναι άλλο θέμα. Εξακολουθώ να το θεωρώ πάντως επίτευγμα να υπάρχει κάποιος τρόπος τυποποίησης στα ηλεκτρονικά των αυτοκινήτων.

Π.χ. Βάζεις ένα συναγερμό με Can Bus. Αυτόματα επικοινωνεί με τα συστήματα του εργοστασιακού τηλεχειρισμού και του κεντρικού κλειδώματος, της κόρνας και των φώτων χωρίς να κάνεις έξτρα καλωδιώσεις με μονωτικές ταινίες και άλλες πατέντες.