PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΑΣ UPS...!!!!! ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ



gatoulis1023
08-04-15, 12:47
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ UPS ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ςΑΤΤ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΙ ΑΠΑΙΤΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΕΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

Spark
08-04-15, 14:59
γεια σου βαγγελη και καλο πάσχα.
για να πάρεις απάντηση πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία όπως
1) τι κυκλοφορητή θέλεις να λειτουργήσεις; πόσα βατ γράφει πως είναι;
2) για πόση ωρα υπολογίζεις πως θέλεις λειτουργία του ups;
άλλο να θέλεις να λειτουργεί 1 ώρα και άλλο να θέλεις 10 ωρες.
3) πόσα χρήματα υπολογίζεις να δώσεις γι αυτό;

και να ξέρεις πως τα φθηνά ups με μικρές μπαταρίες πχ 7Ah δεν θα σε ικανοποιήσουν

dog80
08-04-15, 15:51
Το UPS θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε true sinewave και αυτά είναι ακριβά, χωρια τις μπαταρίες

Μάλλον καλύτερη λύση είναι μια μικρή γεννήτρια.

gatoulis1023
08-04-15, 19:22
5636456365 εχω δυο επανω στο κυκλωμα.. ο ενας ειναι του λεβειτα και ο αλλος του τζακιου απο μια παροχη ρευματος (την ιδια) περνουν ρευμα και πανω κατω κανα 2ωρακη να μου δουλευει το ups ....

picdev
08-04-15, 19:43
πόση ώρα θες να δουλεύουν ?

DGeorge
08-04-15, 20:03
....... περνουν ρευμα και πανω κατω κανα 2ωρακη να μου δουλευει το ups ....Μάλλον αυτό είναι, που ρωτάς, Άκη;

vasilis1
08-04-15, 20:32
Για να κανεις την δουλεια σου θελεις χονδρικά κανενα ups πραγματικού ημιτονου ( true sine wave) και συγκρίνοντας με το δικο μου κανενα 1500 VA κατ ελάχιστο

Spark
08-04-15, 20:39
για παράδειγμα αυτο (http://www.amazon.com/CyberPower-CP1500PFCLCD-Sinewave-Compatible-Mini-Tower/dp/B00429N19W/ref=lp_764572_1_7?s=pc&ie=UTF8&qid=1428514310&sr=1-7)
CyberPower CP1500PFCLCD PFC Sinewave UPS 1500VA 900W PFC

για μέση κατανάλωση 120 βατ γράφουν 40 λεπτα χρόνο λειτουργίας με 1 μπαταρια και 80 λεπτα με 2 μπαταριες.

The spec sheet (http://www.cyberpowersystems.com/products/ups-systems/pfc-sinewave-series/CP1500PFCLCD.html?selectedTabId=specifications&imageI=#tab-box) says the battery is 8.5AH @ 12V, so 102WH (Watt Hours). Arbitrarily say that you can convert from battery to AC at 85% efficiency, so you have about 86WH. 86WH / 120W = about 0.72H, or 40 minutes, best case. I couldn't find specs on the max wattage allowed per power outlet, but I doubt that the limit is 120W

There are two 8.5AH @ 12V batteries, so to Dan's comment it would run for 1 hour and 20 minutes.

vasilis1
08-04-15, 22:54
Οπου ολως τυχαίως αυτο εχω κι εγω,αγορα απο ελλαδα και με τις δυο μπαταρίες στάνταρ μεσα

http://eu.cyberpowersystems.com/products/ups_systems/pfc-sinewave/cp1500epfclcd.htm

thomasmi7
09-04-15, 01:18
Παλι φιλε βαγγελη, δεν θα ειναι ενα ups της αγορας, δεν κανουν αυτα, θα θελει
μετατροπη απο ηλεκτρονικο/ηλεκτρολογο. Επισης τα βαττ που πρεπει
να δωσει και να συντηρησει ειναι μεγαλος! Μαλλον πρεπει να καταφυγεις
στη λυση μιας μικρης γεννητριας με αυτοματισμο που να εντοπιζει την
πτωση ρευματος η' μεγαλες επαναφορτιζομενες μπαταριες. κοιταζε και
εναλλακτικες μεθοδους οπως οι μαγνητες, βρισκεις!!

gatoulis1023
09-04-15, 01:39
ευχαριστω τον καθε εναν απο εσας ξεχωριστα...........!!!! για τον χρονο του και τις πληροφοριες ειστε κατατοπηστικοι...και παλι ευχαριστω !!!!!!! με βγαλατε απο ενα μεγαλο διλλημα!!! καταλιγο μαλλος στην ληση του
thomasmi7
μιας και ειναι η πιο αποτελεσματικη,,!! αν και δεν το βλεπω να ειναι φθηνη αλλα μια φορα το βαζεις... ευχαριστω και παλι...!!!!
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=61437)

vasilllis
09-04-15, 08:38
προτεινω inverter .Ειναι για αυτη την δουλεια.Ουτε μετατροπες ουτε τιποτα.

vasilis1
09-04-15, 09:02
Thomasmi7 τι εννοείς θελει μετατροπή το ups για να κανει την δουλεια;vasilismertzani οταν εννοείς inverter εννοείς με μπαταρια αυτοκινητου;

picdev
09-04-15, 09:26
επειδή τα μοτέρ τραβάνε πολύ ρεύμα στην εκκίνηση τους , υπάρχει περίπτωση να κόβει την έξοδο το ups, λόγω overcurrent protection

vasilllis
09-04-15, 20:10
Thomasmi7 τι εννοείς θελει μετατροπή το ups για να κανει την δουλεια;vasilismertzani οταν εννοείς inverter εννοείς με μπαταρια αυτοκινητου;

https://www.skroutz.gr/c/1196/inverters.html?keyphrase=inverter+%CE%BA%CE%B1%CE% B8%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85+%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%8 4%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%85

και ναι,μπαταρια αυτοκινητου ή ακομα καλυτερα μπαταρια βαθιας εκφορτισης καταλληλη για αυτη την δουλεια.
http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=1415 ετοιμο και με φορτιστη.

vasilis1
09-04-15, 20:23
Σωστές λύσεις,παντως εγω με το παραπάνω ups καλύπτω για πάνω απο 90λεπτα την σομπα πελλετ που εχω οποτε πιθανόν να του κανει την δουλεια σαν μια πιο μαζεμένη λύση.

sakis
10-04-15, 14:37
Μυαλο κουκουτσι και δηλωνουμε και τεχνικοι .... τρομαρα μας


Οι κυκλοφορητες οπως ολα τα μοτερ εχουν υψηλο ρευμα εκκινησης , ομως αυτο ειναι αμελητεο απο την στιγμη που το μοτερ ειναι τοσο μικρο γενικοτερα εφοσον η καταναλωση του μοτερ ειναι ελαχιστη θα δουλεψει με ενα απλο οποιδηποτε UPS πιθανον με καποιο snubber στην εξοδο να εξομαλυνει την επαγωγικοτητα του μοτερ και εφοσον λυθει αυτο για να ανεβασουμε τις ωρες λειτουργιας δεν ανεβαζουμε την ισχυ στο UPS

Απλα προσθετουμε περρισσοτερες μπαταριες στο υπαρχον UPS και ετσι θα ανεβουν οι διαθεσιμες ωρες λειτουργιας ...ΘΑ υπαρξει ενα οριο στο ποσες μπαταριες μπορεις να βαλεις γιατι ο φορτιστης μεσα στο ups που τις φορτιζει θα εχει ενα θεμα ως προς τον χρονο που τι φορτιζει αλλα και ως προς το ρευμα ..

Εφικτο παντως απο καθε πλευρα ...

Φυσικα οπως και σε καθε μετατροπη ενεργειας ( δλδ χρηση inverter UPS κλπ κλπ ) υπαρχουν εσωτερικες απωλειες η οποια συσκευη τελικα να αποφασισεις να χρησιμοποιησεις απο την στιγμη που κανει μετατροπη τασης θα εχει και αντιστοιχη εσωτερικη καταναλωση που σε σενα θα μεταφραστει σε χρονο λειτουργιας απο την μπαταρια ..

Η καλυτερη λυση απο την στιγμη που εχεις ( εαν εχεις τελικα ) τοσο σοβαρο θεμα θα ηταν να βαλεις κατ ευθειαν κυκλοφορητες που δουλευουν στα 24 V καραβισιους που ισως δυσκολευτεις να βρεις πλην ομως ετσι θα εχεις τον καλυτερο δυνατο βαθμο αποδοσης ....


Αυτα ....

vasilis1
10-04-15, 17:47
Σε ευχαριστω πολυ για το μυαλο κουκούτσι..παντως το δικο μου κουκούτσι με οδήγησε σε απλο ups,και μάλιστα μεγαλύτερης χωρητικότητας απο το πραγματικού ημιτονου,και τελικα δεν σήκωνε τα τρία μοτεράκια της σόμπας.κι παλι σε ευχαριστω που δεν ήσουν προσβλητικός

Spark
10-04-15, 17:53
Σε ευχαριστω πολυ για το μυαλο κουκούτσι..παντως το δικο μου κουκούτσι με οδήγησε σε απλο ups,και μάλιστα μεγαλύτερης χωρητικότητας απο το πραγματικού ημιτονου,και τελικα δεν σήκωνε τα τρία μοτεράκια της σόμπας.κι παλι σε ευχαριστω που δεν ήσουν προσβλητικός

νομιζω βασιλη πως δεν αναφέρεται σ εσενα ο σακις αλλα σε κάποιον "τεχνικο" που δεν εκτιμά.
μην σκας για την γνωμη του καθενός, μπραβο σου που έκανες την δουλεια και που γραφεις εδω πως το έκανες.

sakis
10-04-15, 18:34
Διαβασε αυτα που εγραψα ....μπορει να βρεις κατι χρηστικο μεσα οπως το snuber ...

vasilis1
10-04-15, 18:39
Ως snuber λοιπον δεν βρηκα τιποτα,ως snubber κατι βρηκα.γιατι αφου έβαλες ολόκληρο κατεβατό δεν εξήγησες σε εμάς τους κουκουτσάτους τι ειναι με λίγα απλα λόγια αντικατοπτρίζοντας και το λιγο μυαλο μας που δεν μπορει να καταλάβει;βοήθεια στους πτωχούς τω πνεύματι,μέρες που ειναι.
@spark,ειμαι 15 χρονια ηλεκτρονικός,θελω προφανως να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου απο πρακτικές λύσεις προβλημάτων γι αυτο συμμετέχω μαθαίνοντας και προτείνοντας.σε ευχαριστω

Spark
10-04-15, 18:55
η αντίσταση με πυκνωτη σε σειρά δεν δείχνει το ευρος της γνωσης του ηλεκτροτεχνίτη.
πόσο να πουλήσει μια αντίσταση και έναν πυκνωτή σε σειρά; ενω ενα snubber κοστίζει 1-2 μεροκάματα...

http://www.electronics-tutorials.ws/io/io25.gif?74587b

picdev
10-04-15, 19:18
snubber έχει σχέση με το soft start? :confused1:

Spark
10-04-15, 21:53
snubber έχει σχέση με το soft start? :confused1:

υποψιάζομαι πως το soft start των ινβερτερ ειναι διαφορετικό κυκλωμα. το δικο μου εργοστασιακο ινβερτερ δεν εχει ρελε αλλα όταν ανοίγει δεν παρέχει αμέσως ρευμα εξόδου, περιμένει 2 δευτερα για να φορτώσει πυκνωτες ωστε να μπορει να παρέχει στιγμιαία περισσότερο ρευμα απο αυτο της κανονικής λειτουργίας του. αυτο ειναι soft start για ινβερτερ που μπορει να εκκινεί μοτερ όπως ψυγείου -νομίζω.

sakis
11-04-15, 11:54
Πολλα UPS εχουν ελεγχο του ποσο ρευμα περναει απο την εξοδο τους ....Σκοπος ειναι ο χρηστης να μην μπορει να συνδεσει περισσοτερο φορτιο απο αυτο που προβλεπεται ...Πολλες φορες τα επαγωγικα φορτια στην ουσια κοροιδευουν αυτο το συστημα σε συνδυασμο με την κυματομορφη και ετσι το UPS νομιζει οτι εχει μεγαλο φορτιο στην εξοδο ενω τα νουμερα στην πραξη λενε αλλα ...

picdev
11-04-15, 12:55
δεν ξέρω για τα νούμερα στη πράξη αλλά ένα μοτέρ στην εκίνηση τραβάει στιγμιαία πολύ ρεύμα , με αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται οι προστασίες.
Τα inverter κάνουν περιορισμό ρεύματος στην εκκίνηση για να ξεκινάει ομαλά, επίσης ανεβάζουν και την τάση στο ημίτονο ομαλά.
Το snubber ήξερα ότι μπαίνει παράλληλα με τον "διακόπτη" triac , mosfet, igbt , ώστε να προσφέρει μία εναλλακτική δίοδο στο ρεύμα που αποθηκεύεται όταν ανοιγοκλείνει ο διακόπτης(αύξυση di/dt) και να αποφύγουμε την υπέρταση και την καταστροφή του ημιαγογού.

Να προσθέσω και άλλον έναν προβλιματισμό, όλοι ξέρουμε ότι αν διακόψουμε την τάση στο πηνίο-επαγωγικο φορτίο , έχουμε ανάστοφη τάση στα άκρα του. Υπάρχει κάποια προστασία για αυτό στα απλά ups για αυτό? Γιατί έχω δει πολλά να αναφέρουν ρητά τα φορτία που πρέπει να χρησιμοποιείς.

Πριν χρόνια ο φίλιππος μου είχε λύσει κάποιες απορίες για τα VA που αναφέρουν τα ups.
Τα VA δεν αναφέρουν χωρητικότητα μπαταρίας, αλλά το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξεις απο το ups με cosφ=1.
Oπότε σωστά προτείνουν ups με μεγαλύτερη ισχύ,για να είμαστε εντώς ορίων του ρεύματος εκίνισης
το φορτίο μας δεν έχει cosf=1.
και έχουμε και άεργο ισχύ λόγω φορτίου,αυτή πρέπει να συνυπολογιστεί στη κατανάλωση γιατί το ups έχει και εκεί περιορισμό


http://www.power-solutions.com/watts-va

The power drawn by computing equipment is expressed in Watts or Volt-Amps (VA). The power in Watts is the real power drawn by the equipment. Volt-Amps are called the β€œapparent power” and are the product of the voltage applied to the equipment times the current drawn by the equipment. Both Watt and VA ratings have a use and purpose. The Watt rating determines the actual power purchased from the utility company and the heat loading generated by the equipment. The VA rating is used for sizing wiring and circuit breakers. The VA and Watt ratings for some types of electrical loads, like incandescent light bulbs, are identical. However, for computer equipment the Watt and VA ratings can differ significantly, with the VA rating always being equal to or larger than the Watt rating. The ratio of the Watt to VA rating is called the β€œPower Factor” and is expressed either as a number (i.e. 0.7) or a percentage (i.e. 70%). We can assist you with proper UPS sizing if you provide us with either, total equipment VA, total equipment Watts, or a list of the equipment part numbers that you would like to back up. Contact us at support@power-solutions.com with any of this data or if you prefer contact sales@power-solutions.com to schedule a site survey.

εδώ έχει ένα παράδειγμα υπολογισμού, εδώ πρέπει να ξέρουμε και τον συντελεστή του φορτίου μας για να υπολογίσουμε τα σωστά watt και VA


Examples where a sizing problem can occur
Example #1: Consider the case of a typical 1000VA UPS. The user wants to power a 900W heater with the UPS. The heater has a Watt rating of 900W and a VA rating of 900VA with a power factor of 1. Although the VA rating of the load is 900VA, which is within the VA rating of the UPS, the UPS will probably not power this load. That is because the 900W rating of the load exceeds the Watt rating of the UPS, which is most likely 60% of 1000VA or around 600W.
Example #2: Consider the case of a 1000VA UPS. The user wants to power a 900VA file server with the UPS. The file server has a Power Factor Corrected power supply, and so has a Watt rating of 900W and a VA rating of 900VA. Although the VA rating of the load is 900VA, which is within the VA rating of the UPS, the UPS will not power this load. That is because the 900W rating of the load exceeds the Watt rating of the UPS, which is 60% of 1000VA or around 600W.



σάκη διαφωνείς με τα παραπάνω που αναφέρει η εταιρεία που πουλάει ups?

sakis
11-04-15, 14:38
Να προσθέσω και άλλον έναν προβλιματισμό, όλοι ξέρουμε ότι αν διακόψουμε την τάση στο πηνίο-επαγωγικο φορτίο , έχουμε ανάστοφη τάση στα άκρα του. Υπάρχει κάποια προστασία για αυτό στα απλά ups για αυτό? Γιατί έχω δει πολλά να αναφέρουν ρητά τα φορτία που πρέπει να χρησιμοποιείς.


εεετσι

sakis
11-04-15, 14:43
Δεν διαφωνω καθολου ...ομως η μεθοδος που μετραει το ενα η το αλλο ειναι το προβλημα ετσι ειναι πιθανον να θελεις να ξεκινησεις ενα ηλεκτρικο τρυπανι με η χωρις φορτιο απο ενα UPS και να μην ξεκιναει σωστα η να πεφτει σε προστασια ....Πολλες φορες το προβλημα λυνεται εαν στην εξοδο του ups υπαρχει παραλληλα και ενα ωμικο φορτιο το οποιο στην ουσια ειναι κυκλωμα σναμπερ και εξομαλυνει σε μεγαλο βαθμο το επαγωγικο του φορτιου σε σχεση με το τι βλεπει το ups και ξεκινα ακομα και ενα προστεθηκαν ΠΧ 100 βαττ στο συνολικο φορτιο ...

vasilllis
13-04-15, 00:03
δεν ξέρω για τα νούμερα στη πράξη αλλά ένα μοτέρ στην εκίνηση τραβάει στιγμιαία πολύ ρεύμα , με αποτέλεσμα να ενεργοποιούνται οι προστασίες.
Τα inverter κάνουν περιορισμό ρεύματος στην εκκίνηση για να ξεκινάει ομαλά, επίσης ανεβάζουν και την τάση στο ημίτονο ομαλά.
Το snubber ήξερα ότι μπαίνει παράλληλα με τον "διακόπτη" triac , mosfet, igbt , ώστε να προσφέρει μία εναλλακτική δίοδο στο ρεύμα που αποθηκεύεται όταν ανοιγοκλείνει ο διακόπτης(αύξυση di/dt) και να αποφύγουμε την υπέρταση και την καταστροφή του ημιαγογού.

Να προσθέσω και άλλον έναν προβλιματισμό, όλοι ξέρουμε ότι αν διακόψουμε την τάση στο πηνίο-επαγωγικο φορτίο , έχουμε ανάστοφη τάση στα άκρα του. Υπάρχει κάποια προστασία για αυτό στα απλά ups για αυτό? Γιατί έχω δει πολλά να αναφέρουν ρητά τα φορτία που πρέπει να χρησιμοποιείς.

Πριν χρόνια ο φίλιππος μου είχε λύσει κάποιες απορίες για τα VA που αναφέρουν τα ups.
Τα VA δεν αναφέρουν χωρητικότητα μπαταρίας, αλλά το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξεις απο το ups με cosφ=1.
Oπότε σωστά προτείνουν ups με μεγαλύτερη ισχύ,για να είμαστε εντώς ορίων του ρεύματος εκίνισης
το φορτίο μας δεν έχει cosf=1.
και έχουμε και άεργο ισχύ λόγω φορτίου,αυτή πρέπει να συνυπολογιστεί στη κατανάλωση γιατί το ups έχει και εκεί περιορισμό


http://www.power-solutions.com/watts-va


εδώ έχει ένα παράδειγμα υπολογισμού, εδώ πρέπει να ξέρουμε και τον συντελεστή του φορτίου μας για να υπολογίσουμε τα σωστά watt και VA



σάκη διαφωνείς με τα παραπάνω που αναφέρει η εταιρεία που πουλάει ups?

Διαφωνω,δηλαδη πουλαει 1000va ups αλλα ειναι μονο 600?η δεν καταλαβα καλα.http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=sua750i&tab=models
εδω αναφερει 750va/500w.Mεχρι αυτα τα φορτια τα σηκωνει.



Δεν διαφωνω καθολου ...ομως η μεθοδος που μετραει το ενα η το αλλο ειναι το προβλημα ετσι ειναι πιθανον να θελεις να ξεκινησεις ενα ηλεκτρικο τρυπανι με η χωρις φορτιο απο ενα UPS και να μην ξεκιναει σωστα η να πεφτει σε προστασια ....Πολλες φορες το προβλημα λυνεται εαν στην εξοδο του ups υπαρχει παραλληλα και ενα ωμικο φορτιο το οποιο στην ουσια ειναι κυκλωμα σναμπερ και εξομαλυνει σε μεγαλο βαθμο το επαγωγικο του φορτιου σε σχεση με το τι βλεπει το ups και ξεκινα ακομα και ενα προστεθηκαν ΠΧ 100 βαττ στο συνολικο φορτιο ...
Και γιατι να βαλεις ωμικο φορτιο και να μη βαλεις ενα χωρητικο?
Την εκκινηση που εχουν τα μοτερ ομως πως μπορουμε να την παραβλεψουμε?