PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατοχυρωση - παραγωγη - πωληση μηχανηματος (χομπιστας)



johnakos25
09-04-15, 08:55
Μετα απο πολλα πειραματακια εχω κατασκευασει καποια κυκλωματα ηχου και θα ηθελα να ρωτησω:

1)Πως μπορω να κατοχυρωσω ενα μηχανημα ιδιοκατασκευης?
Δεδομενου οτι ειναι δικη μου κατασκευη ομως χρισημοποιει κοινα υλικα. Δεν μπορω να κανω μετρησεις ακριβειας (θα χρειαστουν?) μιας και δεν εχω εξοπλισμο(κανα δυο πολυμετρα).
2)Πως μπορει να βγει ενα τετοιο μηχανημα στην παραγωγη?
Ξερω οτι ειναι παρανομο να κατασκευασω και να πουλησω εγω ενα μηχανημα μιας και δεν ειμαι πτυχιουχος ηλεκτρονικος ομως πως θα μπορουσε να γινει? Φανταζομαι θα χρειαστει να παρω καποια εγκριση απο καποιον ηλεκτρονικο που θα μετρησει και θα επιβεβαιωσει οτι ειναι ασφαλες.
3)Αυτη η εγκριση θα χρειαστει μονο στο πρωτοτυπο η σε ολα?
4)Θα χρειαστει καποιος ηλεκτρονικος να τα μονταρει?

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

chipakos-original
09-04-15, 09:02
Επειδή είναι ηλεκτρονικό το πρώτο που χρειάζεται είναι να εναρμονίζεται στην οδηγία CE. Οπότε πρέπει να πάρεις έγκριση γι αυτό . Μόνο στο πρωτότυπο χρειάζεται η έγκριση αρκεί να μην αλλάξεις στο μέλλον τον σχεδιασμό της κατασκευής.Το μοντάρισμα μπορεί να το κάνει από εξειδικευμένος ηλεκτρονικός μέχρι μικρό παιδί. Μέχρι εδώ γνωρίζω εγώ σίγουρα (δεν θέλω να μιλάω υποθετικά) τα υπόλοιπα θα στα πουν άλλοι συνάδελφοι.

johnakos25
09-04-15, 09:15
Επειδή είναι ηλεκτρονικό το πρώτο που χρειάζεται είναι να εναρμονίζεται στην οδηγία CE. Οπότε πρέπει να πάρεις έγκριση γι αυτό . Μόνο στο πρωτότυπο χρειάζεται η έγκριση αρκεί να μην αλλάξεις στο μέλλον τον σχεδιασμό της κατασκευής.Το μοντάρισμα μπορεί να το κάνει από εξειδικευμένος ηλεκτρονικός μέχρι μικρό παιδί. Μέχρι εδώ γνωρίζω εγώ σίγουρα (δεν θέλω να μιλάω υποθετικά) τα υπόλοιπα θα στα πουν άλλοι συνάδελφοι.

Το μονταρισμα δεν πρεπει να γινει δηλαδη απο πτυχιουχο ηλεκτρονικο? Μπορω να το κανω μονος μου?

Spark
09-04-15, 09:40
γεια σου γιαννη. εχεις σκεφτει πόσο δύσκολο είναι να πουληθούν διάφορες κατασκευές;
κατασκευές έχουνε κανει πολλοι, πελάτες που να θέλουν να τις αγοράσουν δεν υπάρχουν.

όσοι θέλουν να αγοράσουν κάτι το πρώτο που κάνουν είναι αναζήτηση στο δίκτυο να βρουν ηλεκτρονικά πχ απο το ebay, amazon, κλπ απο ανατολή σε τιμή χωμα.

έκανες αναζήτηση να δεις εαν υπάρχουν αυτά που θέλεις να κάνεις; μαλλον θα υπάρχουν καλύτερα απο τα δικά σου...
εαν κανεις κατι πρωτότυπο που δεν υπαρχει αλλου στην αγορά έχεις πιθανότητες να πουλήσεις λιγα κομμάτια και εαν το παρουσιάσεις στο δικτυο οι ανατολήτες θα στο αντιγράψουν.
δεν θα μπορεις να κανεις τίποτα για την αντιγραφή-κλοπή ιδέας ή κυκλώματος διότι ακόμα και πνευματικά δικαιώματα δεν μπορεις να διεκδικήσεις, τα δικαστικά έξοδα θα σε τσακίσουν, είναι μάταιο.
οι μεγάλες εταιρίες κολοσσοι δεν μπορουν να αντιμετωπίσουν το προβλημα της αντιγραφής-κλοπής.

chipakos-original
09-04-15, 09:49
Το μονταρισμα δεν πρεπει να γινει δηλαδη απο πτυχιουχο ηλεκτρονικο? Μπορω να το κανω μονος μου?
Φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου αν αυτό σε συμφέρει από άποψης παραγωγής. Βέβαια οι κίνδυνοι αντιγραφής όπως λέει και ο Σπύρος να ξέρεις είναι το νούμερο 1 πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις.Γι αυτό οι εταιρείες πολλές φορές χρησιμοποιούν κυκλώματα με προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα έτσι ώστε να είναι δύσκολη ή αδύνατη η αντιγραφή του ίδιου κυκλώματος.

johnnkast
09-04-15, 10:03
Στο χωριο μου λενε:..."με πορδες δεν βαφουν αυγα" (κοκκινα)
....
Σε φραγγα μεταφραζεται αυτο που θελεις να κανεις αρκετα χιλιαρικα για να πλερωσεις:...
-Μηχανικο Ηλεκτρονικο (για τη μελετη-αναπτυξη-πιστοποιηση συμφωνα με την "CE" ευρωπαϊκη οδηγια)
-Αρμοδιο εργαστηριο πιστοποιησης Ασφαλειας χρησης
-Δηκηγορο-Συμβολαιογραφο που θα σε υποστηριξει στα δικαστηρια οταν θα σε καταγγελνουν οι ανταγωνιστες, που θα ξεψειρισουν την ευρεσιταχνια σου, για να βρουν ομοιοτητες με αλλες του εμποριου...Εκει αφου ΔΕΝ εχεις πτυχιο ηλεκτρονικου και δη μηχανικου....θα τραβολογανε αυτον που θα προσλαβεις
-Λογιστη για να σου κραταει τα βιβλια ...αφου σκεφτεσαι να το εμπορευεσαι
.....
και λιγα ειναι που σου ειπα......εχει κι αλλα................
....
καλη ανασταση

chip
09-04-15, 10:09
το όλο ζήτημα δεν το ξέρω στο σύνολο απλά θα γράψω μερικές πτυχές του θέματος...
Θα πρέπει να πάρει πιστοποίηση ότι είναι σύμφωνο με CE οπότε εκεί θα υπογράψει κάποιος ηλεκτρονικός.. για να γίνει αυτό όμως πρέπει να υποβληθεί σε μετρήσεις σε κάποιο πιστοποιημένο εργαστήριο ( η σε κοινοποιημένο φορέα) που σημαίνει κόστος αρκετές χιλιάδες ευρώ έως μερικές 10δες χιλιάδες ευρώ... (Δεν ξέρουμε καθόλου το είδος της συσκευής που έχεις αναπτύξει και έτσι δεν ξέρουμε αν θα χρειαστεί και ειδικούς ελέγχους που μπορεί να φτάνουν και κάπου στις 100χιλιάδες ευρώ... αλλά δε νομίζω να μιλάς για τέτοια περίπτωση (τίποτε ιατρικά, αυτοκινητοβιομηχανίας κλπ...)

Αφού λοιπόν έχεις ένα προϊόν πιστοποιημένο (και λογικά έχεις κάποια επιχείρηση που έχει τα δικαιώματα σε αυτό) θα πρέπει ένα σύνολο από ηλεκτρονικά εξαρτήματα να γίνουν συσκευή (αυτό λέγεται μεταποίηση).
Η μεταποίηση απαιτεί μεγάλη γραφειοκρατία στην Ελλάδα (πιστοποιητικά πυρασφάλειας, πιθανή άδεια από Δήμο, υπουργείο Βιομηχανίας, αναθεωρήσεις οικοδομικών αδειών για βιοτεχνική/βιομηχανική δραστηριότητα, εγκεκριμένη περιβαλλοντική μελέτη, διαχείριση αποβλήτων (μάλλον με κάποια μελέτη και κάποια συμφωνία με εταιρίες ανακυκλώσης) κλπ κλπ....
κατά συνέπεια με ένα προϊόν αν αυτό δεν θα έχει μεγάλες πωλήσεις (πολλές χιλιάδες τεμάχια με 100δες χιλιάδες ευρώ σε πωλήσεις) δεν σε συμφέρει να το συναρμολογήσεις σε δικές σου εγκαταστάσεις αλλά θα απευθυνθείς σε εταιρίες που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά... Η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η PRISMA electronics (όμως υπάρχουν και άλλες και λογικά οι περισσότερες που παράγουν δικά τους προϊόντα (MAT electronics κλπ) θα χαρούν να παράγουν προϊόντα για κάποιον άλλο κατασκευαστή (εσύ θα λέγεσαι κατασκευαστής εκείνοι θα είναι οι συναρμολογητές σου).

Όπως καταλαβαίνεις αν έχεις φτιάξει κάτι που θα έχει σημαντική ζήτηση ναι μπορείς να προχωρήσεις αν δεν θα έχει μεγάλες πωλήσεις πρέπει να κοιτάξεις για άλλους τρόπους εκμετάλευσης... πχ κατοχύρωση και στη συνέχεια πώληση των δικαιωμάτων σε κάποιον τρίτο... (ίσως και εκτός Ελλάδος). Νομίζω γίνεται επίσης προφανές γιατί έχει καταστραφεί η παραγωγή (ιδιαίτερα των ηλεκτρονικών) στην Ελλάδα...


Η εναλλακτική για να γλιτώσεις να έχεις υπάλληλο κάποιον ηλεκτρονικό ως τεχνικό διευθυντή στην εταιρεία που θα έχει συστήσει είναι να βρεις μια εταιρεία που θα αναλάβει την πλήρη παραγωγή στο όνομα της (εκεί πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο που στη συμφωνία που θα κάνεις δεν θα χάνεις τα μελλοντικά δικαιώματα στο προϊόν αυτό... ίσως απλά να αρκεί η κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας -σε αυτό θα χρειαστείς κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με ευρεσιτεχνίες ) και εσύ να έχεις μια εμπορική επιχείρηση που θα αγοράζει όλην την παραγωγή και θα την διανέμει (είτε στην χονδρική είτε απ ευθείας στην λιανική)

johnakos25
09-04-15, 10:27
Δηλαδη ας υποθεσουμε οτι ανοιγω ενα μαγαζι και θελω να πουλησω "και" 10 δικες μου κατασκευες. Δεν υπαρχει λυση? Χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια?

SeAfasia
09-04-15, 10:39
πήγαινε στο εμπορικό επιμελητήριο εκεί θα σου δωσουν κατεύθυνση επίσης,να'χεις κάβα τουλάχιστον 20.000 ευρώ για έξοδα δλδ χαρτόσημα,δικηγόρο,υπομονή, ενα ζευγάρι γάντια μποξ να παλέψεις με τους δημοσίους υπαλλήλους κτλπ.....
Πάνω απ όλα υπομονή στη νιοστή. .....

Spark
09-04-15, 10:47
για σκεψου αυτα:
έρχομαι στο μαγαζι σου και μου πουλας (με απόδειξη) μια κατασκευή σου που δεν εχει προδιαγραφές.
παω σπιτι μου και απο ατυχία πέφτει νερό, παθαινω ηλεκτροπληξία και επειδή έχω ευαισθησία πεθαίνω απο ηλεκτροπληξία.
το σενάριο ειναι υποθετικό αλλα λέμε ένα παραδειγμα.
σε παει η γυναίκα μου ή οι γονείς μου σε αστυνομια -το μαγαζι σου κλεινει, σε δικαστήριο διεκδικούν αποζημίωση -σου παιρνουν ότι έχεις, και περιμένεις χρονια να βγεις απο την φυλακη.
στο μεταξύ η γυναίκα σου πιθανόν να βρει άλλον αντρα, τα παιδιά σου δεν θα εχουν πρότυπο σωστού πατέρα και πιθανόν να βρεθουν στην παρανομία και στην ανηθικότητα.
όλα αυτά υποθετικά -γιατί όχι, θα μπορούσαν να συμβουν :-k

johnakos25
09-04-15, 10:55
Χαχαχα!! Σαν σεναριο του φωσκολου ακουγεται!!! Φιλε ζητησα απλα μερικες πληροφοριες για το πως λειτουργει μια τετοια διαδικασια και με συγχωρεις αλλα εφερες την καταστροφη!!!

SeAfasia
09-04-15, 11:02
μια χαρά στα λέω. ....
τεσπα πήγαινε στο επιμελητήριο και ρώτα τους. ...

picdev
09-04-15, 12:47
η πιστοποίηση δεν είναι τίποτα άλλο απο τη συμμόρφωση με τις Ευρωπαικούς κανονισμούς.
Ο ΕΛΟΤ έχει ειδικά πρότυπα για τις συσκευές, χαμηλής τάσης, υψηλής τάσης κτλ.
Υπάρχουν ειδικά εργαστήρια που σου κάνουν τις μετρήσεις.
Η παραγωγή είναι υπερβολή , δεν θα σου χρειαστεί άδεια παραγωγής, πες ότι τις πλακέτες τις μόνταρε το εργοστάσιο, ή ακόμα αν είναι smd τα υλικά το κάνουν αυτόματα μηχανήματα, οπότε δεν έχεις τέτοια προβλήματα για 10 πλακέτες.

Υπάρχουν και μερικές τρύπες στο όλο θέμα, που έχουν αναφέρει άλλα έμπειρα μέλη του φόρουμ,
να πουλάς τη συσκευή σε ΚΙΤ, χωρίς κουτί ,και το κουτί ξεχωριστά,
ώστε την ευθύνη να την έχει αυτός που τη κατασκευάζει

http://www.nextlevelgroup.gr/apps/blog/%CF%84%CE%B1-7-%CE%B2%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-ce

(http://www.nextlevelgroup.gr/apps/blog/%CF%84%CE%B1-7-%CE%B2%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-ce)

chip
09-04-15, 13:13
όχι δεν μπορείς να πουλάς πλακέτες έτσι.... τουλάχιστον νόμιμα....
ίσως υπάρχουν κάποιες τρύπες που μπορεί να διευκολύνουν τα πράγματα αλλά εύκολα δεν τα κάνουν....
Πριν 30-40 χρόνια ναι αυτά που λες γίνονταν (όπως γίνονται στην Κίνα) τώρα υπάρχει Ευρωπαϊκή νομοθεσία, κανόνες κλπ.. και φυσικά Ελληνική νομοθεσία που είναι ακόμα ποιο γραφειοκρατική από αυτά που ζητά η ΕΕ.
Ακόμα και το ΚΙΤ θέλει CE σίγουρα!!!! Μόνο κάποιες ειδικές κατηγορίες που υπάγονται στον ραδιοερασσιτεχνικό εξοπλισμό δεν θέλουν CE γιατί υπάγονται σε άλλους νόμους (δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τελευταία και απαιτούν αυτά CE πλέον).

Πάντως η αρχή της γραφειοκρατίας αρχίζει από τη μαγική λέξη Μεταποίηση... λογικά και ο λογιστής σου θα ξέρει να σου εξηγήσει ότι αγοράζοντας εξαρτήματα και πουλώντας κάτι άλλο (πλακέτα συσκευή κλπ) είναι δραστηριότητα μεταποίησης και από εκεί και πέρα πρέπει να ακολουθήσεις όλη την γραφειοκρατία και τις άδειες της Μεταποίησης.

(ξέρεις πόσος κόσμος στα μέσα της δεκαετίας του 2000 είχε πρόβλημα να χάσει το ΕΣΠΑ επειδή άρχισε να εφαρμόζεται η νέα περιβαλλοντική νομοθεσία και από τη μία είχε καταθέσει χαρτιά για περιβαλλοντική αδειοδότηση και από την άλλη έχανε τις προθεσμίες του ΕΣΠΑ γιατί ήταν αδύνατον να ελεγχθούν από τις πολεοδομίες οι φάκελοι με τις περιβαλλοντικές μελέτες? Απλά πράγματα στην Ελλάδα κάπου στο 2008-2009 οι περιβαλλοντικές μελέτες για έγκριση ήταν γύρω στις 21.000 το χρόνο ενώ στις βιομηχανικές χώρες της κεντρικής και βόριας Ευρώπης ήταν 300-2000 το χρόνο... σου λέει κάτι αυτό? πως θα ζήσουν οι Έλληνες αυτοαπασχολούμενοι μηχανικοί που συντάσουν τις μελέτες και πως οι Ελληνικές κυβερνήσεις θα μπορούν να επικαλούνται ανάγκες για επιπλέον διορισμούς στις πολεοδομίες κλπ....?)

Είναι κάτι που κανείς υπουργός δεν θέλησε/μπόρεσε να λύσει (όσο και να μιλούσε για απλοποίηση διαδικασιών) γιατί έπρεπε να αγγίξει ένα πολύ ευαίσθητο (για λαϊκισμό) θέμα που λέγεται Ελληνική περιβαλλοντική νομοθεσία και θέματα αδειοδοτήσεων σχετικά πολεοδομικούς κανόνες κλπ....

Δυστυχώς όλοι φωνάζουν/απεργούν για μισθούς συντάξεις ανεργία αλλά κανείς δεν μιλάει για το ότι θέλουμε να παράγουμε προϊόντα και το κράτος δεν μας το επιτρέπει! Καλώς ήλθες στην Ελληνική πραγματικότητα


φυσικά στην Τρόϊκα σφυρίζουν τα προβλήματα τους μόνο συγκεκριμένοι διαπλεκόμενοι /ισχυροί... οπότε λίγο δύσκολο να αντιληφθεί τα προβλήματα της Ελληνικής παραγωγής... (που τυχαίνει να είναι το πρόβλημα που σε αφορά)

leosedf
09-04-15, 13:17
Πάντως αν έχεις λεφτά (πολλά) για πέταμα μπορείς να το κάνεις. Και εννοείται ότι δε θα τα πάρεις πίσω πουλώντας ε.
Εκτός αν έχεις φτιάξει μίνι αντιδραστήρα πυρηνικής σύντηξης.

GeorgeVita
09-04-15, 13:59
Αρχικά να χαιρετίσω τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, ευχές για τις γιορτές, καλή Ανάσταση!


Ακόμα και το ΚΙΤ θέλει CE σίγουρα!!!!
AAAAAX ρε chip που δεν γνωρίζω και το όνομά σου!
Εδώ και αρκετά χρόνια, στο σχετικό θέμα (www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51395) σου είχα γράψει:


Συσκευές μπορούν να παραχθούν νόμιμα αλλά το κόστος τους συμπεριλαμβάνοντας τους ελέγχους θα είναι απαγορευτικό, άρα ΔΕΝ παράγεις.
Επαναλαμβάνω ότι "η απόγνωσή σου" σε κάνει να τα βλέπεις όλα συσκευές!
Η οδηγία την οποία σου παρέθεσα ορίζει τι είναι η συσκευή.

Το ΚΙΤ ΔΕΝ είναι συσκευή!
Αν το ΚΙΤ είναι "ενισχυτής με το LM386, αυτός που το φτιάχνει ΔΕΝ το φτιάχνει για ενισχυτή!
Στην Ομόνοια θα βρει φθηνότερο, με κουτί, καλώδια, CE, εγγύηση κλπ.

To KIT το αγοράζουμε και το μοντάρουμε για εκπαιδευτικούς λόγους ή ... για τη χαρά της δημιουργίας!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ!
Αν είναι όπως τα λες πρέπει να περάσω την οικογένειά μου από έλεγχο... γιατί μου δίνει ΧΑΡΑ!
gV

Ετσι για την ιστορία και τους "βιογράφους μας", θα σε ενημερώσω ότι τότε (μεταξύ 3-5 Σεπ 2012) επισκέφθηκα τον ΕΛΟΤ, έθεσα στο μέγιστο ιεραρχικά επίπεδο το ερώτημα "CE στα KIT ηλεκτρονικών κατασκευών", έγινε σύντομη φιλική σύσκεψη και πήρα προφορική (δωρεάν) απάντηση από την αντικειμενικά έγκυρη πηγή για το θέμα.

"Το σακουλάκι με τα εξαρτήματα ΔΕΝ είναι συσκευή".
"Το συναρμολογημένο πλακετάκι (module), εφόσον προορίζεται για ενσωμάτωση σε άλλο σύστημα από επαγγελματία, ΔΕΝ είναι συσκευή".
"Η νομοθεσία ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας αφορά συσκευές".

Αν θέλεις "εργαστηριακή απόδειξη" για το "νομικό πείραμα", μπορείς να διαβάσεις τι δηλώνουν οι εταιρείες παραγωγής ΚΙΤ παγκοσμίως:

https://www.kitronik.co.uk/weee-recycling

The CE regulations relate to a finished product being safe and also ensure that the product doesn't interfere with other electronic equipment and that it won't be affected by other electronic equipment near by. All electronic/electrical tools and test equipment are CE marked and therefore comply with the standards relating to the product.

Our kits and modules can't be tested against the CE standards as the enclosure they are placed in and what devices are connected to the completed kits & modules impact on whether the finished product will pass the reliant CE test. At the design stage consideration has been given to the circuits and the layout of the PCB, as long the user also gives consideration to the enclosure the boards go in to and the way other devices connect to these boards it would be possible to create a product that complies with the regulations. It is however worth noting that CE testing only relates to products that are being sold, since all our kits and modules are intended for educational purposes and sold as a kit of parts or a module the CE regulations don't apply to them.

Τα ίδια γράφουν και άλλοι προμηθευτές "συλλογών υλικού σε σακουλάκι".

Αυτοί ξεπέρασαν το 1 εκατομμύριο "απιστοποίητων σακουλακίων" και εμείς κλαίμε ακόμη:
UK maker and education electronics firm sells millionth kit (http://www.electronicsweekly.com/news/business/uk-maker-education-electronics-firm-sells-millionth-kit-2015-01/)

picdev
09-04-15, 14:09
"Το συναρμολογημένο πλακετάκι (module), εφόσον προορίζεται για ενσωμάτωση σε άλλο σύστημα από επαγγελματία, ΔΕΝ είναι συσκευή".

To παραπάνω τα εφαρμόζουν και άλλοι επαγγελματίες του φόρουμ ,όπως ο SRF.
Ψάξε και για CE στο φόρουμ , υπάρχουν άλλα 2-3 θέματα που ο SRF και GEORGE VITA , γράφουν κατεβατά μιας και είναι επαγγελματίες και παράγουν δικά τους προιόντα.

chip
09-04-15, 14:15
φίλε Γιώργο
ναι θυμάμαι ότι μου το έχεις γράψει... όμως το οτι ο ΕΛΟΤ έκανε mini σύσκεψη μου δίνει την εντύπωση ότι έτσι καταλαβαίνουν το νόμο.... και δεν ξέρω αν θα το έλεγαν και γραπτά...
από την άλλη εγώ υποστηρίζω αυτά που είχα διαβάσει σε περιοδικό (πρέπει να ήταν το ΕΛΕΚΤΟΡ ... αν δεν ήταν το ΕΛΕΚΤΟΡ θα ήταν η Τεχνική Εκλογή) που έγραφε οτι Σαφώς και απαιτείται τα ΚΙΤ να έχουν πιστοποίηση CE....
φυσικά μπορεί να μην απαιτούν πιστοποίηση ώς προς όλους τους κανονισμούς που απαιτεί μια ολοκληρωμένη κατασκευή....
Επίσης κάπου στο νόμο λέει οτι εξαιρείται απο CE τα ΚΙΤ ραδιοερασιτεχνικού εξοπλισμού.... και το οτι το εξειδικεύει για τον ραδιοερασιτεχνικό εξοπλισμό και δεν αναφέρεται σε όλα τα ΚΙΤ πιστεύω οτι και αυτό είναι μια ένδειξη οτι απαιτείται CE...
Επίσης απ οτι θυμάμαι και η SMART KIT είχε αρχίσει να βάζει CE στα ποιο σύγχρονα ΚΙΤ....

ναι το συναρμολογημένο Module πλακετάκι που θα πωληθεί σε επαγγελματία το καταλαβαίνω ότι είναι αυτός υποχρεωμένος να πιστοποιήσει την τελική συσκευή... και να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ γιατί πρέπει να έχουν CE οι πλακέτες των PC που υποτίθεται ότι πρέπει να πιστοποιηθεί ολόκληρη η μονάδα και η πιστοποίηση κάθε πλακέτας ξεχωριστά δεν αρκεί...

φιλικά
Θανάσης

xlife
09-04-15, 14:34
Εαν δεν υπήρχαν χώρες που δεν χρειάζονται πιστοποιήσεις (κίνα κτλ) θα είμασταν στην εποχή του χαλκού. Δυστυχώς η ευρωπαϊκή ένωση θέλει πολλές πιστοποιήσεις εκτός του ce. ISO στη γραμμή παραγωγής tuv cert,bureau veritas κτλ. Ακόμη και η συσκευασία πρέπει να είναι πιστοποιημένη. Έτσι καταλήξαμε μόνο μεγάλες εταιρείες στην ευρωπαϊκή ένωση να μπορούν να παράγουν συσκευές(siemens - engel κτλ.) οι οποίες έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν το οποιοδήποτε κόστος, αλλά και να παρουσιάσουν τις κατασκευές τους σε διεθνής εκθέσεις ώστε να διαφημιστούν και να έχουν πωλήσεις ικανές ώστε να παράγουν και κέρδος. Μόνο μια λύση θα μπορούσε να είναι ικανή να επανεκκινήσει τον κλάδο μας. Αυτή θα ήταν η δωρεάν παροχή ce iso κτλ. σε μικρές εταιρείες και startups. Όμως αν γίνει κάτι τέτοιο οι χαμένοι θα είναι οι χώρες του Βορρά(βιομηχανικές) και οι Κινέζοι. Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ κάτι τέτοιο αν και θα ήταν ευχής έργο να δούμε κατασκευές μας στο εμπόριο.

GeorgeVita
09-04-15, 14:42
... έκανε mini σύσκεψη μου δίνει την εντύπωση ότι έτσι καταλαβαίνουν το νόμο.... και δεν ξέρω αν θα το έλεγαν και γραπτά...
...
δεν κατάλαβα ποτέ γιατί πρέπει να έχουν CE οι πλακέτες των PC που υποτίθεται ότι πρέπει να πιστοποιηθεί ολόκληρη η μονάδα και η πιστοποίηση κάθε πλακέτας ξεχωριστά δεν αρκεί...

φιλικά
Θανάσης

Χαίρε Θανάση!
H "mini σύσκεψη" έγινε δωρεάν, φιλικά, προσωπικά. Εννοείται ότι προτάθηκε η "τυπική γνωμοδότηση" με σχετικό κόστος αλλά επειδή είχα ήδη επιβεβαιώσει την "καλή" οπτική γωνία, άφησα το κόστος για όποιον θέλει να ... καταγγείλει!

Για τα εξαρτήματα αναβάθμισης PC (πωλούνται λιανικώς και συνήθως τοποθετούνται από τον τελικό πελάτη), οι κατασκευαστές τα σημαίνουν με CE αλλά εμείς ως τεχνικοί καταλαβαίνουμε ότι ΔΕΝ είναι συσκευές και ότι οι δοκιμές είναι σχεδόν άχρηστες αν δεν γίνουν στο σύνολο (όπως αναφέρεις). Προφανώς ψευτοκαλύπτονται νομικά, αποθαρρύνουν μικρούς κατασκευαστές και τζιράρουν κάτι στα εργαστήρια, άρα όλα καλά.

Στο παρόν θέμα "κατοχύρωση-παραγωγή-πώληση", νομίζω ότι αν δεν γνωρίζουμε το "ακριβές προϊόν", δεν μπορούμε να δώσουμε γνώμη.
Είναι εντελώς διαφορετική προσέγγιση αν πρόκειται για ένα "παθητικό φίλτρο συχνοτήτων" ή για ένα "ενισχυτή με λυχνίες".

Το μεγαλύτερο πρόβλημα (όπως προαναφέρθηκε) είναι να εισπραχθεί το αντίτιμο μετά την πώληση, αφού παραχθεί έχοντας ελεγχθεί από ειδικούς ότι καλύπτει τη σχετική νομοθεσία που έλαβαν υπόψη οι παραγωγοί σύμφωνα με τα σχέδια που ...

chip
09-04-15, 18:19
Εαν δεν υπήρχαν χώρες που δεν χρειάζονται πιστοποιήσεις (κίνα κτλ) θα είμασταν στην εποχή του χαλκού. Δυστυχώς η ευρωπαϊκή ένωση θέλει πολλές πιστοποιήσεις εκτός του ce. ISO στη γραμμή παραγωγής tuv cert,bureau veritas κτλ. Ακόμη και η συσκευασία πρέπει να είναι πιστοποιημένη. Έτσι καταλήξαμε μόνο μεγάλες εταιρείες στην ευρωπαϊκή ένωση να μπορούν να παράγουν συσκευές(siemens - engel κτλ.) οι οποίες έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν το οποιοδήποτε κόστος, αλλά και να παρουσιάσουν τις κατασκευές τους σε διεθνής εκθέσεις ώστε να διαφημιστούν και να έχουν πωλήσεις ικανές ώστε να παράγουν και κέρδος. Μόνο μια λύση θα μπορούσε να είναι ικανή να επανεκκινήσει τον κλάδο μας. Αυτή θα ήταν η δωρεάν παροχή ce iso κτλ. σε μικρές εταιρείες και startups. Όμως αν γίνει κάτι τέτοιο οι χαμένοι θα είναι οι χώρες του Βορρά(βιομηχανικές) και οι Κινέζοι. Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ κάτι τέτοιο αν και θα ήταν ευχής έργο να δούμε κατασκευές μας στο εμπόριο.

ίσως κάποτε να βρεθεί κάποιος (είμαι ρομαντικός σε τέτοια πράγματα) και σπρώξει στη δημιουργία ενός φορές πιστοποίησης χαμηλού κόστους... ως τότε θα πρέπει να πληρώνει κάποιος ακόμα και για να πάρει στα χέρια του τους κανόνες που πρέπει να τηρεί το προϊόν του...

SRF
09-04-15, 18:57
Αρχικά να χαιρετίσω τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, ευχές για τις γιορτές, καλή Ανάσταση!


AAAAAX ρε chip που δεν γνωρίζω και το όνομά σου!
Εδώ και αρκετά χρόνια, στο σχετικό θέμα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51395) σου είχα γράψει:



Ετσι για την ιστορία και τους "βιογράφους μας", θα σε ενημερώσω ότι τότε (μεταξύ 3-5 Σεπ 2012) επισκέφθηκα τον ΕΛΟΤ, έθεσα στο μέγιστο ιεραρχικά επίπεδο το ερώτημα "CE στα KIT ηλεκτρονικών κατασκευών", έγινε σύντομη φιλική σύσκεψη και πήρα προφορική (δωρεάν) απάντηση από την αντικειμενικά έγκυρη πηγή για το θέμα.

"Το σακουλάκι με τα εξαρτήματα ΔΕΝ είναι συσκευή".
"Το συναρμολογημένο πλακετάκι (module), εφόσον προορίζεται για ενσωμάτωση σε άλλο σύστημα από επαγγελματία, ΔΕΝ είναι συσκευή".
"Η νομοθεσία ηλεκτρομαγνητικής συμβατότητας αφορά συσκευές".

Αν θέλεις "εργαστηριακή απόδειξη" για το "νομικό πείραμα", μπορείς να διαβάσεις τι δηλώνουν οι εταιρείες παραγωγής ΚΙΤ παγκοσμίως:

https://www.kitronik.co.uk/weee-recycling

The CE regulations relate to a finished product being safe and also ensure that the product doesn't interfere with other electronic equipment and that it won't be affected by other electronic equipment near by. All electronic/electrical tools and test equipment are CE marked and therefore comply with the standards relating to the product.

Our kits and modules can't be tested against the CE standards as the enclosure they are placed in and what devices are connected to the completed kits & modules impact on whether the finished product will pass the reliant CE test. At the design stage consideration has been given to the circuits and the layout of the PCB, as long the user also gives consideration to the enclosure the boards go in to and the way other devices connect to these boards it would be possible to create a product that complies with the regulations. It is however worth noting that CE testing only relates to products that are being sold, since all our kits and modules are intended for educational purposes and sold as a kit of parts or a module the CE regulations don't apply to them.


Τα ίδια γράφουν και άλλοι προμηθευτές "συλλογών υλικού σε σακουλάκι".

Αυτοί ξεπέρασαν το 1 εκατομμύριο "απιστοποίητων σακουλακίων" και εμείς κλαίμε ακόμη:
UK maker and education electronics firm sells millionth kit (http://www.electronicsweekly.com/news/business/uk-maker-education-electronics-firm-sells-millionth-kit-2015-01/)


φίλε Γιώργο
ναι θυμάμαι ότι μου το έχεις γράψει... όμως το οτι ο ΕΛΟΤ έκανε mini σύσκεψη μου δίνει την εντύπωση ότι έτσι καταλαβαίνουν το νόμο.... και δεν ξέρω αν θα το έλεγαν και γραπτά...
από την άλλη εγώ υποστηρίζω αυτά που είχα διαβάσει σε περιοδικό (πρέπει να ήταν το ΕΛΕΚΤΟΡ ... αν δεν ήταν το ΕΛΕΚΤΟΡ θα ήταν η Τεχνική Εκλογή) που έγραφε οτι Σαφώς και απαιτείται τα ΚΙΤ να έχουν πιστοποίηση CE....
φυσικά μπορεί να μην απαιτούν πιστοποίηση ώς προς όλους τους κανονισμούς που απαιτεί μια ολοκληρωμένη κατασκευή....
Επίσης κάπου στο νόμο λέει οτι εξαιρείται απο CE τα ΚΙΤ ραδιοερασιτεχνικού εξοπλισμού.... και το οτι το εξειδικεύει για τον ραδιοερασιτεχνικό εξοπλισμό και δεν αναφέρεται σε όλα τα ΚΙΤ πιστεύω οτι και αυτό είναι μια ένδειξη οτι απαιτείται CE...
Επίσης απ οτι θυμάμαι και η SMART KIT είχε αρχίσει να βάζει CE στα ποιο σύγχρονα ΚΙΤ....

ναι το συναρμολογημένο Module πλακετάκι που θα πωληθεί σε επαγγελματία το καταλαβαίνω ότι είναι αυτός υποχρεωμένος να πιστοποιήσει την τελική συσκευή... και να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ γιατί πρέπει να έχουν CE οι πλακέτες των PC που υποτίθεται ότι πρέπει να πιστοποιηθεί ολόκληρη η μονάδα και η πιστοποίηση κάθε πλακέτας ξεχωριστά δεν αρκεί...

φιλικά
Θανάσης


Δυστυχώς το πρόβλημα με το CE δεν έγκειται στο ίδιο το ΚΙΤ ως προϊόν... ηλεκτρονικών μόνον! Μπορεί ως τέτοιο να μην απαιτείται καθόλου κανένα CE, πράγμα απολύτως αληθές... και ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι σου παράθεσε ο G.V. και με αναφορά στα Αγγλικά! ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Όμως τι υποχρέωση έχεις όταν εμπορεύεσαι τελικά "κάτι" σε ένα σακουλάκι? Χμμμ... με τα ισχύοντα περί CE γενικότερα... που αφορούν όλα τα εμπορεύσιμα διακινούμενα προϊόντα εντός της ΕΕ... ανεξάρτητα του αν είναι ηλεκτρονικά, παθητικά ή μη, υπάρχουν οδηγίες για σήμανση CE ακόμα και στα σακουλάκια!!! τα σκέτα!!! χωρίς τίποτα εντός τους!!!
Εδώ λοιπόν έρχεται η ανάγκη σήμανσης CE ακόμα και για ένα ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ (όχι χύμα υλικά που σου βάζει ένα μαγαζί ηλεκτρονικών για παράδειγμα) σακουλάκι με εξαρτήματα και πλακέτα! >Τι δηλώνει το CE σε αυτό? Μα απλά ότι τα υλικά, η πλακέτα και ακόμα και το χαρτί του σχεδίου είναι πχ ΜΗ ΤΟΞΙΚΑ, και έχουν τηρήσει τις πειμέρους για κεθένα τους προδιαγραφές στις ανάλογες με αυτά οδηγίες του CE! Ξεχάστε την οδηγία περί του CE περί EMC, LVD, κλπ! Αυτές είναι για ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ!!! Υπάρχουν όμως οδηγίες που είναι για άλλα πράγματα πχ παιχνίδια, ή ακόμα και στα στυλό!!! Το CE δεν είναι αποκλειστικά για ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά! Τα EMC & LVD είναι, αλλά αυτά είναι ΚΑΤΩ από το γενικό CE ενός ηλεκτρονικού προϊόντος!!!


Εαν δεν υπήρχαν χώρες που δεν χρειάζονται πιστοποιήσεις (κίνα κτλ) θα είμασταν στην εποχή του χαλκού. Δυστυχώς η ευρωπαϊκή ένωση θέλει πολλές πιστοποιήσεις εκτός του ce. ISO στη γραμμή παραγωγής tuv cert,bureau veritas κτλ. Ακόμη και η συσκευασία πρέπει να είναι πιστοποιημένη. Έτσι καταλήξαμε μόνο μεγάλες εταιρείες στην ευρωπαϊκή ένωση να μπορούν να παράγουν συσκευές(siemens - engel κτλ.) οι οποίες έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν το οποιοδήποτε κόστος, αλλά και να παρουσιάσουν τις κατασκευές τους σε διεθνής εκθέσεις ώστε να διαφημιστούν και να έχουν πωλήσεις ικανές ώστε να παράγουν και κέρδος. Μόνο μια λύση θα μπορούσε να είναι ικανή να επανεκκινήσει τον κλάδο μας. Αυτή θα ήταν η δωρεάν παροχή ce iso κτλ. σε μικρές εταιρείες και startups. Όμως αν γίνει κάτι τέτοιο οι χαμένοι θα είναι οι χώρες του Βορρά(βιομηχανικές) και οι Κινέζοι. Δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ κάτι τέτοιο αν και θα ήταν ευχής έργο να δούμε κατασκευές μας στο εμπόριο.

Αυτό που τόνισα, έγινε ολόκληρο θέμα πανευρωπαϊκό (έβαλα το "χεράκι" μου και εγώ για να γίνει τότε) προ ~25+ ετών!!! Υπήρξε ένα "σούσουρο' από δια΄φορους βιοτέχνες τότε σε όλη την ΕΟΚ... γιατί αυστηροποιούσαν την οδηγία... και πήγαν να απαιτούν αποκλειστικά φάκελο από πιστοποιημένους φορείςγια τα πάντα!!!

Τότε με πολλές προσπάθειες από πολλούς στην ΕΟΚ... καταφέραμε την παραγραφο περί ΑΥΤΟΔΗΛΩΣΗΣ!!!
Στα μεταγενέστερα έτη... υπάρχει μια διαρκής προσπάθεια "εξάλειψής" της πλαγίως αρχικά και ευθέως πλέον τα τελευταία 3-5 έτη!!!

Όμως επειδή η δημιουργία - γέννεσης και εφαρμογής πανευρωπαϊκά... του ίδιου του CE ως έννοια... είναι Η σταδιακή ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΚΑΘΕ ΜΙΚΡΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ... δεν υπάρχει περίπτωση ΠΟΤΕ να κάνουν πουθενά αυτό που αναφέρεις!!! :saad:

johnakos25
09-04-15, 20:52
Δυστυχώς όλοι φωνάζουν/απεργούν για μισθούς συντάξεις ανεργία αλλά κανείς δεν μιλάει για το ότι θέλουμε να παράγουμε προϊόντα και το κράτος δεν μας το επιτρέπει! Καλώς ήλθες στην Ελληνική πραγματικότητα



Και ομως φιλε μου βλεπω οτι σιγα σιγα οι ελληνες αρχιζουν παλι να "μπαινουν" στο παιχνιδι. Και λεω παλι γιατι καποτε η ελλαδα ειχε βιομηχανια. Απο παραγωγη λευκων συσκευων μεχρι και αυτοκινητα. Αν ψαξει καποιος το παρελθον θα βρει σιγουρα πολλα πραγματα(ποτε εκλεισαν αυτες οι επιχειρησεις). Τεσπα off topic αυτα. Πισω στο θεμα.
Σε επιπεδο τοπικης παραγωγης υπαρχουν μικρες επιχειρησεις που κατασκευαζουν και μεταπωλουν τα προιοντα - πατεντες τους. Αν παρακολουθησεις τα "μικρα" καναλια θα δεις πολλες διαφημισεις προιοντων ελληνικης κατασκευης οπως σομπες αλογονου κ.α.

xlife
09-04-15, 21:08
Σε επιπεδο τοπικης παραγωγης υπαρχουν μικρες επιχειρησεις που κατασκευαζουν και μεταπωλουν τα προιοντα - πατεντες τους. Αν παρακολουθησεις τα "μικρα" καναλια θα δεις πολλες διαφημισεις προιοντων ελληνικης κατασκευης οπως σομπες αλογονου κ.α.


Δεν ξέρω αν γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο αλλά οι Ελληνικές συσκευές είναι συνήθως κατασκευασμένες στην EU όπως συνήθως αναγράφουν τα κουτιά τους. Αυτό που κάνουν οι περισσότεροι Ελληνες "κατασκευαστες" είναι να φτιάχνουν τη μεταξοτυπία με το λογότυπο τους και το Ελληνικό manual. Βλέπε zer phone - laptop turbo x(κινέζικη clevo) - crypto modems - cameras -tablets κτλ ακόμη και Ελληνοποιημένες λευκές συσκευές προερχόμενες απο εργοστάσια Πολωνίας -Τουρκίας κτλ

johnakos25
09-04-15, 21:19
Στο παρόν θέμα "κατοχύρωση-παραγωγή-πώληση", νομίζω ότι αν δεν γνωρίζουμε το "ακριβές προϊόν", δεν μπορούμε να δώσουμε γνώμη.
Είναι εντελώς διαφορετική προσέγγιση αν πρόκειται για ένα "παθητικό φίλτρο συχνοτήτων" ή για ένα "ενισχυτή με λυχνίες".

Το μεγαλύτερο πρόβλημα (όπως προαναφέρθηκε) είναι να εισπραχθεί το αντίτιμο μετά την πώληση, αφού παραχθεί έχοντας ελεγχθεί από ειδικούς ότι καλύπτει τη σχετική νομοθεσία που έλαβαν υπόψη οι παραγωγοί σύμφωνα με τα σχέδια που ...

Να δωσω καποιες πληροφοριες λοιπον. Προκειται για μηχανηματα ηχου(προενισχυση λυχνιας Low - high voltage, Eq, Reverb, Delay, κ.α.) Ειμαι μουσικος και δουλευω με μια δικη μου ιδιοκατασκευη και παντα με ρωτανε με τι μηχανημα δουλευω. Κατεληξα σε αυτο μετα απο 15 κατασκευες (ισως και παραπανω) προενισχυτων.

bchris
09-04-15, 21:40
Εγω θα προτεινα να το πουλας στο ebay ή μεσω αγγελιων ισως, σε μορφη kit.
Και αμα θελει καποιος αγοραστης, να στο φερνει να του συναρμολογεις (με το αζημιωτο βεβαια).

Ετσι θα γλυτωσεις τα περι CE.

mtzag
09-04-15, 21:40
Μη μασας αμα ειναι για λιγα κομματια που ετσι ειναι βαλε το στο ebay.
CE το φτιαχνεις μονος σου αλλα περνεις και μονος σου την ευθυνη οτι οι μετρησεις ειναι σωστες κτλπ.

darthtony
09-04-15, 21:51
Ρε παιδιά αυτό το CE απότι ξέρω δεν είναι τπτ το φοβερό, και στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν απαιτεί εξωτερική πιστοποίηση, αρκεί ο κατασκευαστής, να δηλώσει ότι συμφωνεί με τις σχετικές οδηγίες : http://europa.eu/youreurope/business/product/ce-mark/index_en.htm
Απο κεί και πέρα ανάλογα και το πλήθος των συσκευών, μπορείς να παραγγείλεις pcb και να κάνεις την συναρμολόγηση μόνος σου,(για πολύ μικρούς αριθμούς) ή να τα δώσεις σε κάποιο εργοστάσιο(από ανατολή μεριά) που θα τα συναρμολογήσει και θα στα στείλει.

johnakos25
09-04-15, 22:38
Δηλαδη που καταληγουμε ρε παιδες. Πωληση σε μορφη κιτ και συναρμολογηση απο εμενα κατα παραγγελια? Αν δωσω μια κατασκευη μου σε εναν ηλεκτρονικο και κανει τις μετρησεις (εγω δεν εχω εξοπλισμο) οι οποιες συμφωνουν με τις σχετικες οδηγιες CE ειμαι νομιμος και καλυμμενος?
Ε ρε να θες να κανεις κατι νομιμα σε αυτον τον τοπο...

xlife
09-04-15, 22:46
Εννοείτε οτι πρέπει να ψάξεις μόνος σου σε διάφορες υπηρεσίες. Εδώ είναι απλά ένα forum και όλοι λέμε την άποψη μας και μόνο. Θα πρέπει να απευθυνθείς στους αρμόδιους φορείς. Αν εγώ σου πώ "Ξεκίνα και μή ρωτάς κανέναν" και είναι λάθος... εσένα θα κυνηγάνε και όχι εμένα!!!

picdev
10-04-15, 00:33
κάνε μια ερώτηση και εδώ http://www.aspisys.com/,

αλλά δεν ειναι μόνο οι μετρήσεις , πρέπει να έχεις και τεχνικό φάκελο για παράδειγμα, ή ακόμα αν το κύκλωμα σου δεν μπορεί να πάρει εξωτερικό πακ , πας σε κατηγορία υψηλών τάσεων, η κατασκευή πρέπει να έχει πιο αυστηρές προδιαγραφές.
Εγώ θα σου έλεγα να το έκανες παράνομα στην αρχή και αν έβλεπες ότι έχεις δουλειά το προχωράς.

chip
10-04-15, 01:12
Το CE δεν είναι ένα αυτοκολητάκι που μπαίνει έτσι απλά.....
μπορεί βέβαια να υπογράψει το CE ένας ηλεκτρονικός εφόσον έχει κάνει τις μετρήσεις και έχει δημιουργήσει τον τεχνικό φάκελο που απαιτείται.. αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα το πάς στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου... ο ηλεκτρονικός αυτός πρέπει να έχει ακριβό εξοπλισμό (παλμογράφους, αναλυτές φάσματος, γεννήτριες RF, κεραίες, ειδικά probe για να κάνει τις μετρήσεις, συσκευές εκενωσης υψηλής τάσης και διάφορα τέτοια....και κανονικά πρέπει να έχει και ανηχοϊκο θάλαμο) (που κοστίζουν πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ μέχρι μερικά εκατομύρια ευρώ) και φυσικά να ξέρει πως γίνονται οι μετρήσεις της πιστοποίησης... Επίσης πρέπει να έχει τα documents (πρέπει να τα έχει αγοράσει) της ΕΕ που περιγράφουν τις ελάχιστες προδιαγραφές που απαιτούνται από ένα μηχάνημα του είδους που πρέπει να πιστοποιήσει....
Βέβαια το σωστό είναι να έχει πιστοποιημένα μηχανήματα για να είναι διασφαλισμένο οτι τα μηχανήματα μετράνε με ακρίβεια... ενώ το ποιο σωστό είναι να γίνουν οι μετρήσεις σε πιστοποιημένο εργαστήριο (ή σε κοινοποιημένο φορέα) με αυξημένο βέβαια κόστος....

Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις πωλήσεις ΚΙΤ μέσω ebay τουλάχιστον κοίτα να είσαι φορολογικά σωστός (να κόβεις αποδείξεις κλπ...) γιατί μπορεί να είσαι στη λίστα Λαγκάρντ με εκ ευρώ και να μην μπορούν να σε αγγίξουν... αλλά μπορεί με μερικές πωλήσεις στο ebay λίγων 100δων ευρώ να σε τσιμπήσουν και να βρεθείς να χρωστάς πολλες χιλιάδες ευρώ...

picdev
10-04-15, 01:44
Το CE δεν είναι ένα αυτοκολητάκι που μπαίνει έτσι απλά.....
μπορεί βέβαια να υπογράψει το CE ένας ηλεκτρονικός εφόσον έχει κάνει τις μετρήσεις και έχει δημιουργήσει τον τεχνικό φάκελο που απαιτείται.. αυτό όμως δε σημαίνει οτι θα το πάς στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς σου... ο ηλεκτρονικός αυτός πρέπει να έχει ακριβό εξοπλισμό (παλμογράφους, αναλυτές φάσματος, γεννήτριες RF, κεραίες, ειδικά probe για να κάνει τις μετρήσεις, συσκευές εκενωσης υψηλής τάσης και διάφορα τέτοια....και κανονικά πρέπει να έχει και ανηχοϊκο θάλαμο) (που κοστίζουν πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ μέχρι μερικά εκατομύρια ευρώ) και φυσικά να ξέρει πως γίνονται οι μετρήσεις της πιστοποίησης... Επίσης πρέπει να έχει τα documents (πρέπει να τα έχει αγοράσει) της ΕΕ που περιγράφουν τις ελάχιστες προδιαγραφές που απαιτούνται από ένα μηχάνημα του είδους που πρέπει να πιστοποιήσει....
Βέβαια το σωστό είναι να έχει πιστοποιημένα μηχανήματα για να είναι διασφαλισμένο οτι τα μηχανήματα μετράνε με ακρίβεια... ενώ το ποιο σωστό είναι να γίνουν οι μετρήσεις σε πιστοποιημένο εργαστήριο (ή σε κοινοποιημένο φορέα) με αυξημένο βέβαια κόστος....

Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις πωλήσεις ΚΙΤ μέσω ebay τουλάχιστον κοίτα να είσαι φορολογικά σωστός (να κόβεις αποδείξεις κλπ...) γιατί μπορεί να είσαι στη λίστα Λαγκάρντ με εκ ευρώ και να μην μπορούν να σε αγγίξουν... αλλά μπορεί με μερικές πωλήσεις στο ebay λίγων 100δων ευρώ να σε τσιμπήσουν και να βρεθείς να χρωστάς πολλες χιλιάδες ευρώ...

Μην είμαστε υπερβολικοί, για ενισχυτή ήχου μιλάει ο άνθρωπος, δεν χρειάζονται τεστ αντοχής, βροχής, και ένα κάρο άλλα

για όλα τα παραπάνω πρώτεινα την www.aspisys.com
(http://www.aspisys.com)

betacord85
10-04-15, 01:57
καποιοι μιλησαν για την παραγωγη συσκευων στην ελλαδα...αυτο γινοταν παλια πριιν ευρω...δεν υπαρχει βιομηχανια και δεν θα γινει ποτε...υπαρχει απεναντι μας η τουρκια με αλλο νομισμα και χαμηλα μεροκαμματα...και οσο για το ce οπως ειπε ενας συναδελφος στο φορουμ το βαζει η κινα σαν china export...pirelli nissan izola eskimo και αλλες βιομιχανιες δεν θα ξαναυπαρξουν στην ελλαδα...ακομα και η κινηση με το ελληνικο αυτοκινητο το ναμκο τυπου citroen θα πατωσει...πολλα συμφεροντα στην μεση...και φυσικα η ελληνικη γρεαφειοκρατεια και η ελληνικη λαμογια...

sotron1
10-04-15, 11:13
Εάν πωληθεί στο Ebay; Εκεί δεν χρειάζεται CE άδεις κλπ. Νομίζω μόνο μπλοκάκι για πώληση.

picdev
10-04-15, 12:00
Εάν πωληθεί στο Ebay; Εκεί δεν χρειάζεται CE άδεις κλπ. Νομίζω μόνο μπλοκάκι για πώληση.

Και στο ebay χρειάζεται CE, και πρέπει να κόβεις απόδειξη, απλά η εφορία δεν μπορεί να υποχρεώσει το ebay να δώσει στοιχεία.
Απλά με μία καλή περιγραφή, ότι πρόκειται για κιτ, απευθύνεται σε επαγγελματία "που θέλει να φτιάξει έναν ενισχυτή" και ότι δεν "απευθύνεται σε τελικό καταναλωτή",
ότι δεν φέρει καμία ευθύνη για μπλα μπλα μαπλ.
Μπορείς να είσαι μερικώς καλυμμένος.
Ολα τα παραπάνω καθώς και άλλα πολλά τα έχει γράψει ο srf , σε αντίστοιχα θέματα.

το κακό είναι ότι ενισχυτής έχει λυχνίες.

sakis
10-04-15, 12:47
Ως συνηθως χανουμε το προφανες ...

Συσκευη ηχου που θελει να βγει σε παραγωγη και οι αρχικοι ελεγχοι εχουν γινει με μονο δυο πολυμετρα σημαινει οτι καποιος ανθρωπος που δεν εχει σοβαρη σχεση με το αντικειμενο νομιζει οτι εχει επαναεφευρει τον τροχο .

Κραταω και μια επιφυλαξη γιατι ποτε δεν ξερεις .

Στον ηχο απο οσο ξερω και οσο μπορω να φανταστω "πατεντες" δεν μπορουν να υπαρχουν ...Οταν ο εξοπλισμος σου ειναι ολος και ολος δυο πολυμετρα ειναι σιγουρο οτι δεν εχεις κανει καμμια απολυτως εφευρεση . Προφανως εχεις κανει καποια εφαρμογη που θα μπορουσα να υποθεσω οτι με το μυαλο σου την εκανες καλυτερα απο αλλους αλλα ειναι σιγουρο οτι κανω λαθος . Οι εφαρμογες δεν μπορουν να πατενταριστουν και δεν εχουν μεσα τους ουσιαστικη καινοτομια ενω συναμα ειναι πρακτικα απιθανο να μπορεις να τις προστατεψεις ουσιαστικα μεσω πατεντας η καποιου αλλου τροπου .

Για να πατενατριστει κατι πρεπει να ειναι πραγματικα μοναδικο σας θυμιζω το dual drill που βλεπουμε στα τηλεμαρκετινγκ το οποιο ειναι μια αρκετα εξυπνη ιδεα ενα τρυπανι μπαταριας με 2 τσοκ οπου το βγαζει μονο ενας και το πουλαει μονο εκει ....Ειναι περιεργο οτι μεγαλες εταιριες εργαλειων δεν εχουν κινηθει ωστε να βγαλουν αντιστοιχα μοντελα ...Προφανως αυτος που εχει την πατεντα μπορει να βγαλει ενω οι αλλοι ενω τοσο μεγαλοι τελικα δεν μπορουν ...

Ειναι μια απο τις σπανιες περιπτωσεις που μια εφαρμογη μπορει να πατενταριστει εφοσον ειναι μοναδικη .

Για τις πωλησεις μπορεις ανετα να πουλας με μια απλη δηλωση οτι το προιον σου ειναι ντουικο και οποιος το αγοραζει το αγοραζει με δικη του ευθυνη Προυποθετει οτι ο πελατης θα εχει υπογραψει για να το παρει και δεν σε γλυτωνει απο το δικαστηριο εαν τον σκοτωσεις η εαν σε μηνυσει αλλα με ενα τετοιο εγγραφο αντι να φας 30 θα φας ενα η δυο και μαλιστα εξαγορασιμα ....

Αυτα σε μια πιο ρεαλιστικη βαση ...

sakis
10-04-15, 12:56
Να θεσω ενα παραδειγμα ...

Υπαρχει στο δικτυο το σχεδιο ενος ενισχυτη σε ταξη ΑΒ το οποιο ειναι εξαιρετικα μεγαλης ισχυος τυπου 500+ βαττ αλλα εχει το 1/3 σε βαρος απο τα συνηθισμενα αδελαφακια του ...Φυσικα οπως ειπα παραμενει να ειναι σε ταξη ΑΒ και φυσικα δεν εχει διακοπτικο τροφοδοτικο ...

Σοβαρο μειονεκτημα ειναι οτι στα καλωδια των ηχειων τρεχει 230 V φαση κανονικα και με τον νομο .

Αρα στην σημερινη αγορα οσο καλο και εαν ειναι αυτο το μηχανημα δεν μπορει να βγει .... Οπου και ακομα και σε αυτοενισχυομενο ηχειο οπου ο ενισχυτης ειναι μεσα και αρα δεν υπαρχουν καλωδια ηχειων κανενας ακομα δεν εχιε τολμησει να το κατασκευασει ...

Μια τετοια ιδεα ειναι καινοτομος διοτι λυνει πολλα απο τα προβληματα τροφοδοσιας ποιοτητας ηχου σε σχεση με το βαρος αλλα τελικα δεν ειναι και πολυ εφαρμοσιμη

picdev
10-04-15, 14:26
το πιο σημαντικό είναι να έχεις πρόσβαση στην αγορά και όχι ότι αυτό που φτιάχνεις.Αυτό έχω καταλάβει και έχω δει με τα μάτια μου.
Γιατί ο τελικός αγοραστης τις περισσότερες φορές δεν ξέρει.
Μπορεί να φτιάξεις πύραυλο, να τον δίνεις τσάμπα και να μην τον αγοράσει κανείς,
μπορεί να φτιάξεις μια μλκ και να έχεις προσβάσεις εκεί που θα το πουλήσεις και να βγάλεις πολύ χρήμα.

Ο φίλος μας προφανώς έχει πρόσβαση σε συναδέλφους του μουσικούς και τους αρέσει το πριόν, γιατί το έχουν δει.
Εμένα που δεν με ξέρουν , ότι και να έχω φτιάξει δεν θα το πάρουν

SRF
10-04-15, 14:45
Για τις πωλησεις μπορεις ανετα να πουλας με μια απλη δηλωση οτι το προιον σου ειναι ντουικο και οποιος το αγοραζει το αγοραζει με δικη του ευθυνη Προυποθετει οτι ο πελατης θα εχει υπογραψει για να το παρει και δεν σε γλυτωνει απο το δικαστηριο εαν τον σκοτωσεις η εαν σε μηνυσει αλλα με ενα τετοιο εγγραφο αντι να φας 30 θα φας ενα η δυο και μαλιστα εξαγορασιμα ....

Αυτα σε μια πιο ρεαλιστικη βαση ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ!!! Δεν υπάρχει ως εναλλακτική... ΠΟΥΘΕΝΑ! Την ίδια ώρα που θα το αγοράσει την ίδια ώρα εξερχόμενος από το "μαγαζί" μπορεί να σε πάει τρέχωντας... και να πληρωνεις 30 έως 50 χιλιάδες Ευρώ πρόστιμο!
Το χειρότερο δε είναι στα στην κάνει αυτήν την δουλειά ο ίδιος υπάλληλος του υπουργείου που ελεγχει για τις συμμορφώσεις!
Και στο λέω γιατί... ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΗΔΗ!!! έτσι ακριβώς έκανε ένας τέτοιος... σε μαγαζί ηλεκτρονικών... και βάρεσε το μαγαζί με 10000 και τον κατασκευαστή με 30000!!!

γάτος
10-04-15, 16:02
Για να πατενατριστει κατι πρεπει να ειναι πραγματικα μοναδικο σας θυμιζω το dual drill που βλεπουμε στα τηλεμαρκετινγκ το οποιο ειναι μια αρκετα εξυπνη ιδεα ενα τρυπανι μπαταριας με 2 τσοκ οπου το βγαζει μονο ενας και το πουλαει μονο εκει ....Ειναι περιεργο οτι μεγαλες εταιριες εργαλειων δεν εχουν κινηθει ωστε να βγαλουν αντιστοιχα μοντελα ...Προφανως αυτος που εχει την πατεντα μπορει να βγαλει ενω οι αλλοι ενω τοσο μεγαλοι τελικα δεν μπορουν ...


Συγνώμη για το off topic
Αν πας στο Leroy Merlin θα δεις ότι πουλάνε αυτό το dual drill (Dexter ή Sterwins δεν θυμάμαι).
Έληξε η πατέντα ή το παράγει μέχρι να τον πάρουν χαμπάρι;

elektronio
10-04-15, 16:21
Με όλο το σεβασμό προς την άποψη των άλλων μελών του φόρουμ μπορώ να πω ότι πολλά από τα ανωτέρω είναι αντιφατικά ιδίως ως προς τα νούμερα που ακούγονται και με τάση αποθάρρυνσης του φίλου μας. Δηλαδή πλήρης εναρμονισμός με την τακτική του κράτους δεν τα παρατάς καλύτερα που πας να μπλέξεις;

Δουλεύω σε εταιρία που παράγουμε σε εργοστάσιο της εταιρίας και το προϊόν έχει σήμανση CE. Η παραγωγή έχει ξεκινήσει προ ύπαρξης CE οπότε και ήταν χωρίς σήμανση. Στην πορεία όταν χρειάστηκε έγιναν τα βήματα που απαιτούντο για την απόκτηση σήμανσης CE την οποία και παρακολούθησα από κοντά. Το αντικείμενο βέβαια είναι διαφορετικό αλλά υποθέτω η διαδικασία ίδια.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή ( εννοώ ότι δεν είναι πολύπλοκη, όχι ότι είναι πολλή εύκολη). Είναι σίγουρο ότι θα απαιτηθούν κάποια χρήματα. Σίγουρα όχι τα υπερβολικά ποσά που άκουσα παραπάνω. Το κόστος το εκτιμώ περίπου στα 700 Ευρώ για τον φάκελο και 1000-2000 Ευρώ τις απαραίτητες δοκιμές σε πιστοποιημένα εργαστήρια.
Η πιστοποίηση CE δεν ενδιαφέρεται αν πουλάς καλό προϊόν αλλά ασφαλές στην χρήση οπότε και οι έλεγχοι εστιάζουν κυρίως εκεί.

Συνοπτικά η διαδικασία είναι η εξής:
Καταρτίζεις (συνήθως με την βοήθεια κατάλληλου γραφείου) τον τεχνικό φάκελο. Κάνεις τις απαιτούμενες δοκιμές που αναφέρει ο φάκελοςσε πιστοποιημένα εργαστήρια. Τα υποβάλλεις σε πιστοποιημένο φορέα. Οι πιστοποιημένοι φορείς έχουν την εξουσιοδότηση από τον φορέα ελέγχου τους να εκδίδουν πιστοποιητικά επάρκειας του τεχνικού φακέλου, είναι ιδιωτικοί και πληρώνονται για τις υπηρεσίες τους.
Εφόσον τελειώσεις με τον φάκελο θα πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλίσεις ότι αυτά που παράγεις είναι ίδια με το αναφερόμενο στο φάκελο. Αυτό (νομίζω) μπορεί να γίνει με απλή δήλωση του κατασκευαστή (εδώ θα πρέπει να υπογράφει ηλεκτρονικός).

Το σημαντικό για μένα είναι να κάνεις ένα bisness plan όπου θα βάλεις αριθμούς με κοστολόγιο προϊόντος, προσδοκώμενες πωλήσεις, έξοδα CE, έξοδα επιχείρησης, διακίνησης και θα βγάλεις ένα συμπέρασμα για το συνολικό κόστος. Αυτό που θα βγάλεις θα το συγκρίνεις με άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα. Για την σύγκριση θα πρέπει χοντρικά να υπολογίζεις ως τιμή πώλησης το κόστος Χ3. Για να δεις αν αντέχει στην "πιάτσα" ρώτησε σε καταστήματα αν θα αγόραζαν το προϊόν και σε τι τιμή θα το ήθελαν. Την φτηνή τιμή που θα ακούσεις μην την θεωρήσεις υπερβολή. Θα πρέπει να βγαίνεις περίπου εκεί.

Αν όλα αυτά σου φαίνονται πολύ δύσκολα ή δεν είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις χρήματα ή αν δεν πιστεύεις τόσο στο προϊόν σου για να προχωρήσεις τότε ξέχνα όλα τα παραπάνω και καλύτερα θα είναι να μην ασχοληθείς καθόλου γιατί δεν αξίζει για λίγα μηχανήματα προφανώς με πολύ λίγα λεφτά κέρδος να ρισκάρεις ένα πιθανό ατύχημα (ατύχημα μπορεί να είναι και ένα τρυφερό τετ α τετ με την εφορία).

Ότι και αν διαβάσεις τελικά η απόφαση είναι δική σου. Αν κάνεις λάθη θα τα πληρώσεις μόνος σου.

johnakos25
10-04-15, 16:33
Ως συνηθως χανουμε το προφανες ...

Συσκευη ηχου που θελει να βγει σε παραγωγη και οι αρχικοι ελεγχοι εχουν γινει με μονο δυο πολυμετρα σημαινει οτι καποιος ανθρωπος που δεν εχει σοβαρη σχεση με το αντικειμενο νομιζει οτι εχει επαναεφευρει τον τροχο .



Εδω ειναι φιλε μου που κανεις το μεγαλυτερο λαθος. Κανεις δεν ειπε οτι καταφερα το ακατορθωτο. Ειναι απλα μια δικη βερσιον. Για αυτο αλλωστε υπαρχουν τοσα διαφορετικα μηχανηματα ηχου στο εμποριο. Ο ηχος ειναι υποκειμενικος. Σε εμενα μπορει να αρεσει το χ μηχανημα σε αλλον το ψ.
Το οτι εχω φτιαξει ενα μηχανημα με δυο πολυμετρα δεν σημαινει οτι δεν ακουγεται καλα.
Ο ηχος εχει να κανει με το αποτελεσμα και οχι με τις μετρησεις!!! Αυτα σου τα λεω σαν μουσικος γιατι παντα το κριτηριο ειναι ο τελικος ηχος. Δεν με ενδιαφερει αν ενα μηχανημα εχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα στα χαρτια(THD, SNR). Οσον αφορα τον ηχο λοιπον. Τι ειναι αυτο που δεν μπορω να μετρησω με δυο πολυμετρα? Μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν πρακτικες λυσεις για να μετρησεις πχ συνθετη ωμικη αντισταση? Σιγουρα θα πεσω εξω 5% αλλα δεν χαλασε και ο κοσμος.

sakis
10-04-15, 17:09
Συγνώμη για το off topic
Αν πας στο Leroy Merlin θα δεις ότι πουλάνε αυτό το dual drill (Dexter ή Sterwins δεν θυμάμαι).
Έληξε η πατέντα ή το παράγει μέχρι να τον πάρουν χαμπάρι;

Πολυ πιθανον ...δεν το γνωριζω να στο απαντησω αλλα υποψιν οτι αυτο ειναι περιπου 10 χρονια στην αγορα και οποτε ειναι λογικο .

Ειναι ενα αλλο θεμα με τις πατεντες αν ποτε καταφερεις να παρεις ειναι οτι φυσικα δεν θα σου δωσουν αποκλειστικοτητα εφ ορου ζωης αναλογα με την εφαρμογη εφευρεση κλπ

sakis
10-04-15, 17:23
Εδω ειναι φιλε μου που κανεις το μεγαλυτερο λαθος. Κανεις δεν ειπε οτι καταφερα το ακατορθωτο. Ειναι απλα μια δικη βερσιον. Για αυτο αλλωστε υπαρχουν τοσα διαφορετικα μηχανηματα ηχου στο εμποριο. Ο ηχος ειναι υποκειμενικος. Σε εμενα μπορει να αρεσει το χ μηχανημα σε αλλον το ψ.
Το οτι εχω φτιαξει ενα μηχανημα με δυο πολυμετρα δεν σημαινει οτι δεν ακουγεται καλα.
Ο ηχος εχει να κανει με το αποτελεσμα και οχι με τις μετρησεις!!! Αυτα σου τα λεω σαν μουσικος γιατι παντα το κριτηριο ειναι ο τελικος ηχος. Δεν με ενδιαφερει αν ενα μηχανημα εχει τα καλυτερα χαρακτηριστικα στα χαρτια(THD, SNR). Οσον αφορα τον ηχο λοιπον. Τι ειναι αυτο που δεν μπορω να μετρησω με δυο πολυμετρα? Μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν πρακτικες λυσεις για να μετρησεις πχ συνθετη ωμικη αντισταση? Σιγουρα θα πεσω εξω 5% αλλα δεν χαλασε και ο κοσμος.


Σεβομαι την αποψη σου για τον ηχο του μηχανηματος , Αλλωστε δεν θα μπορουσα καν να την σχολιασω , θεωρω οτι εχεις κανει μια συγκεριμενη δουλεια που πρσφερει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα Ομως τα οργανα δεν χρησιμοποιουνται μονο για την συνθετη αντισταση θα πρεπει να μετρησεις δεκαδες αλλα πραγματα ...

Και εγω μπορω να σου κανω μια λαμπα να παιζει παπαδες αν της σηκωσω τα ρευματα στον ουρανο .Απαραιτητες προυποθεσεις ειναι να σου αρεσουν οι παπαδες αλλα και να αλλαζεις λαμπες καθε χρονο γιατι με ελαχιστο παιξιμο τοσο θα κρατανε .

Οπως σου εξηγησα εγω δεν εχω θεμα με το τι εχεις παραγει ...Αλλα ειναι αλλο η εφευρεση και αλλο η εφαρμογη . Ακομα και αν διαθετεις χρηματα να το πιστοποιησεις σε οτι αφορα την ασφαλεια και τις επιδοσεις κανενας με αυτο τον τροπο δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι αυριο το πρωι δεν θα το αντιγραψει καποιος αλλαζωντας καποια πολυ μικρα πραγματακια .


Για παραδειγμα ενας Νορβηγικος οικος που βγαζει πολυ καλους ενισχυτες ειναι η HEGEL και πραγματι τα μηχανηματα τους παιζουν τον κωλο τους Αυτοι λενε οτι το εχουν καταφερει δινωντας ενα κειμενο στην αγορα το οποιο λεει τις απιστευτες ασαφειες του τυπου οτι το κυκλωμα δεν εχει ανδραση αλλα ενα κυκλωμα το οποιο βαζει αναδραση στο κυκλωμα οποτε και εαν χρειαστει ...αντε βγαλε ακρια ....

Τι εκαναν ???? εστησαν το κυκλωμα τους μεσα σε ενα υβριδιο το οποιο δεν μπορεις να ανοιξεις χωρις να καταστρεψεις και το βαζουν στα μηχανηματα τους μεσα χωρις φανφαρες και πατεντες ( αν και νομιζω οτι εχουν καταθεσει και για πατεντα ) Αυτο σημαινει οτι με αυτο τον τροπο εκαναν και τα δυο πραγματα ....και τα μηχανηματα παιζουν και εξασφαλισμενοι ειναι ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakis
10-04-15, 17:36
Αντε λοιπον αφου εχω τα κεφια μου να σου γραψω και κατι αλλα τρομαχτικα ...

Οι μουσικοι , κιθαριστες, μπασσιστες , ντραμερ , πιανιστες κλπ ειναι σε ποσοστο 95% κουφοι , σε 99% ασχετοι με την ποιοτητα του ηχου, και τελος 1000% ασχετοι με ηλεκτρονικα ....

Θα σου θυμησω οτι ενα πραγμα το οποιο ειναι στανταρακι στους κιθαριστες ειναι τα διαφορα πεταλια παραμορφωσης και overdrive με παραμορφωση .... Το εφφε αυτο προηλθε καποια στιγμη και εγινε μοδα μετα τις πρωτες ""μεγαλες" συναυλιες που δεν ειχαν μηχανηματα να παραγουν αναλογη ισχυ , τα παταγανε στον θανατο , και αρχιζε να βγαινει αυτος ο ηχος ο οποιος τελικα εγινε μοδα ....

Εδω χιλιαδες τεχνικοι παλευουν με την παραμορφωση καθημερινα και πως θα την εξαφανισουν η θα την μειωσουν και οι κιθαριστες μπορει να εχουν στο βαλιτσακι 10 πεταλακια τετοιου τυπου για να τα συνδυαζουν με σκοπο να πετυχουν πρωτογενεις και μοναδικες παραμορφωσεις .... Βγαλε τωρα εσυ ακρια ....

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ?

Αρχικα δεν ειναι δικια μας δουλεια να κρινουμε τους τροπους των μουσικων . Οι μουσικοι κανουν τεχνη και εμεις κανουμε μετρησεις , Πρεπει να αποδεχτουμε το αποτελεσμα χωρις να το κρινουμε και να το συζηταμε και ακομα περισσοτερο ως τεχνικοι πρεπει να τους παρεχουμε τα μεσα ωστε να μπορουν να κανουν τον ηχο τους πλησιεστερα οχι στο σωστο αλλα εκει που το θελουν ΔΕΔΟΜΕΝΟ

Ομως εδω μπαινουν δυο παραμετροι ο ενας ειναι η ασφαλεια και η χρηστικοτητα οποτε ενα προιον της αγορας πρεπει να παρεχει τον αναμενομενο βαθμο ασφαλειας , να παρεχει παρομοιες δυνατοτητες με αυτες του ανταγωνισμου και να εχει μια εξτρα δυνατοτητα παραδειγμα σαν αυτην που εχεις σχεδιασει εσυ .

Το να προσπαθεις να βγαλεις στην παραγωγη ενα μηχανημα που δεν εχει τα παραπανω προφανως δεν θα ειναι εμπορικη επιτυχια γιατι οπως ειπες ειναι πολυ υποκειμενικο και αρα δεν θα εκτιμηθει αναλογα απο το ευρυ κοινο της αγορας που στοχευεις ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

picdev
10-04-15, 17:38
όταν λέμε υβρίδιο ? πάκτωμα?

betacord85
10-04-15, 17:48
καλα το πατωμα το κανανε και ελληνικες και καλα για να μην τους κλεψουν το σχεδιο η την πατεντα...η τριβανε ελαφρα για να μην φανουν τα χαρακτηριστικα των ολοκληρομενων η των τρανζιστορ...

chip
10-04-15, 17:51
Με όλο το σεβασμό προς την άποψη των άλλων μελών του φόρουμ μπορώ να πω ότι πολλά από τα ανωτέρω είναι αντιφατικά ιδίως ως προς τα νούμερα που ακούγονται και με τάση αποθάρρυνσης του φίλου μας. Δηλαδή πλήρης εναρμονισμός με την τακτική του κράτους δεν τα παρατάς καλύτερα που πας να μπλέξεις;

Δουλεύω σε εταιρία που παράγουμε σε εργοστάσιο της εταιρίας και το προϊόν έχει σήμανση CE. Η παραγωγή έχει ξεκινήσει προ ύπαρξης CE οπότε και ήταν χωρίς σήμανση. Στην πορεία όταν χρειάστηκε έγιναν τα βήματα που απαιτούντο για την απόκτηση σήμανσης CE την οποία και παρακολούθησα από κοντά. Το αντικείμενο βέβαια είναι διαφορετικό αλλά υποθέτω η διαδικασία ίδια.....


Η πιστοποίηση στα ηλεκτρονικά είναι ιδιαίτερα ακριβή όταν γίνεται σε πιστοποιημένα εργαστήρια...
ποσά του τύπου 500-1500 ευρώ τα πληρώνεις για εργαστήρια μη πιστοποιημένα για προέλεγχο... για να βρείς τις χοντράδες και να μην κοπείς απ΄αυτές σε εργαστήριο που θα πληρώνεις μεγάλο ποσο....
ακόμα και όταν φτάσεις στα εργαστήρια αυτά και κολήσεις σε τίποτα EMC test πληρώνεις expert μηχανικό αρκετές 100δες ευρώ την ώρα για να σου τροποποιήσει το κύκλωμα (να προσθέσει πυκνωτακια, φεριτάκια κλπ) και να μπορεί να περνάει τα τεστ... φυσικά θα μπορούσες να το κάνεις και ο ίδιος αλλά θα σου παιρνε πολύ περισσότερες ώρες και το τελικό κόστος θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το να πληρώσεις τον expert....

betacord85
10-04-15, 18:13
πολυ καλη η ιδεα του φιλου...αλλα δυστχως εδω ειναι ελλαδα...τετοιες ιδεες σε αλλες χωρες τις επιδοτουν απο το κρατος...μην του κοβουμε τα φτερα και τα ονειρα του...ναι οντως πρεπει να εχεις οργανα με 2 πολυμετρα δεν θα καταφερεις κατι...για καλο στο λεει ο σακης...αν δεις τα οργανα που εχει στο μαγαζι ο σακης θα τρελαθεις...οτι σου λεει ειναι αληθεια και ειναι απο του λιγους τεχνικους με τοση μεγαλη εμπηρεια στο χωρο του hifi...(σακη οταν βγαινεις στο ραδιοφωνο να βαζεις και αλλα θεματα οχι τα ιδια και τα ιδια...)

picdev
10-04-15, 18:27
σε πιο σταθμό βγαίνεις ρε σάκη?

sakis
10-04-15, 18:37
Ξενυχτας και συ ρε Μπαμπη ??? Καλο Πασχα ...υγεια και χαρα για την οικογενεια ....

sakis
10-04-15, 18:40
ενα πλακετακι smd οπου καποιες αντιστασεις ειναι ηδη τυπωμενες πανω στο κυκλωμα ενω η ρητινη ειναι τοσο σκληρη που αν πας να βαλεις χερι με οποιοδηποτε τροπο τα ρημαζεις ολα οποτε ναι ....σιγουρα δεν θα μπορεσεις να βρεις ακρη .

Καποιος μου σφυριξε οτι μπορει να δεις καποια πραγματα με ακτινογραφια αλλα και παλι δεν το βρισκω ευκολο ....

betacord85
10-04-15, 20:20
βγαινει με δυσκολια μεν...ορισμενες με ασετον και ορισμενες με διαλυμα νιτρου..το μονο κακο ειναι οτι τα καλυματα των ηλεκτρολυτικων χαλανε κατευθειαν και δεν μπορει αν γινει η αναγνωριση των τιμων...ναι ξενυχταω σακη ωραιες η παρεμβασεις σου και ολες με νοημα...χρονια πολλα με υγεια σακη...και σε ολους τους συναδελφους του φορουμ...

johnakos25
10-04-15, 22:30
Σεβομαι την αποψη σου για τον ηχο του μηχανηματος , Αλλωστε δεν θα μπορουσα καν να την σχολιασω , θεωρω οτι εχεις κανει μια συγκεριμενη δουλεια που πρσφερει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα Ομως τα οργανα δεν χρησιμοποιουνται μονο για την συνθετη αντισταση θα πρεπει να μετρησεις δεκαδες αλλα πραγματα ...

Και εγω μπορω να σου κανω μια λαμπα να παιζει παπαδες αν της σηκωσω τα ρευματα στον ουρανο .Απαραιτητες προυποθεσεις ειναι να σου αρεσουν οι παπαδες αλλα και να αλλαζεις λαμπες καθε χρονο γιατι με ελαχιστο παιξιμο τοσο θα κρατανε .

Οπως σου εξηγησα εγω δεν εχω θεμα με το τι εχεις παραγει ...Αλλα ειναι αλλο η εφευρεση και αλλο η εφαρμογη . Ακομα και αν διαθετεις χρηματα να το πιστοποιησεις σε οτι αφορα την ασφαλεια και τις επιδοσεις κανενας με αυτο τον τροπο δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι αυριο το πρωι δεν θα το αντιγραψει καποιος αλλαζωντας καποια πολυ μικρα πραγματακια .


Για παραδειγμα ενας Νορβηγικος οικος που βγαζει πολυ καλους ενισχυτες ειναι η HEGEL και πραγματι τα μηχανηματα τους παιζουν τον κωλο τους Αυτοι λενε οτι το εχουν καταφερει δινωντας ενα κειμενο στην αγορα το οποιο λεει τις απιστευτες ασαφειες του τυπου οτι το κυκλωμα δεν εχει ανδραση αλλα ενα κυκλωμα το οποιο βαζει αναδραση στο κυκλωμα οποτε και εαν χρειαστει ...αντε βγαλε ακρια ....

Τι εκαναν ???? εστησαν το κυκλωμα τους μεσα σε ενα υβριδιο το οποιο δεν μπορεις να ανοιξεις χωρις να καταστρεψεις και το βαζουν στα μηχανηματα τους μεσα χωρις φανφαρες και πατεντες ( αν και νομιζω οτι εχουν καταθεσει και για πατεντα ) Αυτο σημαινει οτι με αυτο τον τροπο εκαναν και τα δυο πραγματα ....και τα μηχανηματα παιζουν και εξασφαλισμενοι ειναι ....

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Οι περισσοτεροι ενισχυτες για κιθαρες με λυχνιες δουλευουν στα 200V - 250V. Αν τα ρευματα ανοδου τις λυχνιας ειναι κατω απο 100V - 120V δεν θα δουλεψει οπως πρεπει(εξαρταται φυσικα απο τις αναγκες και την λυχνια). Και εγω εχω κατασκευασει προενισχυση λυχνιας με ρευματα ανοδου 410V. Δεν υπαρχει ομως τοση μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα 250V. Πιο μεγαλο ρολο παιζει ο τυπος τις λυχνιας και το κυκλωμα γυρω απο την λυχνια και στους ενισχυτες ειναι φυσικα και ο μετασχηματιστης εξοδου. Οποτε οι παπαδες δεν εχουν να κανουν τοσο με τα ρευματα μιας και τις περισσοτερες φορες τα ρευματα ειναι απο 200V - 250V. Για την αντοχη των λυχνιων εχεις δικιο. Οσο "μεγαλυτερα" τα ρευματα τοσο μικροτερη διαρκεια ζωης. Για αυτο υπαρχουν και καποιοι ενισχυτες τις Marshall που τρωνε τις λυχνιες παρα πολυ γρηγορα.

Εφοσον λοιπον υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αντιγραφης τοτε ποιος ο λογος να το - τα κατοχυρωσω και να μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια?

Αυτο μου θυμιζει τα λεγομενα Discrete opamp οπως πχ το Jensen 990 που κατασκευαζουν ακομα και σημερα μεσα σε σιδερενιο κουτακια προκειμενου να κρυψουν το σχεδιο για να μην μπορει να αντιγραφει. Κυκλωματικα ομως εχουν διαρευσει στο νετ και υπαρχουν πολλοι ανα τον κοσμο που εχουν κατασκευασει δικα τους με πολυ κοινα υλικα. Ουσιαστικα ειναι ενας τελεστικος διαφορετικου σχεδιασμου.

Φιλε μου ολα αυτα τα λεω σε φιλικο επιπεδο. Δεν θελω να νομιζεις οτι σου κανω τον εξυπνο, απλα καταθετω και εγω αυτα που εχω μαθει και δει.

moutoulos
10-04-15, 23:56
Εδω ειναι φιλε μου που κανεις το μεγαλυτερο λαθος ...
Ο ηχος εχει να κανει με το αποτελεσμα και οχι με τις μετρησεις!!! Αυτα σου τα λεω σαν μουσικος ...

Γιάννη εδώ είναι που εσύ κάνεις μεγαλύτερο λάθος. Αυτό το "αποτέλεσμα" ποιός το κρίνει ?.
Τα δικά σου αυτιά ?. Οχι βέβαια ... αλλά απάντησες μόνος σου εδώ:


Ο ηχος ειναι υποκειμενικος. Σε εμενα μπορει να αρεσει το χ μηχανημα σε αλλον το ψ.


Οπότε ?. Οι μετρήσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ αποδεικνύουν ή τουλάχιστον πείθουν, για τον ήχο.
Βέβαια σαν μουσικός έχεις συνηθίσει να ακούς την χροιά, και όχι να βλέπεις "μετρήσεις".

Τα παραπάνω που είπα αφορούν το HiFi. Τα "μηχανήματα" των μουσικών, ξέρεις δεν έχουν
καμία σχέση με αυτό που λέμε HiFi/HiEND. Πως θα μπορούσε να έχουν σχέση όταν το HiFi
ζητάει απαραμόρφωτο σήμα εξόδου (σε σχεση με την είσοδο), ενώ ένα Distortion "πεταλάκι"
ενός κιθαρίστα σε riffάρισμα ζητάει Full παραμόρφωση ...

Ο Σάκης λοιπόν έχει δίκιο απ'την πλευρά του, και μάλλον έχεις και εσύ απο την πλευρά σου.

Σε μια τέτοια λοιπόν υλοποίηση (Renerb, Digital/Analog Delay, Overdrive, Octave, Tremolo ...)
να ξέρεις περισσότερη σημασία έχουν τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις ... και λιγότερο το ίδιο
το κύκλωμα (εντάξει τρόπος του λέγειν ... αλλά ισχύει για τα εξαρτήματα/υλικά).

Ας με συγχωρέσουν τα μέλη για το OffTopic ... απλά μια διευκρίνηση.

johnakos25
11-04-15, 01:23
Γιάννη εδώ είναι που εσύ κάνεις μεγαλύτερο λάθος. Αυτό το "αποτέλεσμα" ποιός το κρίνει ?.
Τα δικά σου αυτιά ?. Οχι βέβαια ... αλλά απάντησες μόνος σου εδώ:



Οπότε ?. Οι μετρήσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ αποδεικνύουν ή τουλάχιστον πείθουν, για τον ήχο.
Βέβαια σαν μουσικός έχεις συνηθίσει να ακούς την χροιά, και όχι να βλέπεις "μετρήσεις".

Τα παραπάνω που είπα αφορούν το HiFi. Τα "μηχανήματα" των μουσικών, ξέρεις δεν έχουν
καμία σχέση με αυτό που λέμε HiFi/HiEND. Πως θα μπορούσε να έχουν σχέση όταν το HiFi
ζητάει απαραμόρφωτο σήμα εξόδου (σε σχεση με την είσοδο), ενώ ένα Distortion "πεταλάκι"
ενός κιθαρίστα σε riffάρισμα ζητάει Full παραμόρφωση ...

Ο Σάκης λοιπόν έχει δίκιο απ'την πλευρά του, και μάλλον έχεις και εσύ απο την πλευρά σου.

Σε μια τέτοια λοιπόν υλοποίηση (Renerb, Digital/Analog Delay, Overdrive, Octave, Tremolo ...)
να ξέρεις περισσότερη σημασία έχουν τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις ... και λιγότερο το ίδιο
το κύκλωμα (εντάξει τρόπος του λέγειν ... αλλά ισχύει για τα εξαρτήματα/υλικά).

Ας με συγχωρέσουν τα μέλη για το OffTopic ... απλά μια διευκρίνηση.

Νομιζω οτι και στα δυο ποστ μου λεω το ιδιο πραγμα. Τωρα για το ποιος θα κρινει το αποτελεσμα. Φυσικα και θα το κρινω και εγω και ο καθε ακροατης. Και να στο πω διαφορετικα. Θα αγοραζες ποτε ενα μηχανημα μονο και μονο απο τα χαρακτηριστικα του χωρις να το ακουσεις? Δεν το νομιζω.

Οι μετρησεις φιλε μου νομιζω οτι τη σημερον ημερα χρησιμοποιουνται καθαρα και μονο για μαρκετινγκ για να δικαιολογησουν καποιες high endαδικες εταιριες τα υπερογκα ποσα που ζητανε για ενα μηχανημα. Δεν λεω οτι δεν εχει γινει μια καλη μελετη η οτι το μηχανημα δεν ειναι αξιολογο αλλα θεωρω το να ζηταει καποιος χιλιαδες ευρω γιατι το μηχανημα του εχει πχ την χαμηλοτερη αρμονικη παραμορφωση στον πλανητη ειναι γελοιο. Αν δεν εχει λοιπον THD 0.006% και εχει 0.01% νομιζεις οτι θα εχει διαφορα στον ηχο? Θα μπορεσεις να την ακουσεις?Δυστυχως ο κοσμος κοιταζει περισσοτερο την μαρκα και την τιμη για να λεει εχω το "ταδε" μηχανημα και το πηρα "χχχ" λεφτα.

Για να μην πουμε τι γινεται με τα ηχεια και τα watt. Πονεμενη ιστορια.

Για το Off topic μην στεναχωριεσαι. Ειμαστε Off topic εδω και πολυ ωρα.

johnakos25
11-04-15, 01:43
Και στο ebay χρειάζεται CE, και πρέπει να κόβεις απόδειξη, απλά η εφορία δεν μπορεί να υποχρεώσει το ebay να δώσει στοιχεία.
Απλά με μία καλή περιγραφή, ότι πρόκειται για κιτ, απευθύνεται σε επαγγελματία "που θέλει να φτιάξει έναν ενισχυτή" και ότι δεν "απευθύνεται σε τελικό καταναλωτή",
ότι δεν φέρει καμία ευθύνη για μπλα μπλα μαπλ.
Μπορείς να είσαι μερικώς καλυμμένος.
Ολα τα παραπάνω καθώς και άλλα πολλά τα έχει γράψει ο srf , σε αντίστοιχα θέματα.

το κακό είναι ότι ενισχυτής έχει λυχνίες.

Srf? Μελος εδω(μην βαρεσεις αν πεταξα κοτσανα)? Πως μπορω να τα διαβασω αυτα?
Ειναι προενισχυτης με λυχνια αλλα ενδιαφερομαι και για κατασκευη eq, reverb, delay, compressor χωρις λυχνιες.

picdev
11-04-15, 08:57
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51395

ultra
11-04-15, 11:08
Για παραδειγμα ενας Νορβηγικος οικος που βγαζει πολυ καλους ενισχυτες ειναι η HEGEL και πραγματι τα μηχανηματα τους παιζουν τον κωλο τους Αυτοι λενε οτι το εχουν καταφερει δινωντας ενα κειμενο στην αγορα το οποιο λεει τις απιστευτες ασαφειες του τυπου οτι το κυκλωμα δεν εχει ανδραση αλλα ενα κυκλωμα το οποιο βαζει αναδραση στο κυκλωμα οποτε και εαν χρειαστει ...αντε βγαλε ακρια ....

Τι εκαναν ???? εστησαν το κυκλωμα τους μεσα σε ενα υβριδιο το οποιο δεν μπορεις να ανοιξεις χωρις να καταστρεψεις και το βαζουν στα μηχανηματα τους μεσα χωρις φανφαρες και πατεντες ( αν και νομιζω οτι εχουν καταθεσει και για πατεντα ) Αυτο σημαινει οτι με αυτο τον τροπο εκαναν και τα δυο πραγματα ....και τα μηχανηματα παιζουν και εξασφαλισμενοι ειναι ....


όταν λέμε υβρίδιο ? πάκτωμα?


ενα πλακετακι smd οπου καποιες αντιστασεις ειναι ηδη τυπωμενες πανω στο κυκλωμα ενω η ρητινη ειναι τοσο σκληρη που αν πας να βαλεις χερι με οποιοδηποτε τροπο τα ρημαζεις ολα οποτε ναι ....σιγουρα δεν θα μπορεσεις να βρεις ακρη .

Καποιος μου σφυριξε οτι μπορει να δεις καποια πραγματα με ακτινογραφια αλλα και παλι δεν το βρισκω ευκολο ....

Εχω ακομα τα δειγματα καθως και την αλληλογραφια με τον σχεδιαστη του κυκλωματος Bent Holter απο το 200356403

picdev
11-04-15, 11:36
την έχω δει εκεί που δουλεύω αυτή την ρητίνη, είναι πολύ σκληρή

chip
11-04-15, 12:31
για να επικαλεστείς οτι κάτι απευθύνεται σε επαγγελματία πρέπει πράγματι να το πουλήσεις σε επαγγελματία, δηλαδή να κόψεις τιμολόγιο και όχι απόδειξη λιανικής (και φυσικά να αρνηθείς λιανική πώληση)

επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι το ebay δεν θα δώσει φορολογικά στοιχεία σε φορολογικές αρχές από κράτος της ΕΕ... Φυσικά το ΣΔΟΕ μπορεί να δει και τις πωλήσεις στο ιστορικό του πωλητή....

φυσικά κομάτι του ebay είναι η paypal και επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι η Γερμανία θα αρνούνταν να δώσει στοιχεία για τις συναλαγες από Ελλάδα με το paypal όταν το paypal κάνει συναλαγές μέσω deutsche bank

picdev
11-04-15, 13:37
δεν υπάρχει περίπτωση να δωσει στοιχεία το ebay, αν το κάνει θα κλείσει, απο την αλλη η εφορια μπορει να δει εμβασματα

chip
11-04-15, 13:44
μην είσαι σίγουρος... είναι μεγάλη νόμιμη επιχείρηση και για να συνεχίσει να δουλεύει πρέπει να έχει τη συναίνεση των κυβερνήσεων... αν προκύψει θέμα οτι γίνεται φοροδιαφυγή σε χώρες της ΕΕ και την καλύπτει η ΕΕ έχει μεγάλη ισχύ... από πρόστιμα μαμούθ έως μάυρο στη σελίδα της!!!

σου αντιγράφο απλά ένα απόσπασμα σχετικό με τους business selers από το σιτε του ebay
Warning: Falsification of information to evade payment of VAT may result in fines and/or criminal prosecution. eBay cooperates with government authorities in cases involving potential falsification of information to evade payment of VAT.

επίσης σε άλλο σημείο...
to law enforcement or governmental agencies, or authorized third-parties, in response to a verified request relating to a criminal investigation or alleged or suspected illegal activity or any other activity that may expose us, you, or any other eBay user to legal liability. We will only disclose information we deem relevant to the investigation or inquiry,such as name, city, state, postcode, telephone number, email address, User ID history, IP address, fraud complaints, bidding and listing history, and anything else we deem relevant

sotron1
11-04-15, 15:23
Υπάρχει η διαδικασία για τιμολόγια (επαγγελματικά) και η αγορά για προσωπική χρήση.

leosedf
12-04-15, 09:43
μην είσαι σίγουρος... είναι μεγάλη νόμιμη επιχείρηση και για να συνεχίσει να δουλεύει πρέπει να έχει τη συναίνεση των κυβερνήσεων... αν προκύψει θέμα οτι γίνεται φοροδιαφυγή σε χώρες της ΕΕ και την καλύπτει η ΕΕ έχει μεγάλη ισχύ... από πρόστιμα μαμούθ έως μάυρο στη σελίδα της!!!

σου αντιγράφο απλά ένα απόσπασμα σχετικό με τους business selers από το σιτε του ebay
Warning: Falsification of information to evade payment of VAT may result in fines and/or criminal prosecution. eBay cooperates with government authorities in cases involving potential falsification of information to evade payment of VAT.

επίσης σε άλλο σημείο...
to law enforcement or governmental agencies, or authorized third-parties, in response to a verified request relating to a criminal investigation or alleged or suspected illegal activity or any other activity that may expose us, you, or any other eBay user to legal liability. We will only disclose information we deem relevant to the investigation or inquiry,such as name, city, state, postcode, telephone number, email address, User ID history, IP address, fraud complaints, bidding and listing history, and anything else we deem relevant

Ναι... Βέβαια στην περίπτωση του ebay με τόσο χρήμα πέφτει τουμπεκί γιατί θα αγοράσουν τα κωλαράκια τους στη στιγμή.

Costis Ni
13-04-15, 20:20
Αυτό που λές γίνεται, και υπάρχουν και παραδείγματα
1η περίπτωση: μονο στο ebay, στην ΅γκρίζα περιοχή΅ της φορολογίας. Παράδειγμα έχω μια εταιρία radiokit νομίζω? Πουλάει κιτ.
2η περίπτωση: Παρουσία και στην Ελλάδα και Διεθνής. Παράδειγμα η Jam Pedals
3h περίπτωση: Απευθυνεσαι μονο στη διεθνή αγορά με ακριβα και εξειδικευμένα προιόντα. Παράδειγμα η Ypsilon και κάοπιοι άλλοι.

οοοολα αυτα προυποθέτουν πολύ καλό PR με παρουσία σε forum εδώ και στα διεθνή, γνωριμίες δε κατάλληλους κλυκλους κλπ κλπ. Εύκολο; Οχι Ομως γίνεται.

jakektm
14-04-15, 21:10
δηλαδη απαιτει πιστοποιηση ce το καθετι κανουμε μεμονομενα ή μαζικα;

εννοω: σαν παραδειγμα,φτιαχνω ενα διακοπτη αφης, μια μικρη φωτεινη επιγραφη, ενα ρολοι lcd2x14 με μπαταρια. ολα αυτα απο ενα κομματι .

απαιτειται πιστοποιηση ce για το καθε ενα ξεχωριστα;; δηλαδη φακελος , εξοδα κτλ κτλ για καθε μια ''συσκευη'' ;;

ή απλα ως εργαστηριο , αποκτω πιστοποιηση ce , και μπορω να κατασκευαζω διαφορες συσκευες;

chip
14-04-15, 23:28
ένα ένα!! Τα προϊόντα απαιτείται να είναι ασφαλή ακόμα και αν παραχθούν σε ένα τεμάχιο γι αυτό θέλουν CE! και το CE απαιτεί φάκελο οπότε έναν ένα ξεχωριστά.... εκτός και μιλάμε για το ίδιο προϊόν σε διάφορες version (πχ ίδιο κύκλωμα με αλλο λογισμικό) και εξεταστούν όλες στον ίδιο φάκελο

Το ξαναλέμε... γιατί νομίζεις οτι έχει σταματήσει η παραγωγή σε αυτό τον τόπο... Απλά με την γραφειοκρατία και τις πιστοποιήσεις είναι αδύνατον να ξεκινήσει...

Φυσικά αν έχεις μεγάλη παραγωγή τότε μπορείς να έχει δικό σου εργαστήριο πιστοποίησης... αλλά το κόστος είναι πολύ υψηλό... είπαμε το CE είναι πρόβλημα για τους μικρομεσαίους... τους μεγάλους δεν τους αγγίζει καθόλου.... ίσα ισα που γίνεται και πλεονέκτημα αφού στέλνει εκτός αγοράς τους μικρούς που θα είχαν το πλεονέκτημα της ευαιληξίας....
Πχ αν υπήρχει CE στη δεκαετία του 70 στις ΗΠΑ απλά δεν θα είχε υπάρξει apple... θα υπήρχε μόνο HP XEROX κλπ... το αν θα ταν ποιο μπροστά η πληροφορική και γενικά η βιομηχανία υπολογιστών θα το κρίνει ο καθένας μας....