PDA

Επιστροφή στο Forum : θα αλλαζατε εργασία;



jakektm
11-04-15, 10:19
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Είπα να κάνω μια δημοσκοπηση, αφορα ολους πιστευω, ειτε ενδιαφερομενους ειτε ''παθοντες''.

Καλό ειναι να αφήσουν όλοι την γνώμη τους.

Λαμβανοντας υπόψην την σχεση κέρδη και εργατοωρες, θα θελατε να αλλαξετε δουλειά;

Σαν παράδειγμα, κάποιος που ειναι δημοσιος υπαλληλος, θα ήθελε να ξεκινησει δικη του επιχειρηση με σκοπο την αυξηση του κέρδους;
κάποιος που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, θα ήθελε να παραμείνει γιατί είναι ευχαρηστιμένος από τα χρήματα;

xlife
11-04-15, 10:35
Νομίζω οτι μέσα στα πλαίσια τις ειδικότητας του καθενός , όλοι πρέπει να αλλάζουν περιβάλλον. Όμως στη Ελλάδα είναι δύσκολο γιατί εαν σιγουρέψεις τη θέση σου σε μια δουλειά είναι δύσκολο να παραιτηθείς για να κάνεις κάτι άλλο μιας και είναι δύσκολο να ξαναβρεί δουλειά. Εγω υποστηρίζω την αλλαγή περιβάλλοντος και εργασίας γιατί πιστεύω οτι όλες οι δουλειές έχουν ένα ταβάνι. Όταν ακουμπήσεις το ταβάνι μπορείς να κάτσεις εκεί 10-15 χρόνια ακόμη βέβαια , αλλά εγώ προσωπικά δεν θα καθόμουν. Δημόσιο δεν θα δούλευα ποτέ μιας και θέλω να μαθαίνω μέσα απο τη δουλειά μου και όχι να μένω στάσιμος. Ολα αυτά τα λέω βέβαια εκ του ασφαλούς μιας και είμαι εργένης. Ο μισθός σε μια άλλη δουλεία μπορεί να είναι δελεαστικός για να φύγω, αλλα ποτέ δεν παράτησα εργοδότη μου στα κρύα του λουτρού. Πάντα το συζητούσα και αν δεν βρίσκαμε λύση , τότε εκπαίδευα κάποιον αντικαταστάτη μου μέχρι να φύγω. Εννοείτε οτι δεν πάω σε καμία δουλειά εαν δεν παίρνω 1000 Ε τουλάχιστον , αλλά παραιτούμε πολύ εύκολα εαν δεν παράγω τουλάχιστον 2500-3000 ώστε να βγαίνουν τα έξοδα της επιχείρησης και να μένει και κάποιο κέρδος.

Prezonautis
11-04-15, 11:04
Εγω υποστηρίζω την αλλαγή περιβάλλοντος και εργασίας γιατί πιστεύω οτι όλες οι δουλειές έχουν ένα ταβάνι. Όταν ακουμπήσεις το ταβάνι μπορείς να κάτσεις εκεί 10-15 χρόνια ακόμη βέβαια , αλλά εγώ προσωπικά δεν θα καθόμουν.

Αυτό ξανά πες το... Και θα προσθέσω το ότι εάν φτάσεις σε αυτό το ταβάνι που λες, κατά 70% πιστεύω ότι, από ένα σημείο και μετά θα γίνετε ζημιογόνο για την επιχείρηση. Γιατί δεν θα μπορείς να εκπληρώσεις τις ιδέες σου και θα μένεις στάσιμος σκεπτόμενος συνέχεια το τι θα μπορούσες να κάνεις. Όποτε μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο!!
Το υπόλοιπο 30% είναι οι εξαιρέσεις...
Όταν η δουλειά σου γίνεται ρουτίνα, είναι καιρός να γυρίσεις σελίδα. Και ΟΧΙ να αλλάξεις χρώμα στα ντουβάρια..

betacord85
11-04-15, 16:39
ωραιο θεμα...θα ξεπερασει το θεμα που εχει ανοιξει ο συναδελφος περι εκλογων...

spirakos
11-04-15, 20:01
Οι ευκαιριες ποτε δεν ηταν ιδιες για ολους. To testing δεν ειχαν ολοι μπαρμπα........
Οι περισσοτεροι το αρνουνται κατηγορηματικα, αλιμονο σε οσους ψαξουν αντικειμενικες απαντησεις σε τετοια δημοσκοπηση
Ελλαδα κυριοι, ξυπνατε

picdev
11-04-15, 20:27
Οι ευκαιριες ποτε δεν ηταν ιδιες για ολους. To testing δεν ειχαν ολοι μπαρμπα........
Οι περισσοτεροι το αρνουνται κατηγορηματικα, αλιμονο σε οσους ψαξουν αντικειμενικες απαντησεις σε τετοια δημοσκοπηση
Ελλαδα κυριοι, ξυπνατε

Μόλις απολύθηκα απο το στρατό το κατάλαβα, μέχρι τότε είχα βρει 2 φορές δουλειά, πριν την κρίση βέβαια χωρίς γνωστό και εύκολα,
τη μία δε ήταν πρακτική. Τώρα καταλαβαίνω ότι αν δεν έχεις πολλές γνωριμίες δεν πρόκειται να βρεις σοβαρή δουλειά , ίσως γιατί οι άνεργοι είναι άπειροι και ίσως γιατί δεν υπάρχουν εταιρείες που κάνουν προσλήψεις.
Το άλλο που καταλάβα ανάμεσα στους γνωστούς και φίλους είναι οτι καλύτερες αμειβόμενες δουλειές είναι όσοι είχαν πιάσει δουλειά πολύ πριν τη κρίση.
Παίζει ρόλο ο κύκλος σου και με ποιους κάνεις παρεά, αν οι γονείς σου κάνουν παρέα με πλούσιους και επιχειραματίες θα βρεις μια δουλειά του χιλιάρικου.(τα λεφτά πάνε στα λεφτά που λέμε)
Ενα άλλο κρητήριο είναι πόσα χρόνια είσαι στο χώρο που εργάζεσαι
πχ Εξωτερικός πωλητής που κάνει χρόνια αυτή τη δουλειά μέσα στη κρίση βρίσκει δουλειά με 800ε + αμάξι + βενζίνη =1000ε το μήνα.
Φίλος που δουλεύει σε εταιρεία με ενοικιαζόμενα παίρνει 800ε περίπου + αμάξι + βενζίνη
Κάποιος δούλευε χρόνια σε σουβλατζίδικο , το σουβλατζίδικο άνοιξε υποκατάστημα και έγινε υπεύθυνος με 1000ε το μήνα.
Εγώ προς το παρών παίρνω τα 500ε και βάζω απο τη τσέπη μου για βενζίνη άλλα 100ε, να βάλω και τη φθορά του αυτοκινήτου?
300ε πρέπει να δώσω τώρα για να αλλάξω δίσκο
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάθεσαι σπίτι γιατί δεν σε μαθαίνει κανείς.Καλύτερα να κάνεις και δουλειά με 500ε και να δημιουργείς επαφές και γνωριμίες.
Θείος μου θέλει να προσλάβει προγραμματιστή και σε καμία περίπτωση δεν θέλει να βάλει αγγελία, γιατί λέει θα μαζέψει τη σάρα και τη μάρα,ψάχνει απο εδώ και απο εκεί.
Εχω φίλο που έχει μεγάλη θέση σε εταιρεία και έχει βάλει πάνω απο 5 γνωστούς του στη δουλειά, σε καμία περίπτωση χωρίς να το αξίζουν, αλλά είναι αυτό που λέμε γνωστός, εγγυάται επειδή σε ξέρει ότι θα κάνεις τη δουλειά σου.
Τελικά κατάλαβα ότι οι περισσότεροι που βάζουν αγγελίες είναι για να βρούν τον φθηνότερο εργαζόμενο ανάμεσα στους άπειρους άνεργους που υπάρχουν.
Εγώ αυτά κατάλαβα τους τελευταίους μήνες.

jakektm
13-04-15, 11:13
Συμφωνώ με όλες τις παραπάνω απόψεις.

Αυτό που έχει επιτευχθεί με την 'κρίση' , περα απο τις μειώσεις σε αποδοχές, είναι η ανασφάλεια .

(υπάρχει ενα κομματι ανθρώπων βεβαια, που πηγαινεις στο μαγαζι τους, εργαστηριο τους. Τους βλεπεις να κλαιγονται,''Δεν εχουμε δουλεια'' με φραπε και τσιγαρο,και εχουν σε αναμονη 20 συσκευες προς επισκευη εδω και μισο χρονο... Αυτό δεν λέγεται ανασφαλεια ή κρίση...Χαζομαρα λεγεται...)




Εργοδότης φοβάται να προσλάβει. Υπάλληλος φοβάται να ρισκάρει για κάτι καινούριο.

Όπως είπατε και παραπάνω, το σιγουρο είναι να μην κάθεστε σπίτι. Με την έννοια κρατήστε επαφές με ανθρώπους, σίγουρα θα σας χρειαστούν και σίγουρα θα τους χρειαστείτε.

Εϊμαι υπέρ της αλλαγής, σε εργασιακούς τομείς/αντικείμενο, και μακάρι οι νέοι επιχειρηματιες,( δεν εννοω νεοι σαν ηλικια, αλλα σαν προσπαθεια) να δημιουργουν επιχειρησεις συνεργασιας. Ετσι πιστευω ,με διαφορετικα αντικειμενα σε μια επιχειρηση, καλυπτουν ταυτοχρονα μεγαλυτερο κοινο.

chip
13-04-15, 16:10
Σε εργαστήριο πράγματι μπορεί να δεις 20 συσκευές προς επισκευή μπορεί και περισσότερες... είναι πιθανόν όμως το πρόβλημα να είναι σε ανταλακτικό που δεν υπάρχει ή είναι ασύμφορα ακριβό και περιμένει να βρεθεί μεταχειρισμένο ανταλακτικό (απο συσκευή που δεν επισκευάζεται)... ή απλό ο ιδιωκτήτης της συσκευής αυτό το διάστημα δεν έχει χρήματα και είπε στο κατάστημα να παγώσει την επισκευή όσπου να μαζέψει... ή μπορεί και να είναι είδη επισκευασμένη και να μην έρχεται να την παραλάβει ο ιδιωκτήτης της...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι η ανεργεία στη δημοσκόπηση αυτή είναι μόλης 11,11%

xlife
13-04-15, 16:19
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι η ανεργεία στη δημοσκόπηση αυτή είναι μόλης 11,11%

Μάλλον γιατί δεν έχει τομέα "μαύρη εργασία"

Spark
14-04-15, 06:57
Όπως είπατε και παραπάνω, το σιγουρο είναι να μην κάθεστε σπίτι. Με την έννοια κρατήστε επαφές με ανθρώπους, σίγουρα θα σας χρειαστούν και σίγουρα θα τους χρειαστείτε.


η υποκρισία και η αδιαφορία ειναι αιτία για να χάνετε δουλειές.
παράδειγμα: ειχα στο τηλέφωνο μου 2 μελη αυτης της ιστοσελίδας, εναν ηλεκτρολόγο και εναν για αυτοματισμούς.
αυτοί στο παρελθον εκαναν τους φίλους αλλα δεν ήρθαν όταν τους κάλεσα.
αποτέλεσμα:
πριν 2 εβδομάδες ειχα περίπτωση επανασύνδεσης ρευματος σε κατάστημα.
χρειάστηκε υπεύθυνη δήλωση εγκατάστασης απο ηλεκτρολόγο. έφερα ηλεκτρολόγο της γειτονιάς και οχι το μέλος που ήξερα.
εσβησα απο την λιστα μου αυτα τα 2 μέλη διότι δεν μου ειναι χρήσιμοι, δεν θα πάρουν ποτέ δουλειά απο εμένα.
δουλειά ψαχνεις;
εαν απογοητευσεις εναν φιλο-πελάτη θα χασεις περισσότερους.
στους δύσκολους καιρους που οι δουλειές είναι λίγες το να δώσεις μια δουλειά σε εναν μάστορα είναι σαν να του κάνεις χάρη.

johnpats
14-04-15, 08:44
η υποκρισία και η αδιαφορία ειναι αιτία για να χάνετε δουλειές.
παράδειγμα: ειχα στο τηλέφωνο μου 2 μελη αυτης της ιστοσελίδας, εναν ηλεκτρολόγο και εναν για αυτοματισμούς.
αυτοί στο παρελθον εκαναν τους φίλους αλλα δεν ήρθαν όταν τους κάλεσα.
αποτέλεσμα:
πριν 2 εβδομάδες ειχα περίπτωση επανασύνδεσης ρευματος σε κατάστημα.
χρειάστηκε υπεύθυνη δήλωση εγκατάστασης απο ηλεκτρολόγο. έφερα ηλεκτρολόγο της γειτονιάς και οχι το μέλος που ήξερα.
εσβησα απο την λιστα μου αυτα τα 2 μέλη διότι δεν μου ειναι χρήσιμοι, δεν θα πάρουν ποτέ δουλειά απο εμένα.
δουλειά ψαχνεις;
εαν απογοητευσεις εναν φιλο-πελάτη θα χασεις περισσότερους.
στους δύσκολους καιρους που οι δουλειές είναι λίγες το να δώσεις μια δουλειά σε εναν μάστορα είναι σαν να του κάνεις χάρη.

Απόλυτα σωστος.δεν ισχύει πλέον οτι και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος.τερμα αυτες οι εποχες.
Δυστυχως ή ευτυχώς πρεπει να κυνηγησεις για να παρεις αυτα που σου αξιζουν.
Το καλο βεβαια ειναι οτι ετσι γινεται διαχωρισμος των σωστων επαγγελματιων απο τους τεμπεληδες,για αυτο και βλεπουμε μαγαζια να κλεινουν...
Επισης περασα την προηγουμενη εβδομαδα απο εναν ηλεκτρολογο της γειτονιας και πουλουσε ενα κινεζικο ραδιοφωνο tcubai καπως ετσι στα 25 ευρω .ρε φιλε ο πακιστανος το πουλαει το ιδιο 8 ευρω. Βαλε και το φπα και βαλτο στα 15 μπας και βρεις κανα παππου κοροιδο να του τα φας. Ε θες να βγαλεις και απο την μυγα ξιγκι

Dbnn
14-04-15, 16:07
Ποσες δουλειες να αλλαξω και ποσες τεχνες να μαθω ακομα..? Προσωπικα πλεον με νοιαζει να υπαρχει μεροκαματο μιας και η ιδεα του να εχω επιχειρηση ειναι αυτοκτονια. Και το κεφαλαιο να ειχα δεν θα το εδινα.
Οι καιροι ειναι πονηροι και περιεργοι.