PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια κεραια σε δυο σπιτια με δυο ενισχυτες



Manoskap
13-04-15, 21:04
Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Θελω τα φωτα σας για μια περιπτωση που αντιμετωπιζω:
θελω με μια εξωτερικη κεραια σε περιοχη οπου εχει αναγκη για ενισχυτη, να δωσω σημα σε δυο διαφορετικα σπιτια με δυο διαφορετικους ενισχυτες!
Πειτε μου αν γινεται, και αν ναι πως, γιατι προς το παρον εκαψα ενα αποκωδικοποιητη με την ασχετοσυνη μου! Μαλλον εφαγε αναποδα ενα ενισχυτη και αρχιζε να καπνιζει!!!

betacord85
13-04-15, 21:57
στον σταθμο μετρο αιγαλεω κονατ στην εκκλησια υπαρχει ενας συναδελφος με μεγαλη εμπηρεια σε εγκαταστασεις...παρε ενα τηλ η περνα απο εκει...

xsterg
13-04-15, 23:33
ναι γινεται.

Spark
14-04-15, 12:32
οχι δεν γινεται. καθε ενισχυτής στην δικη του κεραια, μονο έτσι.

αυτο που έκαψες-χάλασες δεν ειναι για πέταμα, πιθανον να συμφερει η επισκευή του.
αντε σε εναν ηλεκτρονικό να στο φτιάξει, παρε και μια κεραία, φθηνες ειναι.
πηγαινε του και τους ενισχυτές να τους δοκιμάσει.

παντως εαν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δωρίσω μια εσωτερική κεραία με ενίσχυση που μου περισσευει. πληροφοριες σε π.μ.

Manoskap
14-04-15, 18:29
Εεμ δεν θελω για το αιγαλεω ειμαι κυθνο σε περιοχη με ασχημη ληψη... Οκ μαλλον θα παω για δευτερη κεραια ευχαριστω πολυ...

betacord85
14-04-15, 19:13
για να μην μπανεις σε εξοδα και σε αλχημειες φωναξε εναν τεχνικο απο το νησι και δειξε του την εγκατασταση...

sakis
14-04-15, 21:45
οχι δεν γινεται. καθε ενισχυτής στην δικη του κεραια, μονο έτσι.

αυτο που έκαψες-χάλασες δεν ειναι για πέταμα, πιθανον να συμφερει η επισκευή του.
αντε σε εναν ηλεκτρονικό να στο φτιάξει, παρε και μια κεραία, φθηνες ειναι.
πηγαινε του και τους ενισχυτές να τους δοκιμάσει.

παντως εαν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου δωρίσω μια εσωτερική κεραία με ενίσχυση που μου περισσευει. πληροφοριες σε π.μ.


κανεις λαθος πανηγυρικα γιατι το μυαλο σου παει απαραιτητα σε ενισχυτες ιστου ...Υπαρχουν και αλλοι εκτος απο αυτους

sakis
14-04-15, 21:50
Ολα γινονται απλα πρεπει για να μπορεσεις να παρεις βοηθεια ουσιαστικη να δωσεις περισσοτερα στοιχεια ....

Για παραδειγμα ποση αποσταση στο τριγωνο δλδ που η κεραια που το πρωτο σπιτι που το δευτερο κλπ

Μετα τι σημα υπαρχει στην κεραια , ποση απωλεια απο το καλωδιο στο πρψτο σπιτι κλπ ....

Ενα προβλημα που μπορει να χρειαστει να λυσεις ειδικα εαν το σημα ειναι λιγο ειναι οτι οταν τελειωσεις αν το σημα φτανει για το δευτερο σπιτι συνιπολογισμενης και της αποστασης

Υπαρχει και ενισχυτης της Μιστραλ νομιζω ο οποιος ενω δεχεται σπλιτ κατασταση σλσ ο ενισχυτης πανω στην κεραια και το τροφοδοτικο κατω τοπικα πανω στην κεραια εχει διακλαδωση για το δευτερο σπιτι \

Επισης σε υπαρχουσα εγκατασταση υπαρχει κλεφτης της Μιστραλ ο οποιος κανει επισης το ιδιο πραγμα

Manoskap
15-04-15, 14:01
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα οπως μου τα λετε φανταζει ευκολοτερο εδω που ειμαι να τοποθετησω αλλη μια κεραια να τελειωνω!