PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικος μετασχηματιστης



Marge
15-04-15, 16:16
Καλησπερα και χρονια πολλα! Βρηκα καπου ξεχασμενους 2 ηλεκτρονικους μετασχηματιστες που χρησιμοποιουσα παλια για μια λαμπα στο μπανιο. Κοιτοντας στις συσκευασιες ειδα οτι ειναι 60w οποτε μη ξεροντας, αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ τι ακριβως κραταω στα χερια μου. Αυτο που μου κανει εντυπωση εινια οτι στο ebay αυτα τα πραγματα ειναι αρκετα φτηνα σε σχεση με ενα παραδοσιακο μετασχηματιστη. Αυτο που θελω λοιπον να ρωτησω εινια αν εχουν καποιο σημαντικο μειωνεκτημα η καποιο περιορισμο στην χρηση η αν μπορω να τους χρησιμοποιω αντι του παραδοσιακου μτασχηματιστη (σε καποιο τροφοδοτικο πχ). Ευχαριστω!

FILMAN
15-04-15, 16:19
Μάλλον δεν θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις κάτι τέτοιο διότι κάθε άλλο παρά ημίτονο βγάζουν.

gsouf
15-04-15, 16:28
Μήπως εννοείς ηλεκτρονικά μπάλαστ για λάμπες φθορισμού?

FILMAN
15-04-15, 16:42
Όχι, εννοεί ηλεκτρονικούς μ/ς 12V 60W για λαμπάκια αλογόνου.

picdev
15-04-15, 17:27
ποιου κάνουν θόρυβο? οι ηλεκτρονικοί ή οι απλοί?
Επίσης οι ηλεκτρονικοί πως ρίχνουν τη τάση? με πυκνωτές?

............
βρήκα ένα κύκλωμα

http://skyline-bg.com/ref/13707.pdf

FILMAN
16-04-15, 11:46
Όχι με πυκνωτές, είναι όπως στο λινκ που έβαλες.

gsouf
16-04-15, 12:17
επι της ουσίας δλδ κάνει AC->DC->ΑC ?

σαν μικρό ινβερτερ αν καταλαβα καλά απο στο σχηματικο στο link?

FILMAN
16-04-15, 13:55
Περίπου, καθότι δεν υπάρχει καν πυκνωτής εξομάλυνσης μετά τη γέφυρα...

Marge
16-04-15, 20:49
Αρα απ οτι καταλαβα βγαζει εξοδο κατι αναμεσα σε ημιτονο και τετραγωνο (η ξεκαθαρα τετραγωνο?)? Και να ρωτησω και κατι ακομα. Αν θελω να τον χρησιμοποιησω σε καποιο τροφοδοτικο ας πουμε που ουτως η αλλως θα κανω ανορθωση οποτε δεν με νοιαζει η εξοδος να ειναι τελειο ημιτονο (σωστα?) γιατι να προτιμησω ενα τοροειδη μσ απο αυτο? Ρωταω γιατι μου φαινεται πολυ φθηνο και μικρο για την ισχυ που δινει!.

FILMAN
17-04-15, 10:54
Βγάζει μια περίεργη κυματομορφή η οποία θα έχει μια μεγάλη συνιστώσα στα 100Hz και μια άλλη σε συχνότητα αρκετών kHz. Ακόμα και αν το ανορθώσεις με γρήγορες διόδους δεν ξέρω τί θα παίξει με τον πυκνωτή εξομάλυνσης (μήπως δηλ. είναι σαν να βραχυκυκλώνεις την έξοδο του ηλεκτρονικού μετασχηματιστή). Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τί θα γίνει, αλλά δεν μου αρέσει σαν ιδέα.

gsouf
17-04-15, 11:07
Να κάνω και γω μια ερώτηση οκ τα kHz ειναι η συχνότητα λογικα που ανοιγοκλεινουν τα διακοπτικά η συντώσα στα 100Ηz πως προκύπτει?

lepouras
17-04-15, 11:24
αν δεις αυτό που έβαλε ο Ακης ο μετασχηματιστής ανορθώνει τα 220 και έχουμε 100 χερτζ παλμούς. δεν τους εξομαλύνει με πυκνωτή και απλά στην κάθε υμηπερίοδος όταν αυξάνετε τότε δουλεύουν τα τρανζίστορ. δηλαδή τα μερικά Khz δουλεύουν μέσα στην κάθε ημηπερίοδο των 100 hz. άρα έχουμε 100 την βασική και μέσα σε αυτή μερικά Khz.
θα μας πει ο Φίλιππος αν το κατάλαβα καλά.

FILMAN
17-04-15, 11:37
Τώρα εσύ Γιάννη είσαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός; :lool: :001_tt2:

Γιώργο έτσι είναι πράγματι, δεν υπάρχει πυκνωτής εξομάλυνσης οπότε η τάση εξόδου είναι μια συχνότητα αρκετών kHz διαμορφωμένη κατά πλάτος (όταν το ημίτονο των 230V της τροφοδοσίας έχει μεγάλη τιμή η υψίσυχνη τάση εξόδου θα έχει μεγάλο πλάτος και αντίστροφα).

Ακόμα, δεν ξέρω τί παίζει με το σύστημα εκκινήσεως με το diac, αν αυτό λειτουργεί σε κάθε ημιπερίοδο (πολύ πιθανό) τότε η έξοδος του μετασχηματιστή από το χρονικό σημείο της διελεύσεως των 230V από το 0 και μέχρι αυτά να γίνουν 30κάτι V, δεν θα εμφανίζει καθόλου τάση.

gsouf
17-04-15, 12:06
Ευχαριστώ και τους δύο σας δεν το είχα σκεφτεί καθόλου για την ανόρθωση χωρίς την εξομάλυνση !!!!:001_smile:

lepouras
17-04-15, 12:49
Τώρα εσύ Γιάννη είσαι ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός; :lool: :001_tt2:


μπα ματάκιας είμαι που κουρτινιάζει και διαβάζει όσα λέτε και κάτι μου μένει να καταλαβαίνω:001_tt2:

FILMAN
17-04-15, 12:50
Έλα, άσε τις μετριοφροσύνες τώρα :001_tt2: