PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος toyota th1



digelia
16-04-15, 19:32
πριν ένα χρόνο πήραμε ένα μεταχειρισμένο corolla του οποίου δεν δούλευε ο συναγερμός.ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε πει ότι του είχε μείνει από μπαταρία για κάποιο διάστημα γι αυτό δεν δούλευε . πριν κανά 2 μήνες άρχισε να αναβοσβήνει το ledακι που υπάρχει στο ταμπλό . ήταν λίγο εκνευριστικό ,οπότε είπα πλέον να ψάξω πως να το κλείσω . ξυλωσα κάμποσα πλαστικά και βρήκα τον εγκέφαλο . ειναι ένας TH1 o συναγερμός . είχα βέβαια τα χειριστηρια ,οπότε πήγα και πήρα καινούργιες μπαταρίες για το ένα (γιατι και στα χειριστηρια είχαν πεσει οι μπαταρίες) ,μπας και δουλέψει ετσι . τελικά δεν έγινε τίποτα. υπάρχει κάποιος τρόπος να το προγραμματίσω πάλι από την αρχή ???

IRF
16-04-15, 20:14
Αν έχεις ακριβώς τα στοιχεία τύπου συναγερμού θα πρέπει να ψάξεις στο ίντερνετ προγραμματισμός συναγερμού αυτοκινήτου ή σε αγγλική αναζητηση. Συνήθως γίνεται με διαδοχικά πατήματα κουμπιών του τηλεχειρισμού και γυρίσματος κλειδιού αυτοκινήτου. Πρώτα όμως πρέπει να ελέγξεις και να αντικαταστήσεις - ίσως την μπαταρία σειρήνας. Να κοιτάξεις και για είσοδο νερού στη μονάδα σειρήνας που είναι στη μηχανή.

digelia
21-04-15, 14:09
οκ θα το έχω υποψιν

σεατ 2
22-04-15, 00:11
βαλε φωτο να δουμε
αν εχει πανω ενα κλειδωδιακοπτη η σειρηνα τοτε βαλε το κλειδακι το μικροαν εχεις καιγυρνατο

Randy13
22-04-15, 00:26
Δοκίμασε κάτι , με ανοιχτό διακόπτη μηχανής κρατάς πατημένα τα δύο κουμπιά του remote control και κλείνεις διακόπτη ή θα ακουστεί ηχειτικό σήμα ή θα ανάψει το led , αφήνεις τα κουμπιά του remote και πατάς για 2 sec το κάθε κουμπί από τα remote που θα προγραμματίσεις τέλος άνοιξε , κλείσε διακόπτη μηχανής και δοκίμασε.

digelia
29-04-15, 10:09
βρήκα τελικά κάπου καταχωνιασμένες κάποιες οδηγίες. το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρω την μονάδα της σειρήνας(δεν ειναι μπροστά στην μηχανή ,έχω υποψία οτι ειναι κάπου πισω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού,αλλα δεν μπορω να το αφαιρέσω ή την είχαν αφαιρέσει ).λενε οι οδηγίες οτι αλλάζω ένα ντιμεράκι,περιμένω λίγο κ πατάω το ένα κουμπί μέχρι να ακουσω τον χαρακτήριστικό ήχο από την σειρήνα ,οπότε πατάω το άλλο κουμπί.μετά ξαναλλάζω το ντιμερ. το έκανα με βάση τα αλάρμ(αφού δεν είχα να ακούσω κάτι),δυστυχώς όμως δεν βρήκα άκρη . άλλες φορές δούλευαν τα κοντρολάκια ,αλλες όχι ...μετά νύχτωσε ,δεν έβλεπα ,οπότε τα ξεσύνδεσα τελείως κ θα το αφήσω για αλλή φορά που θα έχω πάλι χρόνο

Randy13
29-04-15, 13:49
Πες μου πιο μοντέλο toyota εχεις ?

HERBIE
29-04-15, 16:13
οι συναγερμοι αυτοι ηταν της toyota αλλα a.m. οποτε εκτος του οτι εχεις να κανεις με προγραμματισμους εχεις μπλεξη και με το ποσο μαστορας ηταν αυτος που τον εγκατεστησε καλη τυχη

Randy13
29-04-15, 19:34
Δεν με κατάλαβες , το μοντέλο αυτοκινητου έχεις.

digelia
30-04-15, 10:23
corolla του '98 ,με συναγερμό τον ΤΗ1(οπώς γραφει πανω στις οδηγίες του συναγερμού) ή TH1004 που λέει πάνω στον εγκέφαλό του ο συναγερμός

Randy13
30-04-15, 11:56
Ειναι η εποχή που αλλαξαν τον συνεγιαρμο απο διερούμενο σε κομπακτ . Στηλε μου φωτο της εξωτερικης σειρηνας για να σου πω πως ρυθμιζεαι .

digelia
30-04-15, 14:48
εκεί είναι το πρόβλημα ,δεν μπορώ να βω την σειρήνα :D ή έχει αφαιρεθεί ή είναι πίσω από το ντουλαπάκι που δεν μπορώ να βγάλω .

Randy13
30-04-15, 14:56
εκεί είναι το πρόβλημα ,δεν μπορώ να βω την σειρήνα :D ή έχει αφαιρεθεί ή είναι πίσω από το ντουλαπάκι που δεν μπορώ να βγάλω .

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι εσωτερικα , αν δεν είναι στον χωρο της μηχανης την εχουν αφαιρέσει .Στειλε μου φωτο της μηχανης .

digelia
30-04-15, 15:25
δεν ειναι, εχώ διπλοτσεκάρει ...επίσης δεν έχω το αμάξι κοντά μου ,είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη,οπότε δεν μπορώ να έχω άμεσα φωτογραφία