PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY περιελίκτρια με step motors?



Panos29
17-04-15, 23:28
Εχει κάποιος τύχει να ασχοληθεί με κατασκευή μιας υποτυπώδους ή και πιο πολύπλοκης περιελίκτριας μετασχηματιστών με step motors ή κάτι παρόμοιο? Λογικά με τις σημερινές διαθέσιμες τεχνολογίες μικροελεκτών και βηματικών κινητήρων δεν πρέπει να είναι κάτι πολύ δύσκολο ή ακριβο.

Spark
18-04-15, 07:52
γεια σου Πάνο. εαν αυτά σου φαίνονται εύκολα στην κατασκευή, φτιάξε και δειξε το μας.

https://www.youtube.com/watch?v=9lljzFYCGd8 (https://www.youtube.com/watch?v=9lljzFYCGd8)

https://www.youtube.com/watch?v=jGZ75azldbI

εγω που έφτιαξα 2 πηνια Τεσλα τα τύλιξα με το χερι, δουλειά μερικών ωρών 4-5 ωρες.
δεν ενδιαφέρομαι για μαζική παραγωγή πηνίων αλλά εαν ενδιαφέρεσαι εσυ,
μπορώ να σου κάνω δώρο εκτυπωτή epson ή canon με πρόβλημα στην κεφαλή που όμως το σύστημα κινησης με stepper μοτερ λειτουργει κανονικά.
εαν ενδιαφέρεσαι για εκτυπωτή στειλε π.μ.

Panos29
18-04-15, 11:35
Αυτά που έβαλες είναι το απολύτως τέλειο αλλά δυστυχώς δεν έχω τεχνογνωσία σε μοτερ και μικροελεγκτές. Έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα είχε ήδη πειραματιστεί. Εμένα μου αρκεί και με ένα μοτέρ με ρύθμιση ταχύτητας και να στρώνω τις σπείρες με το χέρι. Σε υπερευχαριστώ και για την προσφορά! θα διαβάσω όσο μπορώ και αμα βρώ άκρη θα επικοινωνήσω μαζί σου!

Spark
18-04-15, 11:47
Αυτά που έβαλες είναι το απολύτως τέλειο αλλά δυστυχώς δεν έχω τεχνογνωσία σε μοτερ και μικροελεγκτές. Έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα είχε ήδη πειραματιστεί. Εμένα μου αρκεί και με ένα μοτέρ με ρύθμιση ταχύτητας και να στρώνω τις σπείρες με το χέρι

ασε μην το κάνεις, το έκανα και εγω έτσι και την πάτησα.
δηλαδή βρήκα ένα μοτέρ με μειωτήρα στροφών με γρανάζια που γυριζει αργα απο υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτων και έβαλα για διακόπτη ένα πεταλάκι και γυριζα με αυτο το σωλήνα/καρουλι αλλά,,,
ενω οδηγούσα το σύρμα με το χέρι πολλές φορές το σύρμα εβγαινε εκτος διαδρομής, με αποτέλεσμα να σταματω, να το γυρίζω πίσω για να το διορθώσω και έχανα χρόνο και μου έσπαγαν τα νεύρα.
καλύτερα το τύλιξα όταν το γύριζα με το χέρι, αργά αλλα σταθερά.
δεν αξίζει η φασαρία του μοτερ οταν θέλεις λίγα πηνία.

Panos29
18-04-15, 11:53
Και γώ με το χέρι έχω τυλίξει 4 μετασχηματιστές, αλλά παίρνει τρελλό χρόνο και κουραση γιατι η καρκάσα όταν γεμίζει σύρμα έρχεται ή ώρα που ζυγίζει 1-2 κιλά και μετά άντε να τυλίξεις άλλες 1000 σπείρες, νομίζω οτι άμα γυρίζει με καμιά ,20αριά στροφές το λεπτό θα είναι μια χαρά.

picdev
18-04-15, 16:02
Τα κινεζικα στεπ μοτορ ειναι τσαμπα πλεον

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Panos29
18-04-15, 16:46
Τα κινεζικα στεπ μοτορ ειναι τσαμπα πλεον

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ακριβώς αυτό λέω! Δε νομίζω το κύκλωμα οδήγησης να ειναι τόσο πολύ δύσκολο! Βεβαια από μοτερ δεν έχω ιδέα τι τύπος χρειάζεται αρκει να έχει δύναμη στις χαμηλές στροφές, τόση δύναμη που περνοντας το σύρμα περιέλιξης μεταξύ δείκτη και αντίχειρα να μην σταματάει τον κινητήρα

elektronio
18-04-15, 17:19
Η οδήγηση του σύρματος με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη. Θα συμβαίνει συνεχώς καβαλίκεμα των σπειρών όπως ανέφερε ο spark.
Το βήμα για την οδήγηση του σύρματος πρέπει να είναι ρυθμιζόμενο για τα διάφορα πάχη του σύρματος και πρέπει για κάθε στροφή να κάνει μετακίνηση ίση με το πάχος του σύρματος.
Το σύρμα πρέπει να είναι τεντωμένο όσο χρειάζεται για να είναι το πηνίο σφιχτό, αλλά αυτό είναι εύκολο αν πατιέται από δύο λαστιχένια ράουλα με ρυθμιζόμενο φρένο. Το καρούλι χρειάζεται επίσης φρένο για να μην ξετυλίγεται το σύρμα και μπερδεύεται.
Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μετρητής στροφών στην καρκάσα ώστε να ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα της οδήγησης. Στα μηχανήματα που έδειξες δεν είδα πουθενά μετρητή σπειρών και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.
Η μέτρηση στροφών πρέπει να φαίνεται και σε κάποιο display γιατί είναι απαραίτητο να ξέρεις και πόσες στροφές τύλιξες επειδή είναι αδύνατο να τις μετρήσεις αλλιώς.
Καλό είναι επίσης να είναι ρυθμιζόμενη η ταχύτητα περιστροφής της καρκάσας ώστε να ξεκινάει ομαλά και να αυξάνει ταχύτητα στη συνέχεια και αν είναι δυνατόν να χαμηλώνει ταχύτητα στα άκρα.

Panos29
18-04-15, 18:17
Η οδήγηση του σύρματος με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη. Θα συμβαίνει συνεχώς καβαλίκεμα των σπειρών όπως ανέφερε ο spark.
Το βήμα για την οδήγηση του σύρματος πρέπει να είναι ρυθμιζόμενο για τα διάφορα πάχη του σύρματος και πρέπει για κάθε στροφή να κάνει μετακίνηση ίση με το πάχος του σύρματος.
Το σύρμα πρέπει να είναι τεντωμένο όσο χρειάζεται για να είναι το πηνίο σφιχτό, αλλά αυτό είναι εύκολο αν πατιέται από δύο λαστιχένια ράουλα με ρυθμιζόμενο φρένο. Το καρούλι χρειάζεται επίσης φρένο για να μην ξετυλίγεται το σύρμα και μπερδεύεται.
Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μετρητής στροφών στην καρκάσα ώστε να ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα της οδήγησης. Στα μηχανήματα που έδειξες δεν είδα πουθενά μετρητή σπειρών και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.
Η μέτρηση στροφών πρέπει να φαίνεται και σε κάποιο display γιατί είναι απαραίτητο να ξέρεις και πόσες στροφές τύλιξες επειδή είναι αδύνατο να τις μετρήσεις αλλιώς.
Καλό είναι επίσης να είναι ρυθμιζόμενη η ταχύτητα περιστροφής της καρκάσας ώστε να ξεκινάει ομαλά και να αυξάνει ταχύτητα στη συνέχεια και αν είναι δυνατόν να χαμηλώνει ταχύτητα στα άκρα.

Λοιπόν, ας βάλουμε τα πράγματα σε μια βάση, από την εμπειρία μου έχω τυλίξει στο χέρι χωρίς μηχάνημα 4 μετασχηματιστές εξόδου για λάμπες με πάνω από 3500 σπείρες σε 26 στρώσεις και αυτό παιρνει περίπου 60 ώρες δουλειάς για 2 αλλά είναι εξοντωτικό και μετα τα χέρια είναι νεκρά για μέρες.
Επίσης έχω τυλίξει άλλους 2 παρόμοιους σε παλιά περιελίκτρια που δεν δούλευε το αυτόματο σύστημα και το έκανα με το χέρι χρόνος 15-20 ώρες και οι δύο. Στην αρχή δυσκολεύεσαι αλλά μετα του παίρνεις τον αέρα αρκετά γρήγορα και το αποτέλεσμα τολμώ να πώ είναι καλύτερο από την αυτόματη περιέλιξη, ειδικά σε αυτούς με τις πολλές στρώσεις που κάθε στρώση έχει σταμάτημα για μονωτικά κολλήματα στα πινσ κλπ.

Φυσικά το αυτόμτο σύστημα είναι super αλλά θέλει πολυ γνώση γύρω απο μικροελεγκτες και μοτερ, φυσικά ο μετρητής είναι απαραίτητος αλλά και το πιο εύκολο τμήμα της κατασκευής με άπειρες πρακτικές κατασκευές έτοιμες και εύκολες.

awmn931
18-04-15, 18:30
Φαντάζομαι τώρα να διαβάζει το νήμα ο Μάνος (Manolena),

Το μυαλό του θα σπεινάρει για μια υλοποίηση με Arduino.

Ναι μπρε Μάνο, το μόνο που θέλουμε είναι δύο stepper motor (ένα για το γύρισμα της κρανκάσας και ένα για το δεξιά-αριστερά το σύρμα) δύο τρία buttons για να ορίζουμε τον αριθμό των σπειρών και το πάχος του σύρματος και άντε και μία οθονούλα να βλέπουμε τα νούμερα.
Δεν μας ενδιαφέρουν οι ημερομηνίες, τα passwords, οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος, ιστορικά σε eeproms και ότι άλλο συνήθως βάζεις μιας και υπάρχει το Arduino άντε να κάνει και αυτό.:biggrin:

Υ.Γ. Η πλάκα είναι ότι κάτι θα βάλει και θα τρέχουμε να το φτιάξουμε.:biggrin:

elektronio
18-04-15, 19:10
έχω τυλίξει στο χέρι χωρίς μηχάνημα 4 μετασχηματιστές εξόδου για λάμπες με πάνω από 3500 σπείρες σε 26 στρώσεις και αυτό παιρνει περίπου 60 ώρες δουλειάς για 2 αλλά είναι εξοντωτικό και μετα τα χέρια είναι νεκρά για μέρες.


Με τόσες εργατοώρες δεν συμφέρει ούτε με πακιστανούς.. :lool:
Καλύτερα να τους κάνεις παραγγελία.

Για να έχεις κάνει 4 και να σε ενδιαφέρει ακόμα μάλλον θα πρέπει να κάνεις μηχάνημα.
Για να γίνει όμως αξιόπιστο και να μην είναι αποτυχία πρέπει και η μεταλλική κατασκευή να γίνει με καλές ακρίβειες και να μην έχει τζόγους.
Επίσης θα πρέπει να είναι εύκολα ρυθμιζόμενα όλα τα μέρη για να μπορείς να κάνεις ποικιλία από πηνία χωρίς να ταλαιπωρείσαι.

Panos29
19-04-15, 19:50
Σήμερα έψαξα στην αποθήκη και βρήκα 2 μοτέρ μαζί με τους μειωτήρες τους. Τα μοτέρ είναι ORIENTAL MOTORS INDUCTION AC 3W 1200RPM μe μειωτήρα 10:1 άρα έχω 120 στροφές το λεπτό με καλή σχετικά δύναμη, άρα μας λείπει ένα VFD κύκλωμα ρύθμισης ταχύτητας και ίσως ροπής, αλλά να πώ την αλήθεια δεν έχω ιδέα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ή απλά να πάρω έναν μειωτήρα 50:1 που υπάρχει γιαυτό το μοτέρ αν και θα πάει κανα 40άρι, τι λέτε?

betacord85
20-04-15, 02:40
αν εχετε τις γνωσεις που εχουν οι γιαπωνεζοι... https://www.youtube.com/watch?v=KRNljBm8c2E :wiink:

Panos29
20-04-15, 22:14
αν εχετε τις γνωσεις που εχουν οι γιαπωνεζοι... https://www.youtube.com/watch?v=KRNljBm8c2E :wiink:

Δεν τις έχω και για να τις αποκτ'ησω μάλλον δεν προλαβαίνω σε αυτή τη ζωή!

betacord85
21-04-15, 00:33
τα παντα γινονται...αλλα αξιζει ομως?στο συγκεκριμενο λινκ ο γιαπωνεζος κανει περιεληξη για μετασχηματιστη εξοδου για λαμπατο...εγω εκτος οτι δεν εχω τις γνωσεις αλλα και τα datasheet για τον καθε μετασχηματιστη ειμαι αναγκασμενος να παω στον πιο κοντινο(γιατρας)ο οποιος κανει καλη δουλεια αλλα εινια φαρμακειο...

elektronio
21-04-15, 12:21
Σήμερα έψαξα στην αποθήκη και βρήκα 2 μοτέρ μαζί με τους μειωτήρες τους. Τα μοτέρ είναι ORIENTAL MOTORS INDUCTION AC 3W 1200RPM μe μειωτήρα 10:1 άρα έχω 120 στροφές το λεπτό με καλή σχετικά δύναμη, άρα μας λείπει ένα VFD κύκλωμα ρύθμισης ταχύτητας και ίσως ροπής, αλλά να πώ την αλήθεια δεν έχω ιδέα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ή απλά να πάρω έναν μειωτήρα 50:1 που υπάρχει γιαυτό το μοτέρ αν και θα πάει κανα 40άρι, τι λέτε?

Με αυτά τα μοτέρ δεν νομίζω να μπορέσεις να καταφέρεις κάτι. Οι στροφές του δεύτερου μοτέρ (οδήγησης σύρματος) πρέπει να είναι απόλυτα συγχρονισμένες από το κυρίως μοτέρ που κάνει την περιέλιξη και μάλιστα η σχέση συγχρονισμού δεν είναι σταθερή αλλά ποικίλει από τις διατομές σύρματος. Αυτό για να το πετύχεις ο μόνος σχετικά εύκολος τρόπος είναι με βηματικά μοτέρ αφενός μεν για να μπορείς να μεταβάλεις πιο εύκολα τις στροφές του μοτέρ που κάνει την περιέλιξη και αφετέρου διαβάζοντας με κάτι οπτικό τις στροφές του ενός μοτέρ θα μπορείς με μικροεπεξεργαστή να δώσεις κατάλληλες στροφές στο άλλο για να συγχρονίσει.

Panos29
21-04-15, 19:50
Με αυτά τα μοτέρ δεν νομίζω να μπορέσεις να καταφέρεις κάτι. Οι στροφές του δεύτερου μοτέρ (οδήγησης σύρματος) πρέπει να είναι απόλυτα συγχρονισμένες από το κυρίως μοτέρ που κάνει την περιέλιξη και μάλιστα η σχέση συγχρονισμού δεν είναι σταθερή αλλά ποικίλει από τις διατομές σύρματος. Αυτό για να το πετύχεις ο μόνος σχετικά εύκολος τρόπος είναι με βηματικά μοτέρ αφενός μεν για να μπορείς να μεταβάλεις πιο εύκολα τις στροφές του μοτέρ που κάνει την περιέλιξη και αφετέρου διαβάζοντας με κάτι οπτικό τις στροφές του ενός μοτέρ θα μπορείς με μικροεπεξεργαστή να δώσεις κατάλληλες στροφές στο άλλο για να συγχρονίσει.

Αυτό θα ήταν το τέλειο αλλά όπως προείπα δεν υπάρχει σχετική τεχνογνωσία οπότε το στρώσιμο θα γίνεται με το χέρι. Δηλαδή το μοτέρ μόνο θα γυρνάει την καρκάσα. Αυτό λοιπόν που θέλω να μάθω είναι αν με το υπάρχον μοτέρ (ασύγχρονο AC) υπάρχει κύκλωμα ρύθμισης ταχύτητας και ίσως ροπής. Για να μπορέσω να προχωρήσω την κατασκευή.

elektronio
22-04-15, 07:56
Αυτό θα ήταν το τέλειο αλλά όπως προείπα δεν υπάρχει σχετική τεχνογνωσία οπότε το στρώσιμο θα γίνεται με το χέρι. Δηλαδή το μοτέρ μόνο θα γυρνάει την καρκάσα. Αυτό λοιπόν που θέλω να μάθω είναι αν με το υπάρχον μοτέρ (ασύγχρονο AC) υπάρχει κύκλωμα ρύθμισης ταχύτητας και ίσως ροπής. Για να μπορέσω να προχωρήσω την κατασκευή.

Από όσο γνωρίζω εγώ για αυτό το μοτέρ ρύθμιση στροφών μπορείς να κάνεις μόνο με inverter.

Μπορείς να πάρεις μοτέρ από σούβλα ή από υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου που λόγω μεγάλης μείωσης στροφών έχουν πολύ δύναμη και έχουν ή μπορείς να βάλεις εύκολα ρύθμιση στροφών.