PDA

Επιστροφή στο Forum : Άδειες χρήσης νερού



Sted
24-04-15, 01:06
Καλησπέρα σας,


έκανε κανείς κάποια αίτηση για άδεια χρήσης για υφιστάμενο σημείο υδροληψίας (γεώτρηση/πηγάδι); Θα μπορούσε να την ανεβάσει εδώ ή να μου στείλει ένα ΠΜ;


Η προθεσμία λήγει 30/4 για όσους ενδιαφερόμενους.

lepouras
24-04-15, 09:41
αν υπάρχουν ήδη μέσα στην γη σου και δεν είσαι γεωργός επαγγελματίας για να θέλεις να περάσεις τα έξοδα άντλησης στα γενικά σου έξοδα θα σου έλα να μην το κάνεις και να την κρύψεις.

Sted
24-04-15, 18:55
Ο πατέρας μου είναι επαγγελματίας αγρότης και ουσιαστικά πρέπει να τις δηλώσουμε.

Δεν θέλω να το κρύψω αλλά και πάλι δεν νομίζω να γίνεται, έχει ήδη 2 γεωργικές ρευματοδοτήσεις στο όνομα του. Ξαφνικά να τις κόψει; Δύσκολα.

Fixxxer
24-04-15, 19:41
Και μενα εκανε ο πατερας μου παρ' ολο που ειναι συνταξιουχος του ΙΚΑ, δεν ξερω ομως αν τις εκανε λογω του οτι η μανα μου ειναι στον ΟΓΑ, τι ακριβως θελεις να ρωτησεις?
Δημητρη μπορει αν θες να τις αποκρυψεις αλλα καποια στιγμη θα γινει ελεγχος οποτε καλο ειναι να γινει...

Sted
24-04-15, 20:07
Θα με βοησουσε η αιτηση συμπληρωμένη να δω τι πρεπει να γραφτεί και τι οχι. Π.χ. Γινομαστε συγκεκριμένοι σε υφιστάμενες για το τι βάθος σωληνωσης, αντλησης, στάθμη ηρεμιας κλπ; Πιο πολύ την αιτηση να δω θέλω.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

p.gabr
24-04-15, 21:44
Πολυ δύσκολο θέμα!!!!!!!!!!!!!
Με μια αναζήτηση ( "αίτηση υδροληψίας") εμφανίστηκε πρώτο πρώτο
ΕΣΤΩ και δεν υπήρχε, θα πήγαινες στον δήμο σου και θα έπαιρνες τις σχετικές πληροφορίες.
Θελει και απο τον μηχανικο του ακριβές σημείο - συντεταγμένες - με σχετική δορυφορική φωτογραφία




ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι



Ι. ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΥΔΡΟΛΗΨΙΑΣ


(συμπληρώνεται από τον ιδιοκτήτη/χρήστη του σημείου υδροληψίας συνεπικουρούμενος από την Υπηρεσία υποδοχής της αίτησης) Α) Στοιχεία ιδιοκτήτη/ων-χρήστη/ών · Ονοματεπώνυμο* ………………………………………………………………………………………………… · Α.Φ.Μ.* .................................................. .................................................. .................... · Α.Δ.Τ.* .................................................. .................................................. .................... · Δ/νση* .................................................. .................................................. .................... · Τηλέφωνο/α*…............................................... .................................................. ............ · Ιδιότητα (π.χ. ενοικιαστής, επικαρπωτής, κλπ)* ……................................................ ............. Β) Χωρικά Δεδομένα · Περιφέρεια/Περιφερειακή Ενότητα*.......................................... ....................................... · Δήμος/Τοπική Κοινότητα*........................................ .................................................. ..... · Τοπωνύμιο/Θέσης* .................................................. .................................................. .... · Υδατικό Διαμέρισμα**………………................................ .................................................. . · Λεκάνη Απορροής**……………………………............................. ........................................... Γ) Στοιχεία για τη χρήση (ύδρευση, άρδευση, βιομηχανική- ενεργειακή χρήση, χρήση για αναψυχή) · Έτος έναρξης χρήσης ........……………………………………............................ .......................... · Έτος έναρξης χρήσης από τον αιτούντα*………………….................................. .................... · Είδος αρχικής χρήσης .................................................. .................................................. · Είδος σημερινής χρήσης*........................................... .................................................. ... · Ετήσια απολήψιμη ποσότητα νερού (σε κ.μ.) .................................................. .................. · Αριθμός Παροχής ΔΕΗ (εάν υπάρχει)*......................................... ....................................... Δ) Τεχνικά χαρακτηριστικά ενεργού/ανενεργού σημείου υδροληψίας (διαγράφεται αναλόγως) · Είδος (γεώτρηση, πηγή, πηγάδι, κλπ)*............................................. .................................... · Συντεταγμένες σε WGS 84 ή ΕΓΣΑ 87 * ……………………………………………………………………….. · Βάθος γεώτρησης/πηγαδιού ……………………………....................................... ...................... · Διάμετρος Σωλήνωσης …………………………………..................................... .......................... · Υδρόμετρο (εάν υπάρχει σημειώνονται αριθμός και ένδειξη/ημερομηνία)*..................................
· Ιπποδύναμη/ Βάθος τοποθέτησης αντλίας (εάν υπάρχει)……………………............................. ……………………………………………………………………………………………………………………… ………..
· Αγωγοί μεταφοράς νερού (εάν υπάρχουν σημειώνεται ο αριθμός & το μήκος)*..........................
……………………………………………………………………………………………………………………… …………
Ε) Σχόλια – παρατηρήσεις .................................................. .................................................. ....................................... .................................................. .................................................. ....................................... .................................................. .................................................. .......................................



Ο/Η ΑΙΤΩΝ/ΟΥΣΑ



................................

(βεβαιώνεται αρμοδίως το γνήσιο της υπογραφής) * υποχρεωτικά πεδία ** τα πεδία αυτά συμπληρώνονται από την υπηρεσία υποδοχής της αίτησης

ΙΙ. ΔΗΛΩΣΗ


Ο/Η (επώνυμο-όνομα) ...…………........................................... .................................................. ..
του (όνομα πατρός) .................……………………………………................... ......................................
κάτοχος του υπ΄αριθμ. Δ.Α.Τ.....………………………………………......................... ...........................


με ημ/νία έκδοσης ………………………………………....…………........................... ............................. εκδίδουσα αρχή .................................................. .................................................. ................
με Α.Φ.Μ. ……………………………………………………………………………………………………………………… ..

δηλώνω υπεύθυνα και γνωρίζοντας τις συνέπειες του ν.1599/1986 για ψευδή δήλωση, ότι έχω έννομο συμφέρον για την καταγραφή του συγκεκριμένου σημείου υδροληψίας ως δικαιούχος χρήσης (……………………………………………..)* του δηλωθέντος ενεργού/ανενεργού** σημείου υδροληψίας.












Ο/Η ΔΗΛΩΝ/ΟΥΣΑ



………………………

(βεβαιώνεται αρμοδίως το γνήσιο της υπογραφής)









* συμπληρώνεται αναλόγως (π.χ. κύριος, επικαρπωτής, δικαιούχος δουλείας, μισθωτής, κατά παραχώρηση χρήστης ή δικαιούχος δυνάμει άλλου δικαιώματος που αποδεικνύεται με έγγραφο ή βεβαίωση δημόσιας αρχής) ** διαγράφεται αναλόγως



ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ: .................................................. ...................

Sted
26-04-15, 13:40
Δεν ξερω αν ειναι δυσκολο το θέμα αλλα αυτη ειναι η αιτηση εγγραφης στο ΕΜΣΥ. Εγώ μιλαω για την αδεια χρησης νερού, και αν την εχει συμπληρωσει κανεις σωστά.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk