Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την paypal



sbolakis
25-04-15, 01:16
Παιδιά γεια σας έχω ένα πρόβλημα με την paypal . Παλιά είχα paypal αλλά έχει λήξει πήγα λοιπόν και έβγαλα καινούργια κάρτα , την έβαλα και λίγα χρήματα μέσα για να κάνω κάποιες αγορές μέσω ebay . Όλα καλά ως εδώ , έλα όμως που δεν μπορώ να κάνω αγορά ? Μου ζητά το paypal ένα τετραψήφιο κωδικό . Εν τω μεταξύ ο φάκελος που πείρα την κάρτα έχει χαθεί . Πήγα στην τράπεζα και μου λέει ότι έχει μέσα χρήματα και μπορώ να την χρησιμοποιησω . τι προτείνετε? Ευχαριστώ για την βοήθεια .

nestoras
25-04-15, 01:20
Μη βάλεις οτι νουμερα να'ναι γιατί μετά θα πρέπει να τους στείλεις σκαναρισμένη, μεταφρασμένη και επικυρωμένη από επίσημη αρχή την ταυτότητα μαζί με την κάρτα σου.

Σε ποια τράπεζα είσαι; Έχεις e-banking; Μέσω e-banking μπορείς να δεις τον τετραψήφιο κωδικό που ψάχνεις.

sbolakis
25-04-15, 01:21
Στην Eurobank

nestoras
25-04-15, 01:32
Χμμμ.. Με eurobank δεν έχω εμπειρία...
Ο τετραψήφιος κωδικος που ζητάει εμφανίζεται σε μια πρώτη χρέωση που σου κάνουν από το paypal (1,5 δολάρια νομίζω που μετα επιστρέφονται) και φαίνεται οπωσδήποτε μέσω e-banking. Αν δεν έχεις e-banking, τότε καλό θα ήταν να το ενεργοποιήσεις (για δικιά σου ευκολία) και κατά δεύτερον πήγαινε στην τράπεζα και ζήτησε τους μια ανάλυση των κινήσεων που έχουν γίνει από την κάρτα σου. Λογικά εκεί μέσα θα φαίνεται και το 4ψήφιο νούμερο που ψάχνεις.

Ελπίζω αυτά που γράφω να μην είναι Outdated επειδή έχει κανά 2 χρόνια που είχα κάνει τη διαδικασία στην Πειραιώς!

Περίμενε μέχρι αύριο μπας κι απαντήσει και κάποιος με paypal στην eurobank!

sbolakis
25-04-15, 01:33
Ευχαριστώ για την βοήθεια

sotron1
25-04-15, 08:39
Εάν θυμάμαι καλά, σου κάνει μια μικρή χρέωση περίπου κάνα ευρώ. Όταν θα σου έλθει ο αναλυτικός λογαριασμός με τις χρεώσεις θα δεις μία χρέωση από την PayPal, δίπλα θα έχει έναν τετραψήφιο κωδικό, αυτόν βάζεις για να εγκρίνει την κάρτα και σου επιστρέφει και τα λεφτά πίσω.
Το χρησιμοποιεί για ασφάλεια για να δει ότι είσαι ο κάτοχος τις κάρτας.

john_b
25-04-15, 09:16
Οι προπληρωμένες της Πειραιώς στέλνουν αναλυτικό λογαριασμό; Γιατί σκέφτομαι να βγάλω και εγώ, μια και κατήργησα την πιστωτική που είχα, και προφανώς θα χρειαστώ και εγώ αυτό τον κωδικό όταν το κάνω.

georgegr
25-04-15, 10:00
Οι προπληρωμένες της Πειραιώς στέλνουν αναλυτικό λογαριασμό; Γιατί σκέφτομαι να βγάλω και εγώ, μια και κατήργησα την πιστωτική που είχα, και προφανώς θα χρειαστώ και εγώ αυτό τον κωδικό όταν το κάνω.

Σε εμένα δεν έρχεται, τον βλέπω μέσω e-banking.
Αλλά δεν γνωρίζω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αν το ζητήσεις με κάποια χρέωση ίσως;

leosedf
25-04-15, 10:03
Στέλνουν και όταν την περάσεις στην αιτιολογία αναγράφεται ο 4ψήφιος κωδικός.
Μπορείς να περιμένεις την αναφορά Η να πάρεις τηλέφωνο Η να δεις μέσω web banking.

Randy13
25-04-15, 10:46
Εγώ στο web banking της Alpha δεν έβλεπα τίποτα όταν επικοινώνησα μαζι τους μου είχαν πει ότι φαίνεται μονο στον αναλυτικό που έρχεται σπίτι .

Randy13
25-04-15, 10:48
Εάν θυμάμαι καλά, σου κάνει μια μικρή χρέωση περίπου κάνα ευρώ. Όταν θα σου έλθει ο αναλυτικός λογαριασμός με τις χρεώσεις θα δεις μία χρέωση από την PayPal, δίπλα θα έχει έναν τετραψήφιο κωδικό, αυτόν βάζεις για να εγκρίνει την κάρτα και σου επιστρέφει και τα λεφτά πίσω.
Το χρησιμοποιεί για ασφάλεια για να δει ότι είσαι ο κάτοχος τις κάρτας.

sorry για το off topic @sotron1 Εχεις pm

sotron1
25-04-15, 15:06
Επίσης εάν έχεις ενεργοποιημένο το sms ή email ειδοποίηση, όταν γίνεται μία χρέωση στην κάρτα σου , αυτό τον αριθμό τον βλέπεις αμέσως σε 2-5 λεπτά.