PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά ρεύματος σε αποθήκη



kakomiris
27-04-15, 12:47
Γεια σας,

Θέλω να μεταφέρω (εναέρια) ρεύμα στην αποθήκη από τον πίνακα του σπιτιού, ώστε να χρησιμοποιώ μηχανήματα (τροχό, τρυπάνι) και να έχω και φωτισμό. Η απόσταση είναι 20 μέτρα περίπου. Τι υλικά και τι καλώδια προτείνετε να χρησιμοποιήσω;

Εγώ κατέληξα στα παρακάτω:
1) Καλώδιο 3χ2.5 για εξωτερικούς χώρους με σπιράλ για επιπλέον προστασία.
2) Αυτόματος διακόπτης 20Α, ο οποίος θα βρίσκεται στον πίνακα του σπιτιού και θα δίνει/κόβει το ρεύμα προς την αποθήκη.
3) Ένα μικρό εξωτερικό πίνακα στην αποθήκη με δύο αυτόματες ασφάλειες, 10A για τον φωτισμό και 20 για τα μηχανήματα (τι πρίζα δηλαδή).

GiwrgosTH
27-04-15, 13:18
Μια χαρά είσαι, αν και εγώ θα έβαζα 3Χ4 καλώδιο για να μην έχω καμιά πτώση τάσης και κανένα συρματόσχοινο για να το δέσω.

kakomiris
27-04-15, 13:39
Μια χαρά είσαι, αν και εγώ θα έβαζα 3Χ4 καλώδιο για να μην έχω καμιά πτώση τάσης και κανένα συρματόσχοινο για να το δέσω.
Το μισό καλώδιο είναι μέσα στον τοίχο από πολύ παλιά. Οπότε συνεχίζω με 3χ2.5 ή βάζω ολοκαίνουριο 3χ4.
Λες να δώσω μέχρι 16Α στο 3χ2.5;

GiwrgosTH
27-04-15, 13:58
Δε θα έχεις πρόβλημα για τη χρήση που θες και αφού υπάρχει ήδη 3Χ2,5 άστο έτσι.
Αν τώρα θες να κάνεις σωστή δουλειά άλλαξέ το όλο με 3Χ4.

kakomiris
27-04-15, 14:29
Δε θα έχεις πρόβλημα για τη χρήση που θες και αφού υπάρχει ήδη 3Χ2,5 άστο έτσι.
Αν τώρα θες να κάνεις σωστή δουλειά άλλαξέ το όλο με 3Χ4.
Μάλιστα... το πολύ να βάλω μια ηλεκτροκόλληση και αυτό 5-6 φορές το χρόνο.

FILMAN
27-04-15, 14:44
Δεν επιτρέπεται χρήση 2.5mm2 με 20Α ασφάλεια.

GiwrgosTH
27-04-15, 14:50
Μάλιστα... το πολύ να βάλω μια ηλεκτροκόλληση και αυτό 5-6 φορές το χρόνο.
Με ηλεκτροκόλληση ίσως έχεις πρόβλημα, αν δουλεύει αρκετή ώρα.

Δεν επιτρέπεται χρήση 2.5mm2 με 20Α ασφάλεια.
Θα καεί το καλώδιο και θα την προστατεύσει :001_tt2:
Ναι έχεις δίκιο, καλό να βάλει 16Α.

stef1800
27-04-15, 16:41
Γεια σας,

Θέλω να μεταφέρω (εναέρια) ρεύμα στην αποθήκη από τον πίνακα του σπιτιού, ώστε να χρησιμοποιώ μηχανήματα (τροχό, τρυπάνι) και να έχω και φωτισμό. Η απόσταση είναι 20 μέτρα περίπου. Τι υλικά και τι καλώδια προτείνετε να χρησιμοποιήσω;

Εγώ κατέληξα στα παρακάτω:
1) Καλώδιο 3χ2.5 για εξωτερικούς χώρους με σπιράλ για επιπλέον προστασία.
2) Αυτόματος διακόπτης 20Α, ο οποίος θα βρίσκεται στον πίνακα του σπιτιού και θα δίνει/κόβει το ρεύμα προς την αποθήκη.
3) Ένα μικρό εξωτερικό πίνακα στην αποθήκη με δύο αυτόματες ασφάλειες, 10A για τον φωτισμό και 20 για τα μηχανήματα (τι πρίζα δηλαδή).
Βάλε δυο κρίκους στους τοίχους του σπιτιού και της αποθήκης με μεταλλικά ουπατ εάν μπορείς σε τσιμέντο ή εάν ειναι σε τούβλο ενίσχυσέ το με χημικά ουπατ, τέντωσε ένα συρματόσκοινο και πιάσε πάνω του το καλώδιο με πλαστικά δεματικά σύρμα ή ότι θές, Το καλώδιο και η ασφάλεια ειναι ανάλόγως του ρεύματος που θα τραβάς, το 3χ2,5 για 25 μέτρα και ασφ.16Α καλό ειναι για μια μικρή ηλεκτροκόληση όμως εάν εχεις τη δυνατότητα να βάλεις 3χ4 και ασφ.20Α θα είναι καλύτερο. Λές καλώδιο για εξωτερικούς χώρους και υποθέτω ότι μιλάς για ΝΥΜ (μια χαρά)το σπιράλ μάλλον εννοείς σωλήνα (καλό αλλα δεν ειναι απαραίτητη, μονο φρόντισε να μην σφίξεις υπερβολικά το δεματικό πάνω στην μόνωση οτυ καλωδίου)

kakomiris
27-04-15, 17:12
Βάλε δυο κρίκους στους τοίχους του σπιτιού και της αποθήκης με μεταλλικά ουπατ εάν μπορείς σε τσιμέντο ή εάν ειναι σε τούβλο ενίσχυσέ το με χημικά ουπατ, τέντωσε ένα συρματόσκοινο και πιάσε πάνω του το καλώδιο με πλαστικά δεματικά σύρμα ή ότι θές, Το καλώδιο και η ασφάλεια ειναι ανάλόγως του ρεύματος που θα τραβάς, το 3χ2,5 για 25 μέτρα και ασφ.16Α καλό ειναι για μια μικρή ηλεκτροκόληση όμως εάν εχεις τη δυνατότητα να βάλεις 3χ4 και ασφ.20Α θα είναι καλύτερο. Λές καλώδιο για εξωτερικούς χώρους και υποθέτω ότι μιλάς για ΝΥΜ (μια χαρά)το σπιράλ μάλλον εννοείς σωλήνα (καλό αλλα δεν ειναι απαραίτητη, μονο φρόντισε να μην σφίξεις υπερβολικά το δεματικό πάνω στην μόνωση οτυ καλωδίου)
Ευχαριστώ πολύ όλους

Με 16Α για τα μηχανήματα και 10Α για τα τα φώτα πιστεύω θα είμαι οκ.
Θα μπορούσε να μου πει κάποιος τις αντοχές των παρακάτω καλωδίων σε αμπέρ (ξέρω ότι παίζουν πολλά ρόλο, αλλά εγώ θέλω ένα μέσο όρο).

3χ1.5
3χ2.5
3χ4
3χ6
3χ10

alpha uk
27-04-15, 17:45
Οι αντοχές αλλάζουν από τόν τρόπο τοποθέτησης τών καλωδίων (εναέρια, ή εσωτερικά) Το 2.5 mm στά 25 m θά σού έχει μία πτώση τάσεως γύρω στά 7.2v οπότε δέν τό συζητώ καθόλου. Το 4mm θά έχει περί τά 4.8ν ,καί το 6mm περί τα 2,8ν .Προσκοπική μου γνώμη είναι ,ένα 6mm μέ υπό πίνακα καί είσαι καλυμμένος καί μέ μεγαλύτερα φορτία στό μέλλον

stef1800
27-04-15, 23:18
3χ1.5 10A 15μ
3χ2.5 16A 15μ
3χ4 20A 20μ
3χ6 25A 25μ
3χ10 30A 35μ
Αυτές οι τιμές είναι οι τυποποιημένες τιμές ασφάλισης των καλωδίων. Οπως σωστά λέει ο alpha uk (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=69083) προηγουμένως θα έχεις κάποια πτώση τάσης πάνω στη γραμμή η οποία εξαρτάται απο τα μετρα, το πόσο ρεύμα τραβάς και τη θερμοκρασιια, Διπλα σου έβαλα στο περίπου πόσα μέτρα καλώδιο μπορείς να χρησημοποιήσεις για να έχεις μια αποδεκτή πτώση τάσης σε θερμοκρασία 30 βαθμών σε πλήρες φορτίο

xqtr
28-04-15, 09:16
Μόνο να ξέρεις ότι αυτό είναι παράνομο κ κρύβει κυνδινους. Αν ο χώρος κάτω από το καλωδιο είναι δημόσιος πχ δρόμος και οχι πχ μια δική σου αυλή, θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ. Κ η απόσταση 20μ δεν είναι κ λίγα. Υπάρχουν δέντρα; Μήπως να περάσεις σθρματοσχοινο πρώτα, γιατί όσο να ναι, το καλωδιο θα κρεμάσει.

Εντελώς πληροφοριακα κ όχι για να σε κρίνω. Καλύτερα να ξέρεις τούς κυνδινους κ να προστατευτεις. Παρά να τρέχεις αργότερα.

sent from a mobile device...

kakomiris
28-04-15, 11:03
Μόνο να ξέρεις ότι αυτό είναι παράνομο κ κρύβει κυνδινους. Αν ο χώρος κάτω από το καλωδιο είναι δημόσιος πχ δρόμος και οχι πχ μια δική σου αυλή, θα πρέπει να προσέξεις πάρα πολύ. Κ η απόσταση 20μ δεν είναι κ λίγα. Υπάρχουν δέντρα; Μήπως να περάσεις σθρματοσχοινο πρώτα, γιατί όσο να ναι, το καλωδιο θα κρεμάσει.

Εντελώς πληροφοριακα κ όχι για να σε κρίνω. Καλύτερα να ξέρεις τούς κυνδινους κ να προστατευτεις. Παρά να τρέχεις αργότερα.

sent from a mobile device...
Ο χώρος που θα περνάει το καλώδιο είναι δικός μου και δεν υπάρχουν δέντρα. Επίσης, από τα 20 μέτρα το μισό θα πηγαίνει από τον τοίχο (με ρόκες) και το υπόλοιπο με κάποιο στήριγμα (όπως συρματόσχοινο).