PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με κατανόηση σχηματικού



sine
27-04-15, 22:23
Καλησπέρα σε όλους,

έχω αυτό το σχηματικό και θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πως λειτουργεί...το σχηματικό είναι από γραμμικό τροφοδοτικό 0-50V 1Α.Ευαχαριστω για οποιδήποτε απάντηση

FILMAN
28-04-15, 10:47
Έτσι όπως είναι η εμφάνιση του σχεδίου δεν νομίζω να σου απαντήσει κανένας, η αντικατάσταση των γραμμών (συνδέσεων) με ταμπελάκια προφανώς το κάνει πιο ακατανόητο παρά βοηθάει, επίσης δεν λέει ποιο είναι το ολοκληρωμένο.

SRF
28-04-15, 10:50
Έτσι όπως είναι η εμφάνιση του σχεδίου δεν νομίζω να σου απαντήσει κανένας, η αντικατάσταση των γραμμών (συνδέσεων) με ταμπελάκια προφανώς το κάνει πιο ακατανόητο παρά βοηθάει, επίσης δεν λέει ποιο είναι το ολοκληρωμένο.

EAGLE? Α, ρε FILMAN και εσύ δεν τα μπορείς αυτά τα "ασυνεχή" σχέδια? Τι στο διάολο "σχολή" είναι αυτή η σημερινή... που όλοι σχεδόν που δουλεύουν το "ΑΕΤΟΣ" τα κάνουν έτσι? :biggrin:

FILMAN
28-04-15, 11:42
Δεν ξέρω αν είναι "αετός", αλλά ελπίζω να μην εφαρμόζει την ίδια τακτική και στη σχεδίαση του ...τυπωμένου! Εσύ καημένε Γιώργο ακόμα σχεδιάζεις multi layer πλακέτες; :001_smile:

Σε λίγο βλέπω αυτά τα σχηματικά να είναι μια απλή λίστα με τα εξαρτήματα, στους ακροδέκτες των οποίων θα αναγράφονται οι κόμβοι σύνδεσης.

Όπως γινόταν στο αρχικό PSpice ένα πράγμα!

leosedf
28-04-15, 11:45
EAGLE? Α, ρε FILMAN και εσύ δεν τα μπορείς αυτά τα "ασυνεχή" σχέδια? Τι στο διάολο "σχολή" είναι αυτή η σημερινή... που όλοι σχεδόν που δουλεύουν το "ΑΕΤΟΣ" τα κάνουν έτσι? :biggrin:

Προσβολή!
Σου στέλνω το Μάνο να παίξει ακορντεόν με τη σπονδυλική σου στήλη.


Μετακινήθηκα στο Altium προσωρινά :lool::lool:

SRF
28-04-15, 12:20
Προσβολή!
Σου στέλνω το Μάνο να παίξει ακορντεόν με τη σπονδυλική σου στήλη.


Μετακινήθηκα στο Altium προσωρινά :lool::lool:

¨αντε βρε... εις ανώτερα!!! Και σου εύχομαι... το "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" !!! :wiink:

Στείλ' τον και του έχω εγώ καρέκλα έτοιμη!!!

picdev
28-04-15, 12:41
και εγώ έτσι τα κάνω γιατί το έχω δει σε επίσημα σχέδια και νόμιζα οτι ειναι πιο σωστός τρόπος

SRF
28-04-15, 12:41
Δεν ξέρω αν είναι "αετός", αλλά ελπίζω να μην εφαρμόζει την ίδια τακτική και στη σχεδίαση του ...τυπωμένου! Εσύ καημένε Γιώργο ακόμα σχεδιάζεις multi layer πλακέτες; :001_smile:

Σε λίγο βλέπω αυτά τα σχηματικά να είναι μια απλή λίστα με τα εξαρτήματα, στους ακροδέκτες των οποίων θα αναγράφονται οι κόμβοι σύνδεσης.

Όπως γινόταν στο αρχικό PSpice ένα πράγμα!

56842

εγω ειμαι ακόμη σε αυτην την "πεπαλαιωμένη" σχηματική :001_tt2: που επειδή δεν έβγαζαν άκρη μάλλον, την απαξιώσαν οι Νεώτεροι "Διδάσκαλοι" ... και τους διδάσκουν πως να τα κάνουν όπως ακριβώς λές!!!

HERBIE
28-04-15, 12:47
ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ

SRF
28-04-15, 12:52
Χμμμ... Ωραία "απαντήσαμε" τελικά στο θέμα του φίλου μας!!! :biggrin:

HERBIE
28-04-15, 13:07
Χμμμ... Ωραία "απαντήσαμε" τελικά στο θέμα του φίλου μας!!! :biggrin:

ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ

SRF
28-04-15, 13:22
Χμμμ... Ωραία "απαντήσαμε" τελικά στο θέμα του φίλου μας!!! :biggrin:

ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ

Απευθυνόμουν στους πιό πριν γραφωντες!!!

sine
28-04-15, 15:39
Απλα θελω να μαθω πως λειτουργει το συγκεκριμενο κυκλωμα. Ξερω τα βασικα πχ ανορθωση εξομαλυνση κτλ. Αυτο που θελω να μαθω είναι για την λειτουργία του σταθεροποιητη lm327 στο συγκεκριμενο κυκλωμα καθως και για την λειτουργια του opamp. Πως δηλαδη ελεγχει ο opamp το θυριστορ. Και πως ακριβως το θυριστορ οταν αρχιζει να αγει προστατευει το κυκλωμα.

FILMAN
28-04-15, 16:10
Για το πώς δουλεύει το 723 βλέπε το σχετικό datasheet. Τώρα το θυρίστορ όταν σκανδαλιστεί μηδενίζει την έξοδο του τροφοδοτικού για να προστατευτεί το τροφοδοτούμενο κύκλωμα, όχι το τροφοδοτικό. Ο τελεστικός για να σκανδαλίσει το θυρίστορ θα πρέπει να δώσει μια κάποια τάση στην έξοδό του (η στάθμη της εξαρτάται από τις τιμές των R12, R17) πράγμα που θα συμβεί όταν η τάση εξόδου του τροφοδοτικού ξεπεράσει την τάση του σημείου ΝΙ.

Το κύκλωμα προφανώς έχει σοβαρά λάθη όπως π.χ. η τάση εξόδου (που θα μπορούσε δυνητικά να φτάσει τα 70V) απαγορεύεται να εφαρμοστεί άμεσα στη μη αναστρέφουσα είσοδο του συγκριτή, επίσης η παρουσία της R10 μόνο κακό κάνει, ο συγκριτής μάλλον θα έπρεπε να έχει θετική ανατροφοδότηση και όχι αρνητική, και γενικά το κύκλωμα έχει μια αλλοπρόσαλλη εμφάνιση.

sine
28-04-15, 18:01
Για το πώς δουλεύει το 723 βλέπε το σχετικό datasheet. Τώρα το θυρίστορ όταν σκανδαλιστεί μηδενίζει την έξοδο του τροφοδοτικού για να προστατευτεί το τροφοδοτούμενο κύκλωμα, όχι το τροφοδοτικό. Ο τελεστικός για να σκανδαλίσει το θυρίστορ θα πρέπει να δώσει μια κάποια τάση στην έξοδό του (η στάθμη της εξαρτάται από τις τιμές των R12, R17) πράγμα που θα συμβεί όταν η τάση εξόδου του τροφοδοτικού ξεπεράσει την τάση του σημείου ΝΙ.

Το κύκλωμα προφανώς έχει σοβαρά λάθη όπως π.χ. η τάση εξόδου (που θα μπορούσε δυνητικά να φτάσει τα 70V) απαγορεύεται να εφαρμοστεί άμεσα στη μη αναστρέφουσα είσοδο του συγκριτή, επίσης η παρουσία της R10 μόνο κακό κάνει, ο συγκριτής μάλλον θα έπρεπε να έχει θετική ανατροφοδότηση και όχι αρνητική, και γενικά το κύκλωμα έχει μια αλλοπρόσαλλη εμφάνιση.

Αυτο με τα 70 V ειναι αληθεια. κατι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως το κύκλωμα ούτε το σχεδίασα εγω μόνος μου ούτε το βρήκα από κάπου. το έβγαλα από την πλακέτα έτοιμου τροφοδοτικού που έχω και παρόλο που το βολτόμετρο (αναλογικό) φτάνει ως τα 50 βολτ η μέγιστη τάση που έχω μετρήσει με ψηφιακό πολύμετρο είναι 68,7 βολτ. Το άλλο που με προβληματίζει είναι αυτό που αναφέρεις και εσύ σχετικά με την τάση εξόδου που φαίνεται να εφαρμόζεται άμεσα στη μη αναστρέφουσα είσοδο του συγκριτή. Όταν μετράω την τάση στην μη αναστρέφουσα είσοδο βλέπω 0 βολτ. Πως γίνεται αυτό;
Όσο αφορά το lm723 έχω κοιτάξει το datasheet του και δεν έχει κάποια παρόμοια συνδεσμολογία εκει(πχ το cl και το cs να είναι γειωμένα)...αυτό που θέλω να καταλάβω είναι πως συνεργάζεται με το θυρίστορ σε περίπτωση υπερφόρτωσεις.

FILMAN
29-04-15, 09:55
Όπως καταλαβαίνεις, το πιο πιθανό είναι να έχεις κάνει λάθη στην αντιγραφή.

sakis
01-05-15, 00:32
και παραπανω απο ενα η δυο ...