PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ DUTY CYCLE ΠΑΛΜΩΝ



marder
27-04-15, 22:44
Παιδιά πως μπορώ να αλλάξω το duty cycle της παλμοσειράς (με κόκκινο χρώμα), ώστε να επιτύχω παλμοσειρά με duty cycle 50% (πράσινο χρώμα )?.
56835

lepouras
27-04-15, 22:57
εγώ θα σου πω να κάνεις ποιο αργά πετάλι. με ποδήλατο δεν είναι?
δεν σου φαίνεται λογικό να πεις και τη είναι αυτό που παράγει τους υπάρχον παλμούς για να σου πουν πως θα το κάνεις?
το κύκλωμα. την πλακέτα. το σχηματικό. κάτι.

nestoras
27-04-15, 23:05
Με photoshop ίσως;

marder
27-04-15, 23:12
Με photoshop ίσως;
Φοβερή απάντηση. Θα τη λάβω σοβαρά υπόψη.

marder
27-04-15, 23:16
εγώ θα σου πω να κάνεις ποιο αργά πετάλι. με ποδήλατο δεν είναι?
δεν σου φαίνεται λογικό να πεις και τη είναι αυτό που παράγει τους υπάρχον παλμούς για να σου πουν πως θα το κάνεις?
το κύκλωμα. την πλακέτα. το σχηματικό. κάτι.



Όχι φίλε δεν πρόκειται για ποδήλατο. Οι παλμοί αυτοί προκύπτουν από κάτι διαιρέσεις και δεν έχει σημασία η κατασκευή, η πλακέτα, το σχηματικό κλπ. Σημασία έχει με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει με χρήση κάποιων ενεργών στοιχείων.

SV1JRT
27-04-15, 23:23
Φτιάξε έναν αστθή μονοδονητή με ένα 555 και είσαι μιά χαρά.

.

nestoras
27-04-15, 23:36
Φοβερή απάντηση. Θα τη λάβω σοβαρά υπόψη.

Αν έβαζες και καμιά μονάδα πάνω στο γράφημα καλά θα ήταν...
Πόσο πλάτος έχουν οι παλμοί σου; Και ακόμη πιο σημαντικό: Ποια είναι η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ; Hertz, Kilohertz, Megahertz, GigaHertz????

lepouras
27-04-15, 23:42
Αν έβαζες και καμιά μονάδα πάνω στο γράφημα καλά θα ήταν...
Πόσο πλάτος έχουν οι παλμοί σου; Και ακόμη πιο σημαντικό: Ποια είναι η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ; Hertz, Kilohertz, Megahertz, GigaHertz????
τη σημασία έχουν αυτά βρε Παναγιώτη. <<
Σημασία έχει με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει με χρήση κάποιων ενεργών στοιχείων. >>
εγώ προτείνω με το χέρι και ένα μπουτον σε μια πρίζα. 5 δευτερόλεπτα θα το πατας και πέντε θα το αφήνεις. ωχ λες να είναι 380 βολτ?

picdev
28-04-15, 00:07
γίνεται με μία πύλη AND, η έξοδος θα είναι ίδια με τη κόκκινη

marder
28-04-15, 00:11
Αν έβαζες και καμιά μονάδα πάνω στο γράφημα καλά θα ήταν...
Πόσο πλάτος έχουν οι παλμοί σου; Και ακόμη πιο σημαντικό: Ποια είναι η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ; Hertz, Kilohertz, Megahertz, GigaHertz????

Έχεις δίκιο. Το πλάτος παλμών περίπου στα 5v και συχνότητα μικρότερη των 2MC. Με χρήση ενος CD4060 των 5v πχ, διορθώνω τον παλμό σε 50% , αλλά αναγκαστικά με διαίρεση :2 έχω τη μισή συχνότητα. Υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο που να κάνω τη δουλειά μου χωρίς αλλαγή συχνότητας. Βέβαια και να μην υπάρχει, κάπως θα τη βρω τη λύση (μειώνοντας στο μισό τη διαίρεση προηγούμενου σταδίου), αλλά δεν θέλω να το κάνω μέχρι να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση.56836

picdev
28-04-15, 00:15
τελικά 2 παλμούς έχεις? ή έναν? και θες να τον αλλάξεις μόνο του? εγώ είπα να κάνεις AND τους 2 παλμούς.
το 4060 and είναι ? ή counter?

marder
28-04-15, 00:25
τελικά 2 παλμούς έχεις? ή έναν? και θες να τον αλλάξεις μόνο του? εγώ είπα να κάνεις AND τους 2 παλμούς.
το 4060 and είναι ? ή counter?
Όχι φίλε μου, έναν παλμό έχω με 5% περίπου duty cycle. Με πύλη and δεν γίνεται γιατί η δεύτερη είσοδος θα έχει 0 η 1 και είναι αδύνατον να διορθώσει το σήμα. Θα έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα56837

marder
28-04-15, 00:28
Το 4060 δεν υπάρχει στην κατασκευή. Εγώ σκέφτηκα να το δοκιμάσω στον εξομοιωτή (multisim), για να δω αποτελέσματα και πραγματικά κάνει αυτό που θέλω αλλά με διαίρεση τουλάχιοστον :2 .

marder
28-04-15, 00:30
Φτιάξε έναν αστθή μονοδονητή με ένα 555 και είσαι μιά χαρά.

.
Σωτήρη θα το δοκιμάσω.

nestoras
28-04-15, 01:24
Αν δε σε ενδιαφέρει η χρονική μετατόπιση (καθυστέρηση) του καινούριου σήματος κι αν ο παλμός έχει αυτό το σταθερό duty cycle (5%) κι επίσης έχει σταθερή συχνότητα τότε μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: αλλαγή duty cycle σε 95% (πχ με πύλη NAND), δικτύωμα RC στην έξοδο ώστε να "τριγωνίσεις" τον παλμό και μετά μία ακόμη πύλη για να τον τετραγωνίσεις. Χρειάζεται υπολογισμός των στοιχείων R-C και δοκιμή στον παλμογράφο για να βρεις τις σωστές τιμές και όλα αυτά με τις προϋποθέσεις που ανέφερα ποιο πάνω.
Με αυτόν τον τρόπο δε θα έχεις καμία μεταβολή στη συχνότητα αλλά χρειάζεται καλός υπολογισμός των στοιχείων RC. Αν η συχνότητά σου δε μεταβάλλεται πολύ τότε θα έχεις μικρή μεταβολή από το 50% duty cycle που θέλεις και για διαφορετικές συχνότητες.

elektronio
28-04-15, 07:53
Σωτήρη θα το δοκιμάσω.

μη μπεις στο κόπο. Το 555 δεν πάει στα 2ΜΗz.
Maximum operating frequency 500KHz

FILMAN
28-04-15, 11:15
Μάριε δεν κατάλαβα. Θες απλά ένα κύκλωμα που να παράγει την πράσινη κυματομορφή ή έχεις ήδη την κόκκινη και θες ένα κύκλωμα που να την μετατρέπει στην πράσινη; Η συχνότητα είναι σταθερή ή όχι; Πόσο σημαντική είναι η ακρίβεια των 50% του duty cycle που θέλεις;

marder
28-04-15, 20:15
Μάριε δεν κατάλαβα. Θες απλά ένα κύκλωμα που να παράγει την πράσινη κυματομορφή ή έχεις ήδη την κόκκινη και θες ένα κύκλωμα που να την μετατρέπει στην πράσινη; Η συχνότητα είναι σταθερή ή όχι; Πόσο σημαντική είναι η ακρίβεια των 50% του duty cycle που θέλεις;

Φίλιππα έχω κυματορορφή με duty cycle 5% (κόκκινη στο αρχικό μήνυμα) και θέλω να την κάνω με duty cycle 50%(πράσινη στο αρχικό μήνυμα) Η συχνότητα δεν είναι σταθερή και θα κυμαίνεται από 1 MC έως 1,5MC. Το duty cycle δεν με ενδιαφέρει να είναι ακριβώς 50%, αλλά όπου κάτσει μεταξύ 35%-65%. Με δοκιμές που έκανα σήμερα οδηγώντας ενα cd4060, πήρα αυτό που ήθελα στην έξοδο αλλά στη μισή συχνότητα εισόδου. Δεν μου είναι πρόβλημα αυτό, γιατί θα διπλασιάσω τη συχνότητα εισόδου (από το προηγούμενο στάδιο) και όλα οκ. Το ψάχνω όμως γιατί πιθανόν σε άλλη περίπτωση να μην μπορώ να κάνω αλλαγή συχνότητας και να χρειάζομαι μόνο αλλαγή duty cycle.

FILMAN
29-04-15, 10:32
Ωραία. Εφόσον η συχνότητα θα είναι 1 ... 1.5MHz, και εφόσον δεν σε ενδιαφέρει duty cycle ακριβώς 50% αλλά ανέχεσαι τιμές 35 ... 65%, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κόκκινη κυματομορφή για να σκανδαλίσεις έναν monostable multivibrator όπως π.χ. μισό 4538 ή μισό 74HC123 (προσοχή στις συχνότητες λειτουργίας, δεν ξέρω αν π.χ. το 4538 με μόνο 5V τροφοδοσία μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοιες συχνότητες), στο οποίο θα έχεις κανονίσει το RC χρονισμού ώστε να σου δίνει χρόνο περίπου 0.4μsec. Έτσι, με συχνότητα εισόδου 1MHz θα έχεις συχνότητα εξόδου πάλι 1MHz με duty cycle 40%, ενώ με συχνότητα εισόδου 1.5MHz θα έχεις συχνότητα εξόδου πάλι 1.5MHz με duty cycle 60%, που είναι μέσα στα όρια που θες. Για τις ενδιάμεσες τιμές συχνοτήτων θα πάρεις επίσης ενδιάμεσες τιμές του duty cycle.

Ακόμα καλύτερα, εφόσον μπορείς να διπλασιάσεις τη συχνότητα από προηγούμενο στάδιο, και αν ήθελες duty cycle ακριβώς 50%, δεν το συζητάς καθόλου, κάνεις ακριβώς αυτό. Η τελική διαίρεση διά 2 που θα σου δώσει τη μισή συχνότητα αλλά και το duty cycle των 50% δεν χρειάζεται να γίνει με 4060. Μπορεί να γίνει πιο απλά/κομψά με ένα D ή J-K flip - flop ειδικά αν σου έχει περισσέψει κανένα από το υπόλοιπο κύκλωμα (τα τσιπάκια περιέχουν συνήθως δύο τέτοια μέσα).

Η δυσκολότερη περίπτωση θα ήταν να μην μπορούσες να διπλασιάσεις τη συχνότητα από προηγούμενο στάδιο, και να ήθελες duty cycle ακριβώς 50%. Τότε θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις ένα PLL και έναν διαιρέτη συχνότητος διά 2 (π.χ. ένα 4046 και μισό 74HC74), όπου το PLL θα κλείδωνε στη διπλάσια συχνότητα από αυτή του σήματος εισόδου λόγω του ότι θα είχε τον διαιρέτη διά 2 στο βρόχο αναδράσεώς του, ενώ εσύ θα έπαιρνες την έξοδό σου από την έξοδο του διαιρέτη όπου και θα είχες σήμα συχνότητας ίσης με αυτή του σήματος εισόδου, με duty cycle ακριβώς 50%, και με διαφορά φάσης 0 αν σε ενδιαφέρει (αν χρησιμοποιήσεις τον phase comparator αρ. 2 του 4046 ο οποίος κοιτάει μόνον τα ανερχόμενα μέτωπα των παλμών) - όλα αυτά βέβαια ενόσω το PLL είναι κλειδωμένο.

bchris
29-04-15, 10:43
Speechless.

56859

FILMAN
29-04-15, 11:02
Έλα τώρα, πες κάτι. :001_smile:

vikiath
12-05-15, 10:33
555 monostable θα διεγείρεται στο αρνητικό μέτωπο θα οδηγήσεις και τα δύο σήματα σε πύλη ΑΝD και θα ορίσεις απλά την διάρκεια που θα μένει high το σήμα

FILMAN
12-05-15, 13:10
Εκτός του ότι το 555 δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις συχνότητες που έχει ο φίλος, με τη μέθοδο αυτή που λες θα έχει στην έξοδο της AND ένα spike στο σημείο που είναι το κατερχόμενο μέτωπο της κόκκινης κυματομορφής.