PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία κομιτατερ



fortisimo
10-05-15, 18:33
57097
Σε ένα τοίχο έχω 2 παροχές για 2 πλαφονιέρες. Από δύο καλώδια η κάθε παροχή (καφέ-μπλε).
Με δοκιμαστικό κατσαβίδι όταν ο διακόπτης κλείσει το κύκλωμα έρχεται ρεύμα στο καφέ καλώδιο στον τοίχο.
Έλυσα το διακόπτη διότι κλείνει ανάποδα (ΟΝ όταν είναι πατημένος πάνω) και έλεγα να τον αντιστρέψω.
Από κάτω βρίσκεται μονός διακόπτης που ανάβει εξωτερικό φως.
Παρατηρώ στην πρίζα τη συνδεσμολογία που βλέπετε στη φωτογραφία. Είναι ΟΚ; Σωστά είναι τα 2 μαύρα στην ίδια υποδοχή του διακόπτη; Πως να τον ανιστρέψω;
Σκέφτομαι να βάλω 2 πλαφονιέρες αλουμινίου μονόφωτες. Γίνεται ή έπρεπε να έχω και γείωση στην παροχή;

Επίσης θέλω να βάλω ένα 2φωτο σποτ οροφής (χρώμιο) σε ένα διάδρομο. Εκεί έρχεται ένα διπλό πλακέ ενισχυμένο καλώδιο (όπως τα τριπλά πλακέ που έχουν και γείωση) και ένας γάντζος κρέμασης. Γείωση προφανώς δεν υπάρχει; Μπορώ εκεί να βάλω το σποτ που λέω;

lepouras
10-05-15, 18:52
ναι εντάξει είναι.
απλά χωρίς να ξεσυνδέσεις τίποτα να περιστρέψεις τον διακόπτη 180 μοίρες και να τον ξανά βιδώσεις έτσι θα πατιούνται ανάποδα από ότι είναι τώρα για να ανάβουν.
και ναι θες και γείωση για τα φωτιστικά.
στην γραμμή που λες στον τοίχο είναι σίγουρα μαύρο καφέ? ή γκρι(που ίσως έχει μαυρίσει ) καφέ?

Prezonautis
10-05-15, 18:54
Άστα όλα έτσι όπως τα βλέπουμε και γύρνα τον διπλό διακόπτη 180 μοίρες χωρίς το πλαστικό, βάλτο αυτό και κουμποσέτο μετά έτσι όπως το είχες πριν κάνεις το οτιδήποτε. Για να δόσεις στον κάτω διακόπτη παίρνεις από τον διπλό αν βλέπω καλά. Και το σχέδιο είναι κάπως έτσι. 57099

Όσο για τις πλαφονιέρες αν είναι αλουμινίου ΝΑΙ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΓΕΙΩΣΕΙ. Σε διαφορετική περίπτωση κατεβάζεις το αυτοματάκι που δίνει στα φώτα πριν αλλάξεις λάμπα.

fortisimo
10-05-15, 20:42
Ο διακόπτης έχει μόνο μια υποδοχή για τα μαύρα καλώδια οπότε υποθέτω ότι εσωτερικά γεφυρώνει και στέλνει ρεύμα και στις 2 πάνω θέσεις. Becker είναι.
Τον γύρισα 180 μοίρες και έβαλα ανάποδα τα 2 καφέ και όλα ΟΚ.

Τα καλώδια στον τοίχο που βγαίνουν είναι καφέ και μπλέ τελικά. Ρεύμα δίνει στα καφέ (φάση). Απορία: Τα μπλε που πάνε μετά; Να υποθέσω ότι τα συνδέει κάπου αλλού σε κάποιο κουτί με άλλο ουδέτερο;

lepouras
11-05-15, 00:26
Τα μπλε που πάνε μετά; Να υποθέσω ότι τα συνδέει κάπου αλλού σε κάποιο κουτί ;

ναι...........