PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ρελέδες σε BMW E30



limas
10-05-15, 19:10
Καλησπέρα παιδιά.

Σκάλιζα σήμερα το πρωι το αυτοκίνητο, ένα bmw e30, επειδή είχα ένα θέμα με τα φλας και τα αλάρμ. Βασικά όταν άναβα δεξί ή αριστερό φλας, αναβόσβηνε για κάποια δευτερόλεπτα και μετα κόλλαγε. Αν έσβηνα το αυτοκίνητο και το ξαναέβαζα μπροστα ξεκόλλαγε το φλας, δούλευε πάλι για λίγα δευτερόλεπτα και μετά πάλι κολλάγε. Σκέφτηκα ότι θα πρέπει να φταίει ο ρελές των φλάς.

Ανοιξα λοιπον τον χώρο κάτω από το τιμόνι όπου υπάρχουν πολλά καλώδια και δυο ρελέδες. Προσπάθησα να ανάψω τα φλάς για να δω ποιος οπλίζει και κολλάει μετα για να καταλάβω ποιος ειναι ο ρελες που θέλω και πιθανώς να τον αλλάξω. Αλλα σημερα, μου κόλλαγε κατευθείαν. Και δεν ήξερα ποιος είναι.
Έβγαλα λοιπόν και τους δύο ρελέδες που έβλεπα κα αρχικα τους χτύπησα ελεφρά με το πίσω μέρος ενός κατσαβιδιού. Να δώ μήπως ξεκολλήσουν. Τους τοποθετώ πίσω και δοκιμάζω τα φλας. Τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει.
Τους ξαναβγάζω και τους ρίχνω σπρευ επαφών. Τους κουμπώνω. Ξαναδοκιμάζω. Τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει.

Πάω μετα να βάλω μπροστα με το κλειδι, γυρνώντας την μίζα, και δεν ακούω την μιζιά. Νεκρο τελείως. Ενώ έχει κανονικά ρέυμα το αυτοκίνητο. Στο ράδιο, στα παράθυρα, στο ταμπλώ.

Μετράω και τις ασφαλειες μήπως και έκαψα καμία αλλα τίποτα. Όλες καλές.

Οπότε:

1) Πώς μπορώ να τσεκάρω ότι οι ρελέδες που έχω δουλεύουν ή όχι;

2) Τι λέτε να φταίει για την μίζα;

Ευχαριστώ.

george Mp
10-05-15, 21:25
Δες στα χοντρα καλωδια του διακοπτη που ειναι κατω απο το τιμονι μηπως δεν πατανε ή μηπως ξεκουμπωσε καμια φισα, αλλιως ψαχνωντας τις παροχες.

limas
10-05-15, 22:08
Δες στα χοντρα καλωδια του διακοπτη που ειναι κατω απο το τιμονι μηπως δεν πατανε ή μηπως ξεκουμπωσε καμια φισα, αλλιως ψαχνωντας τις παροχες.

Ευχαριστω.