PDA

Επιστροφή στο Forum : εγκατασταση συναγερμου



pt86
10-05-15, 19:23
καλησπέρα αγορασα ενα συναγερμο της gt auto alarm τον gt907 και τον τοποθετησα στο αυτοκίνητο μου ενα ford fiesta του 06 και λειτουργει τέλεια το προβλημα μου ειναι το εξης θελω να προσθεσω το μπλοκάρισμα κινητηρα αλλα στο μανουαλ λεει max capacity 7A ειμαι λιγο ασχετος με τα αμπερ και γενικα με τις μετρησεις αλλα θελω να μπλοκαρω την αντλια καυσίμου που στην ασφαλεια πανω λεει 20Α πως θα το συνδεσω

dalai
10-05-15, 19:42
κοψε το καλωδιο που παει στην αντλια και αναμεσα βαλε το ρελε (διαλεξε ενα ισχιος 20Α) . Δες το σχεδιο που σου εκανα
57101

pt86
10-05-15, 20:03
ο συναγερμός εχει 2 καλωδια τα 2 θα συνδεθουν στο ρελε 85 86 και τα 2 της αντλιας θα συνδεθουν 87 30

george Mp
10-05-15, 21:15
Αν μπορεις ανεβασε το σχεδιο με τα καλωδια, αν εχει δυο καλωδια για μπλοκαρισμα μηχανης το ενα συνδεεται σε ανοιγμα απο διακοπτη(που εχει ρευμα και οταν μιζαρουμε) και το αλλο το συνδεουμε στο πηνειο του ρελε και στο αλλο ακρο του πηνειου του ρελε δινουμε σωμα(-), και με τοις επαφες του ρελε κοβουμε την αντλια, οπως στο σχεδιο του Νικου πιο πανω.Αν βρεις τον εργοστασιακο ρελε κοβεις την εντολη του ρελε(το +) και δεν βαζεις εξτρα ρελε, στα καινουργεια αυτοκινητα βεβαια ειναι δυσκολο.

pt86
18-05-15, 21:49
παιρνω 12 v απο τον διακοπτη που εχει 15 Α και συνδέω το 1 καλωδιο του συναγερμού με μια ασφαλεια 7,5Α μετα το 2 καλωδιο του συναγερμού το συνδεω στο ρελε στη θεση 85 το 86 το γειωνω και μετα κοβω το καλωδιο της αντλιας και τα συνδεω 87 και 30 πριν το πράξω διορθώστε με αν κανω λαθος

pt86
19-05-15, 23:03
εκανα και σχεδιο57326

vasilllis
20-05-15, 08:42
εκανα και σχεδιο57326

Aκη χωρις το σχεδιο του συναγερμου ειναι δυσκολο να απαντησει καποιος.Συνηθως:
Το μπλοκαρισμα κινητηρα ,οταν ειναι με 1 καλωδιο φερνει θετικη ταση,οποτε το συνδεεις στο πηνιο του ρελε και το αλλο ακρο του πηνειου στο -
Αν ειναι με 2 καλωδια τοτε το κανεις ετσι οπως το σχεδιασες,χωρις να ειναι βεβαιο ξαναλεω χωρις σχεδιο.
Επισης οι περισσοτεροι συναγερμοι δουλευουν αναποδα απο οτι το σχεδιασες δηλ.Οταν χτυπαει οπλιζει το ρελε του οποτε θα παρεςι την 30-87Α.

pt86
20-05-15, 19:16
καλησπέρα το μανουαλ το ανεβασα αλλα ειναι στα ιταλικά και το δικο μου στα ιταλικα ειναι απλως εκανα μεταφραση τα χρωματα και το που παει που http://www.ecomesifa.it/wp-content/uploads/2014/10/Istruzioni_di_Montaggio-GT900-9-IstGT900-9-4040-A3803.pdf

george Mp
20-05-15, 21:21
Το κιτρινο καλωδιο μαζι με το κιτρινο καφε +15 και το κιτρινο γκρι στο πηνειο του ρελε, ή το κιτρινο μαζι με το κιτρινο γκρι +15 και το κιτρινο καφε στο πηνειο του ρελε.

pt86
20-05-15, 21:36
Το κιτρινο καλωδιο μαζι με το κιτρινο καφε +15 και το κιτρινο γκρι στο πηνειο του ρελε, ή το κιτρινο μαζι με το κιτρινο γκρι +15 και το κιτρινο καφε στο πηνειο του ρελε.το κιτρινο καφε και το κιτρινο γκρι τα εχω συνδεσει στο κεντρικο κλείδωμα ειναι του κεντρικου κλειδωματος το γκρι και ασπρο ειναι του μπλοκαρισματος

george Mp
20-05-15, 21:46
το κιτρινο καφε και το κιτρινο γκρι τα εχω συνδεσει στο κεντρικο κλείδωμα ειναι του κεντρικου κλειδωματος το γκρι και ασπρο ειναι του μπλοκαρισματοςΣωστος λαθος δικο μου, θελει το κιτρινο και ή το ασπρο ή το γκρι +15(αν βαλεις το ασπρο μαζι με το κιτρινο +15 βαζεις το γκρι στο ρελε).Το κιτρινο ανοιγμα διακοπτη +15 δεν λεει; γιατι ειναι και στα Ιταλικα.

pt86
21-05-15, 00:46
Σωστος λαθος δικο μου, θελει το κιτρινο και ή το ασπρο ή το γκρι +15(αν βαλεις το ασπρο μαζι με το κιτρινο +15 βαζεις το γκρι στο ρελε).Το κιτρινο ανοιγμα διακοπτη +15 δεν λεει; γιατι ειναι και στα Ιταλικα.επειδή λέει όμως max capacity 7A δεν πρεπει να μπει μια ασφάλεια 7,5Α μπροστα για να μην καει το ρελε του συναγερμού η οχι. και ναι το κιτρινο συνδεεται το άνοιγμα του διακόπτη.

vasilllis
21-05-15, 06:45
Εννοειται ασφαλεια θα βαλεις.και σε οποιο + παιρνεις βαζεις ασφαλεια.

pt86
21-05-15, 20:46
Εννοειται ασφαλεια θα βαλεις.και σε οποιο + παιρνεις βαζεις ασφαλεια.δηλαδή θα βαλω ασφάλεια στο καλώδιο που θα συνδεθει στο διακόπτη και στο καλωδιο που θα συνδεθεί στο ρελε και στα 2 καλώδια του μπλοκαρίσματος θα βαλω ασφάλεια 7,5Α

vasilllis
21-05-15, 20:59
μονο στο καλωδιο του διακοπτη.

pt86
21-05-15, 22:12
Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό για την ασφαλεια μου υπαρχει περιπτωση να μου σβησει το αμαξι εν ωρα εκκίνησης η να καει η ασφαλεια του ρελε η ασφάλεια του διακοπτη η το ρελε τα φοβαμαι λιγο αυτα

vasilllis
22-05-15, 09:26
Και κάτι τελευταίο και πιο σημαντικό για την ασφαλεια μου υπαρχει περιπτωση να μου σβησει το αμαξι εν ωρα εκκίνησης η να καει η ασφαλεια του ρελε η ασφάλεια του διακοπτη η το ρελε τα φοβαμαι λιγο αυτα

Αν ειναι ετσι οπως τα λεω(να χρησιμοποιησεις δηλαδη την ΝC του ρελε) οχι ποτε.Αν ειναι ετσι οπως στα ειπαν υπαρχει περιπτωση ναι.

george Mp
22-05-15, 17:21
Αν ειναι ετσι οπως τα λεω(να χρησιμοποιησεις δηλαδη την ΝC του ρελε) οχι ποτε.Αν ειναι ετσι οπως στα ειπαν υπαρχει περιπτωση ναι.Βασιλη δεν γινεται να χρησιμοποιησει την NC στον συγκεκριμενο συναγερμο, απλα θελει σωστες ενωσεις και φυσακια οπως και σωστο ρελε, ολοι οι Ιταλικοι συναγερμοι ετσι δουλευουν, ο λογος που μενουν απο συναγερμο ειναι γιατι κοβουν χοντρα ρευματα με τα καλωδια του συναγερμου χωρις να βαζουν εξωτερικο ρελε που να αντεχει το φορτιο.Ο Ακης πολυ σωστα προσεξε οτι ο συναγερμος γραφει 7Α και γι'αυτο βαζει εξωτερικο ρελε.

vasilllis
23-05-15, 17:38
Γιωργο (καλα εισαι ? :) )
δεν τον ξερω καθολου ,βασικα ουτε διαβασα το manual.Σε μερικους που εχω φτιαξει ,εχουν την ηλιθια λειτουργια οταν μπαινει ο συναγερμος,τοτε να ενεργοποιει την εξοδο για σβησιμο κινητηρα ,οποτε θελει NC επαφη εκει.Τελειως λαθος δεν θα διαφωνησω.
Αν βαλει ΝΟ οπως λες οτι δουλευει ο συναγερμος ,για σωστες συνδεσεις βεβαια με ρελε κλπ υπαρχει περιπτωση να μεινει αν χαλασει ο συναγερμος ,αφου απο αυτον εξαρταται πλεον αν θα οπλισει το ρελε η οχι.

pt86
23-05-15, 21:58
αν κοψω το καλωδιο της μιζας και οχι της αντλίας πιστευω ειναι πιο ασφαλες να μην σβησει εν ωρα εκκίνησης

george Mp
23-05-15, 22:19
αν κοψω το καλωδιο της μιζας και οχι της αντλίας πιστευω ειναι πιο ασφαλες να μην σβησει εν ωρα εκκίνησηςNαι αρκει να βαλεις σωστο ρελε, φισακια και αναλογης διατομης καλωδια οπως της μιζας, αν μπορεις κολησε τα και βαλε θερμοσυστελομενο.Προσεχε μονο το καλωδιο το κιτρινο να παρει ρευμα απο ανοιγμα διακοπτη που εχει ρευμα και την ωρα που μιζαρουμε.

pt86
24-05-15, 06:52
την ωρα που βαζω το κλειδι στη θεση ii θα ενεργοποιείται το ρελε λοιπον λεω να τραβήξω καλωδιο απο την θεση ii με μια ασφαλεια 7,5Α στη 85 και στην 86 θα βαλω το 1 καλωδιο του συναγερμου και το 2 στη γειωση και οταν οπλιζει ο συναγερμος να κοβει την γειωση λεω να το κανω ετσι για να μην εχει πολλα καλωδια στην 85 πιστευετε θα υπαρξει προβλημα

george Mp
24-05-15, 08:42
την ωρα που βαζω το κλειδι στη θεση ii θα ενεργοποιείται το ρελε λοιπον λεω να τραβήξω καλωδιο απο την θεση ii με μια ασφαλεια 7,5Α στη 85 και στην 86 θα βαλω το 1 καλωδιο του συναγερμου και το 2 στη γειωση και οταν οπλιζει ο συναγερμος να κοβει την γειωση λεω να το κανω ετσι για να μην εχει πολλα καλωδια στην 85 πιστευετε θα υπαρξει προβλημαΝαι και αυτο γινεται, αλλα δεν πανε πολλα καλωδια στην 85,ενα παει.Αν εβαζες μονιμη γειωση στο 86 στο 85 θα πηγαινε το ενα καλωδιο του συναγερμου και το αλλο μαζι με το κιτρινο ρευμα απο διακοπτη μετα απο ασφαλεια.