PDA

Επιστροφή στο Forum : stun gun!!!



giwrgos77
13-05-15, 12:55
Μπορει καποιος να καταλαβει το διαγραμμα σε αυτο https://youtu.be/XU4pxwBg1FAτο κυκλωμα ; ειναι ενα stun gun.

ikaros1978
13-05-15, 13:02
Μπαταρια----> ταλαντωση----> μετασχηματισμος------> κυκλωμα καταρακτη-----> υψηλη επικινδυνη

57154

giwrgos77
13-05-15, 13:06
δεν υπαρχει καποιος τροπος να βγαζει λιγοτερα βολτ?

ikaros1978
13-05-15, 13:10
οσο πιο μακρυς ειναι ο καταρρακτης τοσο η ταση αυξανεται.Προσοχη παντως γιατι αυτα τα κυκλωματα ειναι επικινδυνα για καποιον που δεν ξερει.Ειναι μεγαλη η ταση και χρηζει ιδιαιτερης προσοχης.

betacord85
13-05-15, 13:19
γιατι δεν παιρνεις κατι ετοιμο απο ebay αφου δεν κατεχεις το αθλημα?ακομ ακι αν φτιαξεις καποιο κυκλωμα απο ολα αυτα και κανεις κατι λαθος πανω στην δοκιμι θα κανεις κακο στο εαυτο σου...να φανταστω δεν εχεις φαει ποτε υψηλη ταση γενικα για να δεις πως γαργαλαει ε?

giwrgos77
13-05-15, 13:19
Το διαγραμμα που μου εβαλες μπορει να σκοτωσει ; δε θελω να φτιαξω κατι που μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο , απλως θα ηθελα να μαθω πως δουλευει :001_smile: , αν μπορεις να μου εξηγησεις το διαγραμμα και τα εξαρτηματα θα σου ημουν ευγνωμων...

giwrgos77
13-05-15, 13:24
γιατι δεν παιρνεις κατι ετοιμο απο ebay αφου δεν κατεχεις το αθλημα?ακομ ακι αν φτιαξεις καποιο κυκλωμα απο ολα αυτα και κανεις κατι λαθος πανω στην δοκιμι θα κανεις κακο στο εαυτο σου...να φανταστω δεν εχεις φαει ποτε υψηλη ταση γενικα για να δεις πως γαργαλαει ε?
Εχω φαει μεχρι 110 βολτ :001_tt2: . Δε παιρνω απο το ebay γιατι δε μου ειναι αναγκαιο εγω απλως θελω να μαθω πως λειτουργει , και δε πιστευω οτι και εσυ το κατειχες παντα το αθλημα φιλικα παντα!

ikaros1978
13-05-15, 13:29
Ειναι παραγωγη υψηλης τασης.Με οτι συνεπαγεται αυτο Γιωργο.

Χοντρικα θα στο πω: το πρωτο σταδιο (μπαταρια και ταλαντωση με το 555) δημιουργει μια εναλλασομενη ταση (τετραγωνος παλμος στην συγκεκριμενη περιπτωση) ο οποιος παλμος οδηγειται στο τρανζιστορ που διαχειριζεται το ρευμα που περναει απο το δευτερο σταδιο (μετασχηματιστης) και ετσι στα ακρα του μετασχηματιστη εχουμε μια εναλλασομενη πιο υψηλη ταση απ οτι εβγαλε το 555. Αυτη η ταση οδηγειται στο κυκλωμα καταρρακτη για το οποιο δεν θα στο περιγραψω εδω, αλλα σου δινω το παρακατω λινκ ωστε να το μελετησεις και ετσι θα καταλαβεις και πως δουλευει και ποσο επικινδυνο ειναι.Μην τρομαζεις δεν μιλαμε για πυρηνικη ενεργεια η ραδιενεργα υλικα, ουτε φωτια θα παρει το σπιτι.Ειπαμε...ειναι υψηλη ταση και απλα θελει ΠΡΟΣΟΧΗ


http://www.electronics-tutorials.ws/blog/voltage-multiplier-circuit.html

betacord85
13-05-15, 13:31
δοκιμασε του βαγγελη...το αλλο ειναι μεγαλη συζητηση...φιλικα παντα... :001_smile:

giwrgos77
13-05-15, 13:34
Ετσι, απλα και κατανοητα αυτο ηθελα, σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!

giwrgos77
13-05-15, 13:40
δοκιμασε του βαγγελη...το αλλο ειναι μεγαλη συζητηση...φιλικα παντα... :001_smile: οκ ;) ...

betacord85
13-05-15, 13:42
https://www.google.gr/search?q=stun+gun+diy&espv=2&biw=1280&bih=890&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wClTVdTqFselsAGkloGoBA&ved=0CAYQ_AUoAQ εχει και 2 βινετακια τσεκαρε...στην χειροτερη περιπτωση παιρνεις απο την αθηνας την ρακετα που χτυπανε η γιαγιαδες της μυγες ξυλωνεις απο μεσα ετοιμο το πλακετακι και το βαζεις στην κατασκευη που θελεις...με μονο 3 ευρω

giwrgos77
13-05-15, 14:04
https://www.google.gr/search?q=stun+gun+diy&espv=2&biw=1280&bih=890&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wClTVdTqFselsAGkloGoBA&ved=0CAYQ_AUoAQ εχει και 2 βινετακια τσεκαρε...στην χειροτερη περιπτωση παιρνεις απο την αθηνας την ρακετα που χτυπανε η γιαγιαδες της μυγες ξυλωνεις απο μεσα ετοιμο το πλακετακι και το βαζεις στην κατασκευη που θελεις...με μονο 3 ευρω
χαχαχαχα πολυ σωστος θα το δοκιμασω :001_smile: , υπαρχει τροπος να αυξησω την ταση εξοδου, σε αυτο το κυκλωμα;

betacord85
13-05-15, 16:20
παρε πρωτα την ρακετα και βλεπουμε..δεν θα μπεις καν στην διαδικασια να φτιαξεις κυκλωμα ειναι ετοιμο και εχει πανω του το 555

giwrgos77
13-05-15, 16:33
παρε πρωτα την ρακετα και βλεπουμε..δεν θα μπεις καν στην διαδικασια να φτιαξεις κυκλωμα ειναι ετοιμο και εχει πανω του το 555
οκ εγινε !

giwrgos77
15-05-15, 11:35
παρε πρωτα την ρακετα και βλεπουμε..δεν θα μπεις καν στην διαδικασια να φτιαξεις κυκλωμα ειναι ετοιμο και εχει πανω του το 555
Λοιπον πηρα την ρακετα , η συγκεκριμενη εχει σουκο και φορτιζει απευθειας , δεν εχει μπαταρια,πως θα το ξεφορτισω ωστε να το ανοιξω ??

ninolas
15-05-15, 12:14
έχει κάποια μπαταρία που φορτίζετε από τα 230 δεν θα έχει μεγάλη τάση η μπαταρία
άρα ξεκίνα να την ανοίξεις μην φοβάσαι !

giwrgos77
15-05-15, 12:30
ενταξει ;)

giwrgos77
15-05-15, 14:27
το ερωτημα τωρα ειναι πως θα καταφερω να αυξησω την ταση εξοδου?

betacord85
15-05-15, 14:40
ανεβασε 2 φωτο μια απο πανω και μια παο κατω...ολες οι ρακετες δεν ειναι ιδιες ειναι του κιολου και απο βιοτεχνιες της κινας με διαφορετικο schematic diagram

giwrgos77
15-05-15, 16:53
5718957190

betacord85
15-05-15, 17:41
το ασπρο και το κοκκινο ειναι η εξοδος απο την υψηλη...θες να βαλεις πιο πολλες σπειρες στον μετασχηματιστη?εχεις πηνιοσυρμα?

betacord85
15-05-15, 17:43
αν σου αρκει η ταση η το γαργαλιγμα που κανει μην τυλιξεις το δευτερευον το μετασχηματιστη

giwrgos77
15-05-15, 17:55
δηδαλη αν τυλιξω το πηνιο, θα εχω μεγαλυτερη σπιθα?

street
15-05-15, 20:31
Λοιπον πηρα την ρακετα , η συγκεκριμενη εχει σουκο και φορτιζει απευθειας , δεν εχει μπαταρια,πως θα το ξεφορτισω ωστε να το ανοιξω ??
καταρχην προσεξε μην φας καμια σεντρα .... και σοβαρα τωρα ... :w00t:
δευτερν δεν εχω ξανα δει τοσο διαστημικη τεχνολογια κινεζου και μαλστα
η συγκεκριμενη εχει σουκο και φορτιζει απευθειας
συνηθως ηταν με δυο μπαταριουλες ΑΑ ... κλαιν δηλαδh ...

δεν εχει μπαταρια
στην δευτερη πικ .... εγω διακρινω μια μπαταρια μολυβδου ... ??? η κανω λαθος ?
γιααα βγαλε μια φουλ πικ του διαστημικης τεχνολογιας αντικειμενο να δουμε ... ( εμας εδω δεν κυκλοφορησε ακομα ! )
κατι μου λεει οτι σκωτωνει και αρκουδες περαν των κουνουπιων :lool: συνδεοντας το με το σουκο και μια προεκταση :lool:

street
15-05-15, 20:50
παρε μια με μπαταριες ΑΑ και πειραματσου[ ... απλουστατα :biggrin: ακομα ποιο απλα ? παρε ενα μετασχηματιστη οποιονδηποτε ... εναν απο αυτους που εχεις στο συρταρι σου πεταμενους ... παρε και μια μπαταρια 9 βολτ ... ακουμπησε την στιγμιαια στο δευτερευων ακουμπωντας δυο δαχτυλα στο πρωτευων ...
για πες ? κανει ? :biggrin:

giwrgos77
15-05-15, 22:01
57196
παρε μια με μπαταριες ΑΑ και πειραματσου[ ... απλουστατα :biggrin: ακομα ποιο απλα ? παρε ενα μετασχηματιστη οποιονδηποτε ... εναν απο αυτους που εχεις στο συρταρι σου πεταμενους ... παρε και μια μπαταρια 9 βολτ ... ακουμπησε την στιγμιαια στο δευτερευων ακουμπωντας δυο δαχτυλα στο πρωτευων ...
για πες ? κανει ? :biggrin:
Ενα σου λεω το δοκιμασα πριν μου το πεις και μου εσκασε το δερμα .... θα δοκιμασω και με κανα μετασχηματιστη (αλλα οχι πανω μου :P) και θα σας πω ...

giwrgos77
15-05-15, 22:18
Την μπαταρια που να την συνδεσω? να βγαλω αυτη του μολυβδου και να βαλω 9v?

Spark
15-05-15, 22:36
Την μπαταρια που να την συνδεσω? να βγαλω αυτη του μολυβδου και να βαλω 9v?

δεν ξέρεις που να συνδέσεις την μπαταρία και παιζεις με υψηλή τάση;;;;
δράση-αντίδραση, αιτία-αποτέλεσμα...

giwrgos77
15-05-15, 22:38
δεν ξέρεις που να συνδέσεις την μπαταρία και παιζεις με υψηλή τάση;;;;
δράση-αντίδραση, αιτία-αποτέλεσμα...
Με μπερδευουν τα καλωδια απο το σουκο

johnpats
15-05-15, 22:46
καταρχην προσεξε μην φας καμια σεντρα .... και σοβαρα τωρα ... :w00t:
δευτερν δεν εχω ξανα δει τοσο διαστημικη τεχνολογια κινεζου και μαλστα
συνηθως ηταν με δυο μπαταριουλες ΑΑ ... κλαιν δηλαδh ...

στην δευτερη πικ .... εγω διακρινω μια μπαταρια μολυβδου ... ??? η κανω λαθος ?
γιααα βγαλε μια φουλ πικ του διαστημικης τεχνολογιας αντικειμενο να δουμε ... ( εμας εδω δεν κυκλοφορησε ακομα ! )
κατι μου λεει οτι σκωτωνει και αρκουδες περαν των κουνουπιων :lool: συνδεοντας το με το σουκο και μια προεκταση :lool:

Το μεγεθος των μπαταριων μου θυμιζει 2 aa επαναφορτιζομενες nimh προφανως.αλλα ποσα mah να εχει?

johnpats
15-05-15, 22:48
Πριν βγαλεις το πακετακι της μπαταριας μετρα με ενα πολυμετρο την μπαταρια.λογικα 2,4volt θα δειξει

giwrgos77
15-05-15, 23:01
Πριν βγαλεις το πακετακι της μπαταριας μετρα με ενα πολυμετρο την μπαταρια.λογικα 2,4volt θα δειξει
2,11v ...

johnpats
16-05-15, 07:47
Αρα εχει 2 επαναφορτιζομενες aa των 1,2 volt η καθε μια.
Με 2,5 βολτ παιζεις περιπου με το μηχανακι αυτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

giwrgos77
16-05-15, 10:35
Αν βαλω 9v θα πρεπει να αλλαξω και αντισταση?

giwrgos77
16-05-15, 15:58
Εβαλα 9v αλλα η ταση εξοδου παραμενει ιδια

Spark
16-05-15, 16:13
εισαι στο όριο λειτουργίας του. εαν βάλεις 12 βολτ τότε έχεις μεγάλες πιθανότητες να κάψεις τον μετασχηματιστή.
αυτοι οι μ/τ δεν μπορουν να βγάλουν αρκετό ρευμα λόγο μεγέθους και ο μικρος σπινθήρας προέρχεται απο τον πυκνωτή που φορτίζει με υψηλή τάση. διχως τον πυκνωτή δεν θα έκανε τίποτα.
εαν αυτά τα παιχνίδια (ηλεκτρική μυγοσκοτώστρα) μπορουσαν να βγάλουν αρκετό ρευμα τότε δεν θα τα πωλούσαν διότι θα ήταν όπλα.
η ενασχόληση σου με αυτό το κύκλωμα δεν θα σου αποφέρει αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί ούτε ειναι stun gun

giwrgos77
16-05-15, 16:22
εισαι στο όριο λειτουργίας του. εαν βάλεις 12 βολτ τότε έχεις μεγάλες πιθανότητες να κάψεις τον μετασχηματιστή.
αυτοι οι μ/τ δεν μπορουν να βγάλουν αρκετό ρευμα λόγο μεγέθους και ο μικρος σπινθήρας προέρχεται απο τον πυκνωτή που φορτίζει με υψηλή τάση. διχως τον πυκνωτή δεν θα έκανε τίποτα.
εαν αυτά τα παιχνίδια (ηλεκτρική μυγοσκοτώστρα) μπορουσαν να βγάλουν αρκετό ρευμα τότε δεν θα τα πωλούσαν διότι θα ήταν όπλα.
η ενασχόληση σου με αυτό το κύκλωμα δεν θα σου αποφέρει αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί ούτε ειναι stun gun
να βαλω μεγαλυτερο πυκνωτη ? μου χει κολλησει τωρα να του αυξησω την ταση εξοδου. η να προσθεσω μετα τον μετασχηματιστη το κυκλωμα της φωτογραφιας? 57213

Spark
16-05-15, 16:42
εαν ημουν στην θέση σου και είχα τέτοιο κόλλημα θα έβαζα για αρχή εναν διπλασιαστή τάσης με 2 πυκνωτές και 2 διοδους στα 2000 βολτ
http://www.coolcircuit.com/circuit/voltage/vd.gif

αυτα πρέπει να τα βαλεις μετα τον μ/τ. όμως και με αυτά θα διαπιστώσεις πως δεν θα κάνεις σπινθήρα απο απόσταση.
αυτό που θα πετύχεις με αυτά είναι μεγαλύτερο σοκ, περισσότερο πόνο καθώς η τάση εξόδου θα διπλασιαστεί αλλα και το ρευμα που παρέχουν 2 πυκνωτες και όχι ενας.
κάνε για αρχη δοκιμη με διπλασιαστή και μετά βλέπεις εαν θέλεις να κάνεις επέκταση με περισσότερους πυκνωτές κ διοδους.

όμως σε ενημερώνω πως ούτε με αυτό το αποτέλεσμα ειναι εντυπωσιακό, ούτε αυτό θα ειναι stun gun

giwrgos77
16-05-15, 17:30
Ω καταλαβα :saad: ,, και αυτα που βλεπω σε μερικα βιντεο που εχουν μεγαλη σπιθα πως το πετυχαινουν?

Spark
16-05-15, 19:53
εχω κάνει κατασκευη stun gun και ξερω πως το κανουν. μετά τον μ/τ υπάρχει και ενα ακόμα στάδιο με τριακ SCR που όταν φορτίσουν οι πυκνωτές αυτό ανοίγει και δίνει έξοδο σε ακόμα εναν μετασχηματιστή που δεν ειναι συνηθισμένος, ειναι μ/τ υψηλής τάσης που στην εξοδο του βγαζει μικρούς κεραυνούς 3-5 εκατοστά.
stun gun (http://4.bp.blogspot.com/-hCiPRdClBiA/U65qcrSw-xI/AAAAAAAAHZo/NOrUgCYJsKo/s1600/STUN+GUN+CIRCUIT.png)

αυτά όμως δεν μπορεις να τα βρεις εύκολα, πρεπει να τα πάρεις απ εξω, που δεν σε συμφέρει διοτι με 30$ πουλάνε έτοιμα stun gun. εαν θελεις να προσπαθήσεις ενας τρόπος να βρεις μ/τ υψηλής τάσης είναι απο παλιά τβ ή μονιτορ τα λεγόμενα flyback transformer αυτά όμως δεν είναι μικρά, δεν χωράνε σε μικρο κουτί.

giwrgos77
16-05-15, 22:43
εχω κάνει κατασκευη stun gun και ξερω πως το κανουν. μετά τον μ/τ υπάρχει και ενα ακόμα στάδιο με τριακ SCR που όταν φορτίσουν οι πυκνωτές αυτό ανοίγει και δίνει έξοδο σε ακόμα εναν μετασχηματιστή που δεν ειναι συνηθισμένος, ειναι μ/τ υψηλής τάσης που στην εξοδο του βγαζει μικρούς κεραυνούς 3-5 εκατοστά.
stun gun (http://4.bp.blogspot.com/-hCiPRdClBiA/U65qcrSw-xI/AAAAAAAAHZo/NOrUgCYJsKo/s1600/STUN+GUN+CIRCUIT.png)

αυτά όμως δεν μπορεις να τα βρεις εύκολα, πρεπει να τα πάρεις απ εξω, που δεν σε συμφέρει διοτι με 30$ πουλάνε έτοιμα stun gun. εαν θελεις να προσπαθήσεις ενας τρόπος να βρεις μ/τ υψηλής τάσης είναι απο παλιά τβ ή μονιτορ τα λεγόμενα flyback transformer αυτά όμως δεν είναι μικρά, δεν χωράνε σε μικρο κουτί. Καταλαβα , ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια :) , αν καταφερω κατι θα το βαλω εδω.