PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιορισμός watt λάμπας



fortisimo
14-05-15, 00:55
Συνήθως τα φωτιστικά αναγράφουν πχ max 50w. Αυτό αφορά τη μέγιστη λάμπα που μπορεί να τοποθετηθεί ώστε να μην παρουσιαστεί πρόβλημα στην καλωδίωση και στο ντουί ή μήπως στο γυάλινο περίβλημα της λάμπας (αν το φωτιστικό έχει και τέτοιο);
Πρακτικά, μπορεί κάποιος να βάλει αντί για 50w συμβατική, led 10w (που να αποδίδει >50w συμβατικής) και δεν υπάρχει πρόβλημα; Θα μπορούσε θεωρητικά να μπει 50w led;

johnpats
14-05-15, 09:16
Το οτι αποδιδει 50w η λεντ αλλα καταναλωνει 10 στο εκφραζει σε φωτεινοτητα.
Φυσικα μπορεις να βαλεις οποια λαμπα θελεις ονομαστικης ισχυος μεχρι 50w.μην κοιτας την τιμη αποδοσης.και ας σου λεει οτι ειναι 40w με αποδοση 200w.


Sent from my iPhone using Tapatalk

fortisimo
14-05-15, 09:49
OK
Ευχαριστώ.
Φοβήθηκα μήπως όταν πχ ειναι 40w με αποδοση 200w, τα 200w αντιστοιχούν και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία στο περίβλημα. Προφανώς δεν ισχύει αυτό όπως κατάλαβα από τα γραφόμενά σου.

GeorgeVita
14-05-15, 10:01
... Φοβήθηκα μήπως όταν πχ ειναι 40w με αποδοση ... Προφανώς ...

Καλώς φοβήθηκες ... προφανώς!
Σοβαρή απάντηση στο ερώτημά σου θα δοθεί αν βρεις στοιχεία θερμοκρασίας στο ντουί μιας λάμπας LED 40-50W (κατανάλωση).

Παράδειγμα για λάμπα πυρακτώσεως:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/Thermal_image_of_an_incandescent_light.jpg
(η φωτογραφία δείχνει την λάμπα προς τα επάνω, εννοείται ότι οι μετρήσεις θα ήταν διαφορετικές με τη λάμπα προς τα κάτω).

Στην περίπτωση λάμπας LED, όλη η θερμοκρασία εμφανίζεται στην πλακέτα/ψύκτρα. Ανάλογα με την ποιότητα κατασκευής, κάποια θερμοκρασία μεταφέρεται στο ντουί. Δε νομίζω ένας κατασκευαστής να σκέφτηκε ότι ο πελάτης θα μετατρέψει ένα πορτατίφ (50W) σε προβολέα studio (200W).

johnpats
14-05-15, 10:53
Τα led δεν ανεβαζουν τοση θερμοκρασια οσο οι πυρακτωσεως διοτι θα καιγοντουσαν πανω στην πλακετα.οποτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

GeorgeVita
14-05-15, 12:37
Ιωάννη,
το πιθανό πρόβλημα είναι από αύξηση της θερμοκρασίας του κάλυκα και του ντουΐ.
Αλλά τελικά, μια λάμπα LED με κατανάλωση 40W είναι κάπως έτσι:
http://img.spintoband.com/nimg/04/71/3a9d1435bb2c156c23c01ccc290e-200x200-1/high_power_40w_e27_led_light_bulb_3600lm_aluminum_ led_home_lighting.jpg

Γιάννη, αν έχεις βρει τη λάμπα που θα βάλεις, δείξ' την, για να βρούμε τι λέει ο κατασκευαστής της.

leosedf
14-05-15, 19:43
ENA θέμα είναι αρκετό όχι 30 σε διαφορετικά φόρουμ.

elektronio
14-05-15, 20:13
Κάποιες λάμπες (κυρίως κινέζικες) λένε 5W γιατί έχουν led 5W. Όμως ψεύδονται ασύστολα γιατί έχουν και ένα tramsformerless τροφοδοτικό που καταναλώνει αρκετά ακόμη W σε θερμότητα.
Το καλύτερο θα ήταν να μετρήσεις το ρεύμα που τραβάει κατά την λειτουργία για να υπολογίσεις τα W σε πραγματική βάση και όχι τι γράφει επάνω της.

fortisimo
06-06-15, 13:30
Επανέρχομαι με ένα κάπως διαφορετικό θέμα που προέκυψε σε άλλο φωτιστικό:
Στο μπάνιο πάνω από τον καθρέφτη έχει μια σανίδα (το έπιπλο του καθρέφτη) οριζόντια που έχει 3 σποτ μικρά χωνευτά περιστρεφόμενα για λάμπες MR11 12V.
Το τροφοδοτικό είναι 105 αμπερ και συνεπώς σηκώνει 3 λάμπες 35W.
Όμως οι βάσεις των σποτ γράφουν max 20w.
Καλώδια έχω αλλάξει με καλύτερα.
Επειδή με τα 20w δεν βλέπω καλά (φακοί επαφής κλπ) έβαλα 35w να δω πως πάει. Δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα αρχικά αλλά η βάση του σποτ και η σανίδα περιξ αυτής υπερθερμαίνεται σίγουρα. Μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα (πχ φωτιά) ή το πολύ-πολύ να λιώσει η βάση του σποτ;
Αν αλλάξω τις βάσεις με καλύτερες γλυτώνω ή θα έχω πρόβλημα με τη σανίδα (προφανώς MDF) λόγω θερμοκρασίας; Από πάνω είναι ελεύθερος ο χώρος για 1 μέτρο ακόμα (δεν έχω πατάρι).

leosedf
06-06-15, 14:43
105Α??

Θα έλεγα να τα αλλάξεις αφού θέλεις παραπάνω γιατί αν βλέπεις από μόνος σου υπερθέρμανση μάλλον θα πάρεις φωτιά.

fortisimo
06-06-15, 16:12
105Α??

Θα έλεγα να τα αλλάξεις αφού θέλεις παραπάνω γιατί αν βλέπεις από μόνος σου υπερθέρμανση μάλλον θα πάρεις φωτιά.

Εχεις δίκιο. 105 VA ήθελα να γράψω.

Πιστεύεις ότι αλλάζοντας τις βάσεις των σποτ λύνω το πρόβλημα ολικά ή η σανίδα θα έχει και πάλι μεγάλη θερμοκρασία και πιθανό θέμα; Οι τρύπες είναι διαμέτρου 5,7 εκ και αφήνουν γύρω από τις βάσεις των σποτ μερικά χιλιοστά "αέρα".

xlife
06-06-15, 16:32
105va περίπου 65watt
65watt δια 3 λάμπες περίπου 20watt.
Δεν ειμαι ηλεκτρολόγος αλλά λίγη θεωρία που ξέρω βγάζει το παραπάνω συμπέρασμα.Ας με διορθώσουν οι ηλεκτρολόγοι

GeorgeVita
06-06-15, 17:52
105va περίπου 65watt ...
Τα Watt αναφέρονται σε πραγματική ισχύ ενώ τα VA σε φαινομένη που περιέχει και την "άεργη".
Στο συνεχές έχουμε πάντα πραγματική ισχύ P=VxI δηλαδή σε μονάδες VxA=VA=W.
Στο εναλλασσόμενο ρεύμα υπάρχει και η πιθανή φασική διαφορά τάσεως ρεύματος όταν τροφοδοτούμε επαγωγικά ή χωρητικά φορτία αλλά σε καθαρά ωμικά φορτία (λ.χ. λάμπες πυρακτώσεως) υπάρχει μόνο πραγματική ισχύς, άρα VA=W.

Βρήκα στο internet (http://steftouloglou.blogspot.gr/2012/01/blog-post.html) μια γραφική ανα-παράσταση:
http://2.bp.blogspot.com/-acmQF6JKzVY/UnE2omXJ51I/AAAAAAAAGOU/RHD5peuikbM/s1600/574506_10151022573753915_875577979_n.jpg

Εδώ, οριακά μπορεί να τροφοδοτήσει 3x λαμπτήρες 35W. Ας αφήσει τη μεσαία λάμπα στα 20-25W.

fortisimo
06-06-15, 19:33
Εδώ, οριακά μπορεί να τροφοδοτήσει 3x λαμπτήρες 35W. Ας αφήσει τη μεσαία λάμπα στα 20-25W.

Αν μπει μεγαλύτερο φορτίο πχ λάμπες 3χ50 w τι θα συμβεί; Δεν θα ανάψουν ή τι;

GeorgeVita
06-06-15, 19:47
Αν μπει μεγαλύτερο φορτίο πχ λάμπες 3χ50 w τι θα συμβεί; Δεν θα ανάψουν ή τι;

Οπως ανέφερες και στα δύο ερωτήματά σου, τα πιθανά "όρια" αφορούν θερμοκρασιακά και ηλεκτρικά μεγέθη. Κάθε W που "ανάβει" παράγει αντίστοιχη θερμότητα (+κάποιες απώλειες).

α. θερμοκρασίες
Συνήθως τα καλώδια αντέχουν, ακόμη και αν ζεσταθούν, λόγω μικρού μήκους. Μετά έχεις θέρμανση στα ντουΐ/βάσεις τις οποίες μπορείς να αλλάξεις με καλύτερες (με κεραμικό ντουΐ). Ομως η παραγόμενη θερμοκρασία θα επηρεάσει λίγο τα γειτονικά σημεία στήριξης (λ.χ. ξύλινο ή πλαστικό έπιπλο) και θα φέρει κιτρίνισμα, λίγο κάψιμο ή και λιώσιμο (στο πλαστικό). Σίγουρα θα μαυρίσει και το ταβάνι, όσο ψηλά και αν είναι, από τη σκόνη που θα καίγεται ανεβαίνοντας. Οσο περισσότερα W ανάψεις, τόσο γρηγορότερα ή πιό έντονα θα εμφανιστεί κάποιο από τα προβλήματα.

β. ηλεκτρικά μεγέθη
Τα όρια τα καθορίζουν τα ντουϊ και ο μετασχηματιστής που εφόσον γράφει 105VA, αν είναι από καλό κατασκευαστή, θα μπορεί να τροφοδοτήσει αντίστοιχες λάμπες για διακοπτόμενη λειτουργία (όχι 24 ώρες την ημέρα) και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος λογική (το καλοκαίρι θα είναι χειρότερα). Αν τοποθετήσεις 3x 50W λάμπες, στην αρχή θα ανάψουν, μετά θα ελαττωθεί η φωτεινότητα και θα ζεσταίνεται ο μετασχηματιστής μέχρι να φτάσει στα όριά του. Ταυτόχρονα θα ζεσταίνονται και όλα τα υπόλοιπα. Κάποια στιγμή θα μυρίσεις ίσως και θα ακούσεις το πρόβλημα (κάψιμο μετασχηματιστή, πιθανό βραχυκύκλωμα, πέσιμο κάποιου ντουΐ, ...).

Για να λύσεις το πρόβλημά σου (θέλεις περισσότερο φως), βάλε μεγαλύτερες λάμπες εντός των ορίων ισχύος ή χρησιμοποίησε μιά επιπλέον λάμπα/φωτιστικό φθορισμού κάπου στο δωμάτιο ή βάλε σποτάκια LED (αν υπάρχουν σε GU11) με φωτεινότητα >600 Lumen το καθένα.

fortisimo
06-06-15, 20:28
Για να λύσεις το πρόβλημά σου (θέλεις περισσότερο φως), βάλε μεγαλύτερες λάμπες εντός των ορίων ισχύος ή χρησιμοποίησε μιά επιπλέον λάμπα/φωτιστικό φθορισμού κάπου στο δωμάτιο ή βάλε σποτάκια LED (αν υπάρχουν σε GU11) με φωτεινότητα >600 Lumen το καθένα.

Δυστυχώς σε 3,5 εκ. διάμετρο (MR-11)δεν βρίσκω ισχυρές LED. Μέχρι 200-220 Lumen κυκλοφορούν.
Σκέφτομαι μήπως αλλάξω τις βάσεις σε GU10-MR16 για 5εκ. λάμπες όπου υπάρχουν LED με αρκετή ισχύ, αν φυσικά χωράνε οι βάσεις αυτές στις τρύπες που έχει το ξύλο (οριακά τις βλέπω).

GeorgeVita
06-06-15, 20:37
Μπορείς (αισθητικά) να βάλεις επιπλέον led-οταινία; Επάνω ή δεξιά-αριστερά μέσα σε Π αλουμινίου:

http://www.tsiganos-alouminio.gr/images/stories/pialoyminioy/piisoskeli.jpg

Σημείωσε ότι κάθε W αλογόνου είναι 18 Lumens (35W=630 lm), ενώ στα LED κάθε W από 40lm έως και >100 (ανάλογα με την ποιότητα και το χρώμα). Το "χρώμα" στις αλογόνου είναι 3000-3600°Κ.

alpha uk
06-06-15, 20:45
Ή άλλη λύση είναι G9 LED μέ 360 lm

stam1982
06-06-15, 23:32
καλησπέρα είχα και εγώ τις ίδιες λάμπες αρχικά σε 220 βολτ.Στο κατάστημα με τα ηλεκτρολογικά με συμβούλεψαν να τις αλλάξω με 12 βολτ λόγω του οτι καιγόντουσαν κάθε 6 μήνες.Περνώντας ο καιρος αντικατέστησατο τροφοδοτικό και δεν θυμάμαι να είχα 2 λάμπες ταυτόχρονα αναμμένες πάνω απο 2 μηνες(η μια καιγόταν).Ωσπου την τελευταία φορά έβαλα 2 καινουριες λάμπες και η μια κάηκε εντος του πρώτου 24ωρου.Τότε πήρα την απόφαση και έβαλα μια φθορίου 60 εκ..Απο εκείνη την ημέρα πέρα του ότι ηρέμησε το κεφάλι μου,η γυναίκα μου ξετρελάθηκε.

fortisimo
08-06-15, 20:17
Βρήκα βάσεις σποτ για GU4-MR11 (3,5 εκ.) περιστρεφόμενες με max 35w.
Και σταθερές για MR16 (5 εκ.) με max 50w.
Οι δεύτερες μου δίνουν τη δυνατότητα να βάλω αρκετά ισχυρές led.
Από την άλλη πρέπει να μεγαλώσω τις τρύπες κάποια χιλιοστά (προφανώς με γυαλόχαρτο; ) και δεν ξέρω αν ο μετασχηματιστής μου χρειάζεται άλλαγμα με νέου τύπου ηλεκτρονικό μικρότερης ισχύος.

O μετασχηματιστής μου είναι ο layrton TRI-105 REC: http://www.layrton.com/ingles/PDF2012/94_Transformadores_Lamparas_Halogenas.pdf μηχανικός προφανώς.

alpha uk
08-06-15, 20:36
Οι μετασχηματιστές γιά MR 11 καί MR 16 αλογόνου δέν κάνουν γιά LED

lepouras
08-06-15, 20:45
καταρχήν αν είναι να μεγαλώσεις τις τρύπες για να βάλεις τις κλασικές διαστάσεις τότε βάλε GU10 να μην έχεις ούτε μετασχηματιστή. είναι 220-240.
το μεγάλωμα θα το κάνεις με ράσπα. είναι η λίμα με τα πολύ χοντρά δόντια. συνήθως εμείς επειδή έχουμε αρκετές διαστάσεις σε ποτήρια βάζουμε την υπάρχον διάσταση (της τρύπας που έχεις) και από πίσω κουμπώνουμε και το επόμενο οπότε ανοίγουν σαν να ήταν πάντα έτσι.
αν και για 5,7 νομίζω αν και οριακά υπάρχουν βάσεις σποτ(όχι κινητά) που χωράνε για mr16. θα με βάλεις να πάω στην αποθήκη να μετρήσω κανένα:lool:

edit. με έκανες και μέτρησα. υπάρχουν και χωράνε άνετα στα 5.7 και είναι αυτού του τύπου. γράφει φ60 τρύπα αλλά ο χώρος που χρειάζεται είναι περίπου 56 και αυτό γιατί πετάνε λίγο τα ελατήρια. οπότε την ώρα που το σπρώχνεις πιέζονται λίγο μέσα και μόλις περάσουν κολυμπάει στην τρύπα:biggrin:.
τα φέρνει και ο ΣΗΜΑΤΟΣ
http://www.simatos.gr/
και η ΣΕΗΛΕ
http://seile.gr/
http://www.mrled.gr/images/watermarked/detailed/0/image136160375451286caa9f3fe.jpg
http://www.mrled.gr/vasi-spot-choneuti-statheri.html

fortisimo
08-06-15, 20:55
Οι μετασχηματιστές γιά MR 11 καί MR 16 αλογόνου δέν κάνουν γιά LED

ούτε οι μηχανικοί;

Διαβάζω σε ένα ξένο φορουμ "Τhe older magnetic transformers will work perfectly with LED MR16s. The issue is that the electronic low voltage transformers may not"

fortisimo
08-06-15, 20:59
καταρχήν αν είναι να μεγαλώσεις τις τρύπες για να βάλεις τις κλασικές διαστάσεις τότε βάλε GU10 να μην έχεις ούτε μετασχηματιστή. είναι 220-240.
το μεγάλωμα θα το κάνεις με ράσπα. είναι η λίμα με τα πολύ χοντρά δόντια. συνήθως εμείς επειδή έχουμε αρκετές διαστάσεις σε ποτήρια βάζουμε την υπάρχον διάσταση (της τρύπας που έχεις) και από πίσω κουμπώνουμε και το επόμενο οπότε ανοίγουν σαν να ήταν πάντα έτσι.
αν και για 5,7 νομίζω αν και οριακά υπάρχουν βάσεις σποτ(όχι κινητά) που χωράνε για mr16. θα με βάλεις να πάω στην αποθήκη να μετρήσω κανένα:lool:

Πλάκα-πλάκα, αν μπορούσες να μετρήσεις θα με γλύτωνες από τσάμπα φασαρία... :001_rolleyes:

Η λύση χωρίς τροφοδοτικό υστερεί σε κάτι σε σχέση με 12v;
Αν βάλω GU10 θα χρησιμοποιήσω κλέμα και θα καρφώσω πάνω της και τα τρία διπλά καλώδια των ντουί;

Απ' ότι καταλαβαίνω αυτή τη λύση θα προτιμούσες;

lepouras
08-06-15, 21:12
δες επάνω έκανα edit. ναι βάζεις κλεμα και τα ανάλογα ντουί(40 λεπτά το ένα) και τέλος. ε εντάξει την κλέμα θα την τυλίξεις με ταινία μετά μην είναι χύμα.

alpha uk
08-06-15, 21:19
Ούτε οι μηχανικοί.Χρειάζεται DC drivers.....GU 10 50W Αλογόνου έχουν χαμηλότερη φωτεινότητα από τής MR16 35W καί καίγονται πιό γρήγορα. Αλλά εάν βάλεις βάση GU 10 , Μπορίς νά βάλεις 3 ,5 ,7 ,9 W LED

lepouras
08-06-15, 21:25
μα για να βάλει λεντ του πρότεινα τις GU10. και να μην βράζει το έπιπλο από τις λάμπες. αλλιώς βάζει τα σποτάκια που του είπα και και αφήνει τον μετασχηματιστή και βάζει MR16 35 βλατ και τέλος ή αλλάζει και βάζει μεγαλύτερους και 50 βατ. αλλά θα του πάει μία η άλλη.
Γιάννη δεν ξέρω για εκεί πάντως οι 12 βολτ λεντ που πουλάνε εδώ μια χαρά δουλεύουν με τους κλασικούς σιδηροπυρήνα χωρίς πρόβλημα.

fortisimo
08-06-15, 21:42
μα για να βάλει λεντ του πρότεινα τις GU10. και να μην βράζει το έπιπλο από τις λάμπες. αλλιώς βάζει τα σποτάκια που του είπα και και αφήνει τον μετασχηματιστή και βάζει MR16 35 βλατ και τέλος ή αλλάζει και βάζει μεγαλύτερους και 50 βατ. αλλά θα του πάει μία η άλλη.
Γιάννη δεν ξέρω για εκεί πάντως οι 12 βολτ λεντ που πουλάνε εδώ μια χαρά δουλεύουν με τους κλασικούς σιδηροπυρήνα χωρίς πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ! Χρωστάω κέρασμα! Αυτές ακριβώς τις βάσεις της φωτογραφίας έχω βρει.

Οπότε τελικό ερώτημα: GU10 LED 220v πχ 6w ή MR16 12V LED πχ 6w
Από θερμοκρασία το ίδιο θα είναι;

lepouras
08-06-15, 21:44
εφόσον ψάχνεις για λεντ τότε άποψή μου κατευθείαν 220.

alpha uk
08-06-15, 21:57
Ε αυτό πάλι ? Τί νά πώ, Έχω παραγγείλει από διάφορες εταιρείες 12ν LED γιά έναν φίλο πού έχει MR 16 στόν κήπο μέ κλασικούς σίδηρο πυρήνα , καί όλες καίγονται !!! Όταν τούς Ρώτησα γιατί , μού είπαν επειδή τούς δίνεις 12 AC. Πράγμα πού δέν ισχύει .Από τότε δέν ξανά ασχολήθηκα . Σκέφτηκα νά κάνω μία ανόρθωση , νά τά κατεβασω στά 12ν DC .Μόνο καί μόνο γιά νά δω τή θά γίνει, αλλά δέν προλαβα , Είχε αγοράσει GU10.........Μήπως είναι άλλες λάμπες ? Πάντως αυτές πού έχει εδώ έχουν πολικότητα

lepouras
08-06-15, 22:04
Πάντως αυτές πού έχει εδώ έχουν πολικότητα

ααααααα γιαυτό. εδώ δεν έχουν τις βάζεις όπως θέλεις. είδες πόσο μπροστά είμαστε?:lool:
μας πήραν χαμπάρι οι εταιρίες και είπανε βάλτε ρε καμιά ανόρθωση γιατί τα τσακάλια εκεί θα μας τσακίσουν στις επιστροφές:hahahha:
μπορεί να πήραν χαμπάρι ότι δεν σκαμπάζουμε τίποτα και σου λέει άσε να μην μπλέξουν τα μπούτια τους στείλτες έτυμες για AC:biggrin:
πάντως εντύπωση μου κάνει. εδώ χωρείς πλάκα όλες κάνουν για AC οι 12βολτες σποτ μόνο μην παρεξηγηθώ.

alpha uk
08-06-15, 22:15
Τί νά πώ βρε Γιάννη !! Εάν κάποι από τά παιδιά εδώ ξέρουν κάτι νά πουν .Πραγματικά θέλω νά ξέρω, γιατί τό βλέπω λίγο περίεργο?

fortisimo
08-06-15, 22:18
εφόσον ψάχνεις για λεντ τότε άποψή μου κατευθείαν 220.

ούτε είναι ασφαλέστερο επειδή είναι καθρέφτης μπάνιου να έχει 12v μην γίνει καμιά στραβή;

lepouras
08-06-15, 22:21
γιατί? επειδή θα έχεις τα 220 βολτ 20 εκατοστά ποιο δίπλα από εκεί που τα έχεις τώρα?

alpha uk
08-06-15, 22:23
ούτε είναι ασφαλέστερο επειδή είναι καθρέφτης μπάνιου να έχει 12v μην γίνει καμιά στραβή;
Α ,τά μπάνια έχουν ζώνες, σέ τί απόσταση είναι από τήν μπανιέρα, καί τί ύψος??

lepouras
08-06-15, 22:29
Τί νά πώ βρε Γιάννη !! Εάν κάποι από τά παιδιά εδώ ξέρουν κάτι νά πουν .Πραγματικά θέλω νά ξέρω, γιατί τό βλέπω λίγο περίεργο?

σου έχω λύση. έχω 2 κινέζικά στην αποθήκη . θες να τα εγχειρήσω να τα δούμε?:lool:
πάντως αυτό που έχω διαπιστώσει είναι. τα φτηνιάρικα έχουν απλά κυκλωματάκια και στην καλύτερη και μια σταθεροποίηση. στα καλύτερα έχουν κανονικό driver. οπότε μετά την ανόρθωση έχουν dc-dc stepup-down converter. στις 220 εκεί να δεις.. οι φτηνιάρικες έχουν έναν πυκνωτή που κατεβάζει την τάση και μετά ανόρθωση και τα λεντ ενώ οι καλές έχουν swiching τροφοδοτικό. οπότε όταν μετρήσεις καταναλώσεις οι φθηνές είναι για τα σπίτια που δεν μετράνε άεργη. αν μπουν σε καμιά εταιρία θα απορούν γιατί τους τσακίζει η ΔΕΗ:biggrin:.

fortisimo
08-06-15, 22:42
Α ,τά μπάνια έχουν ζώνες, σέ τί απόσταση είναι από τήν μπανιέρα, καί τί ύψος??

τετράγωνο μπάνιο 2,5χ2,5 μ χωρίς πατάρι. Στην μια πλευρά (στο μέσο) η μπανιέρα. Στην άλλη (στο πλάι της μπανιέρας και σε απόσταση 1μ περίπου) ο νιπτήρας με τον καθρέφτη και τα φώτα που λέμε σε ύψος 2μ περίπου.

lepouras
08-06-15, 22:46
καλά άμα προσπαθήσεις να πιάσεις τις προδιαγραφές ετοιμάσου για στεγανό φωτιστικό:lool:
πάντως θα σου πω ότι ο μετασχηματιστής που είχες ήταν ποιο ευάλωτος και επιρρεπής σε προβλήματα λόγο υγρασίας από ότι οι λάμπες αυτές.

alpha uk
08-06-15, 22:50
Αυτό θά κάνω ,θά ενχειρησω μερικές καί θά δω ,γιά τής GU 10 τό ξέρω τής έχω ανοίξει. Τώρα πρόσφατα ανοιξα καί μία τής LG ,σού δίνει 10 χρόνια guaranty, Ο driver καμία σχέση μέ τά Κινέζικα. Άλφα πράμα

alpha uk
08-06-15, 22:57
τετράγωνο μπάνιο 2,5χ2,5 μ χωρίς πατάρι. Στην μια πλευρά (στο μέσο) η μπανιέρα. Στην άλλη (στο πλάι της μπανιέρας και σε απόσταση 1μ περίπου) ο νιπτήρας με τον καθρέφτη και τα φώτα που λέμε σε ύψος 2μ περίπου.
Εάν σέ ενδιαφέρει ό κανονισμός πάς γιά IPX 4. (Στεγανά) .Τά οπία ,τουλάχιστον εδώ είναι ακριβά ,από 20£ έως 60£ τό κομάτι

fortisimo
10-06-15, 15:35
Ξέρετε αν υπάρχει LED GU10 που να βγάζει κάποιο φως και προς τα πίσω (πάνω);
Κάπως σαν τις αλογόνου δηλαδή που όταν είναι στο σποτ φωτάνε λίγο και προς τα πάνω. Μην γίνεται σκοτάδι από πάνω...