PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα triac ΒΤ136 με optocouler MOC3021



Data_Panik
17-05-15, 11:26
Γεια χαρά

Έχω κολλήσει εδώ και καιρό με την επισκευή ενός κυκλώματος και έχω ξεμείνει από ιδέες.

Το κύκλωμα είναι ένας χρονοδιακόπτης για τα 230V που ενεργοποιείται με το πάτημα ενός κουμπιού. Το κομμάτι του κυκλώματος που έχει πρόβλημα είναι ένα triac BT136 που ελέγχεται από ένα optocoupler MOC3021. Το optocoupler ενεργοποιείται από έναν μικροελεγκτή ATMEGA328P. Η συσκευή δούλευε εδώ και περίπου 3 χρόνια μια χαρά. Τον τελευταίο καιρό κάποιες φορές ενώ το optocoupler ενεργοποιείται και το Triac αφήνει τα 230V να φτάσουν στην έξοδο η συσκευή που είναι συνδεδεμένη στην έξοδο του κυκλώματος κάποιες φορές δεν λειτουργεί.

Έχω δοκιμάσει να αλλάξω optocoupler, triac, τροφοδοτικό του κυκλώματος και μικροελεγκτή χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα το optocoupler παίρνει τα 5V που χρειάζεται για να κλείσει, η διαφορά τάσης στα άκρα του γίνεται 0 και η έξοδος του triac εμφανίζει 230V όπως πρέπει σε σχέση με τον άλλο ακροδέκτη που συνδέεται με την ελεγχόμενη συσκευή.

FILMAN
18-05-15, 13:57
Τότε υπάρχει πρόβλημα στη σύνδεση της συσκευής ή στην ίδια τη συσκευή.

Δημήτρηςκα
18-05-15, 17:14
Για να δουλέψει το παραπάνω κύκλωμα πρέπει να είναι σωστό και το Zero-cross κύκλωμα. Το έχεις τσεκάρει;

bchris
18-05-15, 17:42
Βαλε καμμια λαμπα αντι για την κανονικη συσκευη να δεις τι φταιει.
Αν αναψει η λαμπα, τοτε οπως ειπε κι ο Φιλιππος, φταιει η συσκευη.
BTW αν βαλεις την συσκευη κατευθειαν στην μπριζα (230) δουλευει?

Data_Panik
18-05-15, 21:05
Δημήτρηςκα
Για να δουλέψει το παραπάνω κύκλωμα πρέπει να είναι σωστό και το Zero-cross κύκλωμα. Το έχεις τσεκάρει;


Δηλαδή?


bchris
Βαλε καμμια λαμπα αντι για την κανονικη συσκευη να δεις τι φταιει.


Το κύκλωμα κανονικά ελέγχει ένα μύλο του καφέ. Στο σπίτι εγώ το δοκιμάζω με ένα dremel που ναι δουλεύει κανονικά. Το ίδιο το κύκλωμα δουλεύει περίπου 3 χρόνια μια χαρά και το έχω αναπαραγάγει πολλές φορές χωρίς το ίδιο πρόβλημα. Ακόμα και το συγκεκριμένο κύκλωμα εμφανίζει το πρόβλημα μετά από αρκετές φορές που θα δουλέψει.

lepouras
19-05-15, 10:13
όπα. μύλο του καφέ? μηλάμε για μύλο του καφέ αυτούς στις καφετέριες? μήπως να βάλεις κάτι μεγαλύτερο από αυτό τότε?

bchris
19-05-15, 10:22
Μηπως φταιει που δεν εχεις βαλει snub για το optocoupler, οπως λεει το datasheet?
57307

αλπινιστης
19-05-15, 10:43
Ακόμα και το συγκεκριμένο κύκλωμα εμφανίζει το πρόβλημα μετά από αρκετές φορές που θα δουλέψει.

Μηπως χρειαζεσαι ψυξη στο τραιακ? Του εχεις βαλει ψυκτρα?

FILMAN
19-05-15, 13:53
Εφόσον πρόκειται για έλεγχο ON-OFF και όχι για phase control πιθανόν να μην υπάρχει κύκλωμα zero crossing, και αν ακόμα υπάρχει αλλά δεν δουλεύει, πάλι θα ενεργοποιείται η έξοδος.

Η έλλειψη snubber δεν μπορεί να φταίει διότι χωρίς αυτό είτε θα καεί το triac είτε θα σκανδαλίσει τον εαυτό του χωρίς εντολή από τον οπτοζεύκτη.

Εφόσον υπάρχει τάση στην έξοδο του κυκλώματος αλλά το μηχάνημα δεν δουλεύει, φταίει το μηχάνημα ή η σύνδεσή του.

Data_Panik
19-05-15, 18:17
Παιδιά και snuber(C4 και R8 στην εικόνα) έχω βάλει και ψύκτρα. Επίσης θα επαναλάβω ότι το κύκλωμα δουλεύει μια χαρά εδώ και 3 χρόνια και το έχω αναπαραγάγει καμιά 30αρια φορές. Πρόκειται για βλάβη όχι για σχεδιαστικό πρόβλημα.


όπα. μύλο του καφέ? μηλάμε για μύλο του καφέ αυτούς στις καφετέριες? μήπως να βάλεις κάτι μεγαλύτερο από αυτό τότε?

Οι μύλοι του καφέ τραβάνε στην εκκίνηση 1.2 Α περίπου και το triac σηκώνει μέχρι 3. Επίσης την ψύκτρα την έχω εντελώς προληπτικά καθώς η θερμοκρασία δεν μεταβάλλεται καθόλου.

bchris
19-05-15, 19:05
Μηπως ειναι θεμα bypass caps?

Data_Panik
19-05-15, 19:29
Μηπως ειναι θεμα bypass caps?

Στο συγκεκριμένο κομμάτι που εμφανίζει το πρόβλημα δεν υπάρχουν bypass capcitors. Μόνο το snubber.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι σαν φέρνει την τάση στην συσκευή που ελέγχει το κύκλωμα αλλά σαν να μην αφήνει το ρεύμα να περάσει.

Μέτρησα το ρεύμα και πράγματι δεν αφήνει να περάσει ενώ έχει τη σωστή τάση.

FILMAN
20-05-15, 11:51
Μας δουλεύεις, έτσι δεν είναι;

Κοίτα το μύλο για βλάβη

Takiss
20-05-15, 11:58
Κάτι μου λέει ότι είναι τα καρβουνάκια στον μύλο.

Data_Panik
20-05-15, 21:53
Μας δουλεύεις, έτσι δεν είναι;

Κοίτα το μύλο για βλάβη

Δεν καταλαβαίνω τι δε γίνεται κατανοητό σε αυτά που γράφω. Ο μύλος λέμε δουλεύει μια χαρά. Ο χρονοδιακόπτης είναι σπίτι μου και τον δοκιμάζω με ένα dremel και έχει τη συμπεριφορά που είχε και με το μύλο. Το dremel όπως και ο μύλος δεν έχουν κανένα πρόβλημα, συγκεκριμένα ο μύλος δουλεύει όσο καιρό έχω τον χρονοδιακόπτη σπίτι μου με το ίδιο κύκλωμα.

FILMAN
21-05-15, 13:08
Δεν καταλαβαίνω τι δε γίνεται κατανοητό σε αυτά που γράφω.
Αυτά που δεν γίνονται κατανοητά είναι αυτά που δεν γίνονται γενικότερα:

είναι σαν φέρνει την τάση στην συσκευή που ελέγχει το κύκλωμα αλλά σαν να μην αφήνει το ρεύμα να περάσει.

Μέτρησα το ρεύμα και πράγματι δεν αφήνει να περάσει ενώ έχει τη σωστή τάση.

Δηλαδή έχω συνδέσει μια καλή λάμπα στην πρίζα μου, η λάμπα στα άκρα της έχει 220V αλλά δεν ανάβει, οπότε φταίει η πρίζα...

Δηλαδή τί βλάβη μπορεί να έχει; Αν η λάμπα είναι καλή τότε με 220V στα άκρα της θα ανάψει πάει και τελείωσε, δεν μπορείς να της δώσεις 220V και εντούτοις να της στερήσεις το ρεύμα να ανάψει, δεν γίνεται. Αν της στερήσεις το ρεύμα τότε αυτόματα η τάση που της δίνεις είναι 0 και όχι 220V. Τόσο απλά.

Πατέντες
21-05-15, 13:32
Οι μύλοι του καφέ τραβάνε στην εκκίνηση 1.2 Α περίπου και το triac σηκώνει μέχρι 3.
Ναι αλλά το MOC3021M, όπως λέει και στο datasheet έχει 60mA συνεχόμενο ρεύμα.
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/MO/MOC3023M.pdf

FILMAN
21-05-15, 13:46
Ναι αλλά το MOC3021M, όπως λέει και στο datasheet έχει 60mA συνεχόμενο ρεύμα.
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/MO/MOC3023M.pdf
Τί σχέση έχει αυτό; Το ρεύμα του μύλου το δίνει το triac και όχι βέβαια ο οπτοζεύκτης. Ακόμα κι έτσι όμως, τα 60mA που λες είναι το μέγιστο ρεύμα που επιτρέπεται να του περάσεις από το LED του (αν και δεν υπάρχει λόγος να το πας τόσο ψηλά).

Data_Panik
21-05-15, 14:17
αυτόματα [/COLOR]η τάση που της δίνεις είναι 0 και όχι 220V. Τόσο απλά.

Αν περιορίζει η συσκευή το ρεύμα θα βλέπεις τάση αλλά δε θα μπορεί να δουλέψει το μοτέρ γιατί δε θα έχει την ισχύ που χρειάζεται.

Έκανα μια δοκιμή με ωμικό φορτίο και δεν έκανε το ίδιο πρόβλημα όποτε αρχίζω να ελέγχω τo snubber circuit, αν και είχα αλλάξει προληπτικά τον πυκνωτή.

FILMAN
21-05-15, 14:55
Αν περιορίζει η συσκευή το ρεύμα θα βλέπεις τάση αλλά δε θα μπορεί να δουλέψει το μοτέρ γιατί δε θα έχει την ισχύ που χρειάζεται.

Έκανα μια δοκιμή με ωμικό φορτίο και δεν έκανε το ίδιο πρόβλημα όποτε αρχίζω να ελέγχω τo snubber circuit, αν και είχα αλλάξει προληπτικά τον πυκνωτή.
Ποια συσκευή;

Data_Panik
21-05-15, 15:53
Ποια συσκευή;
Sorry. Ο χρονοδιακόπτης εννοώ οτι περιορίζει το ρεύμα.

FILMAN
21-05-15, 16:13
Εάν περιόριζε λοιπόν το ρεύμα σε τιμή μικρότερη από αυτήν που χρειάζεται ο μύλος, τότε στον μύλο δεν θα μέτραγες 220V αλλά λιγότερα

Data_Panik
25-05-15, 19:28
Λοιπόν τελευταία συμπεράσματα.

Καθώς ξαναδοκίμαζα για πολλοστή φορά και το κύκλωμα εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα, ανέβασα την ταχύτητα του dremel (που την είχα φουλ κάτω για να μη με ενοχλεί) και πήρε μπρος.

Μια που δεν το έχω με τα αναλογικά. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί μπορεί να συνέβαινε αυτό?

chipakos-original
26-05-15, 06:13
Λοιπόν τελευταία συμπεράσματα.

Καθώς ξαναδοκίμαζα για πολλοστή φορά και το κύκλωμα εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα, ανέβασα την ταχύτητα του dremel (που την είχα φουλ κάτω για να μη με ενοχλεί) και πήρε μπρος.

Μια που δεν το έχω με τα αναλογικά. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί μπορεί να συνέβαινε αυτό?

Τα επαγωγικά φορτία γενικά επειδή κάνουν διάφορες τρέλες γι αυτό βάζουμε μία λαμπίτσα να δούμε πρώτα ότι λειτουργεί σωστά και μετά σπαζοκεφαλιάζουμε .

FILMAN
26-05-15, 10:08
Ώπα. Δηλαδή μετά την έξοδο του χρονοδιακόπτη υπάρχει dimmer και μετά ο μύλος;