PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή μπαταριών σε επαναφορτιζόμενη μηχανή κουρέματος



XALOULIS90
21-05-15, 12:58
Καλησπέρα σε όλους μετά απο 2 χρόνια παρατημένη τελικά άρχισα να την ξανα χρησιμοποιώ αλλά έχει το εξής πρόβλημα σε κάνα 5 λεπτό το πολύ η μπαταρία τελειώνει και είναι φυσιολογικό γιατί το είχα αφόρτιστο χρόνια. Η ερώτηση είναι..... έμεινα έκπληκτος βγάζοντας τις μπαταρίες και είδα 1000 mah, 2,4volt - Nihm ΑΑ. Αυτό που με παραξένεψε είναι οτι οι μπαταρίες είναι πολύ μικρής χωρητικότητας η όχι ?
Επειδή κοιτώντας στην αγορά έλεγα να βάλω τις μεγαλύτερες σε χωρητικότητα όπως 2600 mah Λέτε να υπάρξει πρόβλημα με την συσκευή ? Να το κάνω η θα έχω πρόβλημα ?
Επίσης απο θέμα ποιότητας γνωρίζετε να μου προτείνετε καμια καλή μάρκα συνήθως ψωνίζω απο το e-shop και είδα αυτές που μου άρεσαν ακούω γνώμες παίδες
http://www.e-shop.gr/mpataries-energenie-rechargeable-aa-2600-mah-2pcs-p-ANA.NGN0002
Δείτε και γενικά τις μπαταρίες και πείτε γνώμες, για το ποια πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερη γιαυτην την δουλειά...
http://www.e-shop.gr/mpataries-batteries-l?table=ANA&category=%CC%D0%C1%D4%C1%D1%C9%C5%D3&filter-1159=1&filter-1165=1

Τέλος να μην ξεχάσω να αναφέρω οτι ο φορτιστής έπεσε και έσπασε και τον πέταξε η γυναίκα μου οπότε θα πάρω κάποιο άλλο αν θέλετε μου τον προείνετε και αυτόν αν δεν κάνω λα΄θος είναι ανάλογα την χωρητικότητα της μπαταρίας..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

GiwrgosTH
21-05-15, 13:32
Δεν έχεις πρόβλημα με τη μεγαλύτερη χωρητικότητα.
Τις Eneloop της Sanyo να πάρεις, ή τις Ansmann.

XALOULIS90
21-05-15, 17:26
Ευχαριστω γιωργο για την αμεση απαντηση σου

XALOULIS90
21-05-15, 17:49
Τελικα λεω ν παρω τις eneloop 1900 mah αλλα λεει οτι για να φορτιστουν χρειαζονται φορτιστη νεκελιου μεταλου εγω εχω απλα τροφοδοτικα με τα οποια την φορτιζα θα εχω καποιο προβλημα με την φορτιση ; δενθα γινεται πληρεις ;

chipakos-original
22-05-15, 08:52
Τελικα λεω ν παρω τις eneloop 1900 mah αλλα λεει οτι για να φορτιστουν χρειαζονται φορτιστη νεκελιου μεταλου εγω εχω απλα τροφοδοτικα με τα οποια την φορτιζα θα εχω καποιο προβλημα με την φορτιση ; δενθα γινεται πληρεις ;
Αν έχεις απλό τροφοδοτικό θα σκάσει η μπαταρία μέσα στην μηχανή κουρέματος. Δεν θα μείνει τίποτα.

XALOULIS90
22-05-15, 14:01
Ο λογος που θ σκασει η μπαταρια ;

GiwrgosTH
22-05-15, 14:28
Ο λογος που θ σκασει η μπαταρια ;
Γιατί οι συγκεκριμένες μπαταρίες, όπως όλες οι επαναφορτιζόμενες άλλωστε, θέλουν ειδικούς φορτιστές που ρυθμίζουν το ρεύμα, σταματάνε όταν φορτίσει κλπ, σε αντίθεση με ένα τροφοδοτικό που θα κάνει ότι το φωτίσει ο Θεός!

Spark
22-05-15, 14:35
μηπως δεν σε συμφέρει να αγοράσεις μπαταρίες και φορτιστή;
μηπως μια νεα μηχανή (http://www.ebay.com/itm/Rechargeable-Hair-Clipper-Trimmer-cordless-wireless-razor-Black-Price-Cut-/221749063332?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33a1462ea4) ειναι καλύτερη επιλογή;;

GiwrgosTH
22-05-15, 15:11
μηπως δεν σε συμφέρει να αγοράσεις μπαταρίες και φορτιστή;
μηπως μια νεα μηχανή (http://www.ebay.com/itm/Rechargeable-Hair-Clipper-Trimmer-cordless-wireless-razor-Black-Price-Cut-/221749063332?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33a1462ea4) ειναι καλύτερη επιλογή;;
Αμάν ρε παιδιά με αυτή τη λογική "τέλειωσαν οι μπαταρίες, πετάω τη συσκευή και αγοράζω καινούρια από την Κίνα"!
Τη συσκευή θα την ξεζουμίσεις, θα τη λιώσεις, θα την επισκευάσεις και μετά θα την πετάξεις, αλλά και τότε θα το σκεφτείς πριν το κάνεις!
Αυτή η λογική μας έφτασε εδώ που μας έφτασε!
Μπαταρίες θα πάρει, ο φορτιστής θα του μείνει και για άλλες χρήσεις, την τσέπη του και τον πλανήτη θα προστατεύσει!

Spark
22-05-15, 15:51
ευχαριστω για το thumbdown γιωργο, κέρδισες και εσυ μια θεση στη λίστα αγνόησης μου.
απο τωρα δεν θα διαβάζω τα ποστ σου, δεν μου χρειάζεται η σοφία των μελών που δεν έχουν κάνει ποτέ παρουσίαση κατασκευής τους. αυτοί για εμένα είναι άχρηστοι, δεν εχουν τίποτα να δείξουν, ειναι εδω για να σπαταλουν τον χρόνο τους

GiwrgosTH
22-05-15, 16:05
Συγνώμη Σπύρο, αλλά κάποιος χρήστης, προφανώς λίγο άσχετος με το θέμα για να απευθυνθεί σε εμάς τους "χρήσιμους" του forum, ρωτάει κάτι και αντί να τον καθοδηγήσουμε να κάνει το πιο σωστό και οικονομικό γι΄ αυτόν του λέμε, πάντα εμείς οι "χρήσιμοι", πέταξε το και πάρε κάτι άλλο από την Κίνα.
Αν αυτό το θεωρείς σωστό και "χρήσιμο" τότε δεν έχω κανένα λόγο να νιώθω τύψεις για το thumbdown, γιατί δεν έχω ρίξει και πολλά.
Αγνόησε με λοιπόν, άσε με να σπαταλάω το χρόνο μου και καλή παρουσίαση στις "χρήσιμες" κατασκευές σου και να είσαι πάντα καλά να δίνεις "χρήσιμες" συμβουλές.

haris_216
22-05-15, 16:24
Το αν κάτι "πρέπει" ή όχι να αντικατασταθεί μπορεί να αξιολογηθεί μόνο όταν ξέρουμε το κόστος του μηχανήματος και το συγκρίνουμε με το κόστος της όποιας επισκευής/αντικατάστασης. Από την στιγμή που ο ts δεν ανέφερε τι μηχανή έχει νομίζω πως θα έπρεπε να τον ρωτήσουμε γιατί οι μπαταρίες σε συνδυασμό με την αγορά φορτιστή ενδεχομένως να μην αξίζουν τον κόπο για μια φθηνή μηχανή.
Αν και γενικά είμαι πολύ φαν των επισκευών και σιχαίνομαι τα μηχανάκια "μιας χρήσεως" δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι επαναφορτιζόμενα noname μηχανήματα (τις περισσότερες φορές) είναι ασύμφορα ακόμα και σε απλή αντικατάσταση μπαταρίας.

XALOULIS90
22-05-15, 19:53
Παλικαρια εχετε δικιο δεν ανεφερα το κοστος το οποιο ηταν τοτε 120 ευρω οποτε πισυευω με συμφερει γιαυτο και το παρελειψα τεσπα. Το τροδοτικο που εχω ειναι με εξοδο 3 βολτ και 500 mha και με βαση καποιους υπολογισμους που εκανα με βοηθεια καποιον βιβλιον θελει περιπου 8 ωρες φορτιση και μετα το βγαζω γιατι οπως ειπε και ενα μμελος θα σκασουν. Οι μπαταριες που αγορασα ειναι αυτες που ανεφερα eneloop 1900 mha τις ειχα βαλει και σε λινκ σε προηγουμενο ποστ .. Πιστευετε οτι θ ειμαι ενταξει με ολα αυτα η καπου εχω λαθος υπιλογισμους ;

chipakos-original
22-05-15, 20:38
Παλικαρια εχετε δικιο δεν ανεφερα το κοστος το οποιο ηταν τοτε 120 ευρω οποτε πισυευω με συμφερει γιαυτο και το παρελειψα τεσπα. Το τροδοτικο που εχω ειναι με εξοδο 3 βολτ και 500 mha και με βαση καποιους υπολογισμους που εκανα με βοηθεια καποιον βιβλιον θελει περιπου 8 ωρες φορτιση και μετα το βγαζω γιατι οπως ειπε και ενα μμελος θα σκασουν. Οι μπαταριες που αγορασα ειναι αυτες που ανεφερα eneloop 1900 mha τις ειχα βαλει και σε λινκ σε προηγουμενο ποστ .. Πιστευετε οτι θ ειμαι ενταξει με ολα αυτα η καπου εχω λαθος υπιλογισμους ;
Αν ο φορτιστής που περιγράφεις είναι για μπαταρίες NiMh τότε δεν θα έχεις πρόβλημα . Αν είναι απλό τροφοδοτικό τότε το πιο απλό είναι η μπαταρία να μην αντέξει πολλά χρόνια μέχρι το πιο οδυνηρό η μπαταρία να φορτιστεί πολύ περισσότερο απ όσο χρειάζεται και να σκάσει.

XALOULIS90
22-05-15, 21:17
Αν ο φορτιστής που περιγράφεις είναι για μπαταρίες NiMh τότε δεν θα έχεις πρόβλημα . Αν είναι απλό τροφοδοτικό τότε το πιο απλό είναι η μπαταρία να μην αντέξει πολλά χρόνια μέχρι το πιο οδυνηρό η μπαταρία να φορτιστεί πολύ περισσότερο απ όσο χρειάζεται και να σκάσει.

http://www.ebay.com/itm/181719985334?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αυτος είναι αν μπορείς να μου δώσεις ένα παραδειγμά για ποιο σωστό ψάξιμο του φορτιστή ευχαριστώς θα το δεχτω...

chipakos-original
22-05-15, 21:46
http://www.ebay.com/itm/181719985334?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αυτος είναι αν μπορείς να μου δώσεις ένα παραδειγμά για ποιο σωστό ψάξιμο του φορτιστή ευχαριστώς θα το δεχτω...
Αυτό είναι κατά βάση μόνο τροφοδοτικό . Δηλαδή μπορεί να έχει

Overload Protection Short Circuit Protection Over voltage protection αλλά δεν έχει ούτε διακοπή όταν γεμίσει η μπαταρία ούτε ελεγχόμενο ρεύμα φόρτισης. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσεις αυτόν τον φορτιστή ποιός θα φροντίσει για αυτές τις δύο παραμέτρους?? Θα μπορούσες να τον χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ για πολύ σύντομο χρόνο φόρτισης και σε καμία περίπτωση να τον ξεχάσεις στην πρίζα.

XALOULIS90
22-05-15, 22:15
Αυτό είναι κατά βάση μόνο τροφοδοτικό . Δηλαδή μπορεί να έχει

Overload Protection Short Circuit Protection Over voltage protection αλλά δεν έχει ούτε διακοπή όταν γεμίσει η μπαταρία ούτε ελεγχόμενο ρεύμα φόρτισης. Αν λοιπόν χρησιμοποιήσεις αυτόν τον φορτιστή ποιός θα φροντίσει για αυτές τις δύο παραμέτρους?? Θα μπορούσες να τον χρησιμοποιήσεις ΜΟΝΟ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ για πολύ σύντομο χρόνο φόρτισης και σε καμία περίπτωση να τον ξεχάσεις στην πρίζα.



Αν διαβάσεις το προηγούμενο ποστ θα καταλαβείς αυτο που λέω οτι με βάση κάποιους υπολογισμούς το ανώτερο μέχρι 8 ώρες λέω να το φορτίζω. και χωρίς να το ξεχασω
Έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο ποιο ιδανικό στείλε κάνα λινκ αν μπορείς...

chipakos-original
22-05-15, 22:55
Αν διαβάσεις το προηγούμενο ποστ θα καταλαβείς αυτο που λέω οτι με βάση κάποιους υπολογισμούς το ανώτερο μέχρι 8 ώρες λέω να το φορτίζω. και χωρίς να το ξεχασω
Έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο ποιο ιδανικό στείλε κάνα λινκ αν μπορείς...
Με μια γρήγορη ματιά. http://www.ebay.com/itm/Ni-MH-Ni-Cd-Charger-for-battery-pack-at-2-4-3-6-4-8-6-7-2-8-4-9-6-10-8-12V-EU-/321289649780?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ace5afe74
Automatic stop after full charged.

XALOULIS90
22-05-15, 23:08
Με μια γρήγορη ματιά. http://www.ebay.com/itm/Ni-MH-Ni-Cd-Charger-for-battery-pack-at-2-4-3-6-4-8-6-7-2-8-4-9-6-10-8-12V-EU-/321289649780?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ace5afe74
Automatic stop after full charged.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό θα αγοράσω πιστευώ οτι θα είναι εντάξει για τις μπαταρίες μου και δεν θα ανησυχώ

chipakos-original
23-05-15, 09:50
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αυτό θα αγοράσω πιστεύω οτι θα είναι εντάξει για τις μπαταρίες μου και δεν θα ανησυχώ
Λίγο αν το ψάξεις ακόμα σίγουρα θα βρεις και λίγο πιο οικονομικό φορτιστή. Ψάξε σε παρόμοιους φορτιστές και μπορεί να σώσεις δύο ή τρία ευρώ ακόμα.

XALOULIS90
23-05-15, 15:20
Λίγο αν το ψάξεις ακόμα σίγουρα θα βρεις και λίγο πιο οικονομικό φορτιστή. Ψάξε σε παρόμοιους φορτιστές και μπορεί να σώσεις δύο ή τρία ευρώ ακόμα.

Μετα απο ψάξιμο δεν έχει κάποιο άλλο με αυτά τα προνομια οπότε θα αγοράσω αυτόν ...
Γνωρίζει κάποις πόσο κοστίζει εδώ ελλάδα ?

Alxnks
23-05-15, 15:29
Μετα απο ψάξιμο δεν έχει κάποιο άλλο με αυτά τα προνομια οπότε θα αγοράσω αυτόν ...
Γνωρίζει κάποις πόσο κοστίζει εδώ ελλάδα ?
Στείλε πρωτα ενα μήνυμα στον πωλητή και ρωτα...στη φωτογραφία έχει European plug, στην περιγραφή όμως λέει...input: USA plug. Τι απο τα δυο ισχυει; μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

XALOULIS90
23-05-15, 16:25
Στείλε πρωτα ενα μήνυμα στον πωλητή και ρωτα...στη φωτογραφία έχει European plug, στην περιγραφή όμως λέει...input: USA plug. Τι απο τα δυο ισχυει; μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

ΠΩ ρε φίλε έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα αυτό μόλις του έστειλα μήνυμα σε ευχαριστώ πολύ για την σημείωση της λεπτομέρειας....

XALOULIS90
12-06-15, 19:34
Καλησπέρα και πάλι παίδες σύνδεσα το τροφοδοτικό που πήρα απο το e-bay το οποίο είναι κατάλληλο για αυτές τις μπαταρίες αλλά μετά απο κάνα 5 λεπτο έβγαζε καπνούς απο τις μπαταρίες της μηχανης, το άνοιξα και είδα καμένη τελείως μια αντίσταση βάζω και φώτο.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι φταίει ?57918
Η πολικότητα είναι συνδεδεμένη όπως δέιχνω ....

Αυτό που παρατήρησα μετά το συμβάν είναι οτι όλα δουλεύουν και το μόνο διαφορετικό είναι οτι πλέον το led που έχει στην πλακέτα με τις μπαταρίες πλέον ανάβει μόνο όταν δουλευει η μηχανή ενώ πρίν καεί η αντίσταση ήταν συνεχεια αναμμένο είτε δούλευε είτε όχι έσβηνε μόνο σε περίπτωση άδειασμα τελείως των μπαταριών. Έγινε κάποια άλλη ζημιά η απλά κάεικαι η αντίσταση που είχαν για led οπότε δεν μας ενδιαφέρει και τόσο ...

p270
12-06-15, 19:59
διάβασα όσα έχουν γραφτεί αλλά έχω μια απορία γιατί η μαμά μπαταρια δεν έσκασε και θα σκάσει η after market ; το γιατί χαλάνε γρήγορα ειναι γνωστό και έχει απόλυτη σχέση με τον φορτιστή -τροφοδοτικό που δίνουν οι περισσότεροι κατασκευαστες

XALOULIS90
12-06-15, 20:04
διάβασα όσα έχουν γραφτεί αλλά έχω μια απορία γιατί η μαμά μπαταρια δεν έσκασε και θα σκάσει η after market ; το γιατί χαλάνε γρήγορα ειναι γνωστό και έχει απόλυτη σχέση με τον φορτιστή -τροφοδοτικό που δίνουν οι περισσότεροι κατασκευαστες


Μπαταρία δεν έσκασε καμία . Τουλάχιστον ακόμα απλά κάηκε τελείως η συγκεκριμένη αντίσταση και ρωτώ αν γενικά υπάρχει κα΄ποιο πρόβλημα να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ η θα σκάσει καμια μέρα και θα έχουμε πρόβληματα...

XALOULIS90
12-06-15, 20:15
Έκανα και το σχέδιο της πλακέτας σε περίπτωση που βοηθήσει η καμμένη αντίσταση είναι η R257919
Οι τιμές που έβαλα δεν αντιστοιχούν γιατί το έκανα πρόχειρα...