PDA

Επιστροφή στο Forum : μυστκα του καφε με προστιμο 10.000 ευρω



betacord85
21-05-15, 19:45
ολοι θα εχετε δοκιμασει τους καφεδες τους...franchise εταιρεια απομιμηση της αμερικανικης εταιρειας starbucks...και θα μου πεις που ειναι το προβλημα ε?φιλη μου περασε απο συνεντευξη για την θεση "φτιαχνω καφεδες και οτι αλλο ζητησει το αφεντικο"...στην εκπαιδευση πανω την απειλησαν πως αν πει σε οποιοδηποτε τα μυστικα παρασκευης του καφε και εκτος απο οτι θα την απολυσουν κατευθειαν χωρις αποζημιωση θα φαει και προστιμο 10.000 ευρω...υπεγραψε για 8ωρο δουλευει 10ωρο και παραπανω σε συνθηκες εργασιας αθλιες...καμερες κωδικοι για αν ανοιγουν οι πορτες και μια ομερτα γυρω απο τα μυστικα του καφε...και ολα αυτα για ενα 500αρικο...ζητω η ελλας...μπραβο θα παει μπρoστα η χωρα με τετοιες εταιρειες franchise...

wow
21-05-15, 19:53
Και να ειχαν και κανενα μυστικο να παει στο δ!@#$#! Γεμιζουν σιροπια τους καφεδες και τσιμπαν τη νεολαια και τον περισσοτερο κοσμο που του αρεσει να πινει ζαχαρη με καφε (γλυκο να ναι και οτι να ναι ) .
Μοδα ειναι θα περασει.......

haris_216
21-05-15, 19:53
Και για πιο λόγο λες τη μια εταιρία (starbucks) και όχι την άλλη (Mikel)?
Γνωστή και αρκετά συζητημένη υπόθεση τελευταία σε ουκ ολίγα φόρουμ. Σου λέει "πως η coca cola έπλεξε ένα μυστήριο γύρω από το όνομα της (μυστική συνταγή); Τα ίδια θα κάνω κι εγώ!!!"
Αλλά πραγματικά θέλω να δω να φτάνει τέτοια υπόθεση σε ακρόαση στα δικαστήρια για την "κλοπή τεχνογνωσίας"!!!
Το οποίο ίσως από μόνο του δεν είναι και τελείως παράξενο ή μεμπτό (υπάρχει και σε άλλες εταιρίες αλλά σε πιο high-tech φάση).
Το μεμπτό εδώ είναι η παραβίαση του ωραρίου το οποίο δυστυχώς γίνεται "γαργάρα" κοινή συναινέσει

betacord85
21-05-15, 19:57
απλα για να μην γινει καμοια παρεξηγηση στο φορουμ....παραβιαση ωραριου γινεται παντου...το κακο ειναι οτι η κοπελα παιρνει 3 συγκινωνιες για να παει στην δουλεια...ολοι οι εργαζομενοι ειναι συνεχεια στην πιεση και αν κανουν κατι παιρνουν αμεσως ποδι

haris_216
21-05-15, 20:04
Και αν δεν κάνουν κάτι "θα παίρνουν περισσότερη πίεση".
Λυπάμαι αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Όσο "μαζεύεσαι" εσύ, "απλώνεται" ο άλλος. Πάντα έτσι ήταν απλά τελευταία παρα"καταπίνουμε" διάφορα. Και σίγουρα δεν θ' αλλάξει λέγοντας "ναι" σε όλα.
Ούτε "αφού δεν το κάνουν και οι άλλοι πως να το κάνω εγώ".
Προσωπικά δεν θα κακίσω κάποιον επειδή με "πατάει" αφού εγώ του δίνω το δικαίωμα. Αν δεν με "πατήσει" αυτός θα με "πατήσει" ο άλλος. Απλά τελευταία αφήσαμε τους τσαμπουκάδες μας για μέσα στο αυτοκίνητο όταν γίνει φάση σε καμιά διασταύρωση

Fixxxer
21-05-15, 20:05
Θα μπορουσε το κρατος να προστατευσει τους εργαζομενους μεσω ενος online συστηματος "χτυπηματος" καρτων ωραριου σεσυνδυασμο με αλλα πραγματα για να αποφευγονται οι μαυρες ωρες υπερωριας και υπερεργασιας...

ninolas
21-05-15, 20:08
δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει αλλά το συμβόλαιο νομίζω ότι λέει ότι έαν πρώτου βαθμού συγγενής έχει καφετέρια πληρώνεις και πάλι πρόστιμο !!
καλά και κατά την γνώμη μου σιγά τον καφέ ρε παιδιά !!
τον έχουν θεοποιήσει τον καφέ από τα mikel

betacord85
21-05-15, 20:10
δεν ξερω ρε παιδια το υφακι και την νοοτροποια στους εργαζομενους των franchise εταιρειων...τυπου γρηγορου φαγητου η ποτο....γιατι ετσι?δηλαδη να στραγγηξεις τον εργαζομενο οσο δεν παει?ναι εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου να παω επειδη δεν παιζει καποια μονιμη δουλεια αλλα οχι και να σε εχουν στην τσιτα για ενα 500αρικο(485)

haris_216
21-05-15, 20:11
Καταλαβαίνεις πόσο οξύμωρο είναι να περιμένεις να "προστατεύσει" το κράτος τους εργαζόμενους όταν τα τελευταία χρόνια αυτό το ίδιο κράτος (δεν αναφέρομαι σε κόμμα ή κυβέρνηση αλλά στην γενικότερη έννοια του κράτους) έχει δώσει όλα τα "εφόδια" για αυτή την εκμετάλλευση

ninolas
21-05-15, 20:14
να σου πω πως το βλέπω που είμαι 19
κάποιος σήμερα που θέλει να δουλεύει σε σταθερή δουλειά χωρίς ιδιαίτερα προσόντα πάει εκεί
γιατί λες ότι είναι σίγουρα τα λεφτά (όσο σίγουρα μπορεί να είναι) και προσπαθείς να την παλέψεις
και έρχονται αυτοί και σου λένε 500€ και άμα θες

haris_216
21-05-15, 20:19
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλοι οι επιχειρηματίες είναι κακοί (ή έστω πολλοί) ή ότι όλοι οι εργαζόμενοι/άνεργοι (ή έστω πολλοί) είναι καλοί.
Φοβάμαι ότι ίσως και ο καθένας μας αν ήταν στην θέση του να μπορεί να έχει εργαζόμενο με 200 ευρώ πιθανόν θα το έκανε. Δεν πιστεύω ότι πολλοί θα έδιναν παραπάνω αν μπορούσαν να το αποφύγουν.
Γι' αυτό ακριβώς θα έπρεπε να δουλεύουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί.

Για όποιον πιστεύει ότι εμείς (οι μη επιχειρηματίες) θα φερόμασταν καλύτερα σε ένα εργαζόμενο αρκεί να κάνει ένα πέρασμα από κάποια εφημερίδα αγγελιών. Θα δείτε ανθρώπους (προφανώς καθημερινούς και όχι killer businessmen) να ζητάνε κάποιον να φροντίζει την μαμά/μπαμπά/πεθερά τους και να δίνουν για ολοήμερη φροντίδα με διαμονή στο σπίτι (το λένε σαν προσόν αλλά δεν είναι) και μία μέρα ρεπό 200-250 ευρώ (το μήνα)

betacord85
21-05-15, 20:22
νικο ειμαστε γειτονες...εχεις δει στα εβερεστ στο μπραχαμι το τι χαμως γινετε?αυτος που εκανε την μαγκια και πηρε franchse εκει εβγαλε το κεφαλαιο που εριξε επι 10!αν και εμαθα ποιος το εχει...και οσο καταβεινεις την αγιου δημητριου ολο και βλεπεις franchise...ναι να την παλεψεις αλλα οχι ρε φιλε επειδη σε βρηκε στην αναγκη να σε...για 500 ευρω...το νοικι κια μονο για το σπιτι ειναι 250...σου μενουν αλλα 250 το μην τι να πρωτο κανεις?
να σου πω πως το βλέπω που είμαι 19
κάποιος σήμερα που θέλει να δουλεύει σε σταθερή δουλειά χωρίς ιδιαίτερα προσόντα πάει εκεί
γιατί λες ότι είναι σίγουρα τα λεφτά (όσο σίγουρα μπορεί να είναι) και προσπαθείς να την παλέψεις
και έρχονται αυτοί και σου λένε 500€ και άμα θες

haris_216
21-05-15, 20:27
Εδώ το κράτος μας ανέβασε το πετρέλαιο (και καίμε παλέτες), τη ΔΕΗ (και υπάρχουν τόσες διακοπές σύνδεσης), τη συγκοινωνία (άσχετα αν με διάφορες αλχημείες λέει ότι το μείωσε) ενώ γνωρίζει ότι παίρνουμε (όσοι παίρνουμε) 500 ευρώ, κι εσύ περιμένεις από τον ιδιώτη να το παίξει ανώτερος???

Fixxxer
21-05-15, 20:36
Καταλαβαίνεις πόσο οξύμωρο είναι να περιμένεις να "προστατεύσει" το κράτος τους εργαζόμενους όταν τα τελευταία χρόνια αυτό το ίδιο κράτος (δεν αναφέρομαι σε κόμμα ή κυβέρνηση αλλά στην γενικότερη έννοια του κράτους) έχει δώσει όλα τα "εφόδια" για αυτή την εκμετάλλευση

Συμφωνω Χαρη πως το κρατος εχει δωσει ολα τα εφοδια στους εργοδοτες να κανουν οτι γουσταρουν αν ομως καποια στιγμη το κρατος κοιταξει και τους εργαζομενους μονο χαμενο δεν θα ειναι...
Τετοιες δουλειες σαν κι αυτη και γυρω απο την εστιαση, αν εξαιρεσεις την ειδικοτητα του μαγειρα, ολες τις αλλες δουλειες μπορουν να τις κανουν οι παντες αν την αναζητησουν, ακριβως γιατι δεν χρειαζεται να το εχεις σπουδασει οποτε ολοι ειμαστε αναλωσιμοι, θα μου πεις εδω ειμαστε αναλωσιμοι στην ειδικοτητα μας δεν θα ειμαστε σε τετοιες δουλειες?
Κι επειδη πιστευω οτι ο Ελληνας εργοδοτης ειναι κοτα (ειδικα οι μικροεπιχειρηματιες) αν το κρατος του κατσει κανα 2 γερα προστιμα μετα θα πληρωνει και τις βενζινες/εισητηρια...

panos_panopoulos
21-05-15, 21:02
Και να ειχαν και κανενα μυστικο να παει στο δ!@#$#! Γεμιζουν σιροπια τους καφεδες και τσιμπαν τη νεολαια και τον περισσοτερο κοσμο που του αρεσει να πινει ζαχαρη με καφε (γλυκο να ναι και οτι να ναι ) .
Μοδα ειναι θα περασει.......

Έγραψες με το σχόλιο σου, Γιάννη, Τι να προσφέρει ο καφές τίποτα δεν προσφέρει μόνο ψεύτικές φιλίες, βάρδιες σε κολλητούς που αργά ή γρήγορα θα προδώσουν τη φιλία. Να ξέρετε τα καλά γίνονται με άλλο τρόπο. Α να μη ξεχάσω επίσης βλάπτει την υγεία! Τώρα γιατί η νεολαία συνεχίζει να πηγαίνει καθημερινά στα σύγχρονα νεκροταφεία ζώντων ψυχών ποιος ξέρει ? Μάλλον μόδα!
Όσοι δεν εργάζονται ας βρουν ένα χόμπι! αυτό είναι ότι καλύτερο από το σαχλοκαφέ!

betacord85
21-05-15, 21:22
νοοτρποια...θα παρουν 5 ευρω απο την γιαγια και θα αραξουν για καφε πολλε ωρες και θα παιξουν ταβλι...για αν ξεχαστουν απο την ανεργια τους....
Έγραψες με το σχόλιο σου, Γιάννη, Τι να προσφέρει ο καφές τίποτα δεν προσφέρει μόνο ψεύτικές φιλίες, βάρδιες σε κολλητούς που αργά ή γρήγορα θα προδώσουν τη φιλία. Να ξέρετε τα καλά γίνονται με άλλο τρόπο. Α να μη ξεχάσω επίσης βλάπτει την υγεία! Τώρα γιατί η νεολαία συνεχίζει να πηγαίνει καθημερινά στα σύγχρονα νεκροταφεία ζώντων ψυχών ποιος ξέρει ? Μάλλον μόδα!
Όσοι δεν εργάζονται ας βρουν ένα χόμπι! αυτό είναι ότι καλύτερο από το σαχλοκαφέ!

john_b
21-05-15, 21:22
Άσχετο αλλά θα το πω, δεν ξέρω για τους άλλους τύπους καφέ που έχει, αλλά, πιο μαλακία ελληνικό καφέ από του Γρηγόρη δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά στον κόσμο.

johnpats
21-05-15, 21:43
Δυστυχως για τα μικελ το εχω ακουσει και εγω...κριμα για τα παιδια που δουλευουν εκει μεσα...που πηγαν στην αναγκη και εγιναν ερμαια..
Εχω φιλο ο οποιος ηταν 3 χρονια ανεργος και χρωσταγε 10 νοικια στο σπιτι.τουλαχιστον τα ξεπληρωνει τωρα σιγα σιγα άλλα απο συνθηκες χαλια μου λεει οχι τοσο απο συμπεριφορα ανωτερων παρα απο καταστρατηγηση ωραριου και μη πληρωμη υπερωριων.

eleCtroAsxetos
21-05-15, 21:51
Άσχετο αλλά θα το πω, δεν ξέρω για τους άλλους τύπους καφέ που έχει, αλλά, πιο μαλακία ελληνικό καφέ από του Γρηγόρη δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά στον κόσμο.
μηπως ετυχες σε κακο υπαλληλο? γιατι εχει καλη ποιοτητα καφεδες γενικα, και ειδικα τον ελληνικο αν δεν του πεις οτι βιαζεσαι στον ψηνει στη φουφου με το ειδικο μπρικι και περιμενεις κανα δεκαλεπτο. Μια φορα βεβαια εχω παρει ελληνικο απο οσο θυμαμαι συνηθως περνω κρυους.

john_b
21-05-15, 21:58
Μπα, απ όσους γρηγόρηδες πήρα χάλια ήταν.

edgar
21-05-15, 22:44
500 ε για 10ωρο μικελ? Συγκρινε το με ωραριο/μισθους ελληνικως εταιριων που ζητανε μηχανικους (soft & hard). Ιδιο ωραριο (μπονους σκ δουλειας αμα λαχει) και κανα κατοσταρικο πιο πανω μισθο αν εισαι τυχερος.
Μπροστα στον εναν εργασιακο μεσαιωνα , ο αλλος φαινεται οαση (τα βλεπεις και δεν ξερεις αν ειναι να γελασεις η να κλαψεις)

sakisr
21-05-15, 23:02
Τι να πουμε και για αλυσιδα σουπερ μαρκετ που εχει ολο το προσωπικο με τετραωρα και αν αργησεις να χτυπησεις καρτα, στις τεσσερεις και ενα γινεται χαμος!Φυσικα αφου χτυπησουν καρτα δουλευουν και κανα διωρο για να συγχωρεσουν τα πεθαμενα τους........

johnpats
21-05-15, 23:49
Τι να πουμε και για αλυσιδα σουπερ μαρκετ που εχει ολο το προσωπικο με τετραωρα και αν αργησεις να χτυπησεις καρτα, στις τεσσερεις και ενα γινεται χαμος!Φυσικα αφου χτυπησουν καρτα δουλευουν και κανα διωρο για να συγχωρεσουν τα πεθαμενα τους........

Ποιο ειναι το σουπερ μαρκετ αυτο φιλε;μηπως το lidl?

geoek4
22-05-15, 00:10
Λοιπόν εγω μια φορά πήρα καφε απο μικελ, περισσότερο απο περιέργεια... Την ωρα που περίμενα, ήρθε ένας αστυνομικός ο οποίος πηρε καφε στην μισή τιμή απο τον δικό μου! Όχι 20-30 λεπτά, μιλάμε για μισή τιμή! Απο 2ε τους αφήνει 1ε!
Ε κάτσε και δούλεψε με τους αστυνομικούς..εγω δεν ξαναπατησα ποτε.

chip
22-05-15, 00:10
Θα μπορουσε το κρατος να προστατευσει τους εργαζομενους μεσω ενος online συστηματος "χτυπηματος" καρτων ωραριου σεσυνδυασμο με αλλα πραγματα για να αποφευγονται οι μαυρες ωρες υπερωριας και υπερεργασιας...

κι εγώ στις συζητήσεις με φίλους την ίδια άποψη έχω... Online κάρτα που συνδέεται απ ευθείας με το ασφαλιστικό ταμείο και καταγράφονται οι ώρες που εργάζεται ο εργαζόμενος.... στα ταμεία μόνο δεν έχουν τέτοιες ιδέες.... και φυσικά 2-3 ελεγκτές που να γυρνούν τα μαγαζιά κάθε μέρα και μπαίνοντας στο μαγαζία και να ελέγχουν.... και φυσικά αντίστοιχο σύστημα στις οικοδομές με χρήση εφαρμογής σε smart phone....

nestoras
22-05-15, 00:25
Ποιο ειναι το σουπερ μαρκετ αυτο φιλε;μηπως το lidl?

Δεν υπάρχει περίπτωση σε Γερμανική εταιρεία να δουλέψεις παραπάνω και να μην πληρωθείς...
Δουλεύεις παραπάνω? Ή πληρώνεσαι παραπάνω ή μαζεύεις περισσότερη άδεια...

Οι Γερμανοί είναι τίμιοι σε αυτά τα θέματα. Κι όταν σου λένε ότι πρέπει να πας στις 4, δε σε θέλουν ούτε από τις 4 παρά τέταρτο ούτε από τις 4 και 10...

betacord85
22-05-15, 00:28
ναι οντως εχει δικιο ο πανγιωτης τοεχω ακουσει και εγω απο ατομο που δουλευει στα lidl
Δεν υπάρχει περίπτωση σε Γερμανική εταιρεία να δουλέψεις παραπάνω και να μην πληρωθείς...
Δουλεύεις παραπάνω? Ή πληρώνεσαι παραπάνω ή μαζεύεις περισσότερη άδεια...

Οι Γερμανοί είναι τίμιοι σε αυτά τα θέματα. Κι όταν σου λένε ότι πρέπει να πας στις 4, δε σε θέλουν ούτε από τις 4 παρά τέταρτο ούτε από τις 4 και 10...

betacord85
22-05-15, 00:31
ασε μην το ποιασουμε το θεμα για τους μπατσους...υφακι παντου...μπαινει μεστο μαγαζι παιρνει οτι θελει βγανει εξω και κανει την παπια..το εχω δει με τα ματια μου...

Fixxxer
22-05-15, 00:32
Αυτο ισχυει?
http://www.fpress.gr/mesa/item/14864-o-pinakas-apodohon-sti-lidl

betacord85
22-05-15, 00:38
δεν ξερω αγαπητε φιλε...παντως πληρωνουν στην ωρα τους και τις υπερωριες

klik
22-05-15, 00:43
Αυτο ισχυει?
http://www.fpress.gr/mesa/item/14864-o-pinakas-apodohon-sti-lidl
Όχι! ......

klik
22-05-15, 00:44
...παντως πληρωνουν στην ωρα τους και τις υπερωριες
Αυτό ισχύει!

SRF
22-05-15, 00:48
Λοιπόν εγω μια φορά πήρα καφε απο μικελ, περισσότερο απο περιέργεια... Την ωρα που περίμενα, ήρθε ένας αστυνομικός ο οποίος πηρε καφε στην μισή τιμή απο τον δικό μου! Όχι 20-30 λεπτά, μιλάμε για μισή τιμή! Απο 2ε τους αφήνει 1ε!
Ε κάτσε και δούλεψε με τους αστυνομικούς..εγω δεν ξαναπατησα ποτε.

Χμμμ ....
Θα οφείλεται σε συναδελφική αλληλεγγύη... των αφεντικών... !!! :wiink:

betacord85
22-05-15, 00:50
καλα το θεμα δεν ειναι οι γερμανικες franchise εταιριες αλλα οι ελληνικες...

klik
22-05-15, 01:13
...ήρθε ένας αστυνομικός ο οποίος πηρε καφε στην μισή τιμή απο τον δικό μου! Όχι 20-30 λεπτά, μιλάμε για μισή τιμή! Απο 2ε τους αφήνει 1ε!
Ε κάτσε και δούλεψε με τους αστυνομικούς..εγω δεν ξαναπατησα ποτε.

Δεν το βρίσκω παράξενο αυτό. Ο σύλλογος τους έχει δυνατότητα να πιέσει για καλύτερες τιμές. (Είχαν να ανταγωνιστούν και τα everest :biggrin:)

Στην κινητή το ξέρεις ότι υπάρχουν εταιρικές συμφωνίες για ομαδικές εκπτώσεις στους υπαλλήλους με κάτω από 5ευρω πάγιο και κανα 2ωρο δωρεάν χρόνο; Δεν θα ξαναπάρεις κινητό τηλέφωνο;

Οι ένστολοι δεν πληρώνουν στα αστικά λεωφορεία...
Οι εκπαιδευτικοί δεν πληρώνουν στα μουσεία.
κλπ

wow
22-05-15, 01:35
Λοιπόν εγω μια φορά πήρα καφε απο μικελ, περισσότερο απο περιέργεια... Την ωρα που περίμενα, ήρθε ένας αστυνομικός ο οποίος πηρε καφε στην μισή τιμή απο τον δικό μου! Όχι 20-30 λεπτά, μιλάμε για μισή τιμή! Απο 2ε τους αφήνει 1ε!
Ε κάτσε και δούλεψε με τους αστυνομικούς..εγω δεν ξαναπατησα ποτε.

Οι τσεοι (τα παρασιτα της κοινωνιας )το κανουν παντου αυτο με την ανοχη ολων μας. Περσι επισκευασα μια powerboard απο lcd υπολογιστη σε εναν ( που να μην εσωνα ) του ειπα 25€ και στραβωσε (18000€ καθαρα στο Ε1 ο τυπος )

Fixxxer
22-05-15, 01:52
Δεν το βρίσκω παράξενο αυτό. Ο σύλλογος τους έχει δυνατότητα να πιέσει για καλύτερες τιμές. (Είχαν να ανταγωνιστούν και τα everest :biggrin:)

Στην κινητή το ξέρεις ότι υπάρχουν εταιρικές συμφωνίες για ομαδικές εκπτώσεις στους υπαλλήλους με κάτω από 5ευρω πάγιο και κανα 2ωρο δωρεάν χρόνο; Δεν θα ξαναπάρεις κινητό τηλέφωνο;

Οι ένστολοι δεν πληρώνουν στα αστικά λεωφορεία...
Οι εκπαιδευτικοί δεν πληρώνουν στα μουσεία.
κλπ

Μην αρχισουμε με τα προνομια των ενστολων γιατι αυτα που ακουσα και ειδα οταν ημουν φανταρος απ τους καραβαναδες ηταν για να κυλιεσαι στο πατωμα απ τα γελια...
Δουλευουν σκληρα τα παιδια...

johnpats
22-05-15, 07:42
Αυτό ισχύει!

Αφορα μεικτες αποδοχες.οποτε τα 550 γινονται 410 καθαρα περιπου,τα 840 γινονται 660 και τα 1150 γινονται 850 ευρω.

picdev
22-05-15, 08:19
ο καφές του μικέλ είναι κοινό μυστικό ότι είναι ο ILLY, απο εκεί και πέρα είχα χάλια, απορώ πως έχει τόσο κόσμο.
Το σταρμπακς είχε πολύ καλύτερη ποιότητα καφέ, και εγώ αγόραζα κόκκους για εσπρεσο, είχε καμιά δεκαριά ποικιλίες.
Σιγά μην κάνουν μηνύσεις σε υπαλλήλους των 500ε για έναν κολό καφέ, όλα τα κάνουν για το ιματζ της επιχείρησης που είναι και καλά .............
δεν πρόκειται να βρεθεί δικαστής που θα καταδικάσει υπάλληλο των 500ε για το μυστικό του καφέ, μην πιστεύετε τώρα τι γράφουν στα συμβόλαια.
Άσε που δεν θα τολμήσει η εταιρεία να το κάνει, για φανταστείτε τι χαμός θα γίνει στο ίντερνετ και πόσα αρνητικά σχόλια θα φάει

picdev
22-05-15, 08:21
Δεν το βρίσκω παράξενο αυτό. Ο σύλλογος τους έχει δυνατότητα να πιέσει για καλύτερες τιμές. (Είχαν να ανταγωνιστούν και τα everest :biggrin:)

Στην κινητή το ξέρεις ότι υπάρχουν εταιρικές συμφωνίες για ομαδικές εκπτώσεις στους υπαλλήλους με κάτω από 5ευρω πάγιο και κανα 2ωρο δωρεάν χρόνο; Δεν θα ξαναπάρεις κινητό τηλέφωνο;

Οι ένστολοι δεν πληρώνουν στα αστικά λεωφορεία...
Οι εκπαιδευτικοί δεν πληρώνουν στα μουσεία.
κλπ

Εγώ έχω με 5ε το μήνα 1000 λεπτά προς όλους και 1gb internet, να ναι καλά ο αδερφός μου ο φοιτητής :lool:

Alxnks
22-05-15, 08:27
Εγώ έχω με 5ε το μήνα 1000 λεπτά προς όλους και 1gb internet, να ναι καλά ο αδερφός μου ο φοιτητής :lool:
Δεν το εχεις πια, λογικά εχεις με 8 ευρώ 1500' και 1.5gb internet.

klik
22-05-15, 08:31
Αφορα μεικτες αποδοχες.οποτε τα 550 γινονται 410 καθαρα περιπου,τα 840 γινονται 660 και τα 1150 γινονται 850 ευρω.
έχω μπροστά μου κατάσταση με μικτά και καθαρά...
Αυτές οι καταστάσεις ίσχυαν πριν 3 χρόνια... είναι χαμηλότερες τώρα

johnpats
22-05-15, 08:52
έχω μπροστά μου κατάσταση με μικτά και καθαρά...
Αυτές οι καταστάσεις ίσχυαν πριν 3 χρόνια... είναι χαμηλότερες τώρα

Ειναι χαμηλοτερες οι κρατησεις εννοεις ή οι μισθοί στο λιντλ;

CLOCKMAN
22-05-15, 09:05
Πάντως τα σταρμπακς και τα μικελ, μόνο καφέ δεν έχουν. Αυτά που σερβίρουν είναι ότι άλλο θες εκτός από καφέ. Όταν πίνω καφέ, πίνω καφέ. Αν θέλω σοκολάτα, πίνω σοκολάτα. Τί πάει να πει καφές με γεύση σοκολάτα κλπ κλπ, δε μας χέζουν. Λόγο και της καραεκμετάλευσης των εργαζομένων κανονικά πρέπει να μποικοτάρουμε τέτοιου είδους μαγαζιά ώστε να μην βρίσκουν έδαφος να ανοίγουν και να δουλέψει καμιά κλασσική καφετέρια, με εργαζόμενους που θα παίρνουν και το μισαδάκι τους ώς μπουρμπουάρ, και να πίνουμε και κανά ΚΑΦΕ. Εγώ πάντως δε πατάω σε τέτοια μέρη.

klik
22-05-15, 09:40
Ειναι χαμηλοτερες οι κρατησεις εννοεις ή οι μισθοί στο λιντλ;
τα μικτά έχουν μειωθεί (και οι μισθοί). Είναι καλύτεροι βέβαια από άλλα (ελληνικα και ξενα) ΣΜ...

haris_216
22-05-15, 10:18
Πάντως τα σταρμπακς και τα μικελ, μόνο καφέ δεν έχουν. Αυτά που σερβίρουν είναι ότι άλλο θες εκτός από καφέ. Όταν πίνω καφέ, πίνω καφέ. Αν θέλω σοκολάτα, πίνω σοκολάτα. Τί πάει να πει καφές με γεύση σοκολάτα κλπ κλπ, δε μας χέζουν. Λόγο και της καραεκμετάλευσης των εργαζομένων κανονικά πρέπει να μποικοτάρουμε τέτοιου είδους μαγαζιά ώστε να μην βρίσκουν έδαφος να ανοίγουν και να δουλέψει καμιά κλασσική καφετέρια, με εργαζόμενους που θα παίρνουν και το μισαδάκι τους ώς μπουρμπουάρ, και να πίνουμε και κανά ΚΑΦΕ. Εγώ πάντως δε πατάω σε τέτοια μέρη.

Αν και έχεις απόλυτα δίκιο δυστυχώς η δυνατότητα "μποϋκοτάζ" δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Κυρίως λόγω του σκεπτικού και του ωχαδερφισμού μας. Δεν θα πω παραδείγματα του παρελθόντος (οι μεγαλύτεροι ενδεχομένως θα τα θυμούνται) αφού τα έχω ξαναπεί και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, αλλά πραγματικά ενώ το μποϋκοτάζ έχει αλλάξει κατά καιρούς καταστάσεις παγκοσμίως στην Ελλάδα δεν γιατί πολύ απλά θέλει κοινωνία (άρα πολλά άτομα) τα οποία να γνωρίζουν τη δύναμή τους (ναι οι καταναλωτές έχουν δύναμη αλλά "εν τη ενώσει").
Μια (δεν λέω δύο) μέρες να μην πάταγε κανείς να δεις πως αλλάζουν σκεπτικό. Αλλά ο ένας "σιγά μην γίνει κάτι", ο άλλος "είναι στο δρόμο μου και δεν προλαβαίνω να πάρω καφέ από αλλού" και ο τρίτος "ας διαμαρτυρηθούν οι εργαζόμενοι, εμένα τί με νοιάζει" άντε πέρασε το μήνυμα.
Και όλη αυτή η επανάστασή μας (του πληκτρολογίου) μάλλον καλό τους κάνει αφού τελικά το μόνο (σχεδόν) που μένει είναι η επανάληψη του ονόματος και άρα η διαφήμιση (για τους πολλούς που δεν θα διαβάσουν παρακάτω ή θα σκεφτούν "μωρέ καλό θα είναι για να το πολεμούν τόσοι. Ο θόρυβος μάλλον είναι λόγω ανταγωνισμού")

picdev
22-05-15, 10:26
Πάντως τα σταρμπακς και τα μικελ, μόνο καφέ δεν έχουν. Αυτά που σερβίρουν είναι ότι άλλο θες εκτός από καφέ. Όταν πίνω καφέ, πίνω καφέ. Αν θέλω σοκολάτα, πίνω σοκολάτα. Τί πάει να πει καφές με γεύση σοκολάτα κλπ κλπ, δε μας χέζουν. Λόγο και της καραεκμετάλευσης των εργαζομένων κανονικά πρέπει να μποικοτάρουμε τέτοιου είδους μαγαζιά ώστε να μην βρίσκουν έδαφος να ανοίγουν και να δουλέψει καμιά κλασσική καφετέρια, με εργαζόμενους που θα παίρνουν και το μισαδάκι τους ώς μπουρμπουάρ, και να πίνουμε και κανά ΚΑΦΕ. Εγώ πάντως δε πατάω σε τέτοια μέρη.

μα έχει και απλό καφέ το σταρμπακας, δεν ειναι ανάγκη να πάρεις φραπουτσίνο :lool: και γαλλικό έχουν , και φρέντο εσπρέσο .
Εγώ τουλάχιστον φρέντο καπουτσίνο σκέτο παίρνω

haris_216
22-05-15, 10:30
Πάντως ότι και να λέμε για τους γερμανούς οι εταιρίες τους είναι οι πιο τυπικές στην Ελλάδα. Μπορεί να ξεζουμίζουν τον υπάλληλο αφού έχουν 5 άτομα εκεί που χρειάζεται 10 αλλά πραγματικά είναι απόλυτα συνεπείς σε ότι προστάζει η νομοθεσία (τώρα αν η νομοθεσία τα τελευταία 2-3 χρόνια "έστησε κ..ο" στους επιχειρηματίες είναι άλλο θέμα).
Επειδή έχω δουλέψει σε γερμανική αλυσίδα στο παρελθόν και αν και με απέλυσαν (ουσιαστικά δεν μου ανανέωσαν την σύμβαση) αυτό έγινε γιατί με είχαν προσλάβει κατά "λάθος". Δηλαδή με βάση την προϋπηρεσία μου έπρεπε να μου πληρώνουν κάποιο ποσό το οποίο και μου πλήρωναν, αν και στη συγκεκριμένη θέση που ήμουν δεν χρειάζοντας κάποιο με προϋπηρεσία. Έπαιρνα δηλαδή παραπάνω από τον βοηθό του προϊσταμένου το οποίο βέβαια είναι περίεργο. Μου τα έδιναν χωρίς καμία συζήτηση. Βέβαια στο τέλος, όταν μπόρεσαν να "ξεφύγουν" (να μην μου ανανεώσουν τη σύμβαση, παρά τις αντίθετες εισηγήσεις προϊσταμένου και υποδιευθυντή λόγω της δουλειάς που έδειξα ότι έκανα) το έκαναν. Αν και δεν με συμφέρει το βρίσκω απολύτως λογικό και δεν νομίζω κανένας μας στην ίδια θέση θα προσλάμβανε/πλήρωνε κάποιον με ένα Χ ποσό αν μπορούσε να κάνει τη δουλειά του με ένα Ψ (μικρότερο)

Fixxxer
22-05-15, 10:54
Για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα υπαρχουν εταιρειες στην Ελλαδα που πληρωνουν και καλα και στην ωρα τους, ειδικα βιομηχανικες παραγωγικες μοναδες, μικρες η μεγαλες...

xqtr
22-05-15, 12:52
Όσο ευθύνη έχει το κατάστημα, άλλο τόσο έχει και ο μαλάκας ο καταναλωτης, που ενώ ξέρει τι γίνεται συνεχίζει κ αγοράζει τον καφέ του από εκεί ... λες κ δεν υπάρχουν άλλα μαγαζιά. Στο facebook, σε μπλογκς, σε σελίδες ειδησεων, όλοι μιλάνε για το πόσο απαραδεκτη είναι η συγκεκριμενη αλυσίδα ... είδατε να κλείνουν από έλλειψη δουλειάς; Άρα τα τζιμανια τα αφεντικά τους καλά μας κάνουν κ μας ταιζουν σιρόπια κτλ.

Τα ίδια ισχύουν κ σε άλλες αλυσίδες ... κ όμως όλοι εκεί πάνε κ ψωνιζουν. Συνεπώς όταν ο καταναλωτης γνωρίζει κ δεν αντιδρα ... φταίει!

Μια φορά πήγα σε νοσοκομείο, πήρα ένα καφέ, με χρεωσε αν θυμάμαι καλά 2.5ευρω! Του έκανα φασαρία, επέστρεψα τον καφέ κ περπάτησα 500 μέτρα σε άλλο μαγαζί εκτός νοσοκομείου.

Όσο τους αφήνουμε τόσο πιο πολύ θα μας "πατάνε ".

sent from a mobile device...

street
22-05-15, 13:53
τα μυστικα παρασκευης του καφε και εκτος απο οτι θα την απολυσουν κατευθειαν χωρις αποζημιωση θα φαει και προστιμο 10.000 ευρω...
δηλαδη για να καταλαβω με το φτωχο μου μυαλο ... παω ας πουμε εγω .... δουλευω καμια 5 μγνες .... μαθαινω τα και καλα " μυστικα του καφε " μετα με διωχνουν ( επειδη ειπα ενα μυστικο απ τα πολλα που εχει στην θεια μου ) ( τραβαω και μια επιθεώρηση για πλακα ) και πως ακριβας θα μου παρει προστιμο μετα τα 10.000 ευροπουλα ? απ τον μισθο ? :001_tt2: η θα με σερνει στα ελληνικα δικαστηρια ? τα δικαστικα εξοδα θα τους βγουν τουλαχιστον χ2 .... και ασε που μπορεις να κανεις και αντιμηνυση και να τους τα παρεις και απο πανω ... χωρια που θα γελανε μεχρι και τα τσιμεντα της αιθουσας ( και κατι παρδαλα κατσικια ) αν γινει κατι τετοιο :lool:
να δωσει αν θελει μισθο κανα 2000 για τα μυστικα του ... και ας βαλει μετα και προστιμο αναλογο ...

betacord85
22-05-15, 14:55
δνε ξερω αγαπητε δημητρη το σκεπτικο και την νοοτροποια τους...οπως μυστικα που δεν λεγονται ειναι στα μιλφειγ της δεσποινας...δηλαδη σου λειι θα σε μαθω να φτιαχνεις μιλφειγ αλλλ αν πεις καπου την συνταγη θα ακολουθησουν μυνησεις και διαφορα αλλα..το ξερω ακουγετε τρελο και παραλογο αλλα ετσι ειναι

kplgr
22-05-15, 15:44
δνε ξερω αγαπητε δημητρη το σκεπτικο και την νοοτροποια τους...οπως μυστικα που δεν λεγονται ειναι στα μιλφειγ της δεσποινας...δηλαδη σου λειι θα σε μαθω να φτιαχνεις μιλφειγ αλλλ αν πεις καπου την συνταγη θα ακολουθησουν μυνησεις και διαφορα αλλα..το ξερω ακουγετε τρελο και παραλογο αλλα ετσι ειναι

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι... Με τι ακριβώς διαφωνούμε τελικά; (betacord, όχι εσύ συγκεκριμένα!)

Διαφωνούμε με την πρόθεση του εκάστοτε εργοδότη να προστατεύσει το "προϊόν" του;
Διαφωνούμε με την δυνατότητα που έχει να υποβάλλει τους εργαζομένους του να υπογράψουν σύμβαση με non-compete clause (δεν γνωρίζω πως μεταφράζεται στα ελληνικά);

Μέχρι εδώ μια χαρά τα βρίσκω εγώ προσωπικά, και εκτός αυτού όταν θέλεις να γίνεις σαν αμερικάνος (και σ'αρέσει και στα κρυφά κι ο μητροπάνος...) έχεις και αυτή την πλευρά της ελεύθερης αγοράς!

Εγω προσωπικά συμφωνώ ότι στην περίπτωση μικέλ είναι γελοιότατο το όλο θέμα (φτιάχνεις εσπρέσσο, προσθέτεις λίγη τούρτα, voila!) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι θεμιτό ή νόμιμο!

Ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται βέβαια, και δεν μου κάνει εντύπωση ότι κάποιοι δέχονται τέτοιους όρους εργασίας αλλά -μεταξύ μας- δεν βλέπω στα μικέλ να δουλεύουν 50αρηδες με διπλο-υποθηκευμένα κινητά & ακίνητα...

Μην μου πείτε πως και τα 20χρονα πνίγονται πλέον;

picdev
22-05-15, 15:55
Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι... Με τι ακριβώς διαφωνούμε τελικά; (betacord, όχι εσύ συγκεκριμένα!)

Διαφωνούμε με την πρόθεση του εκάστοτε εργοδότη να προστατεύσει το "προϊόν" του;
Διαφωνούμε με την δυνατότητα που έχει να υποβάλλει τους εργαζομένους του να υπογράψουν σύμβαση με non-compete clause (δεν γνωρίζω πως μεταφράζεται στα ελληνικά);

Μέχρι εδώ μια χαρά τα βρίσκω εγώ προσωπικά, και εκτός αυτού όταν θέλεις να γίνεις σαν αμερικάνος (και σ'αρέσει και στα κρυφά κι ο μητροπάνος...) έχεις και αυτή την πλευρά της ελεύθερης αγοράς!

Εγω προσωπικά συμφωνώ ότι στην περίπτωση μικέλ είναι γελοιότατο το όλο θέμα (φτιάχνεις εσπρέσσο, προσθέτεις λίγη τούρτα, voila!) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι θεμιτό ή νόμιμο!

Ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται βέβαια, και δεν μου κάνει εντύπωση ότι κάποιοι δέχονται τέτοιους όρους εργασίας αλλά -μεταξύ μας- δεν βλέπω στα μικέλ να δουλεύουν 50αρηδες με διπλο-υποθηκευμένα κινητά & ακίνητα...

Μην μου πείτε πως και τα 20χρονα πνίγονται πλέον;

ΤΟ πρόβλημα δεν ειναι τα μικέλ, αλλά ότι όλοι πλέον δίνουν μισθούς μέχρι 500ε , με προοπτική να πάς στα 550ε μετά απο 5 χρόνια σκληρής εργασίας.
Και τέτοια ποσά δίνουν και σε εξιδανικευμένες θέσεις εργασίας που απαιτούν πτυχία και προϋπηρεσίες.
Οι εργάτες πλέον βγάζουν περισσότερα απο τον οποιοδίποτε νέο "σπουδαγμένο" ,
δεν ξέρω πως το βλέπεις αλλά βλέπω ότι υπάρχει αντικίνητρο στο να εξελιχθείς ή να σπουδάσεις.
Στη τελική όποιος μπορεί καλύτερα να μην δουλεύει , ειδικά αν παρέχει εξειδικευμένες υπηρεσίες ή γνώσεις

kplgr
22-05-15, 16:09
Άκη να σου πω την αλήθεια, σπουδαγμένος είμαι και εγώ και μάλιστα σχετικά καλά.

Αν ήξερα προκαταβολικά αυτά που ξέρω τώρα (κάνε με 18 με το μυαλό που έχω τώρα, που λένε..), η "επιστήμη" της επιλογής μου θα ήταν η ...υδραυλική!

Μπήκαμε όλοι οι Έλληνες στην διαδικασία να σπουδάσουμε, η δική μου η γενιά παρακινούμενη κυρίως από τους γονείς ("το παιδί μου, εμένα... αστροναύτης!!!") ωστόσο κανείς δεν έκατσε να υπολογίσει πότε αυτές οι σπουδές θα ξεπληρώσουν τον κόπο που χρειάστηκαν, και (όπου ταιριάζει) το χρήμα που δαπανήθηκε.

Οι νόμοι της αγοράς είναι ίδιοι και σταθεροί από τις απαρχές του χρόνου, όσο περισσότεροι πουλάνε τόσο μειώνεται η τιμή του προϊόντος. Μέχρι πρότινος ήμασταν κάπως καλυμμένοι διότι ο ένας στους τρείς έβρισκε μια δουλειά στον ευρύτερο τομέα του δημοσίου όπου είχε απολαβές ανάλογες των σπουδών του, ήταν μόνιμος και ξέγνοιαστος και όλα καλά.

Τώρα που το δημόσιο έχει σταματήσει να προσλαμβάνει με τις καραβιές, φαίνεται τελικά τι πραγματικά χρειάζεται η Ελλάδα σε ανθρώπινο δυναμικό, πόσους μορφωμένους και πόσους "εργάτες".

Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε στο σημείο καμπής, όπου αρκετοί άνεργοι είναι μορφωμένοι χωρίς να υπάρχει η θέση εργασίας που ζητούν.. Είναι άρα νομοτελειακό ότι λόγω της υπερπροσφοράς, έχει μειωθεί και η "τιμή πώλησης" (μισθός).

Εγώ προσωπικά δεν μετανοιώνω που σπούδασα, σε καμία περίπτωση. Για εμένα ήταν ο τρόπος να μου ανοίξουν τα μάτια και να γίνω καλύτερος άνθρωπος, και όχι ένα μέσο για να αποκτήσω εργασία. Ας το δουν και οι υπόλοιποι έτσι, και να βάλουν κάτω το κεφάλι τους να βρούνε κάποια λύση στο πρόβλημα τους, τα εφόδια τα έχουν (μυαλό!). Το ότι δεν πάνε όλα σύμφωνα με το σχέδιο δεν σημαίνει ότι καθόμαστε και περιμένουμε το καράβι να βουλιάξει...

picdev
22-05-15, 16:22
δηλαδή είναι λογικό οι εργάτες να βγάζουν έχουν υψηλότερες αμοιβές απο κάποιον που παρέχει εκιδικευμένη εργασία και χρειάζεται να σπουδάσει για αυτό?
Δηλαδή ένας δικηγόρος είναι πιο αντιπαραγωγικός απο μία καθαρίστρια ?

edgar
22-05-15, 16:22
Ο πνιγμένος από τα μαλλιά πιάνεται βέβαια, και δεν μου κάνει εντύπωση ότι κάποιοι δέχονται τέτοιους όρους εργασίας αλλά -μεταξύ μας- δεν βλέπω στα μικέλ να δουλεύουν 50αρηδες με διπλο-υποθηκευμένα κινητά & ακίνητα...

Μην μου πείτε πως και τα 20χρονα πνίγονται πλέον;

Άμα εισαι πανω απο 20κατι φευγα δεν σε παιρνουν σε αυτες τις δουλειες, θελουν νεολαια

street
22-05-15, 16:25
δνε ξερω αγαπητε δημητρη το σκεπτικο και την νοοτροποια τους...οπως μυστικα που δεν λεγονται ειναι στα μιλφειγ της δεσποινας...δηλαδη σου λειι θα σε μαθω να φτιαχνεις μιλφειγ αλλλ αν πεις καπου την συνταγη θα ακολουθησουν μυνησεις και διαφορα αλλα..το ξερω ακουγετε τρελο και παραλογο αλλα ετσι ειναι
ακρθβός .... και πολυ σωστα .... δεν υπαρχει παρθενογενεση για τετοια πραγματα ... ( εκτος και αν φτιαχνουν καφε σε καναν διεθνες διαστημικο σταθμο ... καφες που δεν πεταει στο κενο κλπ ... ας πουμε :lool:) μακακιες ολα μα ολα .... ο καθε μακας λεει και την μπουρδα του και κοιταει να παρει χρημα απ το τιποτα .... ΝΑΑΑΑ ... μακακες ...
αν οντως γινετε αυτο ρε παιδια καναμε την τυχη μας .... με το που σε κανει το συμβολαιο με τετοιο ορο .... δεν πας την αλλη μερα .... γιατι απλα θα εισαι στην επιθεωρηση ( κ ομγς λειτουργει :biggrin: ) εχεις να παιρνεις μετα απο ενα χρονο .... εσυ δεν μπλκεσαι πουθενα .... ουτε εξοδα ουτε τιποτα .... μια παρουσια στο δικαστηριακι ...τιποτα αλο ... δεν ειναι καζινο .... καφεδες πουλαει ....

kplgr
22-05-15, 16:29
δηλαδή είναι λογικό οι εργάτες να βγάζουν έχουν υψηλότερες αμοιβές απο κάποιον που παρέχει εκιδικευμένη εργασία και χρειάζεται να σπουδάσει για αυτό?
Δηλαδή ένας δικηγόρος είναι πιο αντιπαραγωγικός απο μία καθαρίστρια ?

Μάλλον δεν έδωσες σημασία στο κεντρικό νόημα του μηνύματος μου.

Όταν υπάρχουν 1000 δικηγόροι και υπάρχει δουλειά για 10, την δουλειά θα την πάρουν αυτοί που θα συμφωνήσουν με τον χαμηλότερο μισθό!

Επειδή κανείς όμως δεν θέλει να πάει να κάνει την καθαρίστρια, οι καθαρίστριες είναι 1000 και υπάρχει ζήτηση για 800... Καταλαβαίνεις την διαφορά;

Δεν υπονοώ ότι συνδικαλίζονται οι καθαρίστριες και φιξάρουν την τιμή στο καρτέλ της καθαριότητας, απλά ότι η αγορά δουλεύει έτσι..

lepouras
22-05-15, 16:38
δηλαδή είναι λογικό οι εργάτες να βγάζουν έχουν υψηλότερες αμοιβές απο κάποιον που παρέχει εκιδικευμένη εργασία και χρειάζεται να σπουδάσει για αυτό?
Δηλαδή ένας δικηγόρος είναι πιο αντιπαραγωγικός απο μία καθαρίστρια ?

γιατί βρε Ακη? είναι ποιό παραγωγικός? στο κάτω κάτω μια πόλη μπορεί να επιβιώσει χωρίς δικηγόρο.
χωρίς σκουπιδιάρη επιβιώνει?

γιατί δηλαδή υποτιμάς τον εργάτη από τον σπουδαγμένο?
και στο φινάλε εφόσον ο εργάτης και η καθαρίστρια βγάζει περισσότερα από τον δικηγόρο
γιατί δεν πάει ο δικηγόρος να δουλέψει σαν καθαρίστρια εφόσον το ζητούμενο είναι πως θα βγάλει περισσότερα?

άρα θέλουμε την κονόμα αλλά την βρώμα δεν την θέλει κανείς.
δεν θέλεις την καθαρίστρια?
γίνε υδραυλικός. λιγότερες σπουδές θα κάνεις από τον δικηγόρο.
στα σκατά όμως τα χέρια θα τα βάλεις?
βάλε τα χέρια στα σκατά και βγάλε περισσότερα
όραία τα μεγάλα γράμματα. είναι ποιό εντυπωσιακά:lool:

kplgr
22-05-15, 16:44
γιατί βρε Ακη? είναι ποιό παραγωγικός? στο κάτω κάτω μια πόλη μπορεί να επιβιώσει χωρίς δικηγόρο.
χωρίς σκουπιδιάρη επιβιώνει?

Γιάννη σωστότατο αυτό που λές, αλλά και αυτό είναι η άλλη άκρη όμως.

Όλα τα επαγγέλματα χρειάζονται σε μια κοινωνία, απλά -εσφαλμένα κατ'εμέ- όλοι θέλουμε να σπουδάσουμε και απαιτούμε να βρούμε δουλειά σχετική με το αντικείμενο.

Άν θέλουμε να έχουμε εξασφαλισμένη εργασία με ανάλογες απολαβές, ας γίνουν όλα τα επαγγέλματα κλειστά (όλα!) η ας περάσουμε σε άλλου τύπου ..πολίτευμα με κατά παραγγελία σπουδές και τοποθέτηση εργαζομένων.. Αλλά δε μας αρέσει ούτε αυτό, μας αρέσει..; :001_rolleyes:

Καλώς η κακώς πλέον το εργασιακό ζήτημα δουλεύει ακριβώς όπως η ελεύθερη αγορά, μετά από τις καταργήσεις των όποιων συλλογικών συμβάσεων εργασίας και την αποδυνάμωση των σωματείων και άλλων ρυθμιστικών διατάξεων/φορέων.

Fixxxer
22-05-15, 16:49
Για να ευλογησουμε και τα γενια μας :biggrin: μια κοινωνια χωρις ηλεκτρολογους θα γυριζε στο 1850 :lool:

lepouras
22-05-15, 17:14
Κώστα δεν διαφωνώ. όλα τα επαγγέλματα χρειάζονται στην κοινωνία. αλλά αν θέλουμε να παίζουμε από την μία ζήτω η ελεύθερη οικονομία αλλά και από την άλλη να έχουμε περισσότερους δικηγόρους από ότι χρειάζεται (το βάζω για τον Άκη επάνω) θα φας στην μάπα με την ελεύθερη οικονομία και τον ανταγωνισμό που δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να επιλέξει ανάμεσα σε πληθώρα.
οπότε όταν πετάς πέτρα και βρίσκεις 50 δικηγόρους αλλά για να σου καθαρίζουν δεν βρίσκεις, ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες << στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς>> να πετύχει καλύτερο μεροκάματο?
αυτός που σπούδασε ότι και άλλοι 100.000 (λέμε τώρα χοντρά για να γίνετε κατανοητό) ενώ η κοινωνία χρειάζεται 10.000?
ή αυτός που επέλεξε κάτι που ΝΑΙ είναι βρόμικο ΝΑΙ είναι (για κάποιους) υποτιμητικό και ΝΑΙ δεν χρειάζεται σπουδές και ΝΑΙ χρειάζεται κουράγιο ΑΛΛΑ χρειάζονται στην κοινωνία 10.000 και το επιλέξανε 8.000?
μας έφαγε το γίνε αυτό γιατί έχει χρήμα και όχι αν θα καταφέρω να ξεχωρίσω ανάμεσα σε άλλους τόσους για να τα βγάλω.
λέει ο Άκης για το πόσα παίρνει ο εργάτης. γιατί γκρινιάζει? και οι δικηγόρει παίρνουν τρελά χιλιάρικα για να σε σώσουν(υποτίθεται). τη? δεν τα παίρνουν όλοι? τα παίρνουν κάποιοι μεγάλοι? γιατί δηλαδή στους εργάτες αυτό δεν είναι εξαίρεση?
και κάτι τελευταίο. πόσοι περάσαν πριν τελειώσουν τις μεγάλες και τρανές τους σπουδές από την αγορά εργασία να δουν τη εστί εργάτη? ποιος μπαμπάκας και μαμάκα είπαν στο καμάρι τους << τράβα αγοράκι μου το καλοκαίρι στην οικοδομή να μάθεις τη εστί βερίκοκο να κουβαλάς τούβλα και λάσπη να βγάλεις και το καλοκαιρινό σου χαρτζιλίκι και σπούδασε ότι θες.
να δούμε αν έχουν την ίδια άποψη για τον κάθε εργάτη?
εμένα ο πατέρας μου με έπαιρνε τα Σ\Κ και τα καλοκαίρια στην οικοδομή και μου έλεγε, << θες να σπουδάσεις? σπούδασε δεν θές? στον ντενεκέ αυτόν έχει γραμμένο το όνομά σου και σε περιμένει>>. οπότε ότι σπούδασα το σπούδασα από δικιά μου επιλογή και όχι γιατί ήταν το στανιό και απωθημένο των γονιών μου.
και ξέρεις τη έμαθα από αυτό το μάθημα στην ζωή μου?
επέλεξα ένα επάγγελμα(που από μικρός μου άρεσε ) και για να μπορώ να είμαι συνέχει μέσα στην αγορά πρέπει και συνεχώς να ενημερώνομε και να εξελίσσομε αλλά ποτέ δεν έκρινα άλλο επάγγελμα ως κατώτερο διότι το ένιωσα στο πετσί μου και ξέρω ότι κάθε δουλειά έχει τα καλά και τα κακά της.

lepouras
22-05-15, 17:17
Για να ευλογησουμε και τα γενια μας :biggrin: μια κοινωνια χωρις ηλεκτρολογους θα γυριζε στο 1850 :lool:

βασικά το πρώτο πράγμα που χρειάζεται μια κοινωνία είναι πρώτα ο σκουπιδιάρης και μετά όλοι οι άλλοι.
βάλε 500 γιατρούς αν δεν μαζευτούν τα σκουπίδια όλοι θα ψοφήσουμε.:lool:

kplgr
22-05-15, 17:45
Κώστα δεν διαφωνώ....

Μα ούτε εγώ διαφωνώ.. Ελεύθερη αγορά δεν είπα κι εγώ πως έχουμε;

Και εγώ το καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί ως αυτοαπασχολούμενος όλες οι δουλείες που έχω κάνει οφείλονται είτε στο οτι προσέφερα υπάρχουσα υπηρεσία/προϊόν σε καλύτερη τιμή, είτε κάτι που δεν υπήρχε σε τιμή ..κατα το δοκούν :biggrin:

Fixxxer
22-05-15, 18:05
βασικά το πρώτο πράγμα που χρειάζεται μια κοινωνία είναι πρώτα ο σκουπιδιάρης και μετά όλοι οι άλλοι.
βάλε 500 γιατρούς αν δεν μαζευτούν τα σκουπίδια όλοι θα ψοφήσουμε.:lool:

Ολα τα επαγγελματα χρειαζονται εκτος απο τους Ελληνες πολιτικους, ειναι τοσο αχρηστοι οσο το πλαστικο κομματι του καλωδιου που κοβουμε για να εμφανιστει ο χαλκος (τρομερη παρομοιωση) :lool::lool::lool:
Δυστυχως στην Ελλαδα καναμε ενα λαθος σπουδασαμε και γιναμε ολοι επιστημονες και δεν εμεινε πισω κανεις εργατης να μας φτιαξει το εργαστηρι κι οταν το ειδαμε μπροστα μας και μας ειπαν χτιστε το μονοι σας τους απαντησαμε "μα εγω ειμαι επιστημονας δεν χτιζω"...

Θα σου πω μια σκεψη που καμια φορα κανω, επειδη σαν εξτρα εισοδημα εχω μερικα χωραφια σκεφτομαι αν ολα αυτα τα λεφτα που δαπανησαν οι γονεις μου για να σπουδασω τα εδινα σιγα σιγα για να αγορασω καποια στρεμματα, συν την δουλεια που σιγουρα θα εβρισκα σαν εργαζομενος σε ενα κοντινο εργοστασιο θα ειχα απο 25 χρονων 30-40 χιλιαρικα καθαρο εισοδημα.
Επελεξα ομως να παω να σπουδασω κατι που μου αρεσει παρα πολυ αλλα καποιοι αλλοι ορισαν/αλλαξαν την τυχη οχι μονο την δικη μου αλλα και παρα πολλων αλλων...

picdev
22-05-15, 18:20
εντάξει τότε θα το πώ στους δικηγόρους που ξέρω , και δουλεύουν για 500ε καθαρά 12 ώρες την ημέρα,
δεν υπερβάλω τόσα παίρνω και τόσες ώρες δουλεύουν. Θα πω ρε παιδιά να πάτε να γίνετε καθαρίστριες να παίρνετε 600ε αντί για 500.
Και όσοι έχετε παιδιά να τα στείλετε μέχρι το γυμνάσιο , μην πληρώνετε φροντιστήριο για αγγλικά δεν αξίζει.....
Αλβανοί δεν είμαστε αλλά θα όπως πάμε θα τη φτάσουμε.

Και στη τελική είπα γιατί δεν παίρνει ο δικηγόρος ίδια λεφτά με τη καθαρίστρια γιατί πλέον παίρνει λιγότερα, όπως και εγώ επίσης.Δεν είπα να πάρει παραπάνω.
Αρα πάμε σε αυτορύθμιση της αγοράς εργασίας όπως λέτε,γιατί όλα έχουν να κάνουν με την προσφορά και τη ζήτηση ,
και αν αύριο μεγάλωσει η ανεργία να πάει και μισθός 150ε ρε παιδιά.
Ας συνεχιστεί αυτή η ξεφτίλα και θα πιάσω μολότοφ στα χέρια μου, όχι μόνο εγώ αλλά και αρκετοί νέοι ελπίζω,
ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ προκλητικό να ακούω απο μεγάλους σε ηλικία που τόσα χρόνια χόρτασαν χρήμα και έχουν καβατζώση τη θεσούλα τους, ε δεν πειράζει έχουμε ανεργία ας πάρουν όλοι 400ε . Γιατί όλα τα νέα παιδιά που δουλεύουν , ούτε έκλεψαν την εφορία , ούτε χρωστάνε σε κανέναν.
Αλλά ένια σας θα βγούν κάποια στιγμή τα τανκ ή οι μολότοφ.

picdev
22-05-15, 18:30
Κώστα δεν διαφωνώ. όλα τα επαγγέλματα χρειάζονται στην κοινωνία. αλλά αν θέλουμε να παίζουμε από την μία ζήτω η ελεύθερη οικονομία αλλά και από την άλλη να έχουμε περισσότερους δικηγόρους από ότι χρειάζεται (το βάζω για τον Άκη επάνω) θα φας στην μάπα με την ελεύθερη οικονομία και τον ανταγωνισμό που δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να επιλέξει ανάμεσα σε πληθώρα.
οπότε όταν πετάς πέτρα και βρίσκεις 50 δικηγόρους αλλά για να σου καθαρίζουν δεν βρίσκεις, ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες << στα πλαίσια της ελεύθερης αγοράς>> να πετύχει καλύτερο μεροκάματο?
αυτός που σπούδασε ότι και άλλοι 100.000 (λέμε τώρα χοντρά για να γίνετε κατανοητό) ενώ η κοινωνία χρειάζεται 10.000?
ή αυτός που επέλεξε κάτι που ΝΑΙ είναι βρόμικο ΝΑΙ είναι (για κάποιους) υποτιμητικό και ΝΑΙ δεν χρειάζεται σπουδές και ΝΑΙ χρειάζεται κουράγιο ΑΛΛΑ χρειάζονται στην κοινωνία 10.000 και το επιλέξανε 8.000?
μας έφαγε το γίνε αυτό γιατί έχει χρήμα και όχι αν θα καταφέρω να ξεχωρίσω ανάμεσα σε άλλους τόσους για να τα βγάλω.
λέει ο Άκης για το πόσα παίρνει ο εργάτης. γιατί γκρινιάζει? και οι δικηγόρει παίρνουν τρελά χιλιάρικα για να σε σώσουν(υποτίθεται). τη? δεν τα παίρνουν όλοι? τα παίρνουν κάποιοι μεγάλοι? γιατί δηλαδή στους εργάτες αυτό δεν είναι εξαίρεση?
και κάτι τελευταίο. πόσοι περάσαν πριν τελειώσουν τις μεγάλες και τρανές τους σπουδές από την αγορά εργασία να δουν τη εστί εργάτη? ποιος μπαμπάκας και μαμάκα είπαν στο καμάρι τους << τράβα αγοράκι μου το καλοκαίρι στην οικοδομή να μάθεις τη εστί βερίκοκο να κουβαλάς τούβλα και λάσπη να βγάλεις και το καλοκαιρινό σου χαρτζιλίκι και σπούδασε ότι θες.
να δούμε αν έχουν την ίδια άποψη για τον κάθε εργάτη?
εμένα ο πατέρας μου με έπαιρνε τα Σ\Κ και τα καλοκαίρια στην οικοδομή και μου έλεγε, << θες να σπουδάσεις? σπούδασε δεν θές? στον ντενεκέ αυτόν έχει γραμμένο το όνομά σου και σε περιμένει>>. οπότε ότι σπούδασα το σπούδασα από δικιά μου επιλογή και όχι γιατί ήταν το στανιό και απωθημένο των γονιών μου.
και ξέρεις τη έμαθα από αυτό το μάθημα στην ζωή μου?
επέλεξα ένα επάγγελμα(που από μικρός μου άρεσε ) και για να μπορώ να είμαι συνέχει μέσα στην αγορά πρέπει και συνεχώς να ενημερώνομε και να εξελίσσομε αλλά ποτέ δεν έκρινα άλλο επάγγελμα ως κατώτερο διότι το ένιωσα στο πετσί μου και ξέρω ότι κάθε δουλειά έχει τα καλά και τα κακά της.

ρε γιάννη , μιλάμε για ένα γραφείο που έχει 3 υπαλλήλους και δουλεύουν 12 ωρες τη μέρα και μου λές ότι είναι πολλοί οι δικηγόροι?
Μπυρήμπα παίζουν 12 ώρες? Δουλεύουν γιατί έχουν πολύ δουλειά , τα λεφτά απο τη δουλειά κάποιος τα βάζει στη τσέπη.
Εχει να κάνει αυτό με το άν εχει η Ελλάδα πολλούς δικηγόρους ? ή με την "ελεύθερη αγορά" που τέτοια ελεύθερη αγορά δεν υπάρχει σε κανένα μέρος του κόσμου.
Ούτε θεωρώ κάποιο επάγγελμα κατώτερο, απλά κάποια πράγματα και κάποιες δεξιότητες , πρέπει να αφιερώσεις χρόνο ,
αυτόν τον χρόνο δεν πρέπει να τον πληρωθείς?? Γιατί αν δεν το πληρωθείς αντί να διαβάζουμε ηλεκτρονικά , δικηγορικά και ηλεκτρολογικά ,
να πιάσουμε όλοι το ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΉ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ.

lepouras
22-05-15, 19:47
μάλλον εσύ δεν κατάλαβες αυτό που είπα. ρε Άκη πόσοι δικηγόροι αποφοιτούν κάθε χρόνο στην Ελλάδα? και ωραία εφόσον υπάρχει δουλειά. δικηγόροι είναι. ας παλέψουν να απελευθερωθεί πλήρως το επάγγελμά τους και να μην δουλεύουν σε κανέναν και να ξεκινήσουν μόνοι τους σαν ελεύθεροι επαγγελματίες να βγάζουν την αμοιβή τους και να ορίζουν οι ίδιοι την ταρίφα τους. γιατί πάνε υπάλληλοι?
άσε τα μεγάλοι μικροί. όλοι έχουν την ευθύνη της απαξίωσης του κάθε συνδικαλισμού που αντί να τον περιφρουρούν για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα του κλάδου τους κοίταγαν να βολέψουν τα μικροκομματικά τους συμφέροντα και την θεσούλα που τους υπόσχονταν ο καθένας. ακόμα και αυτοί που ΔΕΝ συμμετείχαν καθόλου και τον απαξίωναν(κλασική ατάκα. εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά) έχουν την ευθύνη για αυτούς που άφησαν να αλωνίζουν.
έτσι λειτουργούσαν οι μεγάλοι(σε ηλικία) και έτσοι βολευτίκαν και τα παιδιά τους.
το ίδιο έγινε και γίνετε και στα πολιτικά και στις εκλογές και πάντα.
αλλά βλέπεις και μόνο που μπαίνεις στο τρυπάκι να κρίνεις μεταξύ επαγγελμάτων χωρίς να το θέλεις παίζεις και εσύ το ίδιο παιχνίδι.

picdev
22-05-15, 20:04
το δικηγόρο σαν παράδειγμα τον έφερα γιατί τυχαίνει να ξέρω πολλούς νέους δικηγόρους,
σίγουρα ο νέος δικηγόρος δεν μπορεί να δουλέψει μόνος του , γιατί δεν έχει την εμπειρία, αλλά πρέπει ταυτόχρονα όταν δουλεύει σαν υπάλληλος να εξασφαλίζονται κάποια ελάχιστα δικαιώματα, γιατί πληρώνει το ταμείο του έχει δεν έχει δουλειά , όπως όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και ταυτόχρονα δεν έχει κανένα εργασιακό δικαίωμα.
Δηλαδή ο σερβιτόρος παίρνει 500 καθαρά, και ο δικηγόρος παίρνει 600ε και τα 150 τα δίνει στα ταμεία του δηλαδή 450ε,
εντάξει μια χαρά είναι όλα.
Το ίδιο συμβαίνει σε τόσα άλλα επαγγέλματα, δεν λέω το αντίθετο, αλλά έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο

xsterg
22-05-15, 23:01
Θα μπορουσε το κρατος να προστατευσει τους εργαζομενους μεσω ενος online συστηματος "χτυπηματος" καρτων ωραριου σεσυνδυασμο με αλλα πραγματα για να αποφευγονται οι μαυρες ωρες υπερωριας και υπερεργασιας...

και κολωνουν να σου πουν χτυπα την καρτα και κατσε παραπανω για δουλεια?

xsterg
22-05-15, 23:03
να σου πω πως το βλέπω που είμαι 19
κάποιος σήμερα που θέλει να δουλεύει σε σταθερή δουλειά χωρίς ιδιαίτερα προσόντα πάει εκεί
γιατί λες ότι είναι σίγουρα τα λεφτά (όσο σίγουρα μπορεί να είναι) και προσπαθείς να την παλέψεις
και έρχονται αυτοί και σου λένε 500οŸ‚ και άμα θες

σιγα την σιγουρη δουλεια και τα σιγουρα χρηματα. αλλα βρισκουν και τα κανουν.

Fixxxer
22-05-15, 23:31
και κολωνουν να σου πουν χτυπα την καρτα και κατσε παραπανω για δουλεια?

Γι αυτο λεω σε συνδυασμο με καποια αλλα πραγματα...
Ασε που πανω κατω το καθε γραφειο επιθεωρησης εργασιας ξερει ποιοι εργοδοτες τα κανουν αυτα...

betacord85
22-05-15, 23:55
και κλασικα δεν κανει τιποτα...λαδακι του θεου για να λαδοθουν τα γραναζια για να δουλεψει η ελλαδα...
Γι αυτο λεω σε συνδυασμο με καποια αλλα πραγματα...
Ασε που πανω κατω το καθε γραφειο επιθεωρησης εργασιας ξερει ποιοι εργοδοτες τα κανουν αυτα...

xsterg
23-05-15, 07:29
εμενα η γυναικα μου σε προηγουμενη δουλεια που ηταν, ηξερε το αφεντικο ποτε θα ερθει η επιθεωρηση εργασιας. την προειδοποιουσε και της ειχε πει αν ερωτηθει να πει οτι ειναι συζυγος του αφεντικου. ετσι απλα χωρις αλλη αποδειξη, πχ ταυτοτητα.
και μετα μου λες για καρτες κλπ.

Fixxxer
23-05-15, 10:45
Στο τελος θα λεμε οτι πρεπει τα ασφαλιστικα ταμεια και η επιθεωρηση εργασιας να ιδιωτικοποιηθουν μπας και γινει τιποτα...
Ενα παραδειγμα ιδιωτικης επιθεωρησης ειναι η NOVA οπου μπαινουν σε μαγαζια παραγγελνουν καφεδακι για να δουν εναν αγωνα κι αν δεν εχει την τελιτσα πανω αριστερα η TV πανε και του λενε φιλαρακι δεν εχεις επαγγελματικο συμβολαιο ΝΟVA παρε ενα προστιματακι και βαλε και το επαγγελματικο που κοστιζει 5πλασια απ οτι το οικιακο...

Δεν λεω οτι θα μειωσουν τελειως τη μαυρη εργασια,την εισφοροδιαφυγη και την φοροδιαφυγη αλλα αν θελει το κρατος απο εκει που του "κρυβουν" σημερα 100€ η 100 εργαζομενους θα μπορεσει να το παει κατω απ το μισο που σημαινει οτι θα εχει επιπλεον λεφτα στα ταμεια του...