PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλη καταναλωση cpu σε win xp



katmadas
22-05-15, 20:45
Καλησπερα,

Σε ενα πυργο που εχω παλιο ειχα εγκατεστημενα τα lubuntu και επειδη βρηκα μια εκδοση xp με αναβαθμισεις μεχρι μαρτιο του 2015 ειπα να το δοκιμασω.

Ο υπολογιστης εχει cpu amd athlon 64 sta 2ghz και ραμ 1gb.
Παρολα αυτα μου εμφανιζει στις ιδιοτητες 512mb.

Ας το προσπερασω αυτο.
Εχω ανοιξει φιρεφοχ και βλεπω οτι τρωει μεχρι το 100% της cpu και ειδικα σε youtube.
Ετσι ενω γενικα φαινεται να πηγαινει ρολοι οταν θελω να μπω στο ιντερνετ σερνεται και τα βιντεακια κολανε.

Την τελευταια φορα περισι που το ειχα ακομα xp ολα πηγαιναν καλα?

Πρεπει να κανω τπτ ρυθμισεις για τους browsers?
εβαλα προσθετα για να κοβει τα flash παντως.

Η φαση ειναι οτι το αλλαξα γιατι με lubuntu στα βιντεακια ναι μεν δεν κολουσε αλλα σε καποια φαση κρασαρε η σελιδα μετα απο κανα 15λεπτο.

Παλια δεν ειχα τετοια θεματα γενικα....

καρτα γραφικων nvidia gforce 5200

http://www.nvidia.com/page/pg_20040109440047.html

dog80
22-05-15, 20:57
Τελευταία παίζουν κάτι mining viruses που σου μετατρέπουν το pc σε bitcoin miner και το κάνουν να σέρνεται.

Αν τα XP τα βρήκες απο torrent ή άλλη παρόμοια πηγή είναι πολύ πιθανό να ήταν μολυσμένα.

katmadas
22-05-15, 20:59
οταν ομως στα ηλεκτρονικα ας πουμε δεν ανοιγεις αλλη σελιδα και διαβαζεις την υπαρχουσα φορτομενη η cpu μηδενιζεται.
Αν ηταν ετσι οπως τα λες θα ηταν ολη την ωρα αν δεν κανω λαθος.
παντως χρησιμο το σχολιο αυτο που εκανες ευχαριστω.

nestoras
22-05-15, 21:10
οταν ομως στα ηλεκτρονικα ας πουμε δεν ανοιγεις αλλη σελιδα και διαβαζεις την υπαρχουσα φορτομενη η cpu μηδενιζεται.
Αν ηταν ετσι οπως τα λες θα ηταν ολη την ωρα αν δεν κανω λαθος.
παντως χρησιμο το σχολιο αυτο που εκανες ευχαριστω.

Την ειχα παθει κι εγω ετσι.... Αλλαξα καρτα γραφικων και ησυχασα..
Τα ιδια προβληματα ειδικα σε HD βιντεακια.
Αν εχεις καμια προχειρη καρτα, δοκίμασέ τη και πες μας εντυπώσεις.

exop
22-05-15, 21:11
1gb ram, μάλλον δεν είναι και ότι καλύτερο (με βάση τις σημερινές "απαιτήσεις" από π.χ. το youtube)
θα δοκίμαζα win7 (ώστε να υπάρχουν ενημερώσεις) και ποτέ μα ποτέ από "άγνωστη" πηγή
μια πιθανή λύση είναι το http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery
δίνεις 1 key και κατεβάζεις το iso από τη μαμά (το που θα βρεις το key είναι άλλο θέμα) :wiink:
τα xp έχουν σταματήσει τις ενημερώσεις εδώ και πολύ καιρό


για τα 512 που εμφανίζονται, θα κοιτούσα μήπως υπάρχει onboard κάρτα γραφικών και "μοιράζεται" η μνήμη

Fixxxer
22-05-15, 21:31
Καλησπερα,

Σε ενα πυργο που εχω παλιο ειχα εγκατεστημενα τα lubuntu και επειδη βρηκα μια εκδοση xp με αναβαθμισεις μεχρι μαρτιο του 2015 ειπα να το δοκιμασω.

Ο υπολογιστης εχει cpu amd athlon 64 sta 2ghz και ραμ 1gb.
Παρολα αυτα μου εμφανιζει στις ιδιοτητες 512mb.

Ας το προσπερασω αυτο.
Εχω ανοιξει φιρεφοχ και βλεπω οτι τρωει μεχρι το 100% της cpu και ειδικα σε youtube.
Ετσι ενω γενικα φαινεται να πηγαινει ρολοι οταν θελω να μπω στο ιντερνετ σερνεται και τα βιντεακια κολανε.

Την τελευταια φορα περισι που το ειχα ακομα xp ολα πηγαιναν καλα?

Πρεπει να κανω τπτ ρυθμισεις για τους browsers?
εβαλα προσθετα για να κοβει τα flash παντως.

Η φαση ειναι οτι το αλλαξα γιατι με lubuntu στα βιντεακια ναι μεν δεν κολουσε αλλα σε καποια φαση κρασαρε η σελιδα μετα απο κανα 15λεπτο.

Παλια δεν ειχα τετοια θεματα γενικα....

καρτα γραφικων nvidia gforce 5200

http://www.nvidia.com/page/pg_20040109440047.html

Μπες με chrome γιατι τον firefox τον εχουν κανει βαρυ το τελευταιο 6μηνο τουλαχιστον, αυτο καταλαβα απ το δικο μου pc...

elektronio
22-05-15, 21:58
Ο υπολογιστης εχει cpu amd athlon 64 sta 2ghz και ραμ 1gb.
Παρολα αυτα μου εμφανιζει στις ιδιοτητες 512mb.

Ας το προσπερασω αυτό.



Πολύ κακώς το προσπερνάς αυτό.
Έχει μεγάλη σημασία η μνήμη και τα 512 είναι λίγα. Αυτό σημαίνει ότι μόλις μπουκώσει η φυσική μνήμη να δανείζεται μνήμη από τον δίσκο. Δηλαδή μεταφέρει data από την μνήμη στον δίσκο και ελευθερώνει μνήμη. Αλλά ο δίσκος είναι 100 φορές πιο αργός από την μνήμη οπότε έχεις αυτό το αποτέλεσμα.
Με τα παραπάνω εξηγείται γιατί όταν βλέπεις μια σελίδα η cpu μηδενίζει, γιατί όταν φορτώσει η σελίδα μετά δεν χειρίζεται data η μνήμη και η cpu, ενώ με το youtube φορτώνει συνεχώς data.

Βγάλε τις μνήμες και τρίψτες ελαφρά με το μαλακό μέρος μιας γομολάστιχας. Αν δεν επανέλθει το 1 gb άλλαξέ τες θέση μεταξύ τους και δοκίμασε τες μια - μια. Πιστεύω ότι αν επανέλθει η μνήμη το πρόβλημα σου θα λυθεί.

Επίσης συμφωνώ και εγώ για τα win7.

katmadas
23-05-15, 12:39
Τα ιδια προβληματα ειδικα σε HD βιντεακια.
Αν εχεις καμια προχειρη καρτα, δοκίμασέ τη και πες μας εντυπώσεις.

Και εγω καρτα ψηλιαζομαι γιαυτο και εβαλα ποια εχω.
Δοκιμασα και αλλες 2 των ιδιων κυβικων ομως και παρατηρητε το ιδιο.


Βγάλε τις μνήμες και τρίψτες ελαφρά με το μαλακό μέρος μιας γομολάστιχας. Αν δεν επανέλθει το 1 gb άλλαξέ τες θέση μεταξύ τους και δοκίμασε τες μια - μια. Πιστεύω ότι αν επανέλθει η μνήμη το πρόβλημα σου θα λυθεί.


η μνημη ειναι καινουργια.στα lubuntu την εβλεπα κανονικα...


Μπες με chrome γιατι τον firefox τον εχουν κανει βαρυ το τελευταιο 6μηνο τουλαχιστον, αυτο καταλαβα απ το δικο μου pc...

δοκιμασα και με τα 3 κυριαρχα browsers και εχω τα ιδια αποτελεσματα.Παντως αυτον τον καιρο ο ff νομιζω ειναι πιο σταθερος....


για τα 512 που εμφανίζονται, θα κοιτούσα μήπως υπάρχει onboard κάρτα γραφικών και "μοιράζεται" η μνήμη

δεν υπαρχε onboard καρτα. Επισης να πω πως παλαιοτερα η μνημη ηταν 512...
αυτο με το κατεβασμα απο το σιτε τους νομιζα το ειχαν καταργησει.Θα δοκιμασω να κατεβασω ....

σε γενικες γραμμες καταληγω στην καρτα γραφικων και εγω.....

SeAfasia
23-05-15, 13:50
Στο φάκελο temp υπάρχουν σκουπίδια αν μπορείς καθάρισε τον, η registry είναι γεμάτη
και αυτή. ..

Prezonautis
23-05-15, 14:00
Σε idle τι κάνει το CPU? κανα svchost.exe?? τραβάει cpu?

picdev
23-05-15, 14:38
αυτό με το svchost.exe το έχω δει και εγώ στα 7 , να τραβάει μνήμη για κάποια ώρα, δεν ξέρω πως λύνεται

Prezonautis
23-05-15, 15:25
Άκη έχει διάφορα που τρέχουν μέσα στο Task Scheduler, πχ όταν είναι idle ή έρθει η ώρα τους, κάνουν διάφορες διεργασίες και τραβάνε cpu και ram. π.χ μπορεί να τρέχει το Net Framework 4,Βαθμολογία του υπολογιστή, defrag, κ.λ.π και όταν πας να ανοίξεις κάτι σταματάνε όλα...
Για τα XP όταν το cpu είναι στα κόκκινα χωρίς λόγο και το svchost.exe τραβάει cpu κατά 70% θέλει ένα ψιλό reset το "Windows Update"...
Γενικά δεν μπορείς να πεις ότι φταίει ή εκείνο ή το άλλο έχει ένα κάρο χαζομάρες που μπορεί να σε ψοφάνε το pc...
Όποιος θέλει μπορεί να μπει στο www.ccboot.com και στα Downloads έχει κάτι .reg για Χπ και 7. Που κάνει disable κάποια services που είναι άχρηστα.
και παίρνει μια ανάσα το pc. Για τα Xp κάνει παπάδες!! Αλλά προσοχή με τα services γιατί απενεργοποιεί και την υπηρεσία για το wireless, και μετά θέλει manual να την κάνεις ξανά eneble. (WLAN AutoConfig)

picdev
23-05-15, 16:16
γιατί να περάξεις τη registry, ότι τθες το κάνεις disable απο το services

Prezonautis
23-05-15, 19:22
μα δεν είπα τίποτα για Registry μόνο κάποια από τα services να γίνουν disable.

moutoulos
23-05-15, 21:21
Ο υπολογιστης εχει cpu amd athlon 64 sta 2ghz και ραμ 1gb.
Παρολα αυτα μου εμφανιζει στις ιδιοτητες 512mb.

καρτα γραφικων nvidia gforce 5200

Φάνη για να σε βοηθήσω ...
Κοίτα ένα παλιό μου PC (DIY εργαστηρίου). Περίπου 9 ετών.

57438

Το PC κάποτε είχε (αρχικά) 2GB RAM. Κάηκε η μια (2x1GB), έμεινε με 1GB.
Του είχα κάνει καθαρή εγκατάσταση XP (πριν κάνα 2 χρόνια), για το πάρω στο "εργαστήριο".

Λεω Οκ δεν μαμιέται το 1GB, δεν πειράζει. Αμ δε ... με το υπόλοιπο 1GB που είχε δεν πήγαινε
καν. Σερνόταν τόσο που ξεχνούσα οτι είχα κάνει διπλό κλίκ σε κάπιο πρόγραμμα. Του έβαλα
πέρυσι μια κάρτα γραφικών αρκετά καλή (σε σχεση με το PC) που μου στοίχισε 80ε. Παρόλα
αυτά με 1GB, καλή κάρτα γραφικών ... σερνόταν. Ο επεξεργαστής σχετικά καλός ...

Λεω Οκ θα του βάλω και μνήμη, αν δεν φτιάξει θα το πάρει ... κάποιος γιατί εμένα μου είχε
σπάσει τα νεύρα. Πάντα είχε XP. Με Win7 δεν πάει καν ...

Ε με του που του έβαλα άλλα 2GB (τώρα σύνολο 3GB) πάει σφαίρα. Εντάξει όχι καλύτερα
και απο τον κύριο υπολογιστή, αλλά καμία σχέση με πρίν. "Σερφάρει" άνετα χωρίς τα παλιά
προβλήματα ...

Τα 512RAm που έχεις είναι "αστεία" :saad:. Αν δεν βάλεις RAM μην κάνεις τίποτα ...

katmadas
24-05-15, 11:55
Ναι ειναι λιγα σιγουρα τα 512 για σημερα.

Απλα να πω τι εκανα και διορθωυηκαν λιγο τα πραγματα.
Ο browser απο την μανα του εχει το html 5 player .
Εβαλα τον flash player και τωρα ο browser ειναι στα επιπεδα μεχρι 0-15% και το plugin μεχρι 50%.
Τωρα δεν κολανε τα βιντεο.
Εκανα και την ρυθμιση για καλυτερες επιδοσεις και διορθωθηκαν λιγο τα πραγματα.

Αλλα οπως και να εχει ειναι λιγα τα 512.

Βρεθηκα σενα λαπτοπ εχθες που ετρεχε χπ με 1 gb μνημη και τσεκαρα τα ιδια με βιντεο .
Η cpu φορτωνε τερμα και εκει....

Αν εχει καποιος αλλος χπ , οχι τοσο δυνατα σαν του γρηγορη ας μας πει τι βλεπει και αυτος...

Σε idle ολο το 99 % οταν δεν κανω τιποτα δεν υπαρχει κατι να με τρωει cpu...

katmadas
24-05-15, 14:10
1gb ram, μάλλον δεν είναι και ότι καλύτερο (με βάση τις σημερινές "απαιτήσεις" από π.χ. το youtube)
θα δοκίμαζα win7 (ώστε να υπάρχουν ενημερώσεις) και ποτέ μα ποτέ από "άγνωστη" πηγή
μια πιθανή λύση είναι το http://www.microsoft.com/en-us/software-recovery
δίνεις 1 key και κατεβάζεις το iso από τη μαμά (το που θα βρεις το key είναι άλλο θέμα) :wiink:


λειτουργει σιγουρα?
γιατι βαζω κλειδι απο αυτοκολητο και βγαζει προβλημμα.

exop
24-05-15, 21:32
λειτουργει σιγουρα?
γιατι βαζω κλειδι απο αυτοκολητο και βγαζει προβλημμα.

δοκίμασε από εδώ: http://forums.mydigitallife.info/threads/50034-Everything-MSDN-has-to-offer-for-Windows-7
χρειάζεται απλά μια εγγραφή