PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ηχοδιακοπτη



giwrgos77
23-05-15, 12:47
Προσφατα αγορασα τον ηχοδιακοπτη απο το smart kit. Το εφτιαξα ακριβως συμφωνα με τις οδηγιες , το προβλημα ειναι οτι ενω αναβει το led μετα δεν σβηνει με παλαμακια ,παρα μονο αν το χτυπησω λιγο, ξερετε τι μπορει να φταιει ? εδω εχω τις φωτογραφιες, ρωτηστε με αν θελετε για πληροφοριες. 5743157432

Fire Doger
23-05-15, 20:06
Με λιγο χτύπημα ολα φτιάχνουν xD
Δες τις κολλήσεις σου, φενεται να εβαλες λιγο παραπάνω.

Το κουτι ρελε ειναι?

elektronio
23-05-15, 20:16
To VR1 λογικά ρυθμίζει την ευαισθησία. Δοκίμασες για διάφορες θέσεις ρύθμισης;

giwrgos77
23-05-15, 20:28
Με λιγο χτύπημα ολα φτιάχνουν xD
Δες τις κολλήσεις σου, φενεται να εβαλες λιγο παραπάνω.

Το κουτι ρελε ειναι? ναι ρελε ειναι , αυτο κοιταζω ξανα και ξανα αλλα δε βλεπω πουθενα να ενωνεται η κολληση ρε γαμωτο , εχω σπασει το κεφαλι μου


To VR1 λογικά ρυθμίζει την ευαισθησία. Δοκίμασες για διάφορες θέσεις ρύθμισης; ναι το χω δοκιμασει σε ολες τις τιμες αλλα τιποτα.

nestoras
23-05-15, 21:31
Δε δοκιμάζεις κανένα άλλο ρελεδάκι; Έστω και με καλώδια εκτός πλακέτας για να δεις αν φταίει αυτό....

xsterg
23-05-15, 21:50
1. δοκιμασε να καθαρισεις την πλακετα με ασετον η κατι παρομοιο.
2. η ταση τροφοδοσιας σου ποια ειναι και απο τι την δινεις?
3. δοκιμασε χωρις το ρελε. στην θεση του βαλε ενα λεντ με αντισταση σε σειρα.
4. κοιταξε μην τυχον και το τριμμερ ειναι χαλασμενο. βαλε ενα αλλο.
5. ελεγχος στις κολλησεις.

giwrgos77
24-05-15, 00:27
Δε δοκιμάζεις κανένα άλλο ρελεδάκι; Έστω και με καλώδια εκτός πλακέτας για να δεις αν φταίει αυτό.... δεν νομιζω να ειναι το ρελε γιατι ακουω τον ηχο που κανει οταν κλεινει.


1. δοκιμασε να καθαρισεις την πλακετα με ασετον η κατι παρομοιο.
2. η ταση τροφοδοσιας σου ποια ειναι και απο τι την δινεις?
3. δοκιμασε χωρις το ρελε. στην θεση του βαλε ενα λεντ με αντισταση σε σειρα.
4. κοιταξε μην τυχον και το τριμμερ ειναι χαλασμενο. βαλε ενα αλλο.
5. ελεγχος στις κολλησεις.
<ο καθαρισα το ξαναελεγξα αλλα τιποτα, μαλλον θα παρω τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια

nestoras
24-05-15, 03:54
Το ότι φτιάχνει με "χτύπημα" παραπέμπει σε κάτι που κινείται και ξεκολλάει γι'αυτό σου πρότεινα να τσεκάρεις το ρελέ... Μπορεί να το ζέστανες λίγο περισσότερο στο κόλλημα και να έφαγε τα ψωμιά του.

Πώς το χτυπάς και φτιάχνει; Πάνω στο μικροφωνάκι ή γενικά τραντάζεις ολόκληρη την πλακέτα;

Αν δε σου κάνει κόπο σκανάρισε και το σχηματικό να το μελετήσουμε λίγο μπας και σου προτείνουμε κάτι περισσότερο.

giwrgos77
24-05-15, 10:40
Το ότι φτιάχνει με "χτύπημα" παραπέμπει σε κάτι που κινείται και ξεκολλάει γι'αυτό σου πρότεινα να τσεκάρεις το ρελέ... Μπορεί να το ζέστανες λίγο περισσότερο στο κόλλημα και να έφαγε τα ψωμιά του.

Πώς το χτυπάς και φτιάχνει; Πάνω στο μικροφωνάκι ή γενικά τραντάζεις ολόκληρη την πλακέτα;

Αν δε σου κάνει κόπο σκανάρισε και το σχηματικό να το μελετήσουμε λίγο μπας και σου προτείνουμε κάτι περισσότερο. Γενικα οταν τρανταζω την πλακετα, αλλα ποτε πιανει ποτε οχι , οποτε συνδεω τη μπαταρια το led ειναι παντα ανοιχτο , και κλεινει μολις το τρανταξω. Εδω ειναι το σχημα 5743957440

chipakos-original
24-05-15, 11:01
Γενικα οταν τρανταζω την πλακετα, αλλα ποτε πιανει ποτε οχι , οποτε συνδεω τη μπαταρια το led ειναι παντα ανοιχτο , και κλεινει μολις το τρανταξω. Εδω ειναι το σχημα 5743957440

Κατ αρχήν χάιδεψε τα πόδια του TR5 για να ενεργοποιείται και επενεργοποιείται ο ρελές για να αποκλείσουμε τελείως το ενδεχόμενο ελατωματικού ρελέ η χαμηλής τάσης τροφοδοσίας. Φυσικά θα μπορόυσες να βάλεις αντί για ρελέ ένα led έτσι ώστε να υπάρχει οπτική ένδειξη. Αν κι εγώ μυρίζομαι κακή ευαισθησία μικροφώνου η κακή τοποθέτηση μικροφώνου. Το ξέρεις ότι το μικρόφωνο έχει πολικότητα??? Το έβαλες σωστά??

giwrgos77
24-05-15, 11:31
Κατ αρχήν χάιδεψε τα πόδια του TR5 για να ενεργοποιείται και επενεργοποιείται ο ρελές για να αποκλείσουμε τελείως το ενδεχόμενο ελατωματικού ρελέ η χαμηλής τάσης τροφοδοσίας. Φυσικά θα μπορόυσες να βάλεις αντί για ρελέ ένα led έτσι ώστε να υπάρχει οπτική ένδειξη. Αν κι εγώ μυρίζομαι κακή ευαισθησία μικροφώνου η κακή τοποθέτηση μικροφώνου. Το ξέρεις ότι το μικρόφωνο έχει πολικότητα??? Το έβαλες σωστά?? Ακουμπαω το TR5 αλλα δε γινετε τιποτα, το μονο που εχω προσεξει ειναι πως οταν ακουμπαω τα ποδια του TR2 κλεινει το led. Το μικροφωνο δεν νομιζω να εχει πολικοτητα, αλλα και παλι το αλλαξα και εβαλα και καινουριο αλλα τιποτα.

itta-vitta
24-05-15, 11:51
Γιατί πήγες κι έμπλεξες με τα σκουπίδια της σμαρτ. Στον εβαυ έχει πάμφθηνα που λειτουργούν άψογα. Εγώ έχω μια μανία με τους ηχοδιακόπτες.
Αυτό είναι καλό αλλά δεν περιλαμβάνει ρελέ
http://www.ebay.com/itm/DIY-Kit-ICSK050A-Clap-Switch-Suite-Sound-Sensor-DIY-Electronic-Production-NEW-/381115066274?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58bc3a67a2

υπάρχουν και άλλα λίγο πιο ακριβά που περιλαμβάνουν ρελέ
http://www.ebay.com/itm/Voice-Sound-switch-controller-on-off-12VDC-Unassembled-kit-/151343066477?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item233cbfed6d

http://www.ebay.com/itm/Voice-Sound-switch-control-on-off-12VDC-Unassembled-Kit-Condensor-MIC-FK409-/141021388617?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20d5879f49

chipakos-original
24-05-15, 20:14
Αν αντιδράει το Led τότε πρέπει να υπάρχει αντίδραση και στο ρελέ διότι και τα δύο συνδέονται στην έξοδο του κυκλώματος.

giwrgos77
24-05-15, 21:37
Αν αντιδράει το Led τότε πρέπει να υπάρχει αντίδραση και στο ρελέ διότι και τα δύο συνδέονται στην έξοδο του κυκλώματος.
και το ρελε δουλευει ακουω το "τσακ" καθε φορα που βγαζω την μπαταρια, το θεμα ειναι γιατι δεν αντιδραει με τον ηχο..

vikiath
25-05-15, 08:56
για βαχυκυκωσε τον c2 και πες μας αν ακουει

giwrgos77
25-05-15, 10:54
για βαχυκυκωσε τον c2 και πες μας αν ακουει Δεν κανει τιποτα

chipakos-original
25-05-15, 11:37
Ρε παιδάκι μου την δεκαετία του 80 αγόραζα τέτοια ΚΙΤ όπου τα μισά δεν δούλευαν με τίποτε. Ηταν ότι πρέπει για να μάθεις ηλεκτρονικά αφού τα έπαιρνες να μην δουλεύουν κι εσύ έπρεπε να τα κάνεις να λειτουργήσουν.Οπότε πήγαινε έλα Αθήνα Γαλάτσι ....Και Γαλάτσι Αθήνα κράταγες και τη σιλουέτα σου. Τώρα που αγοράζω κυκλώματα που δουλεύουν όλο παχαίνω......lol lol

giwrgos77
25-05-15, 11:39
Ρε παιδάκι μου την δεκαετία του 80 αγόραζα τέτοια ΚΙΤ όπου τα μισά δεν δούλευαν με τίποτε. Ηταν ότι πρέπει για να μάθεις ηλεκτρονικά αφού τα έπαιρνες να μην δουλεύουν κι εσύ έπρεπε να τα κάνεις να λειτουργήσουν.Οπότε πήγαινε έλα Αθήνα Γαλάτσι ....Και Γαλάτσι Αθήνα κράταγες και τη σιλουέτα σου. Τώρα που αγοράζω κυκλώματα που δουλεύουν όλο παχαίνω......lol lol
χαχαχαχαχα :001_tt2: και γω μου φαινετε θα φτιαξω κορμαρα

giwrgos77
25-05-15, 14:13
Ευρηκααα!!! το φτιαξα , ειχα βαλει λαθος 2 πυκνωτες ξακαοιταξα τις κολλησεις και τελος το μικροφωνακι το κολλσα λιγο καλυτερα, τωρα ειναι φοβερο, ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και για τη βοηθεια! :)

elektronio
25-05-15, 15:02
Τελικά ακόμη και ένα κιτ (που όλα είναι σχεδόν έτοιμα) σου δίνει τη χαρά της δημιουργίας.

giwrgos77
25-05-15, 15:37
Ναι εννοειται και ειδικα οταν παιδευεσε τοσο πολυ , εσπασα το κεφαλι μου ρε γαμωτο γιατι οπως ειπες και συ ολα ηταν σχεδον ετοιμα ,αλλα τελικα ημουν λιγο απροσεχτος, τουλαχιστον το καταλαβα :)

giwrgos77
25-05-15, 15:40
Με ποιο αλλο τροπο μπορω να φτιαξω ενα κυκλωμα ηχοδιακοπτη?

FILMAN
25-05-15, 15:46
Με ένα μικρόφωνο, ένα ενισχυτή με τελεστικό, και ένα flip flop. Χωρίς τρανζίστορ.

giwrgos77
25-05-15, 16:28
μηπως υπαρχει καποιο σχημα

klik
25-05-15, 17:23
μηπως υπαρχει καποιο σχημα αυτό που θα κάνεις εσύ, για να παίξεις-μάθεις:biggrin:

chipakos-original
25-05-15, 17:50
Μπράβο μπράβο.

giwrgos77
25-05-15, 18:05
χάχα οκ οκ θα το πάρω σαν πρόκληση