PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω σωλήνα pvc Φ20.



sakishlek
25-05-15, 17:09
Χρειάζομαι σωλήνα pvc φ20 ,δηλαδή με 2 εκατοστά διάμετρο.Νομίζω ότι αυτή η διάσταση δεν βγαίνει στα υδραυλικά,αλλά στα ηλεκτρολογικά.Εντός των ημερών θα κατέβω Αθήνα για δουλειές.Που μπορώ να βρω τέτοιο σωλήνα;

Επίσης χρειάζομαι γωνίες 45 μοιρών και 'ταυ' γι'αυτόν.Τί διάμετρο πρέπει να έχουν για να ταιριάξουν στο σωλήνα φ20;

klik
25-05-15, 17:33
Στα αρδευτικά (αν σου κάνουν βινυλίου) . Αυτόματο πότισμα κλπ. Εγώ έχω τέτοιες βινυλίου σε ενυδρείο


Χρειάζομαι σωλήνα pvc φ20 ,δηλαδή με 2 εκατοστά διάμετρο.Νομίζω ότι αυτή η διάσταση δεν βγαίνει στα υδραυλικά,αλλά στα ηλεκτρολογικά.Εντός των ημερών θα κατέβω Αθήνα για δουλειές.Που μπορώ να βρω τέτοιο σωλήνα;

Επίσης χρειάζομαι γωνίες 45 μοιρών και 'ταυ' γι'αυτόν.Τί διάμετρο πρέπει να έχουν για να ταιριάξουν στο σωλήνα φ20;

SeAfasia
25-05-15, 17:42
Κεραία το κόβω;
Στα καταστήματα που διαθέτουν άρδευσης είδη επίσης και στα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού!

Gaou
25-05-15, 21:27
εγώ μονο στο leroy ειχα βρει έτοιμοπαραδοτη . ολοι οι άλλοι επρεπε να παραγγείλουν καθότι δεν τις δουλευουν . εχει και γωνιες που υστερα απο την τοποθέτηση καταλαβα ότι δεν ειανι στεγανες ...εντιτ νομιζω ότι και ο καυκας εχει επισης στοκ.

aris k
25-05-15, 22:42
παρε σωληνα κουβιδι φ20 και γωνιες φ20 και μουφες φ20 οτι θελεις σε φ20 στα ηλεκτρολογικα εχουν

nestoras
25-05-15, 23:34
Ο ηλεκτρολογικός σωλήνας βγαίνει με εξωτερική διάμετρο Φ20 (σε περίπτωση που σε απασχολεί αυτό).
Τα σπιράλ βγαίνουν με εσωτερική διάμετρο Φ20.

FILMAN
26-05-15, 10:06
Και δεν υπάρχει Τ, για γωνίες 45ο δεν γνωρίζω.

Sted
26-05-15, 11:35
Υπαρχει Τ, γωνιες 90ο, καμπυλες 90ο. Για 45ο γωνιες δεν ξέρω.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

FILMAN
26-05-15, 11:52
Υπαρχει ΤΥπάρχει; Τότε συγγνώμη για το λάθος... :001_unsure:

lepouras
26-05-15, 11:59
Υπάρχει; Τότε συγγνώμη για το λάθος... :001_unsure:

προφανώς όχι στα κουβίδι.
αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν Τ(και σαν +) το μικρό του κουτί διακλάδωσης με τις ανάλογες μούφες.
και με ένα μπιστόλι θερμού αέρα μπορείς να κάνεις παπάδες και ότι σχήμα θες.

nikknikk4
26-05-15, 12:41
http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias.html (http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias.html)


υπάρχουν και σε καταστήματα με Υδραυλικά Είδη

sakishlek
26-05-15, 13:51
http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias.html (http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias.html)


υπάρχουν και σε καταστήματα με Υδραυλικά Είδη

Στα υδραυλικά συνήθως το μικρότερο που έχουν είναι το Φ32.Μικρότερα δεν δουλεύουν.Αυτό που δίνεις είναι υδραυλικά ενυδρείου και είναι αποθήκη.Λίγο δύσκολο να βρω τέτοιο μαγαζί εκτός ίντερνετ.

lepouras
26-05-15, 14:21
μήπως αν θέλει το παλικάρι να μας πει τη θέλει να κάνει μήπως και υπάρχουν καλύτερες προτάσεις?

Τρελός Επιστήμονας
26-05-15, 16:52
Στα μεγάλα ηλεκτρολογικά καταστήματα υπάρχει και Φ20 και άλλες διαστάσεις, είτε σε μάρκα "Κουβίδης" είτε σε άλλες παρόμοιες. Επίσης εκεί μπορείς να βρεις και τις γωνίες καθώς και κουτιά διακλάδωσης για ηλεκτρολογική σωλήνα.

sakishlek
26-05-15, 18:39
Μόλις γύρισα απ το leroy.Πληρης απογοήτευση.Στα κηπευτικά σωλήνες δεν έχει,στα υδραυλικά από Φ32 και πάνω και στα ηλεκτρολικά βρήκα μεν φ20 αλλά ...Έχει μόνο γωνίες 90 μοιρών.Επιπλέον οι γωνίες Φ20 είναι ακριβώς η ίδια διάμετρος και δεν ταιριάζει.Και λογικό είναι.Και δεν ξέρω ποια θα ταίριαζε.Ταύ δεν έχει (το κουτί διακλάδωσης δεν μου κάνει).Τελικά θα προτιμήσω τα υδραυλικά ενυδρείου που έδωσε ο φίλος παραπάνω.

Sted
26-05-15, 19:37
Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις γωνίες; Με σπιράλ δεν γίνεται η δουλειά σου;

Κάποιο κατάστημα με ηλεκτρολογικά δεν υπάρχει στην περιοχή σου;

alpha uk
26-05-15, 20:06
Εάν θέλεις κοίτα στό eBay UK γιά electric conduit inspection bend 20mm ,inspection tee 20 mm, or inspection tee box αλλά γιά 45° δέν νομίζω ότι θά βρείς σέ ηλεκτρικό υλικό, μόνο σέ υδραυλικά.Υπάρχει ένα ελατήριο 20mm γιά νά γυριζεις πλαστικές ηλεκτρολογικές σωλήνες σέ ότι μοίρες θέλεις , βέβαια στο UK, δέν ξέρω εάν υπάρχει καί στήν Ελλάδα.Στή χειρότερη περίπτωση, εάν δέν μπορείς νά βρείς αυτό πού θέλεις , Γράψε τή θέλεις καί πόσα νά στά στείλω εγώ από τήν Αγγλία

Gaou
26-05-15, 20:39
Μόλις γύρισα απ το leroy.Πληρης απογοήτευση.Στα κηπευτικά σωλήνες δεν έχει,στα υδραυλικά από Φ32 και πάνω και στα ηλεκτρολικά βρήκα μεν φ20 αλλά .......

συγνώμη φίλε για το τραβηγμα...

FILMAN
27-05-15, 11:15
...οι γωνίες Φ20 είναι ακριβώς η ίδια διάμετρος και δεν ταιριάζει.Και λογικό είναι.Και δεν ξέρω ποια θα ταίριαζε.Ναι, δεν μπαίνει κατευθείαν, παρεμβάλλεται μούφα.

sakishlek
28-05-15, 21:08
μήπως αν θέλει το παλικάρι να μας πει τη θέλει να κάνει μήπως και υπάρχουν καλύτερες προτάσεις?

Σκέφτομαι να φτιάξω κάτι τέτοιο...

57508

koulis/koulis.gr
02-06-15, 14:03
Αγαπητε Σακη
δεν ξερω αν βρηκες κατι ,αλλα η λυση ειναι Σταματιου πλαστικα στον παραδρομο του Κηφισσου μολις περασεις την Π. Ραλλη
δεξια .Απ εξω εχει κανο ,πισινες ,δεξαμενες.Θα βρεις τα παντα σε σωληνα και εξαρτηματα PVC .Τα υλικα του ειναι και κολλητα και μικτα (κολλητο σε σπειρωμα) βαρεως τυπου 16 atm.Πηγαινε κατ ευθειαν στην πρωτη αποθηκη και ζητα τον Διονυση .πολυ υπομονετικος και εξυπηρετικος.