PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανορθωτης



Μαρδονιος
26-05-15, 18:31
Συνδεω σ εναν ανορθωτη 7V-3A AC και και μου δινει 4V -1,2A DC.Ετσι πρεπει να δινει λιγοτερο?

gsouf
26-05-15, 18:40
όχι δεν είναι σωστό ο μετασχηματιστής σου έχει πρόβλημα!

chip
26-05-15, 18:47
δεν μας τα λες καλά....
7V (χωρίς φορτίο) μετασχηματιστής μπορεί να είναι μετασχηματιστής στα 5V και με την πτώση τάση στις διόδους τα πηγαίνει στα 4V (πυκνωτής υπάρχει μετά τον μετασχηματιστή?)

ύστερα το ρεύμα δεν το καθορίζει ο ανορθωτής αλλά το τι ζητάει το φορτίο με την προϋπόθεση να έχει την ικανότητα να το δώσει και ο μετασχηματιστής...

θα ταν σωστό να είχες μετρήσει την τάση που δίνει ο μετασχηματιστής την στιγμή που του έχεις το φορτίο (1,2Α)
φυσικά το ιδανικό θα ήταν αν είχες πει όλη την διάταξη (αν ο μετασχηματιστής είναι καινούριος ή παλιός αν γράφει πάνω του την τάση εξόδου αν λέγοντας ανορθωτή εννοείς μία δίοδο ή γέφυρα ανόρθωσης αν κάνεις ανόρθωση με 4 διόδους (γέφυρα) ή με δύο διόδους σε μετασχηματιστή με μεσαία λήψη ή αν κάνεις ανόρθωση με μία δίοδο. Ποιο είναι το φορτίο σου και με τη όργανο μέτρησες τάσεις και ρεύματα.... επίσης μία φωτογραφία της διάταξης μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες...

Μαρδονιος
26-05-15, 18:57
Τα 7V-3A AC τα παιρνω απο ανεμογεννητρια.Μια απλη γεφυρα ανορθωσης εχω 8Α 1000V.

chip
26-05-15, 19:04
όταν όμως η ανεμογενήτρια τροφοδοτεί κάποιο φορτίο θα μειωθεί η ταχύτητα που περιστρέφεται (δεν ξέρω από ανεμογεννήτριες αλλά όταν σε μία γεννήτρια βάζεις φορτίο υπάρχει αντίσταση στην περιστροφή της (αρχή διατήρησης της ενέργειας)) και κατά συνέπεια και η τάση εξόδου της (όπως και το ρεύμα που θα τραβάει το φορτίο)

σε μία απλή γέφυρα ανόρθωσης είναι λογικό να έχει πτώση τάσης 2 (ίσως και 2,4 σε μεγαλύτερα φορτία...). (καλύτερα να έκανες γέφυρα ανόρθωσης με διόδους schotky που εμφανίζουν μικρή πτώση τάσης. Με γέφυρα με διόδους schotky θα είχες πτώση τάσης κάπου στα 0,7-0,8V και ίσως και ποιο χαμηλή στα μικρά φορτία )

leosedf
26-05-15, 19:44
Εννοείς ότι επειδή έχεις γέφυρα 8Α 1000V νομίζεις ότι παίρνεις τόσα?

Μαρδονιος
26-05-15, 19:52
Το ξερω παλικαρι μου για τα φορτια.Εδω εδω αλλη απορια εχω με δεδομενο τη σταθερη ταχυτητα της γεννητριας στα δυο καλωδια που κατεβαζει, τα συνδεω με τον ανορθωτη κ παιρνω τα μισα VOLTS K AMPERS.Ρωτω ειναι σωστο? Η πρεπει να βαλω κ αλλα εξαρτηματα μαζι με τον ανορθωτη? για να παρω τα ιδια V σε DC.?

Fixxxer
26-05-15, 19:54
Μηπως ειναι ημι-ανορθωτης?

Μαρδονιος
26-05-15, 19:55
Κωνσταντινε δεν εννοω τιποτα!! Ειπα απλα τι γεφυρα εχω..

lepouras
26-05-15, 20:09
καταρχήν την τάση αυτή την μέτρησες πριν την γέφυρα και μετά? ή την μέτρησες χωρίς γέφυρα και μετά την έβαλες? γύρναγε με αέρα όταν την μέτρησες ή με κάποιο βοήθημα? όπως είπε και ο CHIP με φορτίο η γεννήτρια πέφτουν οι στροφές της. για να σου δώσω να καταλάβεις τα φρένα στις ανεμογεννήτριες ακόμα και σε 1000+ βατ είναι ένας διακόπτης που βραχυκυκλώνει τα άκρα της. σχεδόν την ακινητοποιεί.

lepouras
26-05-15, 20:17
στα δυο καλωδια που κατεβαζει,
είναι αυτοσχέδια? ή αγοραστή? μέτρησε πριν και είχε 7 AC? στο δίνει ο κατασκευαστείς? συνήθως όταν κατεβάζουν 2 καλώδια έχουν ενσωματωμένο ανορθωτή μέσα τους.

chip
26-05-15, 20:18
το πρόβλημα στο ερώτημα σου αρχίζει από το οτι λες ότι συνδέεις 7V 3Α. Αυτά τα μετράς με κάποιο πολύμετρο η εννοείς οτι αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της ανεμογεννήτριας σου?
Τα Α δεν τα ορίζει η γεννήτρια, η μπαταρία κλπ αλλά το φορτίο σου...
Έχω την εντύπωση οτι αρχίζεις να εκνευρίζεσαι και δεν είναι καλό όταν κάποιοι θέλουν να σε βοηθήσουν....
επίσης δεν ξέρουμε το επίπεδο γνώσεων σου και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι περιγράφεις και τι καταλαβαίνεις σωστά από αυτά που μας γράφεις και σου απαντάμε.

Μαρδονιος
26-05-15, 20:22
Γιαννη ας αφησουμε την γεννητρια.Θεωρητικα εχουμε δυο καλωδια που φερνουν 7V-3A (σταθερο ο κοσμος να χαλασει) ας το πουμε ετσι.Οταν το συνδεσουμε με τη γεφυρα που σας εχω πει, το 7V-3A θα αλαξει?

Fixxxer
26-05-15, 20:29
Θες τα 7V-3A που ειναι σε ΑC να τα κανεις 7V-3A σε DC?

lepouras
26-05-15, 20:30
Γιαννη ας αφησουμε την γεννητρια.Θεωρητικα εχουμε δυο καλωδια που φερνουν 7V-3A (σταθερο ο κοσμος να χαλασει) ας το πουμε ετσι.Οταν το συνδεσουμε με τη γεφυρα που σας εχω πει, το 7V-3A θα αλαξει?

σε ένα μετασχηματιστή που σε φορτίο 3Α δίνει 7βολτ AC θα έχει την πτώση της γέφυρας περίπου 1.5 βολτ.
στην περίπτωση μιας ανεμογεννήτρια όμως στα δεδομένα προστίθενται και άλλα. ΔΕΝ είναι απλά ένας μετασχηματιστής.
ακόμα και στον Μ/Σ αν τραβήξουμε το μέγιστο των δυνατοτήτων του θα έχω πτώση τάσης.
γιαυτό δεν παίρνεις ξεκάθαρη απάντηση.
θες ξεκάθαρη απάντηση χωρίς δεδομένα?
ε σου λέω ΟΧΙ.

Μαρδονιος
26-05-15, 20:32
Οχι παιδια δεν εκνευριζομαι προς θεου.Οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες, τη γεννητρια τη εφτιαξα μονος μου, κ τη μετρησα με πολυμετρο με φορτιο.

Μαρδονιος
26-05-15, 20:35
Ναι Νικο ναι.

chip
26-05-15, 20:38
δηλαδή έβαλες κάποιο φορτίο και μέτρησες 7V και 3Α με το συγκεκριμένο φορτίο?
και στη συνέχεια έβαλες και τη γέφυρα και μέτρησες τα 4V και 1,2A?

Αν αυτό έκανες... απλά η γέφυρα έκανε πτώση τάσης (κάπου στα 2 έως 2,5V είναι λογικά) και όταν βέβαια το φορτίο σου παίρνει μικρότερη τάση τραβάει και λιγότερο ρεύμα (είπαμε το ρεύμα δεν το ορίζει η γεννήτρια αλλά το φορτίο. Η γεννήτρια απλά έχει ένα μέγιστο ρεύμα που πάνω από αυτό δεν μπορεί να δώσει είτε γιατί απλά δεν δίνει είτε γιατί παθαίνει ζημιά)

Επίσης οι μετρήσεις με και χωρίς γέφυρα πρέπει να γίνονται στον ίδιο χρόνο για να είναι οι ίδιες συνθήκες αέρα

lepouras
26-05-15, 20:42
ωραία μπράβο πάμε τώρα στα δεδομένα. για να μπορέσεις και εσύ να καταλάβεις και εμείς να σε βοηθήσουμε έχουμε τα εξής ερωτήματα για να δούμε τα δεδομένα.
Α)εξασφάλισες στην δοκιμή σου ότι είχε τις ίδιες στροφές η γεννήτρια κατα τις μετρήσεις σου?
Β) είχες το ίδιο φορτίο και στις δύο δοκιμές(κατα προτίμηση ωμικό)?
Γ) έκανες και μέτρηση τάσης με την γέφυρα επάνω με το φορτίο στην έξοδο και μέτρηση πριν και μετά αυτής κατά την διάρκεια λειτουργίας?
Δ)τη πολύμετρο έχεις? γιατί εδώ δεν έχουμε 50Ηz συχνότητα και ανάλογα με πόσες στροφές γύρναγες την Α/Γ μπορεί να χάνει.
και ότι άλλο ξέχασα και ρωτήσουν τα παιδιά.

Μαρδονιος
26-05-15, 21:03
Εκανα τις δοκιμη με τον ιδιο αερα αλλα το ωμικο φορτιο δεν το εχω.Μαλλον για αντισταση θα μιλας.Το εκανα μ ενα μοτερ AC κ αμεσως βαζω τη γεφυρα γυριζω το πολυμετρο στο DC κ συνδεω ενα μοτερ DC. Ενα πολυμετρο των 30 ευρο ειναι που μετραει μεχρι 10Α.

lynx
26-05-15, 21:04
γιατι του τα λέτε έτσι? πείτε του ανθρώπου.. οταν έχεις μια σταθερή πηγή (δεν θα εξετάζουμε ακομα το τύπο)
που δίνει 7VAC/3A τότε μετά απο ένα κύκλωμα ανόρθωσης με μια τυπική γέφυρα και εξομάλυνση
θα δεί τόσα volt και με το τάδε φορτίο τόσα volt και τόσα αμπέρ ! και αφήστε τον να βγάλει άκρη τι
έχει κάνει αυτός η αν θέλει να ρωτήσει κάτι για διευκρίνηση...

πραγματικά διαβάζετε πώς έχει εξελιχθεί η συζήτηση και αν όλο αυτο βοηθάει? :001_smile:

dog80
26-05-15, 21:25
Αν έχεις μια εναλλασόμενη τάση Χ Volt RMS, τότε μετά τη γέφυρα πρέπει να μετρήσεις κανονικά ( Χ * 1,414 ) - 1,4 Volt DC

To 1,414 είναι ο συντελεστής μετατροπής απο RMS σε peak και το 1,4 είναι η πτώση τάσης των δύο διόδων, γιατι σε μια γέφυρα ανα πάσα στιγμή μόνο δύο απο τις 4 διόδους άγουν.

Βέβαια η έξοδος της γέφυρας είναι μια σειρά απο βουναλάκια οπου η παραπάνω τάση είναι η κορυφή. Οπότε το πολύμετρο δέν ξέρω τί θα δείξει.

Αν όμως βάλεις ένα μικρό πυκνωτή παράλληλα στην έξοδο, το πολύμετρο θα σου δείξει σωστά την κορυφή του DC.

lepouras
27-05-15, 02:23
Εκανα τις δοκιμη με τον ιδιο αερα(ποτέ δεν είναι έπρεπε να κάνει δοκιμές με κάποιο μοτερ τρυπανι κάτι με σταθερές στροφές) αλλα το ωμικο φορτιο δεν το εχω.Μαλλον για αντισταση θα μιλας.Το εκανα μ ενα μοτερ AC(θάθελα να δω τη μτέρ είναι αυτό για 7 βολτ AC και για πόσα Hz) κ αμεσως βαζω τη γεφυρα (αν έκανες και μια μέτρηση επιτόπου πριν και μετά θα έβλεπες αντί για 7 Vot AC ίσως 5-5.5 volt) γυριζω το πολυμετρο στο DC κ συνδεω ενα μοτερ DC(τη σε κάνει να πιστεύεις ότι είχε ακρυβός τα ίδια χαρακτηρηστικά με το προιγούμενο?). Ενα πολυμετρο των 30 ευρο ειναι που μετραει μεχρι 10Α.

ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ο τρόπος που μέτρησες δεν έχει ούτε ένα κοινό μέτρο σύγκρισης πουθενά.

Spark
27-05-15, 08:04
Τα τα παιρνω απο ανεμογεννητρια.Μια απλη γεφυρα ανορθωσης εχω 8Α 1000V.

ειναι πιθανότητα να νομίζεις πως παιρνεις 7V-3A AC. πως έκανες αυτη την μέτρηση;
το γεγονος οτι μετά την γέφυρα παιρνεις μισα βολτ/αμπερ σημαινει πως οτι τα 7V-3A AC δεν ειναι πραγματικά.
ειναι απαραίτητος ενας πυκνωτης ηλεκτρολυτικος μετά την γεφυρα.

μήπως το καλώδιο σου ειναι μακρύ, ειναι παλιό και έχει απώλειες;
δοκίμασε με νέο καλωδιο κάτω απο την ανεμογγενήτρια που φαντάζομαι πως θα ειναι μικρή.
εσυ την έφτιαξες;

Μαρδονιος
27-05-15, 08:04
Καλημερα παιδια ευχαριστω πολυ.Καταλαβα πως δεν τα κανω καλα.

Μαρδονιος
27-05-15, 08:09
Ενταξει Σπυρο θα βαλω εναν πυκνωτη μετα τη γεφυρα κ βλεπω.Σ ευχαριστω

FILMAN
27-05-15, 11:51
Βέβαια η έξοδος της γέφυρας είναι μια σειρά απο βουναλάκια οπου η παραπάνω τάση είναι η κορυφή. Οπότε το πολύμετρο δέν ξέρω τί θα δείξει.
Έτσι.

Φίλε Θοδωρή το ρεύμα που θα πάρεις από τη γέφυρα δεν εξαρτάται μόνο από το τί μπορεί να δώσει η γεννήτριά σου αλλά και από το τί τραβάει το φορτίο σου. Αν δεν βάλεις καθόλου φορτίο π.χ. δεν περιμένεις η γέφυρα να διαρρέεται από 3Α έτσι δεν είναι; Τώρα η πτώση στη γέφυρα θα πρέπει να είναι γύρω στα 1 με 2V ανάλογα με το ρεύμα που τραβάς, όχι παραπάνω. Τα 3V πτώση που μέτρησες οφείλονται προφανώς σε αυτό που έχω παραθέσει από τον Γιάννη. Δηλαδή για είσοδο 7V~ η έξοδος του ανορθωτή παίζει από 0 μέχρι περίπου 9V οπότε και το πολύμετρο σου δίνει μια ένδειξη κάπου εκεί ανάμεσα.

Μαρδονιος
28-05-15, 11:46
Ενταξει Φιλιππα οκ οκ.

dog80
28-05-15, 11:55
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το βίντεο. Αν και το θέμα είναι τα γραμμικά τροφοδοτικά, δείχνω πώς μετράμε τις τάσεις, γέφυρα ανόρθωσης κτλ.


https://www.youtube.com/watch?v=hZTPEhNUt7g