PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ ΚΕΝΤΡΟΥ PARADOX SP6000



dimpet
26-05-15, 22:58
Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω το κέντρο Paradox SP6000 και δυο πληκτρολόγια Κ10Η.
Οι τιμές σε διάφορα καταστήματα internetika και μη για το κέντρο είναι γύρω στα 120E (η φθηνότερη).
Βλέπω στο ebay το ίδιο προιόν γύρω στα 80Ε (από Βουλγαρία είδα κανα δυο τύπους). Το ίδιο ισχύει και για τα πληκτρολόγια
οι τιμές είναι αρκετά πιο χαμηλές.

Έχει πάρει κάποιος απο έξωτερικό γνωρίζει κάτι ? Είναι original paradox ή παίζει να είναι και μαιμουδιάρικα ??

Α και κάτι τελευταίο το πρόγραμμα winload για να έχω πρόσβαση και να έχω ένα back up από που μπορώ να το κατεβάσω ? Στο site της paradox ζητάει registry για να γίνει αυτό.
Έκανα registry αλλά δε βλέπω φως δε μου στείλανε ούτε κωδικό ούτε απάντησε κανεις . Πρέπει να είσαι εγκαταστάτης για να έχεις πρόσβαση στα manual και στο software ?
Αν είσαι μηχανικός ηλεκτρονικός και ασχολείσε με άλλο αντικείμενο όχι συναγερμούς δε μπορείς να έχεις πρόσβαση ?
Το πρόγραμμα αυτό είναι δωρεάν ??

Ευχαριστώ

aris k
27-05-15, 00:05
Δημητρη καλησπερα
αν παρεις Clono δεν θα το καταλαβεις , αν συνδεσεις το Win Load Μπορει και να σου κλειδωσει την πλακετα ! για να παρεις απο την Paradox το ΟΚ για να παρεις το προγραμμα η οποια αλλη εφαρμογη εχει ο Server πρεπει να εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ
Γενικοτερα τα διαφορα Site μπορει να σου δωσουν οτι θελουν χωρις καλυψη απο την επισημη Paradox ( Εχει γινει παλαιοτερα Θεμα με τα κινεζικα Paradox)
Το προγραμμα ειναι δωρεαν
αυτα !!

kioan
27-05-15, 00:15
Έχει πάρει κάποιος απο έξωτερικό γνωρίζει κάτι ? Είναι original paradox ή παίζει να είναι και μαιμουδιάρικα ??

Έχω πάρει εγώ ένα 307USB από τη Βουλγαρία, δεν είχα κάποιο πρόβλημα, είναι original και λειτουργεί μια χαρά.

Σχετικά με όλα τα Paradox προϊόντα, αν δεν έχουν αγοραστεί από τον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, δεν μπορείς να έχεις καμία υποστήριξη.
Και μην φανταστείς ότι αν τα αγοράσεις από οποιοδήποτε ελληνικό κατάστημα (πχ eshop, stavrianos-dw κλπ) θα είσαι καλυμμένος. Αν χρειαστείς υποστήριξη θα σου πουν ότι είναι προϊόν παραεισαγωγής και δεν το αναγνωρίζουν (μου είπε συνεργάτης Paradox αφότου έλεγξε το σειριακό αριθμό ενός Spectra που αγόρασα από eshop).

Φυσικά η Paradox Hellas, αν και γνωρίζει το πρόβλημα, δεν κάνει τίποτα να κυνηγήσει όλους αυτούς που σύμφωνα με τα λεγόμενά της είναι παραεισαγωγείς, αλλά ποιεί την νήσσαν.



Α και κάτι τελευταίο το πρόγραμμα winload για να έχω πρόσβαση και να έχω ένα back up από που μπορώ να το κατεβάσω ? Στο site της paradox ζητάει registry για να γίνει αυτό.
Έκανα registry αλλά δε βλέπω φως δε μου στείλανε ούτε κωδικό ούτε απάντησε κανεις . Πρέπει να είσαι εγκαταστάτης για να έχεις πρόσβαση στα manual και στο software ?
Αν είσαι μηχανικός ηλεκτρονικός και ασχολείσε με άλλο αντικείμενο όχι συναγερμούς δε μπορείς να έχεις πρόσβαση ?
Το πρόγραμμα αυτό είναι δωρεάν ??

Στο site δεν απαντάνε ποτέ διότι τα στοιχεία που καταχωρείς για την εγγραφή τα προωθούν στον Έλληνα αντιπρόσωπο, ο οποίος εις ένδειξη επαγγελματισμού, αποφασίζει να σε γράψει εκεί που φαντάζεσαι και δεν απαντάει ούτε καν αρνητικά.

Για να αποκτήσεις επίσημα λοιπόν το πρόγραμμα πρέπει να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές και να πάρεις και έναν "χαρακτήρα ανακατεύθυνσης" στον κέρβερο γαμάουα Έλληνα αντιπρόσωπο :angry:

dimpet
27-05-15, 00:25
Άρα αυτοί πουλάνε ένα προιόν μισό και το πρόγραμμα το έχουνε νταβατζιλίκι αν κατάλαβα καλά.
Το συγκεκριμμένο που αναφέρεις 307USB έχει τα μισά λεφτα απο οτι έχει στα εδώ μαγαζιά.
Η επίσημη paradox τι λέει ??

aris k
27-05-15, 00:39
Άρα αυτοί πουλάνε ένα προιόν μισό και το πρόγραμμα το έχουνε νταβατζιλίκι αν κατάλαβα καλά.
Το συγκεκριμμένο που αναφέρεις 307USB έχει τα μισά λεφτα απο οτι έχει στα εδώ μαγαζιά.
Η επίσημη paradox τι λέει ??
διαφωνο με την αποψη σου
το προιον το πουλανε αυστηρα μονο σε επαγγελματιες μαζι με το προγραμμα , και οτι αλλα χρειζονται για την εγκατασταση
πραγματι μπορει να εχει διαφορα σε τιμη και η πλακετα και το πληκτρολογειο και ολα !!
αν τους ζητησεις βοηθεια τεχνικη θα σου συστησουν τον κοντινοτερο συνεργατη τους
σε καθε κουτι με την κεντρικη πλακετα εχει μεσα βεβαιωση οτι ειναι σωστη η πλακετα με τα σειριακα της , ωστε αν καλεσεις την Paradox να σου το βεβαιωσουν και να σε καλυψουν αν χρειαστη
παντα φιλικα Αρης

kioan
27-05-15, 16:55
Άρα αυτοί πουλάνε ένα προιόν μισό και το πρόγραμμα το έχουνε νταβατζιλίκι αν κατάλαβα καλά.
Μισό προϊόν δεν μπορείς να πεις πως είναι, διότι θεωρητικά μπορείς να το προγραμματίσεις πλήρως από το πληκτρολόγιο.



το προιον το πουλανε αυστηρα μονο σε επαγγελματιες μαζι με το προγραμμα , και οτι αλλα χρειζονται για την εγκατασταση
πραγματι μπορει να εχει διαφορα σε τιμη και η πλακετα και το πληκτρολογειο και ολα !!
αν τους ζητησεις βοηθεια τεχνικη θα σου συστησουν τον κοντινοτερο συνεργατη τους

Τα προϊόντα Paradox τα πουλάει πληθώρα ελληνικών και ευρωπαϊκών καταστημάτων σε οποιονδήποτε χρήστη εντός Ευρώπης. Είτε ηλεκτρονικά μέσω online καταστήματος, είτε σε φυσικό κατάστημα.
Αυτό που ερμηνέυω εγώ από τη στάση της Paradox, είναι πως κάτι τέτοιο δεν απαγορεύεται διότι διαφορετικά θα είχε κινηθεί εναντίων των καταστημάτων αυτών. Αν για παράδειγμα κάποιο από τα σειριακά που πούλησε σε κάποιον επίσημο συνεργάτη της για την αγορά της Βουλγαρίας βρισκόταν να έχει πωληθεί σε λιανική στην Ελλάδα, είναι πολύ εύκολο να τιμωρηθεί αυτός που το έκανε.
Προφανώς και τέτοιος περιορισμός δεν υπάρχει επίσημα, αλλά είναι κάτι που θέλει να επιβάλει η Paradox Hellas από μόνη της για να παίρνει τα κέρδη της ντόπιας αγοράς.

Αν η πλακέτα είναι κάποια μαϊμού, προφανώς και δεν έχω καμία απαίτηση υποστήριξης. Αλλά αν είναι γνησιότατη και αγορασμένη από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, δε νομίζω πως έχει το δικαίωμα κανένας τοπικός αντιπρόσωπος να κάνει τέτοια νταβατζιλίκια.
Προφανώς όλα αυτά γίνονται εν αγνοία της Paradox, διότι όλες τις επικοινωνίες μέσω του διεθνούς site τις προωθούν απευθείας στον έλληνα συνεργάτη τους.

sotron1
27-05-15, 18:11
Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω το κέντρο Paradox SP6000 και δυο πληκτρολόγια Κ10Η.
Οι τιμές σε διάφορα καταστήματα internetika και μη για το κέντρο είναι γύρω στα 120E (η φθηνότερη).
Βλέπω στο ebay το ίδιο προιόν γύρω στα 80Ε (από Βουλγαρία είδα κανα δυο τύπους). Το ίδιο ισχύει και για τα πληκτρολόγια
οι τιμές είναι αρκετά πιο χαμηλές.

Έχει πάρει κάποιος απο έξωτερικό γνωρίζει κάτι ? Είναι original paradox ή παίζει να είναι και μαιμουδιάρικα ??

Α και κάτι τελευταίο το πρόγραμμα winload για να έχω πρόσβαση και να έχω ένα back up από που μπορώ να το κατεβάσω ? Στο site της paradox ζητάει registry για να γίνει αυτό.
Έκανα registry αλλά δε βλέπω φως δε μου στείλανε ούτε κωδικό ούτε απάντησε κανεις . Πρέπει να είσαι εγκαταστάτης για να έχεις πρόσβαση στα manual και στο software ?
Αν είσαι μηχανικός ηλεκτρονικός και ασχολείσε με άλλο αντικείμενο όχι συναγερμούς δε μπορείς να έχεις πρόσβαση ?
Το πρόγραμμα αυτό είναι δωρεάν ??

Ευχαριστώ

Για ρώτησε τον Βούλγαρο μήπως σου βρει το πρόγραμμα. Μερικοί έχουν υποστήριξη σε αυτά που πουλάνε.

aris k
27-05-15, 20:32
Παιδιά το win load πλέον είναι παλιό γιατί έχει βγει εδώ και χρονιά το νέο πρόγραμμα Baby Ware που κάνει πολλά περισσότερα

Αν η πλακέτα είναι κάποια μαϊμού, προφανώς και δεν έχω καμία απαίτηση υποστήριξης. Αλλά αν είναι γνησιότατη και αγορασμένη από άλλη Ευρωπαϊκή χώρα, δε νομίζω πως έχει το δικαίωμα κανένας τοπικός αντιπρόσωπος να κάνει τέτοια νταβατζιλίκια. ( πολυ ΣΩΣΤΟΣ )

dimpet
27-05-15, 23:03
Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η paradox στο τηλέφωνο μου είπε οτι δε πουλάει λιανική αλλά μόνο χονδρική. Όταν ρώτησα από μπορώ να αγοράσω μου δώσανε 4 τηλέφωνα από εγκαταστάτες δικούς τους οι οποίοι ο καθένας όσο γουστάρει πουλάει (στη τελική καλά κάνει) και δε πουλάνε σκέτα τα εξαρτήματα αλλά τα πουλάνε πακέτο με την εγκατάσταση.
Αυτό που κατάλαβα είναι οτι όσο μαιμού μπορεί να είναι ένα σύστημα του Βούλγαρου άλλο τόσο μπορεί να είναι και ένα σύστημα που πουλιέται σε ένα μαγαζί ελληνικό.

Επικοινωνία με το Βούλγαρο .........

Ερώτηση δική μου :
From: dim_1977
To: jmbbim
Subject: Other: dim_1977 sent a message about Paradox Security Alarm System-K10H 10-Zone Hardwired LED Keypad Module #121121585958
Sent Date: May-27-15 12:30:54 PDT




Dear jmbbim,

Hello from Greece ,

I am interesting in 2 pieces K10H Keypad.
1 piece 307usb connector.
Do you have SP6000 central module ?

If i buy all of them from you can you provide uniload software for free ?

Thanks
Dimitris

απάντηση ο Βούλγαρος

Dear dim_1977,

Hello,
No problem at all, can you please send me a mail so I can send an offer there.
All Best

- jmbbim

Ποια είναι η γνώμη σας ?

kioan
28-05-15, 08:58
Απο τον ιδιο πωλητη (jmbbim) αγορασα κι εγω το 307usb, μια χαρά εφθασε, δεν ειχα κανένα απολυτως πρόβλημα. Ειναι ευγενικος και πολυ συνεργασιμος (εν αντιθέσει με κατι ντόπιους που η paradox hellas θεωρεί τιμή της να τους εχει συνεργατες)

stam1982
28-05-15, 18:04
Μην πάρεις κ10 πάρε κ32.Στο μέλλον μπορεί να χρειαστείς περισσότερες από 10 ζώνες.

skipper1
29-05-15, 19:37
Απο τη στιγμη που αγοραζεται εντος ευρωπαικης ενωσης αυτο δν πρεπει να συμβαινει
Γιατι τα κινητα που τα παιρνεις 100e λιγοτερα απο ντοπια καταστηματα γιατι ισχυει η εγγυηση κ service?
Το ce που διαθετουν αυτο σημαινει ... ελευθερη διακινηση εντος ΕΕ

DigiMasTer
30-06-15, 03:32
Καλησπέρα, Μετά από μερικά e-mail με την Paradox Hellas και αφού τους εξήγησα ότι θέλω να προγραμματίζω τον συναγερμό μου από τον υπολογιστή πήρα account για τα softwares τους. Όποιος θέλει το babyware μπορώ να του το στείλω αφού είναι Freeware :) Την σύνδεση την έχω κάνει με ένα usb to serial module και "παίζει" μια χαρά!!!

leutpana
30-06-15, 16:49
Πέτρο εάν μπορείς κανε μου το μια προώθηση στο leutpanagiotakis@yahoo.gr.Eυχαριστω

DigiMasTer
30-06-15, 17:25
Το δημοσιεύω εδώ να το πάρει όποιος θέλει :) BabyWare (http://gblog.gr/BabyWare_V2.30.5_Setup.zip)