PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτιστικό με μετασχηματιστή και dimmer



piterpiano
27-05-15, 12:36
Καλημέρα σας,

Έβαλα προχτές στο σπίτι ένα 10φωτο φωτιστικό με μετασχηματιστή, πάνω του έχει 10xhttp://www.osram.com/osram_com/products/lamps/halogen-lamps/halostar/halostar-starlite/index.jsp?productId=ZMP_57891 οι οποίες είναι 100% dimmable.

Επειδή από εκεί που το πήρα μου είπαν ότι δεν μπορώ να έχω μισά-μισά τα φώτα με 2 διακόπτες παρά θα ανοίγουν όλα μονομιάς (λόγω μετασχηματιστή λέει αυτό) αποφάσισα να πάρω ένα dimmer. Τι πρέπει να πάρω; Μου είπαν ότι πρέπει να είναι ειδικό dimmer για φωτιστικά με μετασχηματιστές.

Επίσης, από εκεί που το αγόρασα μου έβγαλε από το πολύφωτο 2 κόκκινα καλώδια 220V και μου είπε να τα βάλω στις 2 από τις 3 υποδοχές της κλέμμας που έχουν ρεύμα και να μην βάλω τίποτα στο ουδέτερο. Εγώ έχω βάλει το 1 καλώδιο στην 1 υποδοχή(στην άλλη που πήγα να το βάλω κάτι βραχυκύκλωσα με το δοκιμαστικό και έκανε ένα τσαφ και είπα να το παρατήσω) και δουλεύει κανονικότατα απλά δουλεύει ο 1 από τους 2 διακόπτες. Αν βάλω το dimmer θα πρέπει να αλλάξω κάτι στην κλέμμα ή απλά θα βγάλω τον συμβατικό διακόπτη και θα συνδέσω το dimmer.

Ευχαριστώ,
Παναγιώτης.

vasilllis
27-05-15, 14:21
http://www.galaxy.gr/dimmer%2001.htm

αυτο ή οποιοδηποτε ντιμερ ζητησεις για λαμπες αλογονου με μετασχηματιστη σιδηροπυρηνα ή ηλεκτρονικο.Πχ αυτο που σου εδωσα κανει λεει για τουυς περισσοτερους τυπους ηλεκτρονικων μετασχηματιστων.
Πες μας και ποσα w ειναι οι λαμπες..

piterpiano
27-05-15, 14:45
Το γράφει στο link, 20w έκαστη άρα σύνολο 200W!

street
27-05-15, 16:59
οπως σου λεει και ο βασιλης ... εε βαλε ενα 250-300w να εχεις και αβαντζα ....

στις 2 από τις 3 υποδοχές της κλέμμας που έχουν ρεύμα και να μην βάλω τίποτα στο ουδέτερο. Εγώ έχω βάλει το 1 καλώδιο στην 1 υποδοχή(στην άλλη που πήγα να το βάλω κάτι βραχυκύκλωσα με το δοκιμαστικό και έκανε ένα τσαφ και είπα να το παρατήσω)
προσοχη μεγαλη , ο κοσμος αυτα τα κανει με κατεβασμενες ασφαλειες και οχι υπο ταση !!

vasilllis
28-05-15, 00:08
Το γράφει στο link, 20w έκαστη άρα σύνολο 200W!
το λινκ μπορει να ειναι τυχαιο για αυτο ρωτησα,να το ελεγξει ο ιδιος.


οπως σου λεει και ο βασιλης ... εε βαλε ενα 250-300w να εχεις και αβαντζα ....

προσοχη μεγαλη , ο κοσμος αυτα τα κανει με κατεβασμενες ασφαλειες και οχι υπο ταση !!

νομιζω απο 300w ξεκινανε αυτα.