PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρακιά σε λυχνία.Βοήθεια!!!



gregpro
27-05-15, 19:17
574915749257493Αγόρασα αυτές τις λυχνίες για κάτι project που θέλω να κάνω το καλοκαίρι.Δυστυχώς δε φαίνεται καλά στις φωτό, αλλά αυτή έχει μια χαρακιά (όχι ρωγμή) κατά μήκος.Για να δω αν είναι βαθειά,έβαλα τη μύτη μιας βελόνας,η οποία δεν "κάθεται"πολύ στη χαρακιά,πράγμα που σημαίνει ότι είναι αρκετά επιφανειακά.Υπάρχει περίπτωση με τη διαστολή της θέρμανσης να ραγίσει και να μου σπάσει στη μούρη;Τι λέτε;Να πάρω άλλη,λίγο δύσκολο,ήταν οι τελευταίες...

toliis69
27-05-15, 20:29
Αφού δεν κάθεται ούτε μύτη βελόνας μεσα ειναι αρκετά επιφανειακη οπότε δεν έχεις πρόβλημα

gregpro
27-05-15, 20:33
Ευχαριστώ.Κάθεται λιγάαακι σε ένα σημείο.Ίσα που συναντώ μια αντίσταση.

toliis69
27-05-15, 20:34
Δεν είναι τίποτα Γρηγόρη,προχώρα :001_smile:

gregpro
27-05-15, 20:37
ΟΚ! Και πάλι ευχαριστώ.

toliis69
27-05-15, 20:39
Τι καλό ετοιμάζεις?

gregpro
27-05-15, 20:52
Ενισχυτή.Ή μάλλον ενισχυτές.Βλέπεις,λόγω των μαθημάτων,ο μόνος καιρός που έχω χρονο για κατασκευές είναι το καλοκαίρι.Πρώτα θα κάνω ένα στερεοφωνικό ενισχυτή 10 βατ σε ξύλινο κουτί,για το σαλόνι,με λυχνίες KT88 και μετά,αν βρω χρόνο θα φτιάξω και ένα μικρό, στερεοφωνικό με τις λυχνιες της φωτογραφίας (PCL805)να τον έχω στο δωμάτιό μου,αντί για ηχεία υπολογιστή.Πάντως, χάρηκα πολύ που κατάφερα να βρω λυχνίες ULTRON,ολοκαίνουριες και σε τόσο καλή τιμή (7 ευρώ η μία.)

toliis69
27-05-15, 20:54
Ευγε !!!! καλή επιτυχία και περιμένουμε τις παρουσιάσεις !!

gregpro
27-05-15, 20:57
Εννοείται θα τις παρουσιάσω.Περίπου αρχές Ιουλίου θα είναι έτοιμος.Δυσκολεύομαι να βρω κουτί.

toliis69
27-05-15, 21:01
Αφου θα γίνει με ξύλο κουτί θα φτιάξεις εσύ, ή θα το παραγγείλεις σε κάποιον επιπλοποιό αφού έχεις καταληξει σε διαστάσεις και εμφάνιση

gregpro
27-05-15, 21:06
Εννοώ ότι θα τον φτιάξω σε μεταλλικό κουτί και μετά θα το ντύσω εξωτερικά με ξύλο που θα το βάψω και θα το γυαλίσω.

gregpro
27-05-15, 21:09
Απλά δεν ξέρω που να βρω το μεταλλικό κουτί.Τα ξύλα εύκολα τα βρίσκω.

jimk
27-05-15, 21:11
μεταχειρισμένες είναι οι λυχνίες;

toliis69
27-05-15, 21:15
και αυτό θα το κάνεις παραγγελία για να έχεισ τις διαστάσεις και την εμφάνιση που θέλεις. Αν πας σε έτοιμο περιορίζεσαι και στις διαστάσεις και στο εμφανισιακό μέρος. Φτιάξε πρώτα σε ένα χαρτί ένα σχέδιο,πως τον φαντάζεσαι,δεν είναι ανάγκη να ακολουθήσεις κάποιες στάνταρ υλοποιήσεις. Και αφου καταλήξεις σε ένα σχέδιο που σου αρέσει και έχεις καταλήξει στις διαστάσεις που χρειάζονται το παραγγέλνεις σε κάποιον που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές και έχει cnc

gregpro
27-05-15, 21:21
μεταχειρισμένες είναι οι λυχνίες;Ολοκαίνουριες και μάλιστα ULTRON(Αρκετά σπάνιες.)

gregpro
27-05-15, 21:25
και αυτό θα το κάνεις παραγγελία για να έχεισ τις διαστάσεις και την εμφάνιση που θέλεις. Αν πας σε έτοιμο περιορίζεσαι και στις διαστάσεις και στο εμφανισιακό μέρος. Φτιάξε πρώτα σε ένα χαρτί ένα σχέδιο,πως τον φαντάζεσαι,δεν είναι ανάγκη να ακολουθήσεις κάποιες στάνταρ υλοποιήσεις. Και αφου καταλήξεις σε ένα σχέδιο που σου αρέσει και έχεις καταλήξει στις διαστάσεις που χρειάζονται το παραγγέλνεις σε κάποιον που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές και έχει cncΕντάξει,ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια!!Το ηλεκτρονικό σχέδιο είναι του Βαγγέλη (ikaros1978

jimk
27-05-15, 21:54
Είναι φυσιολογικη η μαυριλα στο μεταλλο;; 20150527_191101.jpg

chip
27-05-15, 22:01
δεν είμαι ειδικός στις λυχνίες...
αλλά οι ULTRON δε νομιζω οτι είναι οτι το καλύτερο... νομίζω η ultron απλά εμπορεύονταν λυχνίες και έβαζε το όνομα της και πιθανόν να είναι και από ανατολικό μπλοκ λυχνίες....
οπότε την επόμενη φορά αν θέλεις πραγματικά καλές λυχνίες κοίταξε για Philips Siemens Telefunken Valvo mullard sylvania RCA.. .. βέβαια οι τιμές είναι τσουχτερές!

gregpro
27-05-15, 22:50
Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα.Πίστευα ότι πρόκειται για γερμανικές λυχνίες και αν θυμάμαι καλά,κάποιος εδώ στο φόρουμ είχε πει ότι έχουν καλή ποιότητα.

chris73
27-05-15, 22:58
Γούγλης
http://www.radiomuseum.org/dsp_hersteller_detail.cfm?Company_id=7018

gregpro
27-05-15, 22:59
Είναι φυσιολογικη η μαυριλα στο μεταλλο;; 20150527_191101.jpg

Αν εννοείς τη μαυρίλα στην κορυφή,υπάρχει σε όλες τις λυχνίες.Προέρχεται από ένα δαχτυλίδι επικαλυμμένο με βάριο.Όταν είναι να αφαιρέσουν τον αέρα,θερμαίνουν τη λυχνία με επαγωγή.Τότε το βάριο εξαχνώνεται και κολλά στην εσωτερική πλευρά του γυαλιού.Παγιδεύει τον αέρα που τυχόν έμεινε μέσα και τον αναγκάζει να βγει.Τέλος,με φλόγα ζεσταίνουν το γυαλί στην κορυφή,το γυαλί λιώνει κλείνοντας το στόμιο.Τραβάνε και τη λυχνία από την τρόμπα και σε αυτό οφείλεται το εξόγκωμα στην κορυφή.

gregpro
27-05-15, 23:05
Γούγλης
http://www.radiomuseum.org/dsp_hersteller_detail.cfm?Company_id=7018

Στο λινκ που έδωσες αναφέρει ότι τις ξαναπουλούσαν,αλλά δε λέει από που ήταν.Δηλαδή παίζει να πήρα κινεζιές;

ikaros1978
27-05-15, 23:10
Oι ultron ειναι αξιοπρεστατες λυχνιες και συναγωνιζονται επαξια επωνυμες αμερικανικες.
Και δεν ειναι καινουργια εταιρια αλλα πολυ παλια.
Οσο για την λυχνια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να ραγιζει, να παρει αερα και να μην δουλευει.Να σκασει δεν υπαρχει πιθανοτητα

gregpro
27-05-15, 23:27
Oι ultron ειναι αξιοπρεστατες λυχνιες και συναγωνιζονται επαξια επωνυμες αμερικανικες.
Και δεν ειναι καινουργια εταιρια αλλα πολυ παλια.
Οσο για την λυχνια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να ραγιζει, να παρει αερα και να μην δουλευει.Να σκασει δεν υπαρχει πιθανοτητα

Ετσι.Αυτό ήξερα κι εγώ,ότι ειναι παλιά εταιρία και έχει καλή ποιότητα.Γιαυτό μου φάνηκε περίεργο αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι μπορεί "να είναι από ανατολικό μπλοκ"Πάντα όταν είχα κι άλλες επιλογές,έψαχνα για ULTRON.Μεγάλη ιστορία,αλλά όταν ήμουν πολύ μικρός,την πρώτη μου επαφή με λυχνίες την είχα όταν ανακάλυψα μια ULTRON σε ένα συρτάρι.Έτσι κόλλησα το "μικρόβιο" των λυχνιών.

FILMAN
28-05-15, 11:00
Δεν μπορεί να σου σκάσει στα μούτρα. Μέσα έχει κενό οπότε αν σπάσει το γυαλί θα σπάσει πηγαίνοντας προς τα μέσα, όχι προς τα έξω.

SV1GRN
28-05-15, 13:49
Παλιά θυμάμαι προσέχαμε να υπάρχει επίστρωση καθρέπτη για να σιγουρευτούμε πως δεν πήρε αέρα μια λυχνία. Αυτό ισχύει; Ας μας πουν οι εμπειρότεροι.
Νομίζω οι Ultron είναι μια χαρά, έβλεπα πολλές να λειτουργούν για πολλά χρόνια στα ραδιόφωνα του 60 και του 50. Καλή επιτυχία στις κατασκευές και στείλε μας φωτογραφίες εδώ.

gregpro
28-05-15, 15:05
Παλιά θυμάμαι προσέχαμε να υπάρχει επίστρωση καθρέπτη για να σιγουρευτούμε πως δεν πήρε αέρα μια λυχνία. Αυτό ισχύει; Ας μας πουν οι εμπειρότεροι.
Νομίζω οι Ultron είναι μια χαρά, έβλεπα πολλές να λειτουργούν για πολλά χρόνια στα ραδιόφωνα του 60 και του 50. Καλή επιτυχία στις κατασκευές και στείλε μας φωτογραφίες εδώ.
Ευχαριστώ,περίπου στα μέσα του Ιουλίου θα τελειώσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες στην παρουσίαση κατασκευών.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
28-05-15, 21:03
αυτες τις λυχνιες αν δεν κανω λαθος τις χρησιμοποιουσαν στις τηλεωρασεις για τον ηχο, εμενα μου εχουν ξεμεινει 4 χεχε ,αντε καλη επιτηχια.

chip
29-05-15, 20:38
H ultron είναι Γερμανός έμπορος... αγόραζε από όπου έκρινε... θα μπορούσε να αγοράσει την καλύτερη λυχνία και να ζητήσει να του γράψουν το όνομα του ή θα μπορούσε να υπάρχει έλλειψη και να κοίταξε να αγοράσει από αλλού (συμπεριλαμβανομένων χωρών ανατολικού μπλοκ και Κίνας).
Προσωπικά όπως είπα δεν έχω εμπειρία σε λυχνίες και αφού υπάρχουν αναφορές για πολύ καλή ποιότητα σημαίνει οτι ο Γερμανός κοιτούσε να αγοράζει από καλούς κατασκευαστές και να προσφέρει ποιοτικά προϊόντα....
πάντως οι ultron έχουν χαμηλότερες τιμές από philips telefunken Κλπ...

gregpro
29-05-15, 22:35
Παδιά,έχω άλλη μια ερώτηση.Βρήκα σήμερα σε ένα σχολείο μέσα σε μια ντουλάπα ένα λαμπάτο παλμογράφο.Τον δούλεψα για κανα λεπτό και έδειχνε μια χαρά, αλλά η κυματομορφή στην οθόνη αναβόσβηνε πολύ γρήγορα,τρεμόπαιζε.Είναι φυσιλογικό αυτό;Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει καθοδικό παλμογράφο.Επίσης,πρέπει να αλλάξω τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές;Αν χαλάσει ένας πυκνωτής,μπορεί να πάρει στο λαιμό του και άλλα εξαρτήματα;Το σχολείο άνοιξε το 1980,μάλλον τότε αγοράστηκε ο παλμογράφος.Ευχαριστώ προκαταβολικά.

chip
30-05-15, 01:17
αυτό που φαντάζομαι είναι οτι τον έχεις σε χαμηλή συχνότητα σάρωσης οπότε το μάτι μπορεί και αντιλαμβάνεται την δέσμη που πηγαίνει από τα αριστερά προς τα δεξιά... αν στρίψεις το time/division προς τα δεξιά λογικά θα σταματήσει να τρεμοπαίζει...
ανάλογα το σημείο και την βλάβη του πυκνωτή θα μπορούσε πράγματι να προκύψει και άλλη βλάβη (αν και μάλλον δεν είναι το ποιο συνηθισμένο). Πχ ένας παλαιός ηλεκτρολυτικός πυκνωτής μπορεί να βραχυκυκλώσει προκαλώντας επιπλέον βλάβες

gregpro
30-05-15, 10:37
Ευχαριστώ!

gregpro
30-05-15, 11:57
Ξέχασα να ρωτήσω,πρέπει να αλλάξω όλους τους ηλεκτρολυτικούς,ή μόνο τους μεγάλους;