PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγκος εργαστηρίου



αλπινιστης
29-05-15, 03:14
Οταν εχεις αρκετο χρονο σπιτι, μπορεις να ασχοληθεις με πραγματα που τα αναβαλλεις αιωνες τωρα..!
Εκμεταλλευτηκα την αναρρωτικη μου, για να φτιαξω (επιτελους) τον παγκο μου.
Δεν το παρουσιαζω σαν κατι ιδιαιτερο, περα απο 1-2 σημεια που τα εκανα λιγο πιο "πρακτικα", αλλα σαν κατι που ο καθενας μας μπορει να φτιαξει συμφωνα με τις αναγκες του και να του φανει πολυ ευχρηστο.
57531
Με μια μικρη ευκολη ξυλοκατασκευη, δημιουργησα ραφια-χωρισματα. Το να παραγγειλεις και να κοψεις τα ξυλα που φαινονται, καθως και να σου κολλησουν και το σοκορο, δεν περναει τα 20€ σε κοστος και την μιση ωρα σε συναρμολογηση.
57530
Στην 2η φωτο φαινονται απο αριστερα προς τα δεξια τα επιμερους τμηματα:
1. Μεταβλητο τροφοδοτικο 1,25 - 30 VDC / 4A (απλο κυκλωμα με LM317. Επισης διπλη χρηση του ψηφιακου βολτομετρου)
2. Τροφοδοτικο 5VDC / 10A
3. Τροφοδοτικο 12VDC / 2Α αλλα και παροχες 12 & 24VAC (απο τον ιδιο μετασχηματιστη 2x12V / 2Α)
4. Πριζα σουκο με διπλο διακοπτη και "επιπλεον" λειτουργια ως φορτιο.

Οι πινελιες που αξιζει να σημειωθουν ειναι οι εξης:

1. Ο διακοπτης με το πρασινο Α διπλα στο ψηφιακο βολτομετρο.
Οταν ο διακοπτης ειναι στην πανω θεση, τοτε οι δυο δεξιες μπορνες που αποτελουν και την κυρια εξοδο του τροφοδοτικου, γεφυρωνονται με τις δυο αριστερες (κατω απο τον διακοπτη) και το ψηφιακο βολτομετρο δειχνει την ταση που ειναι κοινη και για τις δυο εξοδους.
Οταν ομως, ο διακοπτης βρισκεται στην κατω θεση, τοτε οι αριστερες εξοδοι δεν εχουν επαφη με την εξοδο του τροφοδοτικου, αλλα μονο με το βολτομετρο. Ετσι λειτουργουν σαν εισοδος προς το ψηφιακο οργανο, δινοντας σου την δυνατοτητα να εχεις μετρηση ακριβειας.
Επειδη επεσε πολυς προβληματισμος σε σχεση με την τροφοδοσια του οργανου (για να μην εχουμε κοινο 0 με την εξοδο του τροφοδοτικου, τροφοδοτειται ανεξαρτητα απο ενα 9βολτο τροφοδοτικο).

2. Ο διακοπτης με το πρασινο Β κατω απο την πριζα σουκο.
Οταν ο διακοπτης ειναι στην πανω θεση η πριζα τροφοδοτειται κανονικα απο το δικτυο.
Στην μεσαια θεση του διακοπτη (ON - OFF - ON) ειναι ανενεργη.
Οταν ομως, ο διακοπτης ειναι στην κατω θεση, τοτε η πριζα τροφοδοτειται απο τις δυο μπορνες που βρισκονται απο κατω. Αυτο εγινε ετσι ωστε, οταν θελουμε να δοκιμασουμε καποιο κυκλωμα που ελεγχει φορτιο (π.χ. ενα ντιμερ), τοτε τροφοδοτουμε την πριζα στην οποια εχουμε τοποθετησει μια απλη λαμπα πυρακτωσεως (εχω ενα μικρο φωτιστικο-πριζας που ειναι οτι πρεπει γι αυτη τη δουλεια!)
Λιγες φωτογραφιες ακομη απο την κατασκευη:
Το πλατος της προσοψης ειναι 50cm, το υψος 17cm, και το βαθος του ξυλου 15cm.

5753257533

Μεσα στο κουτι, οι Μ/Σ πατανε σε μια λαμαρινα 2mm στην δεξια ακρη της οποιας εβαλα μια μικρη κλεμμοσειρα για τις παροχες των 230V

Υ.Γ.: Αριστερα της υπαρχουσας πριζας, μαλλον θα μπει αλλη μια η οποια δεν θα εχει διπλη λειτουργια, αλλα ειναι απαραιτητη για την παροχη της υπο ελεγχο πλακετας που θα τροφοδοτησει την δεξια πριζα. Ετσι γλυτωνουμε ενα σωρο καλωδια πανω απο τον παγκο.
Απο κατω της θα βγει μια σταθεροποιημενη εξοδος DC -12V /0V/ +12V

finos
29-05-15, 10:39
καλο αλλα λιγο περιπλοκο το psu αλλα μπραβο!

αλπινιστης
31-05-15, 12:50
Και η τελικη μορφη!
57566

Φιλε Νικο, το τροφοδοτικο δεν εχει κατι περιπλοκο περαν του τυπικου τροφοδοτικου με τα 317, εκτος απο το κομματι της 2ης εξοδου που χρησιμοποιει το ψηφιακο βολτομετρο (πρακτικη λυση!). Η αναβαθμιση που θα γινει ειναι να μπει ενα μικρο ποτενσιομετρο (της ταξης των 100-220 ΟΗΜ) σε σειρα με το κυριως, με την λογικη του fine tuning. Οταν θελεις να ρυθμισεις μια σταθμη με ακριβεια 0.1V, σου σπαει τα νευρα η παραμικρη ολισθηση της τασης (Συγκριτες αλλαζουν κατασταση, :angry: κ.τ.λ.). Οποτε θα μπει ενα μικρο γραμμικο με θεση 0 την μεσαια θεση και κλιμακα +/- V απο αυτη που εχει ρυθμιστει.

Εδω πως φαινεται στο γραφειο:
57567
και μια γενικη αποψη της γωνιας μου, με συμπαθητικο WAF (Wife Acceptance Factor)! (Αρκει να ειναι καθαρος ο παγκος!!)
57568

stam1982
31-05-15, 14:36
Αλεξανδρε μερακλιδικη δουλεια.Καλοδουλευτο και περαστικα.

plouf
31-05-15, 19:04
μας εκανες να ζηλεψουμε !!! ;)

ωραια δουλεια, και πολυ πρακτικο ο τροφοδοτικος τυπου "σχολικου εργαστηριου" ;))

p.gabr
31-05-15, 21:24
Γουστάρω το τροφοδοτικό με τα οργανάκια τα πραγματικά!!! Αλλά βρε φίλε Αλέξανδρε, ένα χέρι μπογιά το ήθελε
Αντε καλές δουλειές.... (την ταμιακή δεν βλέπω :001_tt2:)

αλπινιστης
01-06-15, 13:15
Χρηστο, εχω φτιαξει τους παγκους εργαστηριων των μισων σχολων στην Ελλαδα (ιδιωτικων και μη!). Το δικο μου δεν θα εφτιαχνα?!!

Παναγιωτη, αυτο μου εχει κατσει και εμενα, αλλα ο φιλος που μου εφερε το αλουμινιο, μου ειπε οτι λογω επεξεργασιας δεν δεχεται βαφη (νομιζω γυαλισμενο ειναι...).
Οσο για τις "δουλειες", αυτο ειναι του σπιτιου για το χομπυ! Στο εργαστηριο της δουλειας εχω κανει αλλα...!

p.gabr
01-06-15, 17:47
Όλα Αλέξανδρε βάφονται.
Τριψιμο με γιαλοχαρτο χοντρό -ψιλο με περιστροφές κινήσεις, πλύσιμο, αστάρι σε σπρέι και βαφη

leosedf
01-06-15, 18:55
Έχει και αστάρια για αυτό, πολυουρεθάνης νομίζω?

spirakos
02-06-15, 17:00
Το ωραιο σε αυτα τα τροφοδοτικα ειναι οι πατεντες που ο καθενας κανει για να τα προσαρμοσει στις αναγκες του
Λαικ!

sakisr
02-06-15, 21:05
Έχει και αστάρια για αυτό, πολυουρεθάνης νομίζω?

Πληροφοριακα υπαρχει ασταρι για αλουμινιο και μη σιδηρουχες επιφανειες (χαλκο. ανοξειδωτη λαμαρινα κλπ) που λεγεται zink primer και αραιωνεται με διαλυτικο νιτρου.Βαφει επανω σε λειες επιφανεις με απιστευτη προσφυση και χωρις επεξεργασια.Αν μαλιστα πεσει με πιστολι βαφης το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο.Μιλαμε για ενα υλικο αραιο σα νερο σε κιτρινο χρωμα.

leosedf
02-06-15, 22:35
H Etch Primer. Με οξύ που δαγκώνει στην επιφάνεια, το πολυουρεθάνης είναι πιο καινούριο νομίζω. Όλα κάνουν βέβαια.

lepouras
03-06-15, 02:56
Παναγιωτη, αυτο μου εχει κατσει και εμενα,
πάψε βρε....για το μάτι(μάτιασμα) είναι ........έτσι δεν σου έχω πει ότι θα απαντάς? :lool:
άντε πότε θα τον εγκαινιάσουμε με κάνα κώλυμα μπιφτεκιού εντός πίτας και μέτρηση μπύρας?:whistle:

αλπινιστης
03-06-15, 12:10
πάψε βρε....για το μάτι(μάτιασμα) είναι ........έτσι δεν σου έχω πει ότι θα απαντάς? :lool:
άντε πότε θα τον εγκαινιάσουμε με κάνα κώλυμα μπιφτεκιού εντός πίτας και μέτρηση μπύρας?:whistle:

Το αγαπητο και φιλοτιμο γειτονικο σουβλατζιδικο, ειναι παντα ετοιμοπολεμο!
Ασε που ειναι ευκαιρια να παρει ο Σωτηρης και τα CD του απο ΤΟΤΕ.....!
Ειμαστε για καμια καθημερινη την επομενη εβδομαδα..?
Οποιος δεν εχει προβλημα με τους ακαταστατους χωρους ειναι ευπροσδεκτος :wiink:

picdev
03-06-15, 13:58
σε ένα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου στη δάφνη , έχει εποξικό αστάρι υγρό (προσοχή γιατί κυκλοφορούν και κάποια παχύρευστα και ειναι γτπ)
που μου είπε ότι πιάνει παντού , απο ξύλο μέχρι αλουμίνιο , γυαλυστερές επιφάνεις, τα πάντα

αλπινιστης
03-06-15, 14:55
Για να κανω κατι ξεκαθαρο, εχετε καταλαβει οτι για να βαφτει, θα περασουν......χρονια?!
Για να ξαναβρω χρονο να κανω κατι τετοιο.....χμμμμμ:-k

:saad:Αδεια τελος....τα κεφαλια μεσα...](*,)

SV1JRT
03-06-15, 17:37
Το αγαπητο και φιλοτιμο γειτονικο σουβλατζιδικο, ειναι παντα ετοιμοπολεμο!
Ασε που ειναι ευκαιρια να παρει ο Σωτηρης και τα CD του απο ΤΟΤΕ.....!
Ειμαστε για καμια καθημερινη την επομενη εβδομαδα..?
Οποιος δεν εχει προβλημα με τους ακαταστατους χωρους ειναι ευπροσδεκτος :wiink:


ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι είμαι μέσα για πάσα σουβλακο-καταστροφή....
Τα CDακια κράτα τα Αλεξ... Μετά από τόσο καιρό είναι πια ...obsolete !!
Κανονίστε και ενημερώστε.

lepouras
04-06-15, 00:06
Το αγαπητο και φιλοτιμο γειτονικο σουβλατζιδικο, ειναι παντα ετοιμοπολεμο!
Ασε που ειναι ευκαιρια να παρει ο Σωτηρης και τα CD του απο ΤΟΤΕ.....!
Ειμαστε για καμια καθημερινη την επομενη εβδομαδα..?
Οποιος δεν εχει προβλημα με τους ακαταστατους χωρους ειναι ευπροσδεκτος :wiink:


ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι είμαι μέσα για πάσα σουβλακο-καταστροφή....
Τα CDακια κράτα τα Αλεξ... Μετά από τόσο καιρό είναι πια ...obsolete !!
Κανονίστε και ενημερώστε.

έλα. επειδή βλέπω πάλι οι δυο μας να πηγαίνουμε θα κάνω την θυσία να καθαρίσω τα πιάτα πάλι(από το φαΐ μόνο όχι την λάντζα):lool:
οπότε λέω μέσα στην άλλη βδομάδα να κάνουμε τα πανηγυρικά εγκαίνια. θα πέσουν τα σχετικά τηλέφωνα.
ααααααα και σημάζεψε λίγο γιατί μου κόβετε η όρεξη με την ακαταστασία και δεν μπορώ να φάω πάνω από 10.:hahahha:

sakishlek
04-06-15, 10:05
Χρηστο, εχω φτιαξει τους παγκους εργαστηριων των μισων σχολων στην Ελλαδα (ιδιωτικων και μη!). Το δικο μου δεν θα εφτιαχνα?!!

Παναγιωτη, αυτο μου εχει κατσει και εμενα, αλλα ο φιλος που μου εφερε το αλουμινιο, μου ειπε οτι λογω επεξεργασιας δεν δεχεται βαφη (νομιζω γυαλισμενο ειναι...).
Οσο για τις "δουλειες", αυτο ειναι του σπιτιου για το χομπυ! Στο εργαστηριο της δουλειας εχω κανει αλλα...! ναι αλλα αργησες λιγο.καλα λενε ότι ο μαστορας το σπιτι του το χει διαλυμενο.ο μαγειρας δεν μαγειρευει ,ο υδραυλικος εχει προβλημα στους σωληνες και παει λεγοντας.χα

αλπινιστης
04-06-15, 10:23
ναι αλλα αργησες λιγο.

Αντε βρε!! Ουτε 20 χρονια δεν χρειαστηκε!!!!!:001_tt2: :lool: :001_tt2:

lepouras
04-06-15, 10:31
Αντε βρε!! Ουτε 20 χρονια δεν χρειαστηκε!!!!!:001_tt2: :lool: :001_tt2:

σιγά μωρέ ούτε 2 μήνες στον Ποσειδώνα :lool:
http://www.exploratorium.edu/ronh/age/

plouf
04-06-15, 21:39
έλα. επειδή βλέπω πάλι οι δυο μας να πηγαίνουμε θα κάνω την θυσία να καθαρίσω τα πιάτα πάλι(από το φαΐ μόνο όχι την λάντζα):lool:
οπότε λέω μέσα στην άλλη βδομάδα να κάνουμε τα πανηγυρικά εγκαίνια. θα πέσουν τα σχετικά τηλέφωνα.
ααααααα και σημάζεψε λίγο γιατί μου κόβετε η όρεξη με την ακαταστασία και δεν μπορώ να φάω πάνω από 10.:hahahha:


για να μην ειστε οι δυο σας αν ψηνεστε για τριο .... τηλεφωνακι :)

lepouras
04-06-15, 21:50
για να μην ειστε οι δυο σας αν ψηνεστε για τριο .... τηλεφωνακι :)

Αλέξανδρε ετοιμάσου. τρενάκι θα σε πάμε:hahahha:.