PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ύστερα απο καθαρισμό πλακέτας



xalaros
29-05-15, 12:14
Καλημέρα

Έχω ένα casio dr220t στο οποίο χύθηκε καφές με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά (τα πλήκτρα δεν είχαν επαναφορά). και αποφάσισα να το καθαρίσω.
57536

ανοιγωντας το καπάκι διαπίστωσα πως είχε διαχυθεί και στη πλακέτα και λέω μιας που το άρχισα ασ' το κάνω καινούργιο...

Τεσπά στην διαδικασία του καθαρισμού της πλακέτας (σπρει μαλάκωμα και τρίψιμο) διαπίστωσα πως κάποιοι "δρόμοι " φαίνονταν κενοί (σαν να έβγαζα τον χαλκό δλδ) ύστερα απο το καθάρισμα και σταμάτησα...
57537
ΜΑζεύω την μηχανή πάλι και δεν δουλευει. Τροφοδοσία και μ/σ λειτουργούν οκ.

Το ερώτημα μου είναι, Είναι όντως χαλασμένοι οι δρόμοι? Μπορώ να κάνω κάτι για να επισκευάσω την πλακέτα?

Οι σχέση μου με το κολλητήρι είναι τυπική.:blushing:

FILMAN
29-05-15, 12:41
Αν οι δρόμοι αντί για πράσινοι φαίνονται πορτοκαλί τότε έχει μείνει ο χαλκός αλλά έχει φύγει το solder mask. Αν έχει φύγει και ο χαλκός θα πρέπει να ενώσεις τα δυο σημεία με ένα κομμάτι καλώδιο.

chip
29-05-15, 13:55
αυτό το καφέ είναι ο καφές που έπεσε? πρέπει να το καθαρίσεις...

αλλά για να μην ανοίγει καθόλου μάλλον δεν κάνει καλή επαφή στο πάνω μέρος της πλακέτας που είναι οι συρταρωτοί διακόπτες. Εκεί πρέπει να το καθαρίσεις καλά! (λογικά θα είναι επίχρυσες οι επαφές σε αυτό το σημείο και δεν θα κινδυνεύουν από οξείδωση)

klik
29-05-15, 14:30
Φωτογραφία μετά το καθάρισμα;

xalaros
29-05-15, 18:02
Η δευτερη φώτο είναι εκεί που συνειδητοποίησα πως μαζί με τον καφέ βγαίνει κ ο χαλκός κ σταμάτησα το καθάρισμα. Δεν τολμώ να προχωρήσω παραπάνω με το καθάρισμα μη το κάνω χειρότερα...

Τη λύση των καλωδίων θα προτιμούσα να την αποφύγω.

στη φωτο αυτή επισημαίνω τα σημεία που νομίζω πως έχει φύγει ο χαλκός. Κάνω λάθος μήπως;
57546

μπορουν αυτοί οι δρόμοι να αποκατασταθούν με κόληση? δλδ πχ να καθαρίσω καλά τα ξένα σώματα και μετα να βάλω κόλληση επάνω και να πάει να καθίσει εκεί που πρέπει? (το είπα ότι εχω τυπική σχέση με το κολλητήρι!)

georgegr
29-05-15, 18:12
Δεν έχει φύγει ο χαλκός.

lepouras
29-05-15, 18:46
τη σπρέι τη εννοείς μαλάκωμα και με τή έτριψες?

chip
29-05-15, 20:06
δεν φαίνεται από την φωτογραφία αν πράγματι έχει φύγει ο χαλκός.... καλύτερα τσέκαρε το και με πολύμετρο...
αν πράγματι έχει φύγει ο χαλκός θα πρέπει να ενώσεις το κόψιμο με συρματάκι (πχ από πολύκλωνο καλώδιο). φυσικά για να κολήσεις πάνω στις γραμμές πρέπει να ξήσεις με κάτι αιχμηρό (πχ με ένα κατσαβίδι) ώστε να φύγει το πράσινο προστατευτικό βερνίκι.

Αν μπορείς να βρεις σύρμα από μετασχηματιστές (λεπτό πχ 0,3-0,5mm) έχει το καλό ότι είναι και μονωμένο (στα σημεία που θα κάνεις την κόλληση είτε θα τα ξήσεις λίγο με ένα κοπιδάκι για να φύγει η μόνωση είτε από πριν θα τα έχεις ζεματίσει με το κολλητήρι (έχοντας στη μύτη του κολητηριού αρκετή κόλληση) ώστε να καεί η μόνωση.

jakektm
29-05-15, 23:46
αοπ αυτο που βλεπω,ο χαλκος ειναι ακομα εκει. πρεπει ομως να καθαρισεις την πλακετα, χωρις φοβο και παθος!
παρε οδοντοβουρτσα-αλκοολη ή οινοπνευμα καθαρο , και ξεκινα με χαλαρες κινησεις.
ΜΗΝ τριψεις με μεταλλικο την πλακετα. ΜΗΝ την ψεκασεις με σπρευ που περιεχουν λαδι. η βρωμια θα γινει αλλη τοση.

αν θελεις πασει θυσια το συγκεκριμενο μηχανημα να δουλεψει, τοτε δωστον σε καποιον με εμπειρια.

agis68
30-05-15, 12:47
αν το πρόβλημα δεν λυθει πηγαινε την Αθηνα (οποτε αναίβεις) στην Μηχανοτεχνική Γραβιάς 5 (Sorry αν κάνω διαφήμηση αλλά τα παιδιά κάνουν παπαδες) και θα πεις από Αγι και καθαρισες.....

xalaros
30-05-15, 22:48
Ειχα χρησιμοποιησει wd40 για να μαλακωσω τον καφε κ να μην κανω ζημια στην πλακετα.

Σας ευχαριστω ολους αλλα την πατησα χειροτερα απο πρωταρης. Οντως υστερα απο τον ελεγχο με το πολύμέτρο διαπιστωσα πως δεν ειχα καταστρεψει τους δρομους και ολοκληρωσα τον καθαρισμο.

Αυτο που δεν ειχα προσεξει κατα την επανασυναρμολογηση ηταν πως ο συρταρωτος διακοπτης για το on/off διεφερε απο τους αλλους δυο (ειχε 4 πιν ενω οι αλλοι απο 2) με αποτελεσμα νσ μην κλεινει κυκλωμα.
Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια !