PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμος χωρις καλωδιωση



PDK
31-05-15, 09:42
Χαιρετω ξανα το forum!

Προσφατα μετακομισα σε νεο σπιτι το οποιο δεν εχει συναγερμο και επειδη το παρελαβα φρεσκοβαμενο/ανακαινισμενο δεν θελω να κανω τρυπες και γενικα να χαλασω το βαψιμο.

Θελω να εγκαταστησω εναν συναγερμο ο οποιος να ασφαλιζει πορτες/παραθυρα και να υπαρχουν και αισθητηρες κινησεις.Ακομα καλυτερο θα ηταν να υπαρχει καρτα sim για να με ειδοποιει και τηλεφωνικα.

Εχω δει διαφορα κιτ ασυρματων συναγερμων αλλα δεν γνωριζω καθολου την αξιοπιστια τους η και την πρακτικοτητα τους.

Τι θα με συμβουλευατε να εγκαταστησω?

nestoras
31-05-15, 09:54
Αν θέλεις να βάλεις κανονικό συναγερμό τότε ξέχνα τα έτοιμα ασύρματα κατά 99% κινέζικα "KITS" και πέρνα σε κάτι επώνυμο: πχ: BOSCH, SIEMENS, PARADOX, HONEYWELL, DSC, SIGMA κτλ.

Αν θέλεις όλα σου τα περιφερειακά να είναι ασύρματα (μαγνητικές παγίδες, ανιχνευτές χώρου, σειρήνες, πληκτρολόγια κτλ) τότε θα πρέπει να σε προετοιμάσουμε ψυχολογικά ότι θα ακούσεις αρκετά υψηλή τιμή για ένα επώνυμο σύστημα (ίσως και 1000+)...

Ρώτησες να σου κάνει κάποιος καμιά προσφορά;

ggr
31-05-15, 10:45
Κι εγω ειμαι υπερ του ενσυρματου.
Ο συναγερμος μπαινει σε ενα σπιτι πρωτιστος για ενα συγκεκριμενο σκοπο, και οχι σαν διακοσμητικο στοιχειο.
Το λεω αυτο γιατι μου εχει τυχει απειρες φορες, καποιοι πελατες να μου λενε " θελουμε συναγερμο για να μην κρεμονται τα καλωδια" ενοοντας τις αναμονες που υπαρχουν στα παραθυρα,
η επισης " αν ειναι να φαινονται τα καλωδια τοτε δεν τον βαζουμε" αγνοοντας οτι ο συναγερμος μπαινει για να προστατεψει το σπιτι σου και οχι για να ταιριαξει με την διακοσμηση του.

vasilllis
31-05-15, 11:13
σωστα τα παιδια,αλλα αν καταλαβα καλα το σπιτι ειναι με ενοικιο .Παντως ο καλος ασυρματος το μονο μειον που εχει ειναι η αναγκη παρακολουθησης/αντικατασταση μπαταριων στο συστημα.

picdev
31-05-15, 11:48
Η visonic εχει φτηνόυς ασυρματους

crown
31-05-15, 12:37
ελαχιστα ασυρματα είναι αξιοπιστα Κυριοι

PDK
31-05-15, 13:09
Kαταλαβαινω αυτα που λετε και γνωριζω οτι την αξιοπιστια ενος ενσυρματου συστηματος δεν μπορω να την αποκτησω με κανενα ασυρματο.

Το θεμα ειναι,οπως αναφερθηκε,οτι νοικιαζω το σπιτι και δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασεις ενσυρματου.

Επισης ολα οσα ειδα στο net ειναι σιγουρα ετοιμες κινεζιες για αυτο ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα.

Αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο,οσο γινεται,για ασυρματο και σε λογικη τιμη γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι...

Το να ελεγχω μπαταριες και ο,τι αλλο χρειαζεται θα το κανω γιατι ειναι η μονη λυση.Εκτος του ο,τι δεν μου επιτρεπει ο σπιτονοικοκυρης να σκαψω κτλ τωρα ,γιατι μολις το ανακαινισαν πληρως...δεν θελω να βαλω εναν ενσυρματο και να τον αφησω εκει οταν και αν φυγω.Τα περισσοτερα παραθυρα εχουν σιδεριες (μονοκατοικια) αλλα η προσβαση στην πορτα ειναι πολυ ευκολη...και ας ειναι ασφαλειας ,γνωριζω οτι αν θελουν μπορουν να ανοιξουν τα παντα.

stam1982
31-05-15, 14:28
Τα μικρομερεμετια οπως και τα καλωδια μπορεις να τα βαψεις αν εχεις τους κωδικους των χρωματων μιας και το σπιτι ειναι φρεσκοβαμμενο.Φευγοντας απο το σπιτι τα μονα που μενουν ειναι τα καλωδια και οι παγιδες.

picdev
31-05-15, 14:59
τα πιο φτηνά επώνυμα κιτ, ειναι τα visonic, οκ νομίζω δεν είναι τα νο1 μάρκα, αλλά σε σχέση τιμή απόδησης είναι καλά,
επίσης ειναι ισραιλιτικα δεν ειναι κινεζικα


https://www.skroutz.gr/c/303/synagermoi.html?from=catspan&keyphrase=visonic

http://www.alarmpro.gr/catalog/product_info.php?products_id=11162

kioan
31-05-15, 16:13
Το θεμα ειναι,οπως αναφερθηκε,οτι νοικιαζω το σπιτι και δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασεις ενσυρματου.

Οι παγίδες πως θα μπουν στα κουφώματα; Θα σου επιτρέψει να τα τρυπήσεις;

Alxnks
31-05-15, 16:24
http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_SMANOS-X300,99452,397618,1999900.html?langId=-18&et_lid=2115&utm_medium=email&et_cid=737&utm_source=Newsletter&et_sub=1156194&utm_campaign=Thematic-HomeSecurity-31-5-2015

RAFAHL
31-05-15, 19:02
η καλυτερη λυση φιλε μου ειναι ο ενσυρματος .... το πολυ πολυ τουλες να σου πληρωσει την την καλωδιωση και τα περνας τα καλωδια με σιλικονη στο σοβαντεπι και ειναι πολυ λεπτα καλωδια ... απο πανω τα βαφεις αφου ειναι και φρεσκοβαμενο και δεν φενεται τιποτα ...λογικα θα εχει μινει λιγο χρομα ισα ισα να το περασεις πανω απο το καλωδιο .... και ειναι και πολυ ποιο οικονομικο και θα λειτουργισει παντα...και θα υπαρχει και καλωδιωση αν ο επομενος νυκαρης θελησει να βαλει συναγερμο ... το ασυρματο θελει μπαταριες και σιγουρα δεν ειναι το ιδιο αξιοπιστο με ενα ενσυρματο συστημα και οι τιμες ακομα ειναι στον θεο .. μπορει να σου πιασει και πανω απο 1200 αναλογα τι θα βαλεις ομως ... αλλα αν θες ντε και καλα ασυρματο βαλε ενα dsc alexor εχει λογικες τιμες και ειναι πολυ καλο μηχανημα και κατασκευαζετε στον καναδα !!!!

vasilllis
31-05-15, 21:56
Kαταλαβαινω αυτα που λετε και γνωριζω οτι την αξιοπιστια ενος ενσυρματου συστηματος δεν μπορω να την αποκτησω με κανενα ασυρματο.

Το θεμα ειναι,οπως αναφερθηκε,οτι νοικιαζω το σπιτι και δεν υπαρχει η δυνατοτητα εγκαταστασεις ενσυρματου.

Επισης ολα οσα ειδα στο net ειναι σιγουρα ετοιμες κινεζιες για αυτο ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα.

Αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο,οσο γινεται,για ασυρματο και σε λογικη τιμη γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι...

Το να ελεγχω μπαταριες και ο,τι αλλο χρειαζεται θα το κανω γιατι ειναι η μονη λυση.Εκτος του ο,τι δεν μου επιτρεπει ο σπιτονοικοκυρης να σκαψω κτλ τωρα ,γιατι μολις το ανακαινισαν πληρως...δεν θελω να βαλω εναν ενσυρματο και να τον αφησω εκει οταν και αν φυγω.Τα περισσοτερα παραθυρα εχουν σιδεριες (μονοκατοικια) αλλα η προσβαση στην πορτα ειναι πολυ ευκολη...και ας ειναι ασφαλειας ,γνωριζω οτι αν θελουν μπορουν να ανοιξουν τα παντα.

κοιτα εδω http://www.skroutz.gr/c/303/synagermoi.html?keyphrase=%CE%BA%CE%B9%CF%84+%CE%B 1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85+ %CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C E%BF%CF%85
ορισμενα φτηνα/καλα ασυρματα.
Παρε ενα κιτ με καποιες επαφες/ρανταρ για αρχη και κατοπιν προσθετεις ωστε να ολοκληρωσεις το συστημα αν τα οικονομικα στο επιτρεπουν

PDK
31-05-15, 21:59
Ποσο ειναι το κοστος για ενσυρματο?
Αν θελω να βαλω παγιδες σε 14 παραθυρα και 3 πορτες,7 ρανταρ(ανιχνευτες κινησης) και 2 σειρηνες?

Μπορω να το κανω μονος μου?

nestoras
31-05-15, 22:28
Αρχικά, για επώνυμο ασύρματο συναγερμό ξέχασε το (θα σου κοστίσει πάνω από 2000€) με τόσα πολλά σημεία που έχεις να καλύψεις...
Οι 7 ανιχνευτές κίνησης για ένα σπίτι μου φαίνονται υπερβολικό νούμερο εκτός κι αν είναι 4όροφη μεζονέττα ή πάνω από 500 τ.μ.

Καλά θα κάνεις να ζητήσεις κάποιο πιο εξιδιεκευμένο άτομο να δει το χώρο σου. Δε σκέφτηκες καθόλου τη λύση για περιμετρική προστασία;
Όπως και να έχει σχεδόν σίγουρα θα χρειαστείς λιγότερους από 24 ανιχνευτές που έχεις υπολογίσει εσύ...

Επίσης, γιατί δε συζητάς το θέμα σου και με τον ιδιοκτήτη ώστε να τοποθετήσει αυτός τον συναγερμό (ή έστω την καλωδίωση και τους ανιχνευτές για να μπορείς
να πάρεις μαζί σου πίνακα-πληκτρολόγιο σειρήνες μόλις φύγεις);

PDK
01-06-15, 12:04
O χωρος μου ουσιαστικα αποτελειται απο ενα σαλονι με 3 παρα8υρα και εισοδο, μια κουζινα με 2 παρα8υρα και μπαλκονοπορτα-εισοδο και 2 δωματια με 2 παρα8υρα.

Κατω απο την οικια εχω και το εργαστηριο μου που αποτελειται απο ξεχωριστη εισοδο (δεν επικοινωνουν τα σπιτια) και εχει 3 χωρους με 4 παρα8υρα.

Εγω ελεγα να βαλω απο μια παγιδα σε καθε παραθυρο και καθε εισοδο καθως και απο εναν ανιχνευτη κινησης σε καθε χωρο.

Σε πατρικο μου οι γονεις μου βαλανε συναγερμο οταν το αγορασαν και ειχαν πληρωσει 1100 ευρω αν θυμαμαι καλα...με περιπου τους ιδιους χωρους.

Ο ιδιοκτητης δεν ειναι προθυμος να μου περασει συναγερμο γιατι μου ανακαινισε τον χωρο πριν μπω μεσα και δεν θελω να τον βαλω και σε αλλα εξοδα...

picdev
01-06-15, 12:06
Ti μάρκα εβαλαν . Τι ραντάρ. Υπάρχει ραντάρ με 100ε υπάρχει και με 20. Πάντως για αυτό που θες η visonic είναι μονόδρομος ουτε 1000ε δεν θα σου φτασει.
Απο εκεί και πέρα μην περιμένεις και πολλά. Πχ όταν η θερμοκρασία έχει φτασει κοντά σε αυτή του σωματος μπορεί να μην σε πιασει αμέσως. Η δεν έχουν αντί μασκ

JON567
07-06-15, 21:58
καλησπέρα δες αυτό το σύστημα έχω τοποθέτηση εδώ και 4 χρόνια
πάνω από 25 χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από μπαταρίες και μια σειρήνα καμένη από ρεύμα .
http://www.mlink.gr/product/463/ml-300k.html
ξέχασα έχει και χαμηλό κόστος αγοράς και συντηρήσεις

(http://www.mlink.gr/product/463/ml-300k.html)

crown
07-06-15, 22:40
φιλε Κωστα εαν εισαι εγκαταστατηs δεν κανει να λεs τετοια πραγματα..........αυτα ειναι παιχνιδια δεν ειναι συστημ,ασφαλειαs.τπτ αλλο

Nightkeeper
07-06-15, 23:47
φιλε Κωστα εαν εισαι εγκαταστατηs δεν κανει να λεs τετοια πραγματα..........αυτα ειναι παιχνιδια δεν ειναι συστημ,ασφαλειαs.τπτ αλλο

Όντως τέτοια συστηματα δεν ειναι ούτε να τα συζητάς,αλλα πολλές ' εταιρίες ' τα πλασαρουν σαν τα απόλυτα μηχανήματα .. Ολλα ειναι θεμα marketing δυστυχώς ..

PDK
11-06-15, 17:57
Ρωτησα και εναν γνωστο που κανει εγκαταστασεις.Τελικα θα παω σε ενσυρματο.θα χρειστω 2 σειρηνες και 7 ανιχνευτες και δυο κεντρα. Εχετε κατι να μου προτεινετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

basilism
11-06-15, 19:32
ενα κεντρο θα χρειαστεις και θα το χωρισεις σε 2 partition.και μια σειρηνα.τωρα για μαρκα sigma paradox caddx dsc bosch.ολοι ειναι αξιοπιστοι

nestoras
11-06-15, 20:01
Ρωτησα και εναν γνωστο που κανει εγκαταστασεις.Τελικα θα παω σε ενσυρματο.θα χρειστω 2 σειρηνες και 7 ανιχνευτες και δυο κεντρα. Εχετε κατι να μου προτεινετε;



Γιατί δύο ανεξάρτητα κέντρα (κεντρικοί πίνακες)??
Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ευελιξία αν έχεις ένα κέντρο και το μοιράσεις "σοφτγουερικά" σε 2 ή περισσότερα partitions ανάλογα με τις απαιτήσεις σου...
Θέλεις να σου πούμε μάρκα; Δεν έχει νόημα, ο καθένας θα προτείνουμε αυτά που δουλεύει... Και στην τελική, εσύ θα βάλεις αυτό που θα σου εγκαταστήσει ο γνωστός σου επειδή αυτό δουλεύει! :-)

Αξιόπιστες μάρκες πάντως είναι: Honeywell, SIGMA, Paradox, DSC, BOSCH, CADX κτλ...

Κι από περιφερειακά: optex, takex, honeywell, sigma κτλ...

PDK
12-06-15, 00:28
Σκεφτομαι να το κανω μονος μου...δεν ειναι εφικτο να το κανω;



Sent from my iPhone using Tapatalk

picdev
12-06-15, 00:53
ε τι να σου πως, κάτι θα σου ξεφύγει, ο goerge vita , έχει γράψει έναν οδηγό