PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης 1φ 40Α *Πέφτει* !!!



Skonik
01-06-15, 18:24
Γεία σας!
Ευχαριστώ που με δεχθήκατε στο site σας!

Ο λόγος που θέλω να σας ενοχλήσω είναι, ότι έχω έναν καινούργιο 40άρη διακόπτη που πέφτει (τον αλλάζω και πέφτει και ο καινούργιος ).
Ο άνω διακόπτης είναι ο κεντρικός σε διαμέρισμα και πέφτει σχεδόν κάθε μέρα σχέδον την ίδια ώρα.
Άλλες μέρες πέφτει περισσότερες φορές και γενικά κάνει ότι θέλει.Που και που ρίχνει και τον ρελέ.
Άσχετα με το σπίτι και αν έχει πρόβλημα ή όχι, μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως υπάρχει κάποια
αιτία που να ρίχνει τον διακόπτη.

Έυχαριστώ για τον χρόνο σας.
Νίκος

( Έλπίζω να μην το δείτε σαν αστείο και να πείτε ότι ο διακόπτης δεν πέφτει.)

vasilllis
01-06-15, 18:35
Για να πεφτει και αυτος και ο δευτερος καποια αιτια υπαρχει.χρειαζεται ελεγχος.

klik
01-06-15, 21:15
Οι διακόπτες δεν πέφτουν, οι μικροαυτόματες ασφάλειες πέφτουν (θερμικό-μαγνητικό στοιχείο). Το να έχεις 40Α ασφάλεια και να πέφτει, σημαίνει κάποιο επικίνδυνο βραχυκύκλωμα.

Επίσης είναι ύποπτο ότι έχεις 40Α ασφάλεια! Τα καλώδια σου τι διατομή έχουν και σε τι κατάσταση είναι;

Φωτογραφίες θα ήταν επίσης χρήσιμες.

Προφανώς πρέπει να φωνάξεις τεχνικό.

gsouf
01-06-15, 21:50
Μηπως περνει κατι εκεινη την ωρα περιεργο αυτο γιατι βραχυκλωμα αν ηταν θα ητανε μονιμο μηπως εχεις κανα μουλαρι κλιματιστικο?

xsterg
01-06-15, 22:47
αδειουχος ηλεκτρολογος χρειαζεται με τον καταλληλο εξοπλισμο να ελενξει το σπιτι.

vasilllis
01-06-15, 23:27
Οι διακόπτες δεν πέφτουν, οι μικροαυτόματες ασφάλειες πέφτουν (θερμικό-μαγνητικό στοιχείο). Το να έχεις 40Α ασφάλεια και να πέφτει, σημαίνει κάποιο επικίνδυνο βραχυκύκλωμα.

Επίσης είναι ύποπτο ότι έχεις 40Α ασφάλεια! Τα καλώδια σου τι διατομή έχουν και σε τι κατάσταση είναι;

Φωτογραφίες θα ήταν επίσης χρήσιμες.

Προφανώς πρέπει να φωνάξεις τεχνικό.
πολυ σωστος ,δεν το προσεξα.

lepouras
01-06-15, 23:34
Άσχετα με το σπίτι και αν έχει πρόβλημα ή όχι, μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως υπάρχει κάποια
αιτία που να ρίχνει τον διακόπτη.



μα δεν είναι καθόλου άσχετο. είναι το κυρίως πρόβλημα. αν έχεις πρόβλημα στο σπίτι δεν θα ήταν λογικό να σου ρίχνει ΚΑΙ την ασφάλεια σε κάποιες περιπτώσεις??
σαν να λέω <<άσχετα αν έχω ή όχι βενζίνη στο μηχανάκι γίνετε κάποιες φορές να μου σβήνει>>? ε αν δεν μπορεί τις κάποιες φορές να δουλεύει μόνο με αέρα κοπανιστό θα σβήσει το κακόμοιρο. άρα δεν είναι άσχετο.

FILMAN
02-06-15, 10:38
Το να έχεις 40Α ασφάλεια και να πέφτει, σημαίνει κάποιο επικίνδυνο βραχυκύκλωμα.
...ή υπερφόρτωση.

Skonik
06-06-15, 11:27
Γεία σας.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων και συγνώμη που άργησα να απαντήσω.

Δυστηχώς δεν με καταλάβατε.
Πάμε πάλι από την αρχή.
Διακόπτης 1φ 40Α *Πέφτει* !!! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81192)Όργανα μέτρησεις: fluke 337 clamp meter
fluke 1654b

Ένας απλός ραγοδιακόπτης ράγας.Η εγκατάσταση δεν έχει πρόβλημα σύμφωνα με Ε.Η.Ε, Αν και είναι 30 ετών.
Γιαυτό σας ρωτάω, αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια αιτία που να ρίχνει, όχι με μηχανικό τρόπο, έναν απλό διακόπτη ράγας.
Σας ευχαριστώ.

alpha uk
06-06-15, 12:23
Εκτός τά 40Α πρέπει νά γράφει καί άλλα . Πρέπει νά γράφει ΕΝ 60947-3 ,Νάι ή όχι ,καί ένα όχι τή άλλα γράφει. Μήπως ΕΝ 6089-8 ?

lepouras
06-06-15, 13:20
ο διακόπτης είναι διακόπτης. ΔΕΝ πέφτει. αν σου πέφτει βάλε ένα καινούργιο να τελειώνεις. μισή τιμή από την ασφάλεια έχει. μπορεί να χάλασε-χαλάρωσε η μανδάλωσή του μέσα και για αυτό το παθαίνει.
εφόσον δείχνεις τα όργανα άρα δεν τον μπερδεύεις με αυτόματη ασφάλεια.
αν θέλεις πες την μάρκα και τον τύπο-κωδικό που γράφει επάνω.

Skonik
06-06-15, 13:24
Εκτός τά 40Α πρέπει νά γράφει καί άλλα . Πρέπει νά γράφει ΕΝ 60947-3 ,Νάι ή όχι ,καί ένα όχι τή άλλα γράφει. Μήπως ΕΝ 6089-8 ?

Ναι, ναι. IEC/EN 60947-3 !!!!!

Skonik
06-06-15, 13:31
Εκτός τά 40Α πρέπει νά γράφει καί άλλα . Πρέπει νά γράφει ,Νάι ή όχι ,καί ένα όχι τή άλλα γράφει. Μήπως ΕΝ 6089-8 ?

Nαι ναι. IEC/ΕΝ 60947-3.

alpha uk
06-06-15, 13:40
Βάλε καινούργιο ,καί κάτι αξιόπιστο. Μπορεί νά βάλεις καί 45 ή καί 60Α

Skonik
06-06-15, 14:07
Βάλε καινούργιο ,καί κάτι αξιόπιστο

Είχε έναν Geyer. Οι επιλογές μου είναι Hager ή Schneider.Tίποτα και πάλι πέφτει.
Έχω αλλάξει περίπου 6 -7 διακόπτες αλλά το μόνο που αλλάζει είναι ο χρόνος που πέφτει.Άλλοτε μια φορά την ήμέρα και άλλοτε 2 με 3.
Μπορείς αν θέλεις να μου εξηγήσεις για τα IEC/EN.Τι χαρακτηρίζουν.Πρέπει να έλειπα στο μάθημα.
Έυχαριστω!!!

Skonik
06-06-15, 14:09
Βάλε καινούργιο ,καί κάτι αξιόπιστο. Μπορεί νά βάλεις καί 45 ή καί 60Α

Συγνώμη αλλά το έκανα.

gsouf
06-06-15, 14:26
Αφού είναι διακόπτης ( και όχι ασφάλεια ) γεφυρωσέτον να δεις τι θα πέσει παρακάτω όταν μπορέσεις βάλε μια φωτό του να το δούμε καλύτερα!

Skonik
06-06-15, 14:59
Αφού είναι διακόπτης ( και όχι ασφάλεια ) γεφυρωσέτον να δεις τι θα πέσει παρακάτω όταν μπορέσεις βάλε μια φωτό του να το δούμε καλύτερα!

Τον έχω γεφυρώσει.Ρίχνει την γενική μια C25 και Καμμιά φορά και τον ρελέ.Μετά απο τα τεσταρίσματα των γραμμών που έδειξε ότι οι εγκατάσταση ειναι οκ και με το που βάλεις τον διακόπτη,τον ρίχνει.Για την ιστορία σας λέω οτι η εγκατάσταση έχει τεσταριστή με διαφορετικά όργανα και συνεργεία.
Για να μην σας κουράζω, αυτό ,που θέλω να μάθω, τι είναι αυτό που έχει την ικανότητα να ρίχνει έναν απλό διακόπτη.Αν το μάθω Θα μπορέσω να βρώ και την μορφή της βλάβης.

ΜαστροΣάββας
06-06-15, 15:25
Ισως φανεί χαζή επανάληψη αλλά οι διακόπτες δέν πέφτουν - τους ανοίγουμε και τους κλείνουμε - οι ασφάλειες πέφτουν απο υπέρβαση του ρέυματος λειτουργίας τους.
Ψάξε καλύτερα τι έχεις και (που πάνε) τα καλώδια μετά από "αυτό" που πέφτει.

gsouf
06-06-15, 15:29
Τον έχω γεφυρώσει.Ρίχνει την γενική μια C25 και Καμμιά φορά και τον ρελέ.Μετά απο τα τεσταρίσματα των γραμμών που έδειξε ότι οι εγκατάσταση ειναι οκ και με το που βάλεις τον διακόπτη,τον ρίχνει.Για την ιστορία σας λέω οτι η εγκατάσταση έχει τεσταριστή με διαφορετικά όργανα και συνεργεία.
Για να μην σας κουράζω, αυτό ,που θέλω να μάθω, τι είναι αυτό που έχει την ικανότητα να ρίχνει έναν απλό διακόπτη.Αν το μάθω Θα μπορέσω να βρώ και την μορφή της βλάβης.

Αφού ρίχνει και ασφάλεια η εγκατάσταση δεν είναι εντάξει τώρα αν είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι οκ αρχισε να απομονώνεις συσκευές κάποιοα προφανώς έχει διαρροή

Skonik
06-06-15, 15:34
Ισως φανεί χαζή επανάληψη αλλά οι διακόπτες δέν πέφτουν - τους ανοίγουμε και τους κλείνουμε - οι ασφάλειες πέφτουν απο υπέρβαση του ρέυματος λειτουργίας τους.
Ψάξε καλύτερα τι έχεις και (που πάνε) τα καλώδια μετά από "αυτό" που πέφτει.

Ίσως σου φανεί χαζή η επανάληψη αλλά έχω έναν πίνακα που ο διακόπτης πέφτει.

Skonik
06-06-15, 15:56
Αφού ρίχνει και ασφάλεια η εγκατάσταση δεν είναι εντάξει τώρα αν είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι οκ αρχισε να απομονώνεις συσκευές κάποιοα προφανώς έχει διαρροή

Σας είπα οι εγκατασταση είναι εντάξει.Με 0,4Α φορτίο απλά πέφτει. Με μια λάμπα στην γραμμή.
Αυτό που ζητάω, δεν είναι τι θα κάνω στην εγκατάσταση, αλλά αν κάποιος κάπου του έχει τύχει αύτό το φαινόμενο.

alpha uk
06-06-15, 15:59
Τή τέστ έκανες ? Αντίσταση μόνωσης, Ze ,Zs ,R1 + R2, RCD, και ηλεκτρόδια

Fixxxer
06-06-15, 16:07
Εχεις καταγραψει ποτε πεφτει ο διακοπτης γιατι στο πρωτο σχολιο αναφερεις οτι πεφτει περιπου την ιδια ωρα...
Υπαρχει περιπτωση να εχουν τραβηξει γραμμη απ το δικο σου διαμερισμα για τα φωτα της σκαλας η για παραδειγμα εχεις μοτερ που γεμιζουν με νερο ντεποζιτα και παιρνουν απ το δικο σου διαμερισμα?
Υπαρχει κατι προγραμματισμενο εντος η εκτος σπιτιου?
Ισως καποια παγιδευμενη υγρασια?

Skonik
06-06-15, 16:33
Τή τέστ έκανες ? Αντίσταση μόνωσης, Ze ,Zs ,R1 + R2, RCD, και ηλεκτρόδια

Ω ναι.Το θέμα είναι ότι της περισσότερες φορές πέφτειοταν δεν έχει φορτίο.

Skonik
06-06-15, 16:37
Εχεις καταγραψει ποτε πεφτει ο διακοπτης γιατι στο πρωτο σχολιο αναφερεις οτι πεφτει περιπου την ιδια ωρα...
Υπαρχει περιπτωση να εχουν τραβηξει γραμμη απ το δικο σου διαμερισμα για τα φωτα της σκαλας η για παραδειγμα εχεις μοτερ που γεμιζουν με νερο ντεποζιτα και παιρνουν απ το δικο σου διαμερισμα?
Υπαρχει κατι προγραμματισμενο εντος η εκτος σπιτιου?
Ισως καποια παγιδευμενη υγρασια?

Ανεξάρτητο διαμέρισμα.Όταν πέφτει δεν δείχνειο υπερφόρτωση το όργανο.
Με κάτω του 1Α και πέφτει. Το ξέρω ότι είναι τρελά αυτά που γράφω.
Συμβαίνει όμως.

klik
06-06-15, 16:47
Ίσως σου φανεί χαζή η επανάληψη αλλά έχω έναν πίνακα που ο διακόπτης πέφτει.
Ίσως σου φανεί χαζή η επανάληψη αλλά θα θέλαμε να δούμε καμιά φωτογραφία.

alpha uk
06-06-15, 17:09
Έχεις κάνει σύγκριση νά δεις εάν τά αποτελέσματα τού τεστ είναι σωστά. Πάρα πάνω εγραψες ότι πέφτουν , ή γενική καί ό ρελέ. Οπότε κάποιο τέστ δέν είναι σωστό .Καί όταν λες ότι πέφτει ,μετά τόν ανεβάζει καί μένει στήν θέση τού.Δέν πιστεύω νά έχεις κάνει λάθος τήν πολικότητα. Γενικός διακόπτης πολύ σπάνια νά πέσει, κοίταξε τή σύσφιξη τών επαφών του ,καί τού μετρητή, φάση καί ουδέτερο.Ή ένδειξη ΕΝ αντιστοιχεί στά EU standards

Skonik
06-06-15, 19:44
Έχεις κάνει σύγκριση νά δεις εάν τά αποτελέσματα τού τεστ είναι σωστά. Πάρα πάνω εγραψες ότι πέφτουν , ή γενική καί ό ρελέ. Οπότε κάποιο τέστ δέν είναι σωστό .Καί όταν λες ότι πέφτει ,μετά τόν ανεβάζει καί μένει στήν θέση τού.Δέν πιστεύω νά έχεις κάνει λάθος τήν πολικότητα. Γενικός διακόπτης πολύ σπάνια νά πέσει, κοίταξε τή σύσφιξη τών επαφών του ,καί τού μετρητή, φάση καί ουδέτερο.Ή ένδειξη ΕΝ αντιστοιχεί στά EU standards

Όταν λες " πολύ σπάνια πέφτει, τι εννοείς; Πότε είναι αυτό το σπάνια;

alpha uk
06-06-15, 19:54
Όταν δέν είναι καλή σύσφιξη τών επαφών ,στόν διακόπτη καί στό ρολόι.Αλλά καί πάλι , Εάν (πέσει) κατά 90% δέν θά ξανά λειτουργεί.Αυτοί οι διακόπτες είναι κατασκευασμένοι νά λειτουργούν μηχανικά καί όχι θερμομηχανικα ,ή ηλεκτρομαγνητικά. Παλιότερα ή ΜΚ είχε προωθήσει διακόπτες διπλής κίνησης, μέ δύο κλίκ στήν άνοδο. Θερμό μηχανικούς ,οι οποίοι είχαν αυτό τό πρόβλημα. Άν θυμάμαι καλά καταργήθηκαν τό 2000.Όι οποίοι γιά νά τούς επαναφερης έπρεπε νά τούς πιέσεις πρός τά κάτω πρώτα καί κατόπιν πάνω

Skonik
06-06-15, 21:44
Όταν δέν είναι καλή σύσφιξη τών επαφών ,στόν διακόπτη καί στό ρολόι.Αλλά καί πάλι , Εάν (πέσει) κατά 90% δέν θά ξανά λειτουργεί.Αυτοί οι διακόπτες είναι κατασκευασμένοι νά λειτουργούν μηχανικά καί όχι θερμομηχανικα ,ή ηλεκτρομαγνητικά. Παλιότερα ή ΜΚ είχε προωθήσει διακόπτες διπλής κίνησης, μέ δύο κλίκ στήν άνοδο. Θερμό μηχανικούς ,οι οποίοι είχαν αυτό τό πρόβλημα. Άν θυμάμαι καλά καταργήθηκαν τό 2000.Όι οποίοι γιά νά τούς επαναφερης έπρεπε νά τούς πιέσεις πρός τά κάτω πρώτα καί κατόπιν πάνω

Έχουν βάλει καινούργια παροχή, καινούργια ασφάλεια στο ρολόι.Την δευτέρα θα έρθει και ένα ς υπεύθυνος από την Δεη!

vasilllis
07-06-15, 11:31
Όταν δέν είναι καλή σύσφιξη τών επαφών ,στόν διακόπτη καί στό ρολόι.Αλλά καί πάλι , Εάν (πέσει) κατά 90% δέν θά ξανά λειτουργεί.Αυτοί οι διακόπτες είναι κατασκευασμένοι νά λειτουργούν μηχανικά καί όχι θερμομηχανικα ,ή ηλεκτρομαγνητικά. Παλιότερα ή ΜΚ είχε προωθήσει διακόπτες διπλής κίνησης, μέ δύο κλίκ στήν άνοδο. Θερμό μηχανικούς ,οι οποίοι είχαν αυτό τό πρόβλημα. Άν θυμάμαι καλά καταργήθηκαν τό 2000.Όι οποίοι γιά νά τούς επαναφερης έπρεπε νά τούς πιέσεις πρός τά κάτω πρώτα καί κατόπιν πάνω
Μα ειπε οτι εχει αλλαξει 6-7 διακοπτες.ολοι ξεσφικτοι?
Καλυτερα να δουμε φωτο.

lepouras
07-06-15, 13:48
Μα ειπε οτι εχει αλλαξει 6-7 διακοπτες.ολοι ξεσφικτοι?
Καλυτερα να δουμε φωτο.

έλα ντε να βρέθηκε προβληματικός ένα εντάξει. αλλά να το κάνουν όλοι? τότε οικονόμησε. μήνυση στη εταιρία για προβληματικό προϊών:biggrin:.