PDA

Επιστροφή στο Forum : Parking radar σε Citroen (βοήθεια)



kokoblue
02-06-15, 15:24
Καλησπέρα έχω ενα Citroen xantia ii και θέλω να του βάλω πάρκινγκ ραντάρ τα 12 βολτ λογικά θα τα πάρω απο το φανάρι της όπισθεν σωστα;; ποιο καλώδιο είναι όμως απο την φίσα και πως θα το συνδεσω ακριβως;;

China
02-06-15, 16:37
Με κλειστά τα φώτα του αυτοκινήτου θα βάλεις όπισθεν και θα μετρήσεις με το πολύμετρο ποιο καλώδιο από την φίσα έχει τάση. Για να το συνδέσεις, συνήθως το πακέτο έχει μέσα "κλέφτες". Αν δεν έχει γυμνώνεις λίγο το καλώδιο της φίσας και συνδέεις το άλλο. Βρες και μία γείωση και καθάρισες.

kokoblue
02-06-15, 17:28
Το αμάξι θα το έχω σβηστο η αναμμένο;; τον μαυρο ακροδέκτη του πολύ μέτρου που θα την βάλω για να μετρησω με τν κοκκινο;; σε κάποιο μαυρο καλώδιο που υποδηλώνει γείωση σωστα;; μέσα στην φίσα καπου
Γτ μου ζηταν 30 να το περάσουν!!

george Mp
02-06-15, 17:41
Στα citroen το μαυρο δεν ειναι απαραιτητα γειωση, πιθανοτατα ειναι κιτρινοπρασινο αλλα το μαυρο του πολυμετρου μπορεις και να το ακουμπησεις στο σασσι (σε καμια βιδα).Το διακοπτη του αυτοκινητου πρεπει να εχεις ανοικτο για να σου αναβει(αφου βαλεις οπισθεν) το φαναρι της οπισθεν.

kokoblue
02-06-15, 17:56
Ναι ξεκουμπωνοντας χτες ειδα διαφορα χρωματα καφε ασπρα κοκκινα και ειδα και κιτρινοπρασινο εκει θα κοψω λογικα αν δεν εχει να παρω απο καπου σωστα;;
θα ανεβασω και φωτογραφια αργοτερα να μου πειτε σιγουρα μην κανω καμια ζημια κι αντε τρεχα να στην διορθωσουν εμτα...ξερω απο ηλεκτρονικα αλλα με τα αμαξια δν εχω ασχοληθει ποτε!!

george Mp
02-06-15, 18:05
Ναι ξεκουμπωνοντας χτες ειδα διαφορα χρωματα καφε ασπρα κοκκινα και ειδα και κιτρινοπρασινο εκει θα κοψω λογικα αν δεν εχει να παρω απο καπου σωστα;;
θα ανεβασω και φωτογραφια αργοτερα να μου πειτε σιγουρα μην κανω καμια ζημια κι αντε τρεχα να στην διορθωσουν εμτα...ξερω απο ηλεκτρονικα αλλα με τα αμαξια δν εχω ασχοληθει ποτε!!Δεν κοβουμε το καλωδιο, απλα το ξεγυμνωνουμε λιγο προσεχοντας να μην κοψουμε το καλωδιο και οχι κολητα στη φισα, αφηνουμε λιγο κενο ωστε να μπορεσουμε να το μονωσουμε σωστα.

kokoblue
02-06-15, 18:11
οκ με μια φαλτσετα με κατι ετσι;; ξεγυμνωμα λοιπον

gsouf
02-06-15, 19:32
Το - (η γείωση που λέτε) μπορείς να ο βρείς στο σασί του αυτοκινήτου όπως σου είπαν παραπάνω(εκέι θα ακουμπησεις το μάυρο) οπότε με Ohm μπορείς να εντοπίσεις ποιο καλώδιο είναι εύκολα!

kokoblue
02-06-15, 20:59
Στα Ω θα το έχω;; δεν θα το βάλω στα 20v dcc για να βρω τα 12;;

stam1982
02-06-15, 21:06
Με το ωμομετρο θα εντοπισεις ποιο καλωδιο απο τη φισα εχει συνεχεια με το σασι.Αυτο θα το κανεις με κλειστα ρευματα.
Ειναι ενας ευκολος τροπος να εντοπισεις ποιο χρωμα ειναι το πλην.
Με τα με το πολυμετρο στα βολτ θα εντοπισεις το καλωδιο της οπισθεν

kokoblue
02-06-15, 22:14
Κιτρινοπράσινη δεν είναι η γείωση;; έχει τέτοιο καλώδιο μεσα

5762857629

antiprosopos
03-06-15, 21:10
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δοκίμασε με πολύμετρο. Γενικά στα οχήματα για γείωση έχω δει καφέ αλλά και άσπρο. Μπορεί να είναι και το καφέ.
1)Βαλε το πολυμετρο στην ένδειξη για το μπαζερακι. Το ένα καλώδιο (δεν έχει σημασία πιο) το ακουμπάς ή σε μια βίδα (που να μην φαίνετε βαμμένη) ή στο σασί, αλλά πάλι ένα καθαρό μέρος από μπογιά . Με το άλλο καλώδιο ακουμπάς στα καλώδια που πιστεύεις ότι είναι γείωση. Όπου χτυπήσει το μπαζερακι εκείνο το καλώδιο είναι και γείωση.
2) Μετά σβηστά όλα τα φώτα. Βαλε όπισθεν (με ανοιχτό διακόπτη) το μαύρο καλώδιο από το πολυμετρο στην γείωση και με το κόκκινο βλέπεις σε ποιο από τα καλώδια έχεις 12 βολτ, αλλά και ανάποδα να τα βάλεις θα σου δείχνει -12 βολτ . Μόλις το βρεις για να το σιγουρέψεις βγάλε την όπισθεν και δες αν έχει πέσει στα 0 βολτ.
Τα τσεκάρεις και συνδέεις με το διακόπτη κλειστό.

vasilllis
04-06-15, 09:03
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δοκίμασε με πολύμετρο. Γενικά στα οχήματα για γείωση έχω δει καφέ αλλά και άσπρο. Μπορεί να είναι και το καφέ.
1)Βαλε το πολυμετρο στην ένδειξη για το μπαζερακι. Το ένα καλώδιο (δεν έχει σημασία πιο) το ακουμπάς ή σε μια βίδα (που να μην φαίνετε βαμμένη) ή στο σασί, αλλά πάλι ένα καθαρό μέρος από μπογιά . Με το άλλο καλώδιο ακουμπάς στα καλώδια που πιστεύεις ότι είναι γείωση. Όπου χτυπήσει το μπαζερακι εκείνο το καλώδιο είναι και γείωση.
2) Μετά σβηστά όλα τα φώτα. Βαλε όπισθεν (με ανοιχτό διακόπτη) το μαύρο καλώδιο από το πολυμετρο στην γείωση και με το κόκκινο βλέπεις σε ποιο από τα καλώδια έχεις 12 βολτ, αλλά και ανάποδα να τα βάλεις θα σου δείχνει -12 βολτ . Μόλις το βρεις για να το σιγουρέψεις βγάλε την όπισθεν και δες αν έχει πέσει στα 0 βολτ.
Τα τσεκάρεις και συνδέεις με το διακόπτη κλειστό.

1)αν το κανει αυτο θα χτυπαει στα μισα καλωδια + .Πρεπει και οτπικα να επιβεβαιωση ποιο καλωδιο παει στο λαμπακι.
2)σωστα,

vasilis1
04-06-15, 09:08
Συγνώμη ρε παιδια,ο ανθρωπος απο οτι φαινεται δεν το κατέχει το σπορ,θα αναλάβετε εσεις την ευθύνη αν κανει καμια χοντρότερα ζημια στο αυτοκινητο απλα για να γλιτώσει τα 30€;βρες άνθρωπε μου κανέναν φίλο σου που το κατέχει το σπορ (θελεις να μετρήσεις τάση οταν ανάβει η όπισθεν και οχι αντίσταση ,γιατι λογικα με μονο την οπιςθεν και οχι αλλα φώτα ενα pin θα σου εμφανίζει ταςη, οποτε στο Vdc σε περιοχή που να καλύπτει έως 20v).κριμα για τον θεό

apilot
04-06-15, 09:52
Κώστα οπτικά μπορείς να πάρεις την τάση που θέλεις από την λάμπα της όπισθεν. Βάζεις όπισθεν βλέπεις πια λάμπα ανάβει και παίρνεις από εκεί την τάση των 12V που θέλεις πάνω στην βάση της λάμπας. Απλό δεν είναι?
Καλή επιτυχία.

vasilllis
04-06-15, 10:15
Συγνώμη ρε παιδια,ο ανθρωπος απο οτι φαινεται δεν το κατέχει το σπορ,θα αναλάβετε εσεις την ευθύνη αν κανει καμια χοντρότερα ζημια στο αυτοκινητο απλα για να γλιτώσει τα 30€;βρες άνθρωπε μου κανέναν φίλο σου που το κατέχει το σπορ (θελεις να μετρήσεις τάση οταν ανάβει η όπισθεν και οχι αντίσταση ,γιατι λογικα με μονο την οπιςθεν και οχι αλλα φώτα ενα pin θα σου εμφανίζει ταςη, οποτε στο Vdc σε περιοχή που να καλύπτει έως 20v).κριμα για τον θεό

Βασιλη
το ιδιο αναφερθηκε απο ολους τους αποπανω.Να μετρησει 12v στο καλωδιο .Μπορει να βρει και το χρωμα που παει στο λαμπακι της οπισθεν.οπως λεει ο apilot.
Κριμα για ποιον λογο?δεν σε καταλαβα.

antiprosopos
04-06-15, 17:02
1)αν το κανει αυτο θα χτυπαει στα μισα καλωδια + .Πρεπει και οτπικα να επιβεβαιωση ποιο καλωδιο παει στο λαμπακι.

Να βαλει το μπαζερακι για να βρει την γειωση όχι την ταση. Για ταση λογικο είναι να πρεπει να το βαλει στα βολτ.

info@kalarakis.com
04-06-15, 17:28
συμφωνώ απόλυτα με το vasilis1
πιο φτηνά θα έρθει να δώσει τα 30ε

kokoblue
16-06-15, 14:46
Καλημέρα και παλι ήρθε σήμερα το parking radar το έβαλα δοκιμαστικά σ ενα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό του δωσα 12v αλλά δν κελαηδαει

Τι είναι τώρα;;
Βλέπω στα ραντάρ κάποια πλαστικά αυτά είναι για να σφηνωσουν στον προφυλακτήρα η πρεπει να πατηθούν για να πάρει μπρος;