PDA

Επιστροφή στο Forum : Relay Διαφυγής (Πιθανό Πρόβλημα)



moutoulos
04-06-15, 14:37
Προχθές λόγο συχνών διακοπών (οχι καλοκαιρινών) ρεύματος η ΔΕΗ μας έπρηξε το τσίου-τσιου.

Αποφάσισα λοιπόν να αλλάξω τα τρία !!! φωτιστικά ασφαλείας με καινούργια τεχνολογίας LED
μιας και τα παλιά δεν άναβαν ποτέ, προκειμένου να υπάρχει στο σπίτι φώς (εφόσον γίνει διακοπή)
για καμιά ώρα. Ο λόγος απλά οτι έχω μπεμπουλίνο 11 μηνών ... και δεν του αρέσει το απόλυτο
σκοτάδι (βασικά ούτε εμένα :tongue_smilie:).


Κατα την εγκατάσταση αυτών, χρειάστηκε να κόψω την τάση, πατώντας το Button TEST που έχουν.
Αμ δε. Δεν έπεφτε με τίποτα. Ξέρουμε γιατί ?. Είναι βλαμμένος ?. Πρέπει να τον αλλάξω ?. Αφού λοιπόν
δεν έπεφτε, απλά κατέβαζα (χειροκίνητα) τον κύριο μπλέ διακόπτη του relay διαφυγής.

Ο Relay είναι της ABB και συγκεκριμένα ο τριφασικός F-364 40Aμπερος. Η ηλικία αυτού περίπου
όσο και το σπίτι, κοντά στα 12-13 χρόνια.

Παραθέτω λοιπόν φωτό απο τον ηλεκτρολογικό μου πίνακα, για να δείξω το relay διαφυγής ...

57708 57709

gregpro
04-06-15, 15:11
Έχω κι εγώ της ABB και για να πέσει πρέπει να το πατήσεις να πάει πολύ μέσα.Αν παρόλα αυτά δεν πέφτει,είναι χαλασμένος και θέλει αλλαγή. Ουσιαστικά ο διακόπτης (όχι ρελέ) διαφυγής έχει μέσα έναν "αθροιστικό μετασχηματιστή εντάσεως" με τέσσερα πρωτεύοντα τυλίγματα,τρία για τις φάσεις και ένα για τον ουδέτερο. Το δευτερεύον είναι συνδεδεμένο με τον ηλεκτρομαγνήτη πτώσεως του διακόπτη.Όταν ο ΔΔ δει διαφορά ρευμάτων ανάμεσα στη φάση και τον ουδέτερο,(διαφυγή),
εξαιτίας της διαφοράς των ρευμάτων, ο φερριτικός δακτύλιος (πυρήνας) του μετασχηματιστή μαγνητίζεται και δημιουργείται μια τάση από επαγωγή που τροφοδοτεί τον ηλεκτρομαγνήτη και ρίχνει το διακόπτη. Τώρα, όταν πατάς το κουμπί,δημιουργείς ένα ψευδές σφάλμα που πρέπει να ρίχνει το διακόπτη. Συνεπώς,ο δικός σου μπορεί να χάλασε για διάφορες αιτίες και απ όσο ξέρω,δεν επισκευάζεται. Ελπίζω να βοήθησα.

katmadas
04-06-15, 15:19
ναι αν το πατας και δεν πεδτει αλαξε τον....

katmadas
04-06-15, 15:20
ναι αν το πατας και δεν πεδτει αλαξε τον....

Βασικα αραια και πιυ πρεπει να τον δοκιμαζεις κιολας.
Σου επεσε καμια φορα ολα αυτα τα χρονια? Η το δοκιμασες καμια φορα?

FILMAN
04-06-15, 16:00
Γρηγόρη κατέβασε όλες τις ασφάλειες του πίνακα (εκτός από τις γενικές βέβαια) και ξαναδοκίμασε πατώντας το τεστ. Αν πάλι δεν πέσει πιθανότατα έχει πρόβλημα εκτός αν λείπει κάποια από τις 3 φάσεις, αυτή ή αυτές που έχουν να κάνουν με το τεστ.

el greco 1
04-06-15, 18:53
ποσα χρονια ειπαμαι εχει να πατηθει το τεστ?

lepouras
04-06-15, 19:29
βασικά να ρωτήσω. έχεις σίγουρα 3φασικό ρολόι? διότι πολλές φορές έχω δει να είναι τριφασικός ο πίνακας αλλά τελικά να παίρνουν μονοφασικό οπότε δεν δουλεύει το τεστ γιατί την τεχνική διαρροή την κάνει μεταξύ φάσεων.
και το πονηρό τετραπολικό διακοπτάκι που γράφει spare είναι πράγματι έτσι για να γεμίζει ο χώρος ή είναι για μπαιπας του ΔΔΕ? θα σε μαλώσω αν είναι το δεύτερο:biggrin:.

street
04-06-15, 20:07
εγω να πω κατι αλλο ( εφ οσον δεν χαλασε ) μηπως δεν ειναι συνδεμενος σωστα ????? ...... η καποιος εβαλε το χερακι του ετσι οτο ωστε να μην πεφτει ???


Αμ δε. Δεν έπεφτε με τίποτα. Ξέρουμε γιατί ?. Είναι βλαμμένος ?. Πρέπει να τον αλλάξω ?. Αφού λοιπόν
δεν έπεφτε, απλά κατέβαζα (χειροκίνητα) τον κύριο μπλέ διακόπτη του relay διαφυγής.

κατα 90% το διαφυγης ειναι απλα διακοσμητικο !

dalai
04-06-15, 20:32
Υπαρχει και μια ακομη εξηγηση που μου εχει τυχει καποτε...
Στο πινακα ερχονται (για διαφορους λογους) μονο 2 φασεις , οποτε στο ρελε η μια φαση ειναι κενη (και ετσι δουλευει κανονικα σαν ρελε) .Αλλα η κενη θεση ειναι αυτη απο την οποια περνει το test ταση . Οποτε δεν μπορεις να κανεις δοκιμη αλλα ο ρελλες δουλευει

klik
04-06-15, 20:38
Γρηγόρη, για σκέψου να είχες το ανάποδο πρόβλημα;


https://www.youtube.com/watch?v=MpxQPC3xYZg


11 μήνες εεε; Πως περνάει ο καιρός!
Να το χαίρεσαι το μπεμπουλίνι (που θα αρχίζει τις βόλτες όπου να ναι).

tasos987
04-06-15, 20:53
Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει. :confused1:

klik
04-06-15, 20:59
Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει. :confused1:
Είναι εξαιρετικά πιθανό και συχνά συμβαίνει. Δεν νομίζω να είναι εγγυημένο ότι θα συμβεί.

gregpro
04-06-15, 21:11
Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει. :confused1:
Πρέπει να έχεις αναμμένη μια κατανάλωση για να γίνει αυτό.

moutoulos
04-06-15, 21:51
Σου επεσε καμια φορα ολα αυτα τα χρονια? Η το δοκιμασες καμια φορα?
Φάνη απ'όσο θυμάμαι οχι δεν έπεσε ποτέ. Μπορεί όμως να μην είχε και ποτέ λόγο να πέσει.
Κατα καιρούς έχει ξανα-πατηθεί (TEST) <10 φορές σε διάφορες εργασίες και είχε τότε δουλέψει κανονικά.


Γρηγόρη κατέβασε όλες τις ασφάλειες του πίνακα (εκτός από τις γενικές βέβαια) και ξαναδοκίμασε πατώντας το τεστ. Αν πάλι δεν πέσει πιθανότατα έχει πρόβλημα εκτός αν λείπει κάποια από τις 3 φάσεις, αυτή ή αυτές που έχουν να κάνουν με το τεστ.
Το έκανα ... και γιόκ. Δεν πέφτει.


ποσα χρονια ειπαμαι εχει να πατηθει το τεστ?
Πολλά. Στα περίπου 12 χρόνια, άντε να πατήθηκε < 10 φορές (απο μένα τουλάχιστον).


βασικά να ρωτήσω. έχεις σίγουρα 3φασικό ρολόι? διότι πολλές φορές έχω δει να είναι τριφασικός ο πίνακας αλλά τελικά να παίρνουν μονοφασικό οπότε δεν δουλεύει το τεστ γιατί την τεχνική διαρροή την κάνει μεταξύ φάσεων.
και το πονηρό τετραπολικό διακοπτάκι που γράφει spare είναι πράγματι έτσι για να γεμίζει ο χώρος ή είναι για μπαιπας του ΔΔΕ? θα σε μαλώσω αν είναι το δεύτερο:biggrin:.
Φιλαράκι έχω σίγουρα τριφασικό ρολόι/ρεύμα. Θα με μαλώσεις δεν θα με μαλώσεις, είναι ByPASS του ΔΔΕ.
Ο λόγος (μου είχε πεί ο τότε ηλεκτρολόγος) οτι αν πέφτει ο ΔΔΕ για κάποιο λόγο, προσωρινά να σηκώσω
το (αναγραφόμενο απο εμένα) SPARE. Τι εγώ φταίω ?. Αυτό μου το είχε πεί ο ηλεκτρολόγος ...


εγω να πω κατι αλλο ( εφ οσον δεν χαλασε ) μηπως δεν ειναι συνδεμενος σωστα ????? ...... η καποιος εβαλε το χερακι του ετσι οτο ωστε να μην πεφτει ???

Μα κάποτε δούλευε, το θυμάμαι ...
Χέρι δεν υπάρχει περίπτωση να έβαλε κάποιος.


Υπαρχει και μια ακομη εξηγηση που μου εχει τυχει καποτε...
Στο πινακα ερχονται (για διαφορους λογους) μονο 2 φασεις , οποτε στο ρελε η μια φαση ειναι κενη (και ετσι δουλευει κανονικα σαν ρελε) .Αλλα η κενη θεση ειναι αυτη απο την οποια περνει το test ταση . Οποτε δεν μπορεις να κανεις δοκιμη αλλα ο ρελλες δουλευει
Μα έχω τριφασικό, και κάποτε δούλευε.


Γρηγόρη, για σκέψου να είχες το ανάποδο πρόβλημα;

11 μήνες εεε; Πως περνάει ο καιρός!
Να το χαίρεσαι το μπεμπουλίνι (που θα αρχίζει τις βόλτες όπου να ναι).

Ο Π@υστης ο ρελές χαχαχαχαχα. Ναι το ξέρω, είναι γνωστό Videάκι στην πιάτσα. Σε ευχαριστώ !!!.

Τις βόλτες τις έχει ξεκινήσει δειλά δειλά. Σε πληροφορώ οτι δεν τον πρόλαβα, ανέβηκε στον
καναπέ (είναι πλάτη με το γραφείο), έπιασε το monitor 23 ιντσών, το έσυρε 30 πόντους, εως
ότου το monitor έπεσε στο κενό καναπέ - γραφείου, παρασύροντας μαζί θήκες, πληκτρολόγιο κτλ.
Χαμός !!!. Ε το μωρό γέλαγε, εμένα με χτύπησαν 5-6 πολλαπλά. Monitor Οκ, σπασμένη γωνία ...

lepouras
04-06-15, 22:03
Φιλαράκι έχω σίγουρα τριφασικό ρολόι/ρεύμα. Θα με μαλώσεις δεν θα με μαλώσεις, είναι ByPASS του ΔΔΕ.
Ο λόγος (μου είχε πεί ο τότε ηλεκτρολόγος) οτι αν πέφτει ο ΔΔΕ για κάποιο λόγο, προσωρινά να σηκώσω
το (αναγραφόμενο απο εμένα) SPARE. Τι εγώ φταίω ?. Αυτό μου το είχε πεί ο ηλεκτρολόγος ...

Ο Π@υστης ο ρελές χαχαχαχαχα. Ναι το ξέρω, είναι γνωστό Videάκι στην πιάτσα. Σε ευχαριστώ !!!.

Τις βόλτες τις έχει ξεκινήσει δειλά δειλά. Σε πληροφορώ οτι δεν τον πρόλαβα, ανέβηκε στον
καναπέ (είναι πλάτη με το γραφείο), έπιασε το monitor 23 ιντσών, το έσυρε 30 πόντους, εως
ότου το monitor έπεσε στο κενό καναπέ - γραφείου, παρασύροντας μαζί θήκες, πληκτρολόγιο κτλ.
Χαμός !!!. Ε το μωρό γέλαγε, εμένα με χτύπησαν 5-6 πολλαπλά. Monitor Οκ, σπασμένη γωνία ...

ναι αυτή ήταν η αιτιολογία που το βάζανε. απλά τώρα που έχεις το παιδί και να σου πέσει μην το κάνεις χρήση καλύτερα ακώμα και αν πέσει ο ΔΔΕ γιατί μπορεί να έχουν αναπτυχθεί επικίνδυνες τάσης πουθενά και μετά ........φτου φτου φτου. για το παιδί, σκασίλα μας για εσένα:lool:.
άντε βρε και με το καλό και στα υπόλοιπα. αχ ο δικός μου και τη δεν είχε κάνει. μέχρι το tower απο το pc έβγαλε από το γραφείο και το έκανε βίδες. κυριολεκτικά. και παραβίασε 2 πρίζες με παιδική ασφάλεια. νάνε καλά ο π@%#$ ο ρελες που δούλεψε.:scared::hahahha:

xrhstosmp
04-06-15, 22:32
τα ρελε της ΑΒΒ ειδικα αυτου του τυπου με το μπλε πληκτρο,θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν δουλευει 1 στα 10 ειδικα τα μονοφασικα.επισης και τα μιζενς του παλιου (ψηλου) ραγουλικου. αντιθετα τα χαγκερ τα γκαγιερ λεγκραντ που εχω τεσταρει ΔΕΝ εχω βρει ακομα ρελε που να μην πεφτει .
προφανως μιλαμε για γερμανικη αξιοπιστια και σταθεροτητα στις προδιαγραφες που λενε να τα ελεγχεις τουλαχιστον 2 φορες το χρονο.
με ελεγξες?οχι????χαλαω για να μαθεις!
ΥΓ για αποφευγη παρεξηγησεων μιας και τον τελευταιο χρονο ασχολουμαι πολυ με ελεγχους σε επαγγελματικους χωρους οι ελεγχοι ειναι σε καθημερινη βαση.
ΥΓ2 ισως να εχω πετυχει και 1 χαγκερ λαλημενο
τον τετραπολικο διακοπτη και γω για μπαιπας τον κοβω....

dalai
04-06-15, 22:32
Σε οποιο σπιτι πηγαινα παντα φροντιζα να εχω ΔΔΕ. Σε μια μετακομιση ομως που θα μεναμε με το πρωτο παιδακι (1,5 χρονων) μας μονο για 3 μηνες , αμελησα να τοποθετησω ΔΔΕ. Αποτελεσμα ηταν να το χτυπησει ρευμα οταν ανεγηκε πανω στο γραφειο του Η/Υ και αβαλε τα δακτυλακια στη μπριζα. Ευτυχως δεν επαθε τιποτα. Απλως περασαμε προλιπτικα μια ακομη νυχτα στο νοσοκομειο .
Ειναι μεγαλο το ρισκο με τα μωρα.Ειδικα οταν αρχιζουν να περπατανε και να περιεξεργαζονται τα παντα

el greco 1
04-06-15, 22:34
φωναξε καποιο φιλο που να εχει οργανο να κανεται ενα τεστ αν οντωs θελει αλαγη να γινει και βγαλε off το bypass αμεσωs γιατι ο μικροs στη πριζα θα παει πρωτα.

dalai
04-06-15, 22:42
βγαλε off το bypass αμεσωs γιατι ο μικροs στη πριζα θα παει πρωτα.
Ναι ρε παιδι μου . Αυτα τα πιτσιρικια η ΠΡΩΤΗ χαζομαρα που κανουν οταν μπορεσουν ,ή που θα ειναι να πιασουν μαχαιρι ή που θα δουν τι ειναι η μπριζα. Φυσικα ο συνδιασμος αυτων των δυο ειναι σκετη φρικη ..! (Σορρυ για τον εκτροχιασμο του θεματος)

moutoulos
04-06-15, 22:51
Οκ. ΔΔΕ θα αλλαχθεί εντός ημερών.
Με παιδιά δεν είναι να ρισκάρεις ...

el greco 1
04-06-15, 23:11
μπωρει να μην θελει αλαγη καποιοs φιλοs σου εκει στη περιοχη δεν εχει ενα rcd tester να δειτε αν παιζει? το λεω γιατι και καινουργιο να βαλειs παλε την ιδια διαδικασια θελει.μη νομιζειs οτι θα βαλειs καινουργιο και θα εισαι σιγουροs οτι ειναι ενταξει.

moutoulos
04-06-15, 23:43
Εντός ημερών θα έρθει ηλεκτρολόγος και θα μας πεί ... τι θέλει.
Θα ενημερώσω.

Παιδιά σας ευχαριστώ !!!.

sotron1
05-06-15, 07:42
Δοκιμή διακόπτη προστασίας χωρίς να πατήσουμε το μπουτόν.

Παίρνεις μία λάμπα περίπου 10-20W και την συνδέεις μεταξύ φάσης και γείωσης , ο διακόπτης προστασίας πρέπει να πέσει. Για να δουλέψει (προστατέψει) πρέπει να μετρήσει μία διαρροή άνω των 20-30 ma.

FILMAN
05-06-15, 16:22
Βασικά από τα 15mA πέφτουν. Οπότε με μια αντίσταση 15kΩ (για 15mA) ή 7.5kΩ (δύο των 15kΩ παράλληλα) μεταξύ φάσης - γείωσης πρέπει να πέσει. Δεν έχει νόημα να κάνεις τον έλεγχο με μεγαλύτερα ρεύματα διαρροής και να σιγουρευτείς ότι πέφτει, γιατί έτσι δεν ξέρεις τί θα κάνει στα μικρότερα.

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όλοι αυτοί που βάζουν bypass στα ρελέ διαρροής δεν κάνουν το ίδιο και στις ασφάλειες; Άμα μου πέφτει μια ασφάλεια συνέχεια ρε παιδί μου να σηκώνω ένα διακόπτη και να έχω πάλι ρεύμα. Γιατί μόνο στο ρελέ δηλαδή;

klik
05-06-15, 16:27
...Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί όλοι αυτοί που βάζουν bypass στα ρελέ διαρροής δεν κάνουν το ίδιο και στις ασφάλειες; Άμα μου πέφτει μια ασφάλεια συνέχεια ρε παιδί μου να σηκώνω ένα διακόπτη και να έχω πάλι ρεύμα. Γιατί μόνο στο ρελέ δηλαδή;
:lool: γιατί βάζουν μεγαλύτερες ή μισό κιλό σύρμα αν είναι τήξεως!

FILMAN
05-06-15, 16:36
Και άμα καεί και η μεγαλύτερη; Γιατί να μην έχω ένα διακόπτη να τη γεφυρώνει; Άλλωστε το ρελέ διαρροής το παρακάμπτουν με διακόπτη, όχι με ένα δεύτερο ρελέ διαρροής των 300 ή των 500mA.

street
05-06-15, 16:39
Οπότε με μια αντίσταση 15kΩ (για 15mA) ή 7.5kΩ (δύο των 15kΩ παράλληλα) μεταξύ φάσης - γείωσης πρέπει να πέσει
..... ( ! ) προσοχη !

moutoulos
05-06-15, 16:44
Λοιπόν ... Έκανα TEST χωρίς να πατήσω το TEST :biggrin:.

Σε πρίζα schuko έβαλα (Φάση - Γείωση) 6Κ8 αντίσταση (με 230VAC = 33mA), και έπεσε (σχεδόν) αμέσως .
Δεν πέφτει όμως σε όλες τις πρίζες ?. Γιατί ?. Παίρνουν απο διαφορετική φάση ?.

Με αντίσταση 10Κ (23mA) δεν πέφτει σε καμία. Φαντάζομαι λογικό μιας και ο ΔΔΕ γράφει πάνω 30mA.
Τελικά έχω μπερδευτεί ... να τον αλλάξω ή οχι ?.

FILMAN
05-06-15, 16:45
Εντάξει, δεν είπα να την κρατάει και στο χέρι... Και εννοείται ότι θα πρέπει να έχει και μια κάποια ισχύ, όχι να είναι 1/4W...

FILMAN
05-06-15, 16:49
Σε πρίζα schuko έβαλα (Φάση - Γείωση) 6Κ8 αντίσταση (με 230VAC = 33mA), και έπεσε (σχεδόν) αμέσως .
Δεν πέφτει όμως σε όλες τις πρίζες ?. Γιατί ?. Παίρνουν απο διαφορετική φάση ?
Ακόμα και από διαφορετικές φάσεις να παίρνουν πάλι έπρεπε να πέσει (όλες οι φάσεις περνάνε από τον μ/ς του ρελέ).

ΔΕΣ ΜΗΠΩΣ ΣΤΙΣ ΠΡΙΖΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΙΩΣΗ

Με αντίσταση 10Κ (23mA) δεν πέφτει σε καμία. Φαντάζομαι λογικό μιας και ο ΔΔΕ γράφει πάνω 30mA.
Τελικά έχω μπερδευτεί ... να τον αλλάξω ή οχι ?.
Ναι, να τον αλλάξεις, άλλωστε και μόνο το γεγονός ότι δεν δουλεύει το test είναι βλάβη, έστω και αν το ρελέ πέφτει σε περίπτωση διαρροής...
Στα 23mA κανονικά έπρεπε να πέφτει, όμως δεν γνωρίζουμε τί άλλα ρεύματα προς γη υπάρχουν στην εγκατάσταση, το ρελέ αποκρίνεται στη συνισταμένη τους... Γι αυτό η δοκιμή πρέπει να γίνεται με τις ασφάλειες του πίνακα κατεβασμένες...

elektronio
05-06-15, 16:50
Λοιπόν ... Έκανα TEST χωρίς να πατήσω το TEST :biggrin:.

Σε πρίζα schuko έβαλα (Φάση - Γείωση) 6Κ8 αντίσταση (με 230VAC = 33mA), και έπεσε (σχεδόν) αμέσως .
Δεν πέφτει όμως σε όλες τις πρίζες ?. Γιατί ?. Παίρνουν απο διαφορετική φάση ?.

Με αντίσταση 10Κ (23mA) δεν πέφτει σε καμία. Φαντάζομαι λογικό μιας και ο ΔΔΕ γράφει πάνω 30mA.
Τελικά έχω μπερδευτεί ... να τον αλλάξω ή οχι ?.


Λογικά είναι μια χαρά (αφού πέφτει κατά το τεστ) και δεν χρειάζεται αλλαγή.
Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν έχεις γείωση στις πρίζες που δεν πέφτει.

street
05-06-15, 17:12
να πω ... πως ειναι δυνατον να χαλασε το μπουτον τεστ στον διαφυγης και μαλιστα abb και να δουλευει ? κατι δεν παει καλα ....

sotron1
05-06-15, 19:26
Πρόβλημα που είχα εγώ την περασμένη εβδομάδα, είναι ότι έπεφτε συνέχεια. Έπεφτε κάθε 3-5 λεπτά αφού τον σήκωνα. Με το να ανοιγόκλεινα τα φορτία δεν έδειξε και πολλά, γιατί άλλες φορές έπεφτε με την κουζίνα άλλες με φώτα κλπ με λίγα λόγια ταπαιξε και αυτό έγινε στις 3 το πρωί. Αγόρασα και τον άλλαξα και όλα καλά.
Για να ενεργοποιηθεί θέλει 30 ma και πάνω από αυτό, όσο μεγαλύτερη η διαρροή προς τη γη τόσο γρήγορα πέφτει.
Ο διακόπτης Schneider3 Φ στο Καυκά έκανε κανά 30 ευρώ.

el greco 1
05-06-15, 21:09
τον τριφασικο διαροηs αγορασεs 30 ευρω?

sotron1
05-06-15, 22:04
τον τριφασικο διαροηs αγορασεs 30 ευρω?

Ναί, Schneider ilDK 40A

xrhstosmp
05-06-15, 22:30
ο διαρροης των 30 mA πεφτει μεχρι και στα 30 mA . αν πεφτει στα 31 mA δεν προσφερει προστασια

alpha uk
06-06-15, 13:36
Όταν ελέγχεται ένα RCD γιά τήν σωστή λειτουργία τού, Ο έλεγχος γίνεται γιά τόν χρόνο πτώσης ,καί όχι στά πόσα mΑ θά πέσει Τό RCD μπορεί νά πέσει στά 15. 30. 50. mΑ. Γιά αυτό τόν λόγω όταν κανείς RCD τέστ γίνεται σε Χ 1= 30 mΑ. καί Χ 5 = 150mΑ. Καί πρέπει νά γίνει καί στούς δύο κύκλους τού ρεύματος γιατί η απόκλιση είναι μεγάλη.Στήν πρώτη περίπτωση ό χρόνος πρέπει νά είναι < 40mS καί στήν δεύτερη < 200mS .Οτιδήποτε μεγαλύτερη ένδειξη σημαίνει ότι το RCD θέλει αλλαγή Συγνώμη λάθος ό χρόνος είναι ανάποδα 30=200 καί 150 =40

xrhstosmp
09-06-15, 00:52
σαφως και ο χρονος πτωσης πρεπει να ειναι εντος οριων αλλα ενα ρελε που δεν πεφτει ποτέ σε ρευμα κατω των 30 mA δεν προστατευει απο ηλεκτροπληξια.προφανως βεβαια ενα χαλασμενο ρελε στον ελεγχο χ1 θα δειξει πολυ μεγαλυτερο ισως και απειρο (εκτος οριων μετρησης του οργανου) χρονο

alpha uk
09-06-15, 01:46
Τα RCD σε τεστ Χ 1/2 δέν πέφτουν ,εάν πέσουν ,έχουν πρόβλημα .Το RCD tester Εάν κάνει τό τέστ στό Αuto , κάνει πρώτα ....X 1 =30mA , .μετά X 5 = 150mA , Καί στό τέλος X 1/5 = 15mA . Ο χρόνος στό Χ 1/5 πρέπει νά είναι > 2000mS Απεριόριστος καί τό RCD δέν πρέπει νά πέσει.Δηλαδή ένα καλό RCD θά πρέπει νά πέσει από τά 30 mA καί πανω,καί όσο μεγαλώνει τό σφάλμα ,σέ ,mA , μικραίνει ό χρόνος πτώσης

xrhstosmp
09-06-15, 08:44
Τα RCD σε τεστ Χ 1/2 δέν πέφτουν ,εάν πέσουν ,έχουν πρόβλημα .Το RCD tester Εάν κάνει τό τέστ στό Αuto , κάνει πρώτα ....X 1 =30mA , .μετά X 5 = 150mA , Καί στό τέλος X 1/5 = 15mA . Ο χρόνος στό Χ 1/5 πρέπει νά είναι > 2000mS Απεριόριστος καί τό RCD δέν πρέπει νά πέσει.Δηλαδή ένα καλό RCD θά πρέπει νά πέσει από τά 30 mA καί πανω,καί όσο μεγαλώνει τό σφάλμα ,σέ ,mA , μικραίνει ό χρόνος πτώσης
Οταν ειπα κάτω των 30mA δεν εννουσα τα μισα (15)!! Το αυτοματο τεστ ειναι θεμα του οργανου.στο fluke πχ ξεκινάει απο το 1/2 μετα 1χ και μετα 5χ.
Επιμενω παντως πως αν το ρελε διαφυγης πεφτει πανω από τα 30mA ειναι επικίνδυνο. Και φυσικά αν πεφτει κάτω απο τα 19-20 mA (με ασυνδετα φορτια)ειναι χαλασμενο.

FILMAN
09-06-15, 10:16
Γιατί, δεν πέφτουν στα 15mA; Μα νομίζω επίτηδες τα κάνουν έτσι, ούτως ώστε εάν π.χ. έχεις μια επαγωγική διαρροή, ας πούμε, 14mA, τότε πρέπει να συνυπάρξει μια χωρητική διαρροή 29mA για να ρίξει το ρελέ. Δηλαδή αν υπάρχει μια διαρροή μόνο, αυτή αρκεί να είναι 15mA για να το ρίξει...

Εδώ ένα σχετικό video:
https://www.youtube.com/watch?v=VAeXsJOLY-I

Εδώ γιατί δεν κυκλοφοράνε συνδυασμοί μικροαυτομάτων με ρελέ διαρροής σε διάσταση 17.5mm;

alpha uk
09-06-15, 11:56
Οταν ειπα κάτω των 30mA δεν εννουσα τα μισα (15)!! Το αυτοματο τεστ ειναι θεμα του οργανου.στο fluke πχ ξεκινάει απο το 1/2 μετα 1χ και μετα 5χ.
Επιμενω παντως πως αν το ρελε διαφυγης πεφτει πανω από τα 30mA ειναι επικίνδυνο. Και φυσικά αν πεφτει κάτω απο τα 19-20 mA (με ασυνδετα φορτια)ειναι χαλασμενο.
Μα γιατί βρε Χρίστο. Τό σφάλμα τών 30 mA δέν είναι απόλυτο. Μή ξεχνάς ότι τό RCD είναι Ηλεκτρομαγνητικό , Κατασκευασμένο από μηχανικά μέρη, οπότε σχετικό είναι νά έχει καί κάποια απόκλιση. Γιαυτό καί ό έλεγχος γίνεται καί στά 150mA ,καί ό χρόνος πτώσης στό 1/4 αυτής τού IΔn ......40mS/ 200mS.Εάν έπεφτε σέ χρόνο πάνω από 40mS τότε Νάι υπάρχει πρόβλημα.Καί εφόσον τό RCD λειτουργεί πάντα υπό φορτίο ,καλό είναι καί τό τέστ νά γίνεται υπό φορτίο.

sotron1
09-06-15, 18:14
Πάνω από 30 ma σκοτώνει
Για πιο λόγο να το έχω κάτω από 30 ma
Κατασκευάστηκε στην αρχή γιa προστασία ανθρώπων

xrhstosmp
09-06-15, 19:00
εχω καταμπερδευτει!παντως οσα ασυνδετα ρελε εχω δοκιμασει σε τεστ "ραμπας" (καινουρια-παλια) ολα (εκτος τα χαλασμενα βεβαια) πεφτουν απο 21-28 mA .
δεν εχω βρει κανενα να πεφτει στα π.χ 32 ή παραπανω,

alpha uk
09-06-15, 20:20
Βρε παιδιά θά τό γράψω πιό απλά. Τό όργανο δέν μετρά mA αλλά ms (ή ένδειξη στό Όργανο είναι σέ ms όχι σέ mA)Στήν συγκεκριμένη περίπτωση αυτού τού τέστ τό όργανο λειτουργεί ώς εξής.. Στό πρώτο τεστ τών 15mA τό όργανο στέλνει ένα παλμό σφάλματος ανά τακτά διαστήματα τής τάξεως τών 15mA καί μένει σέ αναμονή ,περιμένει τήν πτώση τού RCD,εαν ή πτώση δέν έρθει σού δείχνει άπειρο χρόνο .Στό δεύτερο τέστ στέλνει παλμό τών 30mA Σέ τακτά διαστήματα ,καί μετρά τόν χρόνο από διάστημα σέ διάστημα μέχρι τήν πτώση, καί σού αναφέρει αυτόν τό χρόνο στήν οθόνη, Στό τρίτο κάνει ακριβώς τό ίδιο μέ 150 mA . Καί λέμε, όσο μεγαλώνουν τά ,mA θά πρέπει νά μικρύνει ο χρόνος πτώσης. Τώρα εάν τό RCD πέσει στό τέστ τών 15mS ( από 1-15 ms) σημαίνει ότι τό RCD είναι υπέρ ευαίσθητο, δηλαδή μπορεί νά πέφτει χωρίς λόγω ,άρα θέλει αλλαγή. Καί τό αντίθετο, εαν τό RCD στό τέστ τών 30mA πέσει σέ χρόνο άνω τών 200ms είναι επικίνδυνο , καί στήν τρίτη περίπτωση στά 150mA εάν πέσει σέ χρόνο μεγαλύτερο τών 40ms ,καί πάλι είναι επικίνδυνο

Fixxxer
09-06-15, 20:27
Τώρα εάν τό RCD πέσει στό τέστ τών 15mS

miliSiemens? :001_tt2:

alpha uk
09-06-15, 20:39
miliSiemens? :001_tt2:
Όχι mili Shock. !!!! χα..ha

xrhstosmp
09-06-15, 22:39
δεν ξερω φιλε Γιαννη με τι οργανο μετρας τα ρελε διαρροης, αλλα 3 οργανα που εχουν πεσει στα χερια μου (fluke 1653b, sonel δεθυμαμαιμοντελο και IT macrotest ) εκτος απο το τεστ του χρονου της πτωσης μπορουν να μετρησουν και στα ποσα mA πεφτει.
http://www.fluke.com/fluke_www/manualsdownload_web2.asp?location=1653B___cmeng000 3.pdf&Manual_Ver_ID=4315&language=English&UserLanguage=en&Supplement=true
https://www.youtube.com/watch?v=yEN24cpSd9U

alpha uk
09-06-15, 23:19
δεν ξερω φιλε Γιαννη με τι οργανο μετρας τα ρελε διαρροης, αλλα 3 οργανα που εχουν πεσει στα χερια μου (fluke 1653b, sonel δεθυμαμαιμοντελο και IT macrotest ) εκτος απο το τεστ του χρονου της πτωσης μπορουν να μετρησουν και στα ποσα mA πεφτει.
http://www.fluke.com/fluke_www/manualsdownload_web2.asp?location=1653B___cmeng000 3.pdf&Manual_Ver_ID=4315&language=English&UserLanguage=en&Supplement=true
https://www.youtube.com/watch?v=yEN24cpSd9U

Χρίστο έχω τό Fluke 1653 b ,τo Metrel MI 3002 , τό Megger MF 1735 , Ένα Seaward πού τό χρυσό πληρωσα καί άλλο ένα τής Megger ειδικό γιά νά μετρά κάθε RCD (μόνο RCD) ,καί κανένα από αυτά δέν μού δείχνει mA ,μόνο ms

xrhstosmp
09-06-15, 23:27
επειδη τυχαινει να εχω και γω ενα 1653β στην επιλογη Ιδν τι ακριβως μετραει?
τοσον καιρο( 3-4 χρονια) νομιζα πως μετραει mA!!!!!!!!!!!!! .

alpha uk
09-06-15, 23:30
ms...ms...ms

xrhstosmp
09-06-15, 23:33
επειδη εχω αρχισει να νοιωθω ποοοοοοοοοοοοοοολυ ηλιθιος....μπορεις να το κοιταξεις αλλη μια φορα?
εκτος και αν μετραει mS και κανανε ορθογραφικο λαθος στην οθονη και γραψανε mA .και τοσα χρονια νομιζα πως μετραω ...mA ο βλακας!

xrhstosmp
09-06-15, 23:35
απο οτι βλεπω και στη megger το ιδιο ορθογραφικο κανανε...
https://www.youtube.com/watch?v=l14q5y760EM
ο θειος νομιζει και αυτος οτι μετραει mA....

georgegr
09-06-15, 23:39
http://www.fluke.com/fluke/m3en/installation-testers/fluke-1653b-multifunction-installation-tester.htm?pid=72323

57821

alpha uk
09-06-15, 23:43
Βρε Χρίστο , μή τρελαθω , ms δέν μπορώ νά σού στείλω φωτογραφία ,κοίτα στό YouTube....... Electrical Testing RCD - You Tube

Fixxxer
09-06-15, 23:45
επειδη τυχαινει να εχω και γω ενα 1653β στην επιλογη Ιδν τι ακριβως μετραει?
τοσον καιρο( 3-4 χρονια) νομιζα πως μετραει mA!!!!!!!!!!!!! .

Στην επιλογη Ιδν μετραει mA, στην επιλογη δΤ μετραει msec...

xrhstosmp
09-06-15, 23:48
Παραλιγο να παθω εγκεφαλικό!!! νομιζα προς στιγμή πως ημουν ο. Μοναδικος στον κοσμο που βλέπει mA στην επιλογη ΙΔν. Φυσικα στην επιλογή Δt μετραει χρονο mS.

ΥΓ εχω βάλει κάτι link απο YouTube και γω που εχω την εντύπωση πως μετρανε mA

Fixxxer
09-06-15, 23:52
Δες Χρηστο...

https://www.youtube.com/watch?v=ZaAUg75BR5Y

xrhstosmp
10-06-15, 00:01
Ειδα!με βάσει αυτα που ξερω το ρελε αυτο ειναι μια χαρα.με βάσει τα λεγομενα του γιαννη αφου πεφτει κατω των 30mA (24) δεν ειναι οκ.
Τελικα το σωστο πιο ειναι?
Τι

alpha uk
10-06-15, 00:14
Βρε παιδιά εσείς μιλάτε γιά ramp testing Καί εγώ μιλάω γιά time testing , Τό ramp testing δέν τό χρησιμοποιούμε εδώ γιατί πρέπει νά γίνεται αυτόνομα καί χωρίς φορτίο. (Επιρρεάζεται από άλλα φορτία καί χωρητικότητα). Δεν συνιστάται εδώ, υπάρχει περίπτωση νά μήν είναι πραγματική ένδειξη Ενώ τό time testing τό κάνεις στήν πραγματική λειτουργία (υπό φορτίο)τού RCD.Λέω καί εγώ μα τόσο λάθος??

Fixxxer
10-06-15, 00:16
Εγω θα προσπαθησω να το δικαιολογησω απ την αποψη οτι αποτελειται απο μηχανικα μερη τα οποια πρεπει να εχουν μια ανοχη προς τα κατω σε mA δλδ οταν ειναι καινουργιο το RCD και το τεσταρουμε να πρεπει να δειχνει ενα minimum το οποιο πρεπει να αναφερει ο κατασκευαστης αυτο το minimum ποσο πρεπει να ειναι ομως?
Μετα απο χρονια τα μηχανικα μερη του RCD καταπονουνται και μπορει να υπαρχει κοπωση του υλικου και οταν παμε να το τεσταρουμε να δειχνει 32 mA οποτε και θελει αλλαγη...

xrhstosmp
10-06-15, 00:26
Νομιζω πως μιλησα για τεστ ραμπας και για ασυνδετα ρελε.
Φυσικα στο τεστ χρονου Δt Ισχυουν ολα οσα πολυ σωστα ανεφερες περι χρονων κλπ.

alpha uk
10-06-15, 00:29
Χίλια συγνώμη βρε Χριστό !! Παραλίγο νά τρελαθω Απλά δέν τό χρησιμοποιούμε αυτού τού Ιδούς τό τεστ εδώ, Ακόμα καί από τό NICEIC δέν τούς αρέσουν αυτές οι μετρήσεις τών RCD

alpha uk
10-06-15, 02:03
Νομιζω πως μιλησα για τεστ ραμπας και για ασυνδετα ρελε.
Φυσικα στο τεστ χρονου Δt Ισχυουν ολα οσα πολυ σωστα ανεφερες περι χρονων κλπ.
Νάι καί εγώ σάν βλ@κ@ς είχα τήν εντύπωση ότι έχεις κάνει ορθογραφικό λάθος ,καί ενοουσες τέστ λάμπας. Νά με συγχωρείται , αλλά επί 20 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ τήν Αγγλική ορολογία ,καί πολλές φορές στά Ελληνικά δέν βγάζω νόημα

alpha uk
10-06-15, 02:37
Γιατί, δεν πέφτουν στα 15mA; Μα νομίζω επίτηδες τα κάνουν έτσι, ούτως ώστε εάν π.χ. έχεις μια επαγωγική διαρροή, ας πούμε, 14mA, τότε πρέπει να συνυπάρξει μια χωρητική διαρροή 29mA για να ρίξει το ρελέ. Δηλαδή αν υπάρχει μια διαρροή μόνο, αυτή αρκεί να είναι 15mA για να το ρίξει...

Εδώ ένα σχετικό video:
https://www.youtube.com/watch?v=VAeXsJOLY-I

Εδώ γιατί δεν κυκλοφοράνε συνδυασμοί μικροαυτομάτων με ρελέ διαρροής σε διάσταση 17.5mm;

Δέν υπάρχουν. RCBO τών 17,5mm. ?? Καί τή βάζουν γιά αυτόνομη προστασία σέ τριφασικους βιομηχανικούς πίνακες Φιλλιπε ? .Εδώ χρεισημοποιουν RCBO 17,5 mm σε ΤΤ παροχές ,Αντί γιά MCB ,καί σέ βιομηχανικούς τριφασικού πίνακες. Είναι πάρα πολύ διαδεδομένα

FILMAN
10-06-15, 11:20
Τί εννοείς "δεν υπάρχουν"; Στο βίντεο που έβαλα το δεύτερο υλικό από αριστερά είναι μικροαυτόματος 16Α καμπύλης C με ενσωματωμένο RCD (το πορτοκαλί κουμπί είναι το τεστ) και φάρδος 17.5mm!

alpha uk
10-06-15, 11:32
Ρωτώ εάν υπάρχουν στήν Ελλάδα? Γιατί όπως γράφεις ( εδώ γιατί δέν κυκλοφορανε)μού δίνεται ή εντύπωση ότι δέν υπάρχουν στήν Ελλάδα (εκτώς καί άν κάνω ξανά γκάφα, έχω τήν εντύπωση ότι ξέχασα τά Ελληνικά !!!)

Fixxxer
10-06-15, 12:07
Γιαννη κατι τετοιο εννοεις?
http://eshop.kafkas.gr/proionta/yliko-ragas/prostasia/mikroaftomatoi-asfaleia-asfalia-asfaleia-mikroaftomatos/mikroaftomatoi-10a-16a/abb-ayt-asfaleia-diak-diap-ds201lc16-46936_105716/

Αυτος ειναι στα 30mA...
Νομιζω εχει και στα 100mA και στα 300mA...

FILMAN
10-06-15, 13:05
Τέτοιο αλλά στενό 17.5mm

street
10-06-15, 16:23
περαν του απο πανω σκοτομου ... οχι ειναι 5 οχι 20 οχι 30 οχι ειναι μμ κλπ ... και του γαιδαρου τα αυτια :lool:

τελικα γρηγορη τ εκανες ( αν εκανες ) και τυ εγινε ?

moutoulos
10-06-15, 16:37
Ακόμα δεν έκανα κάτι ... γιατί πολύ απλά έχω έρθει Αντίκυρα εδώ και 3 μέρες ...

Το σπίτι που αναφέρομαι είναι το κύριο σπίτι μου στην Πάτρα. Όταν παω Πάτρα
(έχω ήδη κανονίσει να έρθει ο ηλεκτρολόγος), σε κάνα τριήμερο θα το δούμε το θέμα.
Απλά έφυγα βιαστικά και δεν έκανα κάτι.

Έγραψα παραπάνω οτι έχω αποφασίσει να τον αλλάξω. Και όπως είπε και ο
Φίλιππος, μόνο και μόνο που δεν πέφτει με το test έχει θέμα, άσχετα αν σε διαρροή
θα έπεφτε κανονικά.

lepouras
10-06-15, 19:04
Δέν υπάρχουν. RCBO τών 17,5mm. ?? Καί τή βάζουν γιά αυτόνομη προστασία σέ τριφασικους βιομηχανικούς πίνακες Φιλλιπε ? .Εδώ χρεισημοποιουν RCBO 17,5 mm σε ΤΤ παροχές ,Αντί γιά MCB ,καί σέ βιομηχανικούς τριφασικού πίνακες. Είναι πάρα πολύ διαδεδομένα


Τί εννοείς "δεν υπάρχουν"; Στο βίντεο που έβαλα το δεύτερο υλικό από αριστερά είναι μικροαυτόματος 16Α καμπύλης C με ενσωματωμένο RCD (το πορτοκαλί κουμπί είναι το τεστ) και φάρδος 17.5mm!

μαζί μιλάτε χώρια συνεννοείστε:lool:
ναι βρε για την Ελλάδα λέει και ο Φίλιππος. δεν έχω δει και εγώ να κυκλοφορούν εδώ σε 17,5.
απλά αντί για 17.5 βάζουμε την 2Χ17.5:biggrin:




(εκτώς καί άν κάνω ξανά γκάφα, έχω τήν εντύπωση ότι ξέχασα τά Ελληνικά !!!)

μια χαρά τα θυμάσαι απλά όπως όλοι πέφτετε θύμα της έκφρασης μέσω ίντερνετ(εκτός από εμένα που είμαι τέλειος:psonio: και ποιο όμορφος από όλους:001_tt2:)

alpha uk
10-06-15, 21:53
μαζί μιλάτε χώρια συνεννοείστε:lool:
ναι βρε για την Ελλάδα λέει και ο Φίλιππος. δεν έχω δει και εγώ να κυκλοφορούν εδώ σε 17,5.
απλά αντί για 17.5 βάζουμε την 2Χ17.5:biggrin:





μια χαρά τα θυμάσαι απλά όπως όλοι πέφτετε θύμα της έκφρασης μέσω ίντερνετ(εκτός από εμένα που είμαι τέλειος:psonio: και ποιο όμορφος από όλους:001_tt2:)
Τή θυμάμαι βρε Γιάννη ,Εδώ μετετρεψα τό τεστ ράμπας σέ τεστ λάμπας !!! Όχι τίποτα άλλο , σκεφτόμουν νά ρωτησω τόν άνθρωπο, πώς γίνεται αυτό τό τέστ λάμπας μπας καί μάθω τίποτα καινούργιο !!!! Πώ πώ ντροπή!!! Τή θά σκέφτεται ό άνθρωπος ?? Θά ανοιξω τρύπα νά χωθω. Όσο γιά τά RCBO τών 17,5 , είναι ότι καλλίτερο έχει βγεί στό εμπόριο τά τελευταία 10 χρόνια, σού λύνουν τά χέρια κυριολεκτικά,ειδικά σέ βιομηχανικούς πίνακες, πού θέλεις προστασία σέ αυτόνομα κυκλώματα χωρίς κεντρικό RCD

lepouras
10-06-15, 22:27
έλα βρε Γιάννη τη στενοχωριέσαι. σίγα μην παρεξηγήθηκε ο Χρήστος ή ο Φίλιππος. αν ήταν έτσι θα έπρεπε να με έχουν διώξει εδώ και χρόνια από το φόρουμ:hahahha:.
όσο για το 17.5 που λές άσε κάποια στιγμή χρειάστηκα κάτι να δω στον κατάλογο της hager και επειδή δεν είχε μπει ακόμα στο σαιτ της Ελληνικής κατέβασα κάποιας άλλης χώρας. έκλαψα.δεν έχουμε ούτε τα μισά που βγάζει η εταιρία.
αλλά από την άλλη πιστεύεις ότι θα το κάνανε χρήση εδώ? το σκέφτονται να βάλουν ένα σίγα μην βάλουν 5-6-10 .
και τώρα ξανά έκλαψα γιατί ψάχνοντας να σου πώ κάτι και έψαχνα για αυτό
http://www.spesaelettrica.it/wcsstore/shop/static/images/HAG/I/ADA810H.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRxqFQoTCMqc4-7rhcYCFYLpFAodTGMAVQ&url=http%3A%2F%2Fwww.spesaelettrica.it%2Fwebapp%2F wcs%2Fstores%2Fservlet%2Fit%2Fshop%2FHAGER-ADA810H-diff-magn-acc-1pn-30ma-a-10a-4-5ka-c-2m&ei=jI14VcqmDYLTU8zGgagF&bvm=bv.95277229,d.d24&psig=AFQjCNHLYd5Emke6tIBj1qUHwW0DGLyvSg&ust=1434050313208996)

έπεσα πάνω σε αυτό που συζητάγαμε νωρίτερα.........................................Φ ίλιππεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


(http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg) http://www.sparkydirect.com.au/assets/thumbL/AD110T.jpg http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg (http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg)
και μου λες για εδώ τη βάζουμε.

http://www.rizwanashraf.com/wp-content/uploads/2009/06/smile-cry.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRxqFQoTCIDsgM_thcYCFQtcLAodfNQA5g&url=http%3A%2F%2Fwww.rizwanashraf.com%2F2009%2F07% 2F01%2F70-free-wallpapers-for-download%2F&ei=Yo94VYCzHIu4sQH8qIOwDg&bvm=bv.95277229,d.d24&psig=AFQjCNE-r00ckwKQlA-rBfG-voGVH99Tcg&ust=1434050621199055)

vasilllis
10-06-15, 22:38
[QUOTE=lepouras;712790]έλα βρε Γιάννη τη στενοχωριέσαι. σίγα μην παρεξηγήθηκε ο Χρήστος ή ο Φίλιππος. αν ήταν έτσι θα έπρεπε να με έχουν διώξει εδώ και χρόνια από το φόρουμ:hahahha:.
όσο για το 17.5 που λές άσε κάποια στιγμή χρειάστηκα κάτι να δω στον κατάλογο της hager και επειδή δεν είχε μπει ακόμα στο σαιτ της Ελληνικής κατέβασα κάποιας άλλης χώρας. έκλαψα.δεν έχουμε ούτε τα μισά που βγάζει η εταιρία.
αλλά από την άλλη πιστεύεις ότι θα το κάνανε χρήση εδώ? το σκέφτονται να βάλουν ένα σίγα μην βάλουν 5-6-10 .
και τώρα ξανά έκλαψα γιατί ψάχνοντας να σου πώ κάτι και έψαχνα για αυτό
http://www.spesaelettrica.it/wcsstore/shop/static/images/HAG/I/ADA810H.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRxqFQoTCMqc4-7rhcYCFYLpFAodTGMAVQ&url=http%3A%2F%2Fwww.spesaelettrica.it%2Fwebapp%2F wcs%2Fstores%2Fservlet%2Fit%2Fshop%2FHAGER-ADA810H-diff-magn-acc-1pn-30ma-a-10a-4-5ka-c-2m&ei=jI14VcqmDYLTU8zGgagF&bvm=bv.95277229,d.d24&psig=AFQjCNHLYd5Emke6tIBj1qUHwW0DGLyvSg&ust=1434050313208996)

έπεσα πάνω σε αυτό που συζητάγαμε νωρίτερα.........................................Φ ίλιππεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


(http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg) http://www.sparkydirect.com.au/assets/thumbL/AD110T.jpg http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg (http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg)
και μου λες για εδώ τη βάζουμε.

[QUOTE]
http://www.creli.gr/products/residual-circuit-breakers-1
http://www.el-shop.gr/relai-diarrois-30ma-grammis-2-poliko.html
http://www.ebw.gr/el/Product/51980/LG-RELAY-DIAFYGIS-RKS-1P-N-C10A-30mA-ASFAL-ILEKTR-2-TMCH

lepouras
10-06-15, 22:56
Βασίλη για τις κρέλι δεν έχω την καλύτερη άποψη(σε βαθμό προτιμώ να φάω 2 θέσεις) για τις chint δεν ξέρω δεν τις έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ ξαφνικά να εμπιστευτώ κάτι άγνωστο . τώρα για τις LG να πω ότι το είδα και αυτό:biggrin:. βασικά δεν μου αρέσει να κάνω τον πίνακα τρικολόρε με 10 μάρκες προκειμένου να βολευτώ. στο φινάλε ένας φοτκα 3Χ18 και να των γεμίσεις με κοινά 2Χ40 ΔΔΕ και μια ασφάλεια δίπλα είναι φθηνότερο από το κάθε ένα από αυτά.
το κλάμα το έριξα γιατί πάνω που έλεγα ότι οι εταιρίες δεν φέρνουν στην Ελλάδα όλα τους τα προϊόντα τους έπεσα επάνω στο ΔΔΕ που έδειξα και για άλλη μια φορά ΔΕΝ το έχει ο κατάλογος της Ελλάδας.:saad:.

george Mp
10-06-15, 23:07
Βασίλη για τις κρέλι δεν έχω την καλύτερη άποψη(σε βαθμό προτιμώ να φάω 2 θέσεις) για τις chint δεν ξέρω δεν τις έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ ξαφνικά να εμπιστευτώ κάτι άγνωστο . τώρα για τις LG να πω ότι το είδα και αυτό:biggrin:. βασικά δεν μου αρέσει να κάνω τον πίνακα τρικολόρε με 10 μάρκες προκειμένου να βολευτώ. στο φινάλε ένας φοτκα 3Χ18 και να των γεμίσεις με κοινά 2Χ40 ΔΔΕ και μια ασφάλεια δίπλα είναι φθηνότερο από το κάθε ένα από αυτά.
το κλάμα το έριξα γιατί πάνω που έλεγα ότι οι εταιρίες δεν φέρνουν στην Ελλάδα όλα τους τα προϊόντα τους έπεσα επάνω στο ΔΔΕ που έδειξα και για άλλη μια φορά ΔΕΝ το έχει ο κατάλογος της Ελλάδας.:saad:.Aυτες τις chint μην τις δοκιμαζεις, μετα το πιο πιθανο ειναι να τρεχεις για αλλαγη.

alpha uk
10-06-15, 23:10
Όι καλύτεροι παίδες είναι τής ΜΕΜ. Τό ίδιο τό MCB πέρνει επέκταση RCD . Απλά τό κανείς κλιπς επάνω στό ΜCB ,καί τό μετατρέπει σέ RCBO . Όσο γιά της chint,μακριά από εδώ

xrhstosmp
10-06-15, 23:23
έλα βρε Γιάννη τη στενοχωριέσαι. σίγα μην παρεξηγήθηκε ο Χρήστος ή ο Φίλιππος. αν ήταν έτσι θα έπρεπε να με έχουν διώξει εδώ και χρόνια από το φόρουμ:hahahha:.
όσο για το 17.5 που λές άσε κάποια στιγμή χρειάστηκα κάτι να δω στον κατάλογο της hager και επειδή δεν είχε μπει ακόμα στο σαιτ της Ελληνικής κατέβασα κάποιας άλλης χώρας. έκλαψα.δεν έχουμε ούτε τα μισά που βγάζει η εταιρία.
αλλά από την άλλη πιστεύεις ότι θα το κάνανε χρήση εδώ? το σκέφτονται να βάλουν ένα σίγα μην βάλουν 5-6-10 .
και τώρα ξανά έκλαψα γιατί ψάχνοντας να σου πώ κάτι και έψαχνα για αυτό
http://www.spesaelettrica.it/wcsstore/shop/static/images/HAG/I/ADA810H.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRxqFQoTCMqc4-7rhcYCFYLpFAodTGMAVQ&url=http%3A%2F%2Fwww.spesaelettrica.it%2Fwebapp%2F wcs%2Fstores%2Fservlet%2Fit%2Fshop%2FHAGER-ADA810H-diff-magn-acc-1pn-30ma-a-10a-4-5ka-c-2m&ei=jI14VcqmDYLTU8zGgagF&bvm=bv.95277229,d.d24&psig=AFQjCNHLYd5Emke6tIBj1qUHwW0DGLyvSg&ust=1434050313208996)

έπεσα πάνω σε αυτό που συζητάγαμε νωρίτερα.........................................Φ ίλιππεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


(http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg) http://www.sparkydirect.com.au/assets/thumbL/AD110T.jpg http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg (http://www.sparkydirect.com.au/assets/full/AD110T.jpg)
και μου λες για εδώ τη βάζουμε.

http://www.rizwanashraf.com/wp-content/uploads/2009/06/smile-cry.jpg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRxqFQoTCIDsgM_thcYCFQtcLAodfNQA5g&url=http%3A%2F%2Fwww.rizwanashraf.com%2F2009%2F07% 2F01%2F70-free-wallpapers-for-download%2F&ei=Yo94VYCzHIu4sQH8qIOwDg&bvm=bv.95277229,d.d24&psig=AFQjCNE-r00ckwKQlA-rBfG-voGVH99Tcg&ust=1434050621199055)
Oταν λες 5-6-10 εννοεις κατι τετοιο?
57844
η κατι τετοιο ?
57845
οσον αφορα τις παρεξηγησεις φυσικα και δεν παρεξηγουμε!

alpha uk
10-06-15, 23:55
Χρίστο αυτά τά RCBO στήν φώτο είναι τής merlin gerin ? Άν Νάι πιά είναι ή τιμή τούς στήν Ελλάδα? Υπάρχουν όλα τά βιομηχανικά τή merlin ? στό μάρκετ?

lepouras
11-06-15, 00:27
ναι Χρήστο κάτι τέτοιο εννοώ και φυσικά να υποθέσω ότι το βλέπεις παντού έτσι?:biggrin:
Γιάννη τη merlin έχει συγχωνευθεί με την schneider που γενικά έχει εντάξει πολλές εταιρίες στον όμιλό (έτσι τουλάχιστον έμαθα και βλέπω)και τουλάχιστον στην Ελλάδα έχει καταφέρει να πάρει μεγάλο μερίδιο της αγοράς έτσι.

xrhstosmp
11-06-15, 00:28
δυστυχως ειναι ΑΒΒ!!! η τιμη ειναι κατα τι ακριβοτερη απο ενα ρελε 2χ40 περιπου στα 35-40 ευρω
της merlin gerin πιο κατω δεν ειναι RCBO ειναι απλα rcd που συνοδευονται απο ανεξαρτητη ασφαλεια. πλεον εδω η merlin gerin εχει γινει schneider.(το λες και γεμιζει το στομα σου βαρβαριλα) :p

xrhstosmp
11-06-15, 00:30
πιστεψε με Γιαννη το βλεπω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (σοβαρα) αυτα τα διαολορελε ελεγχω καθε μερα επι κανα χρονο τωρα....εχω βαρεθει να μετραω.....mS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(χιουμορ χιουμορ)

lepouras
11-06-15, 00:31
δυστυχως ειναι ΑΒΒ!!!
το είπες με ένα καημό......... :lool:

xrhstosmp
11-06-15, 00:36
ναι μου χει μεινει απο τοτε στα παιδικα μου χρονια που εσφιγγα τον πρωτο μου διπολικο διακοπτη υπο ταση και μου εσπασε στα 4(στα τεσσερα) εκανε ενα μπααααααααααφ χ@στικα πανω μου!συμπαθειες μεγαλες η αββ και η φολκβαγκεν που εμεινα σε ενα καντυ με το χειροφρενο στο χερι .αξιοπιστια φουλ

alpha uk
11-06-15, 00:41
Από Αγγλικές εταιρείες υπάρχει τίποτε. Χρίστο πιά είναι ή δουλειά σού ? εάν δέν σέ πειράζει

lepouras
11-06-15, 01:27
αχαχαχαχχα αυτό μου την έδινε πάντα στην ΑΒΒ. μπορεί στα βιομηχανικά να είναι καλή αλλά από εκεί και κάτω μακριά και αγαπημένη. χίλιες φορές geyer.
αν και όταν δούλεψα τους ισχύος της schneider έπαθα πλάκα. μπλε και στην θάλασσα η ΑΒΒ.
Γιάννη πες καμιά Αγγλική να δω αν ξέρω καμιά.

FILMAN
11-06-15, 10:15
Γιάννη αυτά της hager τα έχω δει από παλιά αλλά δεν μου αρέσει που είναι μακρόστενα (δεν θα βρίσκουν στα υλικά της από πάνω ράγας; ) και επίσης κάποιες συνδέσεις τους γίνονται με καλώδια που βγαίνουν μέσα από το υλικό, δεν έχουν ακροδέκτες για όλες.

Βασίλη ευχαριστούμε για τα λινκ!

alpha uk
11-06-15, 11:31
Έχουν δικό τους αγωγό ουδέτερου 4mm καί ένα λεπτό καλώδιο τής γείωσης, καί όντως είναι δύσκολη η σύνδεση σέ πίνακες κάθετης διαδρομής .Πάντως εδώ οι πολλών δρόμων πίνακες, έχουνε τής ασφάλειες,οριζόντια καί έτσι δέν δημιουργείται πρόβλημα Βασικά ή διαφορά μέ τά άλλα RCD είναι ότι αντί νά έχουν τόν ουδέτερο δίπλα από τήν φάση ,τόν έχουν από πάνω

lepouras
11-06-15, 22:53
Γιάννη αυτά της hager τα έχω δει από παλιά αλλά δεν μου αρέσει που είναι μακρόστενα (δεν θα βρίσκουν στα υλικά της από πάνω ράγας; ) και επίσης κάποιες συνδέσεις τους γίνονται με καλώδια που βγαίνουν μέσα από το υλικό, δεν έχουν ακροδέκτες για όλες.

Βασίλη ευχαριστούμε για τα λινκ!
σίγουρα για τα Ελληνικά δεδομένα έτσι όπως είναι οι πίνακες δεν θα εξυπηρετεί εύκολα έως καθόλου. αλλά με χαλάει που δεν μου το έχουν στον κατάλογο και ας μην το έχει η hager στην αποθήκη της και αν το χρειαστώ να το παραγγείλω και ας έρθει σε 15-20 μέρες. αλλά να μου δείξει ότι, ξέρεις κύριε?κατασκευάζουμε και αυτό,
γιατί θα πρέπει να το ανακαλύπτω από το εξωτερικό?
έχω λίγο την κακιά συνήθεια να κοιτάω τους καταλόγους τους στην Ελλάδα και με βάση αυτούς να σχεδιάζω την δουλειά μου. μάλλον πρέπει να την κόψω γιατί με χαλά(ψυχολογικά:biggrin:)

xrhstosmp
11-06-15, 23:12
καθομαστε και ασχολουμαστε με ρελε και μ@λ@κιες....παρτε σημερινο φρεσκο πραμα ! πινακας ζωγραφια η προσωποποιηση της ασφαλειας!...τον στελνεις φυλακη ή τον σκοτωνεις να γλυτωσει η ανθρωποτητα ;;;;;;;57879
ΥΓ το ρελε ειναι 300mA και η παροχη 5χ35mm2

alpha uk
11-06-15, 23:21
Τή θέλεις βρε Γιάννη ? Κάνε μού παραγγελία καί θά στό στείλω εγώ από εδώ

alpha uk
11-06-15, 23:24
καθομαστε και ασχολουμαστε με ρελε και μ@λ@κιες....παρτε σημερινο φρεσκο πραμα ! πινακας ζωγραφια η προσωποποιηση της ασφαλειας!...τον στελνεις φυλακη ή τον σκοτωνεις να γλυτωσει η ανθρωποτητα ;;;;;;;57879
ΥΓ το ρελε ειναι 300mA και η παροχη 5χ35mm2

Ωραία δουλειά !! Καί μή χειρότερα !!!!

lepouras
12-06-15, 00:24
σιγά βρε Χρήστο. μια χαρά είναι . τόσα χρόνια δουλεύει και δεν σκοτώθηκε κανείς. γιατί να το πάθει τώρα?(κλασική απάντηση του πελάτη:lool:).
πρέπει να τραβήξω μια φωτογραφία σε μια δουλεία που είμαι τώρα.
σε 2όροφη μεζονέτα που από διαρροή έπεφτε το ρελέ(καλώδια ΝΥΑ σε σιμπι στο πάτωμα σε όλη την βεράντα και την ταράτσα γεμάτες νερό) η λύση που βρήκαν και οι δύο προηγούμενοι για να λύσουν το πρόβλημα ήταν να ξηλώσουν την παροχή του ορόφου και να την περάσουν όχι απλά πριν το ρελε αλλά και πριν τις γενικές ασφάλειες(ήταν ποιο εύκολος και προσβάσιμος ο διακόπτης). μια χαρά δούλεψε τα τελευταία χρόνια και λύσανε και το πρόβλημα(δεν έπεφτε το ρελε). τώρα ποια δεν δουλεύει τ
τίποτα γιατί λιώσανε τα μισά καλώδια στα πατώματα από τα νερά και πέφτουν οι ασφάλειες.
πρέπει να βγάλω φωτογραφίες και τα καλώδια τα λιωμένα που έβγαλα έτσι για να ευθυμήσουμε:biggrin:.

Γιάννη δεν θέλω να μου στείλεις τίποτα βρε. αν χρειαστεί τα παίρνω και μόνος μου. απλά το παράπονό μου βγάζω.

klik
12-06-15, 00:28
...ήταν να ξηλώσουν την παροχή του ορόφου και να την περάσουν όχι απλά πριν το ρελε αλλά και πριν τις γενικές ασφάλειες.....τώρα ποια δεν δουλεύει γιατί λιώσανε τα μισά καλώδια στα πατώματα από τα νερά και πέφταν οι ασφαλείς.
.
.....................:001_tt2::001_tt2:

picdev
12-06-15, 00:48
σιγά βρε Χρήστο. μια χαρά είναι . τόσα χρόνια δουλεύει και δεν σκοτώθηκε κανείς. γιατί να το πάθει τώρα?(κλασική απάντηση του πελάτη:lool:).
πρέπει να τραβήξω μια φωτογραφία σε μια δουλεία που είμαι τώρα.
σε 2όροφη μεζονέτα που από διαρροή έπεφτε το ρελέ(καλώδια ΝΥΑ σε σιμπι στο πάτωμα σε όλη την βεράντα και την ταράτσα γεμάτες νερό) η λύση που βρήκαν και οι δύο προηγούμενοι για να λύσουν το πρόβλημα ήταν να ξηλώσουν την παροχή του ορόφου και να την περάσουν όχι απλά πριν το ρελε αλλά και πριν τις γενικές ασφάλειες(ήταν ποιο εύκολος και προσβάσιμος ο διακόπτης). μια χαρά δούλεψε τα τελευταία χρόνια και λύσανε και το πρόβλημα(δεν έπεφτε το ρελε). τώρα ποια δεν δουλεύει γιατί λιώσανε τα μισά καλώδια στα πατώματα από τα νερά και πέφταν οι ασφαλείς.
πρέπει να βγάλω φωτογραφίες και τα καλώδια τα λιωμένα που έβγαλα έτσι για να ευθυμήσουμε:biggrin:.

Γιάννη δεν θέλω να μου στείλεις τίποτα βρε. αν χρειαστεί τα παίρνω και μόνος μου. απλά το παράπονό μου βγάζω.

προχωρημένα πράγματα, απο το ρολόι κατευθείαν ε?

lepouras
12-06-15, 00:52
.....................:001_tt2::001_tt2:

εκτός από τον π@%σ&&% τον ρελε έχουμε και τον π$#@στ^ τον ορθογράφο.:biggrin: στην βιασύνη μου πάτησα άλλα:lool:.

lepouras
12-06-15, 00:55
προχωρημένα πράγματα, απο το ρολόι κατευθείαν ε?

ναι Άκη. τη τις θέλουν και στο ρολόι τις ασφάλειες αφού έχει κάποιες στην Πτολεμαΐδα. για να χρεώνουν τον κόσμο το κάνουν?:lool:

FILMAN
12-06-15, 10:33
αλλά με χαλάει που δεν μου το έχουν στον κατάλογο και ας μην το έχει η hager στην αποθήκη της και αν το χρειαστώ να το παραγγείλω και ας έρθει σε 15-20 μέρες. αλλά να μου δείξει ότι, ξέρεις κύριε?κατασκευάζουμε και αυτό, γιατί θα πρέπει να το ανακαλύπτω από το εξωτερικό?
Δεν ξέρω, μήπως δεν επιτρέπεται να εισαχθούν σε όλες τις χώρες;

lepouras
12-06-15, 16:42
Δεν ξέρω, μήπως δεν επιτρέπεται να εισαχθούν σε όλες τις χώρες;

ίσως. ποιος ξέρει? μόνο ο Γιάννης θα μπορούσε να μας λύσει αυτή την ερώτηση:biggrin:.

alpha uk
12-06-15, 17:58
Νά στείλω ένα νά τό δοκιμάσετε ? Δέν κοστίζει τίποτα ,έχω καμία εικοσαρια

xrhstosmp
12-06-15, 22:48
βρε Γιαννη μηπως η μεζονετα που λες ειχε τον πινακα στην φωτο; γιατι μαλλον κανεις δεν ειδε προσεκτικα τη φωτο..... :p

alpha uk
12-06-15, 23:32
Μού φαίνεται περίεργο γιατί δέν κυκλοφορούν στήν Ελλάδα ? ,πάντως δέν είναι θέμα χώρου συνδεσμολογίας 100% γιατί υπάρχουν καί RCBO μέ 4 πόλους τών 18 mm πού έχουν τό ίδιο ύψος μέ αυτό τών MCB , Είναι τά ίδια ακριβώς μέ τά διπλά 4πολικα αλλά σέ μίνι έκδοση, ή ΑΒΒ έχει ,ή ΕΑΤΟΝ έχει , ή SIEMENS έχει καί άλλες πολλές look for 4 pole mini RCBO Εκτώς καί άν πέφτει δούλεμα !! Καί εγώ τό εχαψα!!!!

lepouras
13-06-15, 00:16
βρε Γιαννη μηπως η μεζονετα που λες ειχε τον πινακα στην φωτο; γιατι μαλλον κανεις δεν ειδε προσεκτικα τη φωτο..... :p

μπορεί να ήταν τα ίδια γατόνια που πήγαν για επισκευή.:lool: είδα είδα. μετά τον γενικό διακόπτη το μπαροκιβώτιο με 100 αναχωρήσεις οπότε τον ρόλο γενικές παίζει μόνο στο ρολόι. γιατί βρε? να βάζουμε ένα σορό ασφάλειες? και στο ρολόι πολύ είναι φτάνουν του υποσταθμού:hahahha:



Μού φαίνεται περίεργο γιατί δέν κυκλοφορούν στήν Ελλάδα ? ,πάντως δέν είναι θέμα χώρου συνδεσμολογίας 100% γιατί υπάρχουν καί RCBO μέ 4 πόλους τών 18 mm πού έχουν τό ίδιο ύψος μέ αυτό τών MCB , Είναι τά ίδια ακριβώς μέ τά διπλά 4πολικα αλλά σέ μίνι έκδοση, ή ΑΒΒ έχει ,ή ΕΑΤΟΝ έχει , ή SIEMENS έχει καί άλλες πολλές look for 4 pole mini RCBO Εκτώς καί άν πέφτει δούλεμα !! Καί εγώ τό εχαψα!!!!
Γιάννη δεν σου κάνουμε πλάκα. γιαυτό σε ρώτησα μήπως έχουν κάποια προδιαγραφή που δεν έχουμε στην Ελλάδα. αλλά δεν νομίζω. απλά πολλές φορές ξεσαβουριάζουν εδώ οι εταιρίες όποτε αλλάζουν οι κανονισμοί σε εσάς(γενικά έξω). μην ξεχνάς ότι μέχρι το 2004 περίπου που αλλάξανε οι κανονισμοί στην Ελλάδα είχαμε κανονισμούς του 1960:lool:. εδώ για το ρελέ σκοτώθηκαν μερικοί από κάποια κινέζικα σίδερα και κάποιους θερμοσίφωνες και βγήκε ο υπουργός να πει ότι το ρελε θα είναι υποχρεωτικό. καταλαβαίνεις ότι όταν σε μια χώρα περιμένεις τον υπουργό να πει το αυτονόητο δηλαδή πώς πρέπει να είναι ασφαλείς οι εγκαταστάσεις τη να περιμένεις να πουλάν οι εταιρίες. και μιλάω σοβαρά.

FILMAN
16-06-15, 15:19
Γιάννη ξέρεις αν αυτά βγαίνουν και σε καμπύλη Β;

alpha uk
16-06-15, 19:56
Γιάννη ξέρεις αν αυτά βγαίνουν και σε καμπύλη Β;
, Νάι βγαίνουν

FILMAN
17-06-15, 11:20
Αυτά είναι. Έχεις μήπως κανένα λινκ να δούμε καμιά φωτο; Ευχαριστούμε.

alpha uk
17-06-15, 20:48
https://www.cef.co.uk/catalogue/categories/industrial-control-automation-mcb-s-miniature-circuit-breakers κοίταξε εδώ Φίλιππα έχει πολλά καί διάφορα

http://uk.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=new καί εδώ γιά αυτούς πού τούς αρέσουν τά παιχνιδακια

FILMAN
18-06-15, 15:38
Γιάννη απ' ότι βλέπω αυτά είναι απλοί μικροαυτόματοι...

alpha uk
18-06-15, 20:11
http://www.cef.co.uk/catalogue/categories/switchgear-distribution-rcbo-s συγνώμη Φίλιππα, λάθος σελίδα από τήν βιασύνη μού. Κοίταξε όμως μέσα στίς υπόλοιπες σελίδες ,μπορεί νά βρείς καί άλλα πράγματα πού νά σέ ενδιαφέρουν,ειδικά στήν( RS components)

FILMAN
22-06-15, 09:52
Γιάννη ευχαριστώ! Απ ότι είδα μερικά μοντέλα είναι και τύπου Α!

alpha uk
22-06-15, 11:48
Μπορεί νά βρείς σέ πολλές προδιαγραφές, ειδικά ή Schneider (έχει αγοράσει τήν Merlin καί Square D) έχει περίπου 20 διαφορετικά RCBO.Εκτός τά απλά domestic πού κοστίζουν 18£ (23€)όλα τά υπόλοιπα (commercial , industrial) τό κάθε ένα έχει καί διαφορετικά specification καί τιμές από 20 μέχρι καί 150-200 £ . Γιαυτό τόν λόγω ότι έχει νά κάνει μέ RCBO τής Schneider πρέπει νά ξέρεις specification καί σέ τή πίνακα θά τοποθετηθεί πριν κάνεις τήν παραγγελία

sotron1
23-06-15, 21:54
Πρόβλημα που είχα εγώ την περασμένη εβδομάδα, είναι ότι έπεφτε συνέχεια. Έπεφτε κάθε 3-5 λεπτά αφού τον σήκωνα. Με το να ανοιγόκλεινα τα φορτία δεν έδειξε και πολλά, γιατί άλλες φορές έπεφτε με την κουζίνα άλλες με φώτα κλπ με λίγα λόγια ταπαιξε και αυτό έγινε στις 3 το πρωί. Αγόρασα και τον άλλαξα και όλα καλά.
Για να ενεργοποιηθεί θέλει 30 ma και πάνω από αυτό, όσο μεγαλύτερη η διαρροή προς τη γη τόσο γρήγορα πέφτει.
Ο διακόπτης Schneider3 Φ στο Καυκά έκανε κανά 30 ευρώ.


Σήμερα τα ίδια. Πέφτει χωρίς λόγο και με τις 3 φάσεις ασύνδετες.
Συνδέω τον ουδέτερο στην είσοδο (χωρίς τις 3 φάσεις) μόλις συνδέσω στην έξοδο τον ουδέτερο πέφτει η μαλ@#κία, χωρίς φορτία χωρίς τίποτα. Μόνο σύνδεση ουδετέρου με ουδέτερο διά μέσω του διακόπτη.
Να χάλασε, ούτε μήνας δεν πέρασε.
Παρατήρησα ότι το δίκτυο τις ΔΕΗ είναι 240 V, μεταξύ φάσεων, να το μπουμπούνισε τον διακόπτη αυτή η τάση, δύσκολα μου φαίνεται.

Και σήμερα το πρωί φίλος μου έλεγε ότι του πέφτει ο διακόπτης 5-10 φορές με κατεβασμένα όλα τα φορτία.

klik
24-06-15, 00:42
Συνδέω τον ουδέτερο στην είσοδο (χωρίς τις 3 φάσεις) μόλις συνδέσω στην έξοδο τον ουδέτερο πέφτει η μαλ@#κία, χωρίς φορτία χωρίς τίποτα. Μόνο σύνδεση ουδετέρου με ουδέτερο διά μέσω του διακόπτη.[/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=1][FONT=Calibri]
Τα αλλα 6 καλωδια των φασεων (εισοδων εξοδων) τι τα ειχες κανει; Ηταν στον αερα; Αν οχι, σωστα επεφτε. Αν ναι, χρειάζεται διερευνηση

vasilllis
24-06-15, 09:40
Σήμερα τα ίδια. Πέφτει χωρίς λόγο και με τις 3 φάσεις ασύνδετες.
Συνδέω τον ουδέτερο στην είσοδο (χωρίς τις 3 φάσεις) μόλις συνδέσω στην έξοδο τον ουδέτερο πέφτει η μαλ@#κία, χωρίς φορτία χωρίς τίποτα. Μόνο σύνδεση ουδετέρου με ουδέτερο διά μέσω του διακόπτη.
Να χάλασε, ούτε μήνας δεν πέρασε.
Παρατήρησα ότι το δίκτυο τις ΔΕΗ είναι 240 V, μεταξύ φάσεων, να το μπουμπούνισε τον διακόπτη αυτή η τάση, δύσκολα μου φαίνεται.

Και σήμερα το πρωί φίλος μου έλεγε ότι του πέφτει ο διακόπτης 5-10 φορές με κατεβασμένα όλα τα φορτία.

(αλλαξε λιγο την γραμματοσειρα,μεγενθυνε την)

Μεταξυ φασεων 240?
Πεφτει χωρις φορτια?κατι νομιζω δεν κανετε καλα.Βαλε εισοδο και σιγα σιγα βαζετε πανω φορτια.Δεν μπορει,καποιο λαθος θα γινεται.

sotron1
26-06-15, 17:54
Δυστυχώς έτσι γίνεται. Έχω σχεδιάσει την σύνδεση για να δείξω ακριβώς πώς είναι τα πράγματα.

lepouras
26-06-15, 23:17
όπα βρε Σωτήρη. δεν είναι 240 μεταξύ φάσεων αλλά μεταξύ φάση και ουδέτερου.
και με τον τρόπο που το έχεις συνδεδεμένο ναι μπορεί να πέσει. αν για κάποιο λόγο υπάρχει κάποια διαρροή στην εγκατάσταση οπότε από τον ουδέτερο μπορεί να περάσει κάποιο ρεύμα.

FILMAN
29-06-15, 15:11
Έτσι. Αν π.χ. στην εγκατάστασή σου υπάρχει κάπου ουδέτερος ενωμένος με γείωση, πολύ πιθανόν να πέφτει ακόμα και με τις φάσεις να λείπουν. Δεν είναι σφάλμα του ΔΔΕ, έχεις διαρροή όντως.

sotron1
29-06-15, 17:13
όπα βρε Σωτήρη. δεν είναι 240 μεταξύ φάσεων αλλά μεταξύ φάση και ουδέτερου.
και με τον τρόπο που το έχεις συνδεδεμένο ναι μπορεί να πέσει. αν για κάποιο λόγο υπάρχει κάποια διαρροή στην εγκατάσταση οπότε από τον ουδέτερο μπορεί να περάσει κάποιο ρεύμα.


Λοιπόν από λάθος μου, έγραψα μεταξύ φάσεων τα 240 v, ενώ στο σχέδιο το έχω διορθώσει.

Διαρροή ως προς πού;

sotron1
29-06-15, 17:14
Αγόρασα ένα καινούργιο και θα σας πω τι ακριβώς νομίζω ότι συμβαίνει μόλις τον αλλάξω.

moutoulos
22-09-15, 12:34
Προχθές λόγο συχνών διακοπών (οχι καλοκαιρινών) ρεύματος η ΔΕΗ μας έπρηξε το τσίου-τσιου.

Αποφάσισα λοιπόν να αλλάξω τα τρία !!! φωτιστικά ασφαλείας με καινούργια τεχνολογίας LED
μιας και τα παλιά δεν άναβαν ποτέ, προκειμένου να υπάρχει στο σπίτι φώς (εφόσον γίνει διακοπή)
για καμιά ώρα. Ο λόγος απλά οτι έχω μπεμπουλίνο 11 μηνών ... και δεν του αρέσει το απόλυτο
σκοτάδι (βασικά ούτε εμένα :tongue_smilie:).


Κατα την εγκατάσταση αυτών, χρειάστηκε να κόψω την τάση, πατώντας το Button TEST που έχουν.
Αμ δε. Δεν έπεφτε με τίποτα. Ξέρουμε γιατί ?. Είναι βλαμμένος ?. Πρέπει να τον αλλάξω ?. Αφού λοιπόν
δεν έπεφτε, απλά κατέβαζα (χειροκίνητα) τον κύριο μπλέ διακόπτη του relay διαφυγής.

Ο Relay είναι της ABB και συγκεκριμένα ο τριφασικός F-364 40Aμπερος. Η ηλικία αυτού περίπου
όσο και το σπίτι, κοντά στα 12-13 χρόνια.

Παραθέτω λοιπόν φωτό απο τον ηλεκτρολογικό μου πίνακα, για να δείξω το relay διαφυγής ...

57708 57709



Βάζοντας σαν υπενθύμιση (Quote) το πρώτο μου ποστ στο εδώ νήμα, και όπως είχε ειπωθεί απο τα
προηγούμενα μέλη σαν απάντηση για προβληματικό ΔΔΕ * ... έσπευσα για αντικατάσταση. Οχι εγώ,
δεν βάζω χέρι σε οτι δεν ξέρω ...

Έφερα τον ηλεκτρολόγο που είναι 'βαμμένος" ABB - άκιας, και μου έβαλε πάλι τον ίδιο (αντίστοιχο).
Ρε μανία ...




* ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ :lool:

el greco 1
22-09-15, 22:16
μεγια και με χαρα αυτοs τουλαχιστον δουλευει? τον δωκιμασε με το μεγγερ να δει στα ποσα msec αφοπλιζει?

moutoulos
22-09-15, 22:50
Ναι αυτός είναι Οκ ... :001_rolleyes:.

sinos13
23-09-15, 00:05
Η ΑΒΒ είναι από τις κορυφαίες εταιρείες ραγουλικου

lepouras
23-09-15, 01:15
Η ΑΒΒ είναι από τις κορυφαίες εταιρείες ραγουλικου
στο βιομηχανικό. γιατί στο οικιακό............

JOUN
23-09-15, 01:30
μεγια και με χαρα αυτοs τουλαχιστον δουλευει? τον δωκιμασε με το μεγγερ να δει στα ποσα msec αφοπλιζει?
Οταν λες μεγγερ νομιζω εννοεις πολυοργανο ελεγχου ηλ. εγκαταστασεων και οχι ελεγκτη μονωσης,σωστα;

lepoura παντα μακρια απο ΑΒΒ, Merlin Gerin(Schneider Electric) και Hager τιποτα αλλο..

el greco 1
23-09-15, 06:25
ε ναι το πολυοργανο ενoω joun.

Prezonautis
23-09-15, 08:46
lepoura παντα μακρια απο ΑΒΒ, Merlin Gerin(Schneider Electric) και Hager τιποτα αλλο..

Γιατί? Πες μας κάποια εμπειρία.

GiwrgosTH
23-09-15, 10:13
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, να γράψω εδώ κάτι σχετικό.
Πήγα να ξεβιδώσω ένα ντουί από τον καθρέφτη του μπάνιου γιατί δεν άναβε η λάμπα, αλλά είχαν φύγει και τα δύο καλώδια από αυτό και τα ακούμπησα.
Δεν με χτύπησε το ρεύμα, αλλά με έκαψε!
Ξέρω πολύ καλά τι νιώθεις από το χτύπημα, αλλά αυτό ήταν κάψιμο, σα να έπιασα δηλαδή κάτι καυτό και μου έκανε και ένα σημαδάκι στο δάχτυλο.
Ο ΔΔΕ δεν έπεσε, αν και είναι 2-3 χρόνων.
Να υποθέσω πως ακούμπησα φάση και ουδέτερο μαζί και γι΄ αυτό το κάψιμο?
Και σε αυτή την περίπτωση δικαιολογείτε να μην πέσει ο ΔΔΕ?
Υπόψιν πως με παντόφλες ήμουν στο μπάνιο, δεν φορούσα χοντρά παπούτσια.

FILMAN
23-09-15, 13:01
Να υποθέσω πως ακούμπησα φάση και ουδέτερο μαζί και γι΄ αυτό το κάψιμο?
Και σε αυτή την περίπτωση δικαιολογείτε να μην πέσει ο ΔΔΕ?
Φυσικά. Ο ΔΔΕ δεν μπορεί να ξέρει αν αυτό που συνδέθηκε ανάμεσα στη φάση και τον ουδέτερο ήταν η αντίσταση του φούρνου της κουζίνας ή το δάχτυλό σου, για να αποφασίσει αν θα πέσει ή όχι. Οι παντόφλες είναι μονωτικές. Άρα δεν υπήρξε διαρροή προς γη.

moutoulos
23-09-15, 16:29
Η ΑΒΒ είναι από τις κορυφαίες εταιρείες ραγουλικου


στο βιομηχανικό. γιατί στο οικιακό............


... lepoura παντα μακρια απο ΑΒΒ, Merlin Gerin(Schneider Electric) και Hager τιποτα αλλο..

Το γνωρίζω ... γιαυτό και εγώ έγραψα παραπάνω αυτό:


Έφερα τον ηλεκτρολόγο που είναι 'βαμμένος" ABB - άκιας, και μου έβαλε πάλι τον ίδιο (αντίστοιχο).
Ρε μανία ...
... και του είχα πει απο το τηλ να φέρει Hager. Με έγραψε στον δικό του ... ΔΔΚ*.

59729
* ΔΔΚ (Διακόπτης Διαρροής Κάτουρο)

FILMAN
23-09-15, 16:31
Ιούνιε, ποια μάρκα δουλεύεις εσύ;

lepouras
23-09-15, 23:17
lepoura παντα μακρια απο ΑΒΒ, Merlin Gerin(Schneider Electric) και Hager τιποτα αλλο..
εννοείτε. απλά καμιά φορά σε βιομηχανίες έχουν ήδη ΑΒΒ σε κάτι ισχύος μεγάλα και λόγο κόστους ξαναμπαίνουν ίδια.
εντυπωσιάστηκα με τα ισχύος της schneider. τα δούλεψα και μου άρεσε περισσότερο το σκεπτικό τους.
παίρνεις πχ έναν στα 250Α και με εύκολη αλλαγή μόνο του θερμικό του μπορείς να τον κάνεις 80 100 150 κλπ κλπ χωρίς να ξεσυνδέσεις τίποτα από επάνω του. όπως και τα ρελε που έχουν. συνδέει ένα στα 40Α πχ και χωρίς να χρειαστεί να τον ξεσυνδέσεις μπορείς να του κουμπώσεις θερμικά χρονικά και ότι μπορεί να σκεφτείς. μάλιστα τα τελευταία χρόνια τα βλέπω να δουλεύονται πολύ σε πίνακες αυτοματισμού μηχανημάτων που έρχονται από το εξωτερικό.

rama
24-09-15, 12:19
Ψιλοάσχετη ερώτηση, αλλά δεν αξίζει να ανοίξω νέο θέμα.
Ο αδερφός μου παραπονέθηκε οτι στο σπίτι του (μονοφασικό με αρχαία εγκατάσταση) πέφτει ο ΔΔΕ για "ψύλλου πήδημα".
Του είπα να μετρήσει voltage και αντίσταση ουδέτερου-γείωσης και είδε 2V και κάπου 250Ω.
Του είπα να βραχυκυκλώσει ουδέτερο-γη για να δεί αν θα πέσει ο ΔΔΕ, και μου είπε οτι είναι βέβαιο από όσο θυμάται οτι αυτό θα συμβεί (αλλά δεν μπορούσε να το κάνει εκείνη την ώρα)
Είναι λογικό να υποθέσω οτι το σπίτι δεν έχει καλή γείωση?
Και οτι σε ένα καλά γειωμένο σπίτι το βραχυκύκλωμα ουδέτερου-γης δεν ρίχνει τον ΔΔΕ γιατί το ρεύμα είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με τα 30mA?

FILMAN
24-09-15, 12:29
σε ένα καλά γειωμένο σπίτι το βραχυκύκλωμα ουδέτερου-γης δεν ρίχνει τον ΔΔΕ γιατί το ρεύμα είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με τα 30mA?Όχι.....

dog80
24-09-15, 20:09
Ο ουδέτερος πάντα θα δείχνει μια μικρή τάση σε σχέση με τη γείωση. Εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, όπως σε ποιό σημείο ακριβώς γίνεται η μέτρηση και τί φορτία υπάρχουν εκείνη τη στιγμή. Όσο μεγαλύτερα τα φορτία τόσο μεγαλύτερη τάση θα δείχνει.

Απο τη στιγμή που υπάρχει τάση στους αγωγούς, το πολύμετρο δέν μπορεί να δώσει αξιόπιστη μέτρηση αντίστασης.