PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο χειριστήριο και αφάλεια?



gsouf
05-06-15, 14:35
Καλημέρα σε όλους ,

σε ένα μηχανήμα στην δουλεία όταν θέλουν να το ρυθμίσουν έχουν ένα ενσύρματο χειριστήριο ώστε να κάνουνε κίνηση βήμα βήμα και να ρυθμίζουν το θέμα τους είναι ότι με το καλώδιο επειδή το μηχάνημα είναι αρκετα μακρύ περίπου στα 20 μέτρα με το καλώδιο δεν τους βολευέι όλο πιάνεται και γίνεται κουβάρι το κόβουνε κτλ κτλ.

Έτσι λοιπόν σκεφτηξα να τους φτιάξω ένα ασύρματο χρησιμοποιώντας κάτι τέτοιο
http://www.ebay.co.uk/itm/1-2-5pcs-IC2262-2272-4-Channels-Wireless-Remote-Controller-Receiver-Board-Kit-/301509406654?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item46335c6fbe

που μου έχει περισσέψει απο άλλη φορά.

απο θέμα ασφάλειας έχω προβλέψει να χρειάζεται να πατάς δύο μπουτόν μαζί για να μην έχουν τα χέρια τους μέσα την ώρα της κίνησης(δύο διαφορετικά channels δλδ και όχι δύο μπουτόν στην σε σειρά) συν ότι θα βάλω κωδικό στο χειριστήριο αλλά δεν ξέρω και για αύτο ζητώ την γνώμη σας κατά πόσο το θεωρέιται ασφαλές ,υπάρχει περίπτωση απο καμία παρεμβολή να πάρει σήμα να δώσει να ξεκινήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

elektronio
05-06-15, 15:14
Αν από λάθος γενικά (χειρισμό ή παρεμβολή ή οτιδήποτε άλλο) υπάρχει η πιθανότητα να προκληθεί ατύχημα, ξέχασε το. Αν συμβεί κάτι θα θεωρηθείς υπεύθυνος (λόγω της παρέμβασης στο μηχάνημα) και δεν ξεμπλέκεις με τίποτε.

klik
05-06-15, 15:19
Η κατασκευάστρια εταιρία έχει την ευθύνη της ασφάλειας του μηχανήματος (με την προϋπόθεση σωστής συντήρησης). Οποιαδήποτε μετατροπή (ακόμα και εκτός εγγύησης) μεταφέρει μέρος την ευθύνης από αυτή σε σένα. Εφόσον σε προβληματίζει η ασφάλεια, υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος στο μηχάνημα (π.χ. γκιλοτίνες, πρέσες, ράουλα,...).

Για να κάνεις μετατροπή, θα πρέπει να έχεις τουλάχιστο πτυχίο και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που να σου επιτρέπει ηλεκτρολογικές εργασίες και αυτοματισμούς. Το αν είναι ασφαλές ή όχι, έχει σχέση και με το ίδιο το μηχάνημα.

Κάθε σύστημα ασφαλείας δεν βασίζεται μόνο στα ηλεκτρονικά αλλά έχει και μηχανικά στοιχεία (π.χ. διακόπτες interlock/διπλά ρελέ), ούτε σε ένα μόνο σύστημα. Δηλαδή δεν μπορείς να βάλεις ένα μΕ να κάνει όλη τη δουλειά, διότι αν κολλήσει η χαλάσει η πλακέτα, μπορεί να ενεργοποιήσει κάποια λειτουργία εκθέτοντας χειριστή σε κίνδυνο.
Το ίδιο ισχύει και με μια φτηνή πλακέτα τηλεχειρισμού. Μπορείς να φτιάξεις ένα απλό πρωτόκολλο επικοινωνίας που να είναι ανεπηρέαστο από παρεμβολές (όχι δηλαδή ένα σκέτο 0 ή 1), αλλά θα πρέπει και ο δέκτης να μην ενεργοποιηθεί από μόνος του σε περίπτωση προβλήματος.

Υπάρχουν κανονισμοί για την ασφάλεια στα βιομηχανικά μηχανήματα και προφανώς θα πρέπει να τους βρεις και να τους διαβάσεις για να προχωρήσεις.

street
05-06-15, 15:20
σε ένα μηχανήμα στην δουλεία όταν θέλουν να το ρυθμίσουν έχουν ένα ενσύρματο χειριστήριο ώστε να κάνουνε κίνηση βήμα βήμα και να ρυθμίζουν το θέμα τους είναι ότι με το καλώδιο επειδή το μηχάνημα είναι αρκετα μακρύ περίπου στα 20 μέτρα με το καλώδιο δεν τους βολευέι όλο πιάνεται και γίνεται κουβάρι το κόβουνε κτλ κτλ.


τ μηχανημα ειναι αυτο ?

εχει τετοιου τυπου μπουτονιερα ? 57729


απο θέμα ασφάλειας έχω προβλέψει ....
για πες .....

Killo_Watt
05-06-15, 15:40
Συμφωνώ ότι τίθεται σοβαρό θέμα ασφάλειας με την μετατροπή. Αν επιμένεις να πας φυλακή :P
Εδώ είναι η λύση
http://www.mikra.gr/product.php?products_id=35314&sess=24f81c73abcf77e30c81548eb8f05c26
Αν πατήσεις και τα δυο button ταυτόχρονα είναι το τρίτο κανάλι

gsouf
05-06-15, 16:06
Το μηχάνημα είναι για την συνθεση και το κόλλημα βιβλίων

η εταιρεία στην μπουτονιέρα που δίνει έχει δυο μπουτόν και σε υποχρεώνει να τα πατάς και τα δύο για έχεις κίνηση , πρίν τιν κάθε εκκίνηση υπάρχει ηχητικό προειδοποιητικό σήμα . Και υπάρχει και διακόπτης που σε βάζει σε κίνηση βήμα βήμα .

το ίδιο θέλω να κάνω και γώ για αυτό σκέφτηκα την χρήση δύο καναλιών ταυτόχρονα .

Κατέχω πτυχίο ηλεκτρονικού ΤΕΙ και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος( με αυτή εργάζομαι ) όσο για το ηλεκτρολογικό κομμάτι κανονικά θα το είχα λύσει και αυτό αλλά!!! (το υπουργέιο ανάπτυξης έχουν μπλέξει τα μπούτια τους τεσπα).

Για τις παρεμβολές είναι η πιο μεγάλη ανυσηχία μου γιαυτό και δεν το έχω βάλει (μόνο στον παγκο το έχω δοκιμάσει)

Με το ψάξιμο πάντως βλέπω ότι άλλοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν λύσεις με wifi και όχι rf μάλλο προφανώς για τον ίδιο λόγο που φοβάμαι και γώ μάλλον !

vasilllis
05-06-15, 21:53
Το μηχάνημα είναι για την συνθεση και το κόλλημα βιβλίων

η εταιρεία στην μπουτονιέρα που δίνει έχει δυο μπουτόν και σε υποχρεώνει να τα πατάς και τα δύο για έχεις κίνηση , πρίν τιν κάθε εκκίνηση υπάρχει ηχητικό προειδοποιητικό σήμα . Και υπάρχει και διακόπτης που σε βάζει σε κίνηση βήμα βήμα .

το ίδιο θέλω να κάνω και γώ για αυτό σκέφτηκα την χρήση δύο καναλιών ταυτόχρονα .

Κατέχω πτυχίο ηλεκτρονικού ΤΕΙ και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος( με αυτή εργάζομαι ) όσο για το ηλεκτρολογικό κομμάτι κανονικά θα το είχα λύσει και αυτό αλλά!!! (το υπουργέιο ανάπτυξης έχουν μπλέξει τα μπούτια τους τεσπα).

Για τις παρεμβολές είναι η πιο μεγάλη ανυσηχία μου γιαυτό και δεν το έχω βάλει (μόνο στον παγκο το έχω δοκιμάσει)

Με το ψάξιμο πάντως βλέπω ότι άλλοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν λύσεις με wifi και όχι rf μάλλο προφανώς για τον ίδιο λόγο που φοβάμαι και γώ μάλλον !

δεν γνωριζω για το πιο ειναι πιο ασφαλες(φανταζομαι καννενα,σε βαθος χρονου) αλλα εδω http://www.radio-remotes.com/el/crane-wireless-remote-control.html
rf δεν χρησιμοποιουν?απροβληματιστα.
Αυτο που θα ηθελα να προτεινω περα απο την ειδοποιηση σειρηνας μπορεις να βαλεις καποιους αισθητηρες για μεγαλυτερη ασφαλεια.

sotron1
05-06-15, 22:16
Πάρε κάτι έτοιμο και προσάρμοσε το εκεί.

http://www.kritsa.com.gr/#!heiristiria-geranon-ensyrmata-ravioli/c6is

http://www.stafilopatis.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=301

Υπάρχει και κάποιος στο Περιστέρι, οδός Ζήκου.

Όλα τα άλλα είναι πειράματα.

xsterg
05-06-15, 23:21
φιλε μου μην παιζεις με την τυχη σου.

george Mp
05-06-15, 23:53
Ισως αν γινοταν να εμπαινε ενα συρματοσχοινο ψηλα(ή μια σωληνα ) στερεωμενο στο ταβανι ή σε κολωνες και καλωδιο με κρικους οπως ειναι στις γερανογεφυρες ωστε να μπορει να παει περα δωθε και το χειρηστηριο να κρεμεται(με συρματοσχοινο) σε ενα υψος που να βολευει.

lepouras
06-06-15, 00:42
μια λύση θα ήταν αλλά θα πρέπει μάλλον να το κατασκευάσεις μόνος σου είναι με κάποιο ψηφιακό ασύρματο σύστημα που θα επιβεβαιώνει αμφίδρομα το μηχάνημα ότι την εντολή του την έδωσε το συγκεκριμένο τηλεκοντρόλ μέσο κάποιου κωδικού έτσι ώστε να μην μπορεί να ενεργοποιηθεί ακόμα και αν βρεθεί κάποιο άλλο ισχυρό σήμα κοντά. δεν ξέρω αν γίνετε πχ με zigbee ή κάτι αντίστοιχο όπως πχ τα bluetooth.
αλλά πάλι δεν θα είναι κάτι πιστοποιημένο. οπότε πας σε κάτι επαγγελματικό σαν αυτά που σου δείξαν από επάνω.

gsouf
06-06-15, 06:25
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας όντως μάλλον θα κοιτάξω κάτι έτοιμο για την συγκεκριμμένη περίπτωση αλλά επειδή δεν είμαι φαν πάντα της έτοιμης λύσης θα το ψάξω να δω πώς μπορώ κάνω κάτι πιστοποιημένο αργότερα.

όσο για το θέμα της ασφάλειας στα μηχανήματα όλα τελείωνουν σε περίπτωση κολλήματος του τελικού στοιχείου ελέγχου (ρελε, έξοδος plc,κλπ) το μόνο που σώζει πραγματικά είναι να έχεις διακόπτη ρεύματος με πηνείο εργασίας και τα στοπ-μανιτάρια να σου ρίχνουν τον διακόπτη τεσπα αυτό ειναι μια άλλη συζήτηση.

ευχαριστώ και παλι όλους σας!

booom
06-06-15, 09:47
Φιλε Γιωργο ,

Ειναι πολυπλοκο το θεμα που συζηταμε για τις συγκεκριμενες μηχανες. Ειναι μπλεξιμο και η καλυτερη λυση θα ηταν να τους βαλεις καποιο καλωδιο με καλη εξωτερικη ενισχυση και να το προσαρμοσεις σε συρματοσχοινο με πλαστικη επενδυση . Τον τροπο νομιζω τον ξερεις γιατι εισαι χρονια στο χωρο . Τωρα για να μετατρεψεις το ενσυρματο Start\Stop σε ασυρματο θελω να σε ρωτηση θελεις να το εχεις στο Τακα-Τακα η και στο ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Επισης αυτη η μετατροπη δεν θα ηθελε να συμφωνησει και ο τεχνικος ασφαλειας και το μηχανημα να παρει καποιο CE?Ισως να αξιζε να γινει μονο αν το σχεδιαζες απο την αρχη αλλα οχι για μονο μια μηχανη αλλα για πολλες.

Καλημερα!