PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακα αυτοματισμού ερωτήσεις.



georgegr
07-06-15, 16:58
Καλησπέρα στην κοινότητα.
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τις απόψεις όσων γνωρίζουν.
Αναζητώ ανεπιτυχώς χρωματικό κώδικα για τα καλώδια σημάτων πχ. εισόδων, εξόδων plc όπως και χαμηλών τάσεων τροφοδοσίας πχ.24vac, 24vdc.
Επίσης αν η ψύξη του πίνακα αποτελείτε μόνο από ένα ανεμιστήρα και μια θυρίδα αερισμού, ποια είναι η προτιμητέα - αποδοτικότερη διάταξη;
Βεβιασμένη είσοδο ή βεβιασμένη έξοδο του αέρα.

alpha uk
07-06-15, 17:28
EN - 60204-1. Όλα τά χρώματα πού θέλεις είναι εκεί

georgegr
07-06-15, 20:18
Σε ευχαριστώ Γιάννη.
Το διάβασα αν και είχα αποκομίσει ασαφή εικόνα όταν το είχα συμβουλευθεί παλιότερα και παραμένει.
Επισυνάπτω το εδάφιο.
57755

lepouras
07-06-15, 20:49
δεν ξέρω για αυτό που λέει ο Γιάννης αλλά αυτό που ξέρω είναι πέρα από το κόκκινο μαύρο ως +- τα υπόλοιπα είναι και λίγο θέμα δικής σου επιλογής.
φυσικά σε έναν πίνακα αυτοματισμού υπάρχουν τόσες δεκάδες γέφυρες από αισθητήρες στα PLC και από εκεί στα ρελέ και πάει λέγοντα που το θέμα χρώματος δεν έχει καμία σημασία. δεν μπορείς να έχεις την σήμανση που θέλεις ώστε να ξεχωρίζει. οπότε όπως οι περισσότεροι(αν όχι όλοι) οι κατασκευαστές το πρόβλημα το λύνουν με την αρίθμηση. με τον σωστό κώδικα αρίθμησης (συνδυασμό αριθμών και τελείες ανάμεσα ή και γραμμάτων)μπορείς πανεύκολα να έχεις έναν απόλυτο κατανοητό πίνακα. έτσι βοηθάς και εσένα και τους άλλους όταν πρέπει να αποτυπωθεί και το σχέδιο του αυτοματισμού στο εγχειρίδιο που πρέπει να παραδώσεις. προσωπικά το μόνο που θα έκανα σαν εξυπηρέτηση με τα χρώματα είναι να σπάσω ανά τμήματα τον αυτοματισμό με χρώματα. πχ να έχω όλες τις εισόδους στα plc με κάποιο χρώμα, τις εξόδους με κάποιο άλλο και κάποια ενδιάμεσα τμήματα με κάποιο τρίτο.

Fixxxer
07-06-15, 21:00
Αν ο πινακας αυτοματισμου ειναι σε βιομηχανια με σχεδια κυκλωματων κλπ υπαρχουν σημανσεις με ταμπελακια στο καθε καλωδιο οπου πηγαινουν σε κλεμες οι οποιες και αυτες εχουν την αναλογη σημανση και απο εκει φευγουν πχ για τα πηνια των ρελε και διαφορα αλλα...
Κι γω πιστευω οτι ο χρωματισμος ειναι καθαρα δικο σου θεμα αρκει να εχει επισημανθει καπου στα σχεδια αν υπαρχουν...
Συνηθως στις καρτες των PLC χρησιμοποιειται το μπλε και για αισθητηρες το πορτοκαλι...

gsouf
07-06-15, 21:05
Τα χρωματα ειναι ωραια στο ματι και ειδικα να ειναι να κανεις κατηγοριες αλλα τι πιο σωστο ειναι να παρεις καλωδια με αριθμηση τα χρωματα μπερδευονται ξεθωριαζουν κλπ. Τα αυτοκολλητα νουμερα φευγουν με τον καιρο και τα "περαστα" νουμερα συνηθως ξερενονται και σπανε , για μενα τα καλωδια με εκτθπωμενη αριθμηση ειναι μονοδρομος αν τωρα τα βγαζουν με αλλο περιβλημα εκτος του κλασσικου γκρι θα ητανε καλη φαση!

Τωρα για το θεμα φυξης μια καλη διαταξη ειναι συριδα στο κατω μερος και ανεμιστηρας αποροφητικος στα πανω μερος οπου συγκεντρωνεται η ζεστη αν μπορεις να βαλεις ανεμιστηρα-φυσημα και κατω ακομα καλυτερα και φυσικα φιλτρο στην εισαγωγη του αερα!

alpha uk
07-06-15, 21:12
Γιώργο δέν βλέπω καμία ασάφεια . Πάντως αυτά πού ανέφερε ό Γιάννης πιό πάνω , είναι πολύ σωστά, προσωπικά ή αρίθμηση τών αγωγών είναι ή πιό σωστή διαδικασία

georgegr
07-06-15, 21:14
Γιάννη και Νίκο φυσικά και δεν προσπαθώ να αποφύγω την σήμανση σε στοιχειά και καλώδια , αυτό εξυπακούεται.
Ομαδοποίηση και τροφοδοσίες ac,dc θέλω να κάνω και επειδή έχω δει όλα τα χρώματα της ίριδας σε πινάκες ήθελα να πάω "μπάι δε μπουκ".

ΥΓ. Φυσικά Γιαννη alpha uk.

georgegr
07-06-15, 21:25
Τα χρωματα ειναι ωραια στο ματι και ειδικα να ειναι να κανεις κατηγοριες αλλα τι πιο σωστο ειναι να παρεις καλωδια με αριθμηση τα χρωματα μπερδευονται ξεθωριαζουν κλπ. Τα αυτοκολλητα νουμερα φευγουν με τον καιρο και τα "περαστα" νουμερα συνηθως ξερενονται και σπανε , για μενα τα καλωδια με εκτθπωμενη αριθμηση ειναι μονοδρομος αν τωρα τα βγαζουν με αλλο περιβλημα εκτος του κλασσικου γκρι θα ητανε καλη φαση!

Τωρα για το θεμα φυξης μια καλη διαταξη ειναι συριδα στο κατω μερος και ανεμιστηρας αποροφητικος στα πανω μερος οπου συγκεντρωνεται η ζεστη αν μπορεις να βαλεις ανεμιστηρα-φυσημα και κατω ακομα καλυτερα και φυσικα φιλτρο στην εισαγωγη του αερα!

Γιώργο περαστά νούμερα της partex βάζω και συμπεριφέρονται καλά έως τώρα.
Η ψύξη που προτείνεις την εφαρμόζω αλλά δεν είναι πάντα στο χέρι μου...

georgegr
07-06-15, 21:39
Γιώργο δέν βλέπω καμία ασάφεια . Πάντως αυτά πού ανέφερε ό Γιάννης πιό πάνω , είναι πολύ σωστά, προσωπικά ή αρίθμηση τών αγωγών είναι ή πιό σωστή διαδικασία

Γιάννη άντε στο εναλλασσόμενο να το δεχτώ κοινό χρώμα (κόκκινο) με προϋποθέσεις, αλλά σε συνεχές με πολικότητα κοινό χρώμα (μπλε);

lepouras
07-06-15, 21:47
ακριβός επειδή δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρωματικός κώδικας σε αυτά τα θέματα μπορεί να κάνει κάθε κατασκευαστείς τον δικό του τρόπο.
Γιώργο (gsouf)κάλω αυτό που λες αλλά σκέψου να έχεις 100-200-1000 γέφυρες μέσα σε ένα πίνακα. πού θα τα βρεις όλα αυτά τα νούμερα?

τα αυτοκόλλητα έχουν θέματα αλλά και στα περαστά αλλά υπάρχουν τρόποι που μπορούν να ζήσουν περισσότερο και από τον πίνακα. εκεί όμως εκτοξεύετε το κόστος τους. οπότε είναι και θέμα μεγέθους; πίνακα. ένας πίνακας που μπορεί να κοστίζει 10.000-20.000 και πάνω χιλιάρικα το κόστος σήμανσης μπορεί να φανεί αστείο και μάλιστα υπάρχει μηχάνημα που σου εκτυπώνει ότι θέλεις σε αμπελάκια ή και τα παραγγέλνεις και έτοιμα γραμμένα. αν μιλάμε για πίνακες τον 500-1000 τότε ναι είναι ένα ποσό από μόνο του.
έχω εκτυπωτή που μπορεί να εκτυπώνει σε θερμοσυστελόμενα μακαρόνια που φυσικά δεν είναι τα κλασικά αλλά κασετούλες τις εταιρίες του εκτυπωτή αλλά αν θέλεις πχ 20 ευρώ για 2 μέτρα μακαρόνι και πρέπει να χαλάσεις τουλάχιστον 2-3 κασέτες το σκέφτεσαι.
Γιώργο (georgegr) ο αερισμός είναι θέμα του τή περιέχει ο πίνακας μέσα.
ένας πίνακας με μόνο plc ρελε κλπ δεν χρειάζεται κάτι και φυσικά εξαρτάτε και στον χώρο εγκατάστασης και το μέγεθός του.

αν έχει μέσα inverter κλπ ενεργοβόρα μηχανήματα τότε όχι μόνο χρειάζεται αλλά επιβάλετε να γίνει και σωστή χωροταξία του πίνακα ώστε να αερίζετε σωστά για να μην καούν.
επειδή ο ζεστός αέρας πάει επάνω τότε σίγουρα πρέπει να βρεθεί τρόπος να τον τραβάς από εκεί.
σε βιομηχανικούς χώρους (ή και εξωτερικούς) σωστή (για εμένα ) διαδικασία όπως σου είπε και ο άλλος Γιώργος είναι εισαγωγή και εξαγωγή από κάτω με την προσθήκη αγωγού(σωλήνας) του εξαγόμενου αέρα από επάνω προς τα κάτω.
ο ανεμιστήρας μπορεί να είναι ή στην εισαγωγή ή στην εξαγωγή(συνήθως επιλέγω στην εξαγωγή για να έχω μεγαλύτερη εισαγωγή ώστε να μην μπουκώνει εύκολα το φίλτρο). αλλά στην εισαγωγή απαραίτητα και κάποιο φίλτρο τύπου απορροφητήρα(τουλάχιστον) για να μην περάσει η σκόνη μέσα.

σε χώρους με όχι τόσο πρόβλημα σκόνης έχω δει και από τη μία πλευρά προς την άλλη (πχ αριστερά ανεμιστήρες δεξιά μόνο περσίδες) και αυτό από την μέση και επάνω.

σε εξαίρετες περιπτώσεις πχ σε πίνακα που έχει μέσα 60KW inverter και βρισκόταν σε χώρο τρομερής σκόνης και με ζέστη, είχε ειδικό κλιματιστικό πίνακα 12Kbtu και όλος ο πίνακας στεγανός. το τελευταίο το έγραψα για να δείξω ότι τα πάντα εξαρτώνται από τη εξαρτάτε κάθε φορά το κατασκευαστικό.

lepouras
07-06-15, 21:52
Γιάννη άντε στο εναλλασσόμενο να το δεχτώ κοινό χρώμα (κόκκινο) με προϋποθέσεις, αλλά σε συνεχές με πολικότητα κοινό χρώμα (μπλε);

μα το περισσότερο που τρέχει μέσα στους πίνακες ακόμα και στο dc είναι το +. το - θα το μαζέψεις συνήθως από τον ένα πόλο των πηνίων των ρελε και γενικά σε ότι τροφοδοτείς και δεν το διακόπτης(εκτός και αν το απαιτεί κάτι ιδιαίτερο να παίξει και με το -) οπότε πάλι την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσεις. άντε αντί για μπλέ κάνε τα όλα κόκκινα , ροζ μπορδοροδοκόκκινα:lool: και βαστάς το μάυρο για τα -

gsouf
07-06-15, 21:57
Οταν λες γεφυρες εννοεις ας πουμε απο το plc εως την κλεμοσειρα η την πριζα ας πουμε?

lepouras
07-06-15, 21:59
Οταν λες γεφυρες εννοεις ας πουμε απο το plc εως την κλεμοσειρα η την πριζα ας πουμε?

πριζα? ποια πρίζα

georgegr
07-06-15, 22:00
Γιάννη όταν μπορώ βάζω δυο εισαγωγή και εξαγωγή συνήθως διαγώνια και με θερμοστάτη.
Όταν βάζω ένα τον βάζω εξαγωγή, αλλά επειδή είδα να τον βάζουν και εισαγωγή αναρωτήθηκα για την απόδοση του.
Πάντα με φίλτρα.
57756

georgegr
07-06-15, 22:02
μα το περισσότερο που τρέχει μέσα στους πίνακες ακόμα και στο dc είναι το +. το - θα το μαζέψεις συνήθως από τον ένα πόλο των πηνίων των ρελε και γενικά σε ότι τροφοδοτείς και δεν το διακόπτης(εκτός και αν το απαιτεί κάτι ιδιαίτερο να παίξει και με το -) οπότε πάλι την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσεις. άντε αντί για μπλέ κάνε τα όλα κόκκινα , ροζ μπορδοροδοκόκκινα:lool: και βαστάς το μάυρο για τα -

... κάτι σε λιλά ίσως??:lool:

lepouras
07-06-15, 22:02
με ένα μόνο πως το κάνεις? από πού θα μπει ο αέρας για να τον εξάγεις?

georgegr
07-06-15, 22:05
με ένα μόνο πως το κάνεις? από πού θα μπει ο αέρας για να τον εξάγεις?

... ναι δεν το διευκρίνισα καλά, με θυρίδα πάλι διαγώνια και το σκέτο φίλτρο της φωτογραφίας.

lepouras
07-06-15, 22:07
άρα με φυσική ροή μιλάς.

gsouf
07-06-15, 22:14
πριζα? ποια πρίζα

Σε καποιους πιανακες τα καλωδια που πανε προς το μηχανημα δεν πανε αναγκαστικα σε κλεμμες και μετα εξω αλλα απευθειας στις πολυπολικες πριζες ! Αυτες εννοω

georgegr
07-06-15, 22:14
άρα με φυσική ροή μιλάς.

Σε μπέρδεψα...
Σε καμία περίπτωση από τις δύο με φυσική ροή.
Βάζω ένα ανεμιστήρα επάνω να βγάζει αέρα και την θυρίδα κάτω.
Αλλά είδα τοποθέτηση με την θυρίδα πάνω και τον ανεμιστήρα κάτω να βάζει αέρα.
...και αναρωτήθηκα για την απόδοση του.

Fixxxer
07-06-15, 22:21
Γιωργο ποσο μεγαλος ειναι ο πινακας?
Μηπως να κοιταξεις κανενα συστημα ψυξης στη rittal?

georgegr
07-06-15, 22:30
Γιωργο ποσο μεγαλος ειναι ο πινακας?
Μηπως να κοιταξεις κανενα συστημα ψυξης στη rittal?

Δεν είναι δικού μου σχεδιασμού και υλικών...

lepouras
07-06-15, 23:10
Σε καποιους πιανακες τα καλωδια που πανε προς το μηχανημα δεν πανε αναγκαστικα σε κλεμμες και μετα εξω αλλα απευθειας στις πολυπολικες πριζες ! Αυτες εννοω

όπα. τόση ώρα μιλάγαμε για 24 βολτ. από εκεί και πέρα ισχύουν τα κανονικά χρώματα. απλά σαν φάσεις που πάνε στην πρίζα ή τις Κλέμενς μπορούν να είναι ένα χρώμα πχ μαύρο που επάνω συνήθως τα σημειώνουμε με R S T ή L1 L2 L3 ή χρώματα όπως μαύρο κόκκινο καφέ ή μαύρο καφέ γκρι και αν είναι και πολλές οι γραμμές βάζουμε και κάποιο νούμερο για να ξέρουμε και σε ποιο ρελέ πάει κλπ.

lepouras
07-06-15, 23:24
Σε μπέρδεψα...
Σε καμία περίπτωση από τις δύο με φυσική ροή.
Βάζω ένα ανεμιστήρα επάνω να βγάζει αέρα και την θυρίδα κάτω.
Αλλά είδα τοποθέτηση με την θυρίδα πάνω και τον ανεμιστήρα κάτω να βάζει αέρα.
...και αναρωτήθηκα για την απόδοση του.

για την απόδηση σε περίπτωση που ο πίνακας έχει μικροχαραμάδες(δεν σφραγίζει ας πούμε καλά) η διαφορά θα είναι
Α)να έχεις μεγαλή πίεση εσωτερικά άρα δεν κυνδηνεύεις να σου μπει σκόνη μέσα από αυτές. αντίθετα θα βγένει και από αυτές αέρας και σχεδών το ίδιο σε περίπτωση που εν λειτουργία ανοίξεις την πόρτα του.
Β)αν μπει σαν εξαγωγή στην ίδια περίπτωση θα έχεις λιγότερη πίεση εσωτερικά από ότι έξω άρα θα έχεις και από τις χαραμάδες ισρωή άρα και σκόνη όπως και σε περίπτωση που θα ανοίξεις την πόρτα εν λειτουργία.
οπότε με δεδομένω ότι φίλτρο έχεις (και στις δύο περιπτώσεις) μόνο στην εισαγωγή στην Α) θα έχεις μεγαλύτερη προστασία από την σκόνη σε σύγκριση με το Β).

alpha uk
07-06-15, 23:36
Έκανα μία μετάφραση ,ελπίζω νά ικανοποιεί,......... Σάς συνιστάται όταν ή αναγνώριση τών αγωγών γίνεται μέσω χρώματος μόνωσης (εκτός γείωσης καί ουδετέρου) Τά κάτωθεν χρώματα μπορεί νά χρησιμοποιειθουν .Μαύρο ,Καφέ ,Κόκκινο , Πορτοκαλί , Κίτρινο , Πράσινο , Μπλε , Μπλέ ανοιχτό , Βιολετί , Γκρί , Άσπρο , Ρόζ , Τυρκουάζ ........ Συνιστάται τά καλώδια νά είναι έξ ολοκλήρου μέ τό ίδιο χρώμα μόνωσης ... Εάν χρησιμοποιείται μαρκαδόρους ,τά καλώδια νά βαφτουν κατά τήν έξοδό τους από τής καναλωσεις , καθώς καί μέσα στά κανάλια σέ τακτά διαστήματα........, Γιά λόγους ασφαλείας καλώδια μέ χρώμα μόνωσης ,Πράσινο , καί καλώδια μέ χρώμα μόνωσης Κίτρινο, νά μήν χρησιμοποιούνται ( μαζί στό ίδιο κανάλι) λόγω μή αναγνώρισης αγωγού γείωσης (αχρωματοψία) ....... Καλώδια μέ μόνωση δύο χρωμάτων μπορεί νά χρησιμοποιειθουν , καί τό (Πρασινοκίτρινο μόνο γιά γείωση) εκτός αυτών με (Πράσινο μέ άλλο χρώμα ,καί Κίτρινο μέ άλλο χρώμα) ( αχρωματοψία) ......Όταν μονόχρωμα καλώδια χρησιμοποιούνται, Γιά τήν αναγνώριση τούς συνιστάται.... Μαύρο ,μόνο γιά τροφοδοσία (P - N γιά ΑC) καί (+ - DC)......Κόκκινο (κοιλώματα χειριστηρίων ,φάση επιστροφή) η. ( Κόκκινο Μαύρο Ρ -Ν). ....... Μπλέ ( κοιλώματα χειριστηρίων , θετικό ,επιστροφή) η (Μπλέ . Μαυρο ή ότι άλλο χρώμα, + - ).......Πορτοκαλί γιά κοιλώματα αντίστοιχα τού κανονισμού 535 Μπορεί νά χρησιμοποιειθουν καί καλώδια με μόνωση άλλου χρώματος εάν δέν είναι διαθέσιμα τά άνωθεν χρώματα , η καί καλώδια πολυκλωνα. Εκτός αυτών πού απαρτίζονται μόνο μέ αγωγούς γείωσης (πρασινοκίτρινο)

lepouras
08-06-15, 00:04
χαχαχχα καλά καμιά φορά το googletranslate είναι για να γελάς αλλά η εικόνα είναι αρκετή. στην ουσία λέει ότι εκτός από το κίτρινοπράσινο που είναι μόνο γεια γείωση να προσπαθούμε να μην βάζουμε καλώδια χρώματος κίτρινα και πράσινα κυρίως στο ίδιο κανάλι για να μην μπερδευτούμε και τα περάσουμε για το κιτρινοπράσινο την γείωση. για τα υπόλοιπα στην ουσία περιγράφει τα χρώματα αλλά στο τέλος λέει ότι αν δεν έχουμε όλα αυτά τα χρώματα (ή και καθόλου) να βάλουμε και άλλα άρα δεν έχει σαν αποκλειστικό κανόνα αυτά τα χρώματα αλλά σαν μπούσουλα(εκτός του κιτρινοπράσινου που είναι μόνο γεια γείωση) φυσικά από ότι κατάλαβα αυτό όλο απευθύνετε όχι τόσο για εσωτερικά για πίνακες αλλά γενικά σε εγκαταστάσεις σε κανάλια και γιαυτό λέει να τα σημειώνουμε ανά τακτ α διαστήματα μέσα στα κανάλια.

ενημερωτικά αυτό ισχύει και σε μεγάλες εγκαταστάσεις που μπορεί να εμπλέκονται μέσα σε σχάρες γραμμές από διάφορους πίνακες τότε ανά τακτικά διαστήματα αναφέρουμε την γραμμή και των πίνακα ή τουλάχιστον των πίνακα που ανήκει. φυσικά για ευνόητους λόγους..

alpha uk
08-06-15, 00:20
χαχαχχα καλά καμιά φορά το googletranslate είναι για να γελάς αλλά η εικόνα είναι αρκετή. στην ουσία λέει ότι εκτός από το κίτρινοπράσινο που είναι μόνο γεια γείωση να προσπαθούμε να μην βάζουμε καλώδια χρώματος κίτρινα και πράσινα κυρίως στο ίδιο κανάλι για να μην μπερδευτούμε και τα περάσουμε για το κιτρινοπράσινο την γείωση. για τα υπόλοιπα στην ουσία περιγράφει τα χρώματα αλλά στο τέλος λέει ότι αν δεν έχουμε όλα αυτά τα χρώματα (ή και καθόλου) να βάλουμε και άλλα άρα δεν έχει σαν αποκλειστικό κανόνα αυτά τα χρώματα αλλά σαν μπούσουλα(εκτός του κιτρινοπράσινου που είναι μόνο γεια γείωση) φυσικά από ότι κατάλαβα αυτό όλο απευθύνετε όχι τόσο για εσωτερικά για πίνακες αλλά γενικά σε εγκαταστάσεις σε κανάλια και γιαυτό λέει να τα σημειώνουμε ανά τακτ α διαστήματα μέσα στα κανάλια.

ενημερωτικά αυτό ισχύει και σε μεγάλες εγκαταστάσεις που μπορεί να εμπλέκονται μέσα σε σχάρες γραμμές από διάφορους πίνακες τότε ανά τακτικά διαστήματα αναφέρουμε την γραμμή και των πίνακα ή τουλάχιστον των πίνακα που ανήκει. φυσικά για ευνόητους λόγους..
Νάι απλά καί μόνο σού συνιστά, δέν σέ περιορίζει. Καί βέβαια μόνο γιά χαμηλή τάση ΑC , DC ,Μπορεί καί νά γίνει καί μίξη καλωδίων ,υψηλής καί χαμηλής τάσης μέσα στις σχάρες ,αρκεί ή μόνωση τών χαμηλών νά είναι αντίστοιχη αυτής τών υψηλών (δηλαδή νά αντέχει στά 230ν)

lepouras
08-06-15, 00:37
σωστό. γενικά σου λέει η μόνωση να αντέχει την υψηλότερη που θα υπάρχει μέσα.
πάντως για τους πίνακες που ρώτησε το παλικάρι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο απλά μπορεί να κάνει χρήση το ίδιο πρότυπο που υπάρχει και για τα έξω.
αν και προσπαθώ μέσα στους πίνακες αυτοματισμού να μην εμπλέκονται ακόμα και στο ίδιο κανάλι τα χαμηλά με τα υψηλά.
οπότε επιλέγω κάποια διαδρομή των χαμηλών και κάποια των υψηλών. οπότε σε μία ζημιά(πχ καλοθελητές η ποντίκια) να μην γίνει μεγάλη .

alpha uk
08-06-15, 00:57
Μπράβο βρε Γιάννη . Έτσι είναι, Εάν σού αρέσει, καί αγαπάς αυτό πού κανείς τό κανείς τέλειο,άσχετα εάν τό λέει ό κανονισμός ή όχι

lepouras
08-06-15, 01:16
ευχαριστώ αλλά δυστυχώς εδώ δεν πληρώνονται αυτά.
έξω(εκεί που είσαι εσύ ας πούμε) μπορεί να κάνει την διαφορά του να έχεις καλούς και μεγάλους πελάτες ή όχι.
εδώ απλά το κάνεις για δικό σου γούστο και με ζημιά στην τσέπη σου. αλλά δεν πειράζει πολλές φορές μου αρκεί που μου αρέσει εμένα και ας βγάλω λιγότερα.

Fixxxer
08-06-15, 01:19
Τουλαχιστον Γιαννη αν παει αλλος ηλεκτρολογος στη δουλεια που εκανες μπορει να πει και μια καλη κουβεντα εστω κι απο μεσα του...:001_tt2:
Ειναι ηθικη ικανοποιηση...

alpha uk
08-06-15, 01:35
ευχαριστώ αλλά δυστυχώς εδώ δεν πληρώνονται αυτά.
έξω(εκεί που είσαι εσύ ας πούμε) μπορεί να κάνει την διαφορά του να έχεις καλούς και μεγάλους πελάτες ή όχι.
εδώ απλά το κάνεις για δικό σου γούστο και με ζημιά στην τσέπη σου. αλλά δεν πειράζει πολλές φορές μου αρκεί που μου αρέσει εμένα και ας βγάλω λιγότερα.

Μία από τά ίδια ..μέ τήν διαφορά ότι εδώ θέλεις δέν θέλεις ,πληρωνεσαι δέν πληρωνεσαι, εφόσων βάζεις τήν υπογραφή σου , θά πρέπει καί ή δουλειά σου νά είναι σωστή

lepouras
08-06-15, 03:06
Τουλαχιστον Γιαννη αν παει αλλος ηλεκτρολογος στη δουλεια που εκανες μπορει να πει και μια καλη κουβεντα εστω κι απο μεσα του...:001_tt2:
Ειναι ηθικη ικανοποιηση...
ναι καλά δεν έχεις ακούσει να πηγαίνει ο άλλος και να λέει <<τη μ@λ@κιες είναι αυτές και το κάνουν για να ζητάνε πολλά λεφτά αφού δουλεύουν τα μοτέρ και με ένα απλό διακόπτη.>> πάνω σε μηχάνημα με ινβέρτερ που δούλευαν άνθρωποι και έπρεπε να προβλέψεις πως ότι και να συμβεί το μηχάνημα να σταματίσει. και και και και . το μόνο καλό είναι ότι παρόλο που είναι όλα αναλυτικά βάζουν χέρια τα χαλάν δουλεύουν μόνιμα τα ασφαλιστικά και αναγκάζονται να μας φωνάξουν να το ξαναμαζέψουμε. οπότε εκεί τσεκουρώνεις ή δεν τσεκουρώνεις?:lool: την μόνη καλή κουβέντα που άκουσε πελάτης για δουλειά μου ήταν από ΔΕΗτζη που πήγε για πρόβλημα της παροχής τους και πήγε με τον πελάτη να βάλει μηχάνημα στον κεντρικό για να μαζέψει μετρήσεις.:hahahha:


Μία από τά ίδια ..μέ τήν διαφορά ότι εδώ θέλεις δέν θέλεις ,πληρωνεσαι δέν πληρωνεσαι, εφόσων βάζεις τήν υπογραφή σου , θά πρέπει καί ή δουλειά σου νά είναι σωστή
μπράβο. εκεί πρέπει να είναι σωστή . εδώ δεν πάει να βάλει και βουλοκέρια. θα χρησιμοποιήσει τα ελάχιστα και όποια τον βολεύουν θα πάρει την δουλειά φθηνότερα και θα βγάλει και μεγαλύτερο κέρδος από εσένα.:lool: έλεγχος μηδέν.

georgegr
09-06-15, 02:19
Γιάννη και εγώ μαζί σου είμαι, πάντα έχω ξεχωριστές διαδρομές στα κανάλια για τα ασθενή στους πίνακες.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο για τον ετικετογραφο που ανέφερες μήπως έχεις dymo rhino?

lepouras
09-06-15, 03:09
και το dymo rhino 5000 και το dymo labelprint350 το rhino καλό για πίνακες πατσπανελ κλπ αλλά για καμιά ντιζαινια δεν κάνει γιατί δεν συνδέεται σε υπολογιστή(έχω το παλιό τα καινούργια τους συνδέονται) οπότε όταν θέλω ζωγραφιές και γρήγορα σχεδιάκια ή διάφορες ντιζαινιες βάζω το 350 στο λαπτοπ και σχεδιάζω ότι θέλω. έχω και καμιά 50αρια κασέτες σε διάφορα χρώματα μεγέθη και συνδυασμούς.(κάποτε που κυκλοφορούσε χρήμα ξόδευα και μαζευτήκανε:lool:)

georgegr
09-06-15, 22:12
και το dymo rhino 5000 και το dymo labelprint350 το rhino καλό για πίνακες πατσπανελ κλπ αλλά για καμιά ντιζαινια δεν κάνει γιατί δεν συνδέεται σε υπολογιστή(έχω το παλιό τα καινούργια τους συνδέονται) οπότε όταν θέλω ζωγραφιές και γρήγορα σχεδιάκια ή διάφορες ντιζαινιες βάζω το 350 στο λαπτοπ και σχεδιάζω ότι θέλω. έχω και καμιά 50αρια κασέτες σε διάφορα χρώματα μεγέθη και συνδυασμούς.(κάποτε που κυκλοφορούσε χρήμα ξόδευα και μαζευτήκανε:lool:)

Τότε μόνο δυο ερωτήσεις...:biggrin:
Θερμοσυστελόμενες κασέτες από που προμηθεύεσαι;
Ο 350 τις τυπώνει κανονικά;

lepouras
10-06-15, 01:54
δεν έχω χρησιμοποίηση(λόγο ότι είναι αρκετά ακριβά για το μήκος τους) αλλά ξέρω ότι το rhino μπορεί να τις δουλέψει. το 350 δεν θυμάμαι αν παίρνει αλλά πολύ εύκολα το βλέπεις από την εταιρία ποιες κασέτες παίρνει. όλα τα υπόλοιπα τα έπαιρνα από ένα φίλο βιβλιοπώλη που μου τα έφερνε. με βόλευαν μέσα στους πίνακες ποιο πολύ τα ελαστικά δαχτυλίδια. είναι φθηνότερα και γρήγορα στην τοποθέτηση μιας και το ζητούμενο είναι το κόστος(όσο γίνετε).

georgegr
11-06-15, 01:02
ΟΚ έχω μερικούς dymo αλλά η θεμοσυστελλόμενη κασέτα είναι αρκετά ακριβή και δεν ήξερα αν αξίζει τελικά.
Με τις ελλείψεις που παίζουν, λέω να πάω για κανένα εκτυπωτή με απλό θερμοσυστελλόμενο ρολό από τα βάθη της Κίνας.

lepouras
11-06-15, 01:21
φθηνή πατέντα. 6άρα κασέτα ότι χρώμα κλπ σου αρέσει και φθηνό διαφανές θερμοσυστελλόμενο.τυπώνεις ότι θέλεις το περνάς μέσα από το Θ/Σ κατα μήκος και είσαι οκ.

georgegr
11-06-15, 01:32
Καλό, θα το δοκιμάσω.

lepouras
11-06-15, 01:35
τώρα το σκέφτηκα οπότε δοκίμασε και πές μου:lool:

Sted
11-06-15, 02:18
ΟΚ έχω μερικούς dymo αλλά η θεμοσυστελλόμενη κασέτα είναι αρκετά ακριβή και δεν ήξερα αν αξίζει τελικά.
Με τις ελλείψεις που παίζουν, λέω να πάω για κανένα εκτυπωτή με απλό θερμοσυστελλόμενο ρολό από τα βάθη της Κίνας.
Δώσε κανένα link να δούμε και εμείς...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

georgegr
12-06-15, 01:44
Δώσε κανένα link να δούμε και εμείς...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Για παράδειγμα:

https://www.google.gr/search?biw=1760&bih=994&tbm=isch&sa=1&q=l-mark+lk330+&oq=l-mark+lk330+&gs_l=img.12...232639.233811.0.236225.5.5.0.0.0.0.9 6.466.5.5.0....0...1c.1.64.img..5.0.0.H6e8U_ZPnZY (https://www.google.gr/search?biw=1760&bih=994&tbm=isch&sa=1&q=l-mark+lk330+&oq=l-mark+lk330+&gs_l=img.12...232639.233811.0.236225.5.5.0.0.0.0.9 6.466.5.5.0....0...1c.1.64.img..5.0.0.H6e8U_ZPnZY)