PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με νέα πρίζα



nikosi
09-06-15, 19:26
Καλησπέρα παίδες,
έχω ένα πρόβλημα με μία πρίζα(προορίζεται για κλιμ/κό) σε μια νέα εγκατάσταση. Όταν ήρθε ο ηλ/γος να κάνει τις συνδέσεις των πριζών διαπίστωσε ότι αυτή δεν έχει ρεύμα. Υποθέσαμε ότι ίσως κάποιος από τους μαστόρους που πέρασαν (ίσως στις ντουλάπες) να έκοψε κάποιο καλώδιο τρυπώντας. Ο ηλ/γος μου είπε ότι για να μην ανοίγουμε κουτιά τώρα που έχει βαφτεί το σπίτι να το αφήσουμε για όταν βάλουμε το κλιμ/κό (σε Υ/Δ) να τραβήξει καλώδιο από άλλη πρίζα.

Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι δοκιμάζοντας με ένα φωτάκι νυχτός τις πρίζες να σιγουρέψω ποιες δουλεύουν και ποιες όχι διαπίστωσα ότι στην συγκ/νη πρίζα το φωτάκι ανάβει έστω και αχνά. Το δοκίμασα 2 φορές και άναψε αχνά και στις 2(σε αντίθεση με τις άλλες πρίζες που ανάβει έντονα). Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Αν σας βοηθάει, στον συγκ/νο τοίχο υπάρχουν και άλλες πρίζες που δουλεύουν και διακόπτες που ανάβουν-σβήνουν το φως από 3 σημεία. Επίσης υπάρχουν και αναμονές για 2 σποτάκια που δεν έχουν συνδεθεί ακόμη. Στον συγκ/νο τοίχο πάντως δεν υπάρχουν τρυπήματα για ντουλάπες κλπ.
Είχα ζητήσει από τον ηλ/γο που είχε κάνει την καλωδίωση κάθε πρίζα κλιμ/κού να είναι μόνη της, δεν ξέρω αν το τήρησε ή έβαλε κι άλλες πρίζες στην ίδια γραμμή.

Από την μία μου έδωσε ελπίδα ότι μπορεί και να λειτουργεί η πρίζα από την άλλη όμως ανησύχησα μήπως γίνει κάποιο ατύχημα αν περνάει κάποιο ρεύμα από την γραμμή αυτή. Ο ηλ/γος που έκανε τις συνδέσεις πριζών μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι μπορεί να είναι και από στατικό ηλεκτρισμό. Αλλά θα γινόταν και την 2η φορά το ίδιο φαινόμενο με το αχνό φως;

Μπορείτε να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα τι μπορεί να φταίει και δεν λειτούργησε η πρίζα ή γιατί δίνει αυτό το αχνό φως;

Σας Ευχαριστώ πολύ

Fixxxer
09-06-15, 19:42
Για το αν καθε πριζα για το κλιματιστικο ειναι μονη της δεν εχεις παρα να το τσεκαρεις με τις αυτοματες ασφαλειες του πινακα σου και να δεις ποιες πριζες εχουν ρευμα και ποιες οχι, επισης δοκιμασε με ενα πολυμετρο στην συγκεκριμενη πριζα να δεις ποση ταση εχει αν δεν εχεις η αν δεν ξερεις ας το κανει καποιος αλλος...
Μπορει οντως να εχει περασει ξεχωριστο καλωδιο για την πριζα του Α/C και να περναει πισω απ την ντουλαπα οπου μπορει και να χτυπηθηκε (δεν ξερω πως ειναι το δωματιο) γι αυτο στις αλλες πριζες να εχεις ρευμα...

picdev
09-06-15, 20:12
αφού είναι καινούριο το σπίτι, εγώ λέω να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο που να μην βαριέται να ψάξει το πρόβλημα.
Επίσης ενα μεγάλο κλιματιστικό ,μπορεί να μην το σηκώνει άλλη πρίζα , με άλλο φορτίο πάνω.
Αφού είναι φρεσκοβαμένο και 2 κουτιά να ανοίξεις δεν είναι μεγάλη φασαρία να στοκάρεις πάλι τα κουτιά , μια ζωή θα την έχεις τη πρίζα.
Ασε που μπορεί να κρύβονται και άλλα προβλήματα

FILMAN
10-06-15, 09:37
Το να είναι από στατικό ηλεκτρισμό φυσικά και δεν γίνεται, η μέτρηση με πολύμετρο θα δείξει πιθανότατα 230V και προφανώς υπάρχει κάπου κομμένο καλώδιο. Μπορείς να βάλεις μια φωτο της λάμπας που έκανες τη δοκιμή;

Prezonautis
10-06-15, 10:13
Τρελό μαστόρι και αυτό.... μα καλά... όχι πες μου δεν είχε λίγο χρόνο για να το τσεκάρει? πόσα σου πήρε για την δουλειά σε όλο το σπίτι? Την πρίζα αυτός την έβαλε και την άφησε έτσι?
Όταν κάνεις μια εγκατάσταση σε ένα σπίτι ή "ανακαίνιση" στο τέλος παίρνεις και το πολύμετρο και τα μετράς όλα. Για να μην μιλήσουμε για ΕΛΟΤ για το τι πρέπει να κάνει κατά νόμο.

Φίλε μου υπάρχουν τρόποι να το τσεκάρουμε αλλά, επειδή δεν γνωρίζεις θα σε παρακαλέσω να φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο να το δει.

nikosi
10-06-15, 10:23
Το να είναι από στατικό ηλεκτρισμό φυσικά και δεν γίνεται, η μέτρηση με πολύμετρο θα δείξει πιθανότατα 230V και προφανώς υπάρχει κάπου κομμένο καλώδιο. Μπορείς να βάλεις μια φωτο της λάμπας που έκανες τη δοκιμή;
sorry, μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά αφού μάλλον είναι κομμένο το καλώδιο ρεύμα πως δίνει, έστω και λίγο; δεν θα έπρεπε να είναι νεκρή τελείως η πρίζα;

nikosi
10-06-15, 10:31
Τρελό μαστόρι και αυτό.... μα καλά... όχι πες μου δεν είχε λίγο χρόνο για να το τσεκάρει? πόσα σου πήρε για την δουλειά σε όλο το σπίτι? Την πρίζα αυτός την έβαλε και την άφησε έτσι?
Όταν κάνεις μια εγκατάσταση σε ένα σπίτι ή "ανακαίνιση" στο τέλος παίρνεις και το πολύμετρο και τα μετράς όλα. Για να μην μιλήσουμε για ΕΛΟΤ για το τι πρέπει να κάνει κατά νόμο.

Φίλε μου υπάρχουν τρόποι να το τσεκάρουμε αλλά, επειδή δεν γνωρίζεις θα σε παρακαλέσω να φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο να το δει.

Άσε φίλε, μου φαίνεται πρέπει να γράψω βιβλίο κάποια στιγμή για το τι έχω περάσει από τα μαστόρια... :(
Υποτίθεται πριν βάψω το σπίτι τελευταίο χέρι τις είχε τσεκάρει τις πρίζες, αυτή και κάποια άλλη, κεραίας tv μάλλον του ξέφυγαν... ("ξέρεις πόσο χρόνο έφαγα για να τις τσεκάρω όλες τις πρίζες?" μία από τις δικαιολογίες για να μου δικαιολογήσει τον φουσκωμένο από τα συμφωνημένα λογ/μό...) τελικά δεν τις είχε τσεκάρει φαίνεται όλες, είναι και ψηλά, που να ανεβαίνω...
Η λέξη που με εκφράζει περισσότερο όταν τα σκέφτομαι είναι "τους ΒΑΡΕΘΗΚΑ όλους τους και τα παραμύθια τους που νομίζουν ότι μπορούν να μας πουλάνε".

Θα σας ανεβάσω μία φωτό από τον εν λόγω τοίχο πριν το βάψιμο μήπως καταλάβετε τίποτα.

lepouras
10-06-15, 10:32
Φίλε μου υπάρχουν τρόποι να το τσεκάρουμε αλλά, επειδή δεν γνωρίζεις θα σε παρακαλέσω να φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο να το δει.

μα ηλεκτρολόγο δεν έφερε?
Κίμωνα δεν το λέω κακοπροαίρετα αλλά το φέρε ηλεκτρολόγο πλέων δεν ανταποκρίνεται στο ότι θα πέσεις στον σωστό.
οπότε θα πρέπει τώρα ποια να λέμε <<προσπάθησε να βρεις έναν άνθρωπο που πραγματικά ξέρει τη να κάνει>>.

xlife
10-06-15, 10:34
https://www.youtube.com/watch?v=wIL8T9fjihw

nikosi
10-06-15, 10:45
Η φωτό του τοίχου που σας λέω, η τροποποίηση που μου έκανε σε σχέση με αυτό που βλέπετε είναι αντί του μεσαίου διακόπτη να μου αφήσει αναμονές για 2 σποτάκια αριστερά και δεξιά. Η πρίζα που δεν 'παίζει' είναι στην πάνω δεξιά γωνία.
57828

nikosi
10-06-15, 10:46
μα ηλεκτρολόγο δεν έφερε?
Κίμωνα δεν το λέω κακοπροαίρετα αλλά το φέρε ηλεκτρολόγο πλέων δεν ανταποκρίνεται στο ότι θα πέσεις στον σωστό.
οπότε θα πρέπει τώρα ποια να λέμε <<προσπάθησε να βρεις έναν άνθρωπο που πραγματικά ξέρει τη να κάνει>>.

και να φανταστείς όχι έναν αλλά δύο... 2πλό τζακ-ποτ έπιασα...

Prezonautis
10-06-15, 10:53
Τι να πω ρε Γιάννη... έτσι όπως τα λες είναι....

Νίκο, κυριολεκτικά έχεις πρίζα εκεί επάνω τώρα?
Αυτό από μακριά δεν βρίσκετε, πρέπει να ανοιχτούν τα κυτία διακλάδωσεις να δούμε μπας και του ξέφυγε κανένα καλώδιο στο στρίψιμο... ή πίσω από την πρίζα να μην έχει μπει καλά το καλώδιο της φάσεις και να γλύφει.


Είχα ζητήσει από τον ηλ/γο που είχε κάνει την καλωδίωση κάθε πρίζα κλιμ/κού να είναι μόνη της, δεν ξέρω αν το τήρησε ή έβαλε κι άλλες πρίζες στην ίδια γραμμή.

Αν είναι ή τέρμα επάνω δεξιά όπως λες, πρίζα για κλιματιστικό, κατά 99% δεν είναι μόνη τις παίρνουν και άλλες από αυτήν την γραμμή...
Μπορεί να κάνω και λάθος έτσι δεν μπορείς να το καταλάβεις με το μάτι...

Edit: Όλα τα αυτοματάκια στο πίνακα σου είναι σηκωμένα εκτός του θερμοσίφωνα? σου είπε ότι κάποιο από τα αυτοματάκια π.χ είναι για το τάδε κλιματιστικό στην τάδε γραμμή?

nikosi
10-06-15, 11:18
Τι να πω ρε Γιάννη... έτσι όπως τα λες είναι....

Νίκο, κυριολεκτικά έχεις πρίζα εκεί επάνω τώρα?
Αυτό από μακριά δεν βρίσκετε, πρέπει να ανοιχτούν τα κυτία διακλάδωσεις να δούμε μπας και του ξέφυγε κανένα καλώδιο στο στρίψιμο... ή πίσω από την πρίζα να μην έχει μπει καλά το καλώδιο της φάσεις και να γλύφει.



Αν είναι ή τέρμα επάνω δεξιά όπως λες, πρίζα για κλιματιστικό, κατά 99% δεν είναι μόνη τις παίρνουν και άλλες από αυτήν την γραμμή...
Μπορεί να κάνω και λάθος έτσι δεν μπορείς να το καταλάβεις με το μάτι...

"Νίκο, κυριολεκτικά έχεις πρίζα εκεί επάνω τώρα?" Ναι, έχω ένα πλαίσιο με κάτι τρυπούλες διακοσμητικές... :(
Πιο πολύ την ανέβασα γιατί -ως άσχετος- βλέποντας ότι τα καλώδια που πάνε προς τα εκεί γίνονται ένα, είπα μήπως πέρναγε ένα καλώδιο από το κανάλι οπότε πως δουλεύουν οι άλλες πρίζες από κάτω και αυτή δεν δουλεύει. Αλλά μάλλον χωράνε κι άλλα καλώδια από αυτό το μικρό καναλάκι, ε;

FILMAN
10-06-15, 11:30
sorry, μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά αφού μάλλον είναι κομμένο το καλώδιο ρεύμα πως δίνει, έστω και λίγο; δεν θα έπρεπε να είναι νεκρή τελείως η πρίζα;
Όχι απαραίτητα, διότι λόγω χωρητικών φαινομένων καθώς τα καλώδια τρέχουν μέσα σε σωλήνες ευρισκόμενα δίπλα δίπλα μπορεί τελικά να έχεις τάση στην πρίζα η οποία όμως θα πέφτει σημαντικά όσο μεγαλύτερο είναι το φορτίο που βάζεις! Γι αυτό σε ρώτησα τί ήταν το λαμπάκι! Μήπως ήταν κανένα αίγλης;

nikosi
10-06-15, 11:30
Edit: Όλα τα αυτοματάκια στο πίνακα σου είναι σηκωμένα εκτός του θερμοσίφωνα? σου είπε ότι κάποιο από τα αυτοματάκια π.χ είναι για το τάδε κλιματιστικό στην τάδε γραμμή?

Έτσι ακριβώς, όλα είναι πάνω. Δεν τα έχω καταγράψει ακόμα, σιγά σιγά θα μου τα πει, μη βιάζομαι κι εγώ... Εδώ ήθελα να μου εξηγήσει κάτι για τις πρίζες της κεραίας που δεν έπαιζαν σωστά και δεν μου έλεγε λέγοντας μου "τι? θα μου πάρεις την δουλειά"(εκεί παθαίνεις το εγκεφαλικό...).

nikosi
10-06-15, 11:40
Όχι απαραίτητα, διότι λόγω χωρητικών φαινομένων καθώς τα καλώδια τρέχουν μέσα σε σωλήνες ευρισκόμενα δίπλα δίπλα μπορεί τελικά να έχεις τάση στην πρίζα η οποία όμως θα πέφτει σημαντικά όσο μεγαλύτερο είναι το φορτίο που βάζεις! Γι αυτό σε ρώτησα τί ήταν το λαμπάκι! Μήπως ήταν κανένα αίγλης;

κάτι σαν οικονομίας είναι η λάμπα που έχει μέσα, δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, μακρουλή,βγάζει ένα φως σαν των φθορίου. Θα το δω και θα σας πω αύριο.

Edit: EUREKA!!! αυτό είναι! LED λέει.
57830

Fixxxer
10-06-15, 11:49
Μπορεις να καταλαβεις αν το καλωδιο της πριζας του A/C ειναι πιο χοντρο απο τις αλλες απλες πριζες?

nikosi
10-06-15, 11:51
Μπορεις να καταλαβεις αν το καλωδιο της πριζας του A/C ειναι πιο χοντρο απο τις αλλες απλες πριζες?

Πρέπει να ανοίξω 2 πρίζες να το δω, δεν μπορώ να το κάνω τώρα.

picdev
10-06-15, 12:07
τα led ανάβουν πολύ εύκολα, αν το καλώδιο που τρέχει παράλληλα διαρρέεται απο ρεύμα,
φυσικά δεν λέγεται στατικός ηλεκτρισμός, επαγωγή λέγεται.Ο ηλεκτρολόγος σου είπε ότι ανάβει απο στατικό ηλεκτρισμό ? :lool:

nikosi
10-06-15, 12:16
τα led ανάβουν πολύ εύκολα, αν το καλώδιο που τρέχει παράλληλα διαρρέεται απο ρεύμα,
φυσικά δεν λέγεται στατικός ηλεκτρισμός, επαγωγή λέγεται.Ο ηλεκτρολόγος σου είπε ότι ανάβει απο στατικό ηλεκτρισμό ? :lool:

ναι, αλλά πιθανολόγησε για να μην τον αδικώ! :) Αυτό μάλιστα, το καταλαβαίνω κι εγώ.

nikosi
10-06-15, 12:57
τα led ανάβουν πολύ εύκολα, αν το καλώδιο που τρέχει παράλληλα διαρρέεται απο ρεύμα,
φυσικά δεν λέγεται στατικός ηλεκτρισμός, επαγωγή λέγεται.Ο ηλεκτρολόγος σου είπε ότι ανάβει απο στατικό ηλεκτρισμό ? :lool:

κουλό, πάτησα στο thumbs up και το μέτρησε σαν thumbs down!!!
Άκυρον! το κατάλαβα!:wiink:

FILMAN
10-06-15, 13:09
Δεν είναι επαγωγικό φαινόμενο, χωρητικό είναι. Και ναι, τα LED ανάβουν πολύ εύκολα. Αν έβαζες ένα ισχυρότερο φορτίο (π.χ. λάμπα πυρακτώσεως) θα έβλεπες ότι δεν θα άναβε καθόλου. Κάπου λοιπόν υπάρχει κομμένο / αποσυνδεδεμένο καλώδιο.

nikosi
11-06-15, 00:05
https://www.youtube.com/watch?v=wIL8T9fjihw
Τωρα το ακουσα, Απαιχτο!!!:lool:

Fire Doger
13-06-15, 12:58
Αφού τώρα φτιάχνεις και μαστορευεις είναι καλύτερα να ψαξεις εναν "καλό" ηλεκτρολογο (να μην ειναι αρπακολλατζης εννοω) να το κοιτάξει αυτό, να ρίξει και μια ματια τα υπόλοιπα.

Αν χτυπήθηκε το καλοδιο απ' την ντουλάπα με κάποια βίδα ξέρεις οτι η βίδα δεν εχει ρεύμα?

Για αυτό ειναι καλό οταν κάνεις κατι απ την αρχή ή ανακαινίζεις ειναι προτιμότερο να επενδυσεις σε μια καλη εγκατασταση γιατί στο μέλλον αν προκύψει κατι και ειναι μαιμουδο-εγκατασταση θα ειναι ταλαιπωρία και για τον μάστορα που θα στο κάνει και για σένα.

nikosi
15-06-15, 18:44
Αφού τώρα φτιάχνεις και μαστορευεις είναι καλύτερα να ψαξεις εναν "καλό" ηλεκτρολογο (να μην ειναι αρπακολλατζης εννοω) να το κοιτάξει αυτό, να ρίξει και μια ματια τα υπόλοιπα.

Αν χτυπήθηκε το καλοδιο απ' την ντουλάπα με κάποια βίδα ξέρεις οτι η βίδα δεν εχει ρεύμα?

Για αυτό ειναι καλό οταν κάνεις κατι απ την αρχή ή ανακαινίζεις ειναι προτιμότερο να επενδυσεις σε μια καλη εγκατασταση γιατί στο μέλλον αν προκύψει κατι και ειναι μαιμουδο-εγκατασταση θα ειναι ταλαιπωρία και για τον μάστορα που θα στο κάνει και για σένα.

Thanks για την απάντηση και την συμβουλή. Ετσι το ξεκίνησα κι εγώ, γι'αυτό διάλεξα και τον πιο ακριβό ηλ/γο από τις προσφορές που είχα επειδή είχα συστάσεις ότι τουλάχιστον δεν θα είχα προβλήματα με τα ηλεκτρολογικά μου με τον συγκ/νο. Κι είπα να μην 'παίξω' με αυτά τα 'πράγματα'. Αλλά δυστυχώς έπαιξα με την ψυχική μου υγεία με την ταλαιπωρία-κοροιδία που έφαγα(όλη η κουζίνα σε μία γραμμή, επαναχρησιμοποίηση παλιών καλωδίων όπου τον βόλευε και πολλά άλλα).

Το κακό(αλλά και καλό) είναι ότι τώρα δεν φτιάχνω και δεν μαστορεύω, τώρα -επιτέλους-μένω μέσα και...υπομένω-βλέπω τα στραβά του καθενός :001_unsure:

lepouras
15-06-15, 19:30
τράβα τότε σε όλους αυτούς που στον πρότειναν και ζήτα τα λεφτά σου πίσω:lool:.
πλάκα κάνω βρε Νίκο αν και αυτό δεν απαλύνει τον πόνο σου. αλλά θα πρέπει να πάρεις την απόφαση αν θέλεις να λυθεί το πρόβλημα να γίνει ίσως κάνα μερεμέτι.

Fixxxer
15-06-15, 19:31
Δυστυχως συνονοματε Νικο εδω δεν ταιριαζει η φραση οτι πληρωνεις παιρνεις...
Επισης ενα πραγμα εχω μαθει με τα καθε ειδους μαστορια οτι πρεπει να εισαι απο πανω τους και να τους προσεχεις τι κανουν αλλα αν δεν μπορεις αστα να πανε...