PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητες ενεργειας



mathios
13-06-15, 10:44
Καλημεριζω το forum,

Θα χρειαστω τις γνωσεις σας και την γνωμη σς για αλλη μια φορα. Ενας γνωστος μου με φωναξε να βαλω μετρητη ενεργειας στον πινακα του διοτι μοιραζεται την ιδια παροχη με ενα διπλανο διαμερισμα και δινει παροχη και στο κοινoχρηστο.Η παροχη μοιραζεται σε 1 φαση στο ενα σπιτι και 2 φασεις στο αλλο και στο κοινοχρηστο αρα θα εχω 3 καταναλωσεις που θα πρεπει να μετρηθουν.
Οποτε σκεφτηκα 2 λυσεις:

Α) να βαλω απο ενα μετρητη στο καθε διαμερισμα και το αθροισμα τους να το συγκρινουν με τον λογαριασμο της ΔΕΗ ωστε να υπολογιζουν τι καιει και το κοινοχρηστο. δηλαδη: μετρητηςA +μετρητηςΒ = 90kwh αν ερθει εκαθαριση 100 τοτε 100-90= 10kwh το κοινχρηστο.

Εδω ομως εχω θεμα διοτι το ενα σπιτι παιρνει 2 φασεις και οχι 3. Οποτε η ερωτηση μου ειναι θα μπορει ο τριφασικος μετρητης να λειτουργησει ο οχι?


Β) Περασα απο Καυκα και ειδα ενα ενδιαφερον συστηματακι που περνας ενα επαγωγικο δαχτυλιδι σε καθε φαση και τα τερματιζεις σε ενα δεκτη. Απο τον δεκτη σου στελνει τα δεδομενα ειτε σε pc ειτε το συνδεεις ασυρματα μια οθονη που εχει το πακετο και μπορει να σου δειξει ανα φαση τι καις. οποτε εκει μπορουν να κανουν τις πραξεις καλυτερα.


Προσωπικα θα διαλεγα το δευτερο αλλα θελω να το κρατησω οσο ποιο απλο γινεται γι' αυτους. Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι αν ο τριφασικος μετρητης μπορει να δουλεψει με 2 φασεις.Βεβαια οποιαδηποτε αλλη λυση μπορει να δωθει ειναι δεκτη.

lepouras
13-06-15, 12:17
θα σου απαντήσω με μία ερώτηση. σε ένα κτήριο που έχει ένα ρολόι και δίνει μια φάση στο ένα σπίτι και τις δύο σε ένα άλλο. όταν λείπει αυτός με την μία φάση και τα έχει όλα κλειστά άρα δουλεύουν οι δύο φάσης του άλλου διαμερίσματος . ο μετρητής της ΔΕΗ που είναι τριφασικός ΔΕΝ καταγράφει σωστά? διαφορετική ερώτηση. όταν ένα σπίτι έχει τριφασικό και τα έχει όλα κλειστά αλλά αποφάσισε να ανάψει τον θερμοσίφωνα άρα να τραβήξει κατανάλωση από την μία φάση. ο μετρητής θα καταγράψει σωστά?

mathios
13-06-15, 13:23
Καλησπερα Γιαννη αν ρωτας για το συγκεκριμενο σπιτι δεν ξερω να σου απαντησω αλλα θεωρητικα και στις 2 περιπτωσεις ο μετρητης θα γραφει κανονικα. Κανω καπου λαθος?

alpha uk
13-06-15, 14:22
Carlo Cavazzi( 3phEM21-72d).....Northern Design rail.....Crompton Instruments.... ABB(B23-24) όλες αυτές οι εταιρείες έχουν 3φασηκους ραγας πού δουλεύουν σέ 2 φάσης , καί μονοφασηκους ,όλα εξαρτούνται στό πόσα θέλεις νά ξοδέψεις γιατί τά άνωθεν είναι καί ακριβά. Μπορίς νά βάλεις καί έναν τριφασικό καί νά τόν προγραμματισης νά σού δείχνει κατανάλωση στήν μία φάση ,καί κατανάλωση στίς επόμενες 2 φάσης

mathios
13-06-15, 16:02
Carlo Cavazzi( 3phEM21-72d).....Northern Design rail.....Crompton Instruments.... ABB(B23-24) όλες αυτές οι εταιρείες έχουν 3φασηκους ραγας πού δουλεύουν σέ 2 φάσης , καί μονοφασηκους ,όλα εξαρτούνται στό πόσα θέλεις νά ξοδέψεις γιατί τά άνωθεν είναι καί ακριβά. Μπορίς νά βάλεις καί έναν τριφασικό καί νά τόν προγραμματισης νά σού δείχνει κατανάλωση στήν μία φάση ,καί κατανάλωση στίς επόμενες 2 φάσης


Αυτον πηγα να παρω και ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα κανει καλη μετρηση με 2 φασεις πραγμα που μου φανηκε πολυ περιεργο....

alpha uk
13-06-15, 16:31
Κοίταξε γιά Carlo Cavazzi EM21 72D είναι πιό φτηνό ,καί σίγουρα 100% δουλεύει σέ 2 φάσης

alpha uk
13-06-15, 19:03
Αυτον πηγα να παρω και ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα κανει καλη μετρηση με 2 φασεις πραγμα που μου φανηκε πολυ περιεργο....
Τό manual τού ΑΒΒ δέν λέει τίποτα γιά 2φασης ,οπότε σωστά σού είπαν, ό Carlo Cavazzi όμως έχει σύνδεση γιά 2φασης

lepouras
13-06-15, 20:36
επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει:lool:. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.

alpha uk
13-06-15, 21:06
επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει:lool:. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.
Γιάννη τό manual τής ΑΒΒ γράφει ότι έχει σωστή μέτρηση όταν έχεις balanced φάσεις μέ μηδενικό ουδέτερο , εάν δέν, τότε ή μέτρηση δέν είναι σωστή (γράφω ότι λέει τό manual).γράφει γιά μονοφασική σύνδεση, γιά τριφασική μέ ουδέτερο .Αλλά γιά δύο φάσεις ,καί τρείς φάσεις χωρίς ουδέτερο πρέπει νά έχεις ισοζυγισμένες φάσεις γιά νά σού έχει ακρίβεια.Ίσως γιαυτό τού είπαν ότι δέν θά δουλεύει σωστά

lepouras
13-06-15, 21:15
μα δεν μιλάμε για χωρίς ουδέτερο. το παλικάρι και στους δύο μετρητές θα έχει κανονικά ουδέτερο. σπίτια είναι. απλά προφανώς δεν το ανέφερε γιατί το θεώρησε δεδομένο . γιαυτό είπα ότι θα μπερδευτούμε στο τέλος:lool:

alpha uk
13-06-15, 21:42
Έχεις δίκαιο, μάλλον θά μπερδεφτουμε .Πάντως ό μετρητής τής Carlo Cavazzi πέρνει όλες τής συνδέσεις ,καί απευθείας καί επαγωγική,καί τουλάχιστον εδώ είναι πιό φτηνός, (ή αλήθεια είναι ότι ή ΑΒΒ δέν είναι καί πολύ συμπαθείς εδώ. Ψέματα λέω,δέν είναι συμπαθείς καθόλου)

mathios
13-06-15, 21:51
Καταρχας να σας ευχαριστησω και τους 2 που ασχοληστε με το προβλημα μου
στο θεμα μας τωρα



Κοίταξε γιά Carlo Cavazzi EM21 72D είναι πιό φτηνό ,καί σίγουρα 100% δουλεύει σέ 2 φάσης

Αυτον τον εψαξα και δεν τον βρηκα πουθενα για Ελλαδα. Μαλλον για τον ABB θα παω. Ας μου επιβεβαιωσει καποιος γιατι το ειδα στο manual αν συνδεθει κανονικα 3φ και ουδετερος εχει στο μενου του μετρηση της καθε φασης ξεχωριστα και συνολικα σωστα???


επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει:lool:. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.

Αυτο σκεφτηκα και εγω οταν μου το ειπαν...





μα δεν μιλάμε για χωρίς ουδέτερο. το παλικάρι και στους δύο μετρητές θα έχει κανονικά ουδέτερο. σπίτια είναι. απλά προφανώς δεν το ανέφερε γιατί το θεώρησε δεδομένο . γιαυτό είπα ότι θα μπερδευτούμε στο τέλος:lool:

Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο


Υ.Γ: Τωρα συνειδητοποιησα οτι με συμβουλευουν 2 Γιαννηδες!!!! Τωρα προβληματιστηκα για την εγκυροτητα των πληροφοριων σας διοτι αν εχουμε σαν μετρο συγκρισης, οτι 40 ΓΙαννηδες = ενος κοκορου γνωση οπως λεει και το ρητο εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!! :001_tt2::lool:

lepouras
13-06-15, 22:00
εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!! :001_tt2::lool:




δεν μπορώ να σου πω γιατί θα πέσει λογοκρισία :hahahha: για αρχή βολέψου με Γιάνη(με ένα ν):001_tt2:
Γιάννη εδώ να δεις συμπάθειες για την ΑΒΒ. θα το κατάλαβες και στο άλλο θέμα με το ρελε που το λέγαμε με τον Χρήστο.
Γιώργο πρέπει να τους βάλεις στον πίνακα ή στους πίνακες τους μετρητές? ή θα τους βάλεις κάπου μετά τον μετρητή της ΔΕΗ??

alpha uk
13-06-15, 22:28
Καταρχας να σας ευχαριστησω και τους 2 που ασχοληστε με το προβλημα μου
στο θεμα μας τωρα




Αυτον τον εψαξα και δεν τον βρηκα πουθενα για Ελλαδα. Μαλλον για τον ABB θα παω. Ας μου επιβεβαιωσει καποιος γιατι το ειδα στο manual αν συνδεθει κανονικα 3φ και ουδετερος εχει στο μενου του μετρηση της καθε φασης ξεχωριστα και συνολικα σωστα???



Αυτο σκεφτηκα και εγω οταν μου το ειπαν...






Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο


Υ.Γ: Τωρα συνειδητοποιησα οτι με συμβουλευουν 2 Γιαννηδες!!!! Τωρα προβληματιστηκα για την εγκυροτητα των πληροφοριων σας διοτι αν εχουμε σαν μετρο συγκρισης, οτι 40 ΓΙαννηδες = ενος κοκορου γνωση οπως λεει και το ρητο εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!! :001_tt2::lool:



Τελείωσετο βρε Γιώργο. Γιατί τό αφήνεις στήν μέση ??? .... Καί άν Πέις καί γιά τούς Γιωργηδες δέν έχουν ούτε τόση !!!!! Οπότε άντε νά βάλεις άκρη !?!?!?

mathios
13-06-15, 22:46
δεν μπορώ να σου πω γιατί θα πέσει λογοκρισία :hahahha: για αρχή βολέψου με Γιάνη(με ένα ν):001_tt2:
Γιάννη εδώ να δεις συμπάθειες για την ΑΒΒ. θα το κατάλαβες και στο άλλο θέμα με το ρελε που το λέγαμε με τον Χρήστο.
Γιώργο πρέπει να τους βάλεις στον πίνακα ή στους πίνακες τους μετρητές? ή θα τους βάλεις κάπου μετά τον μετρητή της ΔΕΗ??

Προς το παρον δεν εχω αποφασισει. Σιγουρα θα μπει μετα τον μετρητη της ΔΕΗ.

Αν ο μετρητης κανει μετρηση και μια μια τις φασεις, λεω να τον βαλω αμεσως μετα το μετρητή της ΔΕΗ. Ετσι δεν θα χρειαστει δευτερος μετρητης αλλα χανω την μετρηση στο κοινοχρηστο

Απο την αλλη σκεφτομαι να βαλω απο ενα σε καθε πινακα του σπιτιου και να εχω και μετρηση για τα κοινοχρηστα αλλα εκει θα ανεβει το κοστος και με την προυποθεση οτι θα μετραει σωστα με τις 2 φασεις ο τριφασικος.

Fixxxer
13-06-15, 22:50
Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο

Γιωργο νομιζω οτι υπαρχει μετρητης της ΑΒΒ χωρις ουδετερο αλλα με 3 φασεις οι οποιες μετριουνται ξεχωριστα η καθε μια στις επιλογες...
Αυτο το ΑΒΒ που σου εδειξαν ποσο κανει και ποιο ειναι γιατι υπαρχουν αρκετα αναλογα με το ρευμα...

mathios
13-06-15, 22:56
Γιωργο νομιζω οτι υπαρχει μετρητης της ΑΒΒ χωρις ουδετερο αλλα με 3 φασεις οι οποιες μετριουνται ξεχωριστα η καθε μια στις επιλογες...
Αυτο το ΑΒΒ που σου εδειξαν ποσο κανει και ποιο ειναι γιατι υπαρχουν αρκετα αναλογα με το ρευμα...

Καλησπερα Νικο ειναι το ΑΒΒ (Β23-24) και το βρηκα στα 130. Αν εχεις καποιο να προτεινεις σε ψηφιακο 3Φ+Ν για αγορα απο καταστημα Αθηνα πες μου.

lepouras
13-06-15, 23:02
αν ψάχνεις για ψηφιακό πάω πάσο. αν δεν σε ενδιέφερε το μέγεθος οι απλοί παλιοί αναλογικοί πωλούνται πολύ φθηνά απλά με μόνο μειονέκτημα το μέγεθος.

Fixxxer
13-06-15, 23:03
Καλησπερα Νικο ειναι το ΑΒΒ (Β23-24) και το βρηκα στα 130. Αν εχεις καποιο να προτεινεις σε ψηφιακο 3Φ+Ν για αγορα απο καταστημα Αθηνα πες μου.

http://eshop.kafkas.gr/proionta/yliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/abb-metphths-enepgeias-3f-c13-110-300-steel_103091/
Στα 103€ 3Φ+Ν

alpha uk
14-06-15, 16:51
O μετρητής κάνει μέτρηση μία μία τής φάσεις, καί μπορείς νά προγραμματισης κάθε φάση ονομαστικά (φάση 1 flat 1 , φάση 2 flat 2, φάση 3flat2,) κοίταξε τό manual νά είναι γραμμένο στά Ελληνικά γιατί θά μπερδευτης στόν προγραμματισμό.

bolsevikos
14-06-15, 18:17
Υ.Γ: Τωρα συνειδητοποιησα οτι με συμβουλευουν 2 Γιαννηδες!!!! Τωρα προβληματιστηκα για την εγκυροτητα των πληροφοριων σας διοτι αν εχουμε σαν μετρο συγκρισης, οτι 40 ΓΙαννηδες = ενος κοκορου γνωση οπως λεει και το ρητο εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!! :001_tt2::lool:





Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά για να είμαστε και ακριβολόγοι για τον κόκορα θέλεις 45 Γιάννηδες (με δύο ν).... :p

Xarry
06-12-17, 18:16
Αγορασα αυτο (https://www.banggood.com/DANIU-Electric-Energy-Saving-Power-Meter-Watt-Consumption-Monitor-Analyzer-p-960842.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN) το μαραφετι κυριως για να μετραω καταναλωσεις απο κινεζικες led λαμπες. Ενω στα διαφορα αλλα φορτια (ψυγειο, τηλεοραση, πλυντηριο) οι τιμες που δινει μου φαινονται πολυ λογικες, στις λαμπες μου φαινονται παρα πολυ χαμηλες.
Για παραδειγμα λαμπα που ο κινεζος την λεει 9W την μετραει 2,5W.
Γενικα οσες λαμπες δοκιμασα δειχνει το πολυ τα μισα απο οσα υποτιθεται οτι ειναι.
Το θεμα μου ειναι οτι θελω να κανω ενα χοντρικο υπολογισμο για ενα κτηριο με περιπου 40-50 λαμπες και δεν ξερω ποια τιμη να λαβω υποψιν μου μιας και μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις.

thanasis 1
23-06-19, 22:37
Εχει να προτεινει καποιος κανεναν μετρητη καταναλωσεις??
Εννοω αυτα που μπαινουν στην πριζα και βλεπεις την καταναλωση της συσκευης.
Υπαρχουν ενα σωρο απο δαυτα και δεν ξερω ποιον να διαλεξω,αν εχει παρει καποιος και θελει να μου τον προτεινει θα το εκτιμουσα.

pstratos
23-06-19, 23:17
Αγορασα αυτο (https://www.banggood.com/DANIU-Electric-Energy-Saving-Power-Meter-Watt-Consumption-Monitor-Analyzer-p-960842.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN) το μαραφετι κυριως για να μετραω καταναλωσεις απο κινεζικες led λαμπες. Ενω στα διαφορα αλλα φορτια (ψυγειο, τηλεοραση, πλυντηριο) οι τιμες που δινει μου φαινονται πολυ λογικες, στις λαμπες μου φαινονται παρα πολυ χαμηλες.
Για παραδειγμα λαμπα που ο κινεζος την λεει 9W την μετραει 2,5W.
Γενικα οσες λαμπες δοκιμασα δειχνει το πολυ τα μισα απο οσα υποτιθεται οτι ειναι.
Το θεμα μου ειναι οτι θελω να κανω ενα χοντρικο υπολογισμο για ενα κτηριο με περιπου 40-50 λαμπες και δεν ξερω ποια τιμη να λαβω υποψιν μου μιας και μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις.

Με τις λαμπες και τα σαβουροτροφοδοτικά τους ειναι πιθανο να μετρας οτι να ειναι. Εχει ο κινεζος φιλτρο αρμονικών? PFC?

evzone
24-06-19, 21:48
Εχει να προτεινει καποιος κανεναν μετρητη καταναλωσεις??
Εννοω αυτα που μπαινουν στην πριζα και βλεπεις την καταναλωση της συσκευης.
Υπαρχουν ενα σωρο απο δαυτα και δεν ξερω ποιον να διαλεξω,αν εχει παρει καποιος και θελει να μου τον προτεινει θα το εκτιμουσα.

https://www.itead.cc/sonoff-pow-r2.html

antonisfa
24-06-19, 23:48
https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=424_3057&products_id=33024&osCsid=ab1ab7e414ceae1bf374410c32ca7272
Αυτός είναι δοκιμασμένος