PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παλιού πίνακα.



mpirarxos
16-06-15, 17:41
Καλησπέρα παίδες, νέος στο φόρουμ το ανακάλυψα ψάχνοντας κάτι, πολυ καλή δουλειά μπράβο!
Στο θέμα μας τώρα. Ένας φίλος πήρε ένα σπίτι και ο πίνακας είναι παλιός όπως στη φωτό αλλά χωρίς ασφαλειοδιακόπτες, μόνο τους παλιούς μεταγωγικούς και πορσελάνινες ασφάλειες. Επίσης δεν έχει ρελέ και μου είπε να πάω να του βάλω. (Υπόψιν είμαι πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.). Έχω συνδέσει πίνακες στο παρελθόν (3-4) αλλά σε καινούριες κατασκευές όχι αλλαγή σε παλιούς, δούλευα σε μια εταιρεία εγκαταστάσεων για 2,5 χρόνια. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει ράγες αυτός ο πίνακας. Η ερώτηση είναι αν γίνεταινα βάλω ή αν πρέπει να βάλω καινούριο πίνακα από την αρχή. Θα προτιμούσα να αποφύγω το σκάψιμο, καθώς το σπίτι είναι φρεσκοβαμμένο και μου ζήτησε αν γίνεται να μην σκάψω. Αν δεν γίνεται να βάλω ράγες μπορώ με κάποιο τρόπο να στερεώσω το ρελέ (αν και δε το νομίζω) γιατί του είπα ότι σε σπίτι χωρίς ρελέ δε μένεις.
58009

Fixxxer
16-06-15, 18:05
Απ οτι βλεπω στη φωτο (εκτος αν με ξεγελα) δε νομιζω να χρειαζεται σκαψιμο αν εννοεις για να μεγαλωσει ο πινακας πανω κατω, δεξια αριστερα...
Μπορεις με 2 ραγες να κανεις ανετα τη δουλεια σου καθως δεν εχει πολλες ασφαλειες και εχεις και χωρο για μπαρες ουδετερου και γειωσης...
Προσωπικη μου γνωμη ειναι να ξηλωθει και να γινει σωστα απ την αρχη...

stef1800
16-06-15, 18:09
Μπορείς να τροποποιήσεις τον πίνακα και να βάλεις ράγες όμως δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα βάλε του ένα καινούριο πίνακα να ξεμερδεύεις

Prezonautis
16-06-15, 18:43
Νίκο η φωτογραφεία είναι ενδεικτική.
Εγώ προτείνω να κάνεις πίνακα από την αρχή, όμορφα και ωραία.
Τι διαστάσεις έχει εσωτερικά ο πίνακας? για να ψάξω για πίνακα στα μέτρα του, δύο ή τριών σειρών?

lepouras
16-06-15, 22:09
Βαγγέλη το ποιο εύκολο είναι.
μετράς εσωτερικά τις διαστάσεις του πίνακα και το βάθος . πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά( ή όπως σου είπαν πες μας τις διαστάσεις να σου βρούμε εμείς) και ψάχνεις στους καταλόγους των εταιριών (ΑΒΒ hager legrand φωτκα κλπ) κάποιος που να χωράει μέσα αλλά το πλαίσιό του να σου καλύπτει περιμετρικά τον παλιό. οπότε δεν σκάβεις βάζεις καινούργιο και δεν φαίνεται τίποτα. αν δεν βρεις παίρνεις κάποιον που έστω ότι είναι λίγο μεγαλύτερος σε ύψος ή πλάτος(όσο ποιο λίγο γίνετε) και ξηλώνοντας εσωτερικά την λαμαρίνα(τσαλακώνοντας την προς τα μέσα) με ένα μικρό καλέμι και σφυράκι(όχι βαριοπούλα) τρως όσο χρειάζεται για να μπει. τα καπάκια των πινάκων είναι σχεδόν πάντα τουλάχιστον 2 πόντους μεγαλύτερα από το κουτί τους..
έτσι αλλάζεις καινούργιο πίνακα και κανείς δεν θα καταλάβει ότι έγινε.

klik
16-06-15, 22:10
Ο πινακας εχει μια τηξεως γενικη και διακοπτες για θερμοσιφωνο κουζινα γενικο καθως και ενδεικτικα νεον λαμπακια. Χωρα δδε και εχει ετοιμη διαμορφωση ραγας οπου στηριζονται οι μικροαυτοματοι πανω αριστερα ή μπορεις εσυ να βαλεις ραγα (με το μετρο την κοβεις και βιδωνεις). Ειναι ελληνικης κατασκευης προσυναρμολογημενοι. Τελη δεκαετιας 70 αρχες 80.

mpirarxos
16-06-15, 22:54
Ο πινακας εχει μια τηξεως γενικη και διακοπτες για θερμοσιφωνο κουζινα γενικο καθως και ενδεικτικα νεον λαμπακια. Χωρα δδε και εχει ετοιμη διαμορφωση ραγας οπου στηριζονται οι μικροαυτοματοι πανω αριστερα ή μπορεις εσυ να βαλεις ραγα (με το μετρο την κοβεις και βιδωνεις). Ειναι ελληνικης κατασκευης προσυναρμολογημενοι. Τελη δεκαετιας 70 αρχες 80.

Μάλλον δε φάνηκε από το ποστ μου. Εγραψα ότι είναι σαν κι αυτόν, δεν είχα φωτογραφική.. Θα πάω αύριο να τον μετρήσω, ελπίζω να βρω στις ίδιες διαστάσεις, θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, να'στε καλά παιδια!:001_smile: