PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Mosfet



VARMAX
20-06-15, 17:35
Καλησπέρα παιδιά!
Έχω ένα FK20SM Mosfet που θέλω να ελέγξω και νόμιζω πώς είναι προβληματικό,αλλά δεν είμαι σίγουρος για την συμπεριφορά του.
Παραθέτω ένα βιντεάκι με τις μετρήσεις.Πρώτα μετράω την δίοδο η οποία είναι σωστή και μετα το τριγγάρω για να ανοίξει αλλά δεν..
Όποιος μπορεί να βοηθήσει ...! Thanks!

Το datasheet του τρανζίστορ:
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/powerex/FK20SM-10.pdf

το video:
https://www.youtube.com/watch?v=U_2DaJK09q0

aris285
20-06-15, 19:11
τι ενοεις το τιγκαρεις για να ανοιξει? εγω δεν ειδα κατι περιεργο στο βιντεο. το μοσφετ για να αγει καλα θελει καμποσα volt στην πυλη που το πολυθμετρο δεν τα δινει. επισεις θελει ροη ρευματος απο drain σε sourse. με το πολυμετρο τι προσπαθεις να τσεκαρεις?

IRF
20-06-15, 19:44
Κάνε το κύκλωμα που βλέπεις με το led και μετά βλέπουμε58074και με 9 βολτ μπαταρία παίζει. Εννοείται πατάς τον "διακόπτη" στιγμιαία και το led πρέπει να μείνει αναμμένο ακόμα και όταν αφήσεις το διακόπτη. Αν δεν έχεις την 68Κ την παραλείπεις δεν βάζεις τίποτα

VARMAX
20-06-15, 20:18
Κάνε το κύκλωμα που βλέπεις με το led και μετά βλέπουμε58074και με 9 βολτ μπαταρία παίζει. Εννοείται πατάς τον "διακόπτη" στιγμιαία και το led πρέπει να μείνει αναμμένο ακόμα και όταν αφήσεις το διακόπτη. Αν δεν έχεις την 68Κ την παραλείπεις δεν βάζεις τίποτα
ok Irf το έφτιαξα το κύκλωμα.
Πατώντας στιγμιαία το μπουτονάκι, ανάβει στιγμιαία και το led. Αν αφήσω το button τότε σβήνει και το led.
edit... με την 68κ δεν δουλέυει σωστά.Την έβγαλα... και με άλλο Μοsfet που δοκίμασα δουλέυει σωστα.ανάβει το led με το που πατήσω το μπουτόν και παραμένει αναμένο μέχρι να πιάσω τα pin του τρανζίστορ οπου και σβήνει.
Με το fk20sm ανάβει το led αλλα παραμένει αναμμένο για 6 δευτερόλεπτα.Μετά σβήνει μόνο του.Είναι λογικό?

IRF
20-06-15, 21:00
Το πιάσιμο με το χέρι G-S που το σβήνει είναι οκ. Πρέπει να είναι ο.κ γιατί έχει και δίοδο (που δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της) μεταξύ G-S.

VARMAX
20-06-15, 21:16
ok!Thanks!!

dog80
20-06-15, 21:17
Αυτό που κάνεις στο βίντεο είναι σωστό, όμως το συγκεκριμένο mosfet έχει Vgs threshold γύρω στα 3 Volt. Τα πολύμετρα σπάνια δίνουν 3 volt στη ρύθμιση για έλεγχο διόδου, συνήθως γύρω στα 2 με 2,5 το πολύ. Οπότε δέν είναι αρκετή η τάση για να το ενεργοποιήσει.








Κάνε το κύκλωμα που βλέπεις με το led και μετά βλέπουμε58074και με 9 βολτ μπαταρία παίζει. Εννοείται πατάς τον "διακόπτη" στιγμιαία και το led πρέπει να μείνει αναμμένο ακόμα και όταν αφήσεις το διακόπτη. Αν δεν έχεις την 68Κ την παραλείπεις δεν βάζεις τίποτα

Όταν αφήσεις το διακόπτη η 68κ θα τραβήξει το gate χαμηλά και το led θα σβήσει. Όταν δέν μπεί καθόλου, τότε είναι που θα συνεχίσει να ανάβει.

gsouf
21-06-15, 07:06
Με ενα αναλογικπ πολυμετρο που στην κλιμακα των κιλοομ βγαζει 12V μπορεις να το κανεις οπως το εκανες στο βιντεο

VARMAX
21-06-15, 12:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Οπότε καταλήγουμε οτι το mosfet είναι οκ παρόλο που κλείνει μόνο του σε 6-7 δευτερόλεπτα?

aris285
21-06-15, 12:51
Καλο ειναι. και κατι αλλο δεν κλεινει αλλα ανοιγει ειναι το σωστο.

FILMAN
22-06-15, 15:12
Κάνε το κύκλωμα που βλέπεις με το led και μετά βλέπουμε58074και με 9 βολτ μπαταρία παίζει. Εννοείται πατάς τον "διακόπτη" στιγμιαία και το led πρέπει να μείνει αναμμένο ακόμα και όταν αφήσεις το διακόπτη. Αν δεν έχεις την 68Κ την παραλείπεις δεν βάζεις τίποτα
Όχι βέβαια, με την 68kΩ να υπάρχει, αφήνοντας το μπουτόν το LED δεν θα μείνει αναμμένο, διότι η 68kΩ κάνει pull down στην πύλη μηδενίζοντας την τάση VGS όταν δεν πατιέται το μπουτόν. Αν λείπει, τότε το LED θα μείνει αναμμένο, διότι με το μπουτόν ελεύθερο η CGS δεν έχει από πού να εκφορτισθεί (παρόλα αυτά επειδή το προστατευτικό υπέρτασης που έχει το MOSFET μεταξύ G και S θα έχει ένα ρεύμα διαρροής, σε λίγο το MOSFET θα αποκόψει).

τι ενοεις το τιγκαρεις για να ανοιξει? εγω δεν ειδα κατι περιεργο στο βιντεο. το μοσφετ για να αγει καλα θελει καμποσα volt στην πυλη που το πολυθμετρο δεν τα δινει. επισεις θελει ροη ρευματος απο drain σε sourse. με το πολυμετρο τι προσπαθεις να τσεκαρεις?
Το συγκεκριμένο MOSFET θέλει τουλάχιστον 3.6V μεταξύ G-S για να το οδηγήσεις σίγουρα, αν το πολύμετρό σου δίνει λιγότερα τότε το αποτέλεσμα όπως στο βίντεο είναι φυσιολογικό.

Άρη όταν το MOSFET έχει αρκετή τάση μεταξύ G-S (το + στο G), αν το ελέγξεις με πολύμετρο στην κλίμακα των διόδων (ή Ω) μεταξύ D-S θα πρέπει να δείχνει βραχυκύκλωμα.

IRF
22-06-15, 19:52
[QUOTE=FILMAN;714765]Όχι βέβαια, με την 68kΩ να υπάρχει, αφήνοντας το μπουτόν το LED δεν θα μείνει αναμμένο, διότι η 68kΩ κάνει pull down στην πύλη μηδενίζοντας την τάση VGS όταν δεν πατιέται το μπουτόν. Αν λείπει, τότε το LED θα μείνει αναμμένο, διότι με το μπουτόν ελεύθερο η CGS δεν έχει από πού να εκφορτισθεί (παρόλα αυτά επειδή το προστατευτικό υπέρτασης που έχει το MOSFET μεταξύ G και S θα έχει ένα ρεύμα διαρροής, σε λίγο το MOSFET θα αποκόψει).
Δίκιο έχεις αλλά δεν ξέρω απέξω τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου mosfet και θεώρησα ότι θέλει κάποια δευτερόλεπτα να κάνει pull down στην πύλη γιαυτό του είπα κάνε και βλέπουμε. Αν ήταν η αντίσταση αντί για 68Κ 1Μ θα έκανε pull down στην πύλη σε κανένα λεπτό.
Εύκολο είναι να βρίσκεις το λάθος μετά την πλήρη επίλυση-δοκιμή του προβλήματος αλλά μην μου πεις ότι για κάθε τύπο mosfet που θα σου πουν μπορείς να βρεις σε ένα λεπτό τον χρόνο που θα κάνει συγκεκριμένη τιμή αντίστασης pull down στην πύλη.

dog80
22-06-15, 20:38
Το gate capacitance στα mosfet είναι τυπικά της τάξης απο 5 nC εώς 100 nC.

Δηλαδή είναι τόσο μικρή η χωρητικότητα που ακόμα και αν είναι 100nC και η pull down 1 ΜΩ, το mosfet θα απενεργοποιηθεί μέσα σε 0,2 sec.

IRF
23-06-15, 15:36
Το gate capacitance στα mosfet είναι τυπικά της τάξης απο 5 nC εώς 100 nC.

Δηλαδή είναι τόσο μικρή η χωρητικότητα που ακόμα και αν είναι 100nC και η pull down 1 ΜΩ, το mosfet θα απενεργοποιηθεί μέσα σε 0,2 sec.
Συγνώμη δεν το φαντάστηκα το σκέφτηκα πολύ θεωρητικά έχεις χίλιες φορές δίκαιο

FILMAN
24-06-15, 13:25
Μια μικρή διόρθωση, αυτό που αναφέρεις είναι gate charge και όχι gate capacitance.