PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια



Δημητρης81
21-06-15, 23:29
Για σας έχω ένα πρόβλημα με μια γεννήτρια μου βγάζει ρεύμα και στην φάση και στον ουδέτερο η γεννήτρια είναι καινούρια.
τη να κάνω? Σας βάζω και φώτο!
Εδω που ρώτησε ο φίλος μου του είπανε ότι όλες οι γεννήτριες έτσι δουλεύουνε! ισχύει κάτι αυτό?

nestoras
21-06-15, 23:36
Με ποιο τρόπο έκανες τη μέτρηση και συμπέρανες ότι "βγάζει ρεύμα" και στον ουδέτερο και στη φάση;

Δημητρης81
21-06-15, 23:48
Στη αρχή το είδα με το δοκιμαστικό! και μετα Με πολυήμερο! μέτρησα φάση ουδέτερο και κάρφωσα και μια γείωση και μέτρησα και με την γείωση !

darthtony
21-06-15, 23:52
Όταν λες κάρφωσες και μία γείωση τι εννοείς τι τάσεις μέτρησες με το παλύμετρο? Μπορεί να φταίει το ότι η τάση που παράγεται είναι ουσιαστικά στον "αέρα" (ο ουδέτερος δεν είναι γειωμένος πουθενά).

Δημητρης81
22-06-15, 00:00
Κάρφωσα μια ράβδο γειώσεως γιατί η γεννήτρια αυτί δεν έχει και γείωση για να δω τη ρεύμα είναι αυτό που μου βγάζει ο ουδέτερος! και μου βγάζει 240V! Τη ρεύμα στον αέρα να είναι αυτό?

Δημητρης81
22-06-15, 00:01
Πρώτη φορά το βλέπω και εγώ αυτό το πράγμα!

darthtony
22-06-15, 00:07
Όταν λέω στον αέρα, εννοώ ότι ο ουδέτερος δεν έχει γειωθεί πουθενά(όπως συμβαίνει στον ουδέτερο του δικτύου της ΔΕΗ) οπότε πρακτικά δεν έχει καμία διαφορα από την φάση. Δεν ξέρω όμως δεν έχω εμπειρία από γεννήτριες.

nestoras
22-06-15, 00:29
Είναι σαν να μετράς έναν Μ/Σ απομόνωσης σε σχέση με τη γείωση. Θα μετράς τάση και στα δύο άκρα του.
Νομίζω πως αν συνδέσεις τον ουδέτερο της γεννήτριας με τον ουδέτερο της εγκατάστασης θα εξαφανιστεί το "πρόβλημα".
Μην το κάνεις ακόμη, περίμενε να απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος με γεννήτριες! :-P

vasilllis
22-06-15, 08:37
Oντως οπως τα λεει ο Παναγιωτης ειναι (στην μονοφασικη γεννητρια).Δεν υπαρχει ουδετερος ουτε φαση καθε ακρο βγαζει 110v οποτε γειωνεις( το ενα εκ αυτων.

Δημητρης81
22-06-15, 22:06
ευχαριστώ να είστε καλά θα το κάνω ένα τεστ και θα σας πω!

alefgr
22-06-15, 23:09
Πρέπει να συνδέουμε οπωσδήποτε την μία από της δύο εξόδους της γεννήτριας;

Δουλεύω την δικιά μου εδώ και ένα χρόνο όταν υπάρχει διακοπή της τάσης της ΔΕΗ και με της δύο εξόδους στον αέρα, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Την μόνη παρενέργεια που έχω (αν μπορείς να την αποκαλέσεις έτσι), είναι ότι το δοκιμαστικό ανάβει όπου και να το βάλω στην πρίζα, με εξαίρεση φυσικά την γείωση.

Θυμάμαι κάπου στην δεκαετία του 70 όταν σε ένα άρθρο των Ηλεκτρονικών Νέων, έκανε σύγκριση των γειωμένων με των αγείωτων δικτύων. Αν θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια, το άρθρο κατέληγε πως τα αγείωτα δίκτυα είναι πιο ασφαλή από τα γειωμένα και ότι ο λόγος που επικράτησαν τα γειωμένα δίκτυα είναι καθαρά οικονομικός, μιας και έχουμε λιγότερα καλώδια. Απόψεις επί του θέματος;

lepouras
23-06-15, 00:55
τα ηλεκτρονικά νέα έπρεπε να παραμείνουν στα ηλεκτρονικά και όχι στα ηλεκτρολογικά.:lool:
η γείωση δεν υπάρχει για λόγους οικονομίας. στην Αγγλία που μας λέει και ο Γιάννης(alpha uk) που ο πάροχος φέρνει ΚΑΙ ουδέτερο ΚΑΙ γείωση τή είναι τότε. σπάταλος?
ναι και να δουλέψεις έτσι την γεννήτρια δεν θα πάθεις τίποτα μιας και μιλάμε για μικρή σε διάρκεια χρήση. αλλά σε ένα γαλβανικά απομονωμένο δίκτυο ξέρεις πότε θα μάθεις ότι έχεις πρόβλημα κάπου?(φθορά καλωδίων, χαλασμένων συσκευών κλπ). όταν θα καταστραφούν πλήρως. σκέψου ας πούμε ότι στον θερμοσίφωνα έχει λιώσει το ένα από τα δύο καλώδια πριν την αντίσταση και ακουμπά στο σασί του. και επειδή έχεις χαλκοσωλήνες ή σιδηροσωλήνες κατάφερες και έφτιαξες σε ένα ασφαλές δίκτυο την δικιά σου ουδετερογείωση που στην έχει στημένη στην γωνία για το επόμενο βήμα.
και κατάφερες να κάνεις το δίκτυο όλο(και του γείτονα και όλων) που θα έχουν το ίδιο δίκτυο με εσένα να έχει ότι τώρα η ΔΕΗ μόνο που όλες οι διαρροές θα γυρίσουν στο δικό σου σπίτι ή θα πλακώνονται τα σπίτια μεταξύ τους ποιο πέτυχε την καλύτερη διαρροή άρα και την καλύτερη ουδετερογείωση. ας αρχίσουμε τότε να μετράμε νεκρούς.

vasilllis
23-06-15, 08:47
τα ηλεκτρονικά νέα έπρεπε να παραμείνουν στα ηλεκτρονικά και όχι στα ηλεκτρολογικά.:lool:
η γείωση δεν υπάρχει για λόγους οικονομίας. στην Αγγλία που μας λέει και ο Γιάννης(alpha uk) που ο πάροχος φέρνει ΚΑΙ ουδέτερο ΚΑΙ γείωση τή είναι τότε. σπάταλος?
ναι και να δουλέψεις έτσι την γεννήτρια δεν θα πάθεις τίποτα μιας και μιλάμε για μικρή σε διάρκεια χρήση. αλλά σε ένα γαλβανικά απομονωμένο δίκτυο ξέρεις πότε θα μάθεις ότι έχεις πρόβλημα κάπου?(φθορά καλωδίων, χαλασμένων συσκευών κλπ). όταν θα καταστραφούν πλήρως. σκέψου ας πούμε ότι στον θερμοσίφωνα έχει λιώσει το ένα από τα δύο καλώδια πριν την αντίσταση και ακουμπά στο σασί του. και επειδή έχεις χαλκοσωλήνες ή σιδηροσωλήνες κατάφερες και έφτιαξες σε ένα ασφαλές δίκτυο την δικιά σου ουδετερογείωση που στην έχει στημένη στην γωνία για το επόμενο βήμα.
και κατάφερες να κάνεις το δίκτυο όλο(και του γείτονα και όλων) που θα έχουν το ίδιο δίκτυο με εσένα να έχει ότι τώρα η ΔΕΗ μόνο που όλες οι διαρροές θα γυρίσουν στο δικό σου σπίτι ή θα πλακώνονται τα σπίτια μεταξύ τους ποιο πέτυχε την καλύτερη διαρροή άρα και την καλύτερη ουδετερογείωση. ας αρχίσουμε τότε να μετράμε νεκρούς.

Γιαννη αν θεωρησουσε μια σωστη εγκατασταση την εγκατασταση του φιλου,τοτε με τον διπολικο/τετραπολικο διακοπτη θα απομονωνει την υπολοιπη γειτονια.
Στο θεμα οτι εκανε την δικη του γειωση(με καποιο απο τους δυο πολους) οντως ισχυει .Επισης Το κακο σε αυτο ειναι οτι (θεωρωντας οτι εχει ΔΔΕ) εχει μετα απο το ΔΔΕ που σημαινει οτι σε ενδεχόμενη δευτερη διαρροη δεν θα βλεπει ο ΔΔΕ διαφορα δυναμικου.

lepouras
23-06-15, 10:00
Βασίλη του απάντησα σε αυτό που είπε.
<<το άρθρο κατέληγε πως τα αγείωτα δίκτυα είναι πιο ασφαλή από τα γειωμένα και ότι ο λόγος που επικράτησαν τα γειωμένα δίκτυα είναι καθαρά οικονομικός, μιας και έχουμε λιγότερα καλώδια>>
φυσικά και καλά έκανες και ανέφερες μιας και δίνει σε όλο το σπίτι για τον διπολικό/ τετραπολικό διακόπτη.