PDA

Επιστροφή στο Forum : ουδετερογειωση σε ε.η.ε



george33
23-06-15, 19:29
Ηθελα να ρωτησω για τον κινδυνο της ουδετερογειωσης μέσα σε μια ε.η.ε
Είναι μόνο για την εμφανιση τασης σε γειωμενα μέρη κατά την περίπτωση σφάλματος μεταξύ φασης-ουδετερου;
Υπαρχει και καποιος άλλος λόγος;
Ευχαριστώ πολύ.

george33
26-06-15, 09:08
Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, η ερώτηση μου είναι πως διαχωριζονται η γείωση από τον ουδετερο στον πίνακα του σπιτιού μας αφου η δεη κάνει ουδετερογειωση στο μπαροκιβωτιο και στην ουσία ξεκιναν απο τον ίδιο κόμβο και η γείωση και ο ουδετερος μας, πως γίνεται λοιπόν και μεσα στο σπίτι μας δεν έχουμε ουδετερογειωση;
Που ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός;
Μήπως μέσα στο ρολοι;

spirakos
26-06-15, 09:17
Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος, η ερώτηση μου είναι πως διαχωριζονται η γείωση από τον ουδετερο στον πίνακα του σπιτιού μας αφου η δεη κάνει ουδετερογειωση στο μπαροκιβωτιο και στην ουσία ξεκιναν απο τον ίδιο κόμβο και η γείωση και ο ουδετερος μας, πως γίνεται λοιπόν και μεσα στο σπίτι μας δεν έχουμε ουδετερογειωση;
Που ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός;
Μήπως μέσα στο ρολοι;

O ΔΔΕ κανει το διαχωρισμο

george33
26-06-15, 09:22
Είσαι σίγουρος;
Νομίζω ότι ο ουδετερος που κατεβαίνει απο τον πίνακα στον μετρητή και ο ουδετερος που έρχεται στον μετρητή απο το μπαροκιβωτιο μέσα στον μετρητή διαχωριζονται, δεν έχουν το ίδιο δυναμικο....σίγουρα με τον δδε γίνεται διαχωρισμό αλλά έχω την εντύπωση ότι γίνεται και πιο πριν. ...
Τελοσπαντων με την πρώτη ευκαιρία θα το μετρήσω και θα σου πω

lepouras
26-06-15, 10:22
στο ρολόι γίνετε η ένωση(ο ουδέτερος από την ΔΕΗ ενώνετε με την γείωση σου) και ο διαχωρισμός(φεύγουν ξανά χώρια για να έρθουν στο σπίτι).
αυτό στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη. εκεί η ένωση γίνετε στον υποσταθμό(γείωση και ουδέτερος) οπότε στο ρολόι δεν γίνετε καμία ένωση. οπότε η γείωση και ο ουδέτερος (από το ρολόι) φεύγουν και έρχονται καθαροί στο σπίτι σου.

vasilllis
26-06-15, 14:59
Είσαι σίγουρος;
Νομίζω ότι ο ουδετερος που κατεβαίνει απο τον πίνακα στον μετρητή και ο ουδετερος που έρχεται στον μετρητή απο το μπαροκιβωτιο μέσα στον μετρητή διαχωριζονται, δεν έχουν το ίδιο δυναμικο....σίγουρα με τον δδε γίνεται διαχωρισμό αλλά έχω την εντύπωση ότι γίνεται και πιο πριν. ...
Τελοσπαντων με την πρώτη ευκαιρία θα το μετρήσω και θα σου πω
οχι δεν διαχωριζονται.Ειναι ενα και το αυτο.

el greco 1
26-06-15, 23:39
και αλλεs απαντησειs εδω (http://www.michanikos.gr/topic/43521-%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%C E%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/)



























CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

george33
12-07-15, 20:46
https://www.youtube.com/watch?v=JRHyqouJPzE

Σε αυτο το βιντεο ο τυπος εξηγει τον κινδυνο απο την διακοπη του ουδετερου πριν την ουδετερογειωση.
Η δεη ακολουθει το συστημα TNC μεχρι τον μετρητη μας και μετα γινεται TNS μεχρι τον πινακα του σπιτιου μας,δηλαδη μεσα στον πινακα εχουμε ξεχωριστο αγωγο ουδετερου και γειωσης.
Η ερωτηση ειναι αυτα τα δυο καλωδια αν τα μετρησω ωμικα μεσα στον πινακα θα βρω βραχυκυκλωμα?
Δεν θα πρεπει να διαχωριζονται μεσα στον μετρητη πριν φτασουν στο σπιτι μου?

gregpro
12-07-15, 21:38
https://www.youtube.com/watch?v=JRHyqouJPzE

Σε αυτο το βιντεο ο τυπος εξηγει τον κινδυνο απο την διακοπη του ουδετερου πριν την ουδετερογειωση.
Η δεη ακολουθει το συστημα TNC μεχρι τον μετρητη μας και μετα γινεται TNS μεχρι τον πινακα του σπιτιου μας,δηλαδη μεσα στον πινακα εχουμε ξεχωριστο αγωγο ουδετερου και γειωσης.
Η ερωτηση ειναι αυτα τα δυο καλωδια αν τα μετρησω ωμικα μεσα στον πινακα θα βρω βραχυκυκλωμα?
Δεν θα πρεπει να διαχωριζονται μεσα στον μετρητη πριν φτασουν στο σπιτι μου?

Αν εννοείς τον ουδέτερο και τη γείωση,όχι,είναι ακριβώς ίδια,βρίσκονται και τα δύο στο δυναμικό της γης,απλά το ένα το κάνουμε μπλε,το βαφτίζουμε ουδέτερο και το χρησιμοποιούμε στο κύκλωμα,ενώ το άλλο το βαφτίζουμε γείωση,του δίνουμε κιτρινοπράσινο χρώμα και το χρησιμοποιούμε σαν αγωγό προστασίας.Ελπίζω να έγινα κατανοητός,αν κάπου κάνω λάθος,ας με διορθώσει κάποιος.

alpha uk
12-07-15, 22:24
Ή παροχή τής ΔΕΗ είναι TNC στόν μετρητή. Από εκεί καί μετά γίνεται TN-C-S δηλαδή βραχυκύκλωμα τού ουδετέρου μέ τό ηλεκτρόδιο τής γείωσης, τής οικίας, καί κατόπιν ξεχωριστός αγωγός γείωσης στόν πίνακα,( Αυτό πού ειδες στό βίντεο έχει νά κάνει μέ τά βρετανικά στάνταρ καί υπάρχουν διαφορές . είναι άλλη παροχή ή ΤΝ-C άλλη ή TN-S καί άλλη ή TN-C-S) Οπότε ή μέτρηση ουδετέρου γείωσης είναι βραχυκύκλωμα