PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαττωματική λάμπα Δημοτικού Φωτισμού κοντά στο σπίτι μου



DGeorge
28-06-15, 16:38
Αδέλφια Πολλή Καλησπέρα σας!:biggrin:
Αναφέρομαι σε λάμπα δημοτικού φωτισμού, με πρισματικό 'τζάμι' (όχι στρογγυλή), πάνω σε κολώνα.
Η εν λόγω λαμπίτσα επισκευάζεται εδώ και κάποιους μήνες, με το εξής 'βιολί'.
Την ημέρα (νύχτα?) που την επισκευάζουν, λειτουργεί άψογα!!! Θα λειτουργήσει -με το ζόρι- και τις δύο επόμενες 'νύχτες'!......... Μετά: Σκότος και Έρεβος.......Μέχρι την επόμενη επισκευή!
Η κολώνα είναι απέναντι από το σπίτι μου (γι' αυτό μπορώ και παρακολουθώ το πρόβλημα), και στη γωνία του δρόμου μου με ένα μικρό στενό (συνδέει δύο δρόμους).
(Συμπληρωματική πληροφορία: Όλες οι υπόλοιπες λάμπες στον δρόμο μου, και άλλη μία στη μέση του 'στενού' λειτουργούν άψογα! )
Ξέρει κανείς ΑΝ και ΤΙ μπορώ να κάνω, ώστε να λυθεί σωστά το πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά, για τον χρόνο σας!

kostas stathopoulos
28-06-15, 17:32
εσύ προσωπικά τπτ καθώς δεν είναι στην δικαιοδοσία σου αλλά στου δήμου οπότε δεν μπορεις να βάλεις χέρι.

IRF
28-06-15, 18:40
Ίσως κάπου να γίνεται σπινθηρισμός που την καίει, ακούς κάποιον ήχο βουητό κάτω από την κολόνα; Επισήμανε το στους ηλεκτρολόγους του δήμου αν συμβαίνει αυτό

Sted
28-06-15, 18:43
Είναι ΦΟΠ της ΔΕΗ; Βάζουν τις κλασσικές οικονομίας Ε27 (http://images.philips.com/is/image/PhilipsConsumer/871150054300400-IMS-el_GR?wid=1250&$jpgsmall$);

IRF
28-06-15, 18:48
Είναι πιθανό (δεν είμαι μέσα στη λάμπα) να έχει σκουριάσει το ντουί της να κάνει σπινθηρισμό και την καίει. Και ποιος να αλλάζει και το ντουί;;;;;;Οι οικονομίας είναι πιο ευαίσθητες στο σπινθηρισμό από τις άλλες.

DGeorge
28-06-15, 19:47
Κατ'αρχάς Πολλή και Πάρα Πολλή Καλησπέρα σας!!!!!
Οφείλω να σας εξομολογηθώ, ότι με συγκινήσατε, μέχρι δακρύων, με τις ταχύτατες και ουσιαστικές ανταποκρίσεις σας!
Μέσα σε Καιρούς Τέτοιας και Τόσης Αδιαφορίας και Εγωκεντρισμού, αληθινά μου 'φτιάξατε την υπόλοιπη μέρα' με το ενδιαφέρον σας!!!:crying:
Ας έχει ο Θεός καλά, τον καθένα σας, τις Οικογένειές σας, και όλους σας μαζί!
Κι ας είναι καλά τα παλληκάρια της Διαχείρισης, που καταφέρνουν και συγκεντρώνουν, γύρω τους, ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!


εσύ προσωπικά τπτ καθώς δεν είναι στην δικαιοδοσία σου αλλά στου δήμου οπότε δεν μπορεις να βάλεις χέρι.Σίγουρα δεν διατύπωσα σωστά το Ερώτημά μου!
Να το θέσω λοιπόν κάπως αλλιώς: Μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο τηλέφωνο (Δήμος Καλλιθέας, ΔΕΔΗΕ), ώστε να εξηγήσω -πλήρως- το πρόβλημα, σε κάποιον σοβαρό-σχετικό-τεχνικό και όχι σε κάποιον άσχετο-αδιάφορο-γραφειοκράτη;

Είναι ΦΟΠ της ΔΕΗ; Βάζουν τις κλασσικές οικονομίας Ε27 (http://images.philips.com/is/image/PhilipsConsumer/871150054300400-IMS-el_GR?wid=1250&$jpgsmall$);Χωρίς να 'το κόβω κιόλας' υποψιάζομαι, ότι είναι από τις παλιές (αυτές που αντικατέστησαν τις χλωμές άσπρες) ακόμα και στις Εθνικές Οδούς.

Είναι πιθανό (δεν είμαι μέσα στη λάμπα) να έχει σκουριάσει το ντουί της να κάνει σπινθηρισμό και την καίει.Χωρίς να παριστάνω τον ειδικό, κι εγώ κάτι τέτοιιο υποψιάζομαι.

......Και ποιος να αλλάζει και το ντουί;;;;;;Εδώ τι χρειάζεται; Τάμα στον Αη Φανούρη, στο Άγιο Πνεύμα (των ηλεκτρολόγων).... Τι;;;;;
Το παρατάμε έτσι , κι από δω πάν' κι οι άλλοι; Ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης;

Όπως και νά'χει φίλοι μου καλοί... Το πρόβλημα, μολονότι δεν είναι δικό σας, μάλλον ήδη σας ζάλισε!

Σας ξαναευχαριστώ όλους από τα βάθη της ψυχής μου.:biggrin::biggrin::biggrin:

kostas stathopoulos
28-06-15, 20:01
Για την ηλεκτροδότηση του δρόμου υπεύθυνος είναι ο δήμος νομίζω. Το τηλέφωνο του δήμου είναι αυτό 213 2070300 οπότε για κάντους ένα τηλέφωνο για να σε κατευθύνουν στο σωστό τμήμα. Αν ξαναδείς του ηλεκτρολόγους για το φως επεσήμανε τους τα παραπάνω αλλά υποτίθεται ότι είναι πράγματα που πρέπει να τα έχουν κοιτάξει ήδη.

Sted
28-06-15, 21:22
Το φωτιστικό είναι σε στύλο της ΔΕΗ;

DGeorge
29-06-15, 07:56
Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα!:biggrin:
Το φωτιστικό είναι σε στύλο της ΔΕΗ;
Βεβαίως!

JOUN
29-06-15, 12:16
Παντως σε τετοιες περιπτωσεις βλαβης κατ'εξακολουθηση,αλλαζουν ολο το φωτιστικο με καινουριο η ανακατασκευασμενο και μετα παιρνουν το παλιο για φταιξιμο..
Στα 6+ μετρα δεν εχεις περιθωριο για πολλα-πολλα.

DGeorge
29-06-15, 12:26
Για την ηλεκτροδότηση του δρόμου υπεύθυνος είναι ο δήμος νομίζω. Το τηλέφωνο του δήμου είναι αυτό 213 2070300 οπότε για κάντους ένα τηλέφωνο για να σε κατευθύνουν στο σωστό τμήμα. .......Παιδόπουλα (ή Παιδιά-Πουλιά αν θέλετε) Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σας!:biggrin:
Πήρα στο 213 2070300. Όντως με σύνδεσαν με τους ηλεκτρολόγους (μια γραμματέα βασικά). Έδωσα συντεταγμένες της κολώνας με τη λάμπα. Περιέγραψα ακριβώς το πρόβλημα.
Η κοπέλα απάντησε ότι κατάλαβε, πως το πρόβλημα είναι συχνότατα επαναλαμβανόμενο, κι ότι θα ενημερώσει σχετικά τους ηλεκτρολόγους.

Δεν ελπίζω σε πολλά.......
Η Ιστορία θα γράψει το τελικό αποτέλεσμα!

Όπως κι αν έχει το Πράγμα...... Ευχαριστώ ξανά όλους σας, και τον καθένα σας ξεχωριστά!
Φιλικότατα


Γιώργος

Fixxxer
29-06-15, 12:26
Αν εχει προσβαση το φωτιστικο και η κολωνα για οχημα ανεβαινουν με το καλαθι στα 6 μετρα αλλιως πεδιλακια η σκαλα (για ενα διαστημα ειχα κανει κι γω τον εναεριτη ταρζαν)...
Ποσες φορες την εχουν αλλαξει τη λαμπα?
Καλυτερα να αλλαξουν το φωτιστικο να τελειωνουν, τσαμπα καινε τις λαμπες...

DGeorge
29-06-15, 12:39
Αν εχει προσβαση το φωτιστικο και η κολωνα για οχημα ανεβαινουν με το καλαθι στα 6 μετρα αλλιως πεδιλακια η σκαλα (για ενα διαστημα ειχα κανει κι γω τον εναεριτη ταρζαν)...Έχει χώρο για όχημα. Δεν χωράει να περάσει λεωφορείο-διπλό-φυσαρμόνικα! Αλλά ένα κανονικό φορτηγό ψυγείο περνάει άνετα!

.....Ποσες φορες την εχουν αλλαξει τη λαμπα?...Αυτή πρέπει να είναι η 5η ή 6η.

.....Καλυτερα να αλλαξουν το φωτιστικο να τελειωνουν, τσαμπα καινε τις λαμπες...Αν δεν θέλουν ν'αλλάξουν φωτιστικό, ό,τι κι αν τους πω χαμένο θα πάει. Στο τέλος-τέλος, έχουν κάθε άνεση να μου πουν "Κάνε τη δουλειά σου εσύ, κι άσε εμάς να κάνουμε τη δικιά μας!"
Τόνισα την συχνά επαναλαμβανόμενη βλάβη! Αν δεν το 'καταλάβουν', το πιθανότερο θα είναι, ότι δεν θέλουν!

DGeorge
02-07-15, 10:14
Από 29 Ιουνίου (Δευτέρα), το συνεργείο εμφανίστηκε χθες, 1η Ιουλίου (Τετάρτη) -κάποια ώρα- το πρωί, όπως με ενημέρωσαν γείτονες. Καταπληκτική ταχύτης αντίδρασης!!!! Οφείλω να το αναγνωρίσω στον Δήμο Καλλιθέας!!!!!!

Χτες βράδυ, λοιπόν, 1η Ιουλίου 2015, η λαμπίτσα άστραφτε (και βρόνταγε). Το μισό σπίτι μου είχε άψογο απαλό 'νυχτερινό' φωτισμό (από γρίλιες στα ρολλά).
Θα σας ενημερώσω για το πότε Δεν θα ξανανάψει!..................Όπως -Εννοείται-πάλι- και τον Δήμο!

DGeorge
04-07-15, 09:47
Αδέλφια Πολλή Καλημέρα σας!:biggrin:
Απλώς, ενημερωτικά, η εν λόγω λαμπίτσα άναψε και χθες (3η νύχτα).
Ο λόγος όμως του post μου αυτού, δεν ήταν η ενημέρωση λειτουργίας.
Βρήκα μια παλιά μου digi-camera OLYMPUS ( >10ετίας) και μπόρεσα να φωτογραφίσω το φωτιστικό, για να έχετε πληρέστερη άποψη....
και ιδού
58336 58337
Κατάφερα κι έκανα zoom με τη μηχανούλα (που δεν μπορούσα με την βασική του κινητού μου) ώστε να σας δείξω όσες περισσότερες λεπτομέρειες γίνεται.
Λοιπόν.... Η λαμπίτσα δείχνει -όντως- να είναι του τύπου "οικονομίας", όπως ανέφερε ο φίλος sted (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=81533&p=715655&viewfull=1#post715655).
Επιπλέον, φαντάζομαι να φαίνεται στις εικόνες, ότι απουσιάζει το 'τζάμι'. Θεωρητικά, απ'όσο γνωρίζω είχε ως πρώτο ρόλο σχετικά ομοιόμοφης κατανομής του φωτισμού, και φυσικά ως δεύτερο ρόλο την στεγανοποίηση του ηλεκτρολογικού υλικού (λάμπα, ντουί, κάποιες επαφές κλπ).
Υποθέτω ότι επαφιέμεθα στην 'ξηρότητα' του αέρα και στην ανομβρία, προκειμένου να λειτουργήσει ομαλά επί μακρόν....:biggrin: Τι να πω;

Sted
04-07-15, 10:15
Αυτη η λαμπα πρέπει να είναι υδραργύρου, αντε νατρίου.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

DGeorge
04-07-15, 16:51
Αυτη η λαμπα πρέπει να είναι υδραργύρου, αντε νατρίου.Είναι κακό αυτό;

Sted
04-07-15, 17:00
Όχι απαραίτητα, απλα το σώμα του φωτιστικου εχει καπου κρυμμενο ενα ballast, ίσως και ενα starter. Οποτε έχει περισσοτερα σημεία που χρειάζονται αλλαγη/συντήρηση.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

IRF
04-07-15, 20:50
Αυτή η λάμπα δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να βραχεί (όπως και πολλές άλλες φυσικά). Αν ξανακαεί μετά από ισχυρή βροχόπτωση πες τους να βάλουν και προστατευτικό γυαλί που προφανώς λείπει.

JOUN
04-07-15, 22:45
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι υδραργυρου 125W.Τις νατριου συνηθως τις αποφευγουν σε κατοικημενες περιοχες λογω του πορτοκαλι χρωματος τους(τις εχουν στους αυτοκινητοδρομους για καλυτερη ορατοτητα σε ομιχλη )

lepouras
04-07-15, 23:29
ναι είναι υδραργύρου(υψηλής πιέσεως αλλά έχει μόνο τον μετασχηματιστή αν θυμάμαι καλά και αντί για σταρτερ κλπ.έχει εσωτερικά μια αντίσταση με ένα έξτρα ηλεκτρόδιο που βοηθά να γίνει η εκκίνηση.
αν δεν έχει μετασχηματιστή(εκεί πίσω από την λάμπα στο κλεισμένο κουτί)
τότε η λάμπα εσωτερικά δίπλα από φούσκα που έχει των υδράργυρο και γίνετε η εκκένωση έχει νήμα κανονικό που προθερμαίνει την φούσκα ώστε να γίνουν οι ατμοί υδραργύρου και να ξεκινήσει η εκκένωση. αυτές αν θυμάμαι καλά λέγονται selfbalast.
το κακό είναι ότι αν καεί αυτό το νήμα δεν ξεκινά η λάμπα. και είναι και ο μόνος λόγος για να χαλάσει. και εκεί είναι και η ευαισθησία της.


με ενσωματωμένο starterhttp://www.thelia.org.uk/lib/kcfinder/upload/images/10di%2520HPM%2520Sylvania.jpg (http://www.thelia.org.uk/lighting-guides/lamp-guide/high-intensity-discharge/)



selfbalast.
ξεχωρίζει δίπλα στην φούσκα μία λάμπα σαν αλογόνου σωληνωτή.
δουλεύει με 230 κατευθείαν.
και ο σκοπός ήταν αν αντικαταστήσουν(τότε που πρώτοβγήκαν) τις κλασικές πυράκτωσης στους δρόμους και τα εργοστάσια.
http://lamps-supplier.ru/products/12-1-1.jpg

lepouras
05-07-15, 00:01
Αυτη η λαμπα πρέπει να είναι υδραργύρου, αντε νατρίου.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk


Κατα πασα πιθανοτητα ειναι υδραργυρου 125W.Τις νατριου συνηθως τις αποφευγουν σε κατοικημενες περιοχες λογω του πορτοκαλι χρωματος τους(τις εχουν στους αυτοκινητοδρομους για καλυτερη ορατοτητα σε ομιχλη )

στις νατρίου υπάρχουν δύο ειδών και θα τις συναντήσετε και τις δύο στους αυτοκηνητόδρομους. η χαμηλής πιέσεως
που είναι ποιό συνηθησμένες και ξαχωρίζουν από το μακρόστενο φωτιστικό
http://www.lamptech.co.uk/Images/Illustrations/SO%20Lamp%20SOX%20Labelled.jpg (http://www.lamptech.co.uk/Documents/SO%20Introduction.htm)

και οι υψηλής πιέσεως (σαν αυτές που είπατε)
και τις συναντούσαμε κυρίως παλιότερα.
μπαίνουν σε τμήματα που πιάνει εύκολα ομίχλη γιαυτό βάζουν το κίτρινο.
http://www.ece.uvic.ca/%7Eelec499/2001a/group12/high%20pressure%20sodium%20lamp.gif (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0CAcQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.ece.uvic.ca%2F%7Eelec499%2F20 01a%2Fgroup12%2Fhps.html&ei=9UiYVYzdDIWxUdr6iJgG&bvm=bv.96952980,d.d24&psig=AFQjCNFBLa4Us3j3H3L1XJzC3gPn9FwJ9g&ust=1436128292445233)

alpha uk
05-07-15, 00:26
Γιά σού Γιάννη. Λευκό φώς high pressure Mercury vapour with build in igniter . Κίτρινο φώς high pressure Sodium with build in igniter (SON lamp)

DGeorge
05-07-15, 18:25
Παιδιά, ξανά Πολλή Καλησπέρα σας και Πολλά "Ευχαριστώ!" για τον χρόνο, το ενδιαφέρον, και τις ανταποκρίσεις σας.:biggrin:

..... πες τους να βάλουν και προστατευτικό γυαλί που προφανώς λείπει.Δυστυχώς, όταν έρχεται το συνεργείο (Καλλιθέα), εγώ βρίσκομαι στο γραφείο-εργαστήριό μου στον Αγ. Αντώνη, στο Περιστέρι. Δεν τους έχω δει ποτέ!
Σχετικά με το γυαλί:
.......Επιπλέον, φαντάζομαι να φαίνεται στις εικόνες, ότι απουσιάζει το 'τζάμι'. ......Ωστόσο, έτσι όπως έχουν εξελιχθεί γενικότερα τα πράγματα...Έστω, ότι τους έβλεπα, και τους πρότεινα και την τοποθέτηση ενός γυαλιού.... Οι περισσότερες πιθανότητες που δίνω, είναι να πάρω καμμιάν απάντηση του τύπου: "Αδελφέ, δεν πας να κάνεις τη δουλειά σου, να κάνουμε κι εμείς τη δικιά μας;"
Προφανώς στην τελευταία επισκευή το είδαν ότι έλειπε το γυαλί! Για κάποιον λόγο δεν ήθελαν να βάλουν άλλο!!!

Για γενικότερη πληροφόρηση... Επειδή προφανώς το παρέλειψα εξαρχής, Το χρώμα της λάμπας είναι εντονότατο κίτρινο (μοιάζει πολύ με νατρίου).
Επιπλέον, ό,τι κι αν είναι, στην φωτογραφία δείχνει γαλακτόχρωμη (στο γυαλί της). Αυτό, κατ' εμέ τουλάχιστον, δείχνει προφανή παρουσία φθορίζοντος υλικού. Τώρα αν είναι υλικό για συσκευή Υδραργύρου -υψηλής πίεσης-, ή αν είναι για Νατρίου χαμηλής πιέσεως δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Γεγονός είναι, ότι φέγγει τρελλά (όταν λειτουργεί)! Χτες βράδυ (που πάλι-επίσης λειτούργησε - για 4η νύχτα) το σπιτάκι μου (μέσα από γρίλλιες) είχε έναν άψογο νυχτερινό φωτισμό.

gregpro
05-07-15, 23:03
Η λάμπα,αν βγάζει πορτοκαλί φως είναι νατρίου,υψηλής πίεσης,αν βγάζει αυτό το ηλίθιο άσπρο φως είναι υδραργύρου. Σίγουρα δεν είναι οικονομίας (φθορισμού.) Όπως είπαν και τα παιδιά,κάπου έχει ένα στραγγαλιστικό πηνίο (μπάλαστ). Εκτός κι αν είναι από αυτές που πέρα από το αέριο,έχουν και ένα νήμα πυρακτώσεως (λαμπτήρες μεικτού φωτός), οπότε,λόγω του νήματος,καταργείται το στραγγαλιστικό πηνίο,αφού το νήμα παίζει και ρόλο περιορισμού του ρεύματος της εκκενώσεως.

EDIT: Τώρα είδα αυτά που έγραψαν τα παιδιά παραπάνω και μάλιστα,τα εξήγησαν καλύτερα. Το φόρουμ με έβγαλε στη δεύτερη σελίδα και δεν είδα αυτά που έγραψαν παραπάνω ο Γιάννης (Lepouras),ο Γιάννης ο alpha uk και ο Γιώργος (D George.)

DGeorge
06-07-15, 09:23
.......EDIT: Τώρα είδα αυτά που έγραψαν τα παιδιά παραπάνω και μάλιστα,τα εξήγησαν καλύτερα. Το φόρουμ με έβγαλε στη δεύτερη σελίδα και δεν είδα αυτά που έγραψαν παραπάνω ο Γιάννης (Lepouras),ο Γιάννης ο alpha uk και ο Γιώργος (D George.)(Σορρυ! Από τη ζέση και το ενδιαφέρον για συνδρομή και βοήθεια, δεν διάβασα σχεδόν τίποτα....:hahahha: )
Παιδιάστικα αφελής ειλικρίνεια.....! Φίλε Γρηγόρη ευχαριστώ κι εσένα απ' τα βάθη της καρδιάς μου, όπως και όλους! Ίσως να σε 'πρόλαβαν'. Εσύ όμως δεν εμποδίστηκες να καθίσεις να τα ξαναγράψεις!!!
Νά' σαι καλά φίλε μου! ......Όπως και όλοι όσοι με τιμήσατε και εξακολουθείτε να με τιμάτε με τον χρόνο, το ενδιαφέρον και την κατάθεση ψυχής (γνώσεων και πείρας) σας.

DGeorge
10-07-15, 21:53
Παιδόπουλα (Παιδιά-πουλιά) Πολλή Καλησπέρα σας!
Έξω είναι και απόψε -για 10η νύχτα- αναμμένη η λαμπίτσα της γωνίας μου.
Φαίνεται η έμφαση στη συχνότητα βλάβης, που έδωσα όταν την ανέφερα τηλεφωνικά, έκανε -τελικά- το συνεργείο να αλλάξει φωτιστικό και όχι -μόνο- λάμπα.
Βέβαια εξακολουθεί να λείπει το προστατευτικό γυαλί του.....
Λέτε να τους ξαναενοχλήσω και να το αναφέρω, ή να το αφήσω στην τύχη του;
Είστε όλοι -μα όλοι- γλυκύτατοι, και σας ευχαριστώ για την όποια ανταπόκριση και τον χρόνο σας!
Νά'στε όλοι καλά!

DGeorge
21-07-15, 11:43
Πολλή-Πάρα Πολλή Καλημέρα σε όλα τα Παιδόπουλο της παρέας!:biggrin::biggrin:
Βρήκα -πριν λίγα λεπτά- κάποιον ελεύθερο χρόνο. Επικοινώνησα πάλι με 'Βλάβες Δημ/κού Φωτισμού', και τους ανέφερα ότι το φωτιστικό (που εγκατέστησαν την 1η του μήνα) δεν έχει προστατευτικό γυαλί!
Ακόμα η λαμπίτσα λειτουργεί άψογα.... Πλην όμως κι ο Θεός δεν έχει ρίξει ούτε μιά σταγόνα -από τότε-, ώστε να απειληθεί πιθανό βραχυκύκλωμα.
Θα σας ενημερώσω για ό,τι νεώτερα....

JOUN
21-07-15, 11:56
Παρα πολλες δουλευουν χωρις γυαλι φιλε Γιωργο.Το γυαλι κυριως υπαρχει για την αποφυγη ατυχηματος στους απο κατω αν λογω αστοχιας σκασει η λαμπα..
Η προστασια απο νερα ειναι δευτερευουσας σημασιας γιατι δεν βρεχεται αμεσα η λαμπα..