PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση τάσης μετασχηματιστή



dim4
28-06-15, 17:29
Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

θα ηθελα να κάνω μια ερώρηση αρχαρίου (που ειμαι). Εχω εναν μετασχηματιστή 220V/30V. Παρατήρησα στο δευτερεύον, οτι φορτίο και να του βάλω δεν εχω πτώση τάσης. Δηλ. παραμένει στα 30V. Ειναι λογικό αυτό?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

IRF
28-06-15, 17:41
Εξαρτάται από το τι ισχύ έχει ο μετασχηματιστής σου και πόσα αμπέρ "τραβάει" το φορτίο σου. Όσο τον φτάνεις στα όρια του η πτώση τάσης γίνεται "πιο αισθητή" σε εσένα. Πως μετράς την πτώση τάσης; περιέγραψε τα είδη φορτίου που χρησιμοποίησες; ισχύς μ/τη;

dim4
28-06-15, 18:16
Σε ευχαριστώ πρωτα για την απάντηση,

την ισχύ δεν την ξέρω, ειναι ενας μετασχηματιστής παλιου τροφοδοτικού, 220/30V

Για φορτίο εκανα το εξής. Εφτιαξα 3 διαιρέτες τάσης, αποτελούμενες απο 2 αντιστάσεις 1kΩ/1kΩ, 47kΩ/47kΩ, και 2ΜΩ/2ΜΩ. και στις 3 περιπτώσεις, αν εξαιρέσης, στην 3 περίπτωση (2ΜΩ/2ΜΩ), που η μέτρηση του πολυμέτρου λόγω της εσωτερικής αντίστασης 10ΜΩ την επηρέασε λιγο, ειχα μετρήσεις στο πολύμετρο 15,3V, 15,5V, & 14,9V. Η διαφορά των φορτίων ειναι μεγάλη απο 2ΚΩ σε 4ΜΩ, και ομως εδειξε να μην επηρρεάζεται


Την ισχυ του μετασχηματιστή πως την μετράω. Ειναι η ενταση που μπορεί να δεχτεί?


ευχαριστώ

IRF
28-06-15, 18:31
Τα φορτία σου είναι προφανώς πολύ μικρά για να δεις διαφορετικές πτώσεις τάσης στο μ/τη. Βάλε διάφορες λάμπες 220 βολτ 20βαττ- 50 βαττ στο δευτερεύον του μ/τη ως φορτία για να δεις διαφορά (με την προϋπόθεση ότι ο μετασχηματιστής είναι τουλάχιστο 50 βάττ). Ποιο είναι το μέγεθος του μ/τη; από το μέγεθος βγαίνει περίπου η ισχύς. Ποιο είναι το "πάχος" του σύρματος στο δευτερεύον; και από το πάχος βγαίνει περίπου η ισχύς; είναι της τάξεως του χιλιοστού ή είναι μικρότερο από τρίχα; Δεν χρειάζεται διαιρέτης τάσης την πτώση τη βλέπεις και απευθείας παράλληλα με το δευτερεύον και το φορτίο( πχ μια λάμπα στο δευτερεύον) Η ισχύς που καταναλώνουν οι αντιστάσεις σου είναι ελάχιστη σε σχέση με αυτή του μ/τη σου. Ισχύς για αντίσταση =τάση (στα άκρα της) επί ένταση ρεύματος (που περνάει μέσα της) αποτέλεσμα σε βάττ.Μπορείς να βάλεις ως φορτίο τρία λαμπάκια των 12 βόλτ σε σειρά για φορτίο.

dim4
28-06-15, 18:53
Εβαλα μια λάμπα, 220V / 60W, στο δευτερεύον (30V), που οπως ηταν αναμενόμενο την αναψε ελαφρά αφου δίνει μόνο 30V. Αλλά πως θα μετρήσω την τάση στο δευτερευον με την λάμπα. Αμα συνδέσω το πολύμετρο στα σημεία που ειναι συνδεδεμένη η λάμπα, μου δειχνει 30V που ειναι αναμενόμενο.

Ο μετασχηματιστής ειναι 4 κιλά, τα καλώδια του πρωτέυοντος εχουν διάμετρο 0,7 χιλ. και του δευτερευοντος 1,7 χιλ

Ευχαριστώ

IRF
28-06-15, 19:14
Μια εκτίμηση από το βάρος είναι γύρω στα 200 βαττ. Δεν πρόκειται να δεις πτώση τάσης ούτε με λάμπα 220 βολτ 200 βαττ( γιατί δεν θα τραβήξει 200 βαττ στα 30 βόλτ που της δίνεις εσύ). Η πτώση μετριέται και στα άκρα του μ/τη που συνδέεις τη λάμπα με πολύμετρο. Η πτώση τάσης θα είναι τόσο μικρή όσο οι διακυμάνσεις του δικτύου. Για να δεις πτώση τάσης πρέπει να βάλεις κανένα πηνίο που να ζυγίζει 10 κιλά με την ίδια διατομή σύρματος.

chipakos-original
28-06-15, 19:27
Σε ευχαριστώ πρωτα για την απάντηση,

την ισχύ δεν την ξέρω, ειναι ενας μετασχηματιστής παλιου τροφοδοτικού, 220/30V

Για φορτίο εκανα το εξής. Εφτιαξα 3 διαιρέτες τάσης, αποτελούμενες απο 2 αντιστάσεις 1kΩ/1kΩ, 47kΩ/47kΩ, και 2ΜΩ/2ΜΩ. και στις 3 περιπτώσεις, αν εξαιρέσης, στην 3 περίπτωση (2ΜΩ/2ΜΩ), που η μέτρηση του πολυμέτρου λόγω της εσωτερικής αντίστασης 10ΜΩ την επηρέασε λιγο, ειχα μετρήσεις στο πολύμετρο 15,3V, 15,5V, & 14,9V. Η διαφορά των φορτίων ειναι μεγάλη απο 2ΚΩ σε 4ΜΩ, και ομως εδειξε να μην επηρρεάζεται


Την ισχυ του μετασχηματιστή πως την μετράω. Ειναι η ενταση που μπορεί να δεχτεί?


ευχαριστώ
Οι διαιρέτες που έφτιαξες δεν είναι ικανοί για να δημιουργήσουν πτώση τάσης στο δευτερεύον του Μ/Σ. Αν έχεις λάμπες αυτοκινήτου αυτές που μπαίνουν στα μπροστινά φανάρια τότε μπορείς με τρεις λάμπες σε σειρά να τραβήξεις καλούτσικο ρεύμα. Σίγουρα θα δεις μία μικρή πτώση τάσης αλλά όχι μεγάλη.

dim4
28-06-15, 19:48
Ευχαριστώ παιδιά

Alex.137
28-06-15, 19:59
Αν και δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες τι είδους μετασχηματιστής είναι, διαστάσεις πυρήνα, τετράγωνος,τοροειδής
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=120
Έχει ένα πολύ καλό άρθρο πως κατασκευάζεται ένας μετασχηματιστής σε απλά ελληνικά και χωρίς πολύπλοκους μαθηματικούς τύπους.
Εάν θες να παίξεις με τις τιμές φτιάξε ένα xl.

dim4
29-06-15, 16:20
σας ευχαριστώ πολύ ολους,

με βοηθήσατε να καλύψω ενα μεγάλο κενό